PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκτυπωτής στο Fritz7140;



nutrialex
13-02-08, 23:25
Μαρτύριο Νο 3 . Θέλω να συνδέσω έναν απλό εκτυπωτή HP 5900 Deskjet στο Fritz7140 ΑnnexB για να μπορώ να τυπώνω και από τους άλλους 3 υπολογιστές όταν αυτός που είναι κοντά στον Εκτυπωτή είναι κλειστός.
Συνδέωντάς τον με το Φριτζ, ο Φριτζ τον αναγνωρίζει αλλα τα PCιά όπως είναι λογικό δεν μπορούν να να τον δουν.

Ξέρω πολύ καλά πως αν ακολουθήσω τις οδηγίες του Manual (σελ 48,49,50) θα γίνει. (Το έχω δοκιμάσει σε κάποιο PC) Όμως απο την ΗΟΛ μου απέκλεισαν οπωσδήποτε τη χρήση του CD, (λόγω διαφορετικού configuration στη τηλεφωνία) αλλα δεν ξέρει κανένας τους πως γίνετε. (4 ΤΥ-ποστηριξίες)

Το CD του FritZ7140 εγκαθιστά κάποια καταχώρηση στο μενού Έναρξη και έτσι κατά την "Προσθήκη Εκτυπωτή" στα xp έχω σαν επιλογή στη "Χρήση της παρακάτω σύνδεσης" την επιλογή: "ΑVM:FRiTZ!Box σύνδεση εκτυπωτή USB".
Χωρίς το cd όμως δεν έχω αυτήν την επιλογή.

Παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας.
Την απαντησή σας θα τους την κοινοποιήσω ώστε να προσφέρω και εγώ κάτι στο ανύπαρκτο πρόγραμμα εκπάιδευσης προσωπικού της μεγαλύτερης εταιρείας τλφ όπως λένε.!


Για τους περίεργους:
Μαρτύριο Νο 2: Δεν έχω ακόμη τηλεφωνία. Χθές ενεργοποιήθηκε το DP.
1o τλφ στην ΤΥ "Περάστε configuration και ξαναπάρτε μας"
2o τλφ στην ΤΥ "Ξαναπεράστε το firmware και μετά το configuration και ξαναπάρτε μας"
3o τλφ στην ΤΥ "Κάντε recovery, περάστε το firmware και μετά το configuration και ξαναπάρτε μας"
4o τλφ στην ΤΥ "Αφου τα κάνατε όλα αυτά τότε δεν ξέρουμε γιατί δεν έχετε τηλεφωνία!"

Μαρτύριο Νο 1: 20 ημέρες με ένα FRITZ7140 που δεν συγχρόνιζε (ήμουν HIBOX και περίμενα στο Double Play) και η ΤΥ δεν το άλλαζε και μου έλεγε ότι : "Όταν ενεργοποιηθεί η ADSL2+ θα συγχρονίσει, τώρα με την ADSL2 δεν μπορεί" !!!!!!!

dikal
13-02-08, 23:55
Δε σε κατάλαβα ακριβώς. Αφού ξέρεις πως να το κάνεις (έτσι κατάλαβα) τι τη θέλεις την Τ.Υ.;
Αν έχεις πρόβλημα πες ακριβώς τι έχεις κάνει και ποιό το πρόβλημά σου.:)

nutrialex
14-02-08, 00:04
Θέλω απλά να συνδέσω τον εκτυπωτή στο FRITZ7140 χωρίς να χρησιμοποιήσω το cd
Δεν έχω τηλεφωνία ακόμη και φοβάμαι να μην μείνω και χωρίς ιντερνετ αν το χρησιμοποιήσω όπως μου λένε στη HOL.

aa144
14-02-08, 00:08
Βάλε το CD και φτιάξε τον εκτυπωτή.

Μετά, και αφού λειτουργήσει ο εκτυπωτής, ξαναπέρνα το αρχείο ρυθμίσεων της τηλεφωνίας, αν δεις ότι χρειάζεται να το κάνεις.

Μην πιστεύεις ΟΛΑ όσα σου λένε από την ΤΥ (και γενικότερα).

nutrialex
14-02-08, 00:15
Βάλε το CD και φτιάξε τον εκτυπωτή.

Μετά, και αφού λειτουργήσει ο εκτυπωτής, ξαναπέρνα το αρχείο ρυθμίσεων της τηλεφωνίας, αν δεις ότι χρειάζεται να το κάνεις.

Μην πιστεύεις ΟΛΑ όσα σου λένε από την ΤΥ (και γενικότερα).

Αυτό λέω να κάνω και να παει να γ@μηθεί η ΤΥ.
Ούτως ή άλλως έχω γίνει άσσος στα flash-αρίσματα του Φριτζ. 20 ημέρες το είχα και δε συγχρόνιζε.

:oneup:

dikal
14-02-08, 09:43
Αυτό λέω να κάνω και να παει να γ@μηθεί η ΤΥ.
Ούτως ή άλλως έχω γίνει άσσος στα flash-αρίσματα του Φριτζ. 20 ημέρες το είχα και δε συγχρόνιζε.

:oneup:

Αλλά το cd από το οποίο θα εγκαταστήσεις τη θύρα εκτύπωσης δεν ήταν μέσα στο κουτί του fritz annex B? Άρα γιατί σου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα αν το εγκαταστήσεις? Δεν καταλαβαίνω.

Η εγκατάσταση της θύρας εκτύπωσης του fritz λογικά δεν έχει καμία σχέση με τις ρυθμίσεις που βρίσκονται στο interface. Προχώρα κανονικά. :oneup:

nutrialex
14-02-08, 15:28
Ευχαριστώ τα παιδιά που απάντησαν.

Η απάντηση είναι :yahoo: ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

μπορείτε να συνδέσετε άφοβα εκτυπωτή στην USB θύρα του FRitz χρησιμοποιώντας το CD που εγκαθιστά στοιχεία στο μενού έναρξης των XP.
Δεν χαλάει καμία ρύθμιση στην τηλεφωνία (όπως επέμενε πράγματι η ΤΥ σε όσους πήραν εξοπλισμό απο τα γραφεία τους και δήλωναν μάλιστα να μην χρησιμοποιήσουν το συνοδευτικό CD για κανένα λόγο)

aa144
14-02-08, 15:33
Έ, το κατέχουν καλά το αντικείμενο, είναι σίγουρο αυτό...

@ ADSLgr.com All rights reserved.