PDA

Επιστροφή στο Forum : Μερικές ερωτησούλες pls....



Σελίδες : [1] 2

Fanfaras
12-02-08, 03:28
Περιοχή Άγιοι Ανάργυροι.

Εγγραφη στο double play της HOL και ενεργοποίηση κάπου τον Νοέμβριο. Για δύο μήνες περίπου όλα πάνε άριστα.
Line Attenuation 31 και Noise 10 και η ταχύτητές μου 9,5 MBit download και 1Mbit upload

Γύρω στις 20 Ιανουαρίου αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση. Ενώ μέχρι τότε δεν είχα ούτε μία αποσύνδεση (κυριολεκτικά!) ξαφνικά σβήνουν τα πάντα! Το modem δεν συγχρονίζει και μένω για 10 περίπου μέρες χωρίς τηλέφωνο και internet. Μετά από καθημερινές πολύωρες αναμονές για ΤΥ το modem αρχίζει μετά από δεκαήμερο να συντονίζει ξανά. Όμως...
Το line attenuation έχει γίνει πλέον 45 (το noise παραμένει σταθερό). Επίσης αντιμετωπίζω συνεχή προβλήματα με καθημερινούς αποσυγχρονισμούς ενώ και στη τηλεφωνία παρατηρώ πως όταν μιλάω στο ένα τηλέφωνο δεν λειτουργεί πλέον το άλλο! Αφού μετά από 1 μήνα σχεδόν, η ανύπαρκτη ΤΥ της Hol δεν μπορεί - ή δεν θέλει - να λύσει το πρόβλημα (ρίχνοντας και τις ευθύνες στον ΟΤΕ που τρεις φορές τους απάντησε ότι το δίκτυό του ήταν ok) αποφασίζω την επιστροφή στον ΟΤΕ.

Με βαριά καρδιά βεβαίως κυρίως επειδή θα χάσω τις απεριόριστες κλήσεις.

Ερωτήσεις...
1. Αν πράγματι φταίει ο ΟΤΕ όπως μου λένε από τη Hol, προφανώς όταν συνδεθώ στο Conn-x 24 πάλι θα έχω προβλήματα χαμηλού συγχρονισμού. Σωστό; Υπάρχει τρόπος να διασφαλιστώ ότι θα εξασφαλίσω έστω τα 9,5 mbit που είχα όταν ξεκίνησα με τη Hol; Ή και με τον ΟΤΕ θα έχω τα ίδια; Υπάρχει demo ή κάτι άλλο να ζητήσω ώστε να πειστώ για τις υπηρεσίες τους;

2. Γνωρίζετε τηλεφωνία που μπορεί να κάτσει πάνω στο δίκτυο του ΟΤΕ και να μου δίνει απεριόριστες κλήσεις ανεξαρτήτως δικτύου που κάνω κλήσεις; Για παράδειγμα γνωρίζω την Altec που με χρεώνει με τη κλήση και όχι με τη διάρκεια συνομιλίας, αλλά αυτό μόνο για δίκτυο ΟΤΕ. Για κλήσεις στα άλλα δίκτυα με χρεώνει με το δευτερόλεπτο. Υπάρχει άλλος πάροχος που να μη με χρεώνει με χρόνο ομιλίας αλλά μόνο με μία μονάδα κάθε κλήση;

3. Εφ' όσον επιστρέψω σε ΟΤΕ, η καλύτερη λύση κατά τη γνώμη σας είναι το Conn-x ή πιθανόν κάποιος άλλος πάροχος που θα μου δώσει internet πάνω στη γραμμή του ΟΤΕ (μιλάω πάντα για σύνδεση από 10mbit και πάνω);

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και ελπίζω να δω απαντήσεις σύντομα...!

aa144
12-02-08, 11:40
Αν πας σε ΟΤΕ, μάλλον θα λειτουργήσουν όλα τέλεια, θα στα φτιάξουν αφού θα σε πιάσουν πελάτη πάλι.

Είσαι 100% σίγουρος για το εσωτερικό σου δίκτυο; Αν ναι, τότε μπορεί να έγινε κάποια βλάβη σε άλλο σημείο της γραμμής, ή ακόμα και μέσα στο χώρο συνεγκατάστασης στο DSLAM.

Μπορείς, πριν την κάνεις εντελώς από Hol, να ζητήσεις να σου αλλάξουν πόρτα στο DSLAM, η Hol δεν θα χαρεί να το ακούσει αυτό (επειδή έχει κόστος, πρέπει να πληρώσουν ένα ποσό στον ΟΤΕ για να γίνει αυτό), αλλά με αυτή την αλλαγή μπορεί να λυθούν αμέσως όλα τα προβλήματα που έχεις.

Στείλε τα πλήρη στατιστικά της γραμμής σου και το γράφημα.

Προσωπικά αν έπρεπε να φύγω από Hol, θα πήγαινα στην NetOne, δεν ξέρω αν υπάρχει όμως δίκτυο δικό τους εκεί που βρίσκεσαι. Στον ΟΤΕ δεν θα ξαναγύριζα με τίποτε.

