PDA

Επιστροφή στο Forum : B. Ελλάδα: Αναβάθμιση για μερικούς, κόλαση για άλλους;



Σελίδες : [1] 2

cosmos
28-05-05, 22:57
Για όσους δεν ξέρουν, τα DSLAM κάθε πόλης στη Β. Ελλάδα μέχρι πρότινος πέφτουν πάνω σε δύo ΒΒRAS:
- O 1 που κρατούσε την κίνηση των κέντρων της Θεσσαλονίκης και
- ο 2 που κρατούσε την κίνηση από την πτωχή πλην τίμια επαρχία, της οποίας ADSL-wise χαιρόμουν που ήμουν κάτοικος.

Τις τελευταίες μέρες η άψογη για 16 μήνες σύνδεσή μου έχει πάρει την κατιούσα όσον αφορά το ping. Τρελά νούμερα, με πρώτο hop πάνω από 100msec. Μετά από ψάξιμο έμαθα ότι η πόλη μου μαζί με μερικές άλλες της Β. Ελλάδας "μετακινείται" από το ΒΒRAS 2 σε ένα νέο, το 3. Στο 3 όμως πάνε και άλλα βαριά κέντρα της Θεσσαλονίκης. Συγκεκριμένα.

- Η Κατερίνη, Βέροια, το Κιλκίς, ο Πολύγυρος, οι Σέρρες, το Σιδηρόκαστρο, τα Ν. Μουδανιά και η Κασσάνδρεια πάνε από το (τέλειο για μένα) BBRAS 2 στο BBRAS 3
- Τα DSLAM Ερμού, Πλατείας Δημοκρατίας, Χαριλάου, Πανοράματος, Τούμπας πάνε από το BBRAS 1 και αυτά στο 3

Αυτό ίσως εξηγεί γιατί το πρώτο μου hop, το ping δλδ που έχω πάνω στον BBRAS μου της Τellas έχει τα μαύρα του τα χάλια. Και πριν βιαστείτε να πείτε κάτι, όχι δεν είναι πρόβλημα της Τellas, μια που δοκίμασα την ίδια στιγμή και Forthnet και OTENet!

Με άλλα λόγια, αν είστε από Κατερίνη, Βέροια, Κιλκίς, Πολύγυρο, Σέρρες, Σιδηρόκαστρο, Ν. Μουδανιά και Κασσάνδρεια υπάρχει μια περίπτωση να σας ρίξανε, βάζοντάς σας σε ένα υπερφορτωμένο κέντρο.

Οι πληροφορίες που έδωσα παραπάνω δεν είναι επιβεβαιωμένες. Δεν μπορώ να βρω όμως άλλη εξήγηση για το πως μια γραμμή υποδειγματικά άριστη, τις τελευταίες 7 μέρες έχει γίνει άντε να μην πω τι...

Αν είστε από κάποια από τις επαρχιακές πόλεις που ανέφερα, ποστάρετε αν θέλετε τις εμπειρίες σας με τη γραμμή σας μέχρι και τον Απρίλιο, αν είδατε αλλαγή προς το χειρότερο κάποια στιγμή μέσα στο Μάϊο και γενικά τι ping έχετε με τον BBRAS. Αν θέλετε γράψτε την πόλη σας, τον provider σας, και τον τύπο γραμμής (384, 512 κτλ).

Ο Θεός να βάλει το χέρι του, γιατί αλλιώς με βλέπω να γυρίζω σε PSTN...

YΓ: Στο γράφημα βλέπετε το ping που έχω με τον BBRAS μου τις τελευταίες 30 ώρες. Η γραμμή ήταν ήρεμη και τις 30 ώρες, χωρίς downloads ή άλλη δραστηριότητα να λαμβάνει χώρα!!!! Και ναι, μόνο το χάραμα από τις 2 το πρωί μέχρι τις 12:30 το μεσημέρι ήταν εντάξει, όπως ήταν πάντα για μένα (πρώτο hop ~ 25ms). Μετά τις 12:30 ... καρδιογράφημα με το 1ο hop να παίρνει μέση τιμή 103ms. AAAAAAAAAAAAAargggggggghhhhhh

chatasos
29-05-05, 02:42
Περίμενε να ενεργοποιηθεί ο bras 3 :-k :haha

dinap1
29-05-05, 05:20
υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω σε ποιό DSLAM / BBRAS ανήκει η περιοχή που μένω; (Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης)

teo_L20
29-05-05, 09:26
εγώ
νεαπολη κοζανης
οτενετ 384(κιτ)
47-48 μονιμως

poromenos
29-05-05, 13:34
Για όσους δεν ξέρουν, τα DSLAM κάθε πόλης στη Β. Ελλάδα μέχρι πρότινος πέφτουν πάνω σε δύo ΒΒRAS:
- O 1 που κρατούσε την κίνηση των κέντρων της Θεσσαλονίκης και
- ο 2 που κρατούσε την κίνηση από την πτωχή πλην τίμια επαρχία, της οποίας ADSL-wise χαιρόμουν που ήμουν κάτοικος.

Τις τελευταίες μέρες η άψογη για 16 μήνες σύνδεσή μου έχει πάρει την κατιούσα όσον αφορά το ping. Τρελά νούμερα, με πρώτο hop πάνω από 100msec. Μετά από ψάξιμο έμαθα ότι η πόλη μου μαζί με μερικές άλλες της Β. Ελλάδας "μετακινείται" από το ΒΒRAS 2 σε ένα νέο, το 3. Στο 3 όμως πάνε και άλλα βαριά κέντρα της Θεσσαλονίκης. Συγκεκριμένα.

