PDA

Επιστροφή στο Forum : Teledome γραμμή



kgiannis
24-05-05, 01:46
Παρακολουθώ καιρό το forum και έχω κάποιες απορίες. Αρχικά να πω πως η σύνδεσή μου είναι ISDN 64k. Θέλω να βάλω adsl 384/128 και σκέφτομαι για provider την Teledome. Αν και νομίζω δεν υποστηρίζεται ακόμα η περιοχή που μένω (Κυψέλη), σε τηλεφώνημα που είχα κάνει πριν το Πάσχα μου είπαν πως θα υποστηρίζεται σύντομα.
Το ερώτημα είναι αξίζει να βάλω τώρα την γραμμή ή να περιμένω για τις φτηνές ( φοιτητικές ? ) συνδέσεις που ανακοίνωσαν?
Φαντάζομαι θα γίνουν σύντομα αυτές οι αλλαγές και όχι σε κανα 2μηνο (ελπίζω!!).
Η γνώμη σας....

Είμαι νέος στο forum, ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους σας.

kotsos84
24-05-05, 01:50
Φίλε Γιάννη καλως ηρθες,

Εξαρτάται το πόσο βιάζεσαι να βάλεις dsl. Προσωπική εκτίμηση:Οι φοιτητικές συνδέσεις θα συμφέρουν αισθητά αλλα μην τις περιμένεις μέσα στο καλοκαίρι.Απο Σεπτεμβρη...

kgiannis
24-05-05, 02:09
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε.

Γενικά αξίζει να προχωρήσω σε Teledome ή να κοιτάξω κάποια άλλη εταιρία? Μου τράβηξε την προσοχή αρχικά από την σταθερή τηλεφωνία, πρόγραμμα 1 με 0,099euro. Και μιας και θα βάλω αυτό το πρόγραμμα για τηλέφωνο, είπα να βάλω τους ίδιους και για internet. Διαβάζω πολλά όμως
εδώ για το bandwidth, τα pings και έχω έτσι τις αμφιβολίες μου.
Σαν δεύτερη επιλογή σκεφτόμουν την Forthnet. Εχεις προσωπική εμπειρία με κάποια από αυτές? Αν ναι, πες μου την γνώμη σου, αν είναι εύκολο, σχετικά με ταχύτητες και κατά πόσο αυτές είναι σταθερές.
Αν έχω καταλάβει καλά μέχρι τώρα θα χρεώνομαι:
1) πάγιο γραμμής dsl
2) πάγιο σύνδεσης στο internet
3) πάγιο γραμμής isdn
Σωστά?

alexis2044
24-05-05, 11:56
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε.

Γενικά αξίζει να προχωρήσω σε Teledome ή να κοιτάξω κάποια άλλη εταιρία? Μου τράβηξε την προσοχή αρχικά από την σταθερή τηλεφωνία, πρόγραμμα 1 με 0,099euro. Και μιας και θα βάλω αυτό το πρόγραμμα για τηλέφωνο, είπα να βάλω τους ίδιους και για internet. Διαβάζω πολλά όμως
εδώ για το bandwidth, τα pings και έχω έτσι τις αμφιβολίες μου.
Σαν δεύτερη επιλογή σκεφτόμουν την Forthnet. Εχεις προσωπική εμπειρία με κάποια από αυτές? Αν ναι, πες μου την γνώμη σου, αν είναι εύκολο, σχετικά με ταχύτητες και κατά πόσο αυτές είναι σταθερές.
Αν έχω καταλάβει καλά μέχρι τώρα θα χρεώνομαι:
1) πάγιο γραμμής dsl
2) πάγιο σύνδεσης στο internet
3) πάγιο γραμμής isdn
Σωστά?


Απο εμπειρία που εχω με την teledome πρεπει να σου πω οτι τα δικτυα της δεν ειναι και τα καλυτερα που υπαρχουν (μην πω και τα χειροτερα!). Αυτο θα πει οτι οι ταχυτητες που θα εχεις σερφαροντας στο δικτυο θα ειναι αρκετα πιο χαμηλες απο αυτες που θα ειχες με μια πχ forthnet. Τουλαχιστον αυτο ισχυει στην Θεσσαλονικη. :thumbsup1

Ως αναφορα το τι θα πληρωνεις:

1) πάγιο γραμμής dsl (---> στον πΟΤΕ)
2) πάγιο σύνδεσης στο internet (----> στον ISP, δηλ. στην teledome)
3) πάγιο γραμμής isdn ( αν δεν επιλεξεις να σταματησεις το ISDN)

spyrosn
24-05-05, 14:18
Όντως, στη Θεσσαλονίκη από ότι ακούω πάει χάλια. Στην Αθήνα όμως που είμαι εγώ πάει μια χαρά, και μια και είσαι Κυψέλη, μάλλον αυτό σε ενδιαφέρει. ;) Από εκεί και πέρα, για τηλέφωνο δε γνωρίζω/δεν απαντώ...

