PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz Box reset όταν δεν λειτουργεί το interface



tsikatetsu
11-02-08, 01:24
Γεια και χαρά σε όλους. Πριν από 15 μέρες περίπου και ενώ όλα δούλευαν μια χαρά ξαφνικά το fritz box έπαθε κλακαζ και άρχισε να κάνει διαρκώς από μόνο του reset (αναβόσβυνε διαρκώς το power και δεν συγχρόνιζε). Άρχισα τη γνωστή διαδικασία με e-mail και ticket στο management tools, δήλωσαν βλάβη, αλλά τζίφος. Μετά από δικές μου ενέργειες ανακάλυψα ότι είχε βλάβη το fritz box και ζήτησα αντικατάσταση αλλά πάλι τζίφος. Για να μην τα πολυλογώ κατάφερα να μιλήσω με ΤΥ όπου ένας υπάλληλος εκεί αφού του εξήγησα το πρόβλημα μου είπε "Αααααααα αυτό αυτό δεν έιναι τίποτα. Θα σας στείλω ένα mail και θα φτιάξει"!!!!! Και το θαύμα έγινε. Σας στέλνω λοιπόν το link για να κάνετε flash το fritzbox όταν δεν δουλε'υει το interface μέσω του internet explorer. Κατεβάσετε το αρχείο και αφού το τρέξετε ακολουθείτε τις οδηγίες που σας λέει.

ftp://ftp.avm.de/fritz.box/fritzbox.fon_wlan_7140/x_misc/english/annex_a/FRITZ.Box_Fon_WLAN_7140.AnnexA.en.04.47.recover-image.exe

Έπειτα σε έναν internet explorer πληκτρολογείστε 192.168.178.1 ή fritz.box και από το αριστερό μενού του FritzBox Fon 7140, επιλέξτε “settings” και στην συνέχεια “system”.

Επιλέξτε Save settings και επιλέξτε την καρτέλα με την ένδειξη “restore”. Πατήστε “browse” και εντοπίστε το αρχείο επαναφοράς προεπιλεγμένων ρυθμίσεων που έχω κάνει attached.

Στο πεδίο που σας ζητάει το password, πληκτρολογήστε την λέξη "hol" (χωρίς τα εισαγωγικά).

Πατήστε Restore Settings

Περιμένετε μέχρι να ολοκληρωθεί η επανεκκίνηση του FritzBox Fon 7140 και να δείτε τα λαμπάκια "Power/DSL" και "Info" αναμμένα σταθερά πράσινα.

To FritzBox Fon 7140 έχει επανέλθει στις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις.

Μετά ακολουθείτε το manual για τη σύνδεση στο internet (username, password κλπ) και είστε οκ

Eλπίζω να δουλέψει γιατί αλλιώς μάλλον ο φριτζουλας θέλει άλλαγμα

:oneup::oneup::oneup:

grsaint13
11-02-08, 01:36
Εμένα,πάντως,που το έχει κάνει αυτό 2 φορές,το άφησα εκτός λειτουργίας για κανά τεταρτάκι και μετά επανήλθε...:hmm:

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή όχι,εγώ πάντως έβγαλα το συμπέρασμα ότι μάλλον υπερθερμάνθηκε και ήθελε λίγο...ξεκούραση!:rolleyes:

and64
11-02-08, 01:50
Αυτό το configuration file της hol με έχει σώσει πολλές φορές!!

Έχω πάντως την εντύπωση ότι το αρχείο είχε ανέβει ξανά στο παρελθόν στο φόρουμ αλλά κατέβηκε μετά από παράπονα της hol!!:down::crazy:

aa144
11-02-08, 02:37
Έτσι ακριβώς, το έχουν πολύ απόρρητο στη Hol, ενώ χρειάζεται πολύ συχνά, ειδικά από τους μόλις ενεργοποιημένους που τα σκαλίζουν όλα και κάνουν επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις κατά λάθος.

grsaint13
11-02-08, 10:31
Να ρωτήσω κάτι;Αυτό το αρχείο δεν είναι ίδιο με αυτό που δημιουργείται αν κάνω αποθήκευση των ρυθμίσεων του φριτζ;Γιατί αν θυμάμαι καλά,έχει την ίδια ακριβώς ονομασία και κατάληξη.:hmm:

edit:Τώρα που το ξανασκέφτομαι,μάλλον η κατάληξη είναι ίδια.Αλλά και πάλι,την ίδια δουλειά δε θα κάνουν;

aa144
11-02-08, 11:48
Ακριβώς αυτό είναι το αρχείο. Αν τώρα εσύ σώσεις το δικό σου και το στείλεις σε άλλον, τότε περιέχει (υποτίθεται) και προσωπικά δεδομένα, και εκεί στήριξε την ένστασή της η Hol και ζήτησε από το Adslgr.com να αφαιρεθεί το αρχείο από τη σελίδα που υπήρχε, ενώ και όσοι το έστελναν ακόμα και με link προς εκείνη τη σελίδα, έλαβαν προειδοποίηση από το Adslgr.com.

