PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρκετά!!Πάμε γι'άλλα



psycost
13-02-08, 16:45
Έκανα αίτηση για το 2play απο τον ΜΑΙΟ!!!!!Τους πήρα τουλάχιστον 10 τηλέφωνα,έφαγα άπειρες ώρες στην αναμονή και τελικά;;Τίποτα!Από το Σεπτέμβρη περιμένουν ενημέρωση από τον ΟΤΕ για να δούνε πού είναι το πρόβλημα.Παλικάρια μη βιάζεστε θα πάθετε τίποτα!!!!!
Έκανα λοιπόν τηλεφωνικά αίτηση στη NetOne γιατί άκουσα οτι είναι λίγο πιο σοβαρή εταιρία.Απλά επειδή εκρεμεί το θέμα της Forthnet τους πήρα τηλέφωνο να το ακυρώσουν και μου είπαν να τους στείλω μια ακυρωτική επιστολή κτλ.Επειδή πολλά έχω ακούσει οτι κάνουν τους δύσκολους οταν είναι να κάνεις ακύρωση αίτησης,τους ρώτησα αν θα χρεωθώ οτιδήποτε και μου είπαν οτι οχι δεν χρεώνομαι εφόσον δεν έχει γίνει ενεργοποίηση.Εδώ είμαι και αν γίνει το παραμικρό θα φάνε κράξιμο με την πρώτη ευκαιρία!!:clap:

Patha
13-02-08, 19:36
ΜΑΚΑΡΙ να βγω ψεύτης, αλλά κάτσε να δεις που όπου να 'ναι θα σου έρθει το SMS ενεργοποίησης :p

slaughter
13-02-08, 22:11
ναι δυστυχώς από αυτά που διαβάζω εδωμέσα έχει γίνει σε πολλούς !!!!

xolloth
13-02-08, 22:15
τον Μαιο εκανεs την αιτηση,αλλα απο ποτε εχει δικτυο στην περιοχη σου η φοερθνετ;
γιατι αυτο μετραει.
οχι βεβαια δεν τουs δικαιολογω,ειναι απαραδεκτοι.

psycost
13-02-08, 22:37
Από τότε που έκανα την αίτηση υπήρχε διαθεσιμότητα δικτύου.Γι αυτό την έκανα κι όλας,αλλιώς θα την είχα κάνει στη Hol που τότε είχε παρόμοια προσφορά.

theopan
14-02-08, 00:49
Έκανα αίτηση για το 2play απο τον ΜΑΙΟ!!!!!Τους πήρα τουλάχιστον 10 τηλέφωνα,έφαγα άπειρες ώρες στην αναμονή και τελικά;;Τίποτα!Από το Σεπτέμβρη περιμένουν ενημέρωση από τον ΟΤΕ για να δούνε πού είναι το πρόβλημα.Παλικάρια μη βιάζεστε θα πάθετε τίποτα!!!!!

10 τηλέφωνα από τον περασμένο Μάϊο και τα θεωρείς πολλά; Τόσα είχα κάνει σε 1 μήνα όσο τους περίμενα (+ 2-3 φορές που πήγα από τα γραφεία τους) και άκρη δεν έβγαλα!
Χαρά στο κουράγιο σου κι εσένα πάντως να περιμένεις κοντά ...1 χρόνο. Μη διανοηθείς πάντως τίποτα άλλο εκτός από ΝΕΤΟΝΕ ή ΟΤΕ ως εναλλακτική λύση στην κατάσταση που βρίσκεσαι. Είναι οι μόνοι 2 που υπάρχει περίπτωση να σε ξεμπλέξουν. Έκανα το λάθος καπάκι μετά τη forthnet να κάνω αίτηση στη HOL πιστεύοντας ότι είναι πιο σοβαρή αυτό τον καιρό, και το μόνο που κέρδισα ήταν άλλο ένα 2μηνο χαμένος χρόνος και σπασμένα νεύρα.

gogos888
14-02-08, 08:47
Σε ποιά περιοχή είσαι; Υπάρχουν άλλοι ενεργοποιημένοι στην περιοχή σου; Αν όχι, φοβάμαι ότι το πρόβλημα είναι στον ΟΤΕ και θα τραβήξεις τα ίδια και στην NetOne. Αν βγάζει "εικονική κάλυψη" η Forthnet θα βγάζει και η NetOne :down:

theopan
14-02-08, 10:20
Αν βγάζει "εικονική κάλυψη" η Forthnet θα βγάζει και η NetOne :down:


