PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως να έχετε voipdiscount/icall κλπ. με double play



Σελίδες : [1] 2

dipapadi
09-02-08, 22:12
Παρακάτω περιγράφω πως μπορείτε να ενεργοποιήσετε custom sip providers με το double play της HOL. Όσοι δοκιμάσατε να ρυθμίσετε απευθείας τον router που δίνει η HOL θα ανακαλύψατε ότι αυτό δεν γίνεται. Αυτό συμβαίνει επειδή η HOL ενεργοποιεί μια δεύτερη σύνδεση από την οποία περνάνε οι sip συνδέσεις της για την τηλεφωνία, οπότε από αυτή την σύνδεση περνάνε και οποιεσδήποτε άλλες sip συνδέσεις δοκιμάσετε να προσθέσετε στον ίδιο router. Κάτι στην όλη διαδικασία μπλοκάρει τις τελευταίες. Αν δοκιμάσετε να απενεργοποιήσετε αυτή την έξτρα σύνδεση, τότε θα δουλεύουν οι custom sip γραμμές, αλλά όχι η τηλεφωνία της HOL. Επίσης δείχνω πως μπορεί κανείς να έχει στη διάθεσή του όλες τις τηλεφωνικές γραμμής (2 γραμμές της HOL και μια τρίτη custom sip γραμμή) χρησιμοποιώντας μόνο μια τηλεφωνική συσκευή και πως μπορεί να αλλάζει γραμμές πληκτρολογώντας ένα πρόθεμα.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Συνεχίστε με δική σας ευθύνη. Η παρακάτω λύση ανταποκρίνεται στις δικές μου ανάγκες και γίνεται χρησιμοποιώντας τις δικές μου γνώσεις. Αν γνωρίζετε περισσότερα φυσικά, δεκτή οποιαδήποτε πρόταση!

Η συνδεσμολογία της λύσης μου φαίνεται στην εικόνα 1.
Router 1 : Ο νέος router που έλαβα από την HOL για double play (Fritz!box Fon WLAN 7140)
Router 2 : Ο παλιός router που είχα από την HOL για internet μέσω ΟΤΕ (Fritz!box Fon WLAN)
Customer SIP Provider : Οποιοσδήποτε sip provider εκτός της HOL (π.χ. voipdiscount, i-call, sipdiscount, voipbuster)
Διχαλωτό Καλώδιο : Το καλώδιο που έχει δυο εισόδους (για adsl και fixed line γραμμή) και μια έξοδο (συνδέεται στην είδοσο adsl/fixed line του Router 1). Στην λύση αυτή τον ρόλο της fixed line παίζει η έξοδος τηλεφώνου του Router 2 στον οποίο είναι registered ο custom sip provider.
Γενικά στο όλο σύστημα δεν χρησιμοποιούμε splitter, γιατί με το double play της HOL η γραμμή που έρχεται στο σπίτι μας φέρει μόνο το adsl και όχι pstn (προς το παρόν τουλάχιστον, γιατί φαίνεται να αλλάζει αυτό σιγά σιγά).

Οι ρυθμίσεις στο software των routers είναι:
Router 1 : Ενεργοποίηση των δυνατότητας των συνδεδεμένων συσκευών (στην περίπτωσή μας συνδεδεμένη συσκευή είναι ο router 2) να ξεκινούν τις δικές τους συνδέσεις στο internet (εικόνα 2). Αυτό γίνεται στα Account Settings του Internet. Καμιά άλλη ρύθμιση, πλην αυτών που η HOL έχει βάλει.
Router 2 : Τυπικές ρυθμίσεις για οποιονδήποτε sip provider. Στα Account Settings του Internet επιλέγουμε τις ρυθμίσες που φαίνονται στην εικόνα 3. Σαν username και password για σύνδεση στο internet χρησιμοποιούμε τις ίδιες ρυθμίσες που έχουμε και στον router 1. (εικόνα 4)

Σημείωση για το διχαλωτό καλώδιο: Το καλώδιο που κανονικά θα έμπαινε στην έξοδο phone του splitter τώρα μπαίνει στην έξοδο phone του router 2. Έτσι πλέον, στον router 1, όπου βλέπουμε fixed line είναι η γραμμή sip που έρχεται από τον router 2.
Επειδή αυτό που έρχεται με τον router είναι πολύ μακρύ, έκανα ένα πιο μικρό (για να μην φωνάζει και η γυναίκα μου για τα καλώδια!!!). Φυσικά αν είστε ελεύθερος και δεν θέλετε να φιάξετε το δικό σας καλώδιο, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και αυτό που δίνει η HOL. Διαφορετικά ρίξτε μια προσεκτική ματιά στο διχαλωτό καλώδιο που δίνει η HOL και θα καταλαβαίτε πως μπορείτε να κάνετε ένα ίδιο. Στην μια άκρη έχει ένα βύσμα που μοιάζει με βύσμα LAN. Στην πραγματικότητα χρησιμοποιείται μόνο το μισό βύσμα καθώς το καλώδιο έχει μέσα 4 σύρματα αντί για 8. Τα δυο από αυτά πηγαίνουν στην τηλεφωνική γραμμή και τα άλλα δυο στην έξοδο adsl του splitter.

Extensions : Στην εικόνα 3 φαίνεται η ρύθμιση που έχω κάνει στον router 1 για το extension που είναι συνδεδεμένη η τηλεφωνική μου συσκευή. Βασική γραμμή είναι η fixed line (custom sip γραμμή του router 2), ενώ δεύτερη γραμμή είναι η 1η γραμμή της HOL (πραγματικό μου σταθερό νούμερο 210nnnnnnn). Αν πάρω τηλέφωνο χρησιμοποιείται η custom sip γραμμή. Αν πριν πάρω τηλέφωνο καλέσω το πρόθεμα *121# χρησιμοποιείται η 1η γραμμή της HOL. Αν πάρω *122# χρησιμοποιείται η δεύτερη γραμμή της HOL (213nnnnnnn). Επίσης, για όσους δεν το γνωρίζουν, αν καλέσουμε #96*1* και #96*0* ενεργοποιούμε και απενεργοποιούμε το WLAN του router 2.

Μικρό πρόβλημα: Μετά την ρύθμιση του router 2, ο μόνος τρόπος να έχετε πρόσβαση στις ρυθμίσεις του είναι με USB ή WLAN. Η LAN έξοδος είναι κατειλημμένη, ενώ ο router 2 δεν έχει IP που βλέπει ο router 1, αν και είναι συνδεδεμένοι μεταξύ τους. Φαντάζομαι επίσης ότι δεν θα θέλετε να έχετε και το wlan του router 2 ανοιχτό μόνο γι αυτό τον λόγο (θέμα ακτινοβολίας και κατανάλωσης ρεύματος)! Αν κάποιος έχει λύση σε αυτό το πρόβλημα παρακαλώ να την μοιραστεί μαζί μας! Βέβαια αλλαγές σε αυτές τις ρυθμίσεις χρειάζεται να κάνετε μόνο αν θέλετε να αλλάξετε τον custom sip provider. Κατά τα άλλα, όλες οι υπόλοιπες λειτουργίες (wlan κλπ.) γίνονται στον router 1.

dipapadi
09-02-08, 22:20
και η εικόνα 4

dipapadi
10-02-08, 01:13
ΠΡΟΣΟΧΗ! Με τις ρυθμίσεις των extensions που φαίνονται στην 3η εικόνα, έχουμε επιλέξει την fixed line σαν βασική μας γραμμή. Αυτό σημαίνει ότι παίρνοντας ένα νούμερο χωρίς prefix θα καλούμε μέσω του custom sip provider. Αυτοί συνήθως δεν υποστηρίζουν επείγοντα τηλέφωνα ή τηλέφωνα που ξεκινούν με 800. Η παρακάτω εικόνα δείχνει πως ορίζουμε dialing rules για να εξασφαλίσουμε ότι κάποια νούμερα θα δρομολογούνται πάντα από τις γραμμές της HOL.

grokos
10-02-08, 02:57
Άψογη δουλειά !!!:clap::clap:
Thanks για το χρόνο σου, θα το δοκιμάσω με το που θα γυρίσω σπίτι !!!