- Η Κατερίνη, Βέροια, το Κιλκίς, ο Πολύγυρος, οι Σέρρες, το Σιδηρόκαστρο, τα Ν. Μουδανιά και η Κασσάνδρεια πάνε από το (τέλειο για μένα) BBRAS 2 στο BBRAS 3
- Τα DSLAM Ερμού, Πλατείας Δημοκρατίας, Χαριλάου, Πανοράματος, Τούμπας πάνε από το BBRAS 1 και αυτά στο 3

Αυτό ίσως εξηγεί γιατί το πρώτο μου hop, το ping δλδ που έχω πάνω στον BBRAS μου της Τellas έχει τα μαύρα του τα χάλια. Και πριν βιαστείτε να πείτε κάτι, όχι δεν είναι πρόβλημα της Τellas, μια που δοκίμασα την ίδια στιγμή και Forthnet και OTENet!

Με άλλα λόγια, αν είστε από Κατερίνη, Βέροια, Κιλκίς, Πολύγυρο, Σέρρες, Σιδηρόκαστρο, Ν. Μουδανιά και Κασσάνδρεια υπάρχει μια περίπτωση να σας ρίξανε, βάζοντάς σας σε ένα υπερφορτωμένο κέντρο.

Οι πληροφορίες που έδωσα παραπάνω δεν είναι επιβεβαιωμένες. Δεν μπορώ να βρω όμως άλλη εξήγηση για το πως μια γραμμή υποδειγματικά άριστη, τις τελευταίες 7 μέρες έχει γίνει άντε να μην πω τι...

Αν είστε από κάποια από τις επαρχιακές πόλεις που ανέφερα, ποστάρετε αν θέλετε τις εμπειρίες σας με τη γραμμή σας μέχρι και τον Απρίλιο, αν είδατε αλλαγή προς το χειρότερο κάποια στιγμή μέσα στο Μάϊο και γενικά τι ping έχετε με τον BBRAS. Αν θέλετε γράψτε την πόλη σας, τον provider σας, και τον τύπο γραμμής (384, 512 κτλ).

Ο Θεός να βάλει το χέρι του, γιατί αλλιώς με βλέπω να γυρίζω σε PSTN...

YΓ: Στο γράφημα βλέπετε το ping που έχω με τον BBRAS μου τις τελευταίες 30 ώρες. Η γραμμή ήταν ήρεμη και τις 30 ώρες, χωρίς downloads ή άλλη δραστηριότητα να λαμβάνει χώρα!!!! Και ναι, μόνο το χάραμα από τις 2 το πρωί μέχρι τις 12:30 το μεσημέρι ήταν εντάξει, όπως ήταν πάντα για μένα (πρώτο hop ~ 25ms). Μετά τις 12:30 ... καρδιογράφημα με το 1ο hop να παίρνει μέση τιμή 103ms. AAAAAAAAAAAAAargggggggghhhhhhΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΘΕ/ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ADSL ΑΠΟ ΤΗΝΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο Μ@Λ@Κ@Σ Ο ΠΟΤΕΣ ΤΟΥ ΗΡΘΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ BBRAS.ΕΛΕΟΣ :evil: :evil: :cry: :cry: ΑΦΗΣΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΟΥΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΛΟΓΩ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ Π......Σ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ :thumbdown :evil: :evil: :mad: ΚΑΛΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΓΙΑΥΤΟΥΣ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΘΗΝΑ .ΕΔΩ Β.ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΜΕΝΟΥΣ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΥΠΟΔΙΜΑΤΑΕΛΕΟΣ ΟΤΕ,ΕΛΕΟΣ :evil:

cosmos
29-05-05, 13:49
Περίμενε να ενεργοποιηθεί ο bras 3 :-k :hahaΤί ακριβώς εννοείς; Δεν έχει ενεργοποιηθεί ο 3 ακόμα και είμαι στον 2 για την ώρα;

Πάντως φίλε chatasos, αν έχεις καμμιά ιδέα το τι συμβαίνει θα εκτιμούσα την άποψή σου. Πώς να το πλησιάσω το ρημάδι το πρόβλημα, ειλικρινά δεν ξέρω τι θα κάνω. Είχα μια θεωρία ότι πήγε κατά διαόλου όλη η Κατερίνη. Σε φίλο που μένει 50 μέτρα από μένα με acn όμως το first hop του είναι 20-25, την ίδια ακριβώς στιγμή που εμένα είναι 180....

Μετά είχα μια θεωρία ότι φταίει η δική μου η γραμμή και μόνο, αλλά αν ήταν έτσι δε θα έπρεπε να είχα καλά pings από τις 02:00-12:30 (ή όχι; ). Τέλος, σκέφτομαι μήπως παίζει κάποιο traffic control ίσως...

Συνημμένα έχω το σημερινό γράφημα (πρόσεξε την ομοιότητα με το χθεσινό) καθώς και ένα πιο συνολικό. Με εγγλέζικη ακρίβεια χτυπάει το κακό: ξεκινάει στις 12 με 12:30 το μεσημέρι και σταματάει κατά τις 2 τα χαράματα...

@poromenos: Τα κέντρα της Θεσσαλονίκης που θα πάνε στον 3, για καλό θα πάνε. Στον BBRAS 1 που ήταν, τα πράγματα ήταν πιο ζορισμένα.

chatasos
29-05-05, 14:28
Τί ακριβώς εννοείς; Δεν έχει ενεργοποιηθεί ο 3 ακόμα και είμαι στον 2 για την ώρα;


Για να ενεργοποιηθεί νέος bras από τον ΟΤΕ. θα πρέπει όλοι οι συνδεδεμένοι providers να αποκτήσουν κύκλωμα ΟΚΣΥΑ σε αυτόν τον bras. Για διάφορους λόγους όμως κάποιοι καθυστερούν, οπότε αναγκαστικά περιμένουν και όλοι οι υπόλοιποι. Ο συγκεκριμένος εκκρεμεί πάνω από μήνα.



