PDA

Επιστροφή στο Forum : Budget Καρτοκινητη Τηλεφωνία: γιατί να σε γδύνουν οι εταιρίες (και το κράτος);



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

lewton
13-02-08, 22:59
Φτάνει πια με τις χρεώσεις τους!
Να ελάχιστη χρέωση από εδώ, να super-duper προγράμματα με ψιλά γράμματα, να τέλος συνδρομητών για να κλείνει καμια μαύρη τρύπα του προϋπολογισμιού ο ΥΠ.ΕΘ.Ο., δεν είναι να έχεις σύνδεση με συμβόλαιο.
Και αν πιάσουμε τα κλασικά καρτοκινητά των Cosmote/Vodafone/Wind, οι χρεώσεις τους είναι ληστρικότατες.
Η λύση σε όλα τα παραπάνω είναι η αλλαγή σε ένα από τα λεγόμενα budget καρτοκινητά, αυτά δηλαδή που έχουν χρεώσεις πολύ χαμηλότερες από αυτές που έχουν συνηθίσει οι καταναλωτές, ενδεχομένως με μερικούς συμβιβασμούς σε θέματα υπηρεσιών.


Γιατί να αλλάξει κάποιος σε budget καρτοκινητό;

1. Για να χρεώνεται για κάθε κλήση όσο μίλησε, χωρίς τη γνωστή ελάχιστη χρέωση των 30 δευτερολέπτων.
2. Για να μιλάει στο κινητό όσο χρειάζεται να μιλήσει, και όχι όσο τον έβαλε να υπογράψει το τάδε κατάστημα για να του δώσει τζάμπα κάποια εντυπωσιακή συσκευή.
3. Για να μην πέφτει το πάγιο κάθε μήνα ανεξάρτητα από το αν μίλησε ή όχι (αν έχει σύνδεση με συμβόλαιο).
4. Για να μπορεί να πάρει ένα τηλέφωνο ή να στείλει ένα μήνυμα στο εξωτερικό χωρίς να πέφτει θύμα της πιο χοντρής αισχροκέρδειας.
5. Για να μην είναι δεσμευμένος με 12μηνο συμβόλαιο (αν έχει σύνδεση με συμβόλαιο).
6. Για να μην χρεώνεται τα μαλλιά της κεφαλής του για την βασική επικοινωνία του (αν έχει κάποιο από τα «κανονικά» καρτοκινητά.

Ελπίζω να πειστήκατε.


Ώρα για φορητότητα σε κάποιο budget καρτοκινητό λοιπόν!

Και πού αλλού θα μάθετε τα πάντα αν όχι από εμένα; :p
Σε αυτό το thread θα συγκεντρώνω ότι χρειάζεται να ξέρει κανείς για τη φθηνή καρτοκινητή τηλεφωνία στην Ελλάδα, με πίνακες με τις χρεώσεις για να είναι εύκολη η σύγκριση, καθώς και λεπτομέρειες που μπορεί να κάνουν τη διαφορά. Επίσης στόχος είναι η διαρκής ενημέρωση.
Η συμμετοχή όλων είναι πολύτιμη για να συνεχιστεί η προσπάθεια.


Oι επιλογές που υπάρχουν είναι 6:

Η πρώτη διδάξασα Q-Card, που βασίζεται στο δίκτυο της μητρικής Wind.
Το Frog Mobile, που ανήκει στην Cosmote και φυσικά βασίζεται στο δίκτυό της.
Η καρτοκινητή Champion ή Carrefour, που αποτελεί προϊόν της συνεργασίας της αλυσίδας με την Vodafone.
Το καρτοκινητό Vodafone International.
Η καρτοκινητή ΑΒ Βασιλόπουλος, σε συνεργασία με το δίκτυο της Wind.
Το Wind Free2Go, που με τη δέσμευση τιμής έχει εν μέρει τιμές παραπλήσιες με αυτές των budget καρτοκινητών.


Στις διπλανές επιλογές θα βρείτε συγκριτικά στοιχεία.


*Το άρθρο είναι ακόμα υπό κατασκευή.



[B]Πίνακας Νο1: οι βασικές χρεώσεις
πακέτο|κλήσεις προς ελληνικούς προορισμούς|κλήσεις προς το ίδιο πακέτο|SMS προς Ελλάδα|SMS προς εξωτερικό
Q-Card|0,0042 €/sec|0,002 €/sec|0,04 €|0,04 €
Frog Mobile|0,0042 €/sec|0,002 €/sec|0,04 €|0,04 €
Carrefour-Champion|0,0042 €/sec|0,002 €/sec|0,04 €|0,04 €
ΑΒ Βασιλόπουλος|0,0042 €/sec|χωρίς έκπτωση|0,04 €|0,04 €
Vodafone International|0,0042 €/sec|0,002 €/sec|0,04 €|0,04 €
Wind F2G 1, F2G 2|0,0042 €/sec|0,002 €/sec (προς όλα τα F2G)|0,04 €|0,04 €
Wind F2G 8|0,0042 €/sec|χωρίς έκπτωση|0,04 €|0,04 €

Δεν υπάρχει ελάχιστη χρέωση κλήσης.



Πίνακας Νο2: οι χρεώσεις για κλήσεις προς το εξωτερικό
πακέτο|προς Ευρώπη|προς Ευρώπη 2 και άλλες χώρες|προς ΗΠΑ, Καναδά, Αυστραλία|προς λοιπές χώρες
Q-Card|0,0071 €/sec|0,0042 €/sec|0,0071 €/sec|αναλυτικά (http://myq.gr/default.asp?siteID=1&pageID=21&tablePageID=17)
Frog Mobile|0,0071 €/sec|0,0042 €/sec|0,0071 €/sec|αναλυτικά (http://www.frogmobile.gr/el/internationalcallsPricelist.aspx?style=styles&ns=-10009&cid=18019#)
Carrefour-Champion|0,0071 €/sec|0,0042 €/sec|0,0071 €/sec|αναλυτικά (http://www.carrefour.gr/mobile_champion/pages.asp?page=14&lang=gr)
ΑΒ Βασιλόπουλος|0,0042 €/sec|0,0139 €/sec|0,0042 €/sec|αναλυτικά (http://www.wind.com.gr/ConDows/00001412_PRICELIST_AB_wind%20site%20141207.pdf)
Vodafone International|0,0145 €/sec*|σταθερά: 0,002 €/sec, κινητά: 0,0042 €/sec|0,01547 €/sec |αναλυτικά (http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001550000&vars=0000000000)
Wind F2G 1, F2G 2, F2G 8|0,0152 €/sec*|0,0174 €/sec*, off-peak: 0,0165 €/sec*|0,0152 €/sec|αναλυτικά (http://www.wind.com.gr/ConDows/00001375_WIND_F2G_01-11-2007.pdf)
*Eλάχιστη χρέωση 30 sec.
Στα υπόλοιπα δεν υπάρχει ελάχιστη χρέωση κλήσης.



