PDA

Επιστροφή στο Forum : windows7,καλωs τα δεχτηκαμε



Σελίδες : [1] 2

xolloth
15-02-08, 09:52
αντε σιγα-σιγα καταφθανουν.
μετο καλο.

andreas.papak
15-02-08, 10:01
να μας λείπουν!!!!! καλά είναι και τα XP :p
ούτε svista ούτε windows7 χρειάζομαι...

xolloth
15-02-08, 10:07
καποια στιγμη θα αναγκασθειs να τα βαλειs.
αλλωστε και τα vista με το service pack1 ,μια χαρα ειναι.

andreas.papak
15-02-08, 10:10
δε ξέρω ρε φίλε. τα είχα για καμιά βδομάδα και τα έβγαλα. σκέφτηκα τις προάλλες να κάνω τον κόπο να συμφιλιωθώ μαζί τους και να τα ξαναβάλω. μήπως ξέρεις αν είναι beta το sp1? έτσι είχα διαβάσει... βγήκε το κανονικό?

xolloth
15-02-08, 10:14
εγω εχω την beta και παει μια χαρα.
το κανονικο εχει βγει ,αλλα κυκλοφορει στα "γνωστα" sites.
θα περιμενω τον Μαρτιο που θα κατεβει με update,μεχρι τοτε η rc παει μια χαρα.

ZAGNA
15-02-08, 13:44
Πολύ γρήγορα τρέχουν τα πράγματα ... κάποιο λάκο έχει η φάβα...

xolloth
15-02-08, 13:49
παντωs οπτικα ειναι περιπου ιδια με τα vista.
να και αλλα screenshots.

ZAGNA
15-02-08, 13:50
ενα desktop screenshot έχουμε???

sonic
15-02-08, 13:55
Πολύ γρήγορα τρέχουν τα πράγματα ... κάποιο λάκο έχει η φάβα...

Κανένας λάκο, καμιά φαβα. Δες πόσες καινούργιες εκδόσεις βγαίνουν στο Λινουξ, λογικό είναι και η Μαϊκροσοφτ να βγάζει λειτουργικά πιο συχνά. Πρέπει για να κρατάει το ενδιαφέρον, και να περνάει και καινοτομίες.

Οταν βγουν με το καλό, θα τα αγοράσω μετά το Σερβις πακ 1, δεν την ξανά παθαίνω όπως με τα Βιστα.

Skaf
15-02-08, 13:55
Έχει πολύ δρόμο ακόμα. Θυμάστε πώς ήταν οι δοκιμαστικές του Longhorn...και πώς "κατέληξαν" ---> Vista.

netlag
15-02-08, 13:56
Τη ταμπακιερα:
Ποση RAM πινουν αυτα?
(Αν δεν ειναι fake)

ZAGNA
15-02-08, 13:56
Ναι αλλά στα windows κάθε φόρα πληρώνουμε τα μαλλιοκεφαλά μας.... δεν την συμφέρει την microsoft να ακολουθήσει αυτή την τακτική

xolloth
15-02-08, 13:59
παρτε και desktop screenshots

ZAGNA
15-02-08, 14:01
ευχαριστώ

sonic
15-02-08, 14:02
Μια χαρά την συμφέρει, έτσι και αλλιώς η πλειοψηφία του κόσμου αγοράζει windows προεγκατεστημένα στον υπολογιστή. Λογικά θα είναι πιο βαριά, αναβάθμιση, χαρά των χαρντγουεραδων.

Σχετικά με την μνήμη που αναφέρθηκε, ε και? Πλέον το στάνταρ είναι 2 γιγα, και 4 είναι πλέον φτηνά, το 2010 που θα βγουν το στανταρ θα είναι τα 8. Πόση μνήμη θα χρειάζεται....

xolloth
15-02-08, 14:07
η μνημη ειναι το πιο φτηνο hardware,με 150 ευρω βαζειs 6 γιγα.

netlag
15-02-08, 14:13
Αυτο ειναι το θεμα? Οτι ειναι φθηνη η μνημη?