Fanfaras
12-02-08, 12:57
Το πρόβλημα δεν είναι εντός του σπιτιού μου γιατί εξωτερικός συνεργάτης της HOL που είχε έρθει είχε μετρήσει τη γραμμή μου με δικό του analyzer από το κουτί στο υπόγειο της πολυκατοικίας και του έδινε και εκεί 5,5 Μbit.

Τώρα για τη NetOne δεν ξέρω τι λέει, μπορεί να είναι αξιόλογη, αλλά πλέον δεν έχω εμπιστοσύνη στους εναλλακτικούς. Ακόμα κι αν πράγματι φταίει ο Οτε και το κάνει κι επίτηδες, εφ' όσον ο εκάστοτε εναλλακτικός δεν μπορεί να κάνει τίποτα γι' αυτό, τότε κανένας συνδρομητής δεν μπορεί να νιώθει ήσυχος ότι θα έχει έστω τηλέφωνο. Γυρίζω στον ΟΤΕ γιατί ξέρω ότι σε περιπτώσεις βλαβών τουλάχιστον έχουν ένα όριο 3 ημερών που θα το φτιάξουν (ενώ στους εναλλακτικούς το όριο αυτό μπορεί να είναι και ...εφ' όρου ζωής!)
Απλώς δεν ξέρω αν και τα τζιμάνια του ΟΤΕ θα ασχοληθούν με πρόβλημα χαμηλού συγχρονισμού, αν έχω τα ίδια και με αυτούς.

Όσο για φορέα πάνω στη γραμμή του ΟΤΕ (τηλεφωνία) βρήκα τη Wind που δίνει 2000 λεπτά το μήνα για οποιοδήποτε φορέα τηλεφωνώ με 18 ευρώ το μήνα. Επίσης δίνει 60 λεπτά το μήνα σε κινητά Wind, κάτι που το βρίσκω πολύ καλό!

Οπότε καταλήγω στα εξής. Επιστροφή στον ΟΤΕ, προεπιλογή WIND και ακόμα το ερωτηματικό είναι τι κάνω με το Internet. Η Conn-x φαίνεται σαν η καλύτερη λύση, αλλά ακόμα το ψάχνω αυτό το κομμάτι (αν βοηθήσει και κανείς από εδώ....!)


** Να αλλάξω πόρτα? Με βλέπω να περιμένω κανά μήνα πάλι γι' αυτή τη διαδικασία...

*** Στατιστικά και γράφημα δεν έχω καταλάβει, που τα βρίσκω???

jacobgr
12-02-08, 13:08
fritz: settings-> internet-> DSL information, καρτέλες DSL, spectrum και extented

Fanfaras
12-02-08, 14:40
Σημειωτέον πως σήμερα έφαγα άλλη μία ώρα αναμονής στην ΤΥ για να ρωτήσω αν μπορεί να γίνει αλλαγή πόρτας στο DSLAM. Απάντηση... "Α. αυτό δεν το γνωρίζω κύριε". Υπάρχει κανείς που να το γνωρίζει να με ενημερώσει; "Δυστυχώς όχι κύριε"....
Αυτή είναι η ΤΥ της HOL ας το έχουν υπ' όψη τους τα επόμενα υποψήφια θύματα που θέλουν να πάνε εκεί...

Όσο για τα γραφικά τα επισυνάπτω...

aa144
12-02-08, 14:43
Πες τους να σε βάλουν σε ADSL2+ και θα δεις πόσο θα πάει η ταχύτητα, τώρα σε έχουν σε ADSL2.

Το upload που έχεις δεν δικαιολογείται, με άλλο ρούτερ δοκίμασες (ειδικά το upload);

jacobgr
12-02-08, 14:51
Ποιο πακέτο έχεις? Απο την πρώτη οθόνη που έστειλες φένεται να είναι 6/1. Αν ναι πώς έποιανες 9,5Μβς??

traderman
12-02-08, 15:28
@Fanfaras η altec με το i-call δινει με 16 ευρω απεριοριστες προς ΟΛΟΥΣ τους φορεις και 41 χωρες κυριως Ευρωπη.
Συν modem μαματο + τηλεφωνο

Stefanos83
12-02-08, 16:21
Πες τους να σε βάλουν σε ADSL2+ και θα δεις πόσο θα πάει η ταχύτητα, τώρα σε έχουν σε ADSL2.

Το upload που έχεις δεν δικαιολογείται, με άλλο ρούτερ δοκίμασες (ειδικά το upload);
Αν δεν κάνω λάθος με πιο μάπα συνδέσεις (8mbit<Χ<12mbit) το ADSL2 παίζει καλύτερα απο
απο το ADSL2+ . Ισως ξέρεις κατι που μου διαφεύγει . Τώρα σχετικά με τον φίλο μας , κάποιο βραχυκύκλωμα έχει μπει στην μέση , ετσι δείχνει τουλάχιστον .