Πίνακας Νο3: Ποιές χώρες ανήκουν στη Ζώνη «Ευρώπη 2 και άλλες χώρες» κάθε πακέτου
πακέτο|χώρες ζώνης 2
Q-Card|ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ, ΑΛΒΑΝΙΑ, ΑΡΜΕΝΙΑ, ΒΟΣΝΙΑ - ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ, ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ, ΓΕΩΡΓΙΑ, ΚΡΟΑΤΙΑ, ΛΕΤΤΟΝΙΑ, ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ, ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ, ΜΟΛΔΑΒΙΑ, ΟΥΓΓΑΡΙΑ, ΟΥΖΜΠΕΚΙΣΤΑΝ, ΟΥΚΡΑΝΙΑ, ΡΩΣΙΑ, ΣΕΡΒΙΑ, ΣΛΟΒΕΝΙΑ, ΤΣΕΧΙΑ, ΕΣΘΟΝΙΑ, ΚΟΣΟΒΟ, ΠΟΛΩΝΙΑ, ΡΟΥΜΑΝΙΑ, ΣΛΟΒΑΚΙΑ, ΦΥΡΟΜ
Frog Mobile|ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ, ΑΛΒΑΝΙΑ, ΑΡΜΕΝΙΑ, ΒΟΣΝΙΑ-ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ, ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ, ΓΕΩΡΓΙΑ, ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ, ΚΡΟΑΤΙΑ, ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ, ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ, ΜΟΛΔΑΒΙΑ, ΟΥΖΜΠΕΚΙΣΤΑΝ, ΟΥΚΡΑΝΙΑ, ΠΓΔΜ, ΠΟΛΩΝΙΑ, ΡΟΥΜΑΝΙΑ, ΡΩΣΙΑ, ΣΕΡΒΙΑ, ΣΛΟΒΕΝΙΑ, ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Carrefour-Champion|Αλβανία, Ανδόρα, Αυστρία, Βατικανό, Βέλγιο, Βοσνία Ερζεγοβίνη, Βουλγαρία, Γεωργία, Γιβραλτάρ, Γροιλανδία, Δανία, Ελβετία, Εσθονία, Ιρλανδία, Ισλανδία, Ισπανία, Κροατία, Λετονία, Λευκορωσία, Λιθουανία, Λιχτενστάιν, Λουξεμβούργο, Μάλτα, Μολδαβία, Μονακό, Νορβηγία, Ουγγαρία, Ουκρανία, ΠΓΔΜ (Σκόπια), Πολωνία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Ρωσία, Σερβία- Μαυροβούνιο, Σαν Μαρίνο, Σλοβακία, Σλοβενία, Σουηδία, Τουρκία, Τσεχία, Φαρόε νήσοι, Φιλανδία
ΑΒ Βασιλόπουλος|
Vodafone International|
Wind F2G 1, F2G 2|
Wind F2G 8|



[break=Υπηρεσίες Ανανέωσης και Δικτύου]

πακέτο|κάρτες ανανέωσης|on-line ανανέωση|επέκταση υπολοίπου|τηλεφωνητής|ειδοποίηση κλήσεων
Q-Card|από 3€ έως 20€|ΝΑΙ*|ΝΑΙ (δωρεάν)|ΝΑΙ (0,0046 €/δευτ)|ΝΑΙ
Frog Mobile|3€ και 7€|ΝΑΙ|ΝΑΙ (0,20 €/επέκταση)|ΟΧΙ|ΝΑΙ
Carrefour-Champion|από 3€ έως 50€|ΝΑΙ|ΟΧΙ|ΝΑΙ (0,1547 €/κλήση)|ΝΑΙ
ΑΒ Βασιλόπουλος|3€ και 7€|OXI|ΝΑΙ (0,35 €/επέκταση)|ΝΑΙ (0,0098 €/δευτ)|ΝΑΙ
Vodafone International|από 3€ έως 36€|ΝΑΙ|ΟΧΙ|ΝΑΙ (0,1547 €/κλήση)|ΝΑΙ
Wind F2G 1, F2G 2, F2G 8|από 10€ έως 50€**|ΝΑΙ|ΝΑΙ (0,35 €/επέκταση)|ΝΑΙ (0,0098 €/δευτ)|ΝΑΙ
*Δώρο +50% χρόνος ομιλίας για ανανεώσεις μέσω του myq.gr (http://myq.gr/default.asp?siteID=1&pageid=146&langid=1) έως τις 31 Μαρτίου
**Δώρο +10% χρόνος ομιλίας για ανανεώσεις στα καταστήματα Wind (και για ποσά μικρότερα των 3 ευρώ)

di_tlg
13-02-08, 23:39
Τώρα πρέπει να προσθέσεις και την κατροκινητή Ολυμπιακός:p:p:p

fadasma
13-02-08, 23:57
Στα "budget καρτοκινητά" να δεις ψιλά γράμματα που υπάρχουν.
Άσε που κανείς δε θα σε παίρνει αφού πληρώνει περισσότερα για κλήσεις προς αυτά τα νούμερα και θα είσαι αναγκασμένος να τους καλείς όλους εσύ.

lewton
14-02-08, 00:01
Στα "budget καρτοκινητά" να δεις ψιλά γράμματα που υπάρχουν.
Άσε που κανείς δε θα σε παίρνει αφού πληρώνει περισσότερα για κλήσεις προς αυτά τα νούμερα και θα είσαι αναγκασμένος να τους καλείς όλους εσύ.
Η παραπληροφόρηση έχει πάει σύννεφο βλέπω.
Δεν ισχύει τίποτα τέτοιο. Το Frog έχει τα τέλη τερματισμού της Cosmote. Τα Champion-Carrefour έχουν τα τέλη τερματισμού της Vodafone. Τα Q-Card/F2G/AB έχουν τα τέλη τερματισμού της Wind.