Πέτρος
24-05-05, 16:23
αυτό το είδατε?
(1η σελίδα e-shop TELEDOME)

Προς ενημέρωση σας:

Θα θέλαμε αρχικά να σας συγχαρούμε και να σας ευχαριστήσουμε
που επιλέξατε την υπηρεσία TELEDOME DSL Internet.

Η μεγάλη αποδοχή που δείξατε στη συγκεκριμένη υπηρεσία, ξεπέρασε κάθε προσδοκία μας.

Πάντα με αίσθημα ευθύνης απέναντι σε όλους τους συνδρομητές, κρίνουμε
απαραίτητο να σας ενημερώσουμε ότι η χωρητικότητα του δικτύου μας στην
Βόρεια Ελλάδα* έχει φορτιστεί λόγω της υψηλής ζήτησης της υπηρεσίας ADSL.

Για το λόγο αυτό και για τις περιοχές της Βορείου Ελλάδος,
θα θέλαμε να γνωρίζετε εκ των προτέρων και πριν προβείτε σε κάποια αγορά,
ότι η εταιρία μας έχει ήδη ξεκινήσει την αναβάθμιση της χωρητικότητας
στη Βόρεια Ελλάδα σε STM - 1 (155 Mbit), ενώ η διεθνής μας χωρητικότητα
αναβαθμίζεται εντός του Μαΐου σε STM - 4 (4 x 155 Mbit).

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση και την εμπιστοσύνη που συνεχίζεται να δείχνετε στην υπηρεσία της εταιρίας μας.


*Μαγνησίας, Καρδίτσας, Λάρισας, Τρικάλων, Γρεβενών, Κοζάνης, Πιερίας, Καστοριάς, Φλωρίνης, Πέλλας, Ημαθίας, Κιλκίς,
Θεσσαλονίκης, Χαλκιδικής, Σερρών, Καβάλας, Θράκης, Ξάνθης, Ροδόπης, Έβρου.

crimson
24-05-05, 16:38
Έχω teledome για τηλεφωνία και forthnet για δίκτυο.
Είμαι ευχαριστημένος και απ' τις 2, αλλά προς το παρόν δε θα βάλω teledome και για το δίκτυο επειδή πάνε όλα καλά με τη forthnet - αν και θα ήθελα να είναι λίγο ακόμα πιο φτηνή ώστε να μην είναι τόσο αισθητή η διαφορά τιμής forthnet-teledome.
Παρόμοια ανακοίνωση με αυτή της teledome που έβαλε ο Πέτρος δε θυμάμαι από άλλη εταιρεία και θεωρώ ότι είναι άλλο ένα συν, άλλο ένα μπράβο για την teledome.

alexis2044
24-05-05, 16:43
αυτό το είδατε?
(1η σελίδα e-shop TELEDOME)

Προς ενημέρωση σας:

Θα θέλαμε αρχικά να σας συγχαρούμε και να σας ευχαριστήσουμε
που επιλέξατε την υπηρεσία TELEDOME DSL Internet.

Η μεγάλη αποδοχή που δείξατε στη συγκεκριμένη υπηρεσία, ξεπέρασε κάθε προσδοκία μας.

Πάντα με αίσθημα ευθύνης απέναντι σε όλους τους συνδρομητές, κρίνουμε
απαραίτητο να σας ενημερώσουμε ότι η χωρητικότητα του δικτύου μας στην
Βόρεια Ελλάδα* έχει φορτιστεί λόγω της υψηλής ζήτησης της υπηρεσίας ADSL.

Για το λόγο αυτό και για τις περιοχές της Βορείου Ελλάδος,
θα θέλαμε να γνωρίζετε εκ των προτέρων και πριν προβείτε σε κάποια αγορά,
ότι η εταιρία μας έχει ήδη ξεκινήσει την αναβάθμιση της χωρητικότητας
στη Βόρεια Ελλάδα σε STM - 1 (155 Mbit), ενώ η διεθνής μας χωρητικότητα
αναβαθμίζεται εντός του Μαΐου σε STM - 4 (4 x 155 Mbit).

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση και την εμπιστοσύνη που συνεχίζεται να δείχνετε στην υπηρεσία της εταιρίας μας.


Αντε να δουμε......( αν και δεν πολυπιστευω)

@ ADSLgr.com All rights reserved.