PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατηρηση adsl με διακοπη του σταθερου. Γινεται;



arkasa2d
10-02-08, 03:35
επειδη δεν το χρησιμοποιω το σταθερο τηλ. μπορω να το κοψω? και να διατηρησω το adsl ετσι οπως ειναι.


και θα εχω το VoIP της HOL για ωρα αναγκης


ειναι κριμα να πληρωνω παγιο στον πΟΤΕ χωρις λογο......

theopan
10-02-08, 04:05
επειδη δεν το χρησιμοποιω το σταθερο τηλ. μπορω να το κοψω? και να διατηρησω το adsl ετσι οπως ειναι.


και θα εχω το VoIP της HOL για ωρα αναγκης


ειναι κριμα να πληρωνω παγιο στον πΟΤΕ χωρις λογο......

Μετατροπή σε double play μόνο (με την ανάλογη αύξηση φυσικά στη μηνιαία χρέωση).
ΑΝ διακόψεις το τηλέφωνο του ΟΤΕ, κόπηκε και το adsl αυτομάτως.

Nfun
10-02-08, 08:14
Αν ειμαι στο ιδιοκτητο δικτυο της Forthnet π.χ
Δεν μπορω να διακοψω τον ΟΤΕ???.....αλλιως τι σοϊ ιδιοκτητο ειναι...
Η μηπως απο τον ΟΤΕ απαλασσομαστε τελειως μονο με ασυρματους παροχεις
ιντερνετ??:hmm:

aa144
10-02-08, 10:36
Το να κόψεις τον ΟΤΕ λέγεται Full LLU, και μπορείς να το έχεις σε ιδιόκτητο δίκτυο εναλλακτικού παρόχου. Το Full LLU λέγεται και 2play, αν τώρα δεν έχει δωρεάν κλήσεις, τότε μοιάζει πολύ με αυτό που ζητάς και είναι ότι πιο οικονομικό παρέχεται σήμερα.

arkasa2d
10-02-08, 13:37
Επειδή είμαι κάτοχος του Φοιτητικού προγραμματος της HOL και επειδη ειμαι στον δευτερο χρονο το μηνα πληρωνω περιπου 6€!!!!!!αρα το διμηνο 12€ και το παγιο του ΟΤΕ ειναι 28€(απο οσο θυμαμαι,επισης το διμηνο) ητοι 40€ το ΔΙΜΗΝΟ!!!!!Αν βαλω 2play θα δινω 32€+32€=64€ οποτε καλυτερα να μεινω ετσι οπως ειμαι.Eκτός και να κοψω τελειως τον ΟΤΕ και γλυτωσω το χαρατσι του

Ξερει κανεις στα σιγουρα αν γινετε?

odys2008
10-02-08, 13:40
Με shared llu όχι δεν γίνεται να τον κόψεις

aa144
10-02-08, 13:42
Αν βάλεις 2play χωρίς τηλεφωνία δωρεάν στα 6/1 θα δίνεις 22 το μήνα, αν σε συμφέρει και μπορείς να περιμένεις την ενεργοποίηση είναι η φθηνότερη εκδοχή, αλλά ότι τηλέφωνα παίρνεις θα τα πληρώνεις. Θα έχεις και δυο τηλεφωνικές γραμμές βέβαια, αν αυτό για εσένα είναι σημαντικό.

Όμως αν δίνεις 40 το δίμηνο ως έχεις τώρα, θα είσαι πιο ακριβός στο 2play, έστω και ελάχιστα, όμως θα είσαι και σε μεγαλύτερη ταχύτητα από ότι τώρα. Και δεν θα ξαναπληρώσεις στον ΟΤΕ, αυτό και μόνο είναι κίνητρο για κάποιους. Επίσης θα πάρεις και νέο εξοπλισμό δωρεάν.

arkasa2d
10-02-08, 13:50
ειμαι τις αποψης οσο ποιο οικονομικα γινετε......
αρα θα δουμε τι θα κανουμε για να ριξουμε και αλλο εξοδα μας...

Stefanos83
10-02-08, 14:48
Κατα την γνώμη μου , double play με 21.9ε τον μήνα . 2 φορες πιο γρήγορο ιντερνετ αποτι εχεις τώρα , θα πληρώνεις σε μια εταιρεια μονο και θα χεις και ασύρματο εξοπλισμό . Να ρίξεις αισθητά παραπάνω τα έξοδα αποτι είσαι τώρα δεν γίνετε . Οπότε κοίταξε με ίδια λεφτα να χεις καλύτερες παροχές .

aa144
10-02-08, 19:34
Το απολύτως πιο οικονομικό, είναι 2play κοινόχρηστο με γείτονα, αφού έχει 2 τηλεφωνικές γραμμές, 4 θύρες Ethernet για σύνδεση υπολογιστών, οπότε και οι δυο θα βολευτούν. Με ένα UTP μέχρι το γείτονα μεταφέρεις στο ένα ζεύγος τη μια γραμμή τηλεφώνου και στα δυο ζεύγη μια θύρα Ethernet, και έχεις και ένα ζεύγος ρεζέρβα.

