PDA

Επιστροφή στο Forum : DVD RW: Πρόταση για αγορα



2fast4u
27-05-05, 21:10
Ηρθε ο καιρος να αποχωριστω τα παλια ASUS DVD E612 και το TEAC CDR W552E με ενα καινουργιο DVD RW (αληθεια τα αρχικα +RW -RW και +- RW τι σημαινουν: υπαρχει σχετικο thread?). Τι συμφερει να αγορασει κανεις: NEC η PLEXTOR? Ευχαριστω

kinq1
27-05-05, 21:20
Υπάρχουν δύο ειδών media τα DVD+RW και τα DVD-RW. Υπάρχουν συσκευές που γράφουν σε ένα από τα δύο είδη και υπάρχουν άλλες συσκευές που τα γράφουν και τα δύο και λέγονται DVD±RW.
Εγώ έχω ένα Plextor PX-716A και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Και για τα NEC 3500 έχω ακούσει καλά λόγια.



(Και για να μη με ρωτάτε: το σύμβολο (±) βγαίνει με ALT + 0177!!!)

2fast4u
27-05-05, 22:07
Τελικα οσο ψαχνεις βρισκεις.... http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=15567

alexis2044
27-05-05, 23:25
Εγω παντως ασχετα με το thelab σου προτεινω το Nec 3500A που εχω και εγω.
Δεν υπαρχει καλυτερη συγκριση επιδοσεων/τιμης!!!!
Ανεπιφυλακτα!
Ανεπιφυλακτα!
Ανεπιφυλακτα!
Ανεπιφυλακτα!
Ανεπιφυλακτα! ;)

Undertow
27-05-05, 23:29
Πρώτο και καλύτερο και λόγω αξιοπιστίας είναι το plextor px-716A. Εάν διαθέτεις 123.4 ευρώ για την αγορά dvd-r σου το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Αν όμως τσιγγουνεύεσαι τότε πάρα πολύ καλή επιλογή είναι το NEC ND-3540A (το 3500 που ανέφεραν κάποιοι έχει αντικατασταθεί εδώ και μερικούς μήνες).

alexis2044
27-05-05, 23:33
Πρώτο και καλύτερο και λόγω αξιοπιστίας είναι το plextor px-716A. Εάν διαθέτεις 123.4 ευρώ για την αγορά dvd-r σου το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Αν όμως τσιγγουνεύεσαι τότε πάρα πολύ καλή επιλογή είναι το NEC ND-3540A (το 3500 που ανέφεραν κάποιοι έχει αντικατασταθεί εδώ και μερικούς μήνες).

Δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας!!!!
Το plextor και το nec εχουν πανω-κατω τις ιδιες επιδοσεις. Αυτο που ανεβαζει την τιμη στο plextor ειναι το bundled software με το οποιο ερχεται και τα διαφορα αλλα.

Τωρα αμα θελει κανεις τα software αυτα ας προτιμησει το plextor... :thumbsup1

pontios76
27-05-05, 23:58
ΝΕC 3540Α

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.331633

nickolas2005
27-05-05, 23:58
Mόνο για την on site εγγύηση που σου προσφέρει η plextor αξίζει να την προτιμίσεις. :thumb_dup
Έχω το 716Α και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

megahead13
28-05-05, 00:12
Πρώτο και καλύτερο και λόγω αξιοπιστίας είναι το plextor px-716A.
Ας γελάσω... Έχω πάρα πολλές περιπτώσεις cd-recorder της Plextor που χάλασαν πάνω στο χρόνο. Τώρα για τα dvd-recorder της δεν ξέρω, αλλά και πάλι για μένα είναι κοροϊδιία τα 100 πόσα ευρώ μόνο και μόνο επείδη και καλά είναι Plextor. Ούτε τα 8MB buffer μου λέει τίποτα, ούτε ότι είναι το μοναδικό dvd-recorder που μπορείς να βρεις για SATA (αν κάνω λάθος διορθώστε με). Εκτός και αν για κάποιο λόγο πρέπει να πάρεις SATA, πχ δεν σου περισσεύει άλλη θέση για IDE drive. Προσωπικά ψηφίζω NEC. Στη δουλεία μάλιστα έχουμε το 2510 και εδώ και ένα χρόνο έχει ξεσκιστεί να γράφει σε ακατάπαυστους ρυθμούς και σχεδόν καθημερινά χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. NEC λοιπόν :thumbsup1

[Insomniac]
28-05-05, 01:48
Και εγώ έχω το Nec 3520Α και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όπως προείπαν, τώρα έχει βγει και καινούριο μοντέλο στα ίδια λεφτά. Πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο σε σχέση τιμής/απόδοσης. Οπότε go for it :thumb_dup!