Ερώτηση: Ενα θέμα που με καίει (και μαζί με μένα και αρκετούς άλλους), υπάρχει περίπτωση
με το τρόπο αυτό να μεταφέρουμε τα fixed νούμερα μας (210 ή 2310 ανάλογα καθώς και τα 2313 σε SIP συσκευές;;;
Ψάχνω πολύ καιρό να βρω λύση στο να πιάσει τόπο το Linksys 962 που πήρα....

Και πάλι ευχαριστώ !!!!

djT
10-02-08, 03:00
Ωραίος. Εδώ υπάρχουν "Καθηγητάδες".
Πολύ χρήσιμο post.
Απορώ πως κανείς δεν έχει σχολιάσει ακόμη τιποτα.

Δεν το έχω δοκιμάσει φυσικά, ελλά έχω 2 απορίες φίλε Δημήτρη.

1) Το DSL Splitter δεν το χρησιμοποιείς;
2) Το διχαλωτό καλώδιο παίζει το ρόλο του DSL Splitter;
3) Και πιό είναι το όφελος από όλη αυτή την ιστορία; Γιά να μπορείς να παίρνεις φτηνότερα απο την HOL σε κινητά και διεθνή;

και ένα τελευταίο


Extensions : Αν πριν πάρω τηλέφωνο καλέσω το πρόθεμα *121# χρησιμοποιείται η 1η γραμμή της HOL. Αν πάρω *121# χρησιμοποιείται η δεύτερη γραμμή της HOL (213nnnnnnn).
[B]

εκεί που λές πρόθεμα *121# και στα δύο έχεις το ίδιο;

Και πάλι σε ευχαριστώ

dipapadi
10-02-08, 03:13
Ωραίος. Εδώ υπάρχουν "Καθηγητάδες".
Πολύ χρήσιμο post.
Απορώ πως κανείς δεν έχει σχολιάσει ακόμη τιποτα.

Δεν το έχω δοκιμάσει φυσικά, ελλά έχω 2 απορίες φίλε Δημήτρη.

1) Το DSL Splitter δεν το χρησιμοποιείς;
2) Το διχαλωτό καλώδιο παίζει το ρόλο του DSL Splitter;

Ναι το χρησιμοποιώ. Εκεί που γράφω στο διάγραμμα ότι το καλώδιο έρχεται από τον τοίχο, έπρεπε να γράφω ότι έρχεται από τον splitter. Φυσικά χρησιμοποιώ μόνο την έξοδο adsl του splitter. Η έξοδος phone μένει άδεια. Μήπως τελικά δεν έχει νόημα ο splitter όταν υπάρχει μόνο adsl στην γραμμή και η τηλεφωνία γίνεται μέσω αυτής;


3) Και πιό είναι το όφελος από όλη αυτή την ιστορία; Γιά να μπορείς να παίρνεις φτηνότερα απο την HOL σε κινητά και διεθνή;

Βασικά έχω το πακέτο double play χωρίς δωρεάν χρόνο ομιλίας. Ο δωρεάν χρόνος ομιλίας της HOL κοστίζει ουσιαστικά 12 ευρώ το μήνα. Από την άλλη το voipdiscount βγαίνει περίπου 3 ευρώ το μήνα. Τώρα θα μου πεις τόση φασαρία για 9 ευρώ το μήνα; Λίγο που με ενδιαφέρουν και οι κλήσεις προς εξωτερικό, λίγο που ο άντρας παίζει πάντα με τα παιχνίδια του ανεξαρτήτως ηλικίας...!!! :sorry: Απλά τα παιχνίδια αλλάζουν!



και ένα τελευταίο


εκεί που λές πρόθεμα *121# και στα δύο έχεις το ίδιο;

Και πάλι σε ευχαριστώ

Λάθος, εννούσα *122# για το δεύτερο. Το διόρθωσα. Ευχαριστώ για την προσεκτική ανάγνωση!

ariadgr
10-02-08, 03:18
Μήπως τελικά δεν έχει νόημα ο splitter όταν υπάρχει μόνο adsl στην γραμμή και η τηλεφωνία γίνεται μέσω αυτής;

Δεν έχει. :oneup:

djT
10-02-08, 03:21
Λάθος, εννούσα *122# για το δεύτερο. Το διόρθωσα. Ευχαριστώ για την προσεκτική ανάγνωση!

Κάθε άλλο.

Εμείς σας ευχαριστούμε που μοιράζεστε μαζί μας την γνώση σας και την δουλειά σας.

I LOVE THIS SITE

(Edit)

Υ.Γ. Και μιά ακόμη ερώτηση παρακαλώ, Μπορεί να γίνει το ίδιο και με άλλα Routers; π.χ. το SpeedTouch 530q

zeibekis
10-02-08, 08:13
Μπράβο dipapadi


Και εμενα με ενδιαφέρει αν μπορεί να γίνει με άλλο router και επίσης αν μπορεί να γίνει με voip ATA πάνω στο 2ο router (spa 3102)

........Auto merged post: zeibekis added 30 Minutes and 17 Seconds later........

Επίσης γιατί έχεις συνδέσει τα 2 router lan με lan και όχι wan με lan?

aa144
10-02-08, 11:22
Πολύ καλό σύστημα, κατά βάση δημιουργεί μια εικονική fixed line και εκμεταλεύεται τη δυνατότητα μερικών ρούτερ να το χειριστούν αυτό. Οπότε το βασικό ρούτερ πρέπει να έχει αυτή τη δυνατότητα οπωσδήποτε. Το δεύτερο ρούτερ απλά πρέπει να μπορεί να συνδεθεί πάνω στο πρώτο μέσω Ethernet και να έχει εξόδους τηλεφώνου όπου εκεί θα δημιουργηθεί η εικονική fixed line για το πρώτο ρούτερ που θα κάνει και όλη τη διαχείριση κυκλοφορίας κλήσεων, χωρίς να μπορεί να διακρίνει αν η fixed line είναι πραγματική ή όχι.

Το σπλίτερ δεν χρειάζεται να υπάρχει σε τίποτε από όλα αυτά.

........Auto merged post: aa144 added 6 Minutes and 57 Seconds later........

Και να προσθέσω ότι στο σύστημα θα προκύψει δυσκολία (εάν και) όταν η τηλεφωνία θα γίνει Pstn στο 2play, αφού τότε η είσοδος fixed line του βασικού ρούτερ θα είναι κατειλημένη από την πραγματική fixed line της Pstn τηλεφωνίας. Για να παρακαμφθεί αυτή η δυσκολία θα πρέπει να μην διαχειρίζεται το ρούτερ τη γραμμή της Pstn τηλεφωνίας καθόλου, δηλαδή να χρηιμοποιείται παραδοσιακά με φίλτρα στις συσκευές συνδεμένες πάνω στη γραμμή, παράλληλα με το ρούτερ και όχι πάνω στο ρούτερ, και χωρίς άλλες ψηφιακές ευκολίες μέσω του βασικού ρούτερ.

Σχετικά με την απόδοση του συστήματος, πόση διαφορά έχει η ποιότητα ήχου της Voip γραμμής στο δεύτερο ρούτερ σε σχέση με τις Voip γραμμές στο βασικό ρούτερ;

dipapadi
10-02-08, 13:07
Μπράβο dipapadi


Και εμενα με ενδιαφέρει αν μπορεί να γίνει με άλλο router και επίσης αν μπορεί να γίνει με voip ATA πάνω στο 2ο router (spa 3102)

Δεν ξέρω αν γίνεται. Το πρόβλημα είναι ότι στην λύση μου ο 2ος router που χειρίζεται την voipdiscount δημιουργεί μια νέα σύνδεση internet για να το κάνει αυτό. Διαφορετικά δεν λειτουργεί. Αυτό είναι μια απορία μου. Οπότε δεν ξέρω αν το voip ata μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο.



........Auto merged post: zeibekis added 30 Minutes and 17 Seconds later........

