PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά όντως η Tellas έχει το μεγαλύτερο Bandwidth!!!!



ermis333
10-09-03, 15:16
Ουσιαστηκά είναι η μόνη σπουδαία είδηση που βγήκε από το ρεπορτάζ στη ΔΕΘ και από τι φαίνεται η Tellas έχει περισσότερο Bandwidth με το εξωτερικό απότι ΟΛΟΙ οι άλλοι ISP μαζί!!!!!


OTENET 468Mbps
FORTHNET 310Mbps
ACN 310Mbps
VIVODI 135Mbps
HOL 100Mbps
SPARKNET 32Mbps

ΣΥΝΟΛΟ 1.35Gbps


Ενώ η Tellas έχει 2.5Gbps

Γιατί λοιπόν οι άλλοι ISP δεν ριχνουν τις τιμές τους;;

nevian
10-09-03, 15:32
Θα ήθελα να μας πεί ΠΩΣ έχει 2.5Gbps??? Μέσω ποιων παρόχων και αν είναι dedicated σε αυτήν ή shared...

Το θεωρώ ΑΠΙΘΑΝΟ να είναι τόσο...

JediMasterMANIAC
10-09-03, 15:35
MUAHAHAHAHA!!!! ποτε το εφτασε στα 2.5 gbps??

Anonymous
10-09-03, 15:48
An nomizeis oti mono ayth einai h spoudaia eidhsh tote mallon den ksero na diabazeis kato apo tis grammes kai piso apo tis lekseis

PhoiNiX
10-09-03, 16:32
Απόσπασμα από τη σελίδα της Tellas.




http://62.169.194.16/img/site/d_images/324.jpg

Το τηλεπικοινωνιακό Δίκτυο της TELLAS έχει σχεδιαστεί χρησιμοποιώντας το μέγιστο βαθμό καινοτομίας και ευελιξίας, ώστε να παρέχει υπηρεσίες Τηλεφωνίας και Internet υψηλής ποιότητας.

Όλες οι υπηρεσίες του δικτύου της TELLAS βασίζονται στην ταχεία ανάπτυξη ενός ιδιόκτητου δικτύου οπτικών ινών, το οποίο θα αποτελείται από 2285 χιλιόμετρα οπτικών ινών ανεπτυγμένων σε όλη τη χώρα και 250 χιλιόμετρα οπτικών ινών στις μητροπολιτικές περιοχές Αθήνας και Θεσσαλονίκης. Η ταχεία ανάπτυξη εξασφαλίζεται χάρη στη χρήση των εναέριων γραμμών μεταφοράς ενέργειας της ΔΕΗ.

Το δίκτυο κορμού (backbone) της TELLAS βασίζεται στην τεχνολογία SDH και υλοποιείται με δακτυλίους 2.5Gbps επί κόμβων ADM. Η τοπολογία του δικτύου έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να προσφέρει τα υψηλότερα επίπεδα ασφάλειας, ποιότητας, ευελιξίας και αξιοπιστίας. Όλες οι κύριες πόλεις της Ελλάδος πρόκειται να καλυφθούν από το δίκτυο της TELLAS έως το τέλος του 2003. Το δίκτυο κορμού της TELLAS συνδέεται με το διεθνές δίκτυο μεταγωγής της Wind μέσω υποθαλάσσιου καλωδίου ανάμεσα σε Ελλάδα και Ιταλία.

Η TELLAS παρέχει υπηρεσίες Τηλεφωνίας και Internet οι οποίες αναφέρονται στο Δίκτυο Τηλεφωνίας και στο Δίκτυο IP αντίστοιχα. Οι κύριοι κόμβοι τηλεφωνίας και δεδομένων (IP) διασυνδέονται μέσω του δικτύου κορμού της, ώστε να είναι δυνατή η παροχή των υπηρεσιών σε εθνικό επίπεδο.

Το δίκτυο Τηλεφωνίας της TELLAS βασίζεται σε τεχνολογία TDM και διασυνδέεται: με το σταθερό δημόσιο τηλεφωνικό δίκτυο του OTE, με σταθερά τηλεφωνικά δίκτυα διεθνών τηλεπικοινωνιακών οργανισμών (π.χ. Wind) καθώς και με τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα. Μέσω αυτών των διασυνδέσεων η TELLAS επεκτείνει την γεωγραφική της κάλυψη και αυξάνει την διαθεσιμότητα και ευελιξία στην δρομολόγηση και τερματισμό της κίνησης της.