Μάλλον έχεις μείνει 2 χρόνια πίσω, πριν την απορρόφηση της Q από την Wind.

Vasileios
14-02-08, 01:09
Θεωρώ εξεραιτικά χρήσιμο να προστεθούν
α) Το Mo-Mad το οποίο κάτω από προυποθέσεις ( δύο ανανεώσεις με διπλασιασμό κάθε μήνα) έχει πολύ καλές χρεώσεις
β) Το Vodafone INTERNATIONAL που έχει πλέον χρέωση 0,0042 το δευτερόλεπτο προς όλους τους προορισμούς άρα είναι αντίστοιχο των άλλων πακέτων .
γ)Επίσης κάτω από προυποθέσεις το vodafone a lla carte προσφέρει την πιό φτηνή επικοινωνία αν χρησιμοποιείς μέχρι 120 ή 150 λεπτά τον μήνα+120μυνήματα + 2 αριθμούς με 0.01
Πρόκειται για το εβδομαδιαίο πακέτο των 30 λεπτών και 30 μυνημάτων που δίνει σύνολο 120 λεπτά και 120 μυνήματα με 20 ευρώ. Αν δεν φτάνουν προσθέτουμε και το μηνιαίο των 30 λεπτών προς VODAFONE και σταθερά (δεν μπορεί παρά κάποιες από τις κλήσεις μας θα περνάν από αυτό το πακέτο ).
Επίσης η χρέωση του εντός του πακέτου είναι ανα δευτερόλεπτο, από το πρώτο δευτερόλεπτο .
δ) Τέλος το F2G με τα πακέτα του έχει πάρα πολλές δυνατότητες και χρέωση ανά δευτερόλεπτο .


Το πρόβλημα με το FROG είναι ότι δεν υπάρχει τρόπος να σε καλέσουν με φτηνή χρέωση (0,01 το λεπτό)
Ενώ στα MOMAD και Q σε καλούν μέσο F2G με καλές χρεώσεις.
Ορισμένες χρονοκάρτες επίσης (smileandweb ή talk-talk ) καλούν με απίθανα υψηλές τιμές τα κινητά Q ακόμα και σήμερα .

pakitis
14-02-08, 02:12
Πολύ ωραίο το άρθρο και πιστεύω να συνεχιστεί... ;)

Gordito
14-02-08, 02:34
Αρχοντας!!!!
Απο σενα φυσικα περιμενω λεπτομερης αναλυση των πακετων αλλα και των εκαστοτε προσφορων πχ (μιληστε με αλλον wind f2g απεριοριστα με 4€ το μηνα...)

Πιστευω επισης οτι με την εμπειρια σου θα μπορουσες στον επιλογο να προτεινεις πακετα για μερικες περιπτωσεις, π.χ. "Θελω να μιλαω φτηνα με την κοπελα μου - τι να παρω/παρουμε;"

vOOz
14-02-08, 07:14
Σχετικα με αυτο που ανεφερε ο nikchris.. Πιστευω οτι ολα τα πακετα καρτοκινητης, εχουν μια αντιστοιχη "προσφορα". Το θεμα ειναι τι εχει ο αλλος :p
Πιο συγκεκριμενα, αν παιζει φανταριλικι στην μεση ή ειναι καινουριος ερωτας, συμφερει κατι σαν το 600'-5ευρω της what's up. Αν ειναι απλα σχεση θα προτιμουσα προσωπικα αυτο της κοσμοκαρτας, με 0,01ευρω/λεπτο προς 2 αριθμους:p


Υγ.: Ελπιζω το θεμα να μην βασιστει αποκλειστικα στις χρεωσεις! Γιατι ωραια και η Q/Wind αλλα πρεπει να σκαρφαλωνεις σε ταρατσες για να πιασεις σημα (ναι ειμαι υπερβολικη..) :down:

jap
14-02-08, 12:08
Μια παρατήρηση: Με εξαίρεση το F2G, δεν γίνεται φορητότητα σε αυτά τα πακέτα. Σε απλή Cosmocarta / Αλακάρτ γίνεται. Όσο για τις χρεώσεις, ίσως πρέπει να υπολογίσεις κι αυτές τις 2, με προϋπόθεση ότι παίρνεις πάντα τις προσφορές (κοσμοκάρτα προνομιακή και ανανεώσεις αλακάρτ με 50 ευρώ τη φορά από το site της vodafone).

........Auto merged post: jap added 1 Minutes and 55 Seconds later........


Γιατι ωραια και η Q/Wind αλλα πρεπει να σκαρφαλωνεις σε ταρατσες για να πιασεις σημα (ναι ειμαι υπερβολικη..) :down:

Δεν είσαι υπερβολική, και στη δική μας περιοχή το ίδιο ισχύει. Για αυτό το λογο κι εγώ μετέφερα το κλειδαράδικο νούμερο της Q σε κοσμοτέ χωρίς πάγιο.

lewton
14-02-08, 12:10
Θεωρώ εξεραιτικά χρήσιμο να προστεθούν
α) Το Mo-Mad το οποίο κάτω από προυποθέσεις ( δύο ανανεώσεις με διπλασιασμό κάθε μήνα) έχει πολύ καλές χρεώσεις
β) Το Vodafone INTERNATIONAL που έχει πλέον χρέωση 0,0042 το δευτερόλεπτο προς όλους τους προορισμούς άρα είναι αντίστοιχο των άλλων πακέτων .
γ)Επίσης κάτω από προυποθέσεις το vodafone a lla carte προσφέρει την πιό φτηνή επικοινωνία αν χρησιμοποιείς μέχρι 120 ή 150 λεπτά τον μήνα+120μυνήματα + 2 αριθμούς με 0.01
Πρόκειται για το εβδομαδιαίο πακέτο των 30 λεπτών και 30 μυνημάτων που δίνει σύνολο 120 λεπτά και 120 μυνήματα με 20 ευρώ. Αν δεν φτάνουν προσθέτουμε και το μηνιαίο των 30 λεπτών προς VODAFONE και σταθερά (δεν μπορεί παρά κάποιες από τις κλήσεις μας θα περνάν από αυτό το πακέτο ).
Επίσης η χρέωση του εντός του πακέτου είναι ανα δευτερόλεπτο, από το πρώτο δευτερόλεπτο .
δ) Τέλος το F2G με τα πακέτα του έχει πάρα πολλές δυνατότητες και χρέωση ανά δευτερόλεπτο .
α) το Momad ίσως μπει αργότερα, αφού ολοκληρωθούν τα βασικά.
β) Το Vodafone international δεν το ήξερα, και μοιάζει πολύ καλό. Ευχαριστώ, θα μπει. :)
γ) Αυτά τα «υπό προϋποθέσεις» είναι αυτά από τα οποία προσπαθώ να γλιτώσω τον κόσμο. Ωστόσο, επειδή βλέπω ότι υπάρχει ζήτηση, θα μπουν αργότερα σε ξεχωριστή υποενότητα.
δ) Έβαλα τα F2G 1, 2, 8. Το κλασικό F2G θα μπει μαζί με το A la Carte στα «υπό προϋποθέσεις».