Αμα πας στον ΟΤΕ , βαλε την 8αρα . Να εισαι σίγουρος . Και μπορεις προεπιλογη μεσω altec π.χ. η και μεσω HOL , και πολλες αλλες εταιριες .

aa144
12-02-08, 16:33
Με το Upload που έχει, αν δεν δοκιμάσει με άλλο ρούτερ δεν βγαίνει συμπέρασμα.

Στο Download το γράφημα δεν είναι τόσο κακό για να δικαιολογεί την αλλαγή σε ADSL2, αν μιλάμε για κακή γραμμή, τότε φυσικά το ADSL2 δίνει καλύτερη συμπεριφορά και σταθερότητα. Όμως ως έχει τώρα, λειτουργεί τη γραμμή στο όριο, και αυτό είναι ακόμα χειρότερο από το ADSL2+. Επίσης το Upload είναι ίδιο και σε ADSL2, και σε ADSL2+, οπότε αν η αλλαγή έγινε για αυτό, τότε κακώς έγινε.

Fanfaras
12-02-08, 17:01
Το πακέτο που έχω είναι double Play 24.
Και τους πρώτους δύο μήνες το Fritz συγχρόνιζε στα 9,5 Mbit χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Βέβαια τότε το line attenuation ήταν 31. Μετά τη βλάβη στο συγχρονισμό του modem που διήρκεσε 10 ημέρες, το modem άρχισε να συγχρονίζει ξανά αλλά με line attenuation 45! Αυτό το πρόβλημα είναι που δεν έχει λυθεί εδώ και ένα μήνα

........Auto merged post: Fanfaras added 5 Minutes and 42 Seconds later........


Πες τους να σε βάλουν σε ADSL2+ και θα δεις πόσο θα πάει η ταχύτητα, τώρα σε έχουν σε ADSL2.

Το upload που έχεις δεν δικαιολογείται, με άλλο ρούτερ δοκίμασες (ειδικά το upload);

Το μοναδικό επιπλέον router που έχω είναι ένα Sagem που είχα παλιότερα από Otenet. Αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να δουλέψει με τη Hol.

Το γνωρίζει αυτό κανείς;

aa144
12-02-08, 17:09
Βάλτο πάνω, θα λειτουργήσει, τόσο ώστε να δεις τι ταχύτητα πιάνει, το upload μας ενδιαφέρει κυρίως, αλλά εσύ στείλτα όλα τα στοιχεία που θα σου δώσει.

Fanfaras
12-02-08, 17:14
Θα το δοκιμάσω λίγο αργότερα γιατί πριν από 3 ώρες με πήραν από τη Hol να αφαιρέσω τηλέφωνα modem κλπ από τις πρίζες για να κάνουν μετρήσεις στη γραμμή. Μου είπαν σε μια ώρα θα με πάρουν τηλέφωνο στο κινητό. Έχουν περάσει 3 ώρες και ακόμα περιμένω....

jacobgr
12-02-08, 18:01
Το maximum ATM Data Rate στην καρτέλα extented σημαίνει ότι και μέσα στο DSLAM να ήσουν δεν θα έπιανες παραπάνω από 6Μβρς. Μέ άλλα λόγια σε έχουν σε πακέτο 6/1 και όχι 24/1 που πληρώνεις.

Fanfaras
12-02-08, 18:45
Πήρα και τους ρώτησα. Μου είπαν ότι είμαι κανονικα σε 24/1. Επίσης ότι είμαι σε ADSL2+ όπως όλοι οι συνδρομητές της Hol. Μίλησα με μια κοπέλλα που έγραψε από την αρχή αναφορά και είμαι πάλι σε αναμονές. Τα ίδια βέβαια έχουν γίνει σε όλη τη διάρκεια του μήνα άλλες 4-5 φορές. Δηλαδή παίρνω γράφουν αναφορές δεν γίνεται τίποτα, ξαναπαίρνω, ξαναγράφουν αναφορές και πάει λέογοντας.

traderman
12-02-08, 18:55
ε δεν εισαι ο πρωτος η ο μονος.

jacobgr
12-02-08, 18:59
??? Αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο, τι να πω... Αυτό λέγεται δούλεμα...

Πάρτους τηλέφωνο και ρώτα τους τι σημαίνει το 6144 στην καρτέλα extented θα έχει πλάκα να ακούσουμε την απάντηση..

harris
12-02-08, 19:02
??? Αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο, τι να πω... Αυτό λέγεται δούλεμα...

Δεν υπάρχει κανένα δούλεμα.-

Η ADSL υπόκειται σε περιορισμούς απόστασης από το κέντρο και ποιότητας καλωδίωσης. Αγόρασες ένα πακέτο έως 24Mbps, ακριβώς για τον λόγο αυτόν ;)

jacobgr
12-02-08, 19:07
ναι μα δεν τον αφήνουν στο έως 24 τον έχουν στο έως 6.
Αυτο δεν σημαίνει το Maximum ATM data rate στην καρτέλα extented του φριτζ?

aa144
12-02-08, 19:09
Στην περίπτωσή του υπάρχει ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα στο Upload, και ένα πολύ μικρότερο στο πρωτόκολο (που είναι ADSL2 χωρίς σοβαρό λογο), και ένα ακόμα μικρότερο πρόβλημα που είναι το λάθος πακέτο, όμως ειδικά το τελευταίο μπορεί να οφείλεται στο ότι ενδεχομένως άλλαξε πόρτα μετά την πολυήμερη διακοπή της υπηρεσίας που οφείλεται σε άγνωστο λόγο.

