PDA

Επιστροφή στο Forum : θορυβώδες pc...



enigma
23-05-05, 15:33
Γεια σε ολους...παιδια εχω μια απορια..
επειδη ο υπολογιστης μου κανει πολυ θορυβο μηπως εχει γινει καμια λαλακια στην συναρμολογηση του??ἕιναι καινουργιος και σε συγκριση με τον παλιο μου που ειναι αθορυβος μου κανει εντυπωση.
απο τι νομιζεται οτι προερχεται ο θορυβος...παιζει τιποτα με την μητρικη ή τον σκληρο??εκτος βεβαια απο τους ανεμιστηρες...ειναι φυσιολογικο να κανει θορυβο??
σας ρωταω εκτος του οτι δεν κατεχω το αθλημα μηπως γινει καμια εκρηξη και εχουμε αλλα...
περιμενω την γνωμη σας...

XTCgr
23-05-05, 22:41
μήπως έχεις intel επεξεργαστή? :D πέρα απο την πλάκα το πιο πιθανό ειναι να ακούς τον ανεμιστηρά του επεξεργαστή. Άλλες πηγες θορύβου το σύστημα ψύξης της κάρτας γραφικών, ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού, οι σκληροί δίσκοι, το ανεμιστηράκι του chipset, ανεμιστήρες του κουτιού κτλ. Όπως βλέπεις είναι πολλές οι πηγές θορύβου και δεν μπορείς να βγάλεις άκρη αν δεν ανοίξεις το κουτί

Νικαετός
23-05-05, 22:50
Άνοιξε το κουτί και με προσοχή , και για ελάχιστο χρόνο προσπάθησε να σταματήσεις έναν έναν τους ανεμιστήρες , τουλάχιστον αυτούς που έχεις πρόσβαση. (Αν δεν ξέρεις πως , ΜΗΝ το δοκιμάσεις ) . Κατά πάσα πιθανότητα είναι ο ανεμιστήρας του CPU , αλλά δεν αποκλείεται να φταίει και κάτι άλλο . Πάντως για έκρηξη μην φοβάσαι . :cool: :cool:

enigma
24-05-05, 01:11
ναι intel εχω....
καλα δεν ανοιγω τον πυργο γιατι ειναι σιγουρο οτι θα τα κανω χαλια...
ειναι σπαστικο να κανει θορυβο...καλα αφου δεν θα γινει καμια εκρηξη το αφηνω ως εχει...
απλα ειχα την εντυπωση οτι υπαρχει καποιο προβλημα...σας ευχαριστω παντως..

dpan
24-05-05, 01:55
Πηγαινε το στο καταστημα που το αγορασες και πες τους οτι κανει θορυβο , να στο φτιαξουν.Πιθανοτατα λογω βιασυνης να εγινει χαλια συναρμολογηση και να μην παταει καλα η ψυχτρα για το cpu.Ή να ειναι μαπα (noname ) τα ανεμιστηρακια για cpu και case , στην περιπτωση αυτη ζητα με μικρο κοστος να σου βαλουν επωνυμα :)

gtl
24-05-05, 05:49
Ζήτησέ τους να βάλουν το Zalman Alcu7000B (προσοχή, όχι το νεότερο 7700). Ότι καλύτερο υπάρχει σε αθόρυβο σύστημα ψύξης για επεξεργαστή. Κόστος, περίπου 34 ευρώ.

Υπόψιν πάντως ότι εάν κάποιο από τα υπόλοιπα μέρη του συστήματος ευθύνεται για τον θόρυβο (συνήθως τροφοδοτικό ή κάρτα γραφικών, σπανιότερα ανεμιστηράκι του northbridge), δεν θα λύσεις το πρόβλημα με το Zalman. Όπως και να'χει όμως, θα έχεις μια βελτίωση, και αξίζει τα (λίγα) χρήματά του.

alexis2044
24-05-05, 12:27
Ο θορυβος σε ενοχλει η απλως φοβασαι μην υπαρχει καποιο προβλημα????

enigma
24-05-05, 15:07
Ο θορυβος σε ενοχλει η απλως φοβασαι μην υπαρχει καποιο προβλημα????κοιτα ο θορυβος δεν με εννοχλει και παρα πολυ...
απλα φοβαμαι μηπως υπαρχει προβλημα περισσοτερο...
στην αρχη οταν τον ανοιγω ειναι ολα ο.κ δεν κανει πολυ θορυβο αλλα μετα απο κανα 15λεπτο αρχιζει και τρελλενεται..
τωρα δεν ξερω τι θα κανω...μαλλον θα το αφησω ετσι..που να τρεχω παλι...αντε να το κουβαλαω τωρα και ποτε θα ειναι ετοιμο μετα..εχω και εξεταστικη τωρα και δεν παιζει και πολυ free time...

nickolas2005
24-05-05, 15:30
ειναι καινουργιος και σε συγκριση με τον παλιο μου που ειναι αθορυβος μου κανει εντυπωση.