Το πρόβλημα με το FROG είναι ότι δεν υπάρχει τρόπος να σε καλέσουν με φτηνή χρέωση (0,01 το λεπτό)
Ενώ στα MOMAD και Q σε καλούν μέσο F2G με καλές χρεώσεις.Ναι, είναι ένα θέμα αυτό του Frog, αλλά το Frog έχει μειωμένη χρέωση για κλήσεις από Frog σε Frog.



Ορισμένες χρονοκάρτες επίσης (smileandweb ή talk-talk ) καλούν με απίθανα υψηλές τιμές τα κινητά Q ακόμα και σήμερα .Τότε να μποϊκοτάρουμε τις κάρτες αυτές. :p
Πέρα από την πλάκα, εδώ η ίδια η Wind στα παλιά της συμβόλαια χρεώνει τις κλήσεις προς Q-Card ακριβότερα... :down:


Πολύ ωραίο το άρθρο και πιστεύω να συνεχιστεί... ;)Αυτός είναι ο στόχος μου. :oneup:


Αρχοντας!!!!
Απο σενα φυσικα περιμενω λεπτομερης αναλυση των πακετων αλλα και των εκαστοτε προσφορων πχ (μιληστε με αλλον wind f2g απεριοριστα με 4€ το μηνα...)

Πιστευω επισης οτι με την εμπειρια σου θα μπορουσες στον επιλογο να προτεινεις πακετα για μερικες περιπτωσεις, π.χ. "Θελω να μιλαω φτηνα με την κοπελα μου - τι να παρω/παρουμε;"Να 'σαι καλά.
Όλα αυτά που λες θα μπουν εν καιρώ. ;)



Υγ.: Ελπιζω το θεμα να μην βασιστει αποκλειστικα στις χρεωσεις! Γιατι ωραια και η Q/Wind αλλα πρεπει να σκαρφαλωνεις σε ταρατσες για να πιασεις σημα (ναι ειμαι υπερβολικη..) :down:Δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να αναφερθώ στο ποιά έχει καλύτερο σήμα. Και αν λες ότι ειδικά για τη Wind πρέπει να ανέβεις στις ταράτσες, θα σου δώσω τη διεύθυνση φίλου μου που άλλαξε σε Wind από Cosmote γιατί και με Cosmote και με Vodafone δεν μπορείς να μιλήσεις από το σπίτι του. 3 χρόνια πάλευε με την Cosmote, και δεν άλλαζε επειδή ο πατέρας του είναι ΟΤΕτζής και θα στεναχωριόταν, τελικά όμως έκανε φορητότητα σε Wind και ησύζασε.
Το σήμα είναι καθαρά θέμα τύχης. Αλλού δεν έχει σήμα η μια, αλλού η άλλη, επομένως αφήνω στην κρίση του καθενός το αν προτιμάει συγκεκριμένο δίκτυο από τα 3. Εγώ σε όσα σπίτια έχω μείνει είχα τέλειο σήμα και με τις 3. :)

jap
14-02-08, 12:20
Το σήμα είναι καθαρά θέμα τύχης. Αλλού δεν έχει σήμα η μια, αλλού η άλλη, επομένως αφήνω στην κρίση του καθενός το αν προτιμάει συγκεκριμένο δίκτυο από τα 3. Εγώ σε όσα σπίτια έχω μείνει είχα τέλειο σήμα και με τις 3. :)

Ναι, ασφαλώς και είναι θέμα τύχης, αλλά είναι σημαντικό κριτήριο επιλογής, γιατί όσο καλύτερο σήμα έχεις εκει που ζεις και κινείσαι, τόσο λιγότερη ακτινοβολία τρως. Δεν μιλάμε να έχεις την κεραία στο κεφάλι, αλλά να πιάνεις οπωσδήποτε 6άρι σήμα, αλλιώς το κινητό που το έχεις στο κεφάλι ανεβάζει σημαντικά την ισχύ του για να επικοινωνήσει με την κυψέλη.

lewton
14-02-08, 12:25
Ναι, ασφαλώς και είναι θέμα τύχης, αλλά είναι σημαντικό κριτήριο επιλογής, γιατί όσο καλύτερο σήμα έχεις εκει που ζεις και κινείσαι, τόσο λιγότερη ακτινοβολία τρως. Δεν μιλάμε να έχεις την κεραία στο κεφάλι, αλλά να πιάνεις οπωσδήποτε 6άρι σήμα, αλλιώς το κινητό που το έχεις στο κεφάλι ανεβάζει σημαντικά την ισχύ του για να επικοινωνήσει με την κυψέλη.
Φυσικά και είναι σημαντικό κριτήριο επιλογής, δεν είμαι όμως το αντικείμενο του παρόντος άρθρου.

alala321
14-02-08, 12:55
Επειδή έχω μείνει πίσω, μεταφορά τηλεφωνικού αριθμού (φορητότητα) απο πρόγραμμα συμβολαίου σε καρτοκινητό γίνεται?

jap
14-02-08, 13:17
Επειδή έχω μείνει πίσω, μεταφορά τηλεφωνικού αριθμού (φορητότητα) απο πρόγραμμα συμβολαίου σε καρτοκινητό γίνεται?

Γενικά γίνεται. Από όσα αναφέρει το άρθρο, μόνο στο Free2Go. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.