Πάντως φίλε chatasos, αν έχεις καμμιά ιδέα το τι συμβαίνει θα εκτιμούσα την άποψή σου. Πώς να το πλησιάσω το ρημάδι το πρόβλημα, ειλικρινά δεν ξέρω τι θα κάνω. Είχα μια θεωρία ότι πήγε κατά διαόλου όλη η Κατερίνη. Σε φίλο που μένει 50 μέτρα από μένα με acn όμως το first hop του είναι 20-25, την ίδια ακριβώς στιγμή που εμένα είναι 180....

Μετά είχα μια θεωρία ότι φταίει η δική μου η γραμμή και μόνο, αλλά αν ήταν έτσι δε θα έπρεπε να είχα καλά pings από τις 02:00-12:30 (ή όχι; ). Τέλος, σκέφτομαι μήπως παίζει κάποιο traffic control ίσως...

Συνημμένα έχω το σημερινό γράφημα (πρόσεξε την ομοιότητα με το χθεσινό) καθώς και ένα πιο συνολικό. Με εγγλέζικη ακρίβεια χτυπάει το κακό: ξεκινάει στις 12 με 12:30 το μεσημέρι και σταματάει κατά τις 2 τα χαράματα...


Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το πρόβλημά σου με τον provider σου σε 1η φάση (μήπως και βρουν κάποιο στοιχείο παραπάνω που θα σε βοηθήσει) και φυσικά να δηλώσεις βλάβη στον ΟΤΕ σε 2η. Απλά κοίτα και στους 2 να αναφέρεις το πρόβλημα την ώρα που υφίσταται για να μπορούν να το δουν πιο εύκολα.

ΥΓ: Ρίξε και μια ματιά για λάθη στη γραμμή σου ή διάφορα άλλα περίεργα (μέσω του dsl modem), που εμφανίζονται μόνο τις συγκεκριμένες ώρες.

ZORO
29-05-05, 14:46
Από Κατερίνη με Forthnet 386. Δεν παρατήρησα κάποια ιδιαίτερη συμπεριφορά ταχύτητα στα 40Κ σταθερά όπως πάντα ενώ ping στο πρώτο hop μου δίνει γύρω στα 25.
Η μέτρηση των ping και χθες αργά το βράδυ και σήμερα το μεσημέρι στις 14:30 δηλαδή.
Θα δοκιμάσω και αυρίο καθημερινή και θα σας πω αποτελέσματα.
Όσον αφορά για τον φίλο από την χαριλάου το κέντρο σου είναι έτσι και αλιώς επιβαρημένο. Αυτό που λέει ο cosmos είναι ότι θα πάρουν περιοχές όπως οι δική σου που είναι επιβαρημένες και θα τις μετακινήσουν βάζωντας τες μαζί με περιοχές που δεν έχουν πρόβλημα μέχρι στιγμής.
Έτσι θα καλυτερέψει η κατάσταση για τις προβληματικές περιοχές αλλά είναι πιθανών να αποκτήσουν προβλήματα η μη προβληματικές μέχρι στιγμής περιοχές όπως η δική μου π.χ.

Μια άλλη εναλακτική εξήγηση που θα μπορούσε να δοθεί είναι η εξής.
Ο ΟΤΕ είδε ότι λογώ κακού σχεδιασμού του υπάρχουν στην Ελλάδα κάποιες περιοχές που δεν έχουν προβλήματα με την σύνδεση dsl που έχουν. Ξέρετε 40Κ σε 384 χαμηλά ping κ.τ.λ.
Φυσικά μόλις διαπιστώθηκε αυτή η κατάσταση θεωρήθηκε απαράδεκτη από τους υπευθύνους του ΟΤΕ και πήραν ομόφωνα την απόφαση στην επόμενη αλλαγή που θα κάνουν, να διορθώσουν αυτή την παραλειψή τους, ώστε όλοι να έχουμε τις ίδιες ταχύτητες και ποιότητα των υπηρεσιών που απολαμβάνουμε από τον ΟΤΕ.
Τέρμα οι διακρίσεις.

cosmos
29-05-05, 15:00
Για να ενεργοποιηθεί νέος bras από τον ΟΤΕ. θα πρέπει όλοι οι συνδεδεμένοι providers να αποκτήσουν κύκλωμα ΟΚΣΥΑ σε αυτόν τον bras. Για διάφορους λόγους όμως κάποιοι καθυστερούν, οπότε αναγκαστικά περιμένουν και όλοι οι υπόλοιποι. Ο συγκεκριμένος εκκρεμεί πάνω από μήνα.Κατάλαβα, άρα είμαι ακόμα στον 2 και τρέχα γύρευε τι παίζει.


Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το πρόβλημά σου με τον provider σου σε 1η φάση (μήπως και βρουν κάποιο στοιχείο παραπάνω που θα σε βοηθήσει) και φυσικά να δηλώσεις βλάβη στον ΟΤΕ σε 2η. Απλά κοίτα και στους 2 να αναφέρεις το πρόβλημα την ώρα που υφίσταται για να μπορούν να το δουν πιο εύκολα.

ΥΓ: Ρίξε και μια ματιά για λάθη στη γραμμή σου ή διάφορα άλλα περίεργα (μέσω του dsl modem), που εμφανίζονται μόνο τις συγκεκριμένες ώρες.
Με ΟΤΕ μίλησα την Παρασκευή. Δοκιμάσαμε 3 providers (Τellas μαζί με Forthnet και OTENet). Και στις 3 περιπτώσεις αν θυμάμαι καλά η ίδια ιστορία, ψηλά ping στο 1ο hop.

Σε φυσικό επίπεδο, η γραμμή μου είναι καμπάνα σύμφωνα με τον ΟΤΕ... :/ Με Tellas που μίλησα, δεν μπορούσαν ούτε ping να κάνουν πάνω μου, για να επιβεβαιώσουν τη δική μου μέτρηση. Ανέφεραν αναβάθμιση που πραγματοποιεί ο ΟΤΕ καθόλο το Μάιο στη Β. Ελλάδα, αλλά όχι κάτι παραπάνω.

