PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι δυνατόν να πάρεις ip από άλλη πόλη ?



runner70
10-02-08, 01:24
Ενας γνωστος μου κατοικος Θεσσαλονικης και κατοχος conn-x μου ειχε πει οτι η ip του, οταν ειχε κοιταξει, ηταν απο Αθηνα και ετσι το hostname του ηταν athensxxxxx.home.otenet.gr
Υπαρχει περιπτωση να εχει γινει κατι τετοιο ή μου λεει βλακειουλες ?:whistle:

sdikr
10-02-08, 01:50
Ναι φυσικά και γίνεται, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα όμως

runner70
10-02-08, 01:55
σε ευχαριστω πολυ sdikr για την απαντηση σου.Αρα δεν με δουλευει..
και αυτο γιατι μπορει να συμβαινει ? την ωρα που συνδεεται δεν υπαρχει διαθεσιμη ip να παρει απο την πολη του ή μονιμα θα παιρνει απο αλλη πολη ?

sdikr
10-02-08, 02:02
σε ευχαριστω πολυ sdikr για την απαντηση σου.Αρα δεν με δουλευει..
και αυτο γιατι μπορει να συμβαινει ? την ωρα που συνδεεται δεν υπαρχει διαθεσιμη ip να παρει απο την πολη του ή μονιμα θα παιρνει απο αλλη πολη ?

Θα σε γελάσω, πάντως όλο και ποιο συχνά βλέπω χρήστες με adsl που έχουν Ip απο Αθήνα.
Αρκετοί πάροχοι πλέον κάνουν χρήση του Bbras στην Αθήνα ακόμα και για συνδέσεις Βόρειας Ελλάδας όποτε λογικά τους δίνει Ip Αθήνας

runner70
10-02-08, 02:05
Θα σε γελάσω, πάντως όλο και ποιο συχνά βλέπω χρήστες με adsl που έχουν Ip απο Αθήνα.
Αρκετοί πάροχοι πλέον κάνουν χρήση του Bbras στην Αθήνα ακόμα και για συνδέσεις Βόρειας Ελλάδας όποτε λογικά τους δίνει Ip Αθήνας

οκ σε ευχαριστω και παλι :)

spappis
10-02-08, 02:19
σε ευχαριστω πολυ sdikr για την απαντηση σου.Αρα δεν με δουλευει..
και αυτο γιατι μπορει να συμβαινει ? την ωρα που συνδεεται δεν υπαρχει διαθεσιμη ip να παρει απο την πολη του ή μονιμα θα παιρνει απο αλλη πολη ?

Οι ΙΡ δεν έχουν σχέση με πόλεις ή χωρες ή γενικά με γεωγραφία. Είναι καθαρά θέμα ρυθμίσεων.
Tα πιθανά σενάρια σε αυτή την περίπτωση είναι:
λάθος ρυθμίσεις σε DHCP ή λάθος στο DNServer. (φυσικά όχι δικών σου ρυθμίσεων, αλλά της οτενετ)
Μπόρει να είναι και θέμα BBRAS, άλλά όχι ρυθμίσεων του (δες μήνυμα sdikr)

gravis
10-02-08, 02:26
το πιο πιθανο ειναι οτι δεν περισσευουν IP, και δανειζετε απο αλλες "πολεις", πιο εντονο το φαινομενο αυτο ειναι στη altecnet, που βλεπεις hostname "καλαματα", "τρικαλα" κλπ..

runner70
10-02-08, 02:38
thanks guys ;)
μεχρι τωρα ηξερα οτι παιρνεις ip απο την πολη που εχεις το dsl.Kαι μου το ελεγε και δεν το πιστευα

pnikolo
10-02-08, 04:25
thanks guys ;)
μεχρι τωρα ηξερα οτι παιρνεις ip απο την πολη που εχεις το dsl.Kαι μου το ελεγε και δεν το πιστευα

Πιστεψετο εχω παρει ip απ'ολη την Ελλαδα, ακομη Θεσ/νικη και κατι μερη που εβαλα το destinator για να δω που βρισκονται. Επισης πελοπονησο και περιοχες Αττικοβοιωτιας! :oneup:

timeout
14-02-08, 18:12
Παίρνουμε ip από όλη την Ελλαδα άσχετα τις περιοχής που είμαστε .

Gr_Soul
14-02-08, 18:16
Αν στην "Εκτελεση" γραψεις "ipconfig" (νομιζω οτι ειναι αυτο), σου βγαζει να βαλεις οποιο θελεις εσυ.