Το δίκτυο IP της TELLAS με χρήση IP/MPLS πρωτοκόλλου και εξοπλισμό υψηλής πιστότητας και απόδοσης, παρέχει υπηρεσίες δεδομένων υψηλών ταχυτήτων μέσω ποικίλων μηχανισμών ποιότητας υπηρεσιών QOS (Quality of Service) και υπηρεσίες Internet.Το δίκτυο IP είναι διασυνδεδεμένο, με διεθνείς εταιρίες παροχής υπηρεσιών Internet και δεδομένων, με το διεθνές δίκτυο της Wind αλλά και απευθείας με το εθνικό AIX (Athens Internet Exchange), ώστε να προσφέρει υπηρεσίες υψηλής ταχύτητας, ποιότητας και διαθεσιμότητας.

Το δίκτυο πρόσβασης της TELLAS έχει αναπτυχθεί χρησιμοποιώντας συστήματα μετάδοσης με οπτικές ίνες, λύσεις ασύρματης πρόσβασης (WLL-LMDS) και τεχνολογίες πρόσβασης μέσω χάλκινων ζευγών (xDSL). Το δίκτυο ασύρματης πρόσβασης έχει αναπτυχθεί σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη και καλύπτει πάνω από το 20% του ελληνικού πληθυσμού

Anonymous
10-09-03, 16:37
Eksairetika afieromeno :twisted: :twisted:

TiO
10-09-03, 16:45
kai epeidh to egrapsan ekei shmainei oti isxyei....?

Anonymous
10-09-03, 17:08
oxi apla to grapsan gia na gemisei o xoros.

GIA SYNELTHETE LEO GO

gprs
10-09-03, 17:18
Ola kala kai wraia, alla
1. Afto to bandwidth einai apoklistika gia Internet?
2. Mias kai kanate lista me bandwidth twn providers na hame kai tous sindromites tou kathe ISP gia na ehoume poio sfairiki apopsi(oxi vevea pws i TELLAS ehei tous poio polous kai tha ehei provlima)

bond
10-09-03, 17:33
Είναι σημαντικό πάντως να δούμε που τερματίζουν τα 2.5 Gbps. Γιατί άλλο να τερματίζουν στο Λονδίνο και άλλο στην Ιταλία. Άραγε έχουν σχέση αυτά τα Gbps με το υποθαλλάσιο καλώδιο ρεύματος που ρίξανε πρίν 1-2 χρόνια με την Ιταλία; Μάλλον θα ρίξαν και καμμία οπτική μαζί.
Πάντως αυτή τη στιγμή νομίζω σε όλους τους ISPs το σημαντικότερο bottleneck για το ADSL είναι οι συνδέσεις τους με το ΑΤΜ του ΟΤΕ.. Και φυσικά η σύνδεση του DSLAM με το ΑΤΜ.

psymaster
10-09-03, 17:54
Εγω εχω 3 GB.

Αληθεια σας το λεω.

gan33
10-09-03, 18:55
Ρε παιδιά μην τρελαθούμε τώρα.....

Υπάρχει κανένας άνθρωπος που πιστεύει ότι αυτή η χωρητικότητα είναι για internet;;; Πριν ακόμη προσφέρει internet, έβαλε 2.5G; Για πιο λόγο;
Ακόμη και να είναι αληθινό το νούμερο (δεν έχει σημασία) ποιος ξέρει πόσο είναι αφιερωμένο στο internet.

Μόλις συνδεθούν κάποιοι με tellas και μας πουν εντυπώσεις (και αφού περάσει λίγος καιρός), θα δούμε την αληθινή απόδοση. Όλα τα άλλα είναι εικασίες και απλά ξοδεύουν το "μελάνι" μας... :wink:

10-09-03, 19:16
Ok, telika to exei pio megalo apo olous tous ypoloipous

3erei omws na to xrhsimopoiei;;;;

ermis333
10-09-03, 20:40
Είναι μόνο για Internet γιατί η συνολική χωρητικότητα είναι 10.5Gbps άλλοστε δεν θα είχε λόγο να το διαφημίζει στο διαφημιστικό φυλλάδιο για την υπηρεσία ADSL.