Οπότε προτείνω καταρχή να επιβεβαιωθεί το κακό Upload με ένα άλλο ρούτερ, και μετά τα άλλα δυο θέματα λύνονται εύκολα τηλεφωνικά, αλλά αν δεν φτιάξει το Upload, τότε όσο και να είναι το Download, η λειτουργικότητα της γραμμής θα παραμείνει προβληματική ακόμα και αν επιστρέψει σε ταχύτητες σαν αυτές που είχε πριν τη διακοπή της υπηρεσίας.

Σχετικά με το 6/1 πακέτο, σε τέτοιας ποιότητας γραμμές, ίσως είναι καλύτερα να παραμείνει, αρκεί πρώτα να πάει σε ADSL2+ ώστε να μην λειτουργεί η γραμμή στο όριο, και φυσικά να πληρώνει λιγότερο, όσο πρέπει για το πακέτο 6/1.

jacobgr
12-02-08, 19:10
και αντε τον κατεβασαν στα 6 γιατι η γραμμή του δεν πάει παραπάνω, δεν θα έπρεπε να τον ενημερώσουν και να μειώσουν και την τιμή??

harris
12-02-08, 19:17
ναι μα δεν τον αφήνουν στο έως 24 τον έχουν στο έως 6.
Αυτο δεν σημαίνει το Maximum ATM data rate στην καρτέλα extented του φριτζ?

Το ΑΤΜ είναι αυτό στο οποίο έχει κλειδώσει η γραμμή και είναι συνήθως λίγο κάτω από το attainable. Εδώ βλέπεις ότι το attainable είναι στα 6400 (λογικό με βάση την απόστασή του από το κέντρο), και φυσιολογικά κλειδώνει το ρούτερ στα 6100 ;)

Αν ήμουν στη θέση του παιδιού, σαφώς και θα ζητούσα τον υποβιβασμό του πακέτου μου στα 6/1 αφού δεν έχει νόημα το 24/1 :)

Όπως φυσικά είπε και ο aa144 παραπάνω, το μεγάλο του πρόβλημα είναι στο upload κανάλι, όπου λόγω κακής καλωδίωσης η γραμμή είναι χάλια... Fanfaras, ξεκίνα ελέγχοντας όλη σου την καλωδίωση, και το βλέπουμε ;)

traderman
12-02-08, 19:24
ειναι de facto υποβαθμισμενος στα 6/1 οπως εγω και αλλοι πολοι χωρις να μας ειδοποιησουν και χωρις λογο γιατι εγω δεν ειμαι μακρυα απο το κεντρο.
τα υπολοιπα ειναι προφασεις εν αμαρτια.
Η γιαγια μου ελεγε απο κορακου στομα θα ακουσεις μονο κρα.

harris
12-02-08, 19:27
ειναι de facto υποβαθμισμενος στα 6/1 οπως εγω και αλλοι πολοι χωρις να μας ειδοποιησουν και χωρις λογο γιατι εγω δεν ειμαι μακρυα απο το κεντρο.
τα υπολοιπα ειναι προφασεις εν αμαρτια.
Η γιαγια μου ελεγε απο κορακου στομα θα ακουσεις μονο κρα.

Ε, μάλλον θα ξέρεις καλύτερα προφανώς :down:

Fanfaras
12-02-08, 19:36
Μα βρε παιδιά, όπως έγραψα και στην αρχή, όταν ξεκίνησα με Hol προ 2-3 μηνών, το attenuation ήταν 31 (και όχι 45 που έγινε ξαφνικά) και είχα πραγματικές τιμές 9,5 Mbit download και 1 Μbit upload.

Κάτι άλλο έχει συμβεί. Κάτι έχουν αλλάξει, κάποια βλάβη, δεν ξέρω. Το πρόβλημα είναι ότι και αυτοί στη HOL δεν ξέρουν.

Όσο για το max 6,5 που δίνει η καρτέλα του Fritz μου λένε ότι είναι η τιμή που μπορώ να πιάσω αναλόγως με τη ποιότητα της γραμμής μου και όχι σε τι σύνδεση με έχουν. Και φυσικά επιμένουν ότι είμαι κανονικά σε ADSL2+

aa144
12-02-08, 19:38
Έπιμένουν κιόλας ότι είσαι σε ADSL2+ έ; Αυτό είναι το καλύτερο απόλα. Ξέρουν άραγε τι είναι το ADSL2+ και τι διαφορά έχει από το ADSL2 και πως την καταλαβαίνουμε τη διαφορά; Τι ρωτάω τώρα έ;

Το άλλο ρούτερ πότε θα το βάλεις;

harris
12-02-08, 19:39
Κάτι άλλο έχει συμβεί. Κάτι έχουν αλλάξει, κάποια βλάβη, δεν ξέρω. Το πρόβλημα είναι ότι και αυτοί στη HOL δεν ξέρουν.