Lord_British
14-02-08, 14:02
Παντως για ανθρωπους που μιλανε πανω απο 7-8 ωρες το μηνα χωρις να καλουν τους ιδιους και τους ιδιους αριθμους , η καρτοκινητη δεν αποτελει λυση.

Προσωπικα επελεξα το καλοκαιρι την προσφορα της Wind στα προγραμματα Flexy. Με 75 ευρω παγιο επαιρνες 12 ωρες ομιλιας προς ολους με τη χρεωση για τον εξτρα χρονο να ειναι στα 0,0039.Οχι και ασχημα αν αναλογιστεις οτι ΠΟΤΕ δεν μου μενει χρονος ή οτι μου εδωσαν και μια συσκευη των 300 ευρω δωρεαν.


Φιλικα

hadderakk
14-02-08, 14:53
Αψογη προσπαθεια!
Αν ανανεωνεται και μια φορα το μηνα, θα το εχουμε στα συχνα bookmarks.

lewton
14-02-08, 15:15
Γενικά γίνεται. Από όσα αναφέρει το άρθρο, μόνο στο Free2Go. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.

Στο Frog, στην Q-Card, στο Carrefour-Champion γίνεται.
Στο ΑΒ δεν ξέρω.

gkandir
15-02-08, 01:17
Οι καρτοκινητές που προτείνεις έχουν καλύτερες χρεώσεις και είναι, γενικά, καλύτερες από τα «συμβόλαια χωρίς πάγιο» που έχουν βγει από Voda κα Wind (αυτά ξέρω);

Πάντως αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι πρόκειται για πολύ καλή και έξυπνη κίνηση! :oneup:

pan.nl
15-02-08, 04:28
Αρκετά χρήσιμο άρθρο:). Προσωπικά θα συνεχίσω να μιλώ με τηλεκάρτα, αν μπορώ να αποφύγω το κινητό - κάτι σαν μποϋκοτάζ ένα πράγμα, γιατί με τέτοιες χρεώσεις (όχι μόνο στην Ελλάδα) είναι να τραβάς τα μαλλιά σου. Ζήτημα είναι εαν ανανεώνω τον χρόνο ομιλίας μου με 9 € κάθε 1,5-2 μήνες (What's Up). Αν προσφέρουν κανένα πακέτο με απεριόριστες αστικές/υπεραστικές κλήσεις και κλήσεις εντός δικτύου σε λογική τιμή τα ξαναλέμε :p.

lewton
15-02-08, 12:01
Οι καρτοκινητές που προτείνεις έχουν καλύτερες χρεώσεις και είναι, γενικά, καλύτερες από τα «συμβόλαια χωρίς πάγιο» που έχουν βγει από Voda κα Wind (αυτά ξέρω);
Ασύγκριτα καλύτερες και από το "Vodafone χωρίς πάγιο", και από το "Cosmote πάγιο 0" και από το "Wind Flexy Zero". Τα 60 ευρώ επιδότηση που δίνουν αυτά τα συμβόλαια, τους τα πληρώνεις χρυσά.

Το μόνο συμβόλαιο χωρίς πάγιο που μπορεί να συγκριθεί είναι το Wind 1 (πρώην Q1), το οποίο δίνει επιδότηση μηδέν, και το οποίο για τους υπαλλήλους της Wind δεν υπάρχει (αν δεν το ζητήσεις εσύ, θα σου πουν μόνο για το Flexy Zero).

Fisico
16-02-08, 17:45
Δεν άκουσα τίποτα για το What's up. Εγώ αυτό έχω, δεν είναι καλό;

lewton
16-02-08, 17:56
Δεν άκουσα τίποτα για το What's up. Εγώ αυτό έχω, δεν είναι καλό;
Με χρέωση κλήσεων 0,0059 €/δευτ, με ελάχιστη χρέωση μισό λεπτό, με το SMS προς ξένα δίκτυα στα 0,1749 €, και με κλήσεις προς ξένα δίκτυα «στο θεό», είναι εμφανές ότι το What's Up δεν κολλάει στο παρόν thread.
Αξίζει αν έχει όλη η παρέα σου What's Up και καλείς μόνο αυτούς με τα 600 λεπτά, αλλά αυτό δε μας αφορά εδώ.

sunrise
16-02-08, 18:03
Μια παρατήρηση: Με εξαίρεση το F2G, δεν γίνεται φορητότητα σε αυτά τα πακέτα. Σε απλή Cosmocarta / Αλακάρτ γίνεται. Όσο για τις χρεώσεις, ίσως πρέπει να υπολογίσεις κι αυτές τις 2, με προϋπόθεση ότι παίρνεις πάντα τις προσφορές (κοσμοκάρτα προνομιακή και ανανεώσεις αλακάρτ με 50 ευρώ τη φορά από το site της vodafone).

........Auto merged post: jap added 1 Minutes and 55 Seconds later........



Δεν είσαι υπερβολική, και στη δική μας περιοχή το ίδιο ισχύει. Για αυτό το λογο κι εγώ μετέφερα το κλειδαράδικο νούμερο της Q σε κοσμοτέ χωρίς πάγιο.

Εγω παλι εκανα συνδεση wind με 30€ παγιο(με μεταφερανε στο αμεσως επομενο πακετο κλιμακα των 40 €) χωρις χρεωση και ειμαι υπερευχαριστημενος.
Οσο δε για το σημα...παντου εχω χωρις προβληματα

Αξιοσημειωτο σ αυτο επειδη ακουω παρα πολλα ανυποστατα πραγματα,ειναι η συσκευη που χρησιμοποιουμε διοτι οπως ξερετε πομπος και δεκτης.;)

gkandir
16-02-08, 18:44
Ασύγκριτα καλύτερες και από το "Vodafone χωρίς πάγιο", και από το "Cosmote πάγιο 0" και από το "Wind Flexy Zero". Τα 60 ευρώ επιδότηση που δίνουν αυτά τα συμβόλαια, τους τα πληρώνεις χρυσά.

