PDA

Επιστροφή στο Forum : Μήπως ο O.T.E. σαμποτάρει τις τηλεφωνικές γραμμές?



mariosmenidi
13-02-08, 05:07
Γεία σας παιδιά έχω το εξής ερώτημα και θα ήθελα να συμπληρώσετε και εσείς τυχόν παρατηρήσεις.
Είμαι κάτοικος Αχαρνών και συνδρομή της στην On Telecoms Περίπου ένα μήνα και παρατήρησα τα εξής:

Τις πρώτες ημέρες στην On Telecoms ως συνδρομητής είχαν χαμηλό ποσοστό στο Noise Margin (Downstream 5-6dB) πήρα τηλέφωνο στην On Telecoms και ζήτησα να μου χαμηλώσουν την ταχύτητα για να πιάσω καλύτερo Noise Margin Και έτσι έγινε μετά από επικοινωνία με τεχνικό της On Telecoms έπιασα Noise Margin (Downstream 10-11dB) Και για δέκα ημέρες περίπου όλα πήγαιναν τέλεια!!!

Και ενα το πρωί καθώς κατέβαιναν από το σπίτι μου και πήγαινα προς το αυτοκίνητό μου για να πάω στην δουλειά μου είδα έναν τεχνικό του Ο.Τ.Ε. και κάτι σκάλιζε σε ένα κουτί από αυτά που έχουμε όλοι στις γειτονιές μας με τις τηλεφωνικές μας γραμμές.

Το απόγευμα που γύρισα σπίτι και άνοιξαν το PC όπως πάντα άρχισαν να κατεβάζω torrent άλλα παρατήρησα ότι είχαι πάρα πολλά Discconect και μπήκαν στις ρυθμίσεις του Router Και αμέσως πήγα στο ADSL Status Και είδα πως το Noise Margin Είχε πέσει χαμηλά ενώ τις προηγούμενες ημέρες είχαν Noise Margi (Downstream 10-11dB) Εγώ εκείνο το απόγευμα είχαν πέσει στα Noise Margi (Downstream 7-8dB)
Φυσικά δεν έβγαλα συμπέρασμα αμέσως γιατί λέω εντάξει μπορεί να είναι μόνο για σήμερα οπότε άφησαν να περάσουν 2-3 ημέρες για να το ελέγξω.
Μετά από τέσσερις ημέρες και εννοείται τα Discconect ενώ πέφτανε βροχή Αποφασίζω να πάρω τηλεφώνου και να μιλήσω με κάποιον τεχνικό της On Telecoms και μου διαβεβαίωσε ότι έχω πολύ θορύβου στην γραμμή μου.(Τέλος πάντων είπαμε κι άλλα,αλλά δεν είναι αυτό το θέμα )

Το θέμα είναι ότι όταν το συζήτησα αυτό το σκηνικό με έναν φίλο μου που μένει κάποια τετράγωνα πιο πάνω από εμένα (Και φυσικά είναι συνδρομητής της On Telecoms εδώ και 5 μήνες)Μου είπε πως μετά το την διαγραφή του απο τον Ο.Τ.Ε. και ενεργοποίηση στην Οn Telecoms Είχε παρατηρήσει για την ακρίβεια η αδερφή του το είχε παρατηρήσει ότι ερχόταν ανα τακτικά διαστήματα τεχνικός του Ο.Τ.Ε. και έλεγχε (Σκάλιζε) το κουτί του Ο.Τ.Ε. που υπάρχει στην γειτονιά του.
Φυσικά και ο φίλος μου είχε και έχει τα ίδια προβλήματα. στην αρχή της συνδρομής του στην On Telecoms με την ενημέρωση των τεχνικών φυσικά είχε την καλύτερη απόδοση και με τον καιρό αυτή η απόδοση άρχισε να πέφτει.

Και έρχομαι και λέω και εγώ μήπως ο Ο.Τ.Ε. σαμποτάρει τις γραμμές εν αγνοία των εταιρειών για να μην μένει ευχαριστημένος ο πελάτης και να γυρνάει στο απόγειό του Ο.Τ.Ε.????

