PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο firmware για το USR 9105



Chris Valis
24-05-05, 20:26
Κυρίες και κύριοι έχουμε το release version 2.5

Βουρ λοιπόν!

nickolas2005
24-05-05, 22:01
Κυρίες και κύριοι έχουμε το release version 2.5

Βουρ λοιπόν!

Πράγματι!Αλλά από ότι είδα μόνο για pstn :( http://www.usr-emea.com/support/s-prod-template.asp?loc=grmy&prod=9105

I XL I
24-05-05, 22:54
Και για 9106 αλλά και πάλι μόνο για ptsn !!!

Features & Enhancements
Release 2.5
- New improved layer 1 driver with full support of the ADSL2/ADSL2+

ela002
25-05-05, 12:43
το δοκίμασε κανεις?

nickolas2005
25-05-05, 12:47
το δοκίμασε κανεις?

Εγώ πάντος δεν σκέφτομαι να το βάλω σύντομα. Έτσι και αλλιώς δεν αλλάζει και πολλά. :cool:

Chris Valis
25-05-05, 14:44
Το έβαλα από χτες αλλά τρίχες... η έκδοση του busybox είναι η ίδια... Δεν έχει αλλάξει τίποτα εκτός από το την πλήρη υποστήρηξη του ADSL+/ADSL2 οπότε για εμάς τίποτα....

desane
25-05-05, 20:18
Το εβαλα και εγω απο χθες και σημερα μου κανε κανα 2 παραξενιες..(δεν ξερω αν εφταιγε αυτο)
Αφου εκλεισα σε καποια στιγμη το router οταν το ξανανοιξα το WAN IP ηταν κοκκινο.Ειδα οτι ειχαν αλλαξει οι ρυθμισεις στο VCI απο 8/35 σε 8/32...
Τελικα εκανα hardware reset για να μπορεσω να ξανασυνδεθω.
Ξαναεγινε πριν λιγο.

Φρεσκα νεα.Μολις με πηρε ο τεχνικος της ΟΤΕνετ και μου ειπε οτι εφταιγε μια δεισλειτουργια στο δικτυο στη Β.Ελλαδα....
Αρα δεν εφταιγε το software.

ipo
25-05-05, 20:59
Το έβαλα από χτες αλλά τρίχες... η έκδοση του busybox είναι η ίδια... Δεν έχει αλλάξει τίποτα εκτός από το την πλήρη υποστήρηξη του ADSL+/ADSL2 οπότε για εμάς τίποτα....Υπάρχουν αρκετές βελτιώσεις (αλλά όπως είπες, όχι πολύ σημαντικές). Πρέπει να υπολογίσεις και τις βελτιώσεις από τη μη δημοσιευμένη εκδόση 2.3, διότι εμείς με το 9105 πήγαμε κατευθείαν από την 2.1 στην 2.5. Οι ενδιάμεσες βελτιώσεις όμως υπάρχουν:
http://www.usr.com/support/9105/9105-files/Release_notes_2.5.txt

Lord_British
25-05-05, 22:54
Αντε να δουμε και για isdn τιποτα.Ειχα δηλωσει και την πρωταπριλια εθελοντης για ADSL2 απο τον ΟΤΕ και πρεπει να εχω και αντιστοιχο μοντεμ. :P

Chris Valis
25-05-05, 23:26
Υπάρχουν αρκετές βελτιώσεις (αλλά όπως είπες, όχι πολύ σημαντικές). Πρέπει να υπολογίσεις και τις βελτιώσεις από τη μη δημοσιευμένη εκδόση 2.3, διότι εμείς με το 9105 πήγαμε κατευθείαν από την 2.1 στην 2.5. Οι ενδιάμεσες βελτιώσεις όμως υπάρχουν:
http://www.usr.com/support/9105/9105-files/Release_notes_2.5.txt

Προσωπικά είχα βάλει το firmware της μέσης ανατολής που τις είχε όλες τις ενδιάμεσες αλλαγές (π.χ. 2000 πόρτες). Υποθέτω ότι και πολλοί άλλοι το έιχαν κάνει. Ευχαριστώ πάντως :)

sdikr
25-05-05, 23:28
Αντε να δουμε και για isdn τιποτα.Ειχα δηλωσει και την πρωταπριλια εθελοντης για ADSL2 απο τον ΟΤΕ και πρεπει να εχω και αντιστοιχο μοντεμ. :P