Το μόνο συμβόλαιο χωρίς πάγιο που μπορεί να συγκριθεί είναι το Wind 1 (πρώην Q1), το οποίο δίνει επιδότηση μηδέν, και το οποίο για τους υπαλλήλους της Wind δεν υπάρχει (αν δεν το ζητήσεις εσύ, θα σου πουν μόνο για το Flexy Zero).
Εγώ έχω «Vodafone χωρίς πάγιο» από τον Μάιο. Από τότε μέχρι σήμερα έχω πληρώσει καμιά 15αριά ευρώ (έχω εταιρικό δωρεάν και απλώς κρατάω το νούμερο).
Αυτό που λες με την επιδότηση είναι αλήθεια, μιας και, αν τη χρησιμοποιήσεις, σε υποχρεώνουν να κάνεις 60€ κλήσεις μέσα σε 6 μήνες αλλιώς τους πληρώνεις τη διαφορά - κάτι τέτοιο ισχύει. Αν όμως δεν την χρησιμοποιήσεις -όπως εγώ- δεν ζητάνε τίποτα. Με τη χρήση επιδότησης σίγουρα δεν είναι και πολύ καλή λύση. Κάθε άλλο.
Η ερώτησή μου είχε να κάνει κυρίως με αυτή την περίπτωση (αν και δεν το διευκρίνισα) και τις διαφορές στις χρεώσεις ανάμεσα στα χωρία πάγιο και τις καρτοκινητές που προτείνεις.

Btw, το Wind 1 δεν το έχω ξανακούσει οπότε μάλλον το κρύβουν καλά... ;)

Στον πίνακα που έχεις φτιάξει οι τιμές είναι με ΦΠΑ;

lewton
16-02-08, 19:15
Εγώ έχω «Vodafone χωρίς πάγιο» από τον Μάιο. Από τότε μέχρι σήμερα έχω πληρώσει καμιά 15αριά ευρώ (έχω εταιρικό δωρεάν και απλώς κρατάω το νούμερο).
Αυτό που λες με την επιδότηση είναι αλήθεια, μιας και, αν τη χρησιμοποιήσεις, σε υποχρεώνουν να κάνεις 60€ κλήσεις μέσα σε 6 μήνες αλλιώς τους πληρώνεις τη διαφορά - κάτι τέτοιο ισχύει. Αν όμως δεν την χρησιμοποιήσεις -όπως εγώ- δεν ζητάνε τίποτα. Με τη χρήση επιδότησης σίγουρα δεν είναι και πολύ καλή λύση. Κάθε άλλο.
Η ερώτησή μου είχε να κάνει κυρίως με αυτή την περίπτωση (αν και δεν το διευκρίνισα) και τις διαφορές στις χρεώσεις ανάμεσα στα χωρία πάγιο και τις καρτοκινητές που προτείνεις.

Btw, το Wind 1 δεν το έχω ξανακούσει οπότε μάλλον το κρύβουν καλά... ;)

Στον πίνακα που έχεις φτιάξει οι τιμές είναι με ΦΠΑ;
Αν είναι απλά για να κρατάς τον αριθμό, καλό είναι και το Χωρίς Πάγιο. Αλλά δεν είναι για να κάνεις χρήση τύπου 15 ευρώ το μήνα, γιατί με την ίδια χρήση θα πλήρωνες 10 ευρώ σε κάποιο από τα καρτοκινητά που δίνω. Οι τιμές μιλάνε από μόνες τους.
Το Wind 1, αν θες να το δεις από περιέργεια, θα το βρεις εκεί (http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1290).


Οι τιμές πάντως είναι με ΦΠΑ.

gkandir
16-02-08, 19:55
Αν είναι απλά για να κρατάς τον αριθμό, καλό είναι και το Χωρίς Πάγιο. Αλλά δεν είναι για να κάνεις χρήση τύπου 15 ευρώ το μήνα, γιατί με την ίδια χρήση θα πλήρωνες 10 ευρώ σε κάποιο από τα καρτοκινητά που δίνω. Οι τιμές μιλάνε από μόνες τους.
Το Wind 1, αν θες να το δεις από περιέργεια, θα το βρεις εκεί (http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1290).


Οι τιμές πάντως είναι με ΦΠΑ.
Εννοούσα 15€ όλον αυτόν τον καιρό, όχι 15€ τον μήνα.

Στον πίνακα 2, πως είναι δυνατόν να είναι ακριβότερες οι χρεώσεις (0,0071 €/sec) προς Ευρώπη 1 προς Ευρώπη 2 (0,0042 €/sec);

Απ' ότι βλέπω οι καλύτερες επιλογές είναι οι Q-Card, Frog Mobile και Carefur-Champion. Σωστά;

Καμιά από τις επιλογές δεν έχει τέλος συνδρομητών; Το roaming είναι ενεργό; Μπορείς από συμβόλαιο Vodafone (έστω και με 0 παγιο όπως εγώ) να πας σε Carefur-Champion που είναι πάλι Vodafone και αν ναι πως;

Πάντως να τονίσω ότι δεν κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου σε αυτή την πάρα πολύ κίνηση από μέρους σου. Για να μην παρεξηγούμε. :) Απλώς έχω απορίες μιας και δεν είχα ποτέ καρτοκινητή επειδή (απ' ότι φαίνεται λανθασμένα) ότι είναι μακράν ακριβότερες από τα συμβόλαια.

lewton
16-02-08, 20:03
Εννοούσα 15€ όλον αυτόν τον καιρό, όχι 15€ τον μήνα.Και γιατί νομίζεις ότι δεν το κατάλαβα; Έτυχε να αναφέρω τα 15 ευρώ/μήνα ως παράδειγμα.


Στον πίνακα 2, πως είναι δυνατόν να είναι ακριβότερες οι χρεώσεις (0,0071 €/sec) προς Ευρώπη 1 προς Ευρώπη 2 (0,0042 €/sec);Τα πάντα είναι δυνατά. Υπάρχει πάντως και ένα πακέτο στο οποίο ισχύει το ανάποδο.


Απ' ότι βλέπω οι καλύτερες επιλογές είναι οι Q-Card, Frog Mobile και Carefur-Champion. Σωστά;Ανάλογα τις ανάγκες σου (πχ η Q-Card δεν έχει roaming, το Frog δεν έχει τηλεφωνητή κλπ). Θα τα γράψω αναλυτικά στο άρθρο κάποια στιγμή.