Αν ειναι να βαλω 8 Giga, δεν θα δωσω τα 2 απο αυτα στα Windows 7, αλλα θα δωσω μια 300αρια MB στα XP, και τα υπολοιπα για τις εφαρμογες μου. Εκτος και αν ειναι τοσο καλυτερο λειτουργικο πια...

sonic
15-02-08, 14:16
Αν έχεις εφαρμογές που να "καίνε" 7.7γιγα μνήμη, αλλά δύσκολο μου ακούγεται.

Με ΧΡ πάντως και 3 προγράμματα ανοιχτά (όχι παιχνίδια) , μέχρι 800μεγα έχω φτάσει.

xolloth
15-02-08, 14:29
το ειπα σαν παραδειγμα εννοωνταs οτι η μνημη δεν ειναι προβλημα απο οικονομικηs αποψεωs.

Alex_Oz
15-02-08, 16:23
Λέτε να χρειάζονται τόση πολλή ram που να τα βγάλουν αναγκαστικά μόνο σε 64bit;:lol:

gitane
15-02-08, 17:01
Καμμιά αντίρρηση, η μνήμη είναι φτηνή, αλλά το μηχανάκι που πήρατε σήμερα δεν θα σηκώνει τόση μνήμη, θα πρέπει να αλλάξετε mobo, αλλά αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να πάρετε καινούριο επεξεργαστή και άλλη κάρτα γραφικών......
Το'χουμε ξαναδεί το έργο.

xolloth
15-02-08, 18:07
ετσι οπωs εχει δρομολογησει τα πραγματα η MS,οσοι δεν βαλατε vista καλο θα ηταν να περιμενετε του χρονου να πατε απευθειαs σε seven και επι τη ευκαιρια να κανετε και την καταλληλη αναβαθμιση στο hardware.
εγω εφτιαξα το νεο μου μηχανημα το 2006 με core2duo E6700,4giga RAM,8800GT,κ.λ.π. και δεν προκειται να βαλω τιποτα η να αλλαξω τιποτα πριν βγουν τα seven,ωστε μια και καλη να κανω αναβαθμιση οπου χρειασθει.

flamelab
15-02-08, 18:55
Eίδα τα screenshots όπως και τόσος αλλος κόσμος σε διαφορα blogs και sites .

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την λογική τους ατις απαντήσεις που δίνουν --> Αφού είναι Windows 7 (πριν ΚΑΝ ανακοινωθούν επίσημα )--> Πρεπει να έχουν ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετική εμφάνιση --> Οτι θυμίζει Vista , είναι Vista --> Δεν τα βαζω γιατί και τα αρχαία , σπηλαιικά XP μου μια χαρά τρεχουν σε 512 MB RAM και Pentium 4 του 2001 .

xolloth
15-02-08, 19:29
μπαs και ειναι το service pack2 των vista kai maσ to πασαρουν για νεο λειτουργικο;
γιατι πολυ γρηγορα πανε να αντικαταστησουν τα vista.

flamelab
15-02-08, 19:32
μπαs και ειναι το service pack2 των vista kai maσ to πασαρουν για νεο λειτουργικο;
γιατι πολυ γρηγορα πανε να αντικαταστησουν τα vista.

:nono:

H ΜS παλαιότερα καθε δύο χρόνια έβγαζε νεο λειτουργικο (σχεδόν , εφτασε και τα τρία ):

Win 95 με 98 (2.5 χρόνια *) , 98 με 2000 & Me (2 χρόνια ) , 2000 με XP ( περίπου 2 εδώ )

Δεν αναφερω τις Server εκδόσεις .

* 2.5 όταν το πρωτο βγαίνει αρχές του χρόνου και το αλλο τελος του δεύτερου περίπου



Οσο για τις early Longhorn εκδόσεις , κατα το 2002 , τα πρωτα Milestones και εκδόσεις alpha έμοιαζαν εκπληκτικά με τα XP .

