PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι γίνεται, επιτέλους, με τη Forthnet και τον proxy της?



angel_n
25-05-05, 12:41
Ρε παιδιά, από τότε που έβαλα Forthnet (τα Χριστούγεννα, κάνοντας αλλαγή από ΟΤΕnet 384 σε Forthnet 256) ουσιαστικά δεν μπορώ να σερφάρω αν δεν έχω ενεργοποιημένο τον proxy της. Όποτε δεν έχω proxy, υπάρχουν πάρα πολλά προβλήματα - Ip συνήθως μου βγάζει κανονικά, αλλά οι σελίδες δεν ανοίγουν. Όταν ενεργοποιώ τον Proxy, τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα, αν και πάλι υπάρχουν μικροπροβληματάκια, που όμως λύνονται αν τον απενεργοποιήσω και τον ξαναεργοποιήσω.

Έχει κανείς άλλος τα ίδια συμπτώματα ή μόνο εγώ;

nickolas2005
25-05-05, 12:51
Έχει κανείς άλλος τα ίδια συμπτώματα ή μόνο εγώ;

Και εγώ έχω proxy της forthnet αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα όταν τον βγάζω και τον ξαναβάζω. Παράξενο μου ακούγεται το πρόβλημά σου. Αλήθεια γιατί δεν τον έχεις πάντα ενεργό τον proxy? Εγώ βλέπω αρκετή διαφορά. :roll:

ΥΓ Γιατί δεν παίρνεις και κάνα τηλέφωνο στην υποστήριξη μήπως σου που τίποτα?

sdikr
25-05-05, 13:00
Ρε παιδιά, από τότε που έβαλα Forthnet (τα Χριστούγεννα, κάνοντας αλλαγή από ΟΤΕnet 384 σε Forthnet 256) ουσιαστικά δεν μπορώ να σερφάρω αν δεν έχω ενεργοποιημένο τον proxy της. Όποτε δεν έχω proxy, υπάρχουν πάρα πολλά προβλήματα - Ip συνήθως μου βγάζει κανονικά, αλλά οι σελίδες δεν ανοίγουν. Όταν ενεργοποιώ τον Proxy, τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα, αν και πάλι υπάρχουν μικροπροβληματάκια, που όμως λύνονται αν τον απενεργοποιήσω και τον ξαναεργοποιήσω.

Έχει κανείς άλλος τα ίδια συμπτώματα ή μόνο εγώ;

Εγώ θα έλεγα να πάς να αλλάξεις τα dns απο της οτενετ που μάλλον έχεις τώρα σε αυτά της Forthnet

moralas
25-05-05, 13:02
Πείτε μου ρε παιδιά πως βάζω αυτόν τον proxy...

nickolas2005
25-05-05, 13:04
Πείτε μου ρε παιδιά πως βάζω αυτόν τον proxy...

Για ποιον browser?

angel_n
25-05-05, 13:07
sdkir, τα dns τηε φόρθνετ έχω.

nicholas2005, τη φόρθνετ την είχα πάρει τηλέφωνο όταν πρωταντιμετώπισα το πρόβλημα και αφού με έβαλαν να ξαναφτιάξω νέα σύνδεση μου έιπαν αν συνεχίζω να έχω πρόβλημα να βάλω τον Proxy (τότε δεν χρησιμοποιούσα Proxy). Και πλέον τον έχω συνέχεια τον proxy, αλλά συνεχίζω να απορώ.

angel_n
25-05-05, 13:09
Πείτε μου ρε παιδιά πως βάζω αυτόν τον proxy...