Θα το βρείτε στο διαφημιστικό φυλλάδιο στο άρθρο της συνέντευξης από τη ΔΕΘ πάνω από την συνένευξη τα έχει για download.

Συγκεκριμένα λέει:

Ταχύτητα:

Έχει τις ταχύτητες 384/128 κ.τ.λ και από κάτω λέει

"Με αυτές τις ταχύτητες μπορείτε να "κατεβάζετε" πληροφορίες από το internet σε χρόνους πολύ μικρότερους από αυτούς που απαιτούνται με μια απλή σύνδεση Dial-up. H διεθνής χωρητικότητα της Tellas που φτάνει τα 2.5Gbps μέσω ιδιόκτητης δικτυακής υποδομής, εγγυάται υψηλές ταχύτητες και άριστη ποιότητα σύνδεσης."

Το πρόβλημα είναι οτι απλά μερικοί δεν λένε να το καταλάβουν!!! Τι στο διάολο ψέμματα λένε σε επήσιμο διαφημιστικό φυλλάδιο....

ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ

TiO
10-09-03, 21:16
H διεθνής χωρητικότητα της Tellas που φτάνει τα 2.5Gbps μέσω ιδιόκτητης δικτυακής υποδομής, εγγυάται υψηλές ταχύτητες και άριστη ποιότητα σύνδεσης


milaei pou0ena gia internet? oxi...

PhoiNiX
10-09-03, 21:56
Λοιπόν, :)

Για την Tellas δε είναι τίποτα να ρίξει όσα GB θέλει στο ΔΙΚΟ της δίκτυο, το θέμα είναι έξω από το δικό της (π.χ. ΑΙΧ). :?

Το δίκτυο της συνδέεται με οπτικές είναι πράμα που επιτρέπει τέτοιες ταχύτητες, όπως μπορείτε να δείτε στο σχεδιάγραμμα του δικτύου της πιο πάνω, 2,5GB είναι από κόμβο σε κόμβο. Αυτό είναι το δίκτυο της Tellas που περνάει από τις κολόνες της ΔΕΗ. :wink:

Αποκλείεται να χρησιμοποιείται μόνο για internet. Χρησιμοποιείται για σταθερή τηλεφωνία και για όλες τις υπηρεσίες της. :wink:

Η Tellas πιστεύω πως δίκτυο της συνδέεται με το Internet στην Ιταλία και στο ΑΙΧ Ελλάδα. 8)

ΔΕ μπορώ να καταλάβω που βλέπετε όλοι το παράλογο…. :roll:

10-09-03, 22:26
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ Ο ΣΕΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΑΛΓΕΡΙΑΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΛΑΣ ΚΑΙ ΦΟΡΘΝΕΤ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΙΧ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ BANDWITH ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ 2,5 GB ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 10,5GB EINAI ΓΙΑ VOICE. ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΕΛΛΑΣ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ BANDWITH ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΤΟ DSLAM ΤΗΣ ΤΕΛΛΑΣ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ. ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ Η ΤΕΛΛΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΟΣΜΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΔΥΚΤΙΟ ΤΗΣ ΜΕ DSL ΤΟΤΕ ΝΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΡΕΛΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ. ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΕΜΒΕΝΕΙ Ο ΟΤΕ. ΠΑΝΤΩΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΚΟΡΜΟ ΤΗΣ ΤΕΛΛΑΣ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ.

Πληκτροκράτορας
10-09-03, 23:29
Μπράβο, φώναζε, μπας και δεν καταλάβουμε...

TiO
11-09-03, 00:29
h tellas sto exwteriko pairnei Internet feed apo

aut-num: AS1267
as-name: ASN-INFOSTRADA
descr: Infostrada S.p.A.
descr: IUnet S.p.A.

person: Infostrada Internet Staff
address: Infostrada SpA
address: Via Lorenteggio 257
address: I-20152 Milano
address: Italy
phone: +39 02 413311
e-mail: staff@iunet.it
nic-hdl: IIS1-RIPE
mnt-by: AS1267-MNT
changed: hostmaster@iunet.it 20000731
source: RIPE

psymaster
11-09-03, 00:32
Και οπως ολα τα σκεπτομενα ατομα ξερουν οι διαφημισεις λενε παντα 100% την αληθεια.

