PDA

Επιστροφή στο Forum : 2play και τηλεφωνία



p_vassilis
13-02-08, 19:36
Γεια χαρά σε όλους....

έχω ενεργοποιημένη την υπηρεσία περίπου 2 εβδομάδες τώρα, άλλα το τηλέφωνο ακόμα δεν έχει δουλέψει. Το ticket παραμένει ανοιχτό στην hol, από την πλευρά μου νομίζω ότι είμαι εντάξει (δεν βρήκα κάποιο σχετικό thread που να με "διορθώνει"), αλλά επειδή κάποια πράγματα δεν τα ξέρω είπα να τα επιβεβαιώσω.
Στην είκονα φαίνονται τα στοιχεία από το management tools. Δεν φαίνεται κάποια υπηρεσία σε εκκρεμότητα ή να είναι πιλοτική.
Έχω συνδέσει το splitter στην κεντρική γραμμή, το γκρί σκέλος από τη διχάλα στο "modem" του splitter και την άλλη του άκρη στο Fritz 7140 (firmware 39.04.47 Annex A). Το τηλέφωνο το έχω στο fon1 του Fritz. (έχω επιπλέον δοκιμάσει χωρίς το splitter στη μέση, αλλά χωρίς αλλαγή της κατάστασης μου).
Στο menu του Fritz έχω κάνει τα εξής: στο menu "extensions" του telephony, πέρασα ως fixed line το 210...(μεταφορά από ΟΤΕ), έχοντας επιλέξει "analog line" (είχα PSTN σύνδεση). Στο "overview" του ίδιου menu έκανα edit στο Fon1, επέλεξα το συγκεκριμένο αριθμό και τα extension properties φαίνονται στην εικόνα.

Όταν καλώ ή με καλούν ακούω σήμα κατειλημένου.
Κάνω κάτι λάθος ή δεν κάνω κάτι??
Αν θέλω να προσθέσω και τον αριθμό της hol αλλάζω το "analog line" σε "ISDN"?
Για να κάνω κλήση πληκτρολογώ το νούμερο κατευθείαν ή προσθέτω κάτι?
Το configuration file που διάβασα ότι στέλνει η hol, είναι απαραίτητο ή χρησιμοποιήται αν κάτι πάει στραβά στο fritz?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

dikal
13-02-08, 23:22
Πρώτα σύνδεσε το ρούτερ με την πρίζα με ένα απλό καλώδιο τηλεφώνου, χωρίς σπλίτερ και διχαλωτό καλώδιο (μπερδεύτηκα με τη συνδεσμολογία που λες).

Ύστερα διάβασε αυτό
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1800033&postcount=2
και κάνε ακριβώς τα ίδια.

Θα δουλέψει και ο αριθμός της hol με τα παραπάνω, στο FON2.
Καλείς αριθμούς με τον ίδιο τρόπο όπως έκανες με ΟΤΕ.
Μην ψάχνεις ακόμη αρχείο ρυθμίσεων.

Δοκίμασε και πες μας.

aa144
13-02-08, 23:54
Και μετά ξαναπέρνα και το αρχείο ρυθμίσεων της τηλεφωνίας. Θα στο στείλει η Hol (λέμε τώρα...) αφού πρώτα καταφέρεις να τους πάρεις τηλέφωνο (....).

Οι οδηγίες για τη χρήση του αρχείου βρίσκονται εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1379669&postcount=650

p_vassilis
14-02-08, 00:06
Στη συνέχεια πήγαινε
Settings -> Telephony -> Extensions -> [edit] στο FON1
και βάλε στο Number of the extension: Internet: LINE 1
τα πεδία στο Additional numbers άφησέ τα κενά. Κάνε Apply.

Η επιλογή που αναφέρεις είναι drop down menu, δεν μπορείς να πληκτρολογήσεις...μήπως δεν καταλαβαίνω κάτι σωστά?? Επισυνάπτω 2 εικόνες που αφορούν στα extensions.
Επιπλέον στο "fixed line number" δέχεται μόνο αριθμούς...που πληκτρολογώ, το Internet: LINE 1??

Και μετά ξαναπέρνα και το αρχείο ρυθμίσεων της τηλεφωνίας.

Ποιό αρχείο ρυθμίσεων της τηλεφωνίας??
(αρχίζω να αισθανομαι πολύ χαζός):(:(

Terry Meynolds
14-02-08, 00:13
Βασίλη κι εγώ τα ίδια με σένα έχω. Είμαι ενεργοποιημένος σχεδόν 10 μέρες αλλά τηλέφωνο τίποτα. Βέβαια δεν έχω το fritz αλλά το netfaster και βλέπω ότι ακόμα δεν μου έχουν δώσει ip για το τηλέφωνο.
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο αρχείo ρυθμίσεων για το netfaster? Δηλαδή κάτι παρόμοιο με αυτό που υπάρχει για το fritz? Ή μήπως πρέπει να περιμένω πότε θα τους έρθει η Θεία Φώτιση να μου περάσουν ip στο telephony ?

aa144
14-02-08, 00:34
Το αρχείο ρυθμίσεων της τηλεφωνίας απαγορεύεται να το ανεβάζουμε εδώ, γιατί διαμαρτύρεται η Hol...


Θα παρακαλέσω θερμά για τρίτη φόρα, να μην ξανά ανέβει αυτό το αρχείο,
Μας έχει ζητηθεί αυτό απο την Hol, Μιας και το συγκεκριμένο αρχείο είναι custom για τον κάθε χρήστη

Ευχαριστώ

dikal
14-02-08, 09:31
Η επιλογή που αναφέρεις είναι drop down menu, δεν μπορείς να πληκτρολογήσεις...μήπως δεν καταλαβαίνω κάτι σωστά?? Επισυνάπτω 2 εικόνες που αφορούν στα extensions.
Επιπλέον στο "fixed line number" δέχεται μόνο αριθμούς...που πληκτρολογώ, το Internet: LINE 1??

Και μετά ξαναπέρνα και το αρχείο ρυθμίσεων της τηλεφωνίας.

Ποιό αρχείο ρυθμίσεων της τηλεφωνίας??
(αρχίζω να αισθανομαι πολύ χαζός):(:(

Την 1η οθόνη που έστειλες μην την πειράζεις.
Στη δεύτερη από τις οθόνες που μου έστειλες, πήγαινε στο drop down menu του number of the extension και επέλεξε Internet: LINE1.
To ίδιο κάνε και με την αντίστοιχη οθόνη του FON2 (επέλεξε Internet: LINE2).

Αν στο drop down menu δεν υπάρχουν οι επιλογές Internet: LINE1 και Internet: LINE2, χρειάζεσαι το configuration file.

p_vassilis
14-02-08, 19:38
Δυστυχώς για μένα, η επιλογή που αναφέρεις δεν υπάρχει στο drop down menu, άρα...

ευχαριστώ πολύ....

aa144
14-02-08, 19:53
Και μετά ξαναπέρνα και το αρχείο ρυθμίσεων της τηλεφωνίας.

Ποιό αρχείο ρυθμίσεων της τηλεφωνίας??
(αρχίζω να αισθανομαι πολύ χαζός):(:(

Κάπου το πήρε το μάτι μου τελευταία, για ρίξε μια ματιά εδώ:

http://rapidshare.com/files/91282738/fritzbox_AnnexA_double_play.rar

@ ADSLgr.com All rights reserved.