Μάλλον το επόμενο βήμα για μένα είναι να δοκιμάσω με καμμιά ACN (του φίλου που μένει εδώ κοντά). Μπορεί να παίζει κάτι με την πόρτα που πέφτω πάνω στο DSLAM; Μου τελείωσαν οι θεωρίες...

@Zoro: Eυχαριστώ φίλε για το feedback. Θα ξανατσεκάρω με πολλαπλούς providers να δω τι γίνεται...

sdikr
29-05-05, 15:08
@poromenos

Θα σε παρακαλούσα να κάνεις μια επεξεργασία στο μήνυμα σου και να το γράψεις ποιο ήρεμα
ευχαριστω

poromenos
29-05-05, 19:02
@poromenos

Θα σε παρακαλούσα να κάνεις μια επεξεργασία στο μήνυμα σου και να το γράψεις ποιο ήρεμα
ευχαριστωΔιαταξατε :worthy: :worthy:

NoYmErOs
30-05-05, 09:50
Να σας πώ και εγώ κάτι πού ίσως έχει να κάνει με αυτόν τον BRAS μιας και εκεί πήγε το μυαλό μου..

Δουλεύω σε κατασκευαστική εταιρία και πρίν 4-5 μέρες παραδώσαμε 5 μεζονέτες στην περιοχή της πυλαίας(τούμπα-πυλαία), 1 μία αγοράστηκε απο την ΟΤΕΝΕΤ.
Και λέω...
Για υποκατάστημα σε εκείνο το μέρος το αποκλείο γιατί εκεί που είναι ΔΕΝ γινεται κατάστημα,μάλιστα μου είπαν οι τεχνικοί οτι κάνουν διαμορφώσης τους εσωτερικούς χώρους για να βάλουν μηχανήματα δλδ δέν θέλουν κουζινά κτλπ όπως είναι οι φυσιολογικές κατασκευές σε τέτοιες περιπτώσης.
Ξερω ακουγετε περίεργο αλλα αυτο έχω να σας αναφέρω..
(ισως στην προσπάθεια να δούμε καλύτερα pings,downloads υποθέτουμε πολλά καμια φορά για αυτό να μην με κρίνετε αρητικά για αυτό το περιστατικό..αυτό ξέρω αυτό λέω.. :oops: )

Αγοράστηκε απο ΟΤΕΝΕΤ όχι ΟΤΕ

kadronarxis
30-05-05, 11:25
Μήπως το dslam σου τίγκαρε cosme;

Αν ακουστεί τίποτα για Σταυρούπολη/Παύλου Μελά dslam, ρίχτε το, χωρίς φόβο και πάθος.

Πάλι στην απέξω είμαστε μου φαίνεται.

Κυριλεεέεεέ!

kadronarxis
30-05-05, 11:29
Λάθος δικό μου για το τιγκάρισμα.

Πρέπει να κάνει κάτι ο οτέ τις συγκεκριμένες ώρες μετά της 12 το μεσημέρι.
Δηλαδή, ρίχνει την προτεραιότητα στα πακέτα από κατερίνη π.χ, και αυξάνει την προτεραιότητα σε άλλες περιοχές.

Μπινιά δηλαδή.

cosmos
30-05-05, 12:12
Tι να πω ρε φιλαράκι Kadronarxi. To μπουκωμένο DSLAM θα έπαιζε σαν σενάριο, αλλά απορρίπτεται μάλλον γιατί τις ίδιες απογευματινες ώρες που εγώ χτυπάω τριψήφια, ο κολλητός 50 μέτρα παρακάτω με ACN είναι στα 20άρια-30άρια :/

ZORO
30-05-05, 20:56
Σημερινή μέτρηση στις 16:30
ping: 25-30
Ταχύτητα κατεβάσματος 39-40Κ.
Provider : Forthnet (384/128)
Περιοχή : Κατερίνη.
Δυστηχώς λόγω εργασίας δεν είναι εφικτό να κάνω κάποια δοκιμή πριν της 16:00 με 16:30 καθημερινή

cosmos
30-05-05, 23:31
Καυτή πληροφορία κύριοι: δεν έφταιγε ο ΟΤΕ!!!! Μέχρι τις 20:50 σήμερα είχα την ίδια συμπεριφορά. Δείτε το συνημμένο γράφημα του ping στον router της Tellas (1o hop). Στις 20:51 έβαλα μία netkey της Forthnet. Mαγεία! Δείτε το συνημμένο 2ο γράφημα (που απεικονίζει το ping στο 1ο hop, όταν αυτό είναι η Forthnet), το οποίο μάλιστα ήταν υπό φορτίο (ut2004 οnline + ΤeamSpeak 2 φωνή)!!!

Έχω ζητήσει από την Tellas να μου πιστωθούν οι τελευταίες 10 μέρες και να με ενημερώσουν αν έχει γίνει traffic shaping στους συνδρομητές, που θα εξηγούσε και αυτή τη συμπεριφορά (τέλεια γραμμή 2πμ με 12μμ, χάλια το υπόλοιπο).

To thread μετακινείται στο Tellas forum.

Nick2k2
31-05-05, 00:41
Cosmos τα αυξημένα ping που παρατηρούνται τις τελευταίες μέρες είναι σίγουρα λόγω Tellas. Εγώ την τελευταία βδομάδα έχω pings 150-200ms στο πρώτο hop ενω όλες τις άλλες φορές έφτανα μέχρι τα 70ms max. To dslam μου είναι πιταρισμένο εδώ και κανα εξάμηνο βέβαια, αλλά τέτοια ping που βλέπω τις τελευταίες μέρες δεν έιχα παρατηρήσει.