Μετά το 2003 εμφανίστηκε ο DWM και επιτελους έχουμε γραφικά στο Desktop .

gkandir
15-02-08, 19:39
...
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την λογική τους ατις απαντήσεις που δίνουν --> Αφού είναι Windows 7 (πριν ΚΑΝ ανακοινωθούν επίσημα )--> Πρεπει να έχουν ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετική εμφάνιση --> Οτι θυμίζει Vista , είναι Vista --> Δεν τα βαζω γιατί και τα αρχαία , σπηλαιικά XP μου μια χαρά τρεχουν σε 512 MB RAM και Pentium 4 του 2001 .

...
Οσο για τις early Longhorn εκδόσεις , κατα το 2002 , τα πρωτα Milestones και εκδόσεις alpha έμοιαζαν εκπληκτικά με τα XP .

Μετά το 2003 εμφανίστηκε ο DWM και επιτελους έχουμε γραφικά στο Desktop .
Έτσι είναι. Το UI είναι από τα τελευταία που αναπτύσσουν στην MS (και αλλού). Προέχουν άλλα πράγματα.

andreasermones
15-02-08, 19:45
αντε να δουμε και αυτα τα windows....ελπιζω να μην ειναι το χαλι των σβιστα αλλα να ειναι καλυτερα γιατι αλλιως με τα xp θα πεθανω.....:p

flamelab
15-02-08, 19:59
Έτσι είναι. Το UI είναι από τα τελευταία που αναπτύσσουν στην MS (και αλλού). Προέχουν άλλα πράγματα.

Ακριβως . Αφού πιθανον να βγουν το 2009 ( προσεξτε , ήδη θα έχουν περασει 3 χρόνια ) το Μαρτη , θα πρεπει να έχουν ήδη έτοιμα :

1)Πυρήνα ( πιθανώς ο MinWin )
2)Modules πυρήνα ( απο 4 GB παμε στα 25 MBytes , όπως στο Linux , αρα θελουμε καλογραμμένο κώδικα )
3)Backwards compatibility , εστω και με emulation . Θα ήθελα για πρωτη φορά η MS να φτιάξει νεο λειτουργικό που να ξεφύγει απο το κατεστημενο --> 1 κουμπί κατω αριστερα ή λιγα κουμπιομενού πανω αριστερα .
4)Αφού ο πυρήνας μικρύνει , θα μικρύνει και η καταναλωση Pagefile . Τελος στα 500 MB μεσα με το καλημερα (λετε ??)

sataNik
15-02-08, 20:37
καποια στιγμη θα αναγκασθειs να τα βαλειs.
αλλωστε και τα vista με το service pack1 ,μια χαρα ειναι.

Έγω πάλι που είμαι μια χαρά με τα XP sp1 τι να πω; :p

Skaf
15-02-08, 21:00
αντε να δουμε και αυτα τα windows....ελπιζω να μην ειναι το χαλι των σβιστα αλλα να ειναι καλυτερα γιατι αλλιως με τα xp θα πεθανω.....:p

Γιατί, υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα με τα XP;

waste
15-02-08, 21:10
xoxoxo τα vista θα γίνουν τα νεά μελένια. απο την αρχη βρωμαγε αυτο...
μεχρι τοτε οσα κοροιδα εβαλαν "αναγκαστικά" Vista θα μείνουν με το αποτυχημενο λειτουργικό στο χέρι...