Δεν πρέπει να σου κάνει. Λογικά ο καινούριος σου θα είναι με μεγαλύτερο επεξεργαστή, καλύτερη κάρτα γραφικών κτλ με αποτέλεσμα μεγαλύτερα επίπεδα θερμότητας που συνεπάγεται σε αυξημένο αριθμό στροφών των ανεμιστήρων. Αλήθεια πόσους ανεμιστήρες έχει στο κουτί? Μην φοβάσε να το ανοίξεις και να δεις ποιο εξάρτημα κάνει θόρυβο, αν και εγώ συμφωνώ με τους υπόλοιπους ότι θα είναι η ψύχτρα του επεξεργαστή. Πάντως αν έχεις τα χρήματα και θέλεις εντελώς αθόρυβο σύστημα πάρε το reserator της zalman http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1039&Nav_Section_Id=1039&Catalog_Id=1&Product_Id=190084&Merchant_Id=1&sts_cid=3.

enigma
24-05-05, 15:37
Δεν πρέπει να σου κάνει. Λογικά ο καινούριος σου θα είναι με μεγαλύτερο επεξεργαστή, καλύτερη κάρτα γραφικών κτλ με αποτέλεσμα μεγαλύτερα επίπεδα θερμότητας που συνεπάγεται σε αυξημένο αριθμό στροφών των ανεμιστήρων. Αλήθεια πόσους ανεμιστήρες έχει στο κουτί? Μην φοβάσε να το ανοίξεις και να δεις ποιο εξάρτημα κάνει θόρυβο, αν και εγώ συμφωνώ με τους υπόλοιπους ότι θα είναι η ψύχτρα του επεξεργαστή. Πάντως αν έχεις τα χρήματα και θέλεις εντελώς αθόρυβο σύστημα πάρε το reserator της zalman http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1039&Nav_Section_Id=1039&Catalog_Id=1&Product_Id=190084&Merchant_Id=1&sts_cid=3.ειναι pentium 4 και τα σχετικα...ειναι αρκετα καλο το μηχανημα...εδωσα αρκετα χρηματα...μαλλον θα τους παρω τηλ να τους ρωτησω τι μπορει να γινει...
αν το αφησω ετσι θα υπαρξη κανα προωλημα στο μελλον??τι λες??τωρα που σου μιλαω εχει αρχισει και τσιριζει η λαλακια..παντως να αφησω τον υπολογιστη αναμενο βραδυ να κατεβαζει πραγματα οπως εκανα με τον παλιο δεν υπαρχει περιπτωση να κλεισω ματι....

nickolas2005
24-05-05, 15:49
ειναι pentium 4 και τα σχετικα...ειναι αρκετα καλο το μηχανημα...εδωσα αρκετα χρηματα...μαλλον θα τους παρω τηλ να τους ρωτησω τι μπορει να γινει...
αν το αφησω ετσι θα υπαρξη κανα προωλημα στο μελλον??τι λες??τωρα που σου μιλαω εχει αρχισει και τσιριζει η λαλακια..παντως να αφησω τον υπολογιστη αναμενο βραδυ να κατεβαζει πραγματα οπως εκανα με τον παλιο δεν υπαρχει περιπτωση να κλεισω ματι....

Αφού είναι και καλό είναι και "θερμόαιμο" όπως σου είπα. Πρόβλημα δεν νομίζω να υπάρξει. Τον θόρυβο έπρεπε να τον περιμένεις αγοράζοντας ένα τέτοιο μηχάνημα με τις εργαστασιακές ψύχτρες που έιναι ιδιαίτερα θορυβώδεις . Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα όταν αγόρασα το δικό μου αλλά με αλλαγή της ψύχτρας του επεξεργαστή και τοποθέτηση παθητικής ψύχτρας στο chipset μπορώ να πω ότι περιορίστηκε αρκετά ο θόρυβος.

Αν τους πάρεις τηλ τα ίδια θα σου πουν. Αλήθεια απο που το πήρες?

enigma
24-05-05, 15:51
Αφού είναι και καλό είναι και "θερμόαιμο" όπως σου είπα. Πρόβλημα δεν νομίζω να υπάρξει. Τον θόρυβο έπρεπε να τον περιμένεις αγοράζοντας ένα τέτοιο μηχάνημα με τις εργαστασιακές ψύχτρες που έιναι ιδιαίτερα θορυβώδεις . Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα όταν αγόρασα το δικό μου αλλά με αλλαγή της ψύχτρας του επεξεργαστή και τοποθέτηση παθητικής ψύχτρας στο chipset μπορώ να πω ότι περιορίστηκε αρκετά ο θόρυβος.

Αν τους πάρεις τηλ τα ίδια θα σου πουν. Αλήθεια απο που το πήρες?μαλλον δεν θα αντεξω...με βλεπω να βαζω βαμβακι στα αυτια...το πηρα απο τα multirama..

nickolas2005
24-05-05, 15:54
μαλλον δεν θα αντεξω...με βλεπω να βαζω βαμβακι στα αυτια...το πηρα απο τα multirama..