Επίσης γιατί έχεις συνδέσει τα 2 router lan με lan και όχι wan με lan?
Γιατί μόνο έτσι μπορεί να πάρει internet το ένα fritz από το άλλο (βλ. Account Settings: Υπάρχουν δυο επιλογές: 1) internet connection via DSL, 2) internet connection via LAN.
Επίσης το wlan δεν το έχω μόνιμα ανοιχτό. Χρησιμοποιώ το night service για να το κλείνω αυτόματα όταν λείπω στη δουλειά και το βράδυ.

........Auto merged post: dipapadi added 16 Minutes and 44 Seconds later........



Το σπλίτερ δεν χρειάζεται να υπάρχει σε τίποτε από όλα αυτά.

Πολύ ωραία. Το ανέφερε και ariadgr πιο πάνω. Το πρόσθεσα στο βασικό κείμενο της λύσης πιο πάνω.



Και να προσθέσω ότι στο σύστημα θα προκύψει δυσκολία (εάν και) όταν η τηλεφωνία θα γίνει Pstn στο 2play, αφού τότε η είσοδος fixed line του βασικού ρούτερ θα είναι κατειλημένη από την πραγματική fixed line της Pstn τηλεφωνίας. Για να παρακαμφθεί αυτή η δυσκολία θα πρέπει να μην διαχειρίζεται το ρούτερ τη γραμμή της Pstn τηλεφωνίας καθόλου, δηλαδή να χρηιμοποιείται παραδοσιακά με φίλτρα στις συσκευές συνδεμένες πάνω στη γραμμή, παράλληλα με το ρούτερ και όχι πάνω στο ρούτερ, και χωρίς άλλες ψηφιακές ευκολίες μέσω του βασικού ρούτερ.

Νομίζω ότι αν η hol χρησιμοποιείσει πραγματική fixed line τότε ίσως λυθεί το πρόβλημά μας, γιατί τότε δεν θα χρησιμοποιεί sip. Ή και να χρησιμοποιεί θα το κάνει μόνο για την μια γραμμή (213nnnnnnn), η οποία προσωπικά δεν με ενδιαφέρει και πολύ. Αυτή η γραμμή αν δεν κάνω λάθος δεν μεταφέρετε με φορητότητα, οπότε θα είναι δέσμευση αν χρησιμοποιηθεί, γιατί δεν θα μπορείς να αλλάξεις πάροχο εύκολα. Οπότε αν ο router 1 δεν έχει sip της HOL, ή έχει sip που δεν μας ενδιαφέρει, απλά ξετσεκάρουμε την επιλογή ''use additional connection for Internet telephony via DSL (PVC)" (βρίσκεται στη σελίδα Telephony>Internet Telephone>Advanced Settings του fritz) και τα sip μας λειτουργούν κανονικά, όπως και παλιά πριν το double play και χωρίς τον router 2! Αυτό μπορείτε να το δοκιμάσετε και τώρα. Αν ξετσεκάρετε αυτή την επιλογή τότε τα custom sip λειτουργούν κανονικά, αλλά δεν λειτουργούν τα sip της HOL.


Σχετικά με την απόδοση του συστήματος, πόση διαφορά έχει η ποιότητα ήχου της Voip γραμμής στο δεύτερο ρούτερ σε σχέση με τις Voip γραμμές στο βασικό ρούτερ;
Η ποιότητα των γραμμών της HOL δεν επηρεάζεται. Η ποιότητα της custom sip (voipdiscount) το ίδιο! Λειτουργεί το ίδιο καλά όπως και πριν.
Υπάρχει επίσης μια επιλογή στον router 2 με την οποία μπορείς να μαρκάρεις τα πακέτα της τηλεφωνίας, έτσι ώστε ο router 1 να τα αναγνωρίζει και να τους δίνει προτεραιότητα, όταν π.χ. κάποιος κάνει ταυτόχρονα browsing/downloading την ώρα που μιλάει στο τηλέφωνο. Για τα sip της HOL αυτό γίνεται αυτόματα μια που βρίσκονται στον ίδιο router με το browsing. Δεν το δοκίμασα. Η επιλογή αυτή λέγεται "Indicate Type of Service" και βρίσκεται στη σελίδα Telephony>Internet Telephone>Advanced Settings του router 2.
Ξέχασα να πω... το fritz είναι φανταστικό! :oneup: ...αν εξαιρέσουμε το χαζό όνομα και το μπορντό χρωματάκι! :p

aa144
10-02-08, 13:33
Μιας και τα λειτουργείς όλα, κάνε μια σύγκριση ποιότητας τηλεφωνίας Voip Hol, και Voip Voipdiscount. Επειδή και οι δυο υπηρεσίες είναι Voip και σχεδόν κανένας δεν τις λειτουργεί από την ίδια γραμμή στο ίδιο μηχάνημα, είσαι από τους ελάχιστους που μπορούν να κάνουν πραγματική σύγκριση ποιότητας ήχου μεταξύ των δυο περιπτώσεων.

jacobgr
10-02-08, 13:52
dipapadi νομίζω ότι θα λύσεις το προβλημα προσβασης στον 2ο ρουτερ βάζοντας ΙΡ στο ιδιο ΙΡ range πχ την 192.168.178.2 (και για τον ρουτερ 1 την 192.168.178.1) και απενεργοποιώντας απο τον 2ο ρουτερ τον DHCP server.
Εται δινοντας 192.168.178.1 θα βλέπεις τον πρώτο και 1923.168.178.2 θα βλέπεις τον 2ο.
Δοκίμασέ το νομίζω ότι θα παίζει.

dipapadi
10-02-08, 14:47
dipapadi νομίζω ότι θα λύσεις το προβλημα προσβασης στον 2ο ρουτερ βάζοντας ΙΡ στο ιδιο ΙΡ range πχ την 192.168.178.2 (και για τον ρουτερ 1 την 192.168.178.1) και απενεργοποιώντας απο τον 2ο ρουτερ τον DHCP server.
Εται δινοντας 192.168.178.1 θα βλέπεις τον πρώτο και 1923.168.178.2 θα βλέπεις τον 2ο.
Δοκίμασέ το νομίζω ότι θα παίζει.
Μιλάς για το πρόβλημα που λέω παραπάνω σύμφωνα με το οποίο οι ρυθμίσεις του 2ου ρούτερ είναι προσβάσιμες μόνο μέσω wlan ή usb.
Δυστυχώς η λύση που λες ισχύει μόνο όταν ο 2ος ρούτερ δεν ξεκινά την δική του σύνδεση στο internet (επιλογή "establish own internet connection" στην εικόνα 4). Μάλιστα γίνεται χωρίς να γίνουν τροποποιήσεις στο DHCP. Αυτόματα ο 2ος παίρνει ένα οποιοδήποτε IP από τον 1ο και είναι προσβάσιμος κανονικά "χτυπώντας" αυτό το IP.
Έτσι όμως δεν λειτουργεί το custom sip (voipdiscount).
Αν ο 2ος ρούτερ ξεκινά τη δική του σύνδεση τότε βγαίνει και μια προειδοποίηση από το fritz που λέει ακριβώς ότι η σύνδεση με τον ρούτερ θα μπορεί πλέον να γίνεται μόνο μέσω wlan ή usb. Ο 2ος ρούτερ έχει ip 192.168.178.1 όπως και ο πρώτος και ο ένας δεν βλέπει τον άλλο. Ακόμα και αν αλλάξεις το ip του 2ου δεν γίνεται τίποτα.

Απορία: Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι με τις ρυθμίσεις που υπάρχουν στο System>Network Settings>IP Routes.

jacobgr
10-02-08, 14:52
Ουσιαστικά κάνεις 2 συνδέσεις ΗΟΛ ε? Το αφήνει η ΗΟΛ αυτο?

Stefanos83
10-02-08, 14:52
Υπάρχει ενα μικρό πρόβληα οχι τεχνικής φυσης . Απλα δεν μπορείς να κρατήσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα και τα 2 router . Πρέπει το παλιο fritz να επιστραφεί . Και οχι γιατι στο λεω εγω , αλλα γιατι σε λίγο καιρό θα στο ζητήσουν είτε απο την HOL είτε αλλιως θα στο χρεώσουν .