TiO
11-09-03, 00:34
kai epishs h infostrada fainetai na exei syndesh me ton ypoloipo kosmo MONO mesw ths AT&T AS2686

Crosstalk
11-09-03, 01:02
kai epishs h infostrada fainetai na exei syndesh me ton ypoloipo kosmo MONO mesw ths AT&T AS2686

I Infostrada exei pleon exagorastei apo tin WIND. Apo persi nomizw!

chatasos
11-09-03, 01:33
h tellas sto exwteriko pairnei Internet feed apo

aut-num: AS1267
as-name: ASN-INFOSTRADA
descr: Infostrada S.p.A.
descr: IUnet S.p.A.

person: Infostrada Internet Staff
address: Infostrada SpA
address: Via Lorenteggio 257
address: I-20152 Milano
address: Italy
phone: +39 02 413311
e-mail: staff@iunet.it
nic-hdl: IIS1-RIPE
mnt-by: AS1267-MNT
changed: hostmaster@iunet.it 20000731
source: RIPE


Όλες οι λεπτομέρειες εδώ

TiO
11-09-03, 01:48
den blepw pou0ena to 2686 chatasos...

orion
11-09-03, 02:03
re pedia mi mperdeuete ton forea me to internet feed... nai ontos to kalodio pou sindei tin tellas me tin italia kai tin mama wind einai tosis xoritikotitas alla oxi kai to internet feed...
min ksexname kai tous kaimenous marketistes pou de kseroun ta pedia.. kai otan pane na rotisoun kanenan net admin autos 8a tous dosei mia mallon viastiki apantisi oste na tous kseforto8i.... :)

cu

bond
11-09-03, 12:21
Αυτό είναι το δίκτυο της Tellas που περνάει από τις κολόνες της ΔΕΗ. :wink:

Άραγε οι κολόνες της ΔΕΗ δεν είναι δημόσιο αγαθό;

ermis333
11-09-03, 13:34
Οι κωλόνες είναι δημόσιο αγαθό αλλά όχι τα καλώδια ιπτικών ιννών.

Πάντως η Tellas υποστηρίζει οτί τόση είναι η χωρητικότητα της, με την ίδια λογική και η OTENET και όλοι οι άλλοι ISP ψέμματα λένε για το Bandwidth τους.

και σιγά πια το Bandwidth που απαιτεί η τηλεφωνία με τις σύχρονες τεχνικές συμπίεσης που εφαρμόζονται στις οπτικές ίνες σιγά μην απαιτούνται πάνω από 310Mbps(και πολλά λέω).

H forthnet έχει πολύ περισσότερους πελάτες και έχει και αυτή τηλεφωνία και όμως έχει 310Mbps σύνδεση. Απλά δεν είναι ιδιόκτητο το δίκτυό της.

UGF_GreekMind
11-09-03, 15:55
;;; Τι είναι οι κωλώνες της ΔΕΗ ;;;

Εγώ πάντως πλήρωσα για το εξοχικό, πριν από καμιά 10αριά χρόνια, κάτι παραπάνω από 1.000.000 για 6 κωλόνες για να μου περάσει η ΔΕΗ ρεύμα, γιατί εκεί που το έχτισα δεν υπήρχαν άλλες. Και φυσικά μιλάμε για νόμιμο οίκημα !!!

Ας έρθει τώρα κάποιος να μου πει ότι οι κωλόνες αυτές είναι "δημόσιες". Θα "δημοσιευτούμε" μαζικώς.

:evil:

bond
11-09-03, 15:56
Οι κωλόνες είναι δημόσιο αγαθό αλλά όχι τα καλώδια ιπτικών ιννών.


Η ΔΕΗ δηλαδή προσέφερε το δίκτυο της, για εγκατάσταση οπτικών ινών, με πλειοδοτικό διαγωνισμό και κέρδισε η Tellas;

Wolverine
11-09-03, 16:38
Η ΔΕΗ δηλαδή προσέφερε το δίκτυο της, για εγκατάσταση οπτικών ινών, με πλειοδοτικό διαγωνισμό και κέρδισε η Tellas;

Αν έχω καταλάβει καλά όταν λένε κολόνες δεν εννοούν αυτές που φέρνουν το ρεύμα σπίτια μας αλλά αυτές που απαρτίζουν το δίκτυο κορμού της ΔΕΗ. Η ΔΕΗ είναι εταιρεία και σαν εταιρεία μπορεί να συνάψει εμπορικές συμφωνίες για τέτοιου είδους υπηρεσίες. Δεν νομίζω ότι απαιτείται πλειοδοτικός διαγωνισμός. Αυτά όπως το έχω καταλάβει εγώ, μπορεί να κάνω και λάθος.

economist
11-09-03, 16:47
Απαιτείται διότι είναι οργανισμός που ανήκει στον ευρύτερο δημόσιο τομέα.