Το άνοιξες να δεις απο που προέρχεται ο θόρυβος? Μέχρι πόσα χρήματα θες να δώσεις για να τον μειώσεις?

ibok
24-05-05, 15:54
Σίγουρα ,αν ο επεξεργαστής ειναι από την νέα γενιά ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ πολύ θορυβώδης.Δεν μας λες τι επεξεργαστή έχεις πχ στα πόσα GHZ, τι τσιπσετ,Πάντως αυτή η υδρόψυξη που προτείνει ο nickolas2005 ειναι μιά χαρά.
Χωρίς βέβαια να αποκλείω τα οσα εγραψαν ολοι οι άλλοι πριν απο εμένα.
Αν δεν θες υδρόψυξη μπορείς να αγοράσεις και με λιγότερα φράγκα απο την υδρόψυξη το THERMALTAKE SILENT TOWER .Το φένουν το MULTIRAMA and CHECKMATE με τιμή 29.90 ευρώ.ΤΟ ΕΧΕΙ μαζί με αρκετά άλλα το PC MAG Μαίου σελίδα 170-171.
Το συγκεκριμένο το εχω δοκιμάσει και δουλευει μιά χαρά.

nickolas2005
24-05-05, 15:58
Πάντως αυτή η υδρόψυξη που προτείνει ο nickolas2005 ειναι μιά χαρά

Μπορεί να μην πετυχαίνει τις καλύτερες θερμοκρασίες για υδρόψυξη αλλά σίγουρα είναι η πιο αθόρυβη.

Στον θόρυβο όλα εξαρτώνται από πόσα χρήματα θες να δώσεις για να τον μειώσεις. Πικρή αλήθεια :(

enigma
24-05-05, 16:01
οχι nickola δεν το εχω ανοιξει ακομα...θα προσπαθησω να το ανοιξω πιο βραδυ..
οσο για τον επεξεργαστη ειναι intel pentium 4 στα 3Ghz...
μηπως κανει ο σκληρος τετοιο θορυβο??μου εβαλαν ενα western 256G..

nickolas2005
24-05-05, 16:11
Μέχρι πόσα χρήματα θες να δώσεις για να τον μειώσεις?

Σε ρωτάω για να σου πω τις προτάσεις μου για να τον μειώσεις αρκετά. Τουλάχιστον δεν θα χρειάζεσε τα βαμβάκια..... :D :D :D

XTCgr
24-05-05, 16:14
μάλλον πρόκειται για prescott 3ghz. Mπορείς να μπεις λίγο στο BIOS? αν ναι, μπες και δες τη θερμοκρασία δείχνει. Πιστεύω οτι αν το αφήσεις κανα 10λεπτο η σχετική ένδειξη για την θερμοκρασία της CPU θα δείξει 75+ C . Ο σκληρός δίσκος σου είναι πιο ήσυχος απο τον ανεμιστήρα της ψύκτρας του επεξεργαστή. To zalman δεν θα το πρότεινα γιατι ειναι πολύ ακριβό για αυτά που προσφέρει ιδιαίτερα σε σύγκριση με custom υδροψυξη. Μια ψύκτρα σαν την 7000 της zalman ειναι οτι πρέπει

enigma
24-05-05, 16:17
μάλλον πρόκειται για prescott 3ghz. Mπορείς να μπεις λίγο στο BIOS? αν ναι, μπες και δες τη θερμοκρασία δείχνει. Πιστεύω οτι αν το αφήσεις κανα 10λεπτο η σχετική ένδειξη για την θερμοκρασία της CPU θα δείξει 75+ C . Ο σκληρός δίσκος σου είναι πιο ήσυχος απο τον ανεμιστήρα της ψύκτρας του επεξεργαστή. To zalman δεν θα το πρότεινα γιατι ειναι πολύ ακριβό για αυτά που προσφέρει ιδιαίτερα σε σύγκριση με custom υδροψυξη. Μια ψύκτρα σαν την 7000 της zalman ειναι οτι πρέπειεπειδη ειμαι ασχετος...μπορεις να μου πεις πως μπαινω στο bios??και θα σου πω τι λεει ακριβως...

nickolas2005
24-05-05, 16:17
οχι nickola δεν το εχω ανοιξει ακομα...θα προσπαθησω να το ανοιξω πιο βραδυ..
οσο για τον επεξεργαστη ειναι intel pentium 4 στα 3Ghz...
μηπως κανει ο σκληρος τετοιο θορυβο??μου εβαλαν ενα western 256G..

Και εγώ αυτόν το επεξεργαστή έχω σε socket 478. Πραγματικά σαν αεροπλάνο ακούγεται... σε καταλαβαίνω αν και να ξέρεις ο θόρυβος είναι υποκειμενικός. Για σένα μπορεί να ακούγεται πολύ επειδή θες να τον αφήνεις τον βράδυ ανοιχτό για άλλους όμως που έχουν του κόσμου τα αμενιστηράκια για να πετύχουν καλύτερες θερμοκρασίες να είναι αθόρυβος. ;) Ο σκληρός θεωρώ ότι είναι το τελευτάιο εξάρτημα για το οποίο θα παραπονεθείς για τον θόρυβο που κάνει. Κοίτα να ησυχάσεις κάποια άλλα εξαρτήματα κατά τη γνώμη μου και μετά αν πάλι σε ενοχλεί ο θόρυβος βλέπουμε :roll:

nickolas2005
24-05-05, 16:18
To zalman δεν θα το πρότεινα γιατι ειναι πολύ ακριβό για αυτά που προσφέρει ιδιαίτερα σε σύγκριση με custom υδροψυξη

Αυτό είναι αλήθεια αλλά το πρότεινα επειδή τον ενοχλέι ο θόρυβος.