Δυστήχως οι θέσεις ήταν λίγες :mrgreen:

ipo
26-05-05, 00:37
Προσωπικά είχα βάλει το firmware της μέσης ανατολής που τις είχε όλες τις ενδιάμεσες αλλαγές (π.χ. 2000 πόρτες). Υποθέτω ότι και πολλοί άλλοι το έιχαν κάνει. Ευχαριστώ πάντως :)Κάποιος που το δοκίμασε είχε προβλήματα:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=252368&postcount=23

TearDrop
26-05-05, 01:06
Τελικά να το βάλουμε η όχι? Πως μπορώ να καταλάβω ποιά έκδοση έχω τώρα? Στο Software Version λέει: 1406_060404-2.14L.01A.a2a013b

Chris Valis
26-05-05, 01:08
Εγώ το είχα πάνω 5-6 μέρες και δεν είχα παρατηρήσει κάτι περίεργο...

ipo
26-05-05, 01:25
Τελικά να το βάλουμε η όχι? Πως μπορώ να καταλάβω ποιά έκδοση έχω τώρα? Στο Software Version λέει: 1406_060404-2.14L.01A.a2a013bΤο firmware που έχεις είναι το release 2.1 annex A (adsl over PSTN). Μπορείς να το επιβεβαιώσεις εδώ:
http://www.usr.com/support/9105/9105-files/Release_notes_2.1.txt
(είναι από την επίσημη σελίδα της U.S. Robotics)
Δηλαδή έχεις την αμέσως προηγούμενη έκδοση (αυτή έχω κι εγώ).

Αν δεν έχεις πρόβλημα με passwords ή οτιδήποτε άλλο δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να κάνεις την αλλαγή αυτή τη στιγμή. Θα σου χρειαστεί όταν βάλεις ADSL2...

XavierGr
26-05-05, 01:41
Παιδία το καινούργιο firmware πρέπει να είναι αρκετά βελτιωμένο.
Εγώ το έχω τώρα εδώ και 2 μέρες και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Έκανα aDSL test της Forthnet μαζί με eMule και τα πήγε πολύ καλύτερα από ότι το 2.1. Τι να πω ίσως να είναι και η ιδέα μου.

Πάντως το 2.4 για Middle Eastern Users εμένα μου έφερε την καταστροφή.
Το flashara 2 φορές αλλά τίποτα. Είχα τεράστια προβλήματα, ίσα-ίσα μου συνδεόταν στο internet. Άλλος κανείς που δοκίμασε το 2.4;

nnn
27-05-05, 00:02
Το flashara 2 φορές αλλά τίποτα. Είχα τεράστια προβλήματα, ίσα-ίσα μου συνδεόταν στο internet. Άλλος κανείς που δοκίμασε το 2.4;
Μα το λέει καθαρά στη σελίδα της Usr ό,τι είναι μόνο για τη Μέση Ανατολή και δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί αλλού.


Έκανα aDSL test της Forthnet μαζί με eMule και τα πήγε πολύ καλύτερα από ότι το 2.1. Τι να πω ίσως να είναι και η ιδέα μου.

Αυξάνει τις υποστηριζόμενες συνδέσεις σε πάνω από 2000(πάρα πολλές) για αυτό είναι πιο χαλαρό.

Chris Valis
27-05-05, 00:37
Το 2.4 έπαιζε μια χαρά 5-6 μέρες σε εμένα...

ipo
27-05-05, 01:17
Μα το λέει καθαρά στη σελίδα της Usr ό,τι είναι μόνο για τη Μέση Ανατολή και δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί αλλού.Τα ίδια λέει η εταιρεία και για το μοναδικό firmware για ISDN του U.S.Robotics 9105 (release 2.1 annex b). Παρόλα αυτά είναι πολλοί οι ευτυχείς κάτοχοι U.S.Robotics 9105 που το έχουν πάνω σε γραμμή ISDN με το αντίστοιχο firmware, ανάμεσα σε αυτούς και ένας φίλος μου.

fatouros
05-06-05, 01:51
Έχω βάλει την 2.5 και όλα ΟΚ εκτός από μία αλλαγή. Μετά από reboot ή κλείσιμο / άνοιγμα κάνει πλέον 3-4 λεπτά μέχρι να ξεκινήσει την διαδικασία συγχρονισμού με το DSLAM. Με την προηγούμενη έκδοση η διαδικασία ξεκινούσε στα μερικά δευτερόλεπτα.

