PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκκρεμεί διεργασία αντιγραφής/μετακίνησης αρχείου



valliant69
13-02-08, 20:02
Καλησπέρα (ή καλημέρα, ανάλογα :ρ) σε όλους!

Εδώ και μερικές ημέρες παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα: όταν αντιγράφω -ή συνηθέστερα, μετακινώ- ένα ή περισσότερα αρχεία από ένα δίσκο μου σε ένα άλλο (εσωτερικοί δίσκοι και οι δύο), η διαδικασία δεν τερματίζεται κανονικά. Μένει εκκρεμής, με ή χωρίς progress bar στην οθόνη, ανεξαρτήτως μεγέθους αρχείου, φακέλου προέλευσης και προορισμού, ώρας και μέρας της εβδομάδος, κλπ. Όταν πάω να τερματίσω ή επανεκκινήσω τον υπολογιστή μου, τα Windows μου βγάζουν το μύνημα ότι "αυτή τη στιγμή επεξεργάζονται ένα αρχείο..." κλπ κλπ. Ο μόνος τρόπος να προχωρήσει ο τερματισμός είναι να κάνω "Τέλος διεργασίας" σε ΟΛΑ τα στιγμιότυπα του explorer.exe που τρέχουν εκείνη τη στιγμή!

Τεχνικές λεπτομέρειες:
Windows XP GR SP2, Intel Quad Q6600, 2X1024 DDR2 800 RAM, 1X500GB HDD SATA-II, 1X320GB HDD SATA-II, chipset P35 Express (Gigabyte mobo).

Προγράμματα που τρέχουν στο παρασκήνιο (και θεωρώ πιθανούς υπόπτους!):
- DeepFreeze 5 (το οποίο όμως ΔΕΝ παρακολουθεί τα partitions μεταξύ των οποίων γίνεται η αντιγραφή/μετακίνηση)
- AVG Anti-virus free
- Acronis TrueImage 7.0

Αν θυμάμαι καλά, το πρόβλημα συνήθως παρουσιάζεται όταν ο ένας από τους φακέλους (προέλευσης ή προορισμού, δεν έχει σημασία) είναι κάποιος κοινόχρηστος στο τοπικό μου δίκτυο (χωρίς απαραίτητα να είναι ανοιχτό το δεύτερο PC).

Καμμιά ιδέα βρε παιδιά;

ZAGNA
14-02-08, 12:09
Κάνε ένα full scan σε safe mode με ένα anti-virus υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για ιό.
Εάν και πάλι αντιμετωπίζεις πρόβλημα απενεργοποίησε το deepfreeze είναι αρκετά πιθανό να σου κολλάει την μεταφορά.
Βεβαιώσου ότι οι κοινόχτηστοι φάκελοι δεν είναι κλειδωμένοι στο δίκτυο κοινόχρηστων φακέλων.
Δοκίμασε αυτούς τους φακέλους να τους αποθηκέυσεις με άλλο τρόπο ... πχ γράψτους σε ένα cd. Εάν τους γράψει κανονικά υπάρχει πρόβλημα με τον άλλο δίσκο...ή με τα windows.Δοκίμασε να κάνεις ένα repair τα windows.

@ ADSLgr.com All rights reserved.