Athlon_XP
11-09-03, 16:52
Εγώ είχα ακούσει ότι ο δίκτυο της Tellas έχει εναέριες οπτικές ίνες οι οποίες βρίσκονται συνήθως στις μεγάλες σιδερένεις κολώνες τέρμα επάνω και είναι συνήθως ή μια ή δύο μαζί. Τώρα φυσικά δεν ανέβηκα πάνω εκεί για να το επιβεβαιώσω γιατί κάτι τέτοιο είναι πάρα πολύ επικίνδυνο.

PhoiNiX
11-09-03, 17:30
Ακριβώς, wolverine

μη ξεχνάτε ότι η ΔΕΗ έχει κάποιο ποσοστό της Τellas, οπότε το πράμα γίνεται ακόμα πιο εύκολο. 8)



Εγώ πάντως πλήρωσα για το εξοχικό, πριν από καμιά 10αριά χρόνια, κάτι παραπάνω από 1.000.000 για 6 κωλόνες για να μου περάσει η ΔΕΗ ρεύμα, γιατί εκεί που το έχτισα δεν υπήρχαν άλλες. Και φυσικά μιλάμε για νόμιμο οίκημα !!!



Σοβαρά!!!!!!!?????? 8O 8O

Εμάς στο χωριό μου πριν δυο, τρία χρόνια μας ζητήσανε περίπου 2,000,000 δρχ, και όχι σε καμία δύσβατη περιοχή αλλά σε επίπεδη γη. Φυσικά δε τα δώσαμε, γεννήτρια πετρελαίου RulllleZ. :lol:

bond
11-09-03, 17:46
Αν έχω καταλάβει καλά όταν λένε κολόνες δεν εννοούν αυτές που φέρνουν το ρεύμα σπίτια μας αλλά αυτές που απαρτίζουν το δίκτυο κορμού της ΔΕΗ. Η ΔΕΗ είναι εταιρεία και σαν εταιρεία μπορεί να συνάψει εμπορικές συμφωνίες για τέτοιου είδους υπηρεσίες. Δεν νομίζω ότι απαιτείται πλειοδοτικός διαγωνισμός. Αυτά όπως το έχω καταλάβει εγώ, μπορεί να κάνω και λάθος.

Δεν διαφωνώ μαζί σου, αν και δεν ξέρω τις νομικές λεπτομέρειες. Απλά θέλω να δείξω ότι ενώ φωνάζουμε και δικαίως ότι ο ΟΤΕ εκμεταλλεύτηκε την προνομιάκή μεταχείριση από το κράτος, για να στήσει το backbone του, δεν φωνάζουμε για την Tellas. Αν η Tellas έχει τόσα Gb backbone, πάνω στις γραμμές μεταφοράς της ΔΕΗ, οι οποίες φτιάχτηκαν με κρατικές διευκολύνσεις, αντί να περηφανεύεται, μήπως θα έπρεπε να τα διαθέσει σε λογικές (χαμηλότερες του ΟΤΕ) τιμές στους υπόλοιπους ISPs;

ermis333
11-09-03, 18:16
Εδώ υπάρχει μια διαφορά το δίκτυο bacκbone του OTE χτίστηκε από το δημόσιο, το δίκτυο της Tellas χτιστηκε από την Tellas απλά χρησιμοποίησε κολώνες της ΔΕΗ για να περάσει καλώδια. Την κωλόνα από μόνη της τι να την κάνουμε.

Το πρόβλημα θα υπάρξει με την απελευθέρωση της ενέργειας εκέι θα αναγνωριστεί ως δημόσιο αγαθό το δίκτυο της ΔΕΗ (όχι της Tellas) και το κατα πόσο θα το προσφαίρει στους τότε εναλλακτικούς, αλλά αυτό αργεί ακόμα.