XTCgr
24-05-05, 16:25
στην εκκίνηση του pc πριν γίνει η αναγνώριση των συσκευών που υπάρχουν επάνω στο pc σε προτρέπει να πατήσεις "Del" ή "F1" ή κάποιο άλλο πλήκτρο/συνδυασμό πλήκτρων - εξαρτάται απο την κάθε μητρική

alexis2044
24-05-05, 17:14
Εφοσον δεν θες να ξοδεψεις πολλα χρηματα και ο θορυβος θελεις περισσοτερο να μειωθει (απ'οτι καταλαβα)
παρα να εξαφανιστει καλυτερα να σκεφτεις κατι σε ενεργη ψυξη ( με ανεμισστηρα ) αλλα πιο αθορυβο.
Δες αυτο για παραδειγμα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806120

( δεν θα εξαλειψει τον θορυβο αλλα σιγουρα θα τον μειωσει)

Μπορεις να κανεις επισης παθητικη την ψυξη του chipset σου αν αυτο ειναι δυνατο ( και δεν ειναι ηδη παθητικη) οπως ειπε και ο Νικος

Tthawth
24-05-05, 17:19
στην εκκίνηση του pc πριν γίνει η αναγνώριση των συσκευών που υπάρχουν επάνω στο pc σε προτρέπει να πατήσεις "Del" ή "F1" ή κάποιο άλλο πλήκτρο/συνδυασμό πλήκτρων - εξαρτάται απο την κάθε μητρική Λοιπόν κι εγώ τραβιέμαι με τον θορυβώδη p4 Και τα εργοστασιακά ψύκτρα-ανεμιστηράκι.
Αν ο θορυβος που ακούς είναι πρίμος, τσιριχτός παρουσιάζει αυξομειώσεις απο ώρα σε ώρα (π.χ. αν αφήνεις το PC σε πλήρη ηρεμία θα πρέπει να χαλαρώνει η ένταση κάποια στιγμή), και δεν είναι ένα τρίξιμο (πιθανά κακή τοποθέτηση σκληρού δίσκου ή κάποιου CD-ROM τα οποία και τρίζουν όταν λειτουργούν), τότε αυτό που σε ενοχλεί είναι πραγματικά το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή. Αν και έχω συναντήσει και προβληματικό ανεμιστηράκι κάρτας γραφικών, ο θόρυβος σε αυτή τη περίπτωση θα θυμίζει καρούλι κακολαδωμένο :Ρ . Αν ανοίγει το tower εύκολα, πειραματίσου απλά και μόνο, αφήνοντας ανοιχτή την μία του πλευρά για να αερίζεται το PC. Αν ο θόρυβως πέσει σε λογικά επίπεδα τότε ψάξου για το πόσους ανεμιστήρες διαθέτει το tower. Δες μήπως δεν λειτουργούν όλοι. Δες αν έχεις θέση για να βάλεις έναν ακόμα. Το Tower πιθανό να 'ψήνεται' απο κακό αερισμό.

Το zalman 7000 γιατί το προτείνετε; Δεν αποδίδει στην ψύξη και καταλήγει σε υψηλές στροφές με πολύ θόρυβο. Πιθανά λιγότερο θόρυβο απο το εργοστασιακό αλλά υπάρχουν και άλλες λύσεις. Ψάχνω μερες τώρα το θέμα της αθόρυβης ψύξης και υπαρχουν για Socket 478 τα glacialtech 4370 που αποδίδουν καλύτερα και με λιγότερα decibel θόρυβου. Οι τιμές που διαβάζω σε διάφορα sites είναι 1400 με 2800 στροφές με 18,0 - 33,0 db αντίστοιχα ενώ η θερμοκρασία του P4 παίζει στους 57 βαθμούς (μόνον!). Σκεφτείτε οτι με το εργοστασιακό οι στροφές του ανεμιστήρα είναι διπλασιες και με το ζόρι πεφτει ο P4 στους 60 βαθμούς κελσίου (με θόρυβο που φτάνει τα 42 ντεσιμπελ περίπου). Απο τιμή είναι σχεδόν τζάμπα, οπότε θα το δοκιμάσω και θα σας απαντήσω αν αξίζει πραγματικά (και αν επιτέλους τόσα sites και σχετικά tests, μας δουλέυουν).

WAntilles
24-05-05, 17:49
Όλα της Zallman (τροφοδοτικά, ανεμιστήρια) είναι εμπαιγμός - κοροϊδία.

Μακριά.

chatasos
24-05-05, 19:22
Μπορείς να κατεβάσεις το speedfan (http://www.almico.com/speedfan424.exe) (από http://www.almico.com/speedfan.php) και να παρακολουθήσεις τις στροφές του ανεμιστήρα της cpu όταν αρχίζει ο θόρυβος. Αν αυξάνονται τότε υπαίτιος είναι ο ανεμιστήρας της cpu.

Επίσης μέσα από το speedfan μπορείς να ρυθμίσεις και τις στροφές του κάθε ρυθμιζόμενου ανεμιστήρα σε πιο ανεκτά -ακουστικά- επίπεδα, αλλά και να τον ρυθμίσεις να ανεβάζει στροφές μέχρι κάποιο όριο όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία της cpu.