DaRk
15-02-08, 21:21
Πάντως το αν θα είναι πιο βαριά σε μνήμη, τουλάχιστον από τα Vista, αυτό δεν το ξέρουμε. Μιας και φαίνεται πως οι άνθρωποι της Microsoft πάνε για πρώτη φορά εδώ και αρκετά χρόνια να φτιάξουν ένα σωστό λειτουργικό. Και αυτό το λέω γιατί πάνε να δημιουργήσουν καινούριο πυρήνα-kernel ο οποίος θα είναι πιο μικρός από τους προηγούμενους, άρα αυτό μπορεί και να σημαίνει και χρησιμοποίησή λιγότερης μνήμης.
Πάντως στο ότι η Microsoft κάθετε να φτιάξει καινούριο πυρήνα από την αρχή και να ασχοληθεί σοβαρά με το λειτουργικό της, έπαιξε ρόλο η μη αποδοχή των Vista και τις φιλοσοφίας του από τους καταναλωτές( σκάσε χρήματα για καινούριο μηχάνημα χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος). Και από φόβο πως για πρώτη φορά στην ιστορία της υπάρχει διαρροή καταναλωτών της Microsoft σε άλλα προϊόντα(Mac και linux).

axinosgr
17-02-08, 01:14
Πολύ βίστα φέρνουν τα 7....:down:

Εάν είναι αληθινές οι φώτο γιατί σε μια φώτο γράφει έκδοση 6...:hmm:

Και διαβάζω πάλι windows 7 ultimate, έλεος ρε Microsoft πάλι 1000+ παραλλαγές windows θα βγάλεις με 500 ευρώ τα ultimate, έλεος ποια...:down:

Βγάλε μόνο μια έκδοση 32 και μια 64 bit.

flamelab
17-02-08, 01:21
Πολύ βίστα φέρνουν τα 7....:down:

Εάν είναι αληθινές οι φώτο γιατί σε μια φώτο γράφει έκδοση 6...:hmm:

Και διαβάζω πάλι windows 7 ultimate, έλεος ρε Microsoft πάλι 1000+ παραλλαγές windows θα βγάλεις με 500 ευρώ τα ultimate, έλεος ποια...:down:

Βγάλε μόνο μια έκδοση 32 και μια 64 bit.

Eίναι early alpha , και οι longhorn εκδόσεις των Vista το 2003 ( και λιγο πριν ) ήταν ολοιδιες με τα XP . Μονο που είχαν widgets και DWM που ενεργοποιείτο με χακιά και ήταν παραμετροποιήσιμος παρακαλω .

Το 6 σημαίνει έκδοση πυρήνα . Βασίζεται ακομη στον 6άρη των Vista .Ας ελπίσουμε σύντομα να μπει ο minwin στη μεση .

manosdoc
17-02-08, 01:36
xoxoxo τα vista θα γίνουν τα νεά μελένια. απο την αρχη βρωμαγε αυτο...
μεχρι τοτε οσα κοροιδα εβαλαν "αναγκαστικά" Vista θα μείνουν με το αποτυχημενο λειτουργικό στο χέρι...

Λίγος σεβασμός δεν θα έβλαπτε προς τα μέλη.:rtfm:
Σε είπα εγώ κορόιδο που όποιο πρόγραμμα καπνίσει στα XP τρέχει σαν Admin(βλ. Blaster) ;

thane
17-02-08, 02:06
Λίγος σεβασμός δεν θα έβλαπτε προς τα μέλη.:rtfm:
Σε είπα εγώ κορόιδο που όποιο πρόγραμμα καπνίσει στα XP τρέχει σαν Admin(βλ. Blaster) ;

συμφωνώ. @waste :down:




Βγάλε μόνο μια έκδοση 32 και μια 64 bit.

όχι. να βγαλει μονο μια 64bit. και να φροντίσουν όσοι βγαζουν προγραμματα για την MS να τα βγαλουν σε 64bit έκδοση. βλεπε macintosh.

Αν ειναι δυνατον η adobe να βγαζει 32bit προγραμματα για τα windows και τα 32bita windows να μην παίρνουν πάνω απο 3 giga ram. έλεος πραγματικά.

waste
17-02-08, 02:41
λίγος σεβασμός στην απόφασή σας να αγοράσετε Vista? τί σοι λογική είναι αυτή? Εαν δεν έχετε θέμα με τα βιστα σας τότε η γνώμη μου σας είναι άχρηστη και αγνοήτστε την. Εάν παλι έχετε προβλημα πληρώσατε για λάθος λειτουργικό αλλά δεν πειράζει , μπορείτε παντα να αλλάξετε, δεν χρειάζεται να πεθάνετε μαζί του. Τέτοια ευθιξία για το λειτουργικό "σας" , ούτε ο gates δεν θα είχε...

