PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλές ταχύτητες με 384 Otenet



VASSSSS
27-05-05, 22:23
Γειά σας , έχω εδώ και λίγες μέρες ADSL 384 με την otenet .Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι οι χαμηλές ταχύτητες στο download :thumbdown .Δηλαδή γύρω στα 23-30kb/sec απο ftp της οτενετ ενώ τα p2pείναι ακόμα πιο χαμηλά. Ρώτησα στο 1412 και μου είπαν να δηλώσω βλάβη ...δήλωσα με πήραν τηλ και με έβαλαν να τσεκάρω πάλι την ταχύτητα που εκείνη τη στιγμή ήταν 40kbps !!! Έτσι δεν έγινε καμία επισκευή .Δηλαδή συνήθως είναι χαμηλά και κάποιες φορες κατεβάζει γρήγορα .Οπότε θα ξανά δηλώσω βλάβη.
Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι... αποσυνδέεται :evil: :evil: :evil: :evil:

Αντιμετόπισε κανεις το ίδιο πρόβλημα; Υπαρχει καμία λύση :cry:

Ευχαριστώ

HellV1L
27-05-05, 22:29
κοιτα ... με την οτενετ ειναι γνωστο οτι ειναι χαλια απο ταχυτητες...
το οτι αποσυνδεεσαι συχνα οντως ειναι προβλημα

power
28-05-05, 01:47
κοιτα ... με την οτενετ ειναι γνωστο οτι ειναι χαλια απο ταχυτητες...


Τα 42kb είναι χάλια ταχύτητα για σένα?

balander
31-05-05, 13:45
Τώρα τελευταία κάνω ping στο NS1.OTENET.GR & NS2.OTENET.GR και συνεχώς εχω ping loss. Τα pings είναι απο 89 μέχρι 171. Τί παίζει;

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό τώρα τελευταία;

power
31-05-05, 16:34
Από εδώ απαντάνε όλα σε ταχύτητες 64-82.
Μήπως έχεις φάει κανένα ιό?

leventopaido
01-06-05, 08:19
To να κατεβάζεις με 30ΚΒ αντί να κατεβάζεις με 42ΚΒ που είναι το θεωρητικό μέγιστο δεν είναι πρόβλημα VASSSSS. Αφιέρωσε 10 λεπτά από το χρόνο σου για να διαβάσεις πως λειτουργεί η υπηρεσία στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=17322 Δεν έχει νόημα να πέρνεις την εκάστοτε υπηρεσία τηλέφωνο γιατί ουστιαστικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

NoYmErOs
01-06-05, 09:43
2 Μήνες 1024 ΟΤΕΝΕΤ δέν είχα κανένα πρόβλημα, της τελευταίες μέρες λίγο πρίν πάω στα 384 πρόσεξα ,αν και λέιπω αρκετά απο το pc οτι αποσυνδέετε ..τώρα με την 384 εδώ και 4 μέρες οι αποσυνδέσεις γύνοντε κάθε 5-8 ώρες.. τουλάχιστο όσο βλέπω εγώ.. δλδ και της ώρες που λείπω είμαι σίγουρος οτι αποσυνδέετε ...
Σήμερα θα πάρω ντέμο απο φορτηνετ να δοκιμάσω και αν δώ οτι πάλι έχω προβλήματα τότε μάλλοω με βλέπω με netkeyι ή acn 256 ...

leventopaido
01-06-05, 10:46
Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η λυχνία του δρομολογητή σου για το συγχρονισμό. Εάν το modem σου δε συγχρονίζει τότε δεν είναι θέμα ISP αλλά τηλεπικοινωνιακού φορέα. Πρόσεξέ το γιατί εάν όντως το modem χάνει στιγμιαία το συγχρονισμό του πρέπει να απευθυνθείς στις βλάβες ΟΤΕ.