Μπα όχι. Οι "εικονικές" καλύψεις είναι καθαρά πρόβλημα της ανοργανωσιάς των παρόχων από όσο κατάλαβα. Είτε γιατί καθυστερούν να αυξήσουν τη χωρητικότητα των dslam τους, ή γιατί δεν ενημερώνουν σωστά τον ΟΤΕ (επειδή δεν ξέρουν να δουλέψουν το WCRM) για τις ακυρώσεις με αποτέλεσμα να διπλοδεσμεύουν πόρτες

Chris_Nik
14-02-08, 10:25
Πολυ υπομονη ρε παιδια.......
Εγω δεν μπορω να περιμενω τοσο.... Οποτε ας ειναι καλα ο ΟΤΕ.... (Για την ωρα παντα.....)

xolloth
14-02-08, 10:49
τελικα σε ποια περιοχη εισαι;

psycost
14-02-08, 14:20
Είμαι στο Χολαργό παιδιά.Και απ'οτι ξέρω υπάρχει κάλυψη στην περιοχή πολύ καιρό τώρα.

theopan
14-02-08, 14:55
Είμαι στο Χολαργό παιδιά.Και απ'οτι ξέρω υπάρχει κάλυψη στην περιοχή πολύ καιρό τώρα.

Είναι άλλο πράγμα η κάλυψη και άλλο η διαθεσιμότητα. Κάλυψη ναι προφανώς έχει. Σημαίνει έστησαν dslam της fortnet στο Α/Κ Χολαργού.
Οι πόρτες αυτού του dslam όμως προφανώς μπορεί να είναι όλες κατειλλημένες από υπάρχοντες συνδρομητές και να μην υπάρχει ελεύθερη για να συνδέσουν άλλους. Αυτό λέγεται έλλειψη διαθεσιμότητας.

psycost
14-02-08, 15:17
Ντεν ξέρω καρντιά μου.Εγώ αυτό που μπορούσα να κάνω δηλαδή να μπω στο site και να δώσω τον αριθμό μου για να δω αν υπάρχει διαθεσιμότητα,το έκανα.Εφόσον το έκανε κι αυτός ο τύπος στην NetOne και είπε οτι υπάρχει διαθεσιμότητα και θα σας συνδέσουμε σε 20 εργάσιμες,είναι δίκο τους θέμα και πρόβλημα πώς θα γίνει αυτό.
Δεν βρίσκω το λόγο γιατί να πρέπει να ξέρω πότε τα dslam είναι γεμάτα,εγώ είμαι πελάτης.Αυτό που ξέρω είναι μου είπαν οτι θα συνδεθώ σε 20 εργάσιμες και περίμενα να συνδεθώ σε 20 εργάσιμες.Τα υπόλοιπα ανήκουν στη Forthnet και στον εκάστοτε provider.

Gr_Soul
14-02-08, 15:21
Ρε παιδιά, τι παιδεύεστε.

Βάλτε τον ΟΤΕ να τελειώνουμε. Σε 20 μέρες ενεργοποίση (το αργότερο) και χωρίς προβλήματα.


Σημειώνω οτι ο ΟΤΕ θα ανακοινώσει μέσα στο 2μηνο ότι οι χρήστες Connex και Talk δε θα πληρώνουν πάγιο.

Δηλαδή 45 € τα 24 Mbps και δωρεάν σταθερό

theopan
14-02-08, 16:28
Ντεν ξέρω καρντιά μου.Εγώ αυτό που μπορούσα να κάνω δηλαδή να μπω στο site και να δώσω τον αριθμό μου για να δω αν υπάρχει διαθεσιμότητα,το έκανα.Εφόσον το έκανε κι αυτός ο τύπος στην NetOne και είπε οτι υπάρχει διαθεσιμότητα και θα σας συνδέσουμε σε 20 εργάσιμες,είναι δίκο τους θέμα και πρόβλημα πώς θα γίνει αυτό.
Δεν βρίσκω το λόγο γιατί να πρέπει να ξέρω πότε τα dslam είναι γεμάτα,εγώ είμαι πελάτης.Αυτό που ξέρω είναι μου είπαν οτι θα συνδεθώ σε 20 εργάσιμες και περίμενα να συνδεθώ σε 20 εργάσιμες.Τα υπόλοιπα ανήκουν στη Forthnet και στον εκάστοτε provider.