αν μιλάς για φόρθνετ, έχει εδώ οδηγίες

http://www.forthnet.gr/templates/viewcontentTmCh.aspx?c=10007631

moralas
25-05-05, 13:11
Για Internet explorer και αν ξέρεις και σε μερικα προγράμματα πως τον βάζω, πχ dc++ , γιατί δε με συνδέει σε ένα hub λεγοντάς μου οτι κάτι φταίει με τον παροχέα μου..

moralas
25-05-05, 13:30
Συγκεκριμένα στο dc++ μου λέει το εξής : <-Treasure-Security-> You've been disconnected because the negotiation between your client and the hub took too long.
Ξέρει κανείς αν έχει σχέση με τίποτα proxy, ή είμαι άκυρος ?

nickolas2005
25-05-05, 13:33
Για Internet explorer

http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?c=10001805

Για τα άλλα που ρωτάς μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω αλλά δεν ξέρω. :(

angel_n
25-05-05, 13:38
Εγώ θα έλεγα να πάς να αλλάξεις τα dns απο της οτενετ που μάλλον έχεις τώρα σε αυτά της Forthnet

Το μόνο παράξενο που βλέπω στα dns είναι ότι στα properties της σύνδεσης στα windows έχω για preffered τον 194.219.227.2 και για alternative τον 193.92.150.3, όπως λένε οι οδηγίες της Forthnet στο http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?p=87195.

Ενώ μέσα από τη σελίδα του jetspeed τώρα είδα ότι μου τους έχει αντίστροφα, preffered τον 193 κτλ. και alternative τον 194 κτλ.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό. Έσβησα πάντως τη σύνδεση και έφτιαξα μια καινούρια, και πάλι τους ίδιους dns μου έβαλε.

nnn
25-05-05, 19:36
Ενώ μέσα από τη σελίδα του jetspeed τώρα είδα ότι μου τους έχει αντίστροφα, preffered τον 193 κτλ. και alternative τον 194 κτλ.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό. Έσβησα πάντως τη σύνδεση και έφτιαξα μια καινούρια, και πάλι τους ίδιους dns μου έβαλε.
Δεν παίζει ρόλο.
Έχεις δοκιμάσει μόνο με έναν browser ?
Δοκίμασε και με άλλον.
Διάγραψε την cache του browser και όταν απενεργοποιείς τον proxy(σε adsl τι να τον κάνεις τον proxy)κλείνε τον browser και ξαναάνοιγε τον.

mastermind
25-05-05, 19:48
Εγω είχα δοκιμάσει στην αρχή τον proxy αλλα μου έβγαζε πολλά 404 error. 2 μήνες τώρα χωρίς proxy δουλεύω μια χαρά! Κανένα πρόβλημα!

iron_gr
25-05-05, 21:28
Κι εγώ με τον proxy της forthnet, παρατήρησα δυσλειτουργία στο qos του 9106, οπότε τον έβγαλα.

Constantinos1
25-05-05, 22:13
Πως γινεται να βάλω τον proxy της Forthnet στον Firefox 1.04?

ZORO
26-05-05, 01:14
Πως γινεται να βάλω τον proxy της Forthnet στον Firefox 1.04?


Πας εργασίες ->Επιλογές ->Γενικά->Ρυθμίσεις σύνδεσεις.
Δες και την φωτογραφία.

moshstef
26-05-05, 02:09
Συγκεκριμένα στο dc++ μου λέει το εξής : <-Treasure-Security-> You've been disconnected because the negotiation between your client and the hub took too long.
Ξέρει κανείς αν έχει σχέση με τίποτα proxy, ή είμαι άκυρος ? Δεν πρέπει να έχει να κάνει με proxy. Ο proxy απ' όσο ξέρω, έχει να κάνει με browsing. Εσύ φαίνεται πως έχεις ένα timeout. Δηλαδή καθυστερεί να γίνει η σύνδεση τόσο, που τελικά ακυρώνεται η προσπάθεια σύνδεσης. Αυτό συμβαίνει σε όλα τα hubs, ή μόνο στο συγκεκριμένο, γιατί μπορεί είτε να έχεις πολύ μεγάλο ping με το συγκεκριμένο, ή να είναι κλειστό το hub.