O'Zorgnax
01-06-05, 18:23
Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με 384 Otenet. Πιάνει καλή ταχύτητα, αρχίζει και πέφτει σταδιακά, ξανανεβαίνει και πάλι από την αρχή. 2-3 ώρες τη μέρα δεν έχω καθόλου δίκτυο (όπως τώρα που μπηκα με dialup).
Μου φαίνεται πετύχαμε διάνα με τον πΟΤΕ :(

mavro gala
01-06-05, 18:52
Kalispera kai kalws sas vrika.
Simera energopoiithike to adsl mou (exw parei to adsl kit 384/128 me to sagem 840). Dokimazw loipon pou lete olo xara na kanw download kai oi taxytites einai 194KB/sec download kai 64kb/sec!!!!!!!! upload. Menw sto Agrinio. Milame oti exw faei megali flashia. Mipws yparxoun tipote rythmiseis gia to modem wste na petyxw megalyteres taxytites i tin exw patisei??? Koitazw sto modem kai vlepw driver version: 2.2.10.6 enw pigainontas sti selida tis sagem vlepw pws i trexousa ekdosi einai i 3.0.2. Mipws thaprepe na tou kanw anavathmisi???
Eplizw i katastasi na einai proswrini kai efxaristw ek twn proterwn gia tis apantiseis sas.

friend
01-06-05, 20:14
oi ταχυτητες ειναι 194KB/sec download kai 64kb/sec!!!!!!!! upload
με 384 :haha :haha

JohnGR
01-06-05, 20:18
Ελληνικά παιδιά! :)

NoYmErOs
02-06-05, 09:39
Πήρα τελικά demo forthnet και μέχρι στιγμής όλλα καλα... 12 σχεδόν ώρες και κανένα πρόβλημα (αποσύνδεσης) για να δουμε...
Oι ταχύτητες βάση του dsl speedtest
otenet 39-42d 13.1up
forthnet 35d 13up.

οκ δλδ μέχρι στιγμής απλά δέν αποσυνδέομαι πλέον ..θα δείξει η συνέχεια


@mavro gala πάτα επεξεργασία στο μύνημα σου και γράφε με ελληνικά τα greektoenglish δέν επιτρέποντε ....Γιατί σε λίγο θα έρθει ο sdikr :chinese

manoulamou
02-06-05, 10:40
Ειναι πασιγνωστο οτι το adsl εν ελλαδι ετσι κι αλλιως πασχει και απο ποιοτητα γραμμων και απο τιμες.
Η forthnet ειναι συνολικα καλυτερη γιατι και καλες τιμες εχει και σταθεροτητα
Εχω και εγω πOtenet ειναι μεν σταθεροτερη απ ολες, αλλα πανακριβη.
Οι υπολοιποι providers απο καπου εως παντου χανουν και γι αυτο ειναι φτηνοτεροι.
Ειδικα για ταχυτητες ειναι ολοι περιπου στα ιδια επιπεδα, οποτε μη μασατε...

balander
03-06-05, 14:59
Ελα τώρα... η ΟΤΕΝΕΤ αναβάθμισε τις γραμμές τις προς εξωτερικό... 2 GBPS ;)


:D

mach
03-06-05, 20:29
Ελα τώρα... η ΟΤΕΝΕΤ αναβάθμισε τις γραμμές τις προς εξωτερικό... 2GBPS



Θετικό σημάδι η αναβάθμιση αλλά θα προτιμούσα να ανακοινώνανε και τον αριθμό των συνδέσεων σε κάθε σκαλοπάτι (PSTN, ISDN, 384 ...) ώστε να ξέρω τί περίπου αντιστοιχεί στον καθένα. Το συνολικό bandwidth προς το εξωτερικό δεν μου λέει τίποτα. :twisted:

justodd
04-06-05, 15:13
paidia kai egw exw auto to problhma pou aposyndeei kai den kserw ti na kanw exw parei tilefwna pantou otenet/dsl to 1242/ kai en teli mou eipa na parw tilefwno kai na deilwsw vlabh na checkaroun autoi tin grammh. noymeros esena me forthnet sou douleuei kala?giati ama einai auto to problhma na allaksw ISP na paw stin forthnet.


PS: emena apo taxythta kala paei

sdikr
04-06-05, 16:52
@justodd καλως ήρθες στο φόρουμ

Τα greeklish δεν επιτρέπονται στο forum, κάνε edit το μήνυμα σου και γράψε το στα ελληνικά!
Κάνε επίσης τον κόπο να διαβάσεις τους κανόνες λειτουργίας του forum! (http://www.adslgr.com/forum/faq.php?faq=new_faq_item#faq_policy_adlsgr)

NoYmErOs
06-06-05, 08:50
Σήμερα βλέπω τα πράγματα κάπως καλύτερα.. απο την κυριακή σταμάτησαν οι αποσυνδέσεις και μέχρι στιγμής ολα καλά... dl 37-41 ul 13
Λέτε η αναβάθμιση να αποφώρτησε το δύκτιο της και να έστροσε λίγο...?