Καμιά από τις επιλογές δεν έχει τέλος συνδρομητών; Το roaming είναι ενεργό; Μπορείς από συμβόλαιο Vodafone (έστω και με 0 παγιο όπως εγώ) να πας σε Carefur-Champion που είναι πάλι Vodafone και αν ναι πως;Τέλος συνδρομητών φυσικά και δεν έχουνε. Καρτοκινητά είναι. ;)
Το roaming είναι διαθέσιμο σε όλα, πλην της Q-Card. Για καλού και για κακού ρώτα πριν φύγεις ταξίδι αν στο έχουν ενεργοποιήσει. Επίσης, αν σε ενδιαφέρουν τίποτα περίεργες χώρες, ενδεχομένως να παρέχονται μόνο εισερχόμενες κλήσεις και μηνύματα (μπορείς να ρωτήσεις την εξυπηρέτηση).
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δε μπορείς να πας από Vodafone στο Champion/Carefour, αλλά και αυτό μπορείς να το ρωτήσεις στο 13830..


Πάντως να τονίσω ότι δεν κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου σε αυτή την πάρα πολύ κίνηση από μέρους σου. Για να μην παρεξηγούμε. :) Απλώς έχω απορίες μιας και δεν είχα ποτέ καρτοκινητή επειδή (απ' ότι φαίνεται λανθασμένα) ότι είναι μακράν ακριβότερες από τα συμβόλαια.Καμία παρεξήγηση. Καλά κάνεις και μου δίνεις αφορμή να τα γράφω. :oneup:

panoc
16-02-08, 20:12
Χαζή -ισως ερωτηση-, φορητότητα απο vodafone με συνδεση σε πχ qcard γινεται ?

ariadgr
16-02-08, 20:17
Χαζή -ισως ερωτηση-, φορητότητα απο vodafone με συνδεση σε πχ qcard γινεται ?

Nαι, φορητότητα από μία εταιρεία σε άλλη πάντα γίνεται (ασχέτως συμβολαίου/καρτοκινητού)

lewton
17-02-08, 02:09
Η Frog διαφημίζει ότι πλέον τα SMS προς άλλα Frog θα χρεώνονται μόλις 2 λεπτά!
Η Q-Card το έχει ήδη εδώ και λίγο καιρό, αλλά μη ημερομηνία λήξης. Προφανώς τώρα θα το κάνει και η Q-Card μόνιμο.

DSLaManiaC
17-02-08, 11:19
Αν είναι απλά για να κρατάς τον αριθμό, καλό είναι και το Χωρίς Πάγιο. Αλλά δεν είναι για να κάνεις χρήση τύπου 15 ευρώ το μήνα, γιατί με την ίδια χρήση θα πλήρωνες 10 ευρώ σε κάποιο από τα καρτοκινητά που δίνω. Οι τιμές μιλάνε από μόνες τους.
Το Wind 1, αν θες να το δεις από περιέργεια, θα το βρεις εκεί (http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1290).


Οι τιμές πάντως είναι με ΦΠΑ.

Στο wind 1 δε μπορείς να μεταβείς απο άλλο οικονομικό πρόγραμμα.
Γίνεται μόνο σε νέες συνδέσεις λένε. :down:

lewton
17-02-08, 11:43
Στο wind 1 δε μπορείς να μεταβείς απο άλλο οικονομικό πρόγραμμα.
Γίνεται μόνο σε νέες συνδέσεις λένε. :down:
Και για φορητότητα.

DSLaManiaC
17-02-08, 12:09
Επειδή εμένα με βολεύει το 50% σε άλλο νούμερο wind και σε συνδιασμό με το 0€ πάγιο με βλέπω να κάνω φορητότητα σε καρτοκίνητο vodafone κ μετά πάλι φορητότητα wind.

panoc
17-02-08, 12:14
εγω ειχα vodafone 240 με 32Ε το μηνα παγιο, αλλα σπανια μιλουσα πανω απο 1 ωρες και το γυρισα σε vodafone χωρις παγιο. Σπανια ξεποερναω τα 10-15Ε το μηνα σε λογιαριασμο, και επειδη συνηθως καλω μονο 2νουμερα εχω και ενα ala carte με το 1 λεπτο ανα λεπτο ομιλιας και μου βγαινει και εκει καπου στα 3Ε το μηνα.
Το καλο με μενα ειναι οτι δε με επηρεαζει τοσο η ελαχιστη χρεωση γιατι οταν παρω τηλεφωνο μιλανω σχεδον παντα πανω απο 1-2 λεπτα στη συνδεση και αρκετη ώρα στο καρτοκινητο.

με αυτα που αναφερει το παρον αρθρο ειμαι σε διλημα για φορητοττηα της συνδεσης σε καποιο καρτοκινητο αλλης εταιριας.

lewton
17-02-08, 13:06
εγω ειχα vodafone 240 με 32Ε το μηνα παγιο, αλλα σπανια μιλουσα πανω απο 1 ωρες και το γυρισα σε vodafone χωρις παγιο. Σπανια ξεποερναω τα 10-15Ε το μηνα σε λογιαριασμο, και επειδη συνηθως καλω μονο 2νουμερα εχω και ενα ala carte με το 1 λεπτο ανα λεπτο ομιλιας και μου βγαινει και εκει καπου στα 3Ε το μηνα.
Το καλο με μενα ειναι οτι δε με επηρεαζει τοσο η ελαχιστη χρεωση γιατι οταν παρω τηλεφωνο μιλανω σχεδον παντα πανω απο 1-2 λεπτα στη συνδεση και αρκετη ώρα στο καρτοκινητο.

με αυτα που αναφερει το παρον αρθρο ειμαι σε διλημα για φορητοττηα της συνδεσης σε καποιο καρτοκινητο αλλης εταιριας.
Το a la carte, εφόσον σε έχει βολέψει η προσφορά του, προφανώς το κρατάς.
Τώρα, όσον αφορά το χωρίς πάγιο που έχεις, σίγουρα σε συμφέρει μια φορητότητα στο Wind 1, αλλά το κέρδος σου θα είναι της τάξης των 3-4 ευρώ το μήνα.
Λίγο μεγαλύτερο, γύρω στα 4-5 ευρώ/μήνα θα είναι το κέρδος σου αν κάνεις φορητότητα σε κάποιο από τα budget καρτοκινητά. Στα καρτοκινητά παίζουν βέβαια και τα έκτακτα κέρδη, τύπου 50% δώρο χρόνος ομιλίας κλπ.

