PDA

Επιστροφή στο Forum : Διεκόπη η "φοιτητική" προσφορά της FORTHNET στο ΔΙΟΔΟΣ



Art2007
14-02-08, 00:03
Σας παραθέτω επακριβώς το απαντητικό e-mail που μου απέστειλαν από το HELP DESK του Διοδος, ύστερα από ερώτημα που τους είχα στείλει, σχετικά με το γεγονος ότι η φοιτητική προσφορα της φορθνετ είναι πανομοιότυπη με την εμπορική τους προσφορά.

Πρώτο στη σειρά είναι το δικό μου ερώτημα και ακολουθεί η απαντηση τους.
Δείτε ποιά τροπή πήραν τα πράγματα....:


[ΔΙΟΔΟΣ] Απάντηση στην ερώτησή σας‏
From: ΔΙΟΔΟΣ (helpdesk-noreply@diodos.gsrt.gr)
You may not know this sender.Mark as safe|Mark as unsafe
Sent: Wednesday, February 13, 2008 12:06:45 PM
To: *****@****.com

Γραφείο Υποστήριξης ΔΙΟΔΟΣ

Η απάντηση στην ερώτησή σας.

Καλημέρα/ Καλησπέρα σας,

Κάνοντας μια επισκόπηση στις προσφορές των παρόχων για φοιτητές, με έκπληξη διαπίστωσα μέσα σε αυτές βρισκονται προσφορές έξω απο τους στόχους του προγράμματος, και θα συμπλήρωνα πως είναι και παραπλανητικές.
Συγκεκριμένα αναφέρομαι στην προσφορα της FORTHNET, καθώς με μια μικρη πλοήγηση στον ιστοτοπότης διαπιστώνουμε οτι οι προσφορές της μέσω του προγράμματος δίοδος είναι ΑΚΡΙΒΩΣ οι ίδιες με τις συμβατικές της προσφορές! Καμία απολύτως διαφορά στις τιμές και στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά...
Το ερώτημα είναι αν προβλέπεται κάποιος τυπικός έστω έλεγχος από τη γραμματεία σας των προσφορων των διαφόρων παρόχων, ώστε τουλάχιστον οι συγκεκριμένες προσφορές να συμβαδίζουν με το στόχο της δράσης :

"Η δράση ΔΙΟΔΟΣ διευκολύνει τους σπουδαστές και τα μελη του εκπαιδευτικού προσωπικού της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, στην απόκτηση υπηρεσίας ευρυζωνικής πρόσβασης στο Διαδίκτυο ΜΕ ΠΡΟΝΟΜΙΑΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ, ΣΤΟ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΚΟΣΤΟΣ",

και να μην αποτελούν μονάχα ΒΗΜΑ ΓΙΑ ΦΘΗΝΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΟΧΩΝ!!!

Πρότασή μου είναι οι προσφορές παρόχων που δε διαφοροποιούνται ούτε κατ' ελάχιστον από τις υπόλοιπες οικιακές ή επαγγελματικές τους προσφορές, να μην εντάσσονται στο πρόγραμμα δίοδος. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα ακόμα και μια σύντομη απάντηση. Ευχαριστώ.

Απάντηση:H δράση ΔΙΟΔΟΣ παρακολουθεί συστηματικά και ανελλιπώς τις προσφορές που δημοσιεύουν οι πάροχοι, μέσω του δικτυακού της τόπου, και παρεμβαίνει καταλυτικά όταν εντοπίζει πρακτικές που καταστρατηγούν τις βασικές αρχές και επιδιώξεις του προγράμματος. Ήδη αφαιρέθηκαν τα πακέτα της εταιρίας Forthnet, τα οποία όντας πανομοιότυπα με τα εμπορικά δεν έδιναν επιπλέον προνόμια στους φοιτητές και τα μέλη του εκπαιδευτικού προσωπικού των ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας. Το ίδιο θα συμβεί και με όλους τους παρόχους που θα αρνηθούν να συμμορφωθούν με τις συστάσεις της δράσης για παροχή προνομιακών ευρυζωνικών συνδέσεων στους δικαιούχους του προγράμματος.