Skaf
14-02-08, 18:22
Αν στην "Εκτελεση" γραψεις "ipconfig" (νομιζω οτι ειναι αυτο), σου βγαζει να βαλεις οποιο θελεις εσυ.

Το εξωτερικό σου IP σου το δίνει ο πάροχος και δεν μπορείς να το αλλάξεις εσύ.

Gr_Soul
14-02-08, 18:24
Μονο αν εχεις static ip. Αλλιως, οποτε συνδεεσαι με καποιο προγραμμα ή site παιρνεις αυτοματα αλλο.

Αν κανω λαθος διορθωσε με. Pls.

Skaf
14-02-08, 18:46
Μονο αν εχεις static ip. Αλλιως, οποτε συνδεεσαι με καποιο προγραμμα ή site παιρνεις αυτοματα αλλο.

Αν κανω λαθος διορθωσε με. Pls.

Τι ακριβώς εννοείς;

Πύρρος
14-02-08, 18:59
Μονο αν εχεις static ip. Αλλιως, οποτε συνδεεσαι με καποιο προγραμμα ή site παιρνεις αυτοματα αλλο.


Με static ο ISP σου, διαλέγει και σου δίνει μία IP και την κρατάς. Εκτός αν ζητήσεις να σε αλλάξουν, κάθε φορά που συνδέεσαι θα έχεις την ίδια.


Με dynamic, κάθε φορά που συνδέεσαι στο internet (όχι κάθε φορά που ανοίγεις άλλη σελίδα ή άλλο πρόγραμμα) ο ISP σου, διαλέγει και σου δίνει μια IP.

Σε όλες τις περιπτώσεις, διαλέγει ο ISP. Με dynamic το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις νέα (κλείνοντας και ξανανοίγοντας τη σύνδεση), και αυτό χωρίς 100% σιγουριά (άμα θέλουν, σου ξαναδίνουν την ίδια).

spappis
15-02-08, 00:16
Τα πράγματα είναι απλά και τα μπερδεύεται πολύ.

Κατ' αρχήν υπάρχουν τα εξής:

ΙΡ Το βασικότερο πρωτόκολλο του διαδικτύου (Internet Protocol). Οποιος έχει μία διεύθυνση ΙΡ είναι στο Ιντερνετ ( και είναι ιντερνετ και ο ίδιος εννοείται). (σσ το ΙΡ έδωσε το όνομα στο Ιντερνετ, και όχι το ιντερνετ στο ΙΡ όπως πιστεύουν οι περισσότεροι)
DHCP Μια από τις δουλειές του, είναι να δίνει μία ΙΡ διεύθυνση σε όποιον την ζητήσει. Υπάρχει μία δεξαμενή με ελεύθερες ΙΡ που είναι διαθέσιμες στο DHCP και ο οποίος τις δίνει με δικά του κριτίρια.
DNS (σσ το S είναι System και όχι Server που λανθασμένα έγραψα παραπάνω) είναι ένας κατάλογος που αντιστοιχεί IP διευθύνσεις με "φιλικά" ονόματα. Φανταστείτε τον σαν τηλεφωνικό κατάλογο!. Ο ιδιοκτήτης ΙΡ (εδώ Οτενετ) μπορεί να δηλώσει στον DNS του, φιλικά ονόματα για τις ΙΡ του. (πχ 192.168.2.5 ==> karditsa-5.thessalia.otenet.gr (λέμε τώρα). Αυτό είναι απλά μια βάφτιση. Δεν σημαίνει ότι η παραπάνω ΙΡ ανήκει στην Καρδιτσα. Μεθαύριο μπορεί η οτενετ να την αποδεσμεύσει την συγκεκριμένη ΙΡ και να την πάρει ένας βελγικός ISP)


Άρα χονδρικά:
όταν ένας υπολογιστής μπαίνει στο ιντερνετ μετά την εξακρίβωση στοιχείων, ζητάει ρυθμίσεις. Ο DHCP του τις δίνεί (μάζι και την ΙΡ). Αν τώρα κάποιος DNS Server έχει κάποιο όνομα για αυτή την ΙΡ.... κάτι τρέχει στα γύφτικα...

Κατανοητό;



(άμα θέλουν, σου ξαναδίνουν την ίδια).
Σωστότερα: άμα θέλει, σου ξαναδίνει την ίδια.