π.χ. σε μένα έχω βάλει τον ανεμιστήρα της cpu να δουλεύει στο 50% (~1300 στροφές) όταν η cpu έχει θερμοκρασία <34C και να φτάνει μέχρι το 80% (~2000 στροφές) όταν η θερμοκρασία πάει >40C, γιατί αμέσως μετά (2000-2600 στροφές) αρχίζει να ακούγεται ο θόρυβος. Μέχρι εκεί (~2000 στροφές) δεν καταλαβαίνω τίποτα από θόρυβο. Παράλληλα (μετά τους 40C) έχω βάλει να ανεβάζει στροφές και ο μπροστινός 12άρης ανεμιστήρας (μέχρι να βάλω και τον πίσω ρυθμιζόμενο) του κουτιού για ταχύτερη απαγωγή θερμότητας από το κουτί.

XTCgr
24-05-05, 19:34
oι ψύκτρες της zalman είναι πολύ καλές. Προσωπικά της συγκρινώ μόνο με τις ψύκτρες της thermalright που για μένα ειναι top. Την glacialtech την ξέρω μόνο απο ανεμιστήρες. Επέτρεψε μου να αμφιβάλλω για την απόδοση της Glacialtech σε σχέση με αυτή της zalman. Αν θες να δοκιμάσεις κάτι κορυφαίο σε αερόψυξη >>> thermalright XP120 + ένας αθόρυβος 12άρης

nickolas2005
24-05-05, 19:40
θες να δοκιμάσεις κάτι κορυφαίο σε αερόψυξη >>>thermalright XP120 + ένας αθόρυβος 12άρης

Πραγματικά έιναι ένα θηρίο που σε πολλές μητρικές δύσκολα θα χωρέσει. Την έχει ό ξάδερφός μου και για να τη βάλει είδε και έπαθε να βγάλει την μητρική και να την τοποθετήσει. Ήταν και αυτόι οι πυκνωτές εκεί... σκέτο μαρτύριο. Είναι ακριβή 70ευρώ αλλά μπορεί άνετα να συγκριθεί με φτηνά κιτ υδρόψυξης στυλ TT Bigwater.

Constantinos1
24-05-05, 20:28
Γεια,
κι εγω εχω ενα παρομοιο προβλημα. Ο θορυβος ειναι αισθητος. Τον υπολογιστη το αγορασα τον χειμώνα και μεχρι πριν λιγο καιρο ηταν αθορυβος. Τωρα ομως που αρχισε η ζεστη κανει θορυβο.
Οταν τον αφηνω 6 ωρες κλειστο και μετα τον ανοιγω δεν κανει θορυβο για μικρο διαστημα Μετα όμως ξαναρχίζει.
Τι φταιει? Η ζεστη?

nickolas2005
24-05-05, 21:49
Γεια,
κι εγω εχω ενα παρομοιο προβλημα. Ο θορυβος ειναι αισθητος. Τον υπολογιστη το αγορασα τον χειμώνα και μεχρι πριν λιγο καιρο ηταν αθορυβος. Τωρα ομως που αρχισε η ζεστη κανει θορυβο.
Οταν τον αφηνω 6 ωρες κλειστο και μετα τον ανοιγω δεν κανει θορυβο για μικρο διαστημα Μετα όμως ξαναρχίζει.
Τι φταιει? Η ζεστη?

Μπορεί να μην έχεις καλό εξαερισμό στο κουτί σου. Όταν το έχεις κλειστό (και πιο λίγο από 6 ώρες) κρυώνει. Έτσι όταν τον ανοίγεις για λίγο διάστημα οι θερμοκρασίες έχουν πέσει στο κουτί με αποτέλεσμα οι ανεμιστήρες αυτόματα να δουλεύουν σε χαμηλές στροφές. Ωστόσο όταν περάσει λίγη ώρα και ζεσταθεί πάλι η θερμοκρασίες ανεβαίνουν με αποτέλεσμα οι ανεμιστήρες να δουλεύουν σε full στροφές και να κάνουν θόρυβο. Πόσους ανεμιστήρες έχειςστοκουτί σου?

Constantinos1
24-05-05, 22:58
Νομιζω, 3. Ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικου, ο ανεμηστηρας της καρτασ γραφικών(ATI RADEON X700PRO) και ο ανεμιστήρας του επεξεργαστη(LGA 775, 3,4 GHz).

nickolas2005
24-05-05, 23:12
Νομιζω, 3. Ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικου, ο ανεμηστηρας της καρτασ γραφικών(ATI RADEON X700PRO) και ο ανεμιστήρας του επεξεργαστη(LGA 775, 3,4 GHz).

E για φαντάσου όλα αυτά να ελκύουν τη θερμότητα από τα κομμάτια που έιναι πάνω (πχ επεξεργαστής) και αυτή η θερμότητα να μην μπορεί να βγει από το κουτί σου. Το περιβάλλον του κουτιού θα γίνει πιο ζεστό άρα και τα ανεμιστηράκια θα δουλεύουν σε περισσότερες στροφές για να πετύχουν την ψύξη των εξαρτημάτων σου. Νομίζω ότι πρέπει να βάλει τουλάχιστον 2 ανεμιστήρες στο κουτί σου (αν σε ενδιαφέρει ο θόρυβος δες για αθόρυβους). Έναν μπροστά στο κουτί να βάζει αέρα μέσα και έναν άλλο πόσω να βγάζει τον ζεστό.

gtl
25-05-05, 00:17
Κάποιος ρίχνει την πέτρα του αναθέματος στα Zalman, χωρίς να ξέρει πώς γράφονται.