XTCgr
28-05-05, 10:33
και εγω το 3520 λόγω τιμής και των πολλών moded firmwares ;)

aesir
28-05-05, 11:17
Ενα ψήφο στα NEC 35x0 και από μένα, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από αυτά.

netmaniac
28-05-05, 12:06
PLEXTOR PX-716A Rules! απλα σκυλι! 2 χρονια εγγυση και χωρις τα προβληματα αναγνωσης του Nec 3520Α.
Το μονο προβλημα η τιμη, 114ε http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.325578

iron_gr
28-05-05, 12:55
Δεν υπάρχει καλύτερο, όπως λένε και στο cdfreaks.com

Θα πάρεις αυτό που σου ταιριάζει.

Εγώ πήρα το LG 4163B

Πάνε εδώ http://club.cdfreaks.com/showthread.php?t=135828 και διάβασε

troll
28-05-05, 12:55
Είχα PLEXTOR cd-r scsi πολλά χρόνια και πραγματικά ήταν το απόλυτο μηχάνημα ακόμα κι όταν βγήκαν τα πρώτα EIDE. Όταν όμως βγήκαν τα dvd-r εκεί τα πράγματα αλλάξανε τα PLEXTOR dvd-r είχανε πολλά προβλήματα τι μία με τα δισκάκια την άλλη αυτά που γράφανε τα διαβάζανε μόνο τα ίδια πίκραααααααααααα...

και έτσι πήρα το NEC 2500 πραγματικά άριστο μηχάνημα και στην μισή τιμή από το PLEXTOR

WAntilles
28-05-05, 13:21
Για να μπουν τα πράγματα στη θέση τους:

- NEC: Πολύ καλά writers ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ η σειρά 35x0A. Βέβαια δεν έχουν την αντοχή στο χρόνο των Plextor και δεν υποστηρίζουν Mount Rainier.

- Plextor: Ο ορισμός της ποιότητας, της αξιοπιστίας, της αντοχής, των παγκοσμίων standards, του σωστού DAE και υποστηρίζουν καί Mount Rainier. Μόνο μελανό σημείο οι 1ες παρτίδες του PX-716A.

Όλα τα υπόλοιπα (και ειδικά Lite-On, LG, Pioneer, TEAC) είναι απλά για άμεση σύνθλιψη.

sdikr
28-05-05, 13:23
- Plextor: Ο ορισμός της ποιότητας, της αξιοπιστίας, της αντοχής, των παγκοσμίων standards, του σωστού DAE και υποστηρίζουν καί Mount Rainier. Μόνο μελανό σημείο οι 1ες παρτίδες του PX-716A.
το μονο καλό που έχουν ειναι η εγγύηση, τιποτα άλλο

iron_gr
28-05-05, 13:30
Όλα τα υπόλοιπα (και ειδικά Lite-On, LG, Pioneer, TEAC) είναι απλά για άμεση σύνθλιψη.

Εγώ πάντως το Lg που έχω, ούτε με το φωτόσπαθο δε μπόρεσα να το διαλύσω :mrgreen:

Άρα είναι καλό :p

Sannin
28-05-05, 13:33
Όλα τα υπόλοιπα (και ειδικά Lite-On, LG, Pioneer, TEAC) είναι απλά για άμεση σύνθλιψη.