Αν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, χωρίς να έχεις κάνει καμμία αλλαγή από την δική σου πλευρά, τότε να τσακιστούνε να σου βρούνε το πρόβλημα και να το λύσουνε.

traderman
12-02-08, 19:43
απλα ενα πρωι η καλη σου καλωδιωση που σου εδινε 9,5/1 κρυολογησε και εγινε κακη καλωδιωση και σου δινει 6/1.
Και μην παει η σκεψη σου οτι φταιει η hol.

harris
12-02-08, 19:45
Έχεις διάθεση να συμβάλεις στην βοήθεια που προσπαθούμε να δώσουμε στο παιδί, ή απλά τρολλάρεις ασύστολα χωρίς λόγο; :hmm:

lyk
12-02-08, 19:47
Το ΑΤΜ είναι αυτό στο οποίο έχει κλειδώσει η γραμμή και είναι συνήθως λίγο κάτω από το attainable. Εδώ βλέπεις ότι το attainable είναι στα 6400 (λογικό με βάση την απόστασή του από το κέντρο), και φυσιολογικά κλειδώνει το ρούτερ στα 6100 ;)

Αν ήμουν στη θέση του παιδιού, σαφώς και θα ζητούσα τον υποβιβασμό του πακέτου μου στα 6/1 αφού δεν έχει νόημα το 24/1 :)

Όπως φυσικά είπε και ο aa144 παραπάνω, το μεγάλο του πρόβλημα είναι στο upload κανάλι, όπου λόγω κακής καλωδίωσης η γραμμή είναι χάλια... Fanfaras, ξεκίνα ελέγχοντας όλη σου την καλωδίωση, και το βλέπουμε ;)

Ρε Χάρη... στην καρτέλα extended λέει, "max atm data rate", που είναι το κλείδωμα της πόρτας για την μέγιστη ταχύτητα... ΕΚεί ο φίλος έχει 6/1... ¨οπως εγώ εκεί έχω 12/1, με το 12ρι πακέτο μου... Δεν λέει κανείς για το attainable data rate, που ξαφνικά πήρε την κατιούσα...

:jedi:

traderman
12-02-08, 19:53
να η δικη μου βοηθεια στο φιλο


Πληροφορίες για καταναλωτές:
http://www.eett.gr/opencms/sites/EET...ion/index.html

Έντυπο ερωτήματος καταγγελίας:
http://www.eett.gr/opencms/sites/EET...ionCharge.html

Τομέας εξυπηρέτησης καταναλωτών:
http://www.eett.gr/opencms/sites/EET...ation/TEK.html

harris
12-02-08, 19:57
Ρε Χάρη... στην καρτέλα extended λέει, "max atm data rate", που είναι το κλείδωμα της πόρτας για την μέγιστη ταχύτητα... ΕΚεί ο φίλος έχει 6/1... ¨οπως εγώ εκεί έχω 12/1, με το 12ρι πακέτο μου... Δεν λέει κανείς για το attainable data rate, που ξαφνικά πήρε την κατιούσα...

Άρα μάλλον μιλούσαμε για διαφορετικά πράγματα :whistle:

Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι είναι εμφανές ότι υπάρχει πρόβλημα, και κάποιος στη hol πρέπει να ασχοληθεί να το φτιάξει.

Και φυσικά να τον επαναφέρουν στο πακέτο που πληρώνει ;)


Και φυσικά, αν δεν βρίσκει το δίκιο του αλλιώς, η καταγγελία που προτείνει ο Traderman είναι ένα μέσο πίεσης :)

drfear
12-02-08, 20:01
Τα ιδια ακριβως κ σε εμενα. Για 2 μηνες δε συγχρονιζα καθολου ( ενεκα η μεταβαση στο ιδιοκτητο). Μετα συγχρονισα για μια εβδομαδα με attenuation 55 αντι για 18 που ειχα σε ΑΡΥΣ. Η ταχυτητα ηταν 530 K (ενω με 55 attenuation adsl2+ μπορει πολλλλλυ καλυτερα). Απο την τ/υ μου ειπαν πως ειναι πλεον μεγαλυτερη η αποσταση απο το Α/Κ απο ο,τι ηταν οταν ειχα ΑΡΥΣ ( υπαρχει ομως συνεγκατασταση στο συγκεκριμενο Α/Κ οποτε λογικα θα μετακινηθηκε 2-3 km το σπιτι και απλωσε καλουμπα καλωδιο.)
Μου προτειναν να υποβαθμιστω σε πακετο των 512 Κ η να κανω διακοπη (Σημειωνω εδω πως με ΑΡΥΣ ειχα attenuation 18 και attainable data rate 7900Κ σε ADSL οχι ADSL2+)
Επεμεινα πως δεν γινεται να ειναι τοσο χαλια η γραμμη (το διπλανο διαμερισμα εχει HOL Double play).
Αποτελεσμα ξαναχαθηκε ο συγχρονισμος.
Κανω μια σουμα.
Απο 21/11/2007 οποτε και ζητησαν απο τον ΟΤΕ τη διακοπη της DSL ωστε να με βαλουν στο ιδιοκτητο εχω απασχολησει πανω απο 25 διαφορετικους υπαλληλους της HOL επι 10 λεπτα τον καθενα (κατα μεσο ορο). Πολλους απο αυτους τους απασχολησα παραπανω απο μια φορα καποιους μεχρι και 5 φορες.
Εχει ερθει τεχνικος της Intracom στο σπιτι 2 φορες ως τωρα και οι μετρησεις με τον αναλυτη και στο σπιτι και στον κατανεμητη εδειξαν πως δεν υπαρχει καθολου σημα DSL πανω στη γραμμη ( την εβδομαδα που συγχρονισα με τα κακιστα στατιστικα γραμμης δεν ειχε ερθει να μετρησει τη γραμμη)
Εχουν παραπεμψει για ελεγχο την γραμμη στον ΟΤΕ 5 φορες ( η τελευται σημερα το μεσημερι).Τις 3 φορες ο ΟΤΕ απαντησε πως δεν ειναι δικη του υπευθυνοτητα και 1 φορα απαντησε πως εκανε ρυθμισεις στην καρτα. Αναμενεται μια ακομα απαντηση αυριο - μεθαυριο.
Μου χρωστανε πιστωση προπληρωμενων υπηρεσιων που δε μου εχουν παρασχει και που δε σκοπευω να μην τη διεκδικισω.