Παιδιά, καλό είναι όταν κάποιος άλλος έχει κάνει μια πρόταση, και εμείς έχουμε αντίθετη άποψη, να κάνουμε και μια στοιχειώδη προσπάθεια τεκμηρίωσης (τα Zalman είναι χάλια ΓΙΑΤΙ..). Αλλιώς κινδυνεύουμε να θεωρηθούμε απλώς δήθεν επιλεκτικοί-εξυπνάκηδες, που γράφουμε για να δείξουμε πόσα περισσότερα ξέρουμε, αφού σνομπάρουμε όλα όσα αγοράζει η πλέμπα κρατώντας μυστικές (!) τις δικές μας προτιμήσεις. Ξέρετε, συμπεριφορά του τύπου "Merlot suxxz" και δεν συμμαζεύεται. Όσο τα Zalman δεν υπήρχαν στην Ελλάδα και έπρεπε να κάνεις παραγγελία από εξωτερικό για να τα βρεις, όλοι τα έβρισκαν τέλεια. Μόλις άρχισαν να πωλούνται από μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων έγιναν χάλια, επειδή μπορεί να τα αγοράσει ο κάθε ταπεινός χρήστης?

Όσο για την ουσία του θέματος, τα τροφοδοτικά Zalman συμφωνώ πως είναι ανεπίτρεπτα ακριβά για αυτά που δίνουν (θόρυβος, rails, efficiency) γι'αυτό και δεν τα προτείνω. Οι ψύκτρες της εταιρείας, αντίθετα, είναι πολύ καλές, εκτός αν κανένας ξερόλας των forum τις βάλει να τρέχουν στα 12V, αντί να χρησιμοποιήσει το μαραφέτι που δίνουν στην συσκευασία για να τις τρέχει 5βολτες. Οπότε λειτουργούν σε φουλ ταχύτητα κάνοντας τον αντίστοιχο θόρυβο. Το όλο νόημα με το 7000 είναι ότι αποδίδει καλά σε χαμηλές στροφές (~1300rpm). Αν εσείς το τρέχετε στα φουλ 2700rpm, είναι δικό σας το λάθος.

Περιμένω τις εμπεριστατωμένες, σοβαρές απαντήσεις σας του τύπου "σου θίξαμε την αντιπροσωπεία?", "ωραία τα λες για διαφημιστής" και άλλα παρόμοια. Στο τέλος θα μας βγάλετε και τα Papst άχρηστα, αν κάνει κανένας την κίνηση να τα αντιπροσωπεύσει στην Ελλάδα. Θυμηθείτε : επειδή όλοι οι υπόλοιποι έχουν κάποιο προιόν σε εκτίμηση, δεν σημαίνει ότι βγαίνετε έξυπνοι και ενημερωμένοι αν το θάβετε χωρίς επιχειρήματα. Καλή αναζήτηση στο Google για τα τελευταία. :rolleyes:

dantouan
25-05-05, 00:50
Το όλο νόημα με το 7000 είναι ότι αποδίδει καλά σε χαμηλές στροφές (~1300rpm). Αν εσείς το τρέχετε στα φουλ 2700rpm, είναι δικό σας το λάθος.


Δεν διαφωνω με τα λεγομενα σου, αλλα ηδη στις 2700 στροφες εχω 55 βαθμους στον 3.0αρη Northwood οποτε τα πραγματα ειναι αρκετα δυσκολα...

gtl
25-05-05, 01:13
Δεν διαφωνω με τα λεγομενα σου, αλλα ηδη στις 2700 στροφες εχω 55 βαθμους στον 3.0αρη Northwood οποτε τα πραγματα ειναι αρκετα δυσκολα...

Εγώ θα πρότεινα παρόλα αυτά (αν πρόκειται για θερμοκρασία μετά από εντατική χρήση) να δοκιμάσεις να τρέξεις τον ανεμιστήρα σε λιγότερα volt μέσω του Fanmate που δίνει η Zalman -- η διαφορά σε θερμοκρασία μπορεί να είναι μικρότερη απ΄ότι περιμένεις.

Πάντως αν η θερμοκρασία που αναφέρεις παρατηρείται σε idle κατάσταση του επεξεργαστή, έχεις σίγουρα πρόβλημα και είτε δεν έχει εγκατασταθεί σωστά η ψύκτρα, ή έπεσες σε ελαττωματικό κομμάτι. Kαμμία 7000 δεν ανεβάζει θερμοκρασία 55 βαθμών χωρίς να δουλεύει εντατικά ο επεξεργαστής.

Επίσης, αν έχεις μητρική της Gigabyte, αναβάθμισε το BIOS γιατί υπήρχε μια σειρά motherboards που έδινε συστηματικά θερμοκρασίες 10 βαθμών Κελσίου πάνω από το κανονικό στα αρχικά BIOS revisions..

dantouan
25-05-05, 02:02
Επίσης, αν έχεις μητρική της Gigabyte, αναβάθμισε το BIOS γιατί υπήρχε μια σειρά motherboards που έδινε συστηματικά θερμοκρασίες 10 βαθμών Κελσίου πάνω από το κανονικό στα αρχικά BIOS revisions..