Το πιο περίεργο πάντως είναι οτι ένα φιλαράκι που μένει λίγο παρακάτω απο μένα και είναι στο ίδιο dslam είχε βάλει dsl πριν κανα 3μηνο και απο την ώρα που έβαλε πάντα είχε 42άρες και χαμηλά ping στο πρώτο hop με otenet την ίδια ώρα που εγώ έπαιζα στα διπλάσια ping με τις μισές ταχύτητες. Αρχικά δεν είχα δώσει και πολύ σημασία αλλά πριν λίγες μέρες που τον ξαναείδα τον ρώτησα και μου είπε οτι ποτέ δεν ειχε πρόβλημα με ταχύτητες.

Τι να πει κανείς, αρχικά την έκοψα να φταιει η Τελλας αλλά τελικά δεν είναι. Διότι και με forthnet που έχω δοκιμάσει στα ίδια χάλια είναι, και ο ξάδερφος μου που μένει λίγο παρακάτω και είναι στο ίδιο κέντρο έχει και αυτός πρόβλημα εδώ και μήνες. Η μόνη εξήγηση που είχα δώσει εγώ είναι να έχει μπει στο 3ο dslam αυτός. Το κέντρο μου έχει 3 dslam, εγώ είμαι σίγουρα στο πρώτο, μιας και είχα μπει αρκετά νωρίς. Το dslam κατεβάζει ρολλά 2-3 μήνες μετά πριν κανα χρόνο δηλαδή και ξαναμπαίνουν πόρτες το περασμένο φθινόπωρο οπότε και μπαίνει το 2ο dslam στο παιχνίδι.

Ε την ίδια περίοδο είναι που βάζει και ο ξάδερφος μου dsl και οι ταχύτητες άρχισαν να πέρνουν την κατηφόρα. Λίγο πριν τα Χριστούγεννα γίνεται μια προσωρινή αναβάθμιση που κρατάει για κανα μήνα το πολύ και απο τότε οι ταχύτητες πέσαν οριστικά. Το παιδί που έχει καλές ταχύτητες δεν ξέρω αν έχει μπει στο 2ο ή στο 3ο αλλά και έτσι να είναι εγώ που είμαι στο πρώτο κανονικά δεν θα πρέπει να είχα πέσει ποτέ μιας και το πρώτο είχε κατεβάσει ρολλά για πολλούς μήνες, στην περίπτωση που κάθε dslam είχε ξεχωριστό b/w με το atm.

Oπότε και αυτή η περίπτωση μάλλον απορρίπτεται, και γω κατέληξα μαλλον στο θέμα της πόρτας αλλά ειλικρινά είναι περίεργη η όλη υπόθεση οι μισοί να πηγαίνουν καλά σε ένα dslam και οι άλλοι μισοί να σέρνονται. Θέλει πάντως διερεύνηση το πράγμα, μπας και βρεθεί καμιά άκρη σε αυτή την κατάσταση.

chatasos
31-05-05, 00:52
:/ Με Tellas που μίλησα, δεν μπορούσαν ούτε ping να κάνουν πάνω μου, για να επιβεβαιώσουν τη δική μου μέτρηση. Ανέφεραν αναβάθμιση που πραγματοποιεί ο ΟΤΕ καθόλο το Μάιο στη Β. Ελλάδα, αλλά όχι κάτι παραπάνω.



Καυτή πληροφορία κύριοι: δεν έφταιγε ο ΟΤΕ!!!! Μέχρι τις 20:50 σήμερα είχα την ίδια συμπεριφορά. Δείτε το συνημμένο γράφημα του ping στον router της Tellas (1o hop). Στις 20:51 έβαλα μία netkey της Forthnet. Mαγεία! Δείτε το συνημμένο 2ο γράφημα (που απεικονίζει το ping στο 1ο hop, όταν αυτό είναι η Forthnet), το οποίο μάλιστα ήταν υπό φορτίο (ut2004 οnline + ΤeamSpeak 2 φωνή)!!!

Έχω ζητήσει από την Tellas να μου πιστωθούν οι τελευταίες 10 μέρες και να με ενημερώσουν αν έχει γίνει traffic shaping στους συνδρομητές, που θα εξηγούσε και αυτή τη συμπεριφορά (τέλεια γραμμή 2πμ με 12μμ, χάλια το υπόλοιπο).


Περίεργα πράγματα...
Αφού φταίει η Tellas σύμφωνα με τα συμπεράσματά σου, δεν θα έπρεπε να το γνωρίζουν και να σε ενημερώσουν όταν τους ανέφερες το πρόβλημα? Και πες ότι δεν το ήξεραν, δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να το καταλάβουν εκείνη την ώρα? Μόνο εσύ έχεις πρόβλημα? Άλλα παράπονα δεν έχουν λάβει?

cosmos
31-05-05, 08:04
@Nick2k2: Λυπάμαι που το ακούω φίλε... Μήπως παίζει και όριο BW ανά (δεν ξέρω τον όρο), "module" του DSLAM;

@Ζοro: μάστορα, αν δε μου έλεγες για τη Forthnet, ίσως να μην καθόμουν να την ψάξω και θα με έτρωγε η μαύρη η μιζέρια. Νάσαι καλά ρε φίλε, πραγματικά με βοήθησες :) Στείλε κανά PM να βρεθούμε από κοντά.


Περίεργα πράγματα...
Αφού φταίει η Tellas σύμφωνα με τα συμπεράσματά σου, δεν θα έπρεπε να το γνωρίζουν και να σε ενημερώσουν όταν τους ανέφερες το πρόβλημα? Και πες ότι δεν το ήξεραν, δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να το καταλάβουν εκείνη την ώρα? Μόνο εσύ έχεις πρόβλημα? Άλλα παράπονα δεν έχουν λάβει?Your guess is as good as mine... Εικάζω μόνο μερικά πράγματα και καταγράφω μερικά γεγονότα:

- Αν δούλευα σε τεχνική υποστήριξη και μου τηλεφωνούσε πελάτης ο οποίος περιέγραφε την ίδια συμπεριφορά δικτύου, αν μη τι άλλο θα ζητούσα να δω αυτά τα γραφήματα (smoke)ping για να έχω ακριβή εικόνα για το τι γίνεται. Είχα πει να τα στείλω και με mail αν χρειαστεί, αλλά πάλι η προτροπή ήταν "να τελειώσει πρώτα η αναβάθμιση του ΟΤΕ και να το ξαναδώ το πρόβλημα".