Οσο καθυστερουν την επιλυση του θεματος αντιλαμβανεστε πως θα τους "βγω πολυ ακριβος"... συνεχως θα απασχολουν προσωπικο για ενα θεμα που δεν λυνουν.

aa144
12-02-08, 20:05
Εάν το διπλανό διαμέρισμα έχει Hol 2play, τότε αυτό τα λέει όλα. Μπορείς να στείλεις τα στοιχεία από το διπλανό διαμέρισμα, αν έχετε σχέσεις και σου επιτρέπει, όλα τα στατιστικά της γραμμής και το γράφημα του γείτονα δηλαδή.

drfear
12-02-08, 20:15
Εάν το διπλανό διαμέρισμα έχει Hol 2play, τότε αυτό τα λέει όλα. Μπορείς να στείλεις τα στοιχεία από το διπλανό διαμέρισμα, αν έχετε σχέσεις και σου επιτρέπει, όλα τα στατιστικά της γραμμής και το γράφημα του γείτονα δηλαδή.

Δυστυχως αυτο ειναι αδυνατο... κ εγω θα το ηθελα αλλα οι σχεσεις μας δεν το επιτρεπουν.

aa144
12-02-08, 20:23
Υπάρχει και μια επαναστατική λύση για προχωρημένους. Κάποια ώρα που σίγουρα ο γείτονας λείπει, σύνδεσε τη γραμμή του από τον κατανεμητή στο δικό σου εσωτερικό δίκτυο προς το διαμέρισμά σου, έχοντας κόψει το δικό του εσωτερικό δίκτυο φυσικά. Έτσι θα μπορέσεις να πάρεις τα στοιχεία που θέλεις, θα μπεις με μια καλή γραμμή, με τους δικούς σου κωδικούς, με το δικό σου ρούτερ, απλά θα χρησιμοποιήσεις για ένα πεντάλεπτο π.χ. το χάλκινο ζεύγος του, και την πόρτα του στο DSLAM.

Φυσικά αστειεύομαι και δεν προτείνω να κάνεις τίποτε από τα παραπάνω, αφού μπορεί να μπλέξεις και δεν είναι και πολιτικά ορθό.

Το άλλο που μπορείς να κάνεις και είναι νόμιμο, είναι να ζητήσεις από τον ΟΤΕ να σε βάλει σε άλλο ζεύγος, και από τη Hol να σε βάλει σε άλλη πόρτα, αφού αλλάξεις ζεύγος. Θέλει μέσον στον ΟΤΕ αυτό, αλλά είναι νόμιμο.

harris
12-02-08, 20:34
Mιας και πιάσαμε τις απορίες, να ρίξω μία κι εγώ; :)

Αυτά είναι δύο γραφήματα, το ένα της δικής μου γραμμής και το άλλο του MNP-10...

Και οι δύο με εξασθαίνηση 36dB με το fritz...

Ενώ λοιπόν στο δικό μου είχα καταλάβει ότι προφανώς μέχρι ένα σημείο οι συχνότητες φτάνουν και μετά κόβονται λόγω απόστασης, βλέπω του Άλεξ και μένω κάγκελο... πως είναι δυνατόν να φτάνουν οι υψηλές συχνότητες :shock:

30226

Bρε aa144 εσύ που το κατέχεις το άθλημα, δεν μας δίνεις τα φώτα σου; :)

drfear
12-02-08, 20:35
Υπάρχει και μια επαναστατική λύση για προχωρημένους. Κάποια ώρα που σίγουρα ο γείτονας λείπει, σύνδεσε τη γραμμή του από τον κατανεμητή στο δικό σου εσωτερικό δίκτυο προς το διαμέρισμά σου, έχοντας κόψει το δικό του εσωτερικό δίκτυο φυσικά. Έτσι θα μπορέσεις να πάρεις τα στοιχεία που θέλεις, θα μπεις με μια καλή γραμμή, με τους δικούς σου κωδικούς, με το δικό σου ρούτερ, απλά θα χρησιμοποιήσεις για ένα πεντάλεπτο π.χ. το χάλκινο ζεύγος του, και την πόρτα του στο DSLAM.