Εχω οντως μια Gigabyte 8KNXP, θα το ψαξω αυτο που λες...

sdikr
25-05-05, 02:34
Όλα της Zallman (τροφοδοτικά, ανεμιστήρια) είναι εμπαιγμός - κοροϊδία.

Μακριά.

Τα έχεις δοκιμάσει;

αν οχι μην μιλάς, ειναι απο τα καλύτερα προιόντα που έχω δοκιμάσει, η ψυχτρα της zalman είναι ποιο καλή και αθόρυβη απο τα απλά συστήματα υδρόψηξης που υπάρχουν (αυτα με την εσωτερική μοναδα που μπαίνουν στο 5 1/4 )

WAntilles
25-05-05, 03:38
Τα έχεις δοκιμάσει;

Ναι.

Ποτέ δεν εκφέρω δημόσια γνώμη για κάτι που δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά.

dpan
25-05-05, 05:07
Εμενα παντως η προσωπικη μου εμπειρια απο Zalman ειναι η αγορα ενος Silent F1 fan για το case ως αντικατασταση ενος noname που μου ειχε παρει τα αυτια! Το συνδεσα με την ασφαλεια που εδινε για 5v και φτανει τις 2190 στροφες , θερμοκρασιες μια χαρα στο συστημα μου και πλεον το συστημα ειναι υπερβολικα αθορυβο , τοσο που δεν ενοχλει ουτε το βραδυ! Δεν παιρνω καν χαμπαρι οτι το εχω ανοιχτο την ημερα!

dvm
25-05-05, 07:23
Χμμ οι τύποι εδώ http://www.systemcooling.com/thermalright_xp120-01.html βάλανε ανεμιστήρα παπστ πάνω στην xp120. Επίσης άλλη μια εναλακτική πρόταση για ησυχία είναι το κουτί V1100 της Lian-Li. Έρχεται έτοιμο με ηχομωνοτικό υλικό και έχει και σχετικά προτότυπη εσωτερική σχεδίαση. Δυστηχώς έχει και κοντά 300 ευρώ, αλλά που θα πάει... κάποια στιγμή θα τα βρω.

Tthawth
25-05-05, 15:54
Zalman δεν έχω δοκιμάσει, αλλά κρίνοντας απο επιδόσεις σε σχετικά τεστ, δεν είναι και ότι καλυτερο ρε παιδιά. Σίγουρα είναι καλυτερη απο την εργοστασιακή ψύκτρα. Αλλά τα glacialtech 4370 με 5 ευρω (πεντε! ψύκτρα+ανεμιστήρας!) εξαφανίζουν τον υπερηχητικό θόρυβο της intel! (τοποθέτησα glacialtech και με 2800 στροφές έχω 55-57 βαθμους κελσίου και θόρυβο σε ανεπαίσθητα πλαίσια). Αν κάποιος θέλει να δώσει κάτι παραπάνω απο λεφτά ας τα δώσει για ψύκτρα με 12άρη ανεμιστήρα (η thermalright120 δείχνει οκ!) και μόνο αν έχει πραγματικά σημαντικό λόγο (πχ αν σκοπεύει να κοιμάται σε απόσταση μικρότερη των 3 μέτρων απο το ανοιχτό PC του ή αν λειτουργεί το PC σε αναγνωστήριο βιβλιοθήκης ή αν δεν υπολογίζει το κόστος :Ρ). Αλλα μην ξεχνάτε ποσο σημαντικό ρόλο παίζει το tower. Αν δεν έχει καλό αερισμό, μπορεί να πάνε χαμένα όσα φράγκα και να δώσετε. Κάποιος με zalman μπορεί να είναι απόλυτα ευχαριστημένος, ενώ κάποιος άλλος με χάλια tower, να τα κατηγορεί. Ανοίχτε τα tower, τακτοποιήστε τα καλώδια, βάλτε σε 'εξυπνη' θέση τους σκληρούς δίσκους, και βάλτε καναν εξτρά ανεμιστήρα (αν χωράει).

enigma
25-05-05, 15:58
παντως χωρις να ανοιξω ακομα το pc διαπιστωσα οτι ο θορυβος βγαινει περισσοτερο απο το ανεμιστηρακι του τροφοδοτικου εκτος αν λεω λαλακιες......αν κανω λαθος ενας ανεμιστηρας zalman f1 που ειπε ο φιλος προηγουμενος ποσο στοιχιζει περιπου??

nickolas2005
25-05-05, 16:35
παντως χωρις να ανοιξω ακομα το pc διαπιστωσα οτι ο θορυβος βγαινει περισσοτερο απο το ανεμιστηρακι του τροφοδοτικου εκτος αν λεω λαλακιες......αν κανω λαθος ενας ανεμιστηρας zalman f1 που ειπε ο φιλος προηγουμενος ποσο στοιχιζει περιπου??