Έχει κανείς άλλος παρόμοιο σύμπτωμα;

lexios
05-06-05, 14:53
Γειά χαρά σε όλους,

παρατήρησα πως η νέα έκδοση 2.5 δεν αναφέρει υποστήριξη σε ADSL2/2+ όπως λανθασμένα αναφέρθηκε κάποια στιγμή στο forum. Συγκεκριμένα γράφει:

Features & Enhancements
Release 2.5
- Improved backward compatibility for ADSL and ADSL2 connections.

Το τι εννοεί ο ... ποιητής βέβαια είναι ενα κρίσιμο ερώτημα. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πως εαν συνδέσουμε το modemaki σε γραμμή που υποστηρίζει μόνο aDSL2, θα συνδεθεί κανονικά (σαν να ηταν απλη aDSL). Αυτό, απο την φράση backward compatiblity.

Εαν έχετε καλύτερη πληροφόρηση please post για να δούμε τι γίνεται.

TearDrop
05-06-05, 21:23
Καλα, αυτό για την ADSL2 δε μας αφορά και άμεσα μιας και αυτή την τεχνολογία θα αργήσουμε μάλλον να την δούμε. Καλα θα ήταν να έβγαζαν ενα firmware που να βελτίωνε λίγο το QOS.

NoYmErOs
05-06-05, 23:16
Δηλαδή έτσι που τα βλέπω δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να αλλάξω το firmware στο νέο ...
Αφού είμαι μιά χαρά με το παλιό...

ipo
06-06-05, 00:36
Κι εγώ δεν το αλλάζω μιας και το παλιό μου λειτουργεί μία χαρά. Κάνει 31 sec να συγχρονιστεί και άλλα 10 sec για να πάρει IP από τη FORTHnet. 41 sec σύνολο.

Για να δούμε και τι έλεγε μέχρι πριν λίγες μέρες η U.S.Robotics για τα firmware:

Features & Enhancements
Release 2.5
- New improved layer 1 driver with full support of the ADSL2/ADSL2+

Release 2.3
- Accept '$' in user name and password
- User defined PPP MTU size
- User selectable support of the “Reaim Proxy”
- Increase the maximum number of connections up to 2000

Release 2.1
- Limit IP filter name length by 15 characters
- Fully support PPP IP extension mode
- Accept only TKIP or AES encryption (not both)
- Support multiple VPN tunneling sessions

Release 2.0
- Ability to turn on and off UPNP
- Option to save/load configuration to/from a file
- Virtual server configuration is easier especially for port translation
- Status bar and pop up window tells the user that the router has booted and can refresh the page
- Associated Wireless Clients - ability to see which wireless users are currently connected so that they can be deP filtering for firewall
- Access Control by IP address and service type.
- ADSL2 support
- IPQoS Policies
- Wireless driver supports WDS mode


Χάρη στον lexios όμως διαπίστωσα ότι αυτή η ανακοίνωση άλλαξε! Το ίδιο link
http://www.usr.com/support/9105/9105-files/Release_notes_2.5.txt
δίνει πλέον :
Release 2.5
- Improved backward compatibility for ADSL and ADSL2 connections.

Τελικά αυτό πώς ερμηνεύεται; Απλώς ότι δουλεύουν με ταχύτητες ADSL2 και ADSL (απλή) όταν τοποθετηθούν σε γραμμές ADSL2+;

nnn
06-06-05, 00:59
Τελικά αυτό πώς ερμηνεύεται; Απλώς ότι δουλεύουν με ταχύτητες ADSL2 και ADSL (απλή) όταν τοποθετηθούν σε γραμμές ADSL2+;
Μάλλον εννοούν ό,τι αν η γραμμή δεν είναι ADSL2+ δουλεύει κανονικά στα προηγούμενα πρωτόκολλα.
Άρα δουλεύει πλέον σε full ADSL2+ mode.

Άρα οι τυχεροί έχουν ήδη ADSL2+

ipo
06-06-05, 01:13
Κι εγώ αυτό νόμιζα στην αρχή nnn, άλλαξα όμως γνώμη όταν είδα ότι συνεχίζουν να ανακοινώνουν μέγιστο downstream 12 Mbps και μέγιστο upstream 1 Mbps. Αυτές είναι τιμές για ADSL2 και όχι για ADSL2+, οπότε υποθέτω ότι δεν υποστηρίζεται το ADSL2+ και σίγουρα όχι πλήρως (Μάλιστα στο ADSL2 το μέγιστο upstream είναι 1,5 Mbps, επομένως δεν υποστηρίζεται πλήρως ούτε το ADSL2).