Κι εγώ με τον proxy της forthnet, παρατήρησα δυσλειτουργία στο qos του 9106, οπότε τον έβγαλα.Μήπως συμβαίνει αυτό, γιατί ο proxy της forthnet λειτουργεί στην port 8080, και εσύ έχεις δώσει priority στο port 80;

wolfman
26-05-05, 11:09
Δεν βλέπω αισθητές διαφορές μέχρι στιγμής είτε χρησιμοποιώ proxy είτε όχι.. Αυτή τη στιγμή δοκιμάζω τον Netscape 8.0 ο οποίος φαίνεται αρκετά καλός. Από εδώ ανοίγω όλα τα sites, ενώ πριν χρησιμοποιώντας τον Firefox δεν μπορούσα π.χ. να μπώ στο site της Alpha Bank (μου ζητούσε Internet Explorer).

Constantinos1
26-05-05, 12:09
[QUOTE=ZORO]Πας εργασίες ->Επιλογές ->Γενικά->Ρυθμίσεις σύνδεσεις.
Δες και την φωτογραφία.[/QUOΤΕ]
Ενταξει το εβαλα, ευχαριστώ

crimson
26-05-05, 12:37
Το πρόβλημα με την alpha bank και κάποιες άλλες τράπεζες, είναι ότι δεν έφτιαξαν τα σάητ σοβαροί άνθρωποι. Το πρόβλημα δεν είναι ο firefox αλλά το user agent. Αν αλλάξεις το user agent σε εξπλόρερ ή netscape [πχ με κάποιο extension] θα δεις κανονικά τις σελίδες. Επίσης στην τράπεζα πειραιώς έκαναν τον έλεγχο μόνο στην πρώτη σελίδα, οπότε αν ήξερες κάποιο "παραμέσα" λινκ και πήγαινες κατευθείαν δεν έκανε έλεγχο αν έχεις explorer ή netscape.

iron_gr
26-05-05, 17:41
Μήπως συμβαίνει αυτό, γιατί ο proxy της forthnet λειτουργεί στην port 8080, και εσύ έχεις δώσει priority στο port 80;

Δε ξέρω. Εγώ ακολούθησα τον οδηγό του sdikr για την ρύθμιση του qos στο 9106.
Δεν αναφέρει τίποτα για τον proxy. (δηλαδή αν πρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις σου, εφ όσον χρησιμοποιείς τον proxy της forthnet)

Ίσως ο sdikr, θα μπορούσε να μας διαφωτίσει!

moshstef
27-05-05, 20:30
Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις, αντί για port 80, το port 8080, στην ρύθμιση για το web-browsing.

jkarabas
27-05-05, 21:07
Πως γινεται να βάλω τον proxy της Forthnet στον Firefox 1.04?
Παιδιά εγώ δουλευώ με τον Proxy της Forthnet (Opera browser) και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα.
Όσο αφορά τον Firefox θα πάς στο μενού Tools-Option-General-Connection Settings όταν ανοίξει το παράθυρο θα επιλέξεις manual proxy configuration με HTTP Proxy και Port proxy.forthnet.gr με port 8080
και FTP Proxy proxy.forthnet.gr με port 8080

sdikr
27-05-05, 21:10
Δε ξέρω. Εγώ ακολούθησα τον οδηγό του sdikr για την ρύθμιση του qos στο 9106.
Δεν αναφέρει τίποτα για τον proxy. (δηλαδή αν πρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις σου, εφ όσον χρησιμοποιείς τον proxy της forthnet)

Ίσως ο sdikr, θα μπορούσε να μας διαφωτίσει!