6 ευρώ από Πλαίσιο http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1039&Nav_Section_Id=1039&Catalog_Id=1&Product_Id=115266&Merchant_Id=1&sts_cid=3

enigma
25-05-05, 23:36
αμα ειναι για 6 ευρο............:)
δεν παει αλλο αυριο απογευμα τον εχω παει στο καταστημα να αλλαξουν ανεμιστηρακια...μου ερχεται να το πεταξω απο το μπαλκονι....
οταν το κλεινω για περιπου μια ωρα ακουω στα αυτια μου το βουητο...αμα κοιταξετε και εδω http://osnews.pricegrabber.com/rating_getprodrev.php/product_id=2058578/id_type=M πολλα ατομα αναφερονται στο σπαστικο θορυβο που εχουν οι intel και ειδικα ο συγκεκριμενος επεξεργαστης που τυχαινει να εχω και εγω...πολλοι εχουν αλλαξει ανεμιστηρακια και συνηθως της cpu γιατι οχι και εγω??
λοιπον σας ευχαριστω για ολα....cya...και αν χρειαστω κατι αλλο εδω εισαστε παλι:)

sdikr
25-05-05, 23:57
Zalman δεν έχω δοκιμάσει, αλλά κρίνοντας απο επιδόσεις σε σχετικά τεστ, δεν είναι και ότι καλυτερο ρε παιδιά. Σίγουρα είναι καλυτερη απο την εργοστασιακή ψύκτρα. Αλλά τα glacialtech 4370 με 5 ευρω (πεντε! ψύκτρα+ανεμιστήρας!) εξαφανίζουν τον υπερηχητικό θόρυβο της intel! (τοποθέτησα glacialtech και με 2800 στροφές έχω 55-57 βαθμους κελσίου και θόρυβο σε ανεπαίσθητα πλαίσια).


εγώ με zalman Και prescot 2.6 @ 3.0 είμαι στα 38-48(λόγο folding) ο μονος θόρυβος που έχω είναι απο τους δίσκους!

Tthawth
26-05-05, 21:08
Λοιπόν για τον φίλο που άρχισε το thread, (εκτός κι αν το έλυσε το πρόβλημα). Πήγαινε το tower όπως είναι εκεί που το αγόρασες, εξήγησε τους και θα ελεγξουν τυχόν ατασθαλείες υλικού. Αν όλα είναι οκ απο βίδες, παξιμάδια και ανεμιστηράκια, τότε μένει η ψύκτρα Intel. Έχει μικρό ανεμιστηράκι, τεράστια ψύκτρα και ανεβάζει στροφές. Το αποτέλεσμα είναι να σου τρυπάει τα αυτια με το σφύριγμα της. Δες τι αντέχει η τσέπη σου και πάρτο. Κατα προτίμηση να έχει μεγάλο ανεμιστηράκι, αλλώστε τεχνικοι θα στο τοποθετήσουν.
Όπως και να έχει, αερίστε το tower γιατι καλοκαιράκι έρχεται και ότι ψύκτρα και να βάλετε θα έχουμε τίποτα barbeque :ΡρΡρ

enigma
27-05-05, 02:15
Λοιπόν για τον φίλο που άρχισε το thread, (εκτός κι αν το έλυσε το πρόβλημα). Πήγαινε το tower όπως είναι εκεί που το αγόρασες, εξήγησε τους και θα ελεγξουν τυχόν ατασθαλείες υλικού. Αν όλα είναι οκ απο βίδες, παξιμάδια και ανεμιστηράκια, τότε μένει η ψύκτρα Intel. Έχει μικρό ανεμιστηράκι, τεράστια ψύκτρα και ανεβάζει στροφές. Το αποτέλεσμα είναι να σου τρυπάει τα αυτια με το σφύριγμα της. Δες τι αντέχει η τσέπη σου και πάρτο. Κατα προτίμηση να έχει μεγάλο ανεμιστηράκι, αλλώστε τεχνικοι θα στο τοποθετήσουν.
Όπως και να έχει, αερίστε το tower γιατι καλοκαιράκι έρχεται και ότι ψύκτρα και να βάλετε θα έχουμε τίποτα barbeque :ΡρΡραυτο ακριβως εκανα σημερα φιλε Tthawth...δεν αντεξα...ο τεχνικος μου ειπε οτι θα το κοιταξει και θα με παρει τηλ να μου πει..μαλλον ειναι η ψυχτρα και θα πρεπει να βαλω αλλη...βεβαια δεν θα διαθεσω πανω απο 40 euro αντε 50...εχω δωσει μεχρι τωρα 1800 eura...δεν παει αλλο...δεν θελω να τον κανω και τελειως αθορυβο απλα να μην σφυριζει και σαν αυτοκινητο..τους ειπα για ανεμιστηρακια zalman αλλα μου ειπαν οτι δεν φερνουν τετοια στα multirama...μου ειπαν οτι εχουν cool master...πρεπει να ειναι καλα...αν ειναι μαπα θα το πεταξω απο το μπαλκονι ή θα τον κανω μηχανη που κουρεουν το γρασιδι...anyway σας ευχαριστω για ολα!

2fast4u
28-05-05, 16:24
Ελεγξε ΟΛΕΣ τις υποπτες πιθανες πηγες θορυβου (ανεμιστηρες-δισκοι) βαζοντας ακουστικα και πλησιαζοντας το μικροφωνο προς την πηγη σε σταθερη αποσταση για ολες. Τουλαχιστον θα παρεις μια ιδεα απο που βγαινει ο θορυβος και ποιος ειναι ο πιο δυνατος...Καλη επιτυχια!

@ ADSLgr.com All rights reserved.