Δεν είναι καλό να γενικεύεις... Συγκεκριμένα το LG 4163 υπερτερεί κατά πολύ του αντίστοιχου NEC. Αυτα που μου έρχονται αμέσως στο μυαλό είναι πως διαβάζει ευκολότερα ταινίες με προστασία όπως και παιχνίδια, υποστηρίζει mount rainier, γράφει σε dvd-ram και το κυριότερο είναι αθόρυβο! :) Σε ταχύτητα πάνω κάτω πρέπει να είναι τα ίδια.

iron_gr
28-05-05, 13:43
Δεν είναι καλό να γενικεύεις... Συγκεκριμένα το LG 4163 υπερτερεί κατά πολύ του αντίστοιχου NEC. Αυτα που μου έρχονται αμέσως στο μυαλό είναι πως διαβάζει ευκολότερα ταινίες με προστασία όπως και παιχνίδια, υποστηρίζει mount rainier, γράφει σε dvd-ram και το κυριότερο είναι αθόρυβο! :) Σε ταχύτητα πάνω κάτω πρέπει να είναι τα ίδια. Όλα σωστά, εκτός του ότι ΔΕΝ υποστηρίζει mount rainier.

Εμένα δε με πειράζει καθόλου.

WAntilles
28-05-05, 14:14
Δεν είναι καλό να γενικεύεις.

Το 1ο μου CD Writer το πήρα το 96 (ή 97 - δεν θυμάμαι ακριβώς) όταν οι περισσότεροι δεν ήξεραν καν τί είναι αυτό. Ήταν ένα Fast-SCSI-2 Yamaha CDR-100-II (4x). Έκτοτε έχουν περάσει συνολικά 3 CD writers (2 SCSI Yamaha, 1 IDE Plextor) και 1 DVD writer (IDE Plextor) από τα χέρια μου, διαφόρων εταιρειών - και έχω δει και κάποια από φίλους (Pinnacle, Philips, Pioneer, TEAC).

Έχουν επίσης περάσει από τα χέρια μου και 3 διαδοχικά Fast-SCSI-2 CD-ROM Plextor.

Τον καιρό λοιπόν που κάποιο CD-ROM δεν έκανε DAE σαν τα Plextor (Fast SCSI-2 τότε) και που κάποιο writer δεν έγραφε καλά στο standard ποιότητας Mitsui Gold, ξεχώριζες πολύ εύκολα πρόβατα από ερίφια.

Έτσι και σήμερα. Ξεχωρίζεις πρόβατα από ερίφια με βάση τα Taiyo Yuden DVD+R 8x.

Άρα ναί, λοιπόν, λόγω πείρας στο χώρο, με παίρνει πιστεύω λιγουλάκι να γενικεύω.


Συγκεκριμένα το LG 4163 υπερτερεί κατά πολύ του αντίστοιχου NEC.

Η LG ή η Lite-On ήταν αυτή που είχε κάνει λανθασμένη υλοποίηση του IDE specification και στο Mandrake σβηνόταν το firmware;


Αυτα που μου έρχονται αμέσως στο μυαλό είναι πως διαβάζει ευκολότερα ταινίες με προστασία...

Πού τα διαβάζεις αυτά;

Οποιοδήποτε DVD reader ή writer κάνει πολύ εύκολα DeCSS - ειδικά εάν είναι RPC-1.

Μήπως δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς σωστά το DVDDecrypter; Ή μήπως το δουλεύεις σε 9x;

Περιττώ να σου πω ότι είναι κουταμάρα να χρησιμοποιείς το writer σου για διάβασμα γιατί τρώει τα ψωμιά του.


...υποστηρίζει mount rainier...

Τελικά ΔΕΝ υποστηρίζει.


...γράφει σε dvd-ram...

Παντελώς άχρηστο διότι είναι νεκρό format.


...και το κυριότερο είναι αθόρυβο!

Έχεις αυτί μουσικού, και ακούς καί τα οπτικά drives;


Σε ταχύτητα πάνω κάτω πρέπει να είναι τα ίδια.

Κανέναν σοβαρό χρήστη δεν τον ενδιαφέρει η ταχύτητα αλλά η ποιότητα-ακρίβεια του παραγόμενου αυλακίου.

Προς τον φίλο μας

Είμαι παλιός Πλεξτοράς, αλλά ειδικά για το Plextor PX-716A επειδή είχε προβλήματα, θα σου έλεγα να το αποφύγεις και να πάρεις ένα NEC-3540A.

Και δισκάκια να παίρνεις πάντα Taiyo Yuden DVD+R 8x.