Υποτίθεται ότι δεν πρέπει να κάνουμε τέτοια πράγματα, αλλά ζούμε σε δύσκολες εποχές και η συγκεκριμένη μέθοδος κόβει το κόστος στη μέση.

grsaint13
11-02-08, 00:32
Το απολύτως πιο οικονομικό, είναι 2play κοινόχρηστο με γείτονα, αφού έχει 2 τηλεφωνικές γραμμές, 4 θύρες Ethernet για σύνδεση υπολογιστών, οπότε και οι δυο θα βολευτούν. Με ένα UTP μέχρι το γείτονα μεταφέρεις στο ένα ζεύγος τη μια γραμμή τηλεφώνου και στα δυο ζεύγη μια θύρα Ethernet, και έχεις και ένα ζεύγος ρεζέρβα.

Υποτίθεται ότι δεν πρέπει να κάνουμε τέτοια πράγματα, αλλά ζούμε σε δύσκολες εποχές και η συγκεκριμένη μέθοδος κόβει το κόστος στη μέση.

Α ρε γαμώτο μου!Λάθος εποχή σπούδασα τελικά...:lol::rolleyes:

antreas9
20-02-08, 10:30
Α ρε γαμώτο μου!Λάθος εποχή σπούδασα τελικά...:lol::rolleyes:
fully agree... A ρε μάνα , γιατί δε με γεννούσες κάποια χρόνια αργότερα:rofl:

Stefazer
20-02-08, 13:27
επειδη δεν το χρησιμοποιω το σταθερο τηλ. μπορω να το κοψω? και να διατηρησω το adsl ετσι οπως ειναι.


και θα εχω το VoIP της HOL για ωρα αναγκης


ειναι κριμα να πληρωνω παγιο στον πΟΤΕ χωρις λογο......


Φυσικά και μπορείς...Θα κάνεις αυτό που εμείς λέμε single play δηλαδή μόνο ιντερνετ με χρέωση τον πρώτο χρόνο για όποια ταχύτητα θες 17.97 ευρώ και από το χρόνο και μετά τα 6 Mbps = 17.97 ευρώ και τα 24 Mbps = 21.34 ευρώ (συμπεριλαμβανόμενου ΦΠΑ)

Το ίδιο έχω αιτηθεί και εγώ με τον ίδιο σκοπό, να γλυτώσω το πάγιο του ΟΤΕ μια και τώρα που είμαι στον ΟΤΕ με internet HOL δε χρησιμοποιώ καθόλου το σταθερό (δεν έχω καν συσκευή συνδεδεμένη επάνω).

Κοίτα εδώ
http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&ct=6&itmID=51&la=1

aa144
20-02-08, 15:40
Αυτό που λες είναι Shared LLU και έχει πάγιο ΟΤΕ. Αν θέλεις να μην πληρώνεις πάγιο ΟΤΕ, τότε χρειάζεσαι Full LLU, αυτό που λέμε και 2play, είτε με δωρεάν κλήσεις, είτε χωρίς δωρεάν κλήσεις.

Αν έκανες αίτηση για Shared LLU, θα συνεχίσεις να πληρώνεις και τον ΟΤΕ.

elias_21
20-02-08, 22:00
Εγω στην θέση σου θα έκανα αυτο που έκανα τωρα...

Έβαλα το 2play με 21,90 .....

Αφού δεν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο θα σου βγαίνει 4 ευρώ παρπάνω το δίμηνο, ομως θα έχεις 6Mbps....
Θα έχει και 60 λεπτά δωρεάν χρόνο για τα τηλέφωνα ανάγκης που λες... οπότε μια χαρά σου βγαίνει.
Είμαι και εγώ φοιτητής και την έψαχνα πως να την βγάλω οικονομικά...

Το καλό ειναι οτι δεν θα μείνεις και πολύ χωρις ιντερνετ (εγω έμεινα λίγες ώρες) επειδή έχεις ήδη ως πάροχο την HOL!

:)

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω ο ΟΤΕ πως πιστευει οτι θα παραμείνουμε σε αυτον?! Μου χρεώνει 4 ευρώ την αναγνώριση.... ακου εκεί!

sdikr
20-02-08, 22:42
Εγω στην θέση σου θα έκανα αυτο που έκανα τωρα...

Έβαλα το 2play με 21,90 .....

Αφού δεν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο θα σου βγαίνει 4 ευρώ παρπάνω το δίμηνο, ομως θα έχεις 6Mbps....
Θα έχει και 60 λεπτά δωρεάν χρόνο για τα τηλέφωνα ανάγκης που λες... οπότε μια χαρά σου βγαίνει.
Είμαι και εγώ φοιτητής και την έψαχνα πως να την βγάλω οικονομικά...