XavierGr
06-06-05, 12:55
- Increase the maximum number of connections up to 2000

Δηλαδή αυτό δεν σας νοιάζει καθόλου?
Τι να πω εγώ πάντως το έβαλα και ησύχασα!

NoYmErOs
06-06-05, 13:33
με 384 να έχω 2000 connections ????? ποιός ο λόγος αφού και με λιγότερα πέρνω αυτά που θέλω.. και δέν κατεβάζω 24/7 οπότε είμαι μιά χαρα...

nnn
06-06-05, 23:15
Κι εγώ αυτό νόμιζα στην αρχή nnn, άλλαξα όμως γνώμη όταν είδα ότι συνεχίζουν να ανακοινώνουν μέγιστο downstream 12 Mbps και μέγιστο upstream 1 Mbps. Αυτές είναι τιμές για ADSL2 και όχι για ADSL2+, οπότε υποθέτω ότι δεν υποστηρίζεται το ADSL2+ και σίγουρα όχι πλήρως (Μάλιστα στο ADSL2 το μέγιστο upstream είναι 1,5 Mbps, επομένως δεν υποστηρίζεται πλήρως ούτε το ADSL2).

Έστειλα mail στην Usr και περιμένω επίσημη απάντηση.
Από προηγούμενη εμπειρία σε 2-3 μέρες θα απαντήσουν.
Θα επανέλθω(I'll be back :mrgreen:))

nnn
08-06-05, 19:06
Έστειλα mail στην Usr και περιμένω επίσημη απάντηση.
Από προηγούμενη εμπειρία σε 2-3 μέρες θα απαντήσουν.
Θα επανέλθω(I'll be back ))
Λοιπόν επανήλθα.

Τα 9105/9106 υποστηρίζουν πλήρως ADSL2 & ADSL2+ ήδη από το προηγούμενο firmware.
Το τελευταίο απλά κάνει κάποιες βελτιώσεις(bug fix μάλλον).

Το σημαντικό νομίζω είναι άλλο.
Τους ρώτησα αν βγάλουν νέα Isdn Firmware και αν ξέρουν ό,τι τα flashάρουμε στην Ελλάδα σε Annex B χρησιμοποιώντας το Γερμανικό Firmware,και τους πρότεινα να το υποστηρίξουν και επίσημα αυτό.
Η απάντηση.

about the release of a new firmware for ADSL over ISDN I am not aware
of
any news but be assured that as soon as they will be a new release you
will be notified. if your device is an annex B you can flash it with
any
firmware of annex B you find in our website as long as it is the same
device.
also thanks for your feedback we really appreciated

Νομίζω ό,τι η προτροπή να τα flashάρουμε με οποιοδήποτε Isdn firmware βρίσκουμε σβήνει τους όποιους φόβους που έχουν πολλοί φίλοι από εδώ να το flashάρουν(φόβος απώλειας εγγύησης).

Αυτά.

moshstef
08-06-05, 19:13
Νομίζω ό,τι η προτροπή να τα flashάρουμε με οποιοδήποτε Isdn firmware βρίσκουμε σβήνει τους όποιους φόβους που έχουν πολλοί φίλοι από εδώ να το flashάρουν(φόβος απώλειας εγγύησηςΜα στην απάντηση που σου στέλνουν, λέει ότι μπορείς να flashareis οποιαδήποτε συσκευή Annex B με firmware για annex b. Δεν λέει ότι μπορείς να flashareis Annex A συσκευή.

ipo
08-06-05, 19:15
if your device is an annex B you can flash it with
any
firmware of annex B you find in our website as long as it is the same
device. Κι όμως, έβγαλαν την ουρά τους απ' έξω. Τα U.S.Robotics που έρχονται στην Ελλάδα είναι annex A devices. Αυτό όμως δεν μας πειράζει και πολύ... Έτσι δεν είναι;
:D

Ευχαριστούμε για τις πληρογορίες nnn. Σε παρακαλώ κάνε paste το κομμάτι του κειμένου όπου λένε για την υποστήριξη ADSL2+.

nnn
08-06-05, 19:49
Ευχαριστούμε για τις πληρογορίες nnn. Σε παρακαλώ κάνε paste το κομμάτι του κειμένου όπου λένε για την υποστήριξη ADSL2+.

the previous firmware was already ADSL2 and ADSL2+ compliant and the
latest firmware is offering a more improve version for compliance with
those standard.