Φυσικά αστειεύομαι και δεν προτείνω να κάνεις τίποτε από τα παραπάνω, αφού μπορεί να μπλέξεις και δεν είναι και πολιτικά ορθό.

Το άλλο που μπορείς να κάνεις και είναι νόμιμο, είναι να ζητήσεις από τον ΟΤΕ να σε βάλει σε άλλο ζεύγος, και από τη Hol να σε βάλει σε άλλη πόρτα, αφού αλλάξεις ζεύγος. Θέλει μέσον στον ΟΤΕ αυτό, αλλά είναι νόμιμο.

Τον κατανεμητη δεν τον πειραζω ουτε για το δικο μου ζευγος (ειναι περιεργοι οι ενοικοι... νομιζουν πως τους υποκλεπτεις απλα και μονο αν ακουμπισεις το κουτι του κατανεμητη ,ασε που πρεπει να μπω στο διαμερισμα τους για να βαλω τη γεννητρια για να βρω το ζευγος τους )

Να ζητησω αλλο ζευγος απο ΟΤΕ το σκεφτηκα αλλα υπαρχει ο κινδυνος να κοπει και το τηλ αν σκαλωσει καπου η διαδικασια.
Σκεφτηκα να ζητησω 2play σε νεο ζευγος (ωστε να μην επηρεαστει το ζευγος που εχει το τηλ του ΟΤΕ) και αν παιξει καλα να κοψω το shared

Προς το παρον περιμενω απαντηση απο την νεα αναθεση στον ΟΤΕ απο τη HOL

aa144
12-02-08, 20:50
Οι ψηλές συχνότητες σε εσένα είναι ας πούμε φυσιολογικές, ίσως σηκώνει λίγη βελτίωση το πράγμα αν το ψάξεις και αν κολλήσεις τα πάντα.

Στο άλλο γράφημα τώρα και αν υποθέσουμε ότι επαληθεύεται με άλλο ρούτερ (κατά προτίμηση ίδιο), τότε ενδέχεται να προέρχεται από το προφίλ της πόρτας στο DSLAM. Υπάρχει μια μορφή λειτουργίας στο ADSL2+ όπου για να εξουδετερώσουμε παρεμβολές από γραμμή ADSL2 που λειτουργεί δίπλα στη δική μας, χρησιμοποιούμε το πάνω μέρος του φάσματος μόνο.

Τα παραπάνω απεικονίζονται στα σχήματα:

http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-xtalk.jpg


http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-xtalk1.jpg


Όμως το παραπάνω γράφημα θα πρέπει να επαληθευθεί και με άλλο (όμοιο) ρούτερ πριν βγει το οριστικό συμπέρασμα.

MNP-10
12-02-08, 21:02
Thanks :oneup:

harris
12-02-08, 21:10
Ευχαριστούμε aa :)

harris
12-02-08, 21:53
Aφού σε ευχαρίστησα, πήγα πήρα ξύλα για το τζάκι, το άναψα, άλεσα και έφτιαξα καφέ, κάπνισα ένα τσιγάρο, και κοιτώντας την φλόγα αναφώνησα: Μα και πάλι πως γίνεται; :lol: :p

Μία ερώτηση ακόμα λοιπόν: Καταλαβαίνω την πρακτική ανάγκη ορισμένες φορές να διαμορφώνουμε έτσι το φάσμα για να αποφεύγουμε το crosstalk που περιγράφεις στην απάντησή σου. Από την άλλη όμως ο λόγος που σε εμένα οι συχνότητες από ένα φάσμα και πάνω κόβονται είναι καθαρά φυσικός: οι υψήσυχνες δεν μπορούν να φτάσουν. Πως φτάνουν όμως στου Άλεξ; ΟΕΟ?

Και πηγαίνοντας την σκέψη μου (αυθαίρετα) ένα βήμα παρακάτω: Αν μπορούν να φτάσουν στον Άλεξ, γιατί να μην μπορούν να φτάσουν και σε μένα, ώστε να δω όλη το φάσμα; :hmm:

aa144
12-02-08, 22:08
Η καμπύλη εξασθένισης με βάση την απόσταση δεν είναι ενιαία σε κάθε φυσικό ζεύγος χαλκού. Οπότε μικροδιαφορές μπορεί να υπάρχουν, έτσι έχουμε απόκλιση και από τα θεωρητικά υπολογιζόμενα.

Στο δικό σου γράφημα υπάρχει μια σαφής κλίση της καμπύλης όπου τείνει στο μηδέν προχωρώντας προς τις ψηλότερες συχνότητες. Όλα είναι φυσιολογικά.