ΠΡΟΣΟΧΗ:Το e-mail αυτό σας αποστέλλεται από το Online HelpDesk του ΔΙΟΔΟΣ.Εάν έχετε περαιτέρω απορίες, υποβάλετε το ερώτημά σας με την ηλεκτρονική φόρμα του http://diodos.net.grκαι όχι απαντώντας στο παρόν e-mail

......................................................................................................

Αναγνωρίζω ότι η συγκεκριμένη κίνηση δεν ήταν κάτι τόσο σπουδαίο, σίγουρα όμως ήταν απροσδόκητο.....
Γι' αυτό και αποφάσισα να το μοιραστώ με το φόρουμ....

Λοιπόν, οι καταναλωτές ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΝΑΜΗ, αρκεί να το συνειδητοποιήσουμε και να μη συμπεριφερόμαστε παθητικά, αποδεχόμενοι τα πάντα

nio25
14-02-08, 00:35
Αφου χρησιμοποιουσε το Διοδος για διαφημιση καλα κανανε και τις διαγραψανε....

MoSKY-7-
14-02-08, 11:15
Σου παραθέτω κι εγώ την απάντηση που έλαβα στις 11/10 όταν είχαν το ίδιο πακέτο forthnet ADSL.


Απάντηση:
Τα πακέτα που πρόσφερονται μέσω της δράσης Δίοδος διαμορφώνονται από τους παρόχους. Αν κάποια προσφορά δεν σας ικανοποιεί μπορείτε να επιλέξετε οποιαδήποτε άλλη.

Δεν νομίζω λοιπόν ότι αυτή είναι η συστηματική παρακολούθηση των προσφορών.. Γιατί όπως βλέπεις, τους το είχα αναφέρει εδώ και 4 μήνες... Απλά δυο μέρες πριν βγάλουν τα πακέτα της forthnet είχε αναρτηθεί τόπικ στο adslgr που αναφέραμε ότι δεν υπάρχει καμιά "φοιτητική προσφορά" κτλ.. Πιο πολύ για συστηματική παρακολούθηση του forum την κόβω..

Πύρρος
14-02-08, 11:33
Νομίζω είναι πιο απλό να παρακολουθείς 10-15 προσφορές παρά ολόκληρο το adslgr :).

Μπράβο στο ΔΙΟΔΟΣ που αποφάσισε (έστω και με καθυστέρηση) ότι δεν προσφέρει απλά δωρεάν διαφήμιση στους ISPs.

Art2007
15-02-08, 00:08
Δεν νομίζω λοιπόν ότι αυτή είναι η συστηματική παρακολούθηση των προσφορών.. Γιατί όπως βλέπεις, τους το είχα αναφέρει εδώ και 4 μήνες... Απλά δυο μέρες πριν βγάλουν τα πακέτα της forthnet είχε αναρτηθεί τόπικ στο adslgr που αναφέραμε ότι δεν υπάρχει καμιά "φοιτητική προσφορά" κτλ.. Πιο πολύ για συστηματική παρακολούθηση του forum την κόβω..

Πολύ πιθανόν να αναφέρεσαι στη συζήτηση που είχε γίνει εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=168334&page=2

Τί να σου πω, μπορεί όντως να παρακολουθούν το φόρουμ, αλλά δε νομίζω και να είναι συμπτωση που αφαίρεσαν τις προσφορές αμέσως την επόμενη μέρα από τότε που τους έστειλα το μήνυμα...

Πάντως τόσο η απάντηση που είχαν δώσει σε σένα, όσο και σε μένα, δε θα την έλεγα καθόλου ικανοποιητική...

Άκου συστηματική παρακολούθηση τόσους μήνες!!!!
Στραβά μάτια το λένε στο χωριό μου! :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.