babis_11
13-06-05, 17:58
Παιδιά και εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και χειρότερα με τον VASSSSS μες στο ΣΚ (16-kb/sec απο ftp της Otenet ενώ τα p2p χάλια) με Otenet Kit, ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω για να τεστάρω Forthnet με demo?Πόσο πολύ μπορει να επιρεάζει το Sagem?

teo_L20
13-06-05, 19:20
το σάγκμεμ δεν είναι ενα από τα καλύτερα μόντεμ που υπάρχουν στο εμποριο!!
ενα u.s.robotics θα κάνει τη διαφορα!!

babis_11
13-06-05, 20:39
Με πόσα λεφτά teo σκέφτομαι και για wi-fi για το laptophttp://www.adslgr.com/forum/misc.php?do=getsmilies&wysiwyg=undefined#
Very Happy γενικά παίζει ρόλο και αν έχεις USB ή ethernet?

teo_L20
14-06-05, 07:21
το απλό u.s. 9105 θα το βρεις στα 60 ευρώ.
πάντως για notebook παρε ενα usb ,ασε που δεν είναι και τοσο καλά!!
αμα εχει κάρτα δικτυου παρε το u.s.robotics 9106 για wi-fi!! με 100ευρώ καθάρισες!!
να προτιμήσεις την 2ή λύση!!

PopManiac
14-06-05, 13:19
Σήμερα βλέπω τα πράγματα κάπως καλύτερα.. απο την κυριακή σταμάτησαν οι αποσυνδέσεις και μέχρι στιγμής ολα καλά... dl 37-41 ul 13
Λέτε η αναβάθμιση να αποφώρτησε το δύκτιο της και να έστροσε λίγο...?

Κι εγώ παρατηρώ πως από Κυριακή (Πέμπτη με Σάββατο απουσίαζα) το πράγμα έχει στρώσει πολύ. Δεν αντιμετώπιζα προβλήματα με αποσύνδεση αλλά τις τελευταίες 4-5 εβδομάδες σερνόταν η σύνδεσή μου. Τώρα αντιμετωπίζω πολύ καλύτερο Bwidth και DL/UL τόσο σε Ρ2Ρ όσο και σε κανονική σύνδεση. Ας ευχηθούμε πως είναι ο κανόνας και όχι κάποια φωτεινή εξαίρεση...

maxcp
14-06-05, 17:07
παιδια εμενα να δείτε πωςς σέρνετε! μεσημέρια πιάνει 4-9κb!!!!!!!!!!!!!

babis_11
14-06-05, 18:05
Πάντως είναι καλύτερα από το ΣΚ ,test για u.s.robotics 9106 wi-fi! δεν βρήκα το έχει κανείς να πάρω μια γνώμη.

friend
15-06-05, 04:54
Eλα καλημερα.
τα περισσοτερα ατομα στο φορουμ εχουν αυτο το μοντεμ (μεσα και εγω).
Μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα προβλημα.

friend
15-06-05, 04:55
Βασικα ομως ειμαι απο τους light user και πολλες φορες το κλεινω κιολας

poromenos
15-06-05, 10:31
Oταν λες light user τι ενοεις ???
αν εισαι χρηστης χαμηλων απαιτησεων τι το θελες τοσο καλο μοντεμ?

και αν εισαι very light{o%} τι το θελες το adsl

δεν το χρειαζεσε πιστευω.κανε μεταβιβαση σε μενα :D :D δεν θα παει χαμενο :D :D :D l

poromenos
15-06-05, 10:34
ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ ΔΩΣΕ ΜΑΖΙ :D :D :D :cool: :cool:

NoYmErOs
15-06-05, 10:54
Oταν λες light user τι ενοεις ???
αν εισαι χρηστης χαμηλων απαιτησεων τι το θελες τοσο καλο μοντεμ?


light user θέλει να πεί οτι δέν είναι καρφομένος στο πισι 24/7 και κατεβάζει απο όοοοολα τα p2p και το dsl δέν ειναι μόνο για να κάνεις downloads/upload...