επιμένω πως όποιος ανέβηκε στο τρένο των Vista είναι κορόιδο, με τον ίδιο τρόπο που το εννοούσα για όποιον είχε ανεβεί στο τρένο των Me. Αυτή είναι η προσωπική και η επαγγελματική μου άποψη. Και μάλλον η M$ πιστεύει το ίδιο με εμένα για να βιάζεται να βγάλει στην πιάτσα τα windows 7. Αυτό θα σημαίνει μερικές εκατοντάδες χιλιάδες θύματα που θα έχουν πληρώσει τόσα χρήματα για ένα βραχύβιο και προβληματικό λειτουργικό, αλλά αυτό δεν είναι τίποτα σπουδαίο. δηλαδή bussiness as usual.


@thane η apple μπορεσε να περάσει απο τα 32 βιτ στα 64 γιατί κανείς (περα από 10 εταιριες) δεν έφτιαχνε προγράμματα γιαυτήν. Οποτε είναι ευκολο να συνεργαστείς με 5 εταιριες να μετατρέψουν τα προγαμματά τους. Γιατί νομίζεις πως περασε σε μια unixοειδη βαση? μήπως και αποκτήσει ποτε software base. Για τα windows απο την άλλη φτιάχνουν προγράμματα πολλές χιλιάδες εταιρίες και η Microsoft δεν θα ήθελε ποτέ να χάσει αυτό το τεράστιο πλεονέκτημα για να κερδίσει λίγη ισχύ στα 64βιτ. Γιαυτο και κυκλοφορεί παράλληλα τα δυο λειτουργικά και θα το κάνει για όσο περισσότερο καιρό μπορεί. Μην ξεχνας πως οι περισσότερες αδειες που πουλάει ακόμα είναι στα 32bit. μήπως μπορείς να φανταστείς τον λόγο?

flamelab
17-02-08, 02:48
λίγος σεβασμός στην απόφασή σας να αγοράσετε Vista? τί σοι λογική είναι αυτή? Εαν δεν έχετε θέμα με τα βιστα σας τότε η γνώμη μου σας είναι άχρηστη και αγνοήτστε την. Εάν παλι έχετε προβλημα πληρώσατε για λάθος λειτουργικό αλλά δεν πειράζει , μπορείτε παντα να αλλάξετε, δεν χρειάζεται να πεθάνετε μαζί του. Τέτοια ευθιξία για το λειτουργικό "σας" , ούτε ο gates δεν θα είχε...

Θες να αραδιάσω 42 γραμμες εναντίον των XP ? Πληρως δικαιολογημενα και με επιχειρηματα ?

Οχι βεβαια . Πρωτον γιατί δεν είσαι χαζός (νομίζω) και δεύτερον γιατί αυτό το thread λεει "windows7,καλωs τα δεχτηκαμε" αρα είσαι ήδη οφτοπικ όπως τόσοι αλλοι .


επιμένω πως όποιος ανέβηκε στο τρένο των Vista είναι κορόιδο, με τον ίδιο τρόπο που το εννοούσα για όποιον είχε ανεβεί στο τρένο των Me. Αυτή είναι η προσωπική και η επαγγελματική μου άποψη. Και μάλλον η M$ πιστεύει το ίδιο με εμένα για να βιάζεται να βγάλει στην πιάτσα τα windows 7. Αυτό θα σημαίνει μερικές εκατοντάδες χιλιάδες θύματα που θα έχουν πληρώσει τόσα χρήματα για ένα βραχύβιο και προβληματικό λειτουργικό, αλλά αυτό δεν είναι τίποτα σπουδαίο. δηλαδή bussiness as usual.