Αν και δεν δουλέυω proxy, πιστέυω πως ναι πρέπει να μπει ενας κάνονας ι ωστε να βλέπει το 8080,

theochem
22-06-05, 10:31
Έχει την ιδιότητα ο proxy να λειτουργεί και ως firewall; Ο λόγος που το λέω είναι ότι πήγα στο http://www.grc.com κι εκτέλεσα όλα τα ShieldsUP!! Services και τελικά προκύπτει ότι είμαι stealth ενώ δε βλέπω να έχω κάποιο firewall ενεργοποιημένο.

hedgehog
22-06-05, 10:49
Έχει την ιδιότητα ο proxy να λειτουργεί και ως firewall;όχι ακριβώς... απλά ο έλεγχος δεν έγινε στο PC σου, αλλά στον proxy... αυτό δεν σημαίνει όμως πως έχεις κλειστές πόρτες...

alexis2044
22-06-05, 10:58
Έχει την ιδιότητα ο proxy να λειτουργεί και ως firewall; Ο λόγος που το λέω είναι ότι πήγα στο http://www.grc.com κι εκτέλεσα όλα τα ShieldsUP!! Services και τελικά προκύπτει ότι είμαι stealth ενώ δε βλέπω να έχω κάποιο firewall ενεργοποιημένο.

To proxy μπορει να κρυβει το πραγματικο σου ip. Υπαρχουν εξειδικευμενοι proxy servers που το κανουν αυτο ( high anonymity proxys). Δεν ξερω αν ο proxy της forthnet το κανει αυτο.
Εγω παντως που το χρησιμοποιω (οσο εχω demo της ομωνυμης εταιριας) παρατηρω καποια μικροδιαφορα ταχυτητας (παντα προς το καλυτερο).

Δες εδω :
http://www.publicproxyservers.com/page1.html


Αν και δεν δουλέυω proxy, πιστέυω πως ναι πρέπει να μπει ενας κάνονας ι ωστε να βλέπει το 8080

Εγω παντως δεν χρειαστηκε να περασω κανονα για να δει το proxy.

theochem
22-06-05, 11:00
Η IP του Διακομιστή Πελάτη που εμφανίζεται στις λεπτομέρειες τησ σύνδεσης FORTHnet δεν είναι η δική μου IP? Επειδή αυτή την ΙΡ "διαβάζει" και η ιστοσελίδα. (Αν και αυτό μπορεί να μην έχει καμία σχέση). Απλά σκεφτόμουν ότι αν "καταγράφει" τη δική μου ΙΡ, τότε γιατί όχι και τις "δικές μου" θύρες;

euri
23-06-05, 00:20
Σε μένα, χωρίς proxy τα url www.ahead.de και www.nero.com μου βγάζουν συνέχεια timeout και δεν ανοίγουν. Μόλις βάλω τον proxy, τότε τις βλέπω κανονικά.

Το έχω παρατηρήσει μόνο σε αυτές τις δύο url, μπορεί να συμβαίνει και σε άλλες που δεν επισκέπτομαι.

edit: τώρα είδα ότι το ίδιο κάνει με το www.eurosport.com (πρώτη φορά πήγα στη σελίδα τους...)

cosmos
23-06-05, 11:35
Ώρε μάναμ, thread για proxy, νιαμ νιαμ...

1) Kατ'αρχήν περί του proxy ορ νοτ του πρόξυ, δείτε το 2ο link στην υπογραφή.

2) Όσον αφορά το QoS: το 9106 δεν έχει κανένα πρόβλημα με τον proxy. Όμως πρέπει να σκεφτείτε ότι όλη η κίνηση για web και ftp ενδεχομένως θα περνάει όχι πια από το port 80, αλλά από το port του proxy. Στην περίπτωση της Forthnet το 8080. Άρα στην ίδια προτεραιότητα που έχετε για τους κανόνες web στο 9106 θα βάλετε και μία όπως αυτήν που έχετε για το port 80, αλλά για το port 8080.