Το καλό ειναι οτι δεν θα μείνεις και πολύ χωρις ιντερνετ (εγω έμεινα λίγες ώρες) επειδή έχεις ήδη ως πάροχο την HOL!

:)

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω ο ΟΤΕ πως πιστευει οτι θα παραμείνουμε σε αυτον?! Μου χρεώνει 4 ευρώ την αναγνώριση.... ακου εκεί!

Καλό είναι να μην λέμε βλακείες

ο Οτε χρεώνει 1.5 ευρώ την αναγνώριση
η Hol δίνει τα 60 λεπτα μόνο για 6 μήνες, ακόμα ups βάλατε;

theopan
20-02-08, 23:20
Φυσικά και μπορείς...Θα κάνεις αυτό που εμείς λέμε single play δηλαδή μόνο ιντερνετ με χρέωση τον πρώτο χρόνο για όποια ταχύτητα θες 17.97 ευρώ και από το χρόνο και μετά τα 6 Mbps = 17.97 ευρώ και τα 24 Mbps = 21.34 ευρώ (συμπεριλαμβανόμενου ΦΠΑ)

Το ίδιο έχω αιτηθεί και εγώ με τον ίδιο σκοπό, να γλυτώσω το πάγιο του ΟΤΕ μια και τώρα που είμαι στον ΟΤΕ με internet HOL δε χρησιμοποιώ καθόλου το σταθερό (δεν έχω καν συσκευή συνδεδεμένη επάνω).

Κοίτα εδώ
http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&ct=6&itmID=51&la=1

Αχ καημένε... Θα σου έρθει η κεραμίδα όταν καταλάβεις τι αγόρασες τελικά. Καλά δε ρώτησες εσύ, δε σου εξήγησαν αυτοί τι σημαίνει shared LLU (ή αλλιώς "μόνο ιντερνετ"); Ασφαλώς και θα πληρώνεις κανονικά το πάγιο του ΟΤΕ. Δεν υπάρχει "μόνο ίντερνετ" στο καλώδιο αυτή τη στιγμή από κανέναν απολύτως πάροχο εκτός της Vodafone ή οποία όμως σε αναγκάζει να πληρώνεις και το ασύρματο σταθερό της.

Stefazer
21-02-08, 13:27
Αυτό που λες είναι Shared LLU και έχει πάγιο ΟΤΕ. Αν θέλεις να μην πληρώνεις πάγιο ΟΤΕ, τότε χρειάζεσαι Full LLU, αυτό που λέμε και 2play, είτε με δωρεάν κλήσεις, είτε χωρίς δωρεάν κλήσεις.

Αν έκανες αίτηση για Shared LLU, θα συνεχίσεις να πληρώνεις και τον ΟΤΕ.

Όχι Shared LLU είμαι ήδη τώρα και έκανα αίτηση για Full LLU μόνο internet.
Άλλωστε τις ταχύτητες των 24 Mbps δεν τις δίνει στο Shared LLU.
Σίγουρα θα έχει και τηλεφωνικό αριθμό αλλά αν δεν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο οι χρεώσεις είναι οι παραπάνω που έγραψα.

theopan
21-02-08, 14:44
Όχι Shared LLU είμαι ήδη τώρα και έκανα αίτηση για Full LLU μόνο internet.
Άλλωστε τις ταχύτητες των 24 Mbps δεν τις δίνει στο Shared LLU.
Σίγουρα θα έχει και τηλεφωνικό αριθμό αλλά αν δεν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο οι χρεώσεις είναι οι παραπάνω που έγραψα.

Δεν υπάρχει full llu "μόνο internet" από κανέναν πάροχο αυτή τη στιγμή. Αυτό με τα 17,97 είναι shared LLU και προϋποθέτει ύπαρξη γραμμής ΟΤΕ και πληρωμή παγίου στον ΟΤΕ.
Το άλλο με τα 21,90/μήνα είναι πάλι ιντερνετ+τηλεφωνία στην HOL (με κανονική χρονοχρέωση στις κλήσεις) σε ταχύτητες 6/1.
Και τώρα που το βλέπω: ποιος είπε ότι δεν υπάρχει ταχύτητα "έως 24" σε shared llu; Το Hibox shared llu ειναι.
Μάλλον τα έχεις τελείως μπερδέψει.

billgout
21-02-08, 15:02
full LLU "μόνο Internet" = naked DSL, το οποίο στην Ελλάδα δεν υπάρχει (αν δεν κάνω λάθος)

ups πάντα έχουμε... από την εποχή που πληρώναμε κερατιάτικα για να μας βάλει ο "αγαπημένος" το φερέσυχνο :twisted:

traderman
21-02-08, 17:06
οχι δεν κανεις λαθος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.