PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδέσεις δικτύου - "πύλη Internet" netfaster



lsavvaid
13-02-08, 22:50
Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει? έχω νετφάστερ και στην αρχη μου έβγαζε στις συνδέσεις δικτύου την πύλη ιντερνετ wan intracom και τα σχετικά. από τότε που σύνδεσα έναν ακόμη υπολογιστή ασύρματα εμένα δεν μου βγάζει τίποτα και στον υπολογιστή που συνδέεται ασύρματα το εμφανίζει (πύλη ιντερνετ WAN). βέβαια έχω ίντερνετ κανονικά και εγώ. σημειώνω ότι δουλεύω το DHCP από το ρούτερ και για τους δύο υπολογιστές και το UPnP από το ρούτερ είναι enable. γιατί γίνεται αυτό? είναι πρόβλημα? τι πρέπει να κάνω και από που? ευχαριστώ

aa144
13-02-08, 23:50
Τι ακριβώς έκδοση λειτουργικού συστήματος έχει ο κάθε ένας υπολογιστής; Είναι κάποιος πιο σύγχρονος (νεώτερη έκδοση) από τον άλλον και ποιός;

lsavvaid
13-02-08, 23:54
σε αυτον που δεν το εμφανίζει (σύνδεση ethernet) έχει windows xp pro sp2 -ενώ ο άλλος που το εμφανίζει (ασύρματη σύνδεση) έχει windows xp home sp2.

aa144
13-02-08, 23:59
Μήπως τα XP δεν είναι ίδιας έκδοσης, κοίτα με δεξί κλικ στο εικονίδιο "ο υπολογιστής μου", επιλογή ιδιότητες, την ακριβή περιγραφή του λειτουργικού (π.χ. XP pro, Version 2002)

ariadgr
14-02-08, 00:09
Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει? έχω νετφάστερ και στην αρχη μου έβγαζε στις συνδέσεις δικτύου την πύλη ιντερνετ wan intracom και τα σχετικά. από τότε που σύνδεσα έναν ακόμη υπολογιστή ασύρματα εμένα δεν μου βγάζει τίποτα και στον υπολογιστή που συνδέεται ασύρματα το εμφανίζει (πύλη ιντερνετ WAN). βέβαια έχω ίντερνετ κανονικά και εγώ. σημειώνω ότι δουλεύω το DHCP από το ρούτερ και για τους δύο υπολογιστές και το UPnP από το ρούτερ είναι enable. γιατί γίνεται αυτό? είναι πρόβλημα? τι πρέπει να κάνω και από που? ευχαριστώ

Αφού έχεις Internet κανονικά, γιατί ασχολείσαι με την "πύλη internet"; :hmm:

lsavvaid
14-02-08, 00:15
ΧP pro, Version 2002 είναι στο δικό μου που δεν βγάζει την πύλη . το έβγαζε κανονικά στην αρχή μέχρι να βάλω και τον δεύτερο υπογιστή με τα home.

aa144
14-02-08, 00:38
Ναι, αλλά το άλλο, που τώρα έχει την πύλη, τι ακριβώς έκδοση έχει;

jacobgr
14-02-08, 08:55
Θεσεις δικτύου -> Αποκρυψη/Εμφανιση εικονιδιων δικτυακων συσκευών PnP

@ ADSLgr.com All rights reserved.