Επίσης στον ΟΤΕ την πλειοψηφία των μετοχών την έχει το δημόσιο, εν αντιθέση με την Tellas που είναι μια καθαρά ιδιοτική επιχείρηση.

TiO
11-09-03, 18:32
ma ti lete twra afou h tellas einai 0ygatrikh ths DEH ti diagwnismo na kanei?

bond
11-09-03, 18:56
Εδώ υπάρχει μια διαφορά το δίκτυο bacκbone του OTE χτίστηκε από το δημόσιο, το δίκτυο της Tellas χτιστηκε από την Tellas απλά χρησιμοποίησε κολώνες της ΔΕΗ για να περάσει καλώδια. Την κωλόνα από μόνη της τι να την κάνουμε.

Χωρίς την κολώνα, πόσο θα της κόστιζε και με την κολώνα, πόσο της κόστισε; Και γιατί δεν δόθηκε η δυνατότητα αυτή και σε άλλες εταιρείες; Γιατί να έχει η Tellas προνομιακή μεταχείριση;


Το πρόβλημα θα υπάρξει με την απελευθέρωση της ενέργειας εκέι θα αναγνωριστεί ως δημόσιο αγαθό το δίκτυο της ΔΕΗ (όχι της Tellas) και το κατα πόσο θα το προσφαίρει στους τότε εναλλακτικούς, αλλά αυτό αργεί ακόμα.

Γιατί να αργεί; Μήπως το συγκεκριμένο θέμα δεν το ίδιο κρίσιμο για τους καταναλωτές όσο και οι τηλεπικοινωνίες; Είσαι σίγουρος όμως ότι αργεί;
Η ΔΕΣΜΗΕ (http://www.desmie.gr/content/index.asp?parent_id=2&lang=1) τι είναι;


Επίσης στον ΟΤΕ την πλειοψηφία των μετοχών την έχει το δημόσιο, εν αντιθέση με την Tellas που είναι μια καθαρά ιδιοτική επιχείρηση.

Το δημόσιο δεν έχει την πλειοψηφία του ΟΤΕ. Το ποσοστό πρέπει να είναι γύρω στο 30%. Αν κάνεις τις αναγωγές, κάτι παρόμοιο πρέπει να βγαίνει και στην Tellas (60% του 51%).

sostos
11-09-03, 21:03
[

Δεν διαφωνώ μαζί σου, αν και δεν ξέρω τις νομικές λεπτομέρειες. Απλά θέλω να δείξω ότι ενώ φωνάζουμε και δικαίως ότι ο ΟΤΕ εκμεταλλεύτηκε την προνομιάκή μεταχείριση από το κράτος, για να στήσει το backbone του, δεν φωνάζουμε για την Tellas. Αν η Tellas έχει τόσα Gb backbone, πάνω στις γραμμές μεταφοράς της ΔΕΗ, οι οποίες φτιάχτηκαν με κρατικές διευκολύνσεις, αντί να περηφανεύεται, μήπως θα έπρεπε να τα διαθέσει σε λογικές (χαμηλότερες του ΟΤΕ) τιμές στους υπόλοιπους ISPs;

γιατι ζητησε κανενας ISP να περάσει οπτικες και του αρνηθηκε η ΔΕΗ;
δε νομίζω. αυτη η ιστορια θελει ΧΟΝΤΡΑ φραγκα που μονο η τελλας μπορει να χωσει. αν δεις το επενδυτικο τους πλανο μιλαει για 650 μύρια ευρώ! που να τα βρουν αυτα τα λεφτα οι άλλοι; η δευτερη πιο ισχυρη οικονομικα ειναι η φορθνετ που εχει εσοδα 20 μύρια το χρόνο και μπαίνει και μέσα....

Crosstalk
11-09-03, 22:54
Επίσης στον ΟΤΕ την πλειοψηφία των μετοχών την έχει το δημόσιο

Lathos.
To dimosio exei stin katoxi tou to 36-37% tou OTE, opws episis kai tin dinatotita na orizei to management.

ermis333
12-09-03, 00:15
Δεν είναι λάθος το ελλ.δημόσιο έχει το 33% των μετοχών αλλά και ένα ποσοστό της τάξεως του 18% το έχει έμμεσα το δημόσιο μέσω άλλων επειχηρήσεων που ανήκουν στο δημόσιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.