Υ.Γ. Απλα το αναφέρω για να το ξέρει ο κοσμος , μην με παρετε με τις ντομάτες , thx .

dipapadi
10-02-08, 15:13
Ουσιαστικά κάνεις 2 συνδέσεις ΗΟΛ ε? Το αφήνει η ΗΟΛ αυτο?
Το αφήνει. Ο router για το double play χρησιμοποιεί έτσι κι αλλιώς 2 συνδέσεις. Αν δεις στη σελίδα Telephone>Internet Telephony>Advanced Settings η επιλογή "use additional connection for Internet telephony via DSL (PVC)" είναι ενεργοποιημένη για τα sip της HOL.
Οπότε ουσιαστικά κάνω 3 συνδέσεις. Δυο που κάνει ο ρούτερ 1 έτσι κι αλλιώς (μια για internet και μια για τα sip της HOL) και άλλη μια που κάνει ο ρούτερ 2 για το custom sip.

........Auto merged post: dipapadi added 4 Minutes and 58 Seconds later........


Υπάρχει ενα μικρό πρόβληα οχι τεχνικής φυσης . Απλα δεν μπορείς να κρατήσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα και τα 2 router . Πρέπει το παλιο fritz να επιστραφεί . Και οχι γιατι στο λεω εγω , αλλα γιατι σε λίγο καιρό θα στο ζητήσουν είτε απο την HOL είτε αλλιως θα στο χρεώσουν .

Υ.Γ. Απλα το αναφέρω για να το ξέρει ο κοσμος , μην με παρετε με τις ντομάτες , thx .

Φαντάζομαι ότι το γνωρίζεις αυτό από άλλες περιπτώσεις. Αυτό όντως θα είναι πρόβλημα! :sorry:

........Auto merged post: dipapadi added 8 Minutes and 53 Seconds later........


Μιας και τα λειτουργείς όλα, κάνε μια σύγκριση ποιότητας τηλεφωνίας Voip Hol, και Voip Voipdiscount. Επειδή και οι δυο υπηρεσίες είναι Voip και σχεδόν κανένας δεν τις λειτουργεί από την ίδια γραμμή στο ίδιο μηχάνημα, είσαι από τους ελάχιστους που μπορούν να κάνουν πραγματική σύγκριση ποιότητας ήχου μεταξύ των δυο περιπτώσεων.
Γενικά το ερώτημά σου ανάγεται στη σύκριση ποιότητας HOL και σταθερού ΟΤΕ.
Επαναλαμβάνω πως η ποιότητα voipdiscount δεν επηρεάστηκε σε σχέση και με την προ double play σύνδεση. Δεν θα το χρησιμοποιούσα για να κάνω μια σημαντική επαγγελματική κλήση, γιατί μερικές φορές υπάρχουν πολύ μικρές καθυστερήσεις στον ήχο, ενώ πολύ πιο σπάνια και διακοπές για 1-2". Γενικά πάντως με συγγενείς και φίλους μιλάω άψογα. Σημειωτέον ότι είμαι ακόμα στην δοκιμαστική περίοδο και η πλήρης ταχύτητα του double play (μέγιστη θεωρητική 24mbit) δεν έχει αναπτυχθεί. Δεν ξέρω αν θα υπάρχει βελτίωση μετά. Φαντάζομαι πως όχι μια που και η 3mbit που είχα πριν το double play ήταν υπέρ αρκετή για τηλεφωνία.
Αν ήθελα επαγγελματικό τηλέφωνο θα έπαιρνα το double play με τις απεριόριστες κλήσεις, ή... μπορεί να έμενα και στον ΟΤΕ.
Η HOL φαίνεται ότι κάνει διάφορα optimizations και έχει καλύτερη ποιότητα σε σχέση με άλλα ξένα sip (π.χ. voipdiscount), αν και δεν την έχω πολύ καιρό για να κρίνω αντικειμενικά. Ξέρω ότι και η icall κάνει αντίστοιχες και έχει καλύτερη ποιότητα από το voipdiscount, αλλά είναι πιο ακριβή από το voipdiscount.

zeibekis
12-02-08, 00:48
Τελικά το fritz δούλεψε με το spa 3102 απενεργοποιώντας το "use additional connection for Internet telephony via DSL (PVC)" και μετά ξανα-ενεργοποιώντας το. Μετά από αυτό το απλό κόλπο και η τηλεφωνία της hol και το voip μέσω του spa 3102 κάνει register. Ωστόσο επειδή προκειται για σύστημα το οποίο βρίσκεται στην Αθήνα και το διαχειρίζομαι από Θεσσαλονίκη δεν μπορώ σήμερα να ξέρω αν δουλεύει και δεν μπερδεύεται τπτ. Αυρίο θα πω τον αδερφό μου να το δοκιμάσει

dipapadi
12-02-08, 01:11
Τελικά το fritz δούλεψε με το spa 3102 απενεργοποιώντας το "use additional connection for Internet telephony via DSL (PVC)" και μετά ξανα-ενεργοποιώντας το. Μετά από αυτό το απλό κόλπο και η τηλεφωνία της hol και το voip μέσω του spa 3102 κάνει register. Ωστόσο επειδή προκειται για σύστημα το οποίο βρίσκεται στην Αθήνα και το διαχειρίζομαι από Θεσσαλονίκη δεν μπορώ σήμερα να ξέρω αν δουλεύει και δεν μπερδεύεται τπτ. Αυρίο θα πω τον αδερφό μου να το δοκιμάσει
'Εχει ενδιαφέρον αυτό. Το δοκίμασα και με τα δυο fritz (ουσιαστικά το 2ο παίζει τον ρόλο του spa). Όντως με διάφορους συνδυασμούς click/unclick κατάφερα να έχει όλα τα sip registered, αλλά το voipdiscount δεν δούλευε, ή φαινόταν να μην δούλευε. Σε κάθε περίπτωση προβλέπω ότι το βράδυ που γίνεται cleared η σύνδεση από την HOL αυτόματα, το fritz θα χάσει τη σύνδεση, το ίδιο και το spa και στη συνέχεια το fritz θα ξανααποκτήσει την σύνδεση και η τηλεφωνία του τότε θα έχει ενεργοποιημένη την έξτρα σύνδεση και το spa δεν θα μπορεί πλέον να γίνει registered.

zeibekis
12-02-08, 01:38
'Εχει ενδιαφέρον αυτό. Το δοκίμασα και με τα δυο fritz (ουσιαστικά το 2ο παίζει τον ρόλο του spa). Όντως με διάφορους συνδυασμούς click/unclick κατάφερα να έχει όλα τα sip registered, αλλά το voipdiscount δεν δούλευε, ή φαινόταν να μην δούλευε. Σε κάθε περίπτωση προβλέπω ότι το βράδυ που γίνεται cleared η σύνδεση από την HOL αυτόματα, το fritz θα χάσει τη σύνδεση, το ίδιο και το spa και στη συνέχεια το fritz θα ξανααποκτήσει την σύνδεση και η τηλεφωνία του τότε θα έχει ενεργοποιημένη την έξτρα σύνδεση και το spa δεν θα μπορεί πλέον να γίνει registered.

Από οτι βλέπω έχεις δίκιο. Την έχασε την σύνδεση. Άραγε το spa 3102 δεν μπορεί να κάνει δικιά του σύνδεση σαν το 2ο router που έβαλες εσύ?

zeibekis
14-02-08, 13:49
ΠΡΟΣΟΧΗ! Με τις ρυθμίσεις των extensions που φαίνονται στην 3η εικόνα, έχουμε επιλέξει την fixed line σαν βασική μας γραμμή. Αυτό σημαίνει ότι παίρνοντας ένα νούμερο χωρίς prefix θα καλούμε μέσω του custom sip provider. Αυτοί συνήθως δεν υποστηρίζουν επείγοντα τηλέφωνα ή τηλέφωνα που ξεκινούν με 800. Η παρακάτω εικόνα δείχνει πως ορίζουμε dialing rules για να εξασφαλίσουμε ότι κάποια νούμερα θα δρομολογούνται πάντα από τις γραμμές της HOL.