(Σίγουρα δεν μπορεί να είναι σύμπτωση αυτές οι 2 περιπτώσεις)
Συγκεκριμένα εγώ έχω να δω τεχνικό του Ο.Τ.Ε. χρόνια να ανοίγει αυτό το κουτί στην γειτονιά μου.:hmm:

papakion
13-02-08, 10:40
Αγαπητέ συντοπίτη

εχεις χρόνια να δεις τεχνικό του ΟΤΕ να σκαλίζει τους κατανεμητές γιατί παλιότερα δεν υπήρχαν εναλλακτικοί στο Μενίδι. Τωρα που εχουν μπει, αλλαζουν τα πράγματα και οι τεχνικοί του ΟΤΕ είναι υποχρεωμένοι (καθως ο ΟΤΕ ειναι υπεύθνυος για το Δημόσιο Τηλεφωνικό Δίκτυο) να κάνουν τις εγκαταστάσεις των εναλλακτικών σε ότι αφορά το κομμάτι από το σπίτι του συνδρομητή εώς το Α/Κ (που βρισκεται στον Αγιο Βλάση).
Ο θόρυβος που έχεις οφείλεται και στην On (κάρτα στο DSLAM) αλλά και στην εγκατάσταση του ΟΤΕ (περισσότεροι συνδρομητές με ADSL-φαινόμενο θορύβου στα χαλκινα πολυπλεγμένα καλώδια).

Όσο για την απόδοση που πέφτει, προφανώς περισσότεροι συνδρομητές πέφτουν στο DSLAM της On και θα χρειαστεί στο μέλλον αναβάθμιση. Υπομονή ;)

Είμαι από τους θερμούς υποστηρικτές της άποψης οτι ο ΟΤΕ σαμποτάρει τους εναλλακτικούς-με αποδείξεις-αλλά για να λέμε το σωστό δεν ειναι απολυτο αυτο, εχει μερίδιο και η On και η κάθε On

Rebel Scum
13-02-08, 13:03
Δεν είναι απίθανο να γίνονται και αυτά στην μπανανία που ζούμε...αλλά για να μην είμαστε και τελείως παρανοϊκοί οι συχνές εμφανίσεις (ούτε ΟΥΦΟ να ήταν) τεχνικών του ΟΤΕ είναι πιθανό να οφείλονται στις πολλές φορητότητες / νέες γραμμές των εναλλακτικών αλλά και σε δικές του συντηρήσεις μετά την προσφορά των 24 Mbps

Takerman
14-02-08, 10:54
Χθες το μεσημέρι που πήγα σπίτι βλέπω ενα συνεργείο του ΟΤΕ να σκαλίζει 2 κουτιά σε 2 διαφορετικά σπίτια του δρόμου. Κάποια στιγμή το απόγευμα που πήγα να πάρω τηλέφωνο δεν άκουγα τίποτα απο τα παράσιτα. Ούτε ο συνομιλητής με άκουγε απο τα παράσιτα, ούτε εγώ αυτόν. Ίσως είναι σύμπτωση, ίσως όχι.

giannhs1984
14-02-08, 12:48
δεν ειναι περιεργο καθε φορα που τους απειλεις με αγωγες κτλ η γραμμη σου πεταει? τοσες περιπτωσεις εχω δει στην ον αλλα "ο οτε φταιει για την κατασταση στην πολιτικη ζωη""ο οτε φταιει που δεν περνει πρωταθλημα η αεκ" "ο οτε φταιει που δεν θα δειτε ασπρη μετα με τους τεχνικους που εχουμε"

Takerman
14-02-08, 13:33
δεν ειναι περιεργο καθε φορα που τους απειλεις με αγωγες κτλ η γραμμη σου πεταει? τοσες περιπτωσεις εχω δει στην ον αλλα "ο οτε φταιει για την κατασταση στην πολιτικη ζωη""ο οτε φταιει που δεν περνει πρωταθλημα η αεκ" "ο οτε φταιει που δεν θα δειτε ασπρη μετα με τους τεχνικους που εχουμε"

Αν αναφέρεσαι σε μένα, είμαι πολύ μετρημένος σε οτι λέω και δεν τα ισοπεδώνω όλα. Ανέφερα ενα περιστατικό που συνέβει. Όπως είπα μπορεί να ήταν τυχαίο, μπορεί και όχι. Μπορεί να ήταν λόγω των εργασιών που έκαναν.

ΥΓ: Ο ΟΤΕ φταίει που δε παίρνουμε πρωτάθλημα γιατί έχουμε χορηγό τη forthnet. :p:p
O βάζελος που έχει χορηγό τον ΟΤΕ θα το πάρει. :p :rofl:

cnp5
14-02-08, 13:50
Αν αναφέρεσαι σε μένα, είμαι πολύ μετρημένος σε οτι λέω και δεν τα ισοπεδώνω όλα. Ανέφερα ενα περιστατικό που συνέβει. Όπως είπα μπορεί να ήταν τυχαίο, μπορεί και όχι. Μπορεί να ήταν λόγω των εργασιών που έκαναν.

ΥΓ: Ο ΟΤΕ φταίει που δε παίρνουμε πρωτάθλημα γιατί έχουμε χορηγό τη forthnet. :p:p
O βάζελος που έχει χορηγό τον ΟΤΕ θα το πάρει. :p :rofl:

Αφού δεν έχει πάγιο ΟΤΕ... τι περιμένεις ;)

skapetis
14-02-08, 14:04
Οποιοσδήποτε από εμάς αν είχε στα χέρια του τον πελάτη του ανταγωνιστή θα προσπαθούσε να του δημιουργήσει προβλήματα για να τον δυσαρεστήσει. Με απώτερο σκοπό να πάρει τελικά πίσω τον πελάτη.

Όποιοι ισχυρίζονται ότι ο ΟΤΕ έχει έρθει από ένα άλλο κόσμο αγγελικά πλασμένο ή είναι πολύ αφελείς, ή είναι του γνωστού block ΟΤΕ του forum.

Όπως αφελής θα ήταν κάποιος αν πίστευε ότι για κάθε πρόβλημα και ανεπάρκεια τους οι εναλλακτικοί δεν τα ρίχνουν στην εύκολη λύση που ακούει στο όνομα ΟΤΕ.

Το κακό είναι ότι αυτό το παιχνιδάκι μεταξύ ΟΤΕ-εναλλακτικών το πληρώνουμε πολύ ακριβά εμείς ...και σε τιμές και σε ποιότητα. Χωρίς να διαφαίνεται στο βάθος το πότε θα τελειώνει αυτή η άθλια ιστορία, αγαπητή μας ΕΕΤΤ.

makiro3
14-02-08, 14:41
Αν αναφέρεσαι σε μένα, είμαι πολύ μετρημένος σε οτι λέω και δεν τα ισοπεδώνω όλα. Ανέφερα ενα περιστατικό που συνέβει. Όπως είπα μπορεί να ήταν τυχαίο, μπορεί και όχι. Μπορεί να ήταν λόγω των εργασιών που έκαναν.

ΥΓ: Ο ΟΤΕ φταίει που δε παίρνουμε πρωτάθλημα γιατί έχουμε χορηγό τη forthnet. :p:p
O βάζελος που έχει χορηγό τον ΟΤΕ θα το πάρει. :p :rofl:

Ο βάζελος θα μείνει με τη διαφήμιση όπως κάνει χρόνια.
Βάλτε Vodafone αν θέλετε πρωτάθλημα:p

giannhs1984
14-02-08, 14:43
οσοι πηγαν ον και μετα απο γερο βρισιμο και αγωγη ειδαν την γραμμη τους να πεταει τι τους λες? οτετζηδες? απο τηνμερα που εβαλα οτε μεχρι και την μερα που εφυγα μια φορα ειχα προβλημα οταν μπηκαν οι πρωτες dsl

απο την μερα που εβαλα ον μεχρι και την τελευταια μετα τι δεν ειχα απο προβληματα..

αφου δεν μπορω να δωσουν τιποτα απο αυτα που λενε διοτι κοστιζουν και φυσικα ο προεδρος της ηταν ο ιδιος που στο ιδιο ποστο στον οτε μας εκλεβε συνεχως..:whistle:

mariosmenidi
14-02-08, 15:59
Παιδιά το μόνο που θέλω να πω είναι ότι δεν ξέρουμε πραγματικά ποιός φταίει για αυτήν την κατάσταση αν φταίει η On Telecoms Πάλι καλά γιατί απλούστατα αλλάζεις εταιρεία.
Aν όμως φταίει ο Ο.Τ.Ε. τότε οτι και να κάνεις δεν θα αλλάξει ποτέ τίποτα.

gogos888
14-02-08, 16:15
Θα είναι πολύ ηλίθιοι αν κάνουν κάτι τέτοιο, φανταστείτε τι έχει να γίνει αν αποδειχθεί. Επί της ουσίας τώρα. Αν θέλει να ανταγωνιστεί τους εναλλακτικούς υπάρχουν και ποιο θεμιτοί τρόποι. Η νοοτροπία του κρατικού μονοπωλείου φαίνεται ότι δεν τους πέρασε ακόμη...

mariosmenidi
14-02-08, 16:16
Και όσον αφορά Για αυτό που λες εσυ (giannhs1984)θες καλώς η κακώς όταν έχεις φύγει από το πάγιο του ΟΤΕ και έχεις μεταφέρει τον λογαριασμό σου σε άλλη εταιρεία και στην προκειμένη κατάσταση στην On Telecoms Τότε μόνο σε αυτούς μπορείς να παραπονεθείς η ακόμα και να απειλήσεις.
Οι οποίοι θα επικοινωνήσουν με τον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ θα Έρθει στην γειτονιά σου να ανοίξει το κουτάκι με τις γραμμές όχι ο τεχνικός της On Telecoms.
Οπότε Εφόσον ο ΟΤΕ είναι και πάλι αυτός που κρατάει τα ηνία γιατί να μην σαμποτάρει κάποιον πελάτη που έχασε Και ο συγκεκριμένος πελάτης όπως εγώ να έκανε λογαριασμούς άνω των 180euro.
Η μήπως πιστεύεις πως δεν ενδιαφέρει τον ΟΤΕ ένας τέτοιος πελάτης?
Στην τελική δεν είναι λίγοι αυτοί που φεύγουν από το πάγιο του ΟΤΕ για τις free κλίσεις και όχι για το γρήγορο internet.
Αν τον ΟΤΕ τον ενδιέφερε να κρατήσει πελάτες όσο αφορά το internet θα το είχε πιο οικονομικών όπου τις άλλες εταιρείες.

Gr_Soul
14-02-08, 16:20
Δεν πιστευω οτι συμβαινει αυτο πραγματικα (αν και ζουμε στη χωρα των DVD !!!) οι επισκεψεις γινονται, οπως ειπαν και οι παραπανω, για επιπλεον ρυθμισεις στα κουτια.

Οσο για τον ανταγωνισμο, πιστευω οτι ο ΟΤΕ τους κραταει στο χερι με τις γραμμες του.



Το θεμα ειναι οτι θα καταργηθει το παγιο για αυτους που χρησιμοποιουν Connex + Talk και να δω τι θα κανουν οι αλλοι μετα που μας εχουν πρηξει: "Χωρις παγιο και χωρις παγιο"

papakion
14-02-08, 16:28
απο το ΘΑ μεχρι το ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ εχουμε καιρο!

Gr_Soul
14-02-08, 16:30
2 μηνακια

mariosmenidi
14-02-08, 16:32
Μακάρι να γίνει αυτό φίλε μου (Gr_Soul)Μπας και στρώσουν των πραγμάτα γιατί έχω έναν παπαγάλο που δεν μιλάει ελληνικά γιατί είναι από την Αφρική.
Έτσι έλεγαν τουλάχιστον οι διαφημίσεις του ΟΤΕ και μόνο του ΟΤΕ δυστυχώς.
Δεν ξέρω αν έχει σπουδάσει κανείς σε άλλη χώρα πάντως μέχρι και στην Ρουμανία, Βουλγαρία Που θεωρούνται τριτοκοσμικές χώρες τουλάχιστον εκει έχουμε καλωδιακό καλό internet.
Έχω παρατηρήσει ότι όσοι έχουν γυρίσει από σπουδές σε τέτοιες χώρες ολοι λένε για το καλό internet των χωρών αυτών.
Δηλαδή εμείς τι είμαστε? τριτοκοσμικοί? πέντεκοσμική? εξακόσμικοι ποιος ξέρει άραγε?

Gr_Soul
15-02-08, 13:12
Μακάρι να γίνει αυτό φίλε μου (Gr_Soul)Μπας και στρώσουν των πραγμάτα γιατί έχω έναν παπαγάλο που δεν μιλάει ελληνικά γιατί είναι από την Αφρική.
Έτσι έλεγαν τουλάχιστον οι διαφημίσεις του ΟΤΕ και μόνο του ΟΤΕ δυστυχώς.
Δεν ξέρω αν έχει σπουδάσει κανείς σε άλλη χώρα πάντως μέχρι και στην Ρουμανία, Βουλγαρία Που θεωρούνται τριτοκοσμικές χώρες τουλάχιστον εκει έχουμε καλωδιακό καλό internet.
Έχω παρατηρήσει ότι όσοι έχουν γυρίσει από σπουδές σε τέτοιες χώρες ολοι λένε για το καλό internet των χωρών αυτών.
Δηλαδή εμείς τι είμαστε? τριτοκοσμικοί? πέντεκοσμική? εξακόσμικοι ποιος ξέρει άραγε?

Τωρα το καταλαβες;;;;

Ειμαστε Αφρικανικη χωρα προσαρτημενη στην Ευρωπη !!!!!!!!!!!!!!!!!!! :worthy:

CMS
15-02-08, 14:08
Πάντως η ιστορία αυτή είναι ανησυχητική ...πληθαίνουν τα συμπτώματα χρηστών που ξαφνικά η γραμμή τους χαλάει ...σαν να απέκτησαν νέο κακό βρόχο ή να μοιράζονται πλέον την σύνδεση μέσω κακών ορίων/εύρους στην κάρτα του DSLAM κτλ ... άσε που αναφέρονται περιπτώσεις αυθαιρεσίας ακόμα και από τον ΟΤΕ σε νέες συνδέσεις σε βάρος παλιών ακόμα και μέσα στον κατανεμητή της πολυκατοικίας ...

Γνωρίζω ότι οι πάροχοι (π.χ. ΟΝ) θέλανε να θέσουνε στην ΕΕΤΤ το πρόβλημα αυτό ...δηλαδή της εγγυημένης εξασφάλισης από τον ΟΤΕ καλών χαρακτηριστικών θορύβου (σταθερής χαμηλής ηλεκτρικής αντίστασης) στους παρεχόμενους βρόχους , νέους και παλιούς ... αυτό φυσικά το βήμα δεν έχει γίνει και απλά μία νέα σύνδεση ή φορητότητα υλοποιείται όπως νάναι ...θα πρέπει σαν χρήστες να το κυνηγήσουμε προς τους παρόχους μας για ενέργεια ..

Αυτό καλό είναι σαν χρήστες να μην το αφήσουμε έτσι ... Σε τέτοια περιστατικά δηλαδή που διαπιστωμένα τα χαρακτηριστικά της γραμμής μας ξαφνικά χειροτερεύουν .. καλό είναι να φεύγει καμιά εξώδικος με επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματος και μετά αμέσως ακόμα και μήνυση / αγωγή για αυθαίρετη/μονομερή χειροτέρευση των παρεχόμενων τηλεπικοινωνιακών παροχών ... μερικές τέτοιες να γίνουν ...σίγουρα θα προκληθεί θόρυβος και αναγκαστικά στον ΟΤΕ- αν εκεί είναι το πρόβλημα- (μέσω της ΟΝ) θα φοβηθούν να συνεχίσουν τα κολπάκια ... γιατί κάθε ενέργεια στους βρόχους καταγράφεται και όταν ερωτηθεί ο ΟΤΕ / ΟΝ για το θέμα (ειδικά αν το θέμα πάρει την άγουσα για κανένα δικαστήριο μαζί με την ΕΕΤΤ) τότε θα αρχίσουν να σκέφτονται τρις πριν κάνουν κόλπα με βρόχους και DSLAM ... ειδικά αν δηλαδή αρχίσει και επίσημα να διαμορφώνεται κλίμα από τους χρήστες για υποψία επιλεκτικής λειτουργίας του ακροδικτύου από τον συντηρητή του που είναι και ανεξάρτητος πάροχος ...

Εμπρός λοιπόν ...ας αρχίσουμε να κρατάμε log της σύνδεσής μας με τα χαρακτηριστικά θορύβου ... κι όταν αυτά χειροτερέψουν ξαφνικά απότομα να καταγράφουμε τα νέα στοιχεία και να πυροβολούμε ... αν συνέβαινε σε μένα τουλάχιστον δεν θα καθόμουνα έτσι ... ...για την χειροτέρευση της γραμμής μου θα υπέβαλα αμέσως εξώδικο διαμαρτυρία / καταγγελία προς ΟΝ ως παρόχου μου (κι ας στρεφότανε εκείνη μετά κατά του ΟΤΕ) με εμπλοκή της ΕΕΤΤ ... η εμπειρία μου μέχρι σήμερα λέει ότι όλα λειτουργούν καλύτερα όταν απειλείς με δικαστήρια και μηνύσεις ...και ποτέ να μην φτάσεις εκεί , ο άλλος τρέχει καλύτερα και σε σέβεται περισσότερο .,, δυστυχώς ...στην χώρα αυτή ..κι ο Άγιος φοβέρα θέλει ...

Και στο τέλος τέλος πρέπει εμείς να παλέψουμε ώστε όλοι οι πάροχοι μαζί με τον ΟΤΕ να μην κάνουν τις συνδέσεις όπως θέλουν εκείνοι αλλά όπως τεχνικά θα έπρεπε δηλαδή όπως θέλουμε εμείς ... και ίσως αυτό να πρέπει να γίνει τώρα που οι νέες συνδέσεις adsl πέφτουν καπνός και δυστυχώς αυτό γίνεται αρκετές φορές εις βάρος των παλιών ... θεωρητικά ...ακόμα και το μπούκωμα του DSLAM δεν θα έπρεπε να το επιτρέπουμε ...και εκεί θα έπρεπε να αρχίζουμε τις διαμαρτυρίες ... στην χώρα αυτή τελικά θα καταντήσουμε δικομανείς ..:twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.