3) Όσον αφορά το DCC: τα περισσότερα προγράμματα για Windows, όταν χρειαστούν προσπέλαση σε web δεν παν ντουγρού, αλλά μέσω του proxy που ισχύουν και για τον Internet Explorer! Οπότε αν ένα πρόγραμμα είναι bad-behaved/badly-written και περιμένει ότι σώνει και καλά όταν θα συνδεθεί με ένα web server θα είναι direct connection, ενώ το ίδιο είναι ρυθμισμένο να ακολουθεί ότι έχει δηλωθεί στον πίνακα ελέγχου (πιθανώς δλδ, μέσω proxy) τότε... όλα παίζουν :) Kάντε register κανά bug.

cosmos
23-06-05, 11:38
4) Οι περισσότεροι proxies εν Ελλάδι (αν όχι όλοι) είναι non-anonymizing. Προσθέτει ο proxy ένα πεδίο X-Forwarded-For (ή κάνει append σε αυτό) τον τελευταίο πελάτη που συνδέθηκε πάνω του. Αν θέλετε, δείτε ένα απλό script που σας δίνει την τελευταία πραγματική ip (όχι prive) πάνω από την οποία είδατε το συγκεκριμένο link http://banana.irc.gr/~mpap/myip.php
Είτε με proxy είτε χωρίς, λογικά θα σας δείξει την ίδια, public ιp σας.

Αν θέλετε ανωνυμία, προσωπικά θα έλεγα να αποφύγετε τα anonymizing proxies. Αντ'αυτού, δοκιμάστε το Τor (http://tor.eff.org/). ;)

cosmos
23-06-05, 11:40
5) Συνίσταται να βάλετε proxy για όλα τα πρωτόκολλα ("Use the same proxy for all protocols" ή κάτι τέτοιο). Μην ξεχάσετε όμως, στο πεδίο "do not use a proxy for" να βάλετε τις ip που αντιστοιχούν στο εσωτερικό σας δίκτυο, αλλιώς δε θα μπορείτε λ.χ. να δείτε τοπικούς web servers, το web admin συσκευών που έχετε κτλ...

XPHSTOS29
23-06-05, 14:11
Το δοκιμασα το Tor και φαινεται να δουλευει.

kostas_pav
24-06-05, 03:16
Το δοκιμασα το Tor και φαινεται να δουλευει.

Πώς ακριβός δουλεύει??:(

Εμένα πάντως μου κάνει κάτι περίεργα με το DOS...

cosmos
24-06-05, 09:16
Πώς ακριβός δουλεύει??:(

Εμένα πάντως μου κάνει κάτι περίεργα με το DOS...
RTFM φίλτατε ;) Υπάρχει και πολύ και καλό documentation. Γενικά πάντως αυτό που κάνει είναι:
1) Χρησιμοποιεί ένα δίκτυο συστημάτων εντός του Internet, στο οποίο η πληροφορία πετάει ανώνυμα.

2) Στήνει ένα proxy για να συνδεθείς στο δίκτυο αυτό, πάνω στο δικό σου μηχάνημα. Ρυθμίζεις μετά τις εφαρμογές σου που θέλεις να έχουν ανωνυμία να περνάν μέσα από αυτόν τον τοπικό proxy.

TearDrop
28-06-05, 14:49
Κι εγώ με τον proxy της forthnet, παρατήρησα δυσλειτουργία στο qos του 9106, οπότε τον έβγαλα.

Είχα κι'εγω πρόβλημα με το QOS οταν χρησιμοποιούσα τον proxy αλλά έβαλα καινούργιο κανόνα στο port 8080 (το port στο οποίο "ακούει" ο proxy) και όλα μια χαρά...

Πάντως τώρα τελευταία δεν μας τα λέει καθόλου καλά ο proxy της FORTHnet. Μου έχει τύχει τον τελευταίο μήνα πολλές φορές να μη συνδέεται πουθενά ή να αργεί υπερβολικά και μόλις τον απενεργοποιώ όλα μια χαρά.. Τελικά για να μη βγάζω-βάζω proxy συνέχεια κατέληξα να χρησιμοποιώ τον Firefox με proxy και τον ΙΕ χωρίς proxy για να κάνω την δουλειά μου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.