Ετοιμάζομαι να κάνω το κόλπο με τα 2 ρουτερ και ένα spa 3102 πάνω στο 2o ρουτερ. Ήθελα να σε ρωτήσω όμως κάτι. Αν έχεις καποια PC στο ένα router και κάποια άλλα στο άλλο μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους; Το δεύτερο router που έχεις νομίζω είναι μέχρι 8 Mbps, περιορίζει καθόλου την ταχύτητα στο Internet αν έχεις κάποιο PC πάνω του ή η ταχύτητα εξαρτάται μόνο από το 7140. Δηλαδή θα μπορούσα να συνδέσω και ένα adsl ρούτερ και όχι απαραίτητα adsl2+?

dipapadi
14-02-08, 13:55
Ετοιμάζομαι να κάνω το κόλπο με τα 2 ρουτερ και ένα spa 3102 πάνω στο 2o ρουτερ. Ήθελα να σε ρωτήσω όμως κάτι. Αν έχεις καποια PC στο ένα router και κάποια άλλα στο άλλο μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους;
Όχι. Αν υπάρχει λύση σε αυτό με ενδιαφέρει, όχι γιατί θα βάλω pc στον 2ο ρούτερ, αλλά γιατί θέλω να μπορώ να βλέπω τον 2ο ρούτερ από ένα pc που βρίσκεται στον 1ο.

Το δεύτερο router που έχεις νομίζω είναι μέχρι 8 Mbps, περιορίζει καθόλου την ταχύτητα στο Internet αν έχεις κάποιο PC πάνω του ή η ταχύτητα εξαρτάται μόνο από το 7140. Δηλαδή θα μπορούσα να συνδέσω και ένα adsl ρούτερ και όχι απαραίτητα adsl2+?
Δεν γνωρίζω, καθώς δεν βάζω pc στον 2ο. Πάντως στο overview του 2ου ρούτερ δεν αναφέρεται ταχύτητα κλειδώματος καθόλου. Το dsl "λαμπάκι" είναι απενεργοποιημένο σε αυτή τη σελίδα.

aa144
14-02-08, 15:37
Η ταχύτητα με την οποία θα παίρνουν Internet τα μηχανήματα που είναι συνδεμένα στο δεύτερο ρούτερ, περιορίζεται μόνο από την ταχύτητα της δικτυακής σύνδεσης μεταξύ των ρούτερ. Δεν σχετίζεται με τη δυνατότητα του δεύτερου ρούτερ να λειτουργήσει σε ADSL, ή σε ADSL2, ή σε ADSL2+, αφού το κύκλωμα αυτό στο δεύτερο ρούτερ είναι ανενεργό.

zeibekis
14-02-08, 17:02
Η ταχύτητα με την οποία θα παίρνουν Internet τα μηχανήματα που είναι συνδεμένα στο δεύτερο ρούτερ, περιορίζεται μόνο από την ταχύτητα της δικτυακής σύνδεσης μεταξύ των ρούτερ. Δεν σχετίζεται με τη δυνατότητα του δεύτερου ρούτερ να λειτουργήσει σε ADSL, ή σε ADSL2, ή σε ADSL2+, αφού το κύκλωμα αυτό στο δεύτερο ρούτερ είναι ανενεργό.

Και εγώ έτσι πιστεύω απλώς στην αρχή ο dipapadi είπε οτι και το 2ο router κάνει σύνδεση
(3 συνδέσεις, 1 8-36 και 2 8-35)

dipapadi
14-02-08, 17:15
Και εγώ έτσι πιστεύω απλώς στην αρχή ο dipapadi είπε οτι και το 2ο router κάνει σύνδεση
(3 συνδέσεις, 1 8-36 και 2 8-35)
Ναι, όντως. Ακριβώς αυτή είναι και η ορολογία στα settings του fritz:
router 1: Connected network devices are also allowed to establish their own Internet connections (PPPoE Passthrough)
router 2: Establish own internet connection
Τώρα τι σημαίνουν όλα αυτά δεν γνωρίζω πλήρως. Όπως είπα και στην αρχή ο καθένας συνεχίζει με τις δικές του γνώσεις...

aa144
14-02-08, 19:24
Σημαίνει ότι το δεύτερο ρούτερ χρησιμοποιεί το κύκλωμα προσαρμογής στη γραμμή του πρώτου ρούτερ για να πάρει Internet, άρα το κύκλωμα προσαρμογής στη γραμμή του δεύτερου ρούτερ είναι ανενεργό και δεν σχετίζεται καθόλου με τη σύνδεση ή με την ταχύτητά της.

zeibekis
14-02-08, 22:09
Σημαίνει ότι το δεύτερο ρούτερ χρησιμοποιεί το κύκλωμα προσαρμογής στη γραμμή του πρώτου ρούτερ για να πάρει Internet, άρα το κύκλωμα προσαρμογής στη γραμμή του δεύτερου ρούτερ είναι ανενεργό και δεν σχετίζεται καθόλου με τη σύνδεση ή με την ταχύτητά της.

Μιας και φαίνεται να γνωρίζεις κάποια πράγματα. Θα μπορούσα να συνδέσω το fritz 7140 annex A και ένα level1 annex B (λογικά ναι). 2ον μπορείς να βοηθήσεις στο παρακάτω




Μικρό πρόβλημα: Μετά την ρύθμιση του router 2, ο μόνος τρόπος να έχετε πρόσβαση στις ρυθμίσεις του είναι με USB ή WLAN. Η LAN έξοδος είναι κατειλημμένη, ενώ ο router 2 δεν έχει IP που βλέπει ο router 1, αν και είναι συνδεδεμένοι μεταξύ τους. Φαντάζομαι επίσης ότι δεν θα θέλετε να έχετε και το wlan του router 2 ανοιχτό μόνο γι αυτό τον λόγο (θέμα ακτινοβολίας και κατανάλωσης ρεύματος)! Αν κάποιος έχει λύση σε αυτό το πρόβλημα παρακαλώ να την μοιραστεί μαζί μας! Βέβαια αλλαγές σε αυτές τις ρυθμίσεις χρειάζεται να κάνετε μόνο αν θέλετε να αλλάξετε τον custom sip provider. Κατά τα άλλα, όλες οι υπόλοιπες λειτουργίες (wlan κλπ.) γίνονται στον router 1.

aa144
14-02-08, 23:34
Θα πρέπει να το δοκιμάσεις, εξαρτάται από τις δυνατότητες του ρούτερ που έχεις (level 1) τις οποίες δεν γνωρίζω. Το Annex δεν παίζει ρόλο στο δεύτερο ρούτερ. Πρέπει βέβαια το δεύτερο ρούτερ να μπορεί να πάρει Internet μέσω του τοπικού δικτύου, και όχι μόνο μέσω της γραμμής DSL απευθείας. Επίσης πρέπει να έχει έξοδο τηλεφώνου για να δημιουργήσεις εκεί την εικονική Fixed Line για τον ΦΡΙΤΣ.

Στο δεύτερο θέμα, και πάλι εξαρτάται από τον τρόπο που λειτουργεί το δεύτερο ρούτερ. Θεωρητικά θα μπορούσε να παίρνει μια IP από τον DHCP Server του πρώτου ρούτερ, και να βλέπεις το μενού του κανονικά, αλλά στην πράξη αυτό μπορεί να μην λειτουργήσει. Δεν υπάρχει έτοιμη απάντηση ούτε σε αυτό το θέμα. Ίσως μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις όπου τα δυο ρούτερ είναι από διαφορετικούς κατασκευαστές να γίνεται πιο εύκολα αυτό.

dipapadi
14-02-08, 23:39
Στο δεύτερο θέμα, και πάλι εξαρτάται από τον τρόπο που λειτουργεί το δεύτερο ρούτερ. Θεωρητικά θα μπορούσε να παίρνει μια IP από τον DHCP Server του πρώτου ρούτερ, και να βλέπεις το μενού του κανονικά, αλλά στην πράξη αυτό μπορεί να μην λειτουργήσει. Δεν υπάρχει έτοιμη απάντηση ούτε σε αυτό το θέμα. Ίσως μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις όπου τα δυο ρούτερ είναι από διαφορετικούς κατασκευαστές να γίνεται πιο εύκολα αυτό.