Αν τώρα κάποιος δεν στέλνει το αρχείο το δικό του, αλλά το αρχείο που έστειλε η Hol, τότε να δούμε τι δικαιολογία θα βρούνε για να το σβήσουν από εδώ.

Βέβαια κατά βάση η αποστολή του αρχείου αυτού από τον ένα χρήστη στον άλλο δείχνει και την ανεπάρκεια υποστήριξης του πελάτη από την ΤΥ της Hol, και εκεί νομίζω είναι η πραγματική αιτία για τη διαμαρτυρία της Hol, και όχι στα προσωπικά δεδομένα που βρήκανε σαν νομιμοφανή δικαιολογία να πούνε στο Adslgr.com.

Επειδή η εμπειρία έχει δείξει ότι ένας πελάτης που χρειάζεται αυτό το αρχείο, κάνει μέρες να το λάβει από την ΤΥ της Hol, ενώ αν το ζητήσει εδώ, το παίρνει αμέσως, αυτό φαίνεται να μην ενδιαφέρει κανέναν.

grsaint13
11-02-08, 12:04
Ακριβώς αυτό είναι το αρχείο. Αν τώρα εσύ σώσεις το δικό σου και το στείλεις σε άλλον, τότε περιέχει (υποτίθεται) και προσωπικά δεδομένα, και εκεί στήριξε την ένστασή της η Hol και ζήτησε από το Adslgr.com να αφαιρεθεί το αρχείο από τη σελίδα που υπήρχε, ενώ και όσοι το έστελναν ακόμα και με link προς εκείνη τη σελίδα, έλαβαν προειδοποίηση από το Adslgr.com.

Αν τώρα κάποιος δεν στέλνει το αρχείο το δικό του, αλλά το αρχείο που έστειλε η Hol, τότε να δούμε τι δικαιολογία θα βρούνε για να το σβήσουν από εδώ.

Βέβαια κατά βάση η αποστολή του αρχείου αυτού από τον ένα χρήστη στον άλλο δείχνει και την ανεπάρκεια υποστήριξης του πελάτη από την ΤΥ της Hol, και εκεί νομίζω είναι η πραγματική αιτία για τη διαμαρτυρία της Hol, και όχι στα προσωπικά δεδομένα που βρήκανε σαν νομιμοφανή δικαιολογία να πούνε στο Adslgr.com.

Επειδή η εμπειρία έχει δείξει ότι ένας πελάτης που χρειάζεται αυτό το αρχείο, κάνει μέρες να το λάβει από την ΤΥ της Hol, ενώ αν το ζητήσει εδώ, το παίρνει αμέσως, αυτό φαίνεται να μην ενδιαφέρει κανέναν.

Δηλαδή,δεν κατάλαβα!Τι είδους προσωπικά δεδομένα μπορεί να περιέχει το συγκεκριμένο αρχείο τα οποία μπορεί να είναι τόσο σημαντικά που να δημιουργήσουν πρόβλημα σε αυτόν που το παρέχει;

Και στο κάτω κάτω,τι ενδιαφέρει τη ΧΟΛ αν εγώ έχω τη διάθεση να βοηθήσω άμεσα κάποιον από εδώ για να μην περιμένει μέρες-εβδομάδες για να λάβει την αντίστοιχη βοήθεια από αυτούς;

jacobgr
11-02-08, 12:26
Αν στείλεις το δικό σου έχει μέσα το δικό σου Username pasword, αριθμο evoice & pin αν εχεις. Οπότε καταλαβαίνεις ότι εν μέρι έχουν δίκιο.

........Auto merged post: jacobgr added 2 Minutes and 9 Seconds later........