@PopManiac με οτενετ ποτε δεν είχα δεί πάνω απο 35 dl τώρα το βλέπω έχει φτάσει και 46-47 έστο και για λίγο.. ενώ το up απο εχθές που στέλνω ενα αρχείο 2,16GB σε Αγγλία πάει πάνω απο 14 αν και υποψιάζομαι οτι με δουλεύει το ftp client μου μιας και 14 και 16 που πάει δέν στέκει για 384/128.. θα δώ σε πόσες ώρες θα τελιώσει να βγάλω μια άκρι με το μεσο όρο τουλάχιστον

:offtopic: Ο φίλος στην Αγγλία που πέρνει το αρχείο απο μένα κάθε 12 ώρες κάνει reset και εγω με οτενετ είμαι μια χαρά.. τι να του πεις τωρα οτι η Ελλάδα έχει καλύτερες γραμμές απο την Αγγλία ? :lol: :lol: :offtopic:

friend
15-06-05, 11:01
Σωστοςςςςςςςςςςς
Το μοντεμ ειναι καλο αλλα δεν ειναι ακριβο οποτε γιατι να δωσεις 50 ευρω να παρεις του Ποτε και να μην δωσεις 100 και να εχεις και υποστιριξη απο ολα τα παιδια στο φορουμ.
Διοτι στο φορουμ θα βγαλεις ακρη γρηγορα με τον οτε ... ποτε? Ποτε
Light user εννοω οτι μεχρι στιγμης δεν εχω κατεβασει καμμια ταινια, μονο ενα video clip που μου εβγαλε την πιστη με το μουλαρι.
Την dsl βασικα την ηθελα διοτι οποτε μου εστελναν ενα μεγαλο αρχειο σε email ανω τον 4mb εβριξα ..... με την 64 .

aBrakataBRA
15-06-05, 14:11
Εγω με ΟΤΕΝΕΤ 384/128 ΚΑΤΕΒΑΖΩ απο το πρωι με 47-48.!!!!!!! ειναι δυνατον;;;;;;;;

babis_11
15-06-05, 14:42
Δηλαδή u.s.robotics 9106 wi-fi από ότι κατάλαβα, βασικά σκέφτομαι να πάω σε κάνα FORTHnet HotSpot να ρυθμίσω το laptop για wifi το έχει κάνει κανείς?Στο site της forthnet έχει οδηγίες για ρυθμίσεις αλλά.....

babis_11
15-06-05, 14:53
Από emule κατέβαζα με 16-17 (καλά δεν είναι?) και πάνω που χάρηκα έπεσε.....

poromenos
15-06-05, 16:35
Σωστοςςςςςςςςςςς
Το μοντεμ ειναι καλο αλλα δεν ειναι ακριβο οποτε γιατι να δωσεις 50 ευρω να παρεις του Ποτε και να μην δωσεις 100 και να εχεις και υποστιριξη απο ολα τα παιδια στο φορουμ.
Διοτι στο φορουμ θα βγαλεις ακρη γρηγορα με τον οτε ... ποτε? Ποτε
Light user εννοω οτι μεχρι στιγμης δεν εχω κατεβασει καμμια ταινια, μονο ενα video clip που μου εβγαλε την πιστη με το μουλαρι.
Την dsl βασικα την ηθελα διοτι οποτε μου εστελναν ενα μεγαλο αρχειο σε email ανω τον 4mb εβριξα ..... με την 64 .ενταξει ρε παιδι μια πλακα καναμε ! ! :mad: επισης ο ορος light user δεν ειναι απολυτος!!!

ο καθενας ομως μπορει να εκφραζει τη γνωμη του γιατη ζουμε σε μια πολυτισμενη χωρα :-k :-k

maxcp
15-06-05, 21:32
ρε παιδια έχω απογοητευτεί...πιάνω κάτι απίστευτα 4ρια...τους τηλεφωνώ και λένε οτι ΙΣΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ SECURITY ΚΙΤ!!!!TO έκανα διαγραφλη και επανεγκατάσταση αλλα τπτ...τι λέτε να φταέι...τις σελίδες τις καθυστερεί λές και έχω 56ρα...

NoYmErOs
16-06-05, 08:55
@maxcpαπο ftp οτενετ έχεις δοκιμάσει ? κατέβασε ενα αρχείο απο εκεί και δές ..
Επίσης κάνε ενα τεστάκι την συνδεσή σου και πες μας τα αποτελέσματα
απο εδώ -> http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=3258

Το 4αρι που λές μου φένεται λίγο υπερβολικό..

@ ADSLgr.com All rights reserved.