Για να πάρει ip από τον πρώτο ρούτερ πρέπει να μην ξεκινά το δικό του connection. Γίνεται, αλλά έτσι δεν παίζει το sip στον 2ο ρούτερ.
Δεν πιστεύεις να γίνεται κάτι από το Network Settings>IP Routes, έτσι;

aa144
14-02-08, 23:42
Να προσθέσω ότι για πρόσβαση στο μενού του δεύτερου ρούτερ, αν αυτό έχει πάνω από μια θύρα Ethernet, θα βοηθούσε μια δεύτερη κάρτα δικτύου στον υπολογιστή συνδεμένη σε θύρα Ethernet στο δεύτερο ρούτερ. Τότε θα το έβλεπε σίγουρα ο υπολογιστής σου. Δεν αποτελεί πρόβλημα το να έχεις περισσότερες από μια κάρτες δικτύου στον υπολογιστή σου, όπως και το να έχουν άλλο IP σε διαφορετικό Subnet η κάθε μια.

Όμως αυτή η λύση έχει το μειονέκτημα του επιπλέον κόστους μιας κάρτας δικτύου (κάτω από 10€).

........Auto merged post: aa144 added 2 Minutes and 56 Seconds later........

Αν μπεις στο μενού του δεύτερου ρούτερ, από ασύρματο δίκτυο, ή με άλλο τρόπο, π.χ. παρεμβάλλοντας ένα μικρό Hub, ώστε να έχεις επιπλέον θύρες διαθέσιμες, τι IP θεωρεί ότι έχει το δεύτερο ρούτερ; Την ίδια με το πρώτο; Αν ναι, τότε θα βοηθούσε πολύ να ήταν τα δυο ρούτερ από διαφορετικούς κατασκευαστές ώστε να μην έχουν την ίδια IP.

themisomagos
16-02-08, 14:05
δεν εχω καταλάβει ακόμα πως ακριβώς θα φτιάξω το διχαλωτό καλώδιο.Αυτό που έχει η ΗΟλ δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω γιατί η μία άκρη του βύσματος είναι πολύ χοντή σα να μπαίνει σε Λαν θύρα....

dipapadi
16-02-08, 14:46
Να προσθέσω ότι για πρόσβαση στο μενού του δεύτερου ρούτερ, αν αυτό έχει πάνω από μια θύρα Ethernet, θα βοηθούσε μια δεύτερη κάρτα δικτύου στον υπολογιστή συνδεμένη σε θύρα Ethernet στο δεύτερο ρούτερ. Τότε θα το έβλεπε σίγουρα ο υπολογιστής σου. Δεν αποτελεί πρόβλημα το να έχεις περισσότερες από μια κάρτες δικτύου στον υπολογιστή σου, όπως και το να έχουν άλλο IP σε διαφορετικό Subnet η κάθε μια.

Όμως αυτή η λύση έχει το μειονέκτημα του επιπλέον κόστους μιας κάρτας δικτύου (κάτω από 10€).
Όντως. Αλλά δεν βλέπω το λόγο κανείς να συνδέσει τα pc του στον 2ο ρούτερ. Μπορεί να το κάνει στον πρώτο. Οπότε ο 2ος δεν χρειάζεται ούτε καν διαχείριση. Απλά το κάνεις μια φορά και το αφήνεις. Αν ποτέ χρειαστεί συνδέεις pc με usb ή βάζεις την τηλεφωνική συσκευή επάνω του και πληκτρολογείς στο τηλέφωνο #96*1* για να ενεργοποιήσεις το wlan του.


Αν μπεις στο μενού του δεύτερου ρούτερ, από ασύρματο δίκτυο, ή με άλλο τρόπο, π.χ. παρεμβάλλοντας ένα μικρό Hub, ώστε να έχεις επιπλέον θύρες διαθέσιμες, τι IP θεωρεί ότι έχει το δεύτερο ρούτερ; Την ίδια με το πρώτο; Αν ναι, τότε θα βοηθούσε πολύ να ήταν τα δυο ρούτερ από διαφορετικούς κατασκευαστές ώστε να μην έχουν την ίδια IP.
Στο fritz μπορείς να αλλάξεις την ip του router. Γίνεται από το Settings>System>Network Services>IP Addresses.

........Auto merged post: dipapadi added 1 Minutes and 35 Seconds later........


δεν εχω καταλάβει ακόμα πως ακριβώς θα φτιάξω το διχαλωτό καλώδιο.Αυτό που έχει η ΗΟλ δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω γιατί η μία άκρη του βύσματος είναι πολύ χοντή σα να μπαίνει σε Λαν θύρα....
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις της HOL όπως ακριβώς δείχνεις στις οδηγίες. Η άκρη που μοιάζει με βύσμα δικτού μπαίνει στην είσοδο ADSL του 1ου ρούτερ, η άλλη γκρι άκρη απευθείας στον τοίχο (χωρίς σπλίττερ) και η μαύρη άκρη μπαίνει στην έξοδο τηλεφώνου του 2ου ρούτερ.

charles
01-04-08, 18:46
Αγαπητέ dipapadi,
Μόλις που η HOL μου έχει ενεργοποιήσει το Double Play και αφού έχω ελέγσει ότι λειτουργεί κανονικά, έκανα τη σύνδεση που προτείνεις με τα δύο routers (αφού έχω και το παλιό router απο το HIBOX) για να μπορώ να κάνω κλήσεις εξωτερικού με άλους παρόχους.
Πλην όμως, δεν βλέπω να εκλαμβάνεται η έξοδος του router 2 (πάροχος: voipdiscount) ως fixed line, απο τον router 1 (ώστε να χρεώνομαι απο αυτόν τον πάροχο).
Πιο χειροπιαστά, η τηλ. συσκευή (πχ του φίλου μου στον οποίο τηλεφωνούσα για τις δοκιμές) που λαμβάνει τις κλίσεις απο την FON1 του router 1 (η οποία έχει ορισθεί fixed line ως βασική ρύθμιση, και μάλιστα με καμία άλλη επιλογή ούτε και ως δευτερεύουσα), βλέπει το δικό μου 210... και συνεπώς ή κλίση γίνεται με τη HOL (όχι με τον άλλο πάροχο voipdiscount).
Σημειώνω πάντως ότι ο router (1) ζητά να δηλώσουμε και νούμερο για τη γραμμή fixed line. Τέτοιο νούμερο βέβαια δεν δίνεται στην Ελλάδα απο την VoipDiscount ακόμη. Δηλώνω ένα τυχαίο νούμερο (αυτό που έχω δηλώσει και στον router 2 και δούλευε άψογα με το HIBOX). Αλλά και με διάφορα (πραγματικά) νούμερα (210.. και 213..), τόσο ως ISDN όσο και ως analog, αυτό πάντα έστελνε το συγκεκριμένο δικό μου 210... μέσω της FON 1 παρά το ότι η γραμμή αυτή είναι ορισμένη ως fixed line και θα περιμέναμε να έστελνε ΑΓΝΩΣΤΟ (όπως στέλνει πάντα η VoipDiscount) αφού στην είσοδο fixed line θα έπρεπε να έφθανε (θεωρητικά τουλάχιστον) η VoipDiscount.
Στις δικές σου δοκιμές είχες δηλώσει νούμερο για τη γραμμή fixed line? Εάν όχι γιατί σ’ εσένα δούλεψε?
Διαφορετικά ίσως μου διαφεύγει κάποια λεπτομέρεια. Εάν έχεις εμβαθύνει περισσότερο μπορείς να με βοήσεις.
Ευχαριστώ
Charles

dipapadi
01-04-08, 19:08
Καταρχήν προτείνω να κάνεις edit το μήνυμά σου και να σβήσεις το δικό μου μήνυμα μέσα από αυτό, γιατί απλά παράγει θόρυβο στο thread.