eisboleas
17-02-08, 19:25
πάντως παιδιά μακρυά από Q! ειδικά αν σας ενδιαφέρει εξωτερικό είναι αποτυχία, προσπάθησα να στείλω sms σε usa, t-mobile και ΤΊΠΟΤΑ! κάλεσα το κέντρο εξυπηρέτησης και μου λένε "μονο σε singular μπορείτε να στείλετε..." αν είναι δυνατόν, η ηνωμένες πολιτείες έχουν τόσες εταιρίες και αυτοί υποστηρίζουν sms μονο σε singular.... sorry αλλα αποτυχία! εγώ έχω frog και ως τώρα όλα τέλεια, και φυσικά στέλνει sms παντού :D ;)

Fisico
19-02-08, 22:07
Με χρέωση κλήσεων 0,0059 €/δευτ, με ελάχιστη χρέωση μισό λεπτό, με το SMS προς ξένα δίκτυα στα 0,1749 €, και με κλήσεις προς ξένα δίκτυα «στο θεό», είναι εμφανές ότι το What's Up δεν κολλάει στο παρόν thread.
Αξίζει αν έχει όλη η παρέα σου What's Up και καλείς μόνο αυτούς με τα 600 λεπτά, αλλά αυτό δε μας αφορά εδώ.

:sorry::cry::cry::cry:

hel
20-02-08, 03:06
Lewton μπράβο για την πρωτοβουλία.
Δεν χάνουν όμως την επιδότηση συσκευής (~60Ε και βάλε) το χρόνο αυτοί που επιλέγουν καρτοκινητό;
Για φορητότητα πληρώνουμε τίποτα;

ariadgr
20-02-08, 03:13
Δεν χάνουν όμως την επιδότηση συσκευής (~60Ε και βάλε) το χρόνο αυτοί που επιλέγουν καρτοκινητό;

Φυσικά, αφού δεν πληρώνεις μηνιαίο πάγιο, δεν έχεις επιδότηση.
Τα ζυγίζεις, βλέπεις τι σε συμφέρει ανάλογα με τη χρήση που κάνεις, και επιλέγεις αν σε καλύπτει το καρτοκινητό ή θέλεις συμβόλαιο.


Για φορητότητα πληρώνουμε τίποτα;

Οχι

named
20-02-08, 03:19
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δε μπορείς να πας από Vodafone στο Champion/Carefour, αλλά και αυτό μπορείς να το ρωτήσεις στο 13830..


Πρέπει να γίνεται με "διπλή" φορητότητα.

Τότε θα είναι βλακεία της Vodafone να μην το δίνει απ΄ευθείας...

rockstar
20-02-08, 03:22
Eγω με το απλο το a la carte μια χαρα ειμαι παντως.εκτος απο τα διαφορα πακετα που μπορεις να επιλεξεις εχει και τη δυνατοτητα επιλογης δυο κινητων vodafone με χρεωση ομιλιας 1 λεπτο το λεπτο απεριοριστα.που σημαινει οτι με ενα δυο ατομα που μιλας πολυ στην αν εχουν vodafone στην ουσια μιλας τζαμπα.

mistral
20-02-08, 03:29
Ωραίο θέμα lewton !

Και πάνω απ όλα ... ωφέλιμοοο ! :oneup:

lewton
20-02-08, 12:26
Πρέπει να γίνεται με "διπλή" φορητότητα.

Τότε θα είναι βλακεία της Vodafone να μην το δίνει απ΄ευθείας...
Ναι, με διπλή φορητότητα γίνεται.
Όντως ηλίθιο, αλλά αυτά έχει η ζωή (της κινητής). :p

gaiorama
20-02-08, 12:34
Πιστευω επισης οτι με την εμπειρια σου θα μπορουσες στον επιλογο να προτεινεις πακετα για μερικες περιπτωσεις, π.χ. "Θελω να μιλαω φτηνα με την κοπελα μου - τι να παρω/παρουμε;"


WATCHUP All 600, με ένα ταληράκι για την κάθε συσκευή 600 λεπτά free αμφίδρομα, plus, 4 ανανεώσεις μηνιαίως. (20άκι/2400 λεπτά x 2 )
Θα βαρεθείτε να μιλάτε :worthy:

con
20-02-08, 12:41
Μήπως γίνει και κανένα άλλο νήμα για όσους έχουν κάνει το κινητό σκουλαρίκι όπως η γυναίκα μου? Με 10 ώρες το μήνα το λιγότερο είναι μεγάλο πρόβλημα και δυστυχώς για πάνω από 2-3 ώρες το μήνα δε βοηθούν τα πακέτα που παρουσιάζονται εδώ...

gkandir
20-02-08, 13:07
Ναι, με διπλή φορητότητα γίνεται.
Όντως ηλίθιο, αλλά αυτά έχει η ζωή (της κινητής). :p
Σωστό. Άμα όμως δεν πληρώνεις για φορητότητα δεν πειράζει. Απλώς μπλέκεις λίγο (ελπίζω) με τα διαδικαστικά.

MD1032
20-02-08, 13:51
Η Q ακόμα να διορθώσει τo Q easy recharge... :rolleyes:

lewton
20-02-08, 16:34
Η Q ακόμα να διορθώσει τo Q easy recharge... :rolleyes:
Δηλαδή;

Art2007
20-02-08, 16:40
Η Q ακόμα να διορθώσει τo Q easy recharge... :rolleyes:


Πράγματι, και η αληθεια είναι οτι συμφέρει πάρα πολυ -αν τελικα επαναλειτουργήσει, που δεν το κόβω, γιατί βρίσκεται σε τεχνικό πρόβλημα πάνω από 2 μήνες.... :down:

Πάντως το πρόγραμμα σου δίνει +50% δωρεάν ανανέωση, δηλαδή με 15 ευρώ παίρνεις 22,5!

Αν το Easy recharge ίσχυε μόνιμα, τότε θα ήταν η φθηνότερη με διαφορά από ολα τα budgets, στην πράξη θα έβγαινε 33% φθηνότερα από το δημοσιευμένο κατάλογο....!

........Auto merged post: Art2007 added 1 Minutes and 36 Seconds later........


Δηλαδή;

Lewton , ορίστε το link

http://www.myq.gr/default.asp?siteID=1&pageID=146&langID=1

lewton
20-02-08, 16:54
Ουπς, τόσο άσχετοι;

@ ADSLgr.com All rights reserved.