PDA

Επιστροφή στο Forum : Wag200G με Wap54G disconnections!!!



ggero
09-02-08, 21:34
Καλησπέρα παιδιά...Έψαξα στο forum αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάποιο παρόμιο πρόβλημα για να καταλάβω τι παίζει...Στο θέμα :

Εχω το modem router wag200g με firmware 1.01.05 το οποίο του έχω ανοιχτό το wifi με το SSID enable και την ασφάλεια wifi μόνο σε MAC lock χωρίς wap,passphrase κτλ..

Στα 20 μέτρα περίπου μακριά του άλλο δωμάτιο είναι συνδεδεμένο στο pc μου δια μέσω ενός 4πορτου switch το AP wap54g με firmware 3.05 το οποίο δουλευει σε Mode AP Client με static IP..

Έτσι είναι στημένο το ασύρματο δικτυάκι μου το οποίο απο άποψη ασφάλειας έχει μόνο το κλείδωμα της MAC του ΑΡ στο router..

Μου δουλεύει άψογα για μερικές μέρες κάποιες φορές όμως τρώει κάτι κολλήματα και ενώ τα λαμπάκια Internet και wifi στο ρούτερ είναι ON, το ΑP δεν συνδέεται στο δίκτυο και πολλές φορές μάλιστα (όταν γίνεται αυτό) στην αναζήτηση δικτύου δεν μπορεί καν να "δει" το SSID του ρουτερ...Μερικές φορές μάλιστα (παρότι το σήμα έιναι στο 42%) οι ταχύτητες που έχω είναι αισχρές..Σαν κάτι να φρενάρει την ταχύτητα στο ασύρματο..Θυμίζει dial up η φάση..
Για να στρώσει θέλει hard reset και πάλι απο την αρχή...
Έχει συναντήσει κανείς το ίδιο πρόβλημα ?? ..Αν μπορεί κάποιος ας μου δώσει κάποια ιδέα για το τι πρέπει να κάνω για να διαπιστώσω τι φταίει..Δεν ξέρω εαν κάνω κάτι λάθος απο τις ρυθμίσεις που προανέφερα..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια σας βοήθεια..

@ ADSLgr.com All rights reserved.