- Έριξα μια ματιά σήμερα πάλι στο smokeping της Forthnet πριν φύγω για δουλειά: από τις 21:55 χθες δεν έχει ξεκολλήσει η βελόνα από τα 20-25msec περίπου. Flatline...

- Την ώρα που δοκίμαζα με Forthnet, έδινα τη σύνδεση Τellas μου σε φίλο στη Θεσσαλονίκη (ΤΚ Ερμού νομίζω). Ίδιες μετρήσεις με μένα, με 1ο hop να σκαμπανεβάζει γύρω από μια μέση τιμή 100-150.

- Tέλος αν το εγώ έχω πρόβλημα: Ας πούμε ότι στη Β. Ελλάδα, και στους 2 BBRAS οι συνολικοί συνδρομητές της Tellas είναι Χ. Από αυτούς αφαιρούμε τα καμμένα χαρτιά, δλδ όσους είναι σε προβληματικά DSLAM Y. Ας πούμε ότι από όλους αυτούς είναι ένα ποσοστό Z% που είναι lusty-for-ping. Ως τώρα, οι υποψήφιοι trouble-reporters είναι (X-Y)*Z%. Βάλε τώρα ότι το πρόβλημα το πρωτοείδα πριν περίπου 2 εβδομάδες. Κάποιοι μπορεί να το θεώρησαν σποραδικό, χωρίς να έχει χτυπήσει το καμπανάκι κινδύνου μέσα τους. Ή την είδαν τη δουλειά, αλλά δεν έφαγαν ώρες με επικοινωνίες με ΟΤΕ, με στησίματα smokeping κτλ. Έστω W% οι χρήστες που και έχουν πρόβλημα και το έχουν πλήρως αντιληφθεί και έχουν ξεκινήσει full-troubleshooting procedure και έχουν καταλήξει σε συμπέρασμα. Προκύπτει ότι ο αριθμός των problem reports θα είναι (X-Y)*Z%*W%, ένα νούμερο που ειλικρινά δεν ξέρω πόσο μεγάλο μπορεί να είναι... Υποθέτω ότι αν ήμουν tech support, θα ήμουν εξαιρετικά σκεπτικιστής για το λ.χ. αν ένας χρήστης έχει χαμηλά d/l. Μπορεί να έχει κανά ιό, να κατεβάζει από site στο Oυζμπεκιστάν, you name it.

Αλλά αυτά είναι δικές μου εικασίες. Οι δικές σου ποιές είναι; Με βάση δλδ τα παραπάνω δεδομένα παίζει κατά τη γνώμη σου και κάτι άλλο; Παίζει η θεωρία περί κάποιου traffic control; Σόρυ που σε ζαλίζω, αλλά έχω ξεπεράσει το σοκ ότι το dslam μου μπορεί να τα έχει φτύσει (οπότε είμαι στα χάι μου) και το πράγμα έχει το τεχνικό του ενδιαφέρον ;)

wintech2003
31-05-05, 11:22
Μήπως γίνεται και στην Θεσσαλονίκη κάτι αντίστοιχο με αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=263859&postcount=37)? :-k

cosmos
31-05-05, 11:44
@wintech: Μόλις μίλησα με Tellas (2nd level support) οι οποίοι λένε ότι γίνονται (από πριν μια εβδομάδα ξεκινώντας) αναβαθμίσεις και στη Β. Ελλάδα και θα διαρκέσουν περίπου 1-2 εβδομάδες ακόμα. Θα στείλω στο support τα γραφήματα και αναμένω να δω τι θα γίνει από εκεί και πέρα.

ΥΓ: Μακάρι να μας πληροφορούσαν, πριν φάμε τις ώρες μας ψάχνοντας τι φταίει...

chatasos
31-05-05, 13:00
@wintech: Μόλις μίλησα με Tellas (2nd level support) οι οποίοι λένε ότι γίνονται (από πριν μια εβδομάδα ξεκινώντας) αναβαθμίσεις και στη Β. Ελλάδα και θα διαρκέσουν περίπου 1-2 εβδομάδες ακόμα. Θα στείλω στο support τα γραφήματα και αναμένω να δω τι θα γίνει από εκεί και πέρα.

ΥΓ: Μακάρι να μας πληροφορούσαν, πριν φάμε τις ώρες μας ψάχνοντας τι φταίει...

Οπότε λάθος/ελλειπής ενημέρωση από το support της Tellas.
Τζάμπα ο πανικός δηλαδή....

ΥΓ: Για κάποιον που δουλεύει στο support κάποιου provider είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να καταλάβει (εφόσον βέβαια έχει τις απαιτούμενες τεχνικές γνώσεις) αν το πρόβλημα οφείλεται σε κάποιους συγκεκριμένους παράγοντες και ίσως λίγο πιο δύσκολο αν οφείλεται σε κάποιους άλλους.

ermis333
31-05-05, 13:07
Οπότε λάθος/ελλειπής ενημέρωση από το support της Tellas.
Τζάμπα ο πανικός δηλαδή....

ΥΓ: Για κάποιον που δουλεύει στο support κάποιου provider είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να καταλάβει (εφόσον βέβαια έχει τις απαιτούμενες τεχνικές γνώσεις) αν το πρόβλημα οφείλεται σε κάποιους συγκεκριμένους παράγοντες και ίσως λίγο πιο δύσκολο αν οφείλεται σε κάποιους άλλους.