Πλην όμως, δεν βλέπω να εκλαμβάνεται η έξοδος του router 2 (πάροχος: voipdiscount) ως fixed line, απο τον router 1 (ώστε να χρεώνομαι απο αυτόν τον πάροχο).
Αυτό που έχει σημασία και φαίνεται στην 3η εικόνα του αρχικού μου μηνύματος, είναι κάτω από το 'Number of the extension' (1ος ρούτερ) να είναι επιλεγμένο το fixed line. Για το fritz 7140 (νέο fritz που πήρες για το double play), fixed line είναι η γραμμή που είναι συνδεδεμένη στην είσοδό του μέσω του διχαλωτού καλωδίου. Αν λοιπόν έχεις συνδέσει σωστά το διχαλωτό καλώδιο, όπως φαίνεται στην 1η εικόνα πρέπει να είσαι εντάξει.



Σημειώνω πάντως ότι ο router (1) ζητά να δηλώσουμε και νούμερο για τη γραμμή fixed line. Τέτοιο νούμερο βέβαια δεν δίνεται στην Ελλάδα απο την VoipDiscount ακόμη. Δηλώνω ένα τυχαίο νούμερο (αυτό που έχω δηλώσει και στον router 2 και δούλευε άψογα με το HIBOX).

Προφανώς εννοείς το Internet Number πεδιό. Αυτό το πεδίο είναι αναγνωριστικό για σένα που βλέπεις το configuration. Δεν χρησιμοποιείται πουθενά. Εγώ έχω βάλει ένα string εκεί π.χ. HOL1-210xxxxx για τις γραμμές της HOL και για το VoipDiscount έγραψα απλά την λέξη VoipDiscount. Οπότε μην σε απασχολεί.



Διαφορετικά ίσως μου διαφεύγει κάποια λεπτομέρεια. Εάν έχεις εμβαθύνει περισσότερο μπορείς να με βοήσεις.

Προφανώς κάτι σου διαφεύγει. Δεν έχω εμβαθύνει περισσότερο. Χρησιμοποιώ αυτό ακριβώς το configuration εδώ και καιρό, από τότε που έκανα αυτή τη δημοσίευση και λειτουργεί άψογα.

lsavvaid
01-04-08, 19:31
Μπράβο για την παρουσίαση. :oneup:

Γίνεται με δυο netfaster ή ένα netfaster και άλλο ρούτερ?

dipapadi
01-04-08, 20:08
Μπράβο για την παρουσίαση. :oneup:

Γίνεται με δυο netfaster ή ένα netfaster και άλλο ρούτερ?

Κάποια στιγμή ο χρήστης oulas είχε κάνει κάτι αντίστοιχο με συνδυασμό netfaster+fritz. Δεν θυμάμαι όμως λεπτομέρειες.

prokopino
01-04-08, 20:59
Να σας πω και εγώ κάτι απλό;

Δώστε στα δύο router σήμα adsl (τοίχος--->router)
Στο router της τηλεφωνίας σαν user name guest@adsl.gr : Η τηλεφωνία που δίνει η hol δουλεύει ρολόι!!!

Στο δεύτερο router, το δικό σας user name. Με αυτό θα έχετε internet όμως, όχι με το άλλο. Βάλτε σε αυτό όποιον sip provider θέλετε...:cool::whistle::cool:

lsavvaid
01-04-08, 21:51
Να σας πω και εγώ κάτι απλό;

Δώστε στα δύο router σήμα adsl (τοίχος--->router)
Στο router της τηλεφωνίας σαν user name guest@adsl.gr : Η τηλεφωνία που δίνει η hol δουλεύει ρολόι!!!

Στο δεύτερο router, το δικό σας user name. Με αυτό θα έχετε internet όμως, όχι με το άλλο. Βάλτε σε αυτό όποιον sip provider θέλετε...:cool::whistle::cool:

Το έχεις δοκιμάσει στην πράξη και δουλεύει ?

charles
02-04-08, 00:22
[QUOTE=dipapadi;1930687]Καταρχήν προτείνω να κάνεις edit το μήνυμά σου και να σβήσεις το δικό μου μήνυμα μέσα από αυτό, γιατί απλά παράγει θόρυβο στο thread.

Αυτό που έχει σημασία και φαίνεται στην 3η εικόνα του αρχικού μου μηνύματος, είναι κάτω από το 'Number of the extension' (1ος ρούτερ) να είναι επιλεγμένο το fixed line. Για το fritz 7140 (νέο fritz που πήρες για το double play), fixed line είναι η γραμμή που είναι συνδεδεμένη στην είσοδό του μέσω του διχαλωτού καλωδίου. Αν λοιπόν έχεις συνδέσει σωστά το διχαλωτό καλώδιο, όπως φαίνεται στην 1η εικόνα πρέπει να είσαι εντάξει.

--------------------------------------------------
Τελικά ήταν πολύ απλό. Ενεκα απόστασης των δύο Fritz όταν έκανα την αρχική προσπάθεια, είχα κάνει τη σύνδεση στη fixed line μέσω πρόσθετου καλωδίου και πριζούλας επέκτασης, τα οποία μάλλον δεν είναι απόλυτα συμβατά και δεν εξασφάλιζαν τη συνέχειά τους. Μόλις τοποθέτησα το διχαλωτό καλώδιο απευθείας στην είσοδο fixed line, δούλεψε αμέσως.
Τώρα επειδή έχω δεί στο Forum αυτό να ενδιαφέρονται πολλοί για το θέμα (πάρα πολλές ερωτήσεις, υποθέσεις αμφιβολίες κ.α., όπως άλλωστε και εγώ) και επειδή, όπως και να τόχει δεί η HOL (ακατανόητη η στάση της) τη στιγμή που όλες οι άλλες εταιρείες προσφέρουν δωρεάν και τις διεθνείς κλήσεις, πιστεύω ότι θα πρέπει να μάθουν όσο περισσότεροι είναι δυνατόν τη λύση σου αυτή (νομίζω οτι πολλοί θα την έχουν εφαρμώσει ήδη). Θα ήθελα να προσθέσω όμως και μερικά λειτουργικά σημεία που εντόπισα και που νομίζω οτι είναι χρήσιμα για όσους χρειάζονται και κλήσεις στο εξωτερικό με εναλλακτικούς παρόχους (voipdiscount κ.τ.λ.) χωρίς χρέωση (με χαμηλό πάγιο, πχ 3€/μήνα):
Διαπίστωσα ότι το όλο σύστημα είναι πολύ απλό. Βέβαια θα ήταν απλούστερο αν η εταιρεία αυτή παρείχε και διεθνή τηλεφωνία δωρεάν (όπως όλες οι άλλες) και αν άφηνε να βάλουμε εναλλακτικούς παρόχους (βλ. Forthnet). Αλλά ας είναι αφού μπλέξαμε με αυτή.
Λοιπόν, έχω συνδέσει τις δύο μου τηλ. συσκευές κανονικά στις δύο εξόδους του router 1, με βασική ρύθμιση και τις δύο ως LINE 1: 210.... (όχι fixed line). Αυτή η ρύθμιση εξυπηρετεί την καθημερινή χρήση, δηλαδή κλήσεις προς το εσωτερικό. Οταν πρέπει να καλέσω εξωτερικό (χωρίς χρέωση, μόνο με το πάγιο του παρόχου:3€/μήνα) πληκτρολογώ σε όποιαδήποτε από τις δυο συσκευές το prefix *11# και στη συνέχεια τον αριθμό. Ετσι η κλήση γίνεται μέσω VoipDiscoun ή όποιου παρόχου έχω ρυθμίσει στο router 2 ως βασικό. Δηλαδή το αντίθετο από αυτό που έχεις συστήσει (αυτό είναι επιλογή που εξυπηρετεί τη δική μου καθημερινότητά).
Επίσης, για τον έλεγχο του router 2 ανά πάσα στιγμή, τον έχω μόνιμα συνδεδεμένο στο PC με USB αφού πρώτα του έχω απενεργοποιήσει το LAN του με τον τρόπο που ευτυχώς μας υπέδειξες στην αρχική σου δημοσίευση (#96*0*). Δεν βλέπω κανένα πρόβλημα στη μόνιμη σύνδεση με το USB εκτός βέβαια από το επιπλέον καλώδιο, αλλά το προτιμώ από την ακτινοβολία ή το κάθε τόσο άνοιγμα και σβήσιμο του LAN.
Ετσι δεν υπάρχει πρόβλημα για τον έλεγχο του router 2 όποτε χρειασθεί να αλλάξουμε ή να προσθαφαιρέσουμε παρόχους ή άλλα στοιχεία. Το μόνο που χρειάζεται είναι να αφαιρέσουμε την τάση από τον router 1 τη στιγμή που έχουμε ανοιχτή τη σελίδα του Fritz και σε μισό λεπτό βγαίνει μόνη της η σελίδα του router 2 (εφόσον βέβαια ο 2 είναι ανοικτός). Τουλάχιστον έτσι γίνεται στην περίπτωσή μου που έχω αλλάξει την IP του router 2 από 192.168.178.1 σε 192.168.178.2 πρίν την ενεργοποίηση του DP-με το HIBOX (δεν είμαι σίγουρος εάν αυτό παίζει κάποιον ρόλο αλλά καλού κακού..). Εάν δοκιμάσω να ανοίξω τη σελίδα κανονικά όταν είναι ανοικτό το router 2 μόνο του, δεν βγαίνει η σελίδα. Οταν είναι ανοικτό το router 1 βγαίνει η σελίδα του (ανεξάρτητα από το τι είναι ο 2).