Αχαλίνωτη μπουρδολογία .Δεν έχεις τρεξει , δεν έχεις χρησιμοποιήσει , δεν έχεις παραμετροποιησει , δεν έχεις εγκαταστήσει ποτε τα Vista . Δεν έχεις βαλει sp1 , δεν το έχεις συγκρίνει με την 64μπιτη εκδοση του , δεν το έχεις συγκρινει δίπλα διπλα με τα Χp , δεν τα έχεις συγκρίνει δίπλα δίπλα με αλλα λειτουργικά , δεν τα έχεις τρεξει δίπλα δίπλα σε λαπτοπ και desktop .

Αληθεια τα έχεις κανει αυτά ?



συμφωνώ. @waste :down:

Μπραβο και σε εσενα .


όχι. να βγαλει μονο μια 64bit. και να φροντίσουν όσοι βγαζουν προγραμματα για την MS να τα βγαλουν σε 64bit έκδοση. βλεπε macintosh. Δύσκολο , εως ανεφικτο . Ασε που ποτε δεν θα καταφερουν να τελειοποιήσουν την 64μπιτη αρχιτεκτονική στα windows , μονο στο Λινουξ είναι ήδη εφικτο αυτό .

thane
17-02-08, 03:03
@thane η apple μπορεσε να περάσει απο τα 32 βιτ στα 64 γιατί κανείς (περα από 10 εταιριες) δεν έφτιαχνε προγράμματα γιαυτήν. Οποτε είναι ευκολο να συνεργαστείς με 5 εταιριες να μετατρέψουν τα προγαμματά τους. Γιατί νομίζεις πως περασε σε μια unixοειδη βαση? μήπως και αποκτήσει ποτε software base. Για τα windows απο την άλλη φτιάχνουν προγράμματα πολλές χιλιάδες εταιρίες και η Microsoft δεν θα ήθελε ποτέ να χάσει αυτό το τεράστιο πλεονέκτημα για να κερδίσει λίγη ισχύ στα 64βιτ. Γιαυτο και κυκλοφορεί παράλληλα τα δυο λειτουργικά και θα το κάνει για όσο περισσότερο καιρό μπορεί. Μην ξεχνας πως οι περισσότερες αδειες που πουλάει ακόμα είναι στα 32bit. μήπως μπορείς να φανταστείς τον λόγο?

συμφωνώ μαζί σου και ξέρω πως έχουν τα πραγματα. Γι αυτό το λόγο όμως δεν θα βγαλει ποτέ σοβαρό λειτουργικό η MS (είμαι κάτοχος vista). H αλήθεια είναι ότι μ'αρέσουν τα vista πολυ περισσότερο από τα xp. αλλά επειδή έχω άμεση επαφή με τα macintosh σε κάποια πράγματα τα windows είναι πολύ μα πολύ πισω. και μιλάω για τα αυτά που ασχολούμαι εγώ.

και τελοσπάντων κάποτε πρεπει να κανει την αρχη η MS.δεν γίνεται να μεινει για παντα με 32bito λειτουργικο που παίρνει μεχρι 3 giga ram.

waste
17-02-08, 03:04
@flamelab το υπέροχο με τις απόψεις στα λειτουργικά είναι πως ο καθένας μπορεί να έχει τη δική του. Και το ακόμα πιο υπέροχο είναι πως ολοι μας, με τις διαφορετικές μας απόψεις μπορουμε να είμαστε σωστοί και χαρούμενοι στη σαπουνοφουσκά μας.

το αρχικό μου σχόλιο ήταν πως τα windows 7 και η πρόβλεψη μου πως θα βγουν γρήγορα αποδεικνύουν πόσο αποτυχία θα είναι τα Vista. Και αυτό ήταν on topic. Τώρα προφανώς υπονοείς πως εγώ δεν έχω κάνει όλα αυτά τα μαγικά που έκανες εσύ και μετέτρεψες τα vista από κολοκύθα σε πριγκίπισσα. Κάτι που κάνει εσένα μεγάλο γκουρού και εμένα μπουρδολόγο. Που ξέρεις ίσως να είναι και έτσι.