Στο άλλο γράφημα τώρα, και το ξαναλέω, εφόσον επαληθευθεί με άλλο όμοιο ρούτερ, για να μην καταλήξουμε να θεωρητικοποιούμε μια ανύπαρκτη περίπτωση, όταν έχουμε λειτουργία σε τέτοιο προφίλ, στις άνω του φάσματος ADSL2 συχνότητες, και επειδή αυτό το προφίλ προορίζεται για χρήση με γειτονικές γραμμές ADSL2 και όχι ADSL2+, τότε έχουμε τη δυνατότητα να βάλουμε περισσότερη ισχύ πάνω στη γραμμή, αφού δεν θα παρεμβάλουμε κανέναν, αφού οι δίπλα μας είναι σε ADSL2.

Βέβαια το παραπάνω ίσως δεν είναι το πραγματικό σενάριο, και ίσως δίπλα σε αυτή τη γραμμή να υπάρχουν πράγματι γραμμές ADSL2+. Όμως μιλάμε για μια σπάνια κατάσταση και μια γραμμή που δεν ανήκει σε απλό πολίτη, και εμφανώς έγιναν προσπάθειες να αποδώσει όσο το δυνατόν περισσότερο, λόγω ίσως της ειδικής ιδιότητας του ιδιοκτήτη της.

Αυτό έλλειπε, να είμαστε και όλοι ίσοι!

Fanfaras
12-02-08, 22:14
Λοιπόν, δοκίμασα να συνδέσω το Sagem router που είχα στην Otenet. Τζίφος. Δεν συντόνιζε με τίποτα και έκανε συνέχεια reboot.

aa144
12-02-08, 22:23
Μπορεί να μην άντεξε τόσο χαμηλό Upload. Αυτό δείχνει ότι το πρόβλημα είναι πραγματικό και δεν οφείλεται στο ρούτερ.

harris
12-02-08, 22:40
τότε έχουμε τη δυνατότητα να βάλουμε περισσότερη ισχύ πάνω στη γραμμή,

Το φαντάστηκα ότι το μυστικό ήταν στην ισχύ του σήματος :)

Θα στείλω μέηλ στην χολ τύπου "καλέ Κύριοι, δώστε λίγη ισχύ στη γραμμούλα μου να δω τα 24" :lol: :p


Αυτό έλλειπε, να είμαστε και όλοι ίσοι!

Ρε συ Άλεξ! Είσαι πολίτης Α' Κατηγορίας; :twisted::rofl::p


aa θενξ για την απάντησή σου :respekt:

MNP-10
12-02-08, 22:42
Ρε συ Άλεξ! Είσαι πολίτης Α' Κατηγορίας; :twisted::rofl::p


Ελπιζω να το επιβεβαιωσει και δευτερο router :crazy:

Fanfaras
12-02-08, 23:21
Μπορεί να μην άντεξε τόσο χαμηλό Upload. Αυτό δείχνει ότι το πρόβλημα είναι πραγματικό και δεν οφείλεται στο ρούτερ.

Πάντως δεν βλέπω να το λύνει η Hol. Πιστεύετε πως αξίζει να περιμένω ακόμα λίγο, μετά από ένα μήνα ή να φύγω για ΟΤΕ και να τελειώνει η υπόθεση;

Και το άλλο ερώτημα. Μήπως το ίδιο πρόβλημα στη γραμμή μου υπάρχει και αν συνδεθώ με ΟΤΕ; Οπότε βλέπω να γίνεται το εξής...
Θα κλειδώνει το modem στα 6 down και μπούρδες up και θα μου λένε κι αυτοί ότι φταίει το line atten. που είναι 45. Που να τους πείσω μετά αυτούς ότι στην αρχή με HOL είχα 31?????

Ακούω απόψεις pls....

harris
12-02-08, 23:31
Φίλε μου είναι πολύ δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος σ'αυτά που ρωτάς :(

Ξεκίνησα να σου γράφω 3 φορές και τα έσβησα όλα... δεν βγαίνει άκρη :p

Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι στον ΟΤΕ όλα θα είναι καλά... αυτό όμως που είναι σίγουρο είναι ότι ο ΟΤΕ φροντίζει καλύτερα τους πελάτες του και αν έχεις πρόβλημα θα στο φτιάξει, ενώ στις δηλώσεις βλάβης της hol δηλώνει ότι δεν "ανευθύνεται" :p

MNP-10
12-02-08, 23:43
αυτό όμως που είναι σίγουρο είναι ότι ο ΟΤΕ φροντίζει καλύτερα τους πελάτες του και αν έχεις πρόβλημα θα στο φτιάξει, ενώ στις δηλώσεις βλάβης της hol δηλώνει ότι δεν "ανευθύνεται" :p

Παντως ακομα και η φροντιδα πελατων του ΟΤΕ ειναι overrated. Εχει αφησει κοσμο για αρκετες μερες χωρις τηλ ή dsl. Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα (1 μηνα περιπου) εχω ακουσει 4 περιπτωσεις ατομων που εμειναν αρκετες μερες χωρις adsl. :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.