Θα μπορούσαν απλά να φιαξουν ένα γενικό χωρίς username και pasword και να το αναρτήσουν στο site τους και να λήξει το θεμα εκει, απλα και όμορφα για όλους...

dikal
11-02-08, 13:01
Αυτό το "γενικό" αρχείο είναι που στέλνουν σε όποιον το χρειαστεί. Δεν έχει προσωπικό username-password. Όταν το ζήτησα μου το έστειλαν άμεσα, δηλαδή την ώρα που μιλούσα με την Τ.Υ. ήρθε με mail και το αρχείο. Στο account information είχε username : guest@adsl.gr. Μετά πρέπει να το αλλάξεις και να βάλεις το δικό σου. Δε βλέπω λοιπόν που είναι το κακό να βρίσκεται σε κάποια τοποθεσία (ακόμη καλύτερα στο site της hol), ώστε να μπορεί κάθε "πονεμένος" να το κατεβάζει, χωρίς να περιμένει (και να πληρώνει) στην αναμονή .... :mad:

Μια καλή πρακτική επίσης είναι μόλις ρυθμίσουμε το fritz και δουλεύουν όλα καλά, να κάνουμε ένα Save settings ώστε να έχουμε το αρχείο με όλες τις ρυθμίσεις, και της τηλεφωνίας μαζί, για ώρα ανάγκης. Το σημαντικό είναι (εδώ την πάτησα και χρειάστηκα να μου το στείλουν) να αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις με password, ώστε να μπορούν να φορτωθούν σε άλλο fritz (αν χαλάσει αυτό που έχουμε και μας δώσουν άλλο). :cool:

Υ.Γ. Το 1ο Link που έχει ο tsikatetsu δεν είναι το αρχείο με τις ρυθμίσεις. Ο φίλος λέει ότι δεν δούλευε το interface από i.e. Για να περαστεί το αρχείο ρυθμίσεων (2ο link) πρέπει να λειτουργεί το Interface. Ίσως ξαναπερνάει και το firmware, σε περίπτωση που έχει γίνει ζημιά...

aa144
11-02-08, 13:06
Πάντως η αρχική σελίδα στην οποία υπήρχε αυτό το αρχείο και που έδινα link σε όποιον το ζητούσε, ήταν αυτή:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1379669&postcount=650

Από τη φρασεολογία του κειμένου και την λεπτομέρεια στις οδηγίες, δεν μου φαίνεται να έστειλε ο χρήστης αυτός το δικό του αρχείο. Παρόλα αυτά, το αρχείο σβήστηκε από εκεί μετά από αίτημα της Hol. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κάνω κανένα παραπάνω σχόλιο...

jacobgr
11-02-08, 13:08
dikal καποιος εδω μεσα ειχε πει και για το WEP Key. Εσένα τι κλειδί είχε εκεί? καποιο άσχετο ή αυτό που γράφει απο κάτω το δικό σου φριτζ?

aa144
11-02-08, 13:10
Εγκαθιστώντας το αρχείο αυτό, αλλάζει το WEP key. Οπότε συνδεόμαστε ενσύρματα στον ΦΡΙΤΣ, κάτι που βέβαια θα έπρεπε να κάνουμε ούτως ή άλλως, αφού κρίσιμες εγκαταστάσεις ποτέ δεν συνιστώνται μέσω ασύρματου δικτύου.

jacobgr
11-02-08, 13:13
Ναι το ρωτάω για να δω αν στελνουν ενα γενικό ή αν έχουν κάπου κρατημένα για κάθε χρήστη backup απο το φριτζ που του στείλαν (αυτο ισως δικαιολογούσε και την αντιδραση της ΗΟΛ αλλα και την καθυστερηση στην αποστολη)

aa144
11-02-08, 13:18
Στέλνουν ένα γενικό αρχείο, που έχει ένα κάποιο WEP key μέσα. Αν ποτέ φτάσει η Hol σε τέτοιο επίπεδο οργάνωσης που να κρατάει αρχείο με τα WEP key του κάθε χρήστη, τότε μάλλον θα καταφέρουν να ανεβάσουν και το αρχείο ρυθμίσεων της τηλεφωνίας στις σελίδες τους.

Οπότε μετά την εγκατάσταση του αρχείου, είτε βάζουμε πάλι το δικό μας WEP key, είτε κρατάμε αυτό που έχει το αρχείο, αφού το γράψουμε κάπου να το ξέρουμε αν χρειαστεί, είτε (το καλύτερο από όλα) κλείνουμε εντελώς το ασύρματο δίκτυο και λειτουργούμε ενσύρματα πάντα.

dikal
11-02-08, 13:19
dikal καποιος εδω μεσα ειχε πει και για το WEP Key. Εσένα τι κλειδί είχε εκεί? καποιο άσχετο ή αυτό που γράφει απο κάτω το δικό σου φριτζ?