Και εγώ που νόμιζα πως στα Helpdesk δουλεύουν φοιτητούδια πού τους έχουν δείξει 2-3 πράγματα μέσω σεμιναρίων :lol:

cosmos
31-05-05, 13:23
@chatasos: Επιφυλάσσομαι ώσπου να τραγουδήσει η χοντρή. ΙΟW, ώσπου να δω μόνιμα τα αγαπημένα μου νουμεράκια.

Hθικό δίδαγμα για μένα: αν δεν είχα καλό φιλαράκι να μου ανοίξει τα μάτια στο smokeping για να έχω στην κατοχή μου αντικειμενικά και ευκολανάγνωστα δεδομένα, θα με είχε φάει η μιζέρια...

Και ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν σ'αυτό το "helpdesk" εδώ, το εκτιμώ παιδιά :)

Nik0s
31-05-05, 19:34
Φίλε cosmos και εγώ εδώ και τρεις βδομάδες είμαι στα ίδια. Από δευτέρα έκανα και αναβάθμιση της 384 σε 512 (από ΟΤΕ μόνο) αφού το 384 vp ήταν overbooked. Αφού είδα τα ίδια με εσένα πήρα την Τελλάς, αλλά ακόμα δεν έχει πάει lvl 2 :D

Για measurment χρησιμοποιούσα ως τώρα το ping plotter που είναι win32 και δεν θέλει στήσιμο, αλλά είναι χάλια οπτικά. Θα κοιτάξω και το smokeping, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι παίζει win32 και το linux box μου είναι off...

cosmos
31-05-05, 19:45
@Nik0s, το smokeping παίζει μόνο σε Un*x iirc, οι δοκιμές μου έγιναν από το φορητό με Ubuntu. Το καλό είναι ότι στο ubuntu είναι έτοιμο σαν πακέτο.

LonelyBaron
01-06-05, 09:19
εγώ
νεαπολη κοζανης
οτενετ 384(κιτ)
47-48 μονιμως

Έχει και στην Νεάπολη DSL? @_o

Nik0s
01-06-05, 17:41
Τελικά μου είπαν ότι έπεται αναβάθμιση της ζέυξης της Τελλάς με τα BBRAS του ΟΤΕ στην Θεσσλονίκη.

Μου είπαν ότι θα έχει ολοκληρωθεί μέχρι το τέλος της εβδομάδας.

ipo
01-06-05, 18:17
Τα καταφέρατε πάλι να βγάλετε το φίδι από την τρύπα! Πάλι καλά που υπάρχε το ADSLgr για να πιέζει τους ISP να αναβαθμίζονται γρήγορα.

Ας επισημάνω κάτι κι ας έχει δωθεί η τελική λύση:

Σε φίλο που μένει 50 μέτρα από μένα με acn όμως το first hop του είναι 20-25, την ίδια ακριβώς στιγμή που εμένα είναι 180....Ακόμα κι αν δεν έφταιγε η tellas, θα μπορούσε να συμβαίνει το ίδιο με τον ίδιο ISP, διότι ακόμα και γείτονες μπορεί να πέφτουν σε διαφορετικού DSLAM του ίδιου τηλεφωνικού κέντρου.

cosmos
01-06-05, 21:35
Ας επισημάνω κάτι κι ας έχει δωθεί η τελική λύση:
Ακόμα κι αν δεν έφταιγε η tellas, θα μπορούσε να συμβαίνει το ίδιο με τον ίδιο ISP, διότι ακόμα και γείτονες μπορεί να πέφτουν σε διαφορετικού DSLAM του ίδιου τηλεφωνικού κέντρου.
Σωστό (αν και στην περίπτωσή μου το είχα λάβει υπόψη: απ'όσο γνωρίζω έχουμε 2 dslam και γω με τον κολλητό με acn πέφτουμε πάνω στο ίδιο ;) ).

Fiore
02-06-05, 12:42
δλδ εγώ που βάζω αύριο adsl over isdn apo tellas?...lol.. :P Τι να σας πώ εγώ είμαι θεσσαλονίκη περιοχή Άνω-πόλη λέτε να έχω και εγώ κανένα τρελό ping kai χαμηλές ταχύτητες?τι ρωτάω ε??

cosmos
02-06-05, 12:51
Λόγω της αναβάθμισης (τουλάχιστον) ναι, μπορεί.

Nick2k2
03-06-05, 07:11
Παιδιά δεν ξέρω αν είναι λόγω της αναβάθμισης αλλά εδώ και 1-2 μέρες παρατηρούνται κάποιες περίεργες αυξομειώσεις στα ping. Δηλαδή το ping παίζει στο 20-30ms και κάνει μια εκτίναξη στα 80-90ms, δηλαδή δεν είναι σταθερό. Αυτό την μέρα βέβαια, αν και απο οτι παρατήρησα αυτό έχει και αντίκτυπο στα download που για λίγο πέφτουν και ξανατελικώνουν. Μάλιστα αυτές τις μέρες οι ταχύτητες έχουν φτιάξει, μιας και συνήθως η πτώση άρχιζε λίγο μετα τις 9 το πρωι, και τέλειωνε αργά τα μεσάνυχτα, συνήθως μετά τις 2.

Μιλάω οτι αυτές τις ώρες δεν έβλεπα ποτέ 42άρες αλλά κοντά στα 20-25. Όμως τις τελευταίες μέρες, παρατήρησα οτι οι ταχύτητες άρχιζαν να μειώνονται μετά τις 11 το πρωί, αρχικά αυξομειώσεις, στην ταχύτητα, και τις 42άρες τις έχανα οροστικά μετά τις 12 το μεσημέρι. Ενώ τις ξαναπιάνω πολύ πριν τα μεσάνυχτα κατα τα 10-11 συνήθως, και τερματίζω κοντά στα μεσάνυχτα. Επίσης τα ping έχουν φτιάξει μιας και βλέπω χαμηλά ping σχεδόν όλο το βράδυ, κοντά στα 20ms δηλαδή ενώ το προηγούμενο διάστημα απλά έπεφταν στα 30-40ms.

Δεν ξέρω αν παίχτηκε καμιά αναβάθμιση στο dslam μου αλλά την κόβω να άρχισαν να μεταφέρονται περιοχές στον 3ον bbras, και μαζί με την αναβάθμιση της Tellas, να υπάρχει αυτό το αποτέλεσμα. Θα δείξει στην πορεία.

Silvano
05-06-05, 16:21
εδω κορυδαλλος(απ εξω φυσικα) tellas adsl 384

μονιμα 42 download 12.4 upload και με crypto f200!!

ειπατε τιποτα??

sdikr
05-06-05, 16:24
εδω κορυδαλλος(απ εξω φυσικα) tellas adsl 384

μονιμα 42 download 12.4 upload και με crypto f200!!

ειπατε τιποτα??
Δεν ήξερα οτι ο κορυδαλλός ειναι στην Β.Ελλάδα ;)


ΥΓ, θα σε παρακαλούσα να αλλάξεις το link στην υπογραφή σου
Απο τους κανόνες λειτουργίας


* Οποιοδήποτε μήνυμα σχετικά με παράνομο λογισμικό ή μεθόδους εξουδετέρωσης της προστασίας λογισμικού (Crack, Serial, Key Generator) καθώς και συνδέσμους (links) για ιστοσελίδες με τέτοιο περιεχόμενο.
* Διαφημίσεις οποιουδήποτε είδους χωρίς την έγγραφη συναίνεση του administrator. Επίσης απαγορεύεται το spamming (αποστολή ανεπιθύμητου ή διαφημιστικού μηνύματος) είτε δημόσια είτε με προσωπικά μηνύματα.
* Μηνύματα, αγγελίες ή προσφορές για διάθεση απαγορευμένων από την ισχύουσα νομοθεσία αγαθών (περιλαμβάνονται αγγελίες για προϊόντα που θίγουν τους νόμους πνευματικής ιδιοκτησίας όπως ταινίες σε DiVX, DVD-R, VCD και ηχογραφημένες εκτελέσεις μουσικών έργων σε ψηφιακά αρχεία mp3, wma, wav κλπ.)

cosmos
06-06-05, 07:38
Δεν ξέρω τι παίζει, πάντως την Πέμπτη που δοκίμασα το πρόβλημα υπήρχε ακόμα... Θα δοκιμάσω ξανά αύριο (ανάθεμα το ανεμιστηράκι της Radeon που τα'φτυσε και μ'άφησε χωρίς μηχάνημα).

Silvano
06-06-05, 22:48
Δεν ήξερα οτι ο κορυδαλλός ειναι στην Β.Ελλάδα ;)


ΥΓ, θα σε παρακαλούσα να αλλάξεις το link στην υπογραφή σου
Απο τους κανόνες λειτουργίας

αποδεκτή η παρακληση.

sdikr
06-06-05, 22:49
αποδεκτή η παρακληση.
Σε ευχαριστώ !!

ipo
06-06-05, 22:52
sdikr, είσαι ο πρώτος με πενταψήφιο αριθμό δημοσιεύσεων στο forum. Θα το γιορτάσεις;

:guitar

JohnGR
06-06-05, 22:55
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=17756

cosmos
06-06-05, 23:12
Άντε βρε sd, να τα κατοστήσεις (σε χιλιάδες ;) )

BTW, αμήν και έστρωσε η γραμμούλα μου thx God \o/ :D

sdikr
06-06-05, 23:17
Άντε βρε sd, να τα κατοστήσεις (σε χιλιάδες )

τυπακο γκοτ δαχτυλερο κραμπα!!

ipo
06-06-05, 23:20
Ευχαριστώ JohnGR για το link.

JohnGR
06-06-05, 23:23
Τον Μιχάλη να ευχαριστήσεις! Παρακολουθώ όλα του τα μηνύματα! ;)

ipo
06-06-05, 23:35
Ποιος είναι ο Μιχάλης; Ο chatasos;

JohnGR
06-06-05, 23:39
Όχι ρε συ, ο mr universe, ή διαφορετικά cosmos! :)

cosmos
07-06-05, 07:42
Χαχαχαχαχα, με λιώνεις Γιάννη :) JonhGR = Mr. Nice Guy με βούλα (και ελπίζω να περνάς καλά αρχηγέ :) ).

cosmos
07-06-05, 14:33
Μετά το φλατάρισμα της γραμμής στα 20-25msec, ακολούθησε τηλέφωνο από tech support της Tellas για να με ρωτήσουν πως είναι η γραμμή (jet!) και να με ενημερώσουν ότι για το κομμάτι που με αφορά τελειώσαν χθες (Δευτέρα).

Στέλνω fax στην Tellas με την οποία ζητάω να μη χρεωθώ για το διάστημα που πάτωσε η γραμμή και να πιστωθώ με το κόστος της netkey που πήρα για να κάνω την δουλειά μου ανθρώπινα. Δεν "πατσίζουν" τα νεύρα, τις ώρες που έχασα και τα υπεραστικά τηλέφωνα με τις ώρες με τον ΟΤΕ Θεσσαλονίκης, αλλά κάτι είναι... Είδομεν!

Ηθικόν δίδαγμα: O Θεός σχωρνά, το smokeping ποτέζ!

kavaliotis
29-06-05, 17:41
Παιδια με το Dslam Ερμου (Θεσσαλονικη) τι παιζει? Εγω απο 2003 επιανα 40αρια κολλημενα μεχρι τους Ολυμπιακους αγωνες περσυ, τοτε αρχισα να πιανω 25-30, μετα κατα Νοεμβριο καπου εφτιαξε και φετος παλι εδο και καιρο ειμαι την μερα με 30αρια και μονο αργα το βραδυ φτιαχνει και πιανω 40αρια (και αυτο οχι παντα). Με Τελλας 384 ειμαι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.