πάντως keep on θα φτάσεις τον αντιδραστικούλη wantiles πολύ σύντομα
(σε posts εννοουσα)

@thane το προβλημα με την apple είναι πως κάνει πολύ λίγα και συγκεκριμένα πράγματα ακόμα (κι αυτά όχι απαραίτητα τόσο καλά). Η κινηση τους να πανε σε unixοειδες λειτουργικο ηταν σωστη, το μελλον θα δειξει. παντως το OSX είναι πολύ μακριά από τον παράδεισο που υπόσχονται οι fanboys του

flamelab
17-02-08, 03:08
@flamelab το υπέροχο με τις απόψεις στα λειτουργικά είναι πως ο καθένας μπορεί να έχει τη δική του. Και το ακόμα πιο υπέροχο είναι πως ολοι μας, με τις διαφορετικές μας απόψεις μπορουμε να είμαστε σωστοί και χαρούμενοι στη σαπουνοφουσκά μας.

Αλλα να γραφουμε σωστά πραγματα , όχι να προσβαλουμε τους αλλους .



το αρχικό μου σχόλιο ήταν πως τα windows 7 και η πρόβλεψη μου πως θα βγουν γρήγορα αποδεικνύουν πόσο αποτυχία θα είναι τα Vista. Και αυτό ήταν on topic. Τώρα προφανώς υπονοείς πως εγώ δεν έχω κάνει όλα αυτά τα μαγικά που έκανες εσύ και μετέτρεψες τα vista από κολοκύθα σε πριγκίπισσα. Κάτι που κάνει εσένα μεγάλο γκουρού και εμένα μπουρδολόγο. Που ξέρεις ίσως να είναι και έτσι.

Δεν έκανα τίποτα απολύτως τίποτα μαγικο , τα βασικά που μπορεί να κανει ο οποιοδήποτε .


πάντως keep on θα φτάσεις τον αντιδραστικούλη wantiles πολύ σύντομα
(σε posts εννοουσα)

:lol: Μαλλον ποτε και δεν σκοπεύω μαλιστα :rofl:

thane
17-02-08, 03:10
Μπραβο και σε εσενα .

Δύσκολο , εως ανεφικτο . Ασε που ποτε δεν θα καταφερουν να τελειοποιήσουν την 64μπιτη αρχιτεκτονική στα windows , μονο στο Λινουξ είναι ήδη εφικτο αυτό .


το δυσκολο που ειναι? δεν καταλαβαίνω. δεν μπορούν ή δεν θέλουν?

το ΄΄μπράβο΄΄ δεν κατάλαβα γιατί το είπες.

flamelab
17-02-08, 03:12
το δυσκολο που ειναι? δεν καταλαβαίνω. δεν μπορούν ή δεν θέλουν?

Δεν μπορούν . Εχεις δει ΜΙΑ εκδοση 64μπιτη των windows να μην τρωει μνήμη περισσότερη απο ότι πρεπει , να τρεχει απροβληματιστα ολους τους drivers χωρίς να είσαι γκουρού ?


το ΄΄μπράβο΄΄ δεν κατάλαβα γιατί το είπες.

Για το ότι δεν έχεις να πεις σωστό εναντίον των Vista .Ή εννοούσες ότι ελεγε βλακείες ο waste ?(παρερμηνευσα κατα λαθος :sorry:)

thane
17-02-08, 03:29
Δεν μπορούν . Εχεις δει ΜΙΑ εκδοση 64μπιτη των windows να μην τρωει μνήμη περισσότερη απο ότι πρεπει , να τρεχει απροβληματιστα ολους τους drivers χωρίς να είσαι γκουρού ?



Για το ότι δεν έχεις να πεις σωστό εναντίον των Vista .Ή εννοούσες ότι ελεγε βλακείες ο waste ?(παρερμηνευσα κατα λαθος :sorry:)


όχι εγώ είμαι υπερ των vista. με τον waste δεν συμφώνησα.(αλλά ας μην το συνεχίσουμε):)

δεν θέλω να πιστεψω ότι δεν μπορουν να φτιάξουν ένα καλό 64bito λειτουργικό.προς το παρόν ο μόνος λόγος που θα βάλω 64bito θα είναι για να βαλω πάνω απο 3 giga ram που τα χρειάζομαι.