Δεν ξέρω τι κλειδί είχε (δεν το κοίταξα καθόλου). Πάντως δεν μπορούσα να συνδεθώ ασύρματα, οπότε είχε κάποιο άλλο. Επειδή το αρχείο μου ήρθε άμεσα, την ώρα που μιλούσα στο τηλέφωνο, αποκλείεται να το ετοίμασαν εκείνη την ώρα. Έχουν ένα αρχείο και στέλνουν σε όλους το ίδιο.
Εξ' άλλου δε νομίζω ότι στη hol έχουν το WEP key του κάθε χρήστη.

jacobgr
11-02-08, 13:25
Οχι αλλά θα μπορούσαν να κανουν ένα save των ρυθμίσων πριν το παραδώσουν και να το κρατάνε σε μια καρτέλα σου... (επιστημονική φαντασία ε:hmm:)

dikal
11-02-08, 13:38
Οχι αλλά θα μπορούσαν να κανουν ένα save των ρυθμίσων πριν το παραδώσουν και να το κρατάνε σε μια καρτέλα σου... (επιστημονική φαντασία ε:hmm:)

Επίσης θα μπορούσαν να εντοπίζουν πότε έχεις πρόβλημα με τις ρυθμίσεις και να σου τις περνάνε αυτόματα ... :rofl:
Γελάσαμε πάλι σήμερα !

Ξέρει κανείς τι ακριβώς κάνει το πρόγραμμα στο link ftp://ftp.avm.de/fritz.box/fritzbox.fon_wlan_7140/x_misc/english/annex_a/FRITZ.Box_Fon_WLAN_7140.AnnexA.en.04.47.recover-image.exe που έστειλε ο φίλος tsikatetsu;

jacobgr
11-02-08, 13:46
περναει το firmware οταν αυτο εχει καταστραφεί (απο επεμβαση ή απο διακοπή αναβαθμισης) Πολύ χρήσιμο.

dikal
11-02-08, 13:50
Ευχαριστώ jacob. Θα το κρατήσω, δεν ξέρεις ποτέ...

jacobgr
11-02-08, 14:03
Ναι ναι και ενα SAVE τις ρυθμίσεις του φριτζ και τα κρατάς καπου μαζί.
Έτσι έχεις την δυνατότητα να επαναφέρεις μέσα σε λίγα λεπτά το φριτζ.

dikal
11-02-08, 14:17
Στο προηγούμενο firmware .43, αν πήγαινες internet telephony -> voice transmission έβλεπες και τους αριθμούς τηλεφώνου που είχαν απόκρυψη. :p
Στο .47 δεν φαίνονται. Ξέρει κανείς κάτι;

grsaint13
11-02-08, 18:40
Στο προηγούμενο firmware .43, αν πήγαινες internet telephony -> voice transmission έβλεπες και τους αριθμούς τηλεφώνου που είχαν απόκρυψη. :p
Στο .47 δεν φαίνονται. Ξέρει κανείς κάτι;

Ναι ε;Δεν το είχα προσέξει καν!:hmm:

Και μιας και το αναφέρεις,εμένα ακόμα να μου περάσουν από τη ΧΟΛ το .47!Ακόμα με το δοκιμαστικό είμαι...:whistle:

lyk
11-02-08, 18:53
οσοι εχουν δοκιμαστικό δεν θα τους περαστεί το .47! την πάτησες! :p :rofl:

(γιατί το ξέρω άραγε... :whistle: )

grsaint13
11-02-08, 19:00
οσοι εχουν δοκιμαστικό δεν θα τους περαστεί το .47! την πάτησες! :p :rofl:

(γιατί το ξέρω άραγε... :whistle: )

Κι εγώ τι πρέπει να κάνω τώρα;Να στενοχωρηθώ;Μπααααα,δε νομίζω!;)

jacobgr
11-02-08, 19:02
Και γιατι δεν το περνάς μόνος σου ;)

lyk
11-02-08, 20:15
Η το περνάς μόνος σου ( α τρόπος: βαζεις προηγούμενο και αυτόματα πάει στο 47 από ΗΟΛ, β τρόπος: της AVM), ή αφήνεις το δοκιμαστικό, που μάλλον δεν εχει καμία διαφορά...

tsikatetsu
11-02-08, 21:35
Καλησπέρα και πάλι σε όλους. Αν με το ανέβασμα του link προξένησα κάποιο πρόβλημα στο site παρακαλώ τους moderators να το διαγράψουν. Θεώρησα ότι δεν υπήρχε πρόβλημα αφού ήταν απλά ένας σύνδεσμος από το site της avm - πιο συγκεκριμένα από το ftp server της ο οποίος είναι ελεύθερα προσβάσιμος από το site. Επιπλέον για το export αρχείο δεν νομίζω να κρατάει προσωπικά settings αφού μετά ζητάει ξανά να περάσεις username και password.

Αυτά και πάλι συγγνώμη για οποιαδήποτε αναστάτωση.

sdikr
11-02-08, 21:49
Θα παρακαλέσω θερμά για τρίτη φόρα, να μην ξανά ανέβει αυτό το αρχείο,
Μας έχει ζητηθεί αυτό απο την Hol, Μιας και το συγκεκριμένο αρχείο είναι custom για τον κάθε χρήστη

Ευχαριστώ

grsaint13
12-02-08, 00:05
Η το περνάς μόνος σου ( α τρόπος: βαζεις προηγούμενο και αυτόματα πάει στο 47 από ΗΟΛ, β τρόπος: της AVM), ή αφήνεις το δοκιμαστικό, που μάλλον δεν εχει καμία διαφορά...

Δυστυχώς,δεν έχω κάποιο προηγούμενο και δεν ξέρω αν είναι και τόσο ασφαλές (ακόμα) να το κατεβάσω από την AVM.

Τέλος πάντων,έτσι κι αλλιώς,και με το δοκιμαστικό δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Πάντως φίλε lyk,μπορείς να μου μαρτυρήσεις για ποιο λόγο αυτοί που έχουν το δοκιμαστικό δεν αναβαθμίζονται;Πραγματικά είμαι πολύ περίεργος γιατί δεν μπορώ να βρω μια λογική εξήηγηση (όπως και σε πολλά άλλα σε αυτή την "εταιρία").:hmm:

kenntos
12-02-08, 10:41
Ναι ναι και ενα SAVE τις ρυθμίσεις του φριτζ και τα κρατάς καπου μαζί.
Έτσι έχεις την δυνατότητα να επαναφέρεις μέσα σε λίγα λεπτά το φριτζ.

Πως κανω SAVE τις ρυθμισεις του FritzBox 7140!!!

jacobgr
12-02-08, 11:14
Πως κανω SAVE τις ρυθμισεις του FritzBox 7041!!!

settings -> system -> save settings
Και είναι καλό να βάλεις και ένα pasword εκει διότι το αρχείο που δημιουργείται έχει τα πάντα μέσα (κωδικούς username klp)

Αντιστοιχα απο την καρτέλα Restore στην ιδια οθονη μπορείς να επαναφέρεις τις ρυθμίσεις απο το αρχείο που έχεις φυλαγμένο διορθώνοντας οποια μ... έχεις κανει παιζοντας:p

dikal
12-02-08, 11:17
Πως κανω SAVE τις ρυθμισεις του FritzBox 7041!!!

Settings -> System -> Save settings

aa144
12-02-08, 11:25
Αυτοί που έχουν δοκιμαστικό δεν αναβαθμίζονται αυτόματα επειδή το δοκιμαστικό ενδέχεται να θεωρείται από το σύστημα σαν ισόβαθμη έκδοση με την αναβάθμιση οπότε δεν την επιτρέπει. Αντίθετα, αν υπάρχει παλαιότερη έκδοση, τότε η αναβάθμιση είναι επιτρεπτή.

Οι έχοντες δοκιμαστικό ενδέχεται να αναβαθμιστούν αυτόματα όταν θα υπάρξει μεταγενέστερη έκδοση με μεγαλύτερο αύξοντα αριθμό έκδοσης.

kenntos
12-02-08, 11:40
jacobgr,dikal,ευχαριστω!!

lyk
12-02-08, 18:06
Αυτοί που έχουν δοκιμαστικό δεν αναβαθμίζονται αυτόματα επειδή το δοκιμαστικό ενδέχεται να θεωρείται από το σύστημα σαν ισόβαθμη έκδοση με την αναβάθμιση οπότε δεν την επιτρέπει. Αντίθετα, αν υπάρχει παλαιότερη έκδοση, τότε η αναβάθμιση είναι επιτρεπτή.

Οι έχοντες δοκιμαστικό ενδέχεται να αναβαθμιστούν αυτόματα όταν θα υπάρξει μεταγενέστερη έκδοση με μεγαλύτερο αύξοντα αριθμό έκδοσης.

Πιθανό επίσης και το ότι έχει το ίδιο νουμερο η έκδοση... μπορεί να μην καταλαβαίνει ότι το ένα είναι δοκιμαστικό (με τα έξτρα ψηφία μετά), και το άλλο final...

@ ADSLgr.com All rights reserved.