Sannin
28-05-05, 14:16
@iron_gr: Ναι σε αυτό έχεις δίκιο, ζητώ συγνώμη... ;)

@Wantilles: Δεν θυμάμαι να είχε καλή φήμη η NEC πριν τα μοντέλα 25χχ... Οπότε παρά το άσχημο παρελθόν που ίσως να έχει κάποια εταιρία όταν βγαίνει κάποιο καλό μοντέλο συνήθως το προτιμώ.

To DvdDecrypter το χρησιμοποιώ από τότε που σταμάτησε η ανάπτυξη του SmartRipper, και θέλω να ελπίζω ότι χρησιμοποιώ σωστά! :D Άσχετα με αυτά που έχω διαβάσει, έχω παρατηρήσει διαφορές στην ταχύτητα ανάγνωσης των ταινιών από μοντέλο σε μοντέλο.

Όντως δεν υποστηρίζει mount rainier, πάντως το dvd-ram ίσως να το χρειάζεται κάποιος και δεν παύει να είναι ένα επιπλέον χαρακτηριστικό που το NEC δεν έχει.

Σχετικά με τον ήχο, όταν βλέπω μια ταινία ο θόρυβος που κάνει το drive (ειδικά το NEC) με ενοχλεί αφάνταστα. Και όχι δεν έχω αυτί μουσικού.

Τέλος συμφωνώ απόλυτα για τα TY! ;)

coftaras
28-05-05, 15:32
Exω NEC -3540A και ειμαι πολυ ικανοποιημενος με αυτο.Μεν ξεχνατε οτι παιζει και τα dual layer δισκακια

WAntilles
28-05-05, 15:51
Σχετικά με τον ήχο, όταν βλέπω μια ταινία ο θόρυβος που κάνει το drive (ειδικά το NEC) με ενοχλεί αφάνταστα. Και όχι δεν έχω αυτί μουσικού.

Ε βάλε και ένα σαμπγουφέρι. ;)

Sannin
28-05-05, 16:10
Έχω και απ' αυτό αλλά και πάλι δεν υποφέρεται ώρες ώρες! :P

iceblade
28-05-05, 17:04
Το NEC 3520 είναι άριστο DVD-RW με ένα μοναδικό ελάττωμα: Την αργή ανάγνωση των πρεσσαρισμένων DVD (προσοχή! τα DVD-R τα διαβάζει πολύ πιο γρήγορα από τα πρεσσαρισμένα. Βασικάτα διαβάζει full 16x). Ακόμα και χωρίς το riplock πάλι τα πρεσσαρισμένα τα διαβάζει αργά. Τα modded firmwares (συγκεκριμένα το 1.UF των Liggy and Dee) είναι πολύ καλά. Τα Plextor πάντα πίστευα ότι ζητούν πολύ περισσότερα από όσα προσφέρουν.

Εν ολίγοις, προτείνω το νεότερο μοντέλο της σειράς 35x0 της NEC που είναι το 3540. Αν δε το βρείς πάρε το 3520. Βασικά πάρε όποιο θέλεις δε σημαίνει αυτό ότι μόνο τα NEC έιναι καλά απλά εγώ είμαι ευχαριστημένος και το ίδιο βλέπω από πολλά άτομα στο web. :D

nnn
29-05-05, 02:12
Το 3540Α της NEC πάντως είναι άψογο για την ώρα.

apxwv
29-05-05, 02:39
εγω που εχω το 3520 ευχαριστημενος ειμαι

OFF TOPIC

δεν βρισκω Taiyo Yuden οποιος γνωριζει αν μπορει να απαντησει (περοχες κεντρο μεχρι καλλιθεα)

nnn
29-05-05, 14:03
δεν βρισκω Taiyo Yuden οποιος γνωριζει αν μπορει να απαντησει (περοχες κεντρο μεχρι καλλιθεα)
http://www.e-shop.gr/search_ana.phtml?brand=TAIYO%20YUDEN&category=DVD-Recordable,DVD-REWRITABLE,CD-Recordable,CD-Rewritable,Data%20Cartriges,DDS%20Tapes,Disk%20Cartridges,Tape%20Cartridges,ZIP%20Disks,JAZ%20Disks,%C4%E9%F3%EA%DD%F4%F 4%E5%F2

WAntilles
29-05-05, 14:23
δεν βρισκω Taiyo Yuden οποιος γνωριζει αν μπορει να απαντησει (περοχες κεντρο μεχρι καλλιθεα)