Charles

........Auto merged post: charles added 4 Minutes and 0 Seconds later........

dimstog
02-04-08, 15:34
Να σας πω και εγώ κάτι απλό;

Δώστε στα δύο router σήμα adsl (τοίχος--->router)
Στο router της τηλεφωνίας σαν user name guest@adsl.gr : Η τηλεφωνία που δίνει η hol δουλεύει ρολόι!!!

Στο δεύτερο router, το δικό σας user name. Με αυτό θα έχετε internet όμως, όχι με το άλλο. Βάλτε σε αυτό όποιον sip provider θέλετε...:cool::whistle::cool:

Είναι δυνατόν να δουλέψει αυτό; Το έχεις δοκιμάσει;

aa144
02-04-08, 17:57
Μπορεί να είναι υπόθεση εργασίας ας πούμε.

prokopino
02-04-08, 21:54
Μπορεί να είναι υπόθεση εργασίας ας πούμε.

κι όμως αγαπητέ, δουλεύει.

aa144
02-04-08, 22:16
Μπορείς να το εξηγήσεις πως μια πόρτα στο DSLAM μπορεί να είναι συνδεμένη από την πλευρά του χρήστη ταυτόχρονα με δυο ρούτερ; Με ποιό θα συγχρονίσει; Με τί σήματα; Το άλλο ρούτερ εκείνη την ώρα τι κάνει; Όταν έρχονται δεδομένα, σε ποιό ρούτερ πηγαίνουν; Πως διαχωρίζονται; Όταν τα ρούτερ στέλνουν δεδομένα, ποιό στέλνει; Ακούει τη γραμμή και στέλνει το ένα όταν δεν στέλνει το άλλο; Τι είδους ρούτερ είναι αυτά; Είναι σχεδιασμένα για να λειτουργούν έτσι;

dipapadi
02-04-08, 22:25
Μπορείς να το εξηγήσεις πως μια πόρτα στο DSLAM μπορεί να είναι συνδεμένη από την πλευρά του χρήστη ταυτόχρονα με δυο ρούτερ; Με ποιό θα συγχρονίσει; Με τί σήματα; Το άλλο ρούτερ εκείνη την ώρα τι κάνει; Όταν έρχονται δεδομένα, σε ποιό ρούτερ πηγαίνουν; Πως διαχωρίζονται; Όταν τα ρούτερ στέλνουν δεδομένα, ποιό στέλνει; Ακούει τη γραμμή και στέλνει το ένα όταν δεν στέλνει το άλλο; Τι είδους ρούτερ είναι αυτά; Είναι σχεδιασμένα για να λειτουργούν έτσι;

Μπορεί κάποιος moderator να σπάσει αυτή τη συζήτηση και να γίνει σε άλλο thread; Θα νομίζουν περαστικοί ότι μιλάμε για την αρχική λύση, η οποία δουλεύει άψογα.

aa144
02-04-08, 22:36
Έχεις απόλυτο δίκιο, πράγματι η αρχική λύση λειτουργεί κανονικά.

lsavvaid
03-04-08, 00:23
εγώ τόσο γκαντέμης που είμαι αν πάρω ρούτερ να το κάνω αύριο θα μου πάρουν να μου πουν ξέρεται θα χρειαστεί να βάλετε και το φίλτρο γιατί θα σας δώσουμε PSTN. Στην υγειά μας....:drunk:

dipapadi
03-04-08, 00:37
εγώ τόσο γκαντέμης που είμαι αν πάρω ρούτερ να το κάνω αύριο θα μου πάρουν να μου πουν ξέρεται θα χρειαστεί να βάλετε και το φίλτρο γιατί θα σας δώσουμε PSTN. Στην υγειά μας....:drunk:
Αν εννοείς να αγοράσεις δεύτερο ρούτερ για να υλοποιήσεις την λύση που προτείνω, θα σου έλεγα να μην το κάνεις. Ένα fritz είναι σχετικά ακριβό. Καλύτερα πλήρωσε τις αστικές χρεώσεις που δίνει για εξωτερικό και πλήρωσε και το πάγιο για να έχεις απεριόριστες δωρεάν.

lsavvaid
03-04-08, 01:12
Αν εννοείς να αγοράσεις δεύτερο ρούτερ για να υλοποιήσεις την λύση που προτείνω, θα σου έλεγα να μην το κάνεις. Ένα fritz είναι σχετικά ακριβό. Καλύτερα πλήρωσε τις αστικές χρεώσεις που δίνει για εξωτερικό και πλήρωσε και το πάγιο για να έχεις απεριόριστες δωρεάν.

Βασικά θέλω ποιο ''δυνατό'' ρούτερ γιατί συνδέονται και άλλα άτομα πανω και το netfaster μερικές φορές θέλει reset. Αν το έκανα, θα το έκανα για να έχω το ρούτερ της προτίμησης μου για ίντερεντ και για τηλεφωνία το netfaster.
Τηλεφωνία δεν χρειάζομαι καθόλου βασικά αλλά αν βάλω άλλο ρούτερ και έχω μόνο ίντερνετ το πρόβλημα μου θα είναι μόνο τα τηλέφωνα προς HOL (TY) . Και από το κινητό δεν γίνεται να παίρνω εκεί (αναμονή,κόστος). Η άλλη λύση είναι να αλλάζω την συνδεσμολογία αλλά δεν νομίζω ότι είναι λειτουργικό. Λειτουργικό τελείως είναι αυτό που προτείνεις εσύ και εγώ θέλω να κάνω μια παραλλάγή του.

dimstog
03-04-08, 13:48
κι όμως αγαπητέ, δουλεύει.

Εγώ μια φορά θα το δοκιμάσω το Σάββατο που ελπίζω να έχω χρόνο. Στο router της τηλεφωνίας είπες βάζουμε login guest@adsl.gr, για password τι βάζουμε;

apagal
03-04-08, 22:20
Εγώ μια φορά θα το δοκιμάσω το Σάββατο που ελπίζω να έχω χρόνο. Στο router της τηλεφωνίας είπες βάζουμε login guest@adsl.gr, για password τι βάζουμε;

Πέρνα το πακέτο των ρυθμίσεων και μετά κάνε τις αλλαγές που θες.Έτσι θα πάρει τον guest σαν acc.

@ ADSLgr.com All rights reserved.