Έχεις απόλυτο δίκιο! Δε διαφωνώ μαζί σου! Απλά είναι γνωστό πια ότι τα wizards των παρόχων (και οι ίδιοι οι πάροχοι) για κάποιους λόγους δε λένε την πραγματική κατάσταση (αν υπάρχει διαθεσιμότητα δηλαδή). Μόνο τη vivodi έχω δει να αναγράφει στο wizard της "δεν υπάρχει προσωρινά διαθεσιμότητα" σε περιοχές που δεν είχε πόρτες (ενώ φυσικά είχε κάλυψη δηλαδή υπάρχοντες συνδρομητές).



Ρε παιδιά, τι παιδεύεστε.

Βάλτε τον ΟΤΕ να τελειώνουμε. Σε 20 μέρες ενεργοποίση (το αργότερο) και χωρίς προβλήματα.


Σημειώνω οτι ο ΟΤΕ θα ανακοινώσει μέσα στο 2μηνο ότι οι χρήστες Connex και Talk δε θα πληρώνουν πάγιο.

Δηλαδή 45  τα 24 Mbps και δωρεάν σταθερό

Με connx και talk (το οποίο οφείλουμε να σημειώσουμε ότι δίνει "δωρεάν" κλήσεις μόνο προς σταθερά ΟΤΕ για όσους δεν το γνωρίζουν) δε θα έλεγα ότι είναι και ακριβώς ευκαιρία. Πάλι τελευταίος και καταϊδρωμένος και πάλι κοροϊδεύει τον κόσμο ο ΟΤΕ σε τιμολογιακή πολιτική...
(Αν φυσικά συμβεί αυτό που λες καθώς τίποτα δεν έχει ανακοινωθεί επισήμως αντιθέτως μάλιστα μέχρι πολύ πρόσφατα ο ΟΤΕ δήλωνε κατηγορηματικά ότι δεν πρόκειται να καταργήσει το πάγιο τηλεφωνίας)

Gr_Soul
14-02-08, 16:35
Εχεις δικιο για το talk και συμγωνω.

Προσεξε, εγκυρες πηγες μου ειπαν οτι εντος διμηνου ο ΟΤΕ θα καταργησει το παγιο στη συνδεση των 60 ευρω η οποια θα γινει 45. Παλι πιο ακριβος ειναι απο τους αλλους, ομως θα ειναι μια καλη αρχη για την αυξηση του ανταγωνισμου.

baskon
14-02-08, 16:36
Εμενα φίλος μου μενει στο χολαργό και η κατασταση με τη ταχυτητα είναι απαραδεκτη.Σα να εχει 2 mbit είναι σχεδον όλη τη μερα..
Καλύτερα που δε σε ενεργοποιησαν.Πηγαινε για αλλου:respekt:

psycost
23-02-08, 23:04
Παιδιά θέλω τη βοήθειά σας γιατί δε τα βγάζω πέρα.Την ημέρα που άνοιξα το thread(κάτι παραπάνω από βδομάδα)πήρα το support της Forthnet για να μου στείλουν την αίτηση ακύρωσης για τη γραμμή μιας και από το Μάιο δεν έγινε τίποτα.Την πρώτη φορά η τύπισα μου λέει έχουμε πρόβλημα στο σύστημα κ δε μπορώ να σου στείλω το mail με τη φόρμα,θα στο στείλω αύριο σίγουρα.Αύριο δε στάλθηκε τελικά,μετά από 2 μέρες κάνω το 2ο τηλέφωνο.Το ίδιο σκηνικό,τελικά παίρνω και 3ο τηλέφωνο.Και η αίτηση ακόμα έρχεται.Τί πρέπει να γίνει τώρα θα τη βγάζω όλη τη μέρα στο τηλέφωνο παρακαλόντας τους να μου στείλουν τη φόρμα ακύρωσης αίτησης;Έχουμε κι άλλες δουλειές,κι επίσης η υπομονή μου έχει εξαντληθέι προ πολλού μ αυτη την εταιρία.Θα ήθελα να μου πείτε τί άλλο μπορώ να κάνω.Κάθε ιδέα δεκτή εδώ που φτάσαμε.

notios7
23-02-08, 23:23
ο οτε λογω νομοθεσιας ανταγωνισμου δεν μπορει να εχει καλυτερες τιμες,και η αντιπερα οχθη δεν μπορει να εχει καλυτερες υπηρεσιες.

psycost
23-02-08, 23:27
Ευχαριστώ για την απάντηση.Δεν έχει όμως σχέση μ αυτό που ρώτησα.

theopan
24-02-08, 02:56
Ευχαριστώ για την απάντηση.Δεν έχει όμως σχέση μ αυτό που ρώτησα.