Δηλαδή δεν έχει τους κατάλληλους ανθρώπους η MS για να φτιάξουν ένα σωστό λειτουργικό??? πραγματικά δεν το βρίσκω λογικό αυτό. το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι δεν δίνουν την σωστή βαρυτητα σε τετοιες εφαρμογές.. αλλά αυτό είναι βλακεία γιατί πρεπει να σκέφτονται και τους επαγγελματίες που χρειάζονται 64bito λειτουργικό.

mpoufos79
17-02-08, 03:31
το αρχικό μου σχόλιο ήταν πως τα windows 7 και η πρόβλεψη μου πως θα βγουν γρήγορα αποδεικνύουν πόσο αποτυχία θα είναι τα Vista

Παιδια με το που βγαινει στη αγορα ενα λειτουργικό συστημα ξεκινα η δημιουργια του επομενου...Δεν υπαρχει νωρις η αργα, υπαρχει το αμεσως....

το θεμα ειναι ποσο καιρο χρειαζονται για να το τελειωσουν....

δηλαδη με το που βγηκαν τα XP ολοι στη microsoft αραξαν γιατι ηταν πετυχημενα??

Δουλεια να υπαρχει......;)

Rezwalker
17-02-08, 04:03
Από ότι φαίνεται δεν είναι και τόσο κοντά τα windows 7..
http://www.engadget.com/2008/01/28/windows-7-isnt-headed-for-2009-says-microsoft-more-like-2011/

http://www.tcmagazine.com/comments.php?shownews=17863

Patentman
17-02-08, 04:13
Αυτα ειναι τα server 2008 σε εκδοση desktop????

Τεσπα. Θα συμφωνησω με αυτα:


Οταν βγουν με το καλό, θα τα αγοράσω μετά το Σερβις πακ 1, δεν την ξανά παθαίνω όπως με τα Βιστα.


Λογικά θα είναι πιο βαριά, αναβάθμιση, χαρά των χαρντγουεραδων.
Και πιο ελαφρυ πυρηνα να εχουν, πιο γρηγορο και παλι πιο βαρια θα ειναι.
Παντα ετσι γινεται.
Αλλιως δεν αναβαθμιζει ο αλλος.
Αν αναβαθμισει υλικο ειναι κατα 90% οτι θα τα παρει προεγκατεστημενα.
Αν δεν αναβαθμισει υλικο ειναι κατα 90% οτι θα τα παρει απο το το "μαγαζι".


Παω να δω το χιονι και επανερχομαι. :p
Ειδα και μια ασπρη μερα, αν και νυκτα. :p

manosdoc
17-02-08, 11:38
λίγος σεβασμός στην απόφασή σας να αγοράσετε Vista?...

... πως όποιος ανέβηκε στο τρένο των Vista είναι κορόιδο, με τον ίδιο τρόπο που το εννοούσα για όποιον είχε ανεβεί στο τρένο των Me....


Πες ότι θες για τα Vista, άλλωστε φαίνεται δεν έχεις χρησιμοποιήσει και κάτι διαφορετικό ποτέ σου.
ΟΜΩΣ μην γράφεις για κορόιδα. Θίγεις άμεσα και δεν πρόκειται να σε σεβαστώ έτσι.
:protest:

WAntilles
17-02-08, 13:06
το δυσκολο που ειναι? δεν καταλαβαίνω. δεν μπορούν ή δεν θέλουν?

Δεν θέλουν.

Δυστυχώς ακόμα πληρώνουμε την υπέρμετρη βλακεία - ασυμμετρία όλων εκείνων που για χρόνια έτρεχαν τα ντοσοειδή, μπλεοθονικά, εννεαχινιακά.

hemlock
17-02-08, