PDA

Επιστροφή στο Forum : Dslam Καλλιθέας-Δεν συνδέεται PPP



BladeGT
13-02-08, 11:52
Εκει που εκανα conference msn με καμερουλα...ΣΜΠΑΜ..επεσε η dsl...Ωρα: 2:00 πμ
Συγχρονιζει κανονικα στα 14 mbit και δεν συνδεεται το PPP ...
Πηρα εδωσα το προβλημα..(πηρα στο τμημα μεταπωλητων μεσω της εταιρειας π δουλευω για να το σηκωσουν πιο γρηγορα και μηπως ασχοληθουν...)
Τι προβλημα μπορει να υπαρχει και να μην συνδεεται το PPP?
ειμαι ειδη 33 ωρες χωρις dsl και τσαντιζομαι γκρρρρ..
και βρηκε καιρο να τα πεσει τωρα που εχει πεσει και ο κομβος μου στο ασυρματο ουτε απο εκει εχω γραμμη...Και με κλειδωσε και ο γειτονας την ontelecoms που του εκλεβα για backup.... :/

avpap75
13-02-08, 12:21
Εκει που εκανα conference msn με καμερουλα...ΣΜΠΑΜ..επεσε η dsl...Ωρα: 2:00 πμ
Συγχρονιζει κανονικα στα 14 mbit και δεν συνδεεται το PPP ...
Πηρα εδωσα το προβλημα..(πηρα στο τμημα μεταπωλητων μεσω της εταιρειας π δουλευω για να το σηκωσουν πιο γρηγορα και μηπως ασχοληθουν...)
Τι προβλημα μπορει να υπαρχει και να μην συνδεεται το PPP?
ειμαι ειδη 33 ωρες χωρις dsl και τσαντιζομαι γκρρρρ..
και βρηκε καιρο να τα πεσει τωρα που εχει πεσει και ο κομβος μου στο ασυρματο ουτε απο εκει εχω γραμμη...Και με κλειδωσε και ο γειτονας την ontelecoms που του εκλεβα για backup.... :/

Τα ίδια και εγώ από Ν.Ιωνία μόνο που σε μένα η βλάβη κρατάει 20 μέρες τώρα και αποτέλεσμα ΜΗΔΕΝ. Το συναντώ παντού αυτό σε πολλά post και υπάρχουν αναφορές για διαφορετικά DSLAM. Κανείς καμμιά επίσημη αναφορά βλάβης από Forthnet να μας ενημερώσει; Σαν να αρχίζει και να πέφτει το σύστημα του σαν τις μύγες!! Ιδιαίτερα ανησυχητικό!!!:down:

iliasstr
13-02-08, 12:56
Ωχ, όχι! Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω! Τι σας είπαν από τη Forthnet; Μήπως ότι θα το κοιτάξουν και θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί σας;

avpap75
13-02-08, 13:23
Ωχ, όχι! Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω! Τι σας είπαν από τη Forthnet; Μήπως ότι θα το κοιτάξουν και θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί σας;

:lol: Δυστηχώς μου το λένε συνέχεια και τις 20 μέρες που μιλώ μαζί τους, γι' αυτό και τους πέρνω 2 φορές την ημέρα κάθε μέρα και βέβαια χωρίς αποτέλεσμα..Στο έλεος των ΑΠΑΤΕΩΝΩΝ! Και μην πεί κανείς τίποτα για συμβάσεις γιατί...

iliasstr
13-02-08, 13:31
Εγώ δεν πρόλαβα να το χαρώ ρε γαμώτο! Από την πρώτη μέρα που μπήκα στο ιδιόκτητο παρουσίασε το πρόβλημα...

BladeGT
13-02-08, 15:46
Μόλις με πήρε η μάνα μου τηλ. και μου είπε ότι έπεσε και η γραμμή του τηλεφώνου...Θα το θεωρήσω σε πρώτη φάση ότι μάλλον ελεγχουν την γραμμή γι αυτό και έπεσε και το τηλ...
Ναι μου είπαν ότι θα ελεγχτεί εξονχιστικά η γραμμή εντός δύο ημερών...
Βασικά πήρα στο τμήμα μεταπωλητών απο την εταιρεία που εργάζομαι οτι δήθεν πρόκειται για πελάτη κλπ..
Δεν μπορώ να καταλαβώ γιατι πέρνω τηλ και στο 13831 και έχω ακούσει όλο το cd του τηλεφωνικού κέντρου αλλα έχουν κατεβάσει και το τηλ για το τμήμα μεταπωλητών που δήλωσα τη βλάβη...
Πάντως φίλος μου που είναι λίγο πιο κοντά στο dslam απο μένα και συγχρόνιζει κ στα 20 .. παίζει μια χαρά... (Και ειναι 1 μηνα συνδρομητής)

[Edit] To τηλ επανήλθε και πάλι τα ίδια... adsl synchronized PPP δεν κανει connect


[Edit no2] | Καθώς μιλούσα στη μάνα μ στο τηλ τώρα της είπα να κοιτάξει το μόντεμ,επανήλθε και το ίντερνετ...

avpap75
13-02-08, 17:05
Μόλις με πήρε η μάνα μου τηλ. και μου είπε ότι έπεσε και η γραμμή του τηλεφώνου...Θα το θεωρήσω σε πρώτη φάση ότι μάλλον ελεγχουν την γραμμή γι αυτό και έπεσε και το τηλ...
Ναι μου είπαν ότι θα ελεγχτεί εξονχιστικά η γραμμή εντός δύο ημερών...
Βασικά πήρα στο τμήμα μεταπωλητών απο την εταιρεία που εργάζομαι οτι δήθεν πρόκειται για πελάτη κλπ..
Δεν μπορώ να καταλαβώ γιατι πέρνω τηλ και στο 13831 και έχω ακούσει όλο το cd του τηλεφωνικού κέντρου αλλα έχουν κατεβάσει και το τηλ για το τμήμα μεταπωλητών που δήλωσα τη βλάβη...
Πάντως φίλος μου που είναι λίγο πιο κοντά στο dslam απο μένα και συγχρόνιζει κ στα 20 .. παίζει μια χαρά... (Και ειναι 1 μηνα συνδρομητής)

[Edit] To τηλ επανήλθε και πάλι τα ίδια... adsl synchronized PPP δεν κανει connect


[Edit no2] | Καθώς μιλούσα στη μάνα μ στο τηλ τώρα της είπα να κοιτάξει το μόντεμ,επανήλθε και το ίντερνετ...

Τώρα μόλις επανήλθε και το δικό μου ίντερνετ μετά από 20 μέρες. Έχω την αίσθηση πώς το μόνο που χρειαζόταν ήταν ένα reboot στην κάρτα μου ανήκει η γραμμή μου στο DSLAM. Παρόλαυτα τόσο καιρό με έβαζαν και ξύλωνα πρίζες, έλεγχα καλωδιώσεις, κατανεμητές, έκανα συνέχεια reset στο router, άλλαξα τρία router κ.τ.λ.
Μάλλον τελικά είναι ανίκανοι να παρέχουν after sales service και μας αραδιάζουν ένα εκατομμύριο μ......ς.
Ευτυχώς που τελειώνει το συμβόλαιο τον Ιούνιο και μετα γειά σας...

iliasstr
13-02-08, 17:52
Το θετικό είναι ότι ξέρω πως θα φτιαχτεί και το δικό μου. Το αρνητικό ότι δεν ξέρω πότε.

BladeGT πήρες πολλές φορές τηλ. τη Forthnet; Εγώ πήρα στο 8011009002 αφού πέρασα χίλιες επιλογές στο 13831.

avpap75 μάλλον έχεις δίκιο. Είναι κάτι απλο εκ μέρους τους και βάζουν εμάς να κάνουμε κωλοτούμπες! Εμένα με έβαλε να ξαναρυθμίσω το ρούτερ μαζί του, βήμα-βήμα, να το κάνω ρεσέτ (άντε να βρω μυτερό μολύβι :) ) να το βγάλω από την πρίζα κανα τέταρτο και δε θυμάμαι τι άλλο. Καταλαβαίνω βέβαια ότι έχουν να κάνουν με πολλούς - φαντάζομαι - όχι και τόσο σχετικούς, αλλά μη μας βγάζουν και την Παναγία μέχρι να δουν ότι δε φταίμε εμείς! Ουφ, ξεθύμανα λίγο.
Πρέπει ίσως να κάνουμε ADSL support group. Μια φορά την εβδομάδα να κάνουμε meeting να λέμε τον πόνο μας...

BladeGT
13-02-08, 19:50
οχι φιλε μου,1 τηλ πηρα μονο..κ αυτο σαν εταιρεια οτι ειναι ενος πελατη η γραμμη...
στο τμημα μεταπωλητων πηρα που το σηκωνουν πιο γρηγορα ;)
απλα χτες και σημερα βουιζε το ειχαν κατεβασει το τηλ..

ρε παιδια με δουλεύετε? πια υποστηριξη?
Βαζουν 10 κοπελιτσες που δεν ξερουν καν απο υπολογιστες και 10 παλικαρακια και απλα σου διαβαζουν ενα manual σε περιπτωση που εχει γινει κατι να ελεγχονται πρωτα αυτα να μην ασχολουντε με τον καθενα 10 ωρες... Εγω και να μην εχω κανει κατι επειδη γνωριζω καποια πραγματακια μιας και ειναι η δουλεια μου και το χομπι μου οτι και να μου πουν λεω ναι εκανα και αυτο και το αλλο..αλλες φορες οντως τα εχω κανει αλλες που καταλαβαινω οτι το προβλημα δεν ειναι απο εμενα δεν τα κανω καν...
Θα καθομαι να αναλωνομαι με τις ωρες στο τηλ να μου λεει καποιος,που δεν γνωριζει τι ειναι η dsl καν,το τι να κανω? :P
αστε τους να λαλανε τα δικα τους και να τους πρηζετε οτι αυτοι φταινε...

Επισης πιστευω ακραδαντα αν εξαιρεσεις το service τους οτι ειναι απτις καλυτερες εταιρειες...
Και δεν χρειαζεται να αλλαζετε παροχεα με το παραμικρο..οπου και να πατε συμβαινουν τα ιδια...η ΟΤΕ και τα σκας ..η σε οποιο ιδιοκτητο και να μπεις εκει μεινε ..αυτη ειναι η γνωμη μου :)


""Πρέπει ίσως να κάνουμε ADSL support group. Μια φορά την εβδομάδα να κάνουμε meeting να λέμε τον πόνο μας... ""
χαχαχαχαχα δεν εχεις και αδικο...
ADSL Group Therapy...

Η λυση ειναι μια..ιδιοκτητο δικτιο και ενα wifi να κλεβουμε τον γειτονα για backup...
Δοξα το θεο τριγυρω μου εχω 5-6-7-8 dsl ξεκλειδωτες..απλα βαριεμαι να μετακινω το wireless client μου για να πιασω καποια..
Παντως οκ εγω γενικοτερα ειμαι καλλυμενος και απτο athens wireless ;) πολλοι μοιραζουν τις dsl τους εκει..ενα msn/emails και browsing βγαινουν μια χαρα..
την DSL την εχω μονο για τα vpn κλπ και γενικα χρηση απο εξω προς το σπιτι μου να συνδεομαι κλπ :) δεν κατεβαζω ποτε απο ιντερνετ..να φανταστειτε την εχω βαλει στο access point μου και την δινω ελευθερα σε οποιον συνδεεται πανω μου.. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.