Gr_Soul
15-02-08, 13:05
Με static ο ISP σου, διαλέγει και σου δίνει μία IP και την κρατάς. Εκτός αν ζητήσεις να σε αλλάξουν, κάθε φορά που συνδέεσαι θα έχεις την ίδια.


Με dynamic, κάθε φορά που συνδέεσαι στο internet (όχι κάθε φορά που ανοίγεις άλλη σελίδα ή άλλο πρόγραμμα) ο ISP σου, διαλέγει και σου δίνει μια IP.

Σε όλες τις περιπτώσεις, διαλέγει ο ISP. Με dynamic το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις νέα (κλείνοντας και ξανανοίγοντας τη σύνδεση), και αυτό χωρίς 100% σιγουριά (άμα θέλουν, σου ξαναδίνουν την ίδια).

Εχεις δικιο μεγαλε απλως μπερδεψα τα λογια μου. Καθε φορα που συνδεεσαι ειναι το σωστο.

Αυτο που ελεγα ειναι οτι μπορεις με command line ενω εισαι συνδεμενος να ζητησεις συγκεκριμενο ip, αν δε χρησιμοποιειται ηδη εννοειται.

Skaf
15-02-08, 13:45
Εχεις δικιο μεγαλε απλως μπερδεψα τα λογια μου. Καθε φορα που συνδεεσαι ειναι το σωστο.

Αυτο που ελεγα ειναι οτι μπορεις με command line ενω εισαι συνδεμενος να ζητησεις συγκεκριμενο ip, αν δε χρησιμοποιειται ηδη εννοειται.

Με ποια εντολή; Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Αν δεν κάνω λάθος, είσαι πάντα στο "έλεος" του παρόχου.

Gr_Soul
15-02-08, 13:51
Με ποια εντολή; Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Αν δεν κάνω λάθος, είσαι πάντα στο "έλεος" του παρόχου.

Ξαναλεω οτι το εχω δει να γινεται και δεν το εχω κανει ο ιδιος οποτε μπορει να κανω και λαθος.

Θα μαθω την εντολη και θα σου πω

[Insomniac]
15-02-08, 18:28
@Gr_Soul μπερδεύεις τις ip του LAN (εσωτερικό δίκτυο) με τις ip του WAN (isp -> ίντερνετ). Στο πρώτο, γίνεται αυτό που περιγράφεις, στο δεύτερο όχι.

Gr_Soul
16-02-08, 01:44
;1809803']@Gr_Soul μπερδεύεις τις ip του LAN (εσωτερικό δίκτυο) με τις ip του WAN (isp -> ίντερνετ). Στο πρώτο, γίνεται αυτό που περιγράφεις, στο δεύτερο όχι.


Σωστος.

Μα εγω το ειπα απο την πρωτη στιγμη οτι ... ΕΙΜΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ !!!!!!!!!!!!! :sorry:

Skaf
16-02-08, 01:45
Κανείς δεν είναι άχρηστος, όλοι μαθαίνουμε ;)

[Insomniac]
16-02-08, 02:30
Κανείς δεν είναι άχρηστος, όλοι μαθαίνουμε ;)

Σωστός. :oneup:

Gr_Soul
16-02-08, 13:32
Κανείς δεν είναι άχρηστος, όλοι μαθαίνουμε ;)

Θα κλαψω !!!!:oops:

nexus31
01-03-08, 14:16
μιλωντας για το προβλημα που ειχα με την συδεση μου ρωταω τον τεχνικο του οτε στην λαμια.
Γιατι περνω αλλη ip απο αλλη πολη και οχι απο λαμια και μου μου απαντα οτι η μιση λαμια ειναι χωρισμενη σε αλλες πολεις λογικα δεν θα επρεπε να εχω ip απο λαμια?:whistle:

zeta
06-03-08, 18:55
μιλωντας για το προβλημα που ειχα με την συδεση μου ρωταω τον τεχνικο του οτε στην λαμια.
Γιατι περνω αλλη ip απο αλλη πολη και οχι απο λαμια και μου μου απαντα οτι η μιση λαμια ειναι χωρισμενη σε αλλες πολεις λογικα δεν θα επρεπε να εχω ip απο λαμια?:whistle:

μπορεί να πάρεις και ip από Αθήνα, Θεσσαλονίκη, όποιο είναι διαθέσιμο. Δεν έχει σημασία το που βρίσκεσαι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.