Μα στην απάντηση που σου στέλνουν, λέει ότι μπορείς να flashareis οποιαδήποτε συσκευή Annex B με firmware για annex b. Δεν λέει ότι μπορείς να flashareis Annex A συσκευή.
Η ερώτηση μου ήταν ξεκάθαρη και του περιέγραψα την διαδικασία που κάνουμε.
Annex A σε Annex B με το γερμανικό firmware(νομίζω ό,τι όλα τους τα προιόντα είναι Annex A by default και απλά υπάρχει η υποστήριξη για Annex B)

ipo
08-06-05, 19:56
Η ερώτηση μου ήταν ξεκάθαρη και του περιέγραψα την διαδικασία που κάνουμε.
Annex A σε Annex B με το γερμανικό firmware(νομίζω ό,τι όλα τους τα προιόντα είναι Annex A by default και απλά υπάρχει η υποστήριξη για Annex B)Δεν ξέρω αν όλα είναι by default annex A. Παρόλο που η ερωτήσεις σου ήταν σαφείς, βλέπω ότι σου απάντησαν "τυπικά" και χωρίς να αποδεχτούν ευθύνες για "μη τυπική χρήση".

sdikr
08-06-05, 20:15
Δεν ξέρω αν όλα είναι by default annex A. Παρόλο που η ερωτήσεις σου ήταν σαφείς, βλέπω ότι σου απάντησαν "τυπικά" και χωρίς να αποδεχτούν ευθύνες για "μη τυπική χρήση".

Το ιδιο λέμε και εμείς που λέμε στον κόσμο οτι μπορει να το flashαρει!

Αλλά απο την στιγμή που έχει backup firmware (40δευτερα) δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα

Να σημειώσω οτι επεσε στα χέρια μου ακόμα ενα Modem Με busybox το οποίο εχει και αυτό την δυνατότητα και για τα δυο (ασχετα να δεν το αναφέρουν)

nnn
08-06-05, 20:51
Να σημειώσω οτι επεσε στα χέρια μου ακόμα ενα Modem Με busybox το οποίο εχει και αυτό την δυνατότητα και για τα δυο (ασχετα να δεν το αναφέρουν)
Ποιό ?Αν μπορείς βέβαια.
Όχι δεν θα αλλάξω το 9106 :mrgreen:

sdikr
08-06-05, 20:57
Ποιό ?Αν μπορείς βέβαια.
Όχι δεν θα αλλάξω το 9106

Intracom netroute2 ;)

nnn
08-06-05, 22:04
Intracom netroute2
Κοίτα να δεις :x

moshstef
08-06-05, 22:11
Η ερώτηση μου ήταν ξεκάθαρη και του περιέγραψα την διαδικασία που κάνουμε.
Annex A σε Annex B με το γερμανικό firmware(νομίζω ό,τι όλα τους τα προιόντα είναι Annex A by default και απλά υπάρχει η υποστήριξη για Annex B) Η ερώτησή σου ήταν ξεκάθαρη. Η δική τους απάντηση όμως δεν απαντά στην ερώτησή σου. Το ίδιο ακριβώς πράγμα είχαν κάνει και σε μένα πριν 6 μήνες περίπου. Άλλο τους ρωτάς άλλο σου απαντάνε. Εγώ πάντως έχω την εντύπωση πως εκτός από τους engineers, οι άλλοι της USRobotics δεν το ξέρουν ότι φλασάρονται.


Επίσης δεν είναι όλα τα μοντέλα από default, Annex A. Υπάρχουν 2 μοντέλα:
USR999106 (annex A)
USR029106 (annex b)

Φαίνεται πάνω αριστερά σε αυτήν την σελίδα: http://www.usr-emea.com/support/s-prod-template.asp?loc=grmy&prod=9106

Εγώ πριν μήνες, είχα πάρει το usr029106 (annex b), από γερμανία, γιατί τότε ακόμα δεν είχε κάνει την μαγκιά ο τολμηρός sdkir, που φλάσαρε το isdn firmware στο annex a μοντέλο.

nnn
08-06-05, 22:13
Εγώ πάντως έχω την εντύπωση πως εκτός από τους engineers, οι άλλοι της USRobotics δεν το ξέρουν ότι φλασάρονται.
Πολύ πιθανόν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.