Καλά, την Disk Impex (Π. Φάληρο), δεν την ξέρεις;

Sannin
29-05-05, 14:57
DiskImpex (http://www.diskimpex.gr)

Έχει το τηλέφωνό τους εκεί, μπορείτε να κάνετε τηλεφωνικές παραγγελίες και να σας έρθουν ταχυδρομικώς στο σπίτι.

iceblade
29-05-05, 15:36
Από τη Disk Impex έχω πάρει Taiyo Yuden DVD+R 8x 0.29E το δισκάκι τελική. Πολύ καλά δισκάκια...

firegarden
29-05-05, 15:58
ΒenQ 1620.To εχω και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Διαβαζει και γραφει αριστα,δεν εχει καμια σχεση με τη μ@λ@κι@ το Νεκ 2500 που ειχα( δεν διαβαζε ουτε τις δικες του εγγραφες!)κι επισης εχει πολυ καλη και συχνη EΠΙΣΗΜΗ αναβαθμιση των firmwares.Αρα δεν βαζεις hacked firmware και δεν χανεις την εγγυηση!Αυτο πιστευω οτι μετραει πολυ.Δεν εχει να ζηλεψει απολυτως τιποτα απο κανενα Νεκ και Πλεξτορ.

ΥΓ. Και τωρα τελευταια βγηκε ενα patch το οποιο επιτρεπει το rip σε 16Χ!

http://www.cdrinfo.com/Sections/Reviews/Specific.aspx?ArticleId=11657&PageId=13

bedazzled
29-05-05, 17:44
Έχει κανένας να προτείνει κανά καλό drive που να διαβάζει σε full ταχύτητες (12x DVD-+DL DVD+-RW)?
Τώρα έχω ένα TSST TS-352A το οποίο τα DVD-+R SL τα διαβάζει 2-4x. Επίσης να έχει καλό DAE και να το φέρνουν Ελλάδα.
Στο CDFreaks έχω ακούσει καλά σχόλια για το AOpen, το οποίο όμως δεν το φέρνουν Ελλάδα... :-(

Undertow
29-05-05, 19:19
double layer taiyo yuden δεν υπάρχουν;

XTCgr
29-05-05, 23:26
ΒenQ 1620.To εχω και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Διαβαζει και γραφει αριστα,δεν εχει καμια σχεση με τη μ@λ@κι@ το Νεκ 2500 που ειχα( δεν διαβαζε ουτε τις δικες του εγγραφες!)κι επισης εχει πολυ καλη και συχνη EΠΙΣΗΜΗ αναβαθμιση των firmwares.Αρα δεν βαζεις hacked firmware και δεν χανεις την εγγυηση!Αυτο πιστευω οτι μετραει πολυ.Δεν εχει να ζηλεψει απολυτως τιποτα απο κανενα Νεκ και Πλεξτορ.

ΥΓ. Και τωρα τελευταια βγηκε ενα patch το οποιο επιτρεπει το rip σε 16Χ!

http://www.cdrinfo.com/Sections/Reviews/Specific.aspx?ArticleId=11657&PageId=13

να υποθέσω οτι το patch ανήκει στα hacked και όχι στα official? ;)

TeliaZ
01-06-05, 00:05
NEC 3540 , φθηνό , αξιόπιστο, γράφει όλα τα δισκάκια.


Μια συμβουλή... Ασχετο βέβαια αλλά μην αγοράσει κανεις το DVD reader της ASUS (quite track) γιατί απλά διαβάζει τα μισά δισκάκια ( DVD , CD) . Είναι μια απογοήτευη για τον κολλοσό της αξιοπιστίας ASUS.

bedazzled
02-06-05, 02:54
Έχει κανένας να προτείνει κανά καλό drive που να διαβάζει σε full ταχύτητες (12x DVD-+DL DVD+-RW)?
Τώρα έχω ένα TSST TS-352A το οποίο τα DVD-+R SL τα διαβάζει 2-4x. Επίσης να έχει καλό DAE και να το φέρνουν Ελλάδα.
Στο CDFreaks έχω ακούσει καλά σχόλια για το AOpen, το οποίο όμως δεν το φέρνουν Ελλάδα... :-(
Κανένας???:oops:

ipo
02-06-05, 06:22
ΒenQ 1620.Από πού το αγόρασες και πόσο; Γι' αυτό δεν έλεγε ο slammer ότι είναι καλό αλλά δεν το φέρνουν στην Ελλάδα;

