PDA

Επιστροφή στο Forum : Compaq Presario laptop υπερθέρμανση



spyrosn
24-05-05, 16:58
Έχει κανείς παρατηρήσει σε Compaq Presario σειράς 900 προβλήματα που να σχετίζονται με την οθόνη όταν υπερθερμαίνεται; Συγκεκριμένα, να χαλάει το χρώμα σε ορισμένες περιοχές (τυχαίου, ακανόνιστου σχήματος και όχι ομοιόμορφες) όταν ζεσταίνεται και ξεκινάει το ανεμιστηράκι, και να επανέρχεται στη φυσιολογική κατάσταση όταν κρυώνει.

Το έχει δει κανείς αυτό; Τις πταίει;

alexis2044
24-05-05, 17:02
Ειναι γεγονος οτι οι φορητοι και ειδικα οι compaq θερμαινονται πολυ ( απο προσωπικη πειρα με compaq presario 1510E). Μερικες φορες οι RAM εκαναν προβλημα και η οθονη εβγαζε διαφορα ασχετα ( συμπεριλαμβανομενο και χρωματων στο ασχετο.)

Ελπιζω να βοηθησα.

spyrosn
24-05-05, 17:06
Thanks. Δεν ξέρω πού είναι το πρόβλημα, αλλά εστιάζεται στο χρώμα. Κατά τα άλλα -ακόμα- είναι οκ. Βασικά κάνει κάτι σα χιονάκι όπως οι παλιές τηλεοράσεις.

Έχει και "mobile" Athlon XP τρομάρα του... :(

Μου φαίνεται θα πάω να πάρω αυτές τις βάσεις με τους ανεμιστήρες από κανένα Πλαίσιο μήπως δω καμιά βελτίωση, γιατί έρχεται και καλοκαίρι...

kokoretsi
03-06-05, 13:14
Έχει και "mobile" Athlon XP τρομάρα του... :(



Αυτό φταίει ίσως. Πάντως έχε το νου σου μήπως έχει τους αεραγωγούς σε σημείο που τους κρύβεις με τα πόδια σου ίσως. Το δικό μου πάντως compaq σειράς nc δεν έχει κανένα πρόβλημα ψύξης (με mobile pentium και αεραγωγούς στα πλάγια)

XTCgr
03-06-05, 13:30
εγώ έχω τον 1515ea με desktop CPU της intel στα 2.4Ghz To φορητό ζεσταίνεται αρκετά αλλά δεν έχω διαπιστώσει πρόβλημα. Ίσως στην περίπτωση σου να επηρρεάζεται το κύκλωμα επεξεργασίας των γραφικών απο την θερμοκρασία :-?

nightsky_30
03-06-05, 14:13
Είναι απαράδεκτο και ανεπίτρεπτο να σου παρουσιάζει τέτοια προβλήματα, ανεξάρτητα από την θερμοκρασία του περιβάλλοντος, αρκεί να μην είναι ακραίες, και τις ώρες χρήσης.

Να ξέρεις ότι δικαιούσαι επισκευής ή αντικατάστασης, εννοείται εάν είναι μέσα στην εγγύηση, και δεν χωρά καμιά συζήτηση ως προς αυτό.

Επειδή όμως είμαστε στην Ελλάδα μπορεί να χρειαστεί να κινηθείς λίγο πιο επιθετικά προκειμένου να υπερασπίσεις τα δικαιώματά σου. Μπορεί όμως και όχι.

Επικοινώνησε με την εταιρία και let us know.

spyrosn
03-06-05, 15:01
Ίσως στην περίπτωση σου να επηρρεάζεται το κύκλωμα επεξεργασίας των γραφικών απο την θερμοκρασία Αυτό υποψιάζομαι κι εγώ.

Thanks για τις απαντήσεις παιδιά. Όταν με το καλό βρω χρόνο θα περάσω μια από την Compaq να τους ρωτήσω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.