http://www.forthnet.gr/media/double_play/applications_2play/Αίτηση%20Διακοπής%20υπηρεσίας.pdf

Εδώ είναι η φόρμα. Θα σου πρότεινα να την παραδώσεις ο ίδιος όμως και όχι να τη στείλεις με φαξ. Έχουν μια τάση να "χάνονται" τα φαξ.

skarageo
24-02-08, 11:44
Έκανα αίτηση για το 2play απο τον ΜΑΙΟ!!!!!Τους πήρα τουλάχιστον 10 τηλέφωνα,έφαγα άπειρες ώρες στην αναμονή και τελικά;;Τίποτα!Από το Σεπτέμβρη περιμένουν ενημέρωση από τον ΟΤΕ για να δούνε πού είναι το πρόβλημα.Παλικάρια μη βιάζεστε θα πάθετε τίποτα!!!!!
Έκανα λοιπόν τηλεφωνικά αίτηση στη NetOne γιατί άκουσα οτι είναι λίγο πιο σοβαρή εταιρία.Απλά επειδή εκρεμεί το θέμα της Forthnet τους πήρα τηλέφωνο να το ακυρώσουν και μου είπαν να τους στείλω μια ακυρωτική επιστολή κτλ.Επειδή πολλά έχω ακούσει οτι κάνουν τους δύσκολους οταν είναι να κάνεις ακύρωση αίτησης,τους ρώτησα αν θα χρεωθώ οτιδήποτε και μου είπαν οτι οχι δεν χρεώνομαι εφόσον δεν έχει γίνει ενεργοποίηση.Εδώ είμαι και αν γίνει το παραμικρό θα φάνε κράξιμο με την πρώτη ευκαιρία!!:clap:

Μήπως έχεις καμιά εκκρεμότητα με ΟΤΕ; Κανένα απλήρωτο λογαριασμό κ.λ.π.; Γιατί μην περιμένεις από την 4νετ να αναλάβει να λύσει τέτοιες εκκρεμότητες, άσχετα αν δεσμεύεται.
Αντίστοιχη περίπτωση από γνωστό που περίμενε ένα χρόνο να συνδεθεί ενώ είχε απλήρωτο λογαριασμό. Μόλις τον πλήρωσε ενεργοποιήθηκε σε 2 εβδομάδες

Producer
24-02-08, 12:50
http://www.forthnet.gr/media/double_play/applications_2play/Αίτηση%20Διακοπής%20υπηρεσίας.pdf

Εδώ είναι η φόρμα. Θα σου πρότεινα να την παραδώσεις ο ίδιος όμως και όχι να τη στείλεις με φαξ. Έχουν μια τάση να "χάνονται" τα φαξ.

Thank you!!!

5 θα στείλω μπας και κάτσει η μία... ποτέ ξανά Forthnet :lock:

hel
24-02-08, 14:49
Μήπως έχεις καμιά εκκρεμότητα με ΟΤΕ; Κανένα απλήρωτο λογαριασμό κ.λ.π.; Γιατί μην περιμένεις από την 4νετ να αναλάβει να λύσει τέτοιες εκκρεμότητες, άσχετα αν δεσμεύεται.
Αντίστοιχη περίπτωση από γνωστό που περίμενε ένα χρόνο να συνδεθεί ενώ είχε απλήρωτο λογαριασμό. Μόλις τον πλήρωσε ενεργοποιήθηκε σε 2 εβδομάδες

Και υπάρχει και η πιθανότητα να είναι κανονικά πληρωμένος ο λογαριασμός αλλά να φαίνεται απλήρωτος σε ΟΤΕ.

psycost
04-03-08, 19:40
Λοιπόν,για την ιστορία.Η αίτηση στη Forthnet είχε γίνει από το Μάιο κ μέχρι τον Φλεβάρη δεν έγινε τίποτα.Στη συνέχεια 13/2 έκανα αίτηση στη ΝetOne και σήμερα 4/3 παίζει το κύκλωμά της με Internet και τηλέφωνο κανονικά.Τα συμπεράσματα δικά σας. :oneup:

hel
05-03-08, 17:06
Έχεις δίκιο.
Σου είπαν τελικά τι έφταιγε;

psycost
05-03-08, 21:22
Από τη Forthnet;Μπα τί να μου πούνε.Εδώ με το ζόρι συνενοηθήκαμε για την αίτηση ακύρωσης.Μακρυά κι αγαπημένοι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.