Και μία ερώτηση προς WAntilles:

Κατέβασα με το crypto F200 τα windows 98, για να τα περάσω σε ένα pc με 32 Mbyte RAM. Το πρόβλημα είναι ότι δεν γράφονται με ταχύτητα μεγαλύτερη από 48x σε ένα DVD recorder TEAC σε δισκάκι princo από τον δίσκο μου (Fujitsu). Τι να κάνω;


Υ.Γ.1: Δεν μου αρέσουν τα windows 2000, οπότε προτιμώ να βάλω τα XP ή τα 2003 αν δεν μπαίνουν τα 98 ή τα 95 που συμπαθώ. Επίσης δεν θα ήθελα να δώσω λεφτά για RAM. 32 MByte είναι υπέρ αρκετά για τη στοιχειώδη επεξεργασία video και εικόνας που κάνω.

Υ.Γ.2: Θέλω να πάρω το zyxel 652R, αλλά δεν μου αρέσει που δεν υποστηρίζει USB 2.0. Ξέρεις αν σκοπεύει να αναβαθμίσει σύντομα η zyxel τα μοντέλα της με το νέο interface;

Πλάκα κάνω!

WAntilles
02-06-05, 15:27
Βρε μη κάνεις τέτοιες πλάκες. Μέχρι την τελευταία γραμμή είχα "φορτώσει" πολύ και μού 'χε ανέβει η πίεση. :mrgreen:

iron_gr
02-06-05, 17:45
Υ.Γ.1: Δεν μου αρέσουν τα windows 2000, οπότε προτιμώ να βάλω τα XP ή τα 2003 αν δεν μπαίνουν τα 98 ή τα 95 που συμπαθώ. Επίσης δεν θα ήθελα να δώσω λεφτά για RAM. 32 MByte είναι υπέρ αρκετά για τη στοιχειώδη επεξεργασία video και εικόνας που κάνω.

Υ.Γ.2: Θέλω να πάρω το zyxel 652R, αλλά δεν μου αρέσει που δεν υποστηρίζει USB 2.0. Ξέρεις αν σκοπεύει να αναβαθμίσει σύντομα η zyxel τα μοντέλα της με το νέο interface;

Πλάκα κάνω!

:haha :worthy: :thumb_dup

Ωραίος!

theochem
25-06-05, 10:48
Πέρασα μια βόλτα από το computer4u.gr κι έριξα μια ματιά στα NEC. Επιλέγω να κάνω σύγκριση της bulk με τη retail έκδοση του 3540. Η σύγκριση φαίνεται στο συνημμένο. Και ρωτάω τώρα έγω ως ένας απλός-μη ειδικός χρήστης: πώς δικαιολογείται τα 2 προϊοντα να έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά να μην υπάρχουν κάποια έξτρα (του retai έναντι τουl bulk) κι ωστόσο να υπάρχει διαφορά 8,95€ ;
Άσχετο, αλλά τα 2 χρόνια εγγύση τα δίνει λογικά απευθείας η κατασκευάστρια;Επειδή σε άλλο site το βρήκα κατά 3€ ακριβότερο αλλά με 3 χρόνια εγγύηση.

[Insomniac]
25-06-05, 17:45
πώς δικαιολογείται τα 2 προϊοντα να έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά να μην υπάρχουν κάποια έξτρα (του retai έναντι τουl bulk) κι ωστόσο να υπάρχει διαφορά 8,95€ ;

Η retail έκδοση συνήθως έχει μέσα το καλώδιο (+βίδες), το manual (υποτυπώδες ή και ολοκληρωμένο) και πιθανότατα κάποια OEM έκδοση του Nero, άσχετα που δεν αναφέρεται στα χαρακτηριστικά. Κατά την γνώμη μου δεν αξίζει (τουλάχιστον σε αγορά DVD-Recorder) τη διαφορά, μιας και καλώδια (βίδες) πιθανότατα θα έχεις ήδη, το manual το κατεβάζεις από το site και το Nero που δίνουν είναι "limited edition" και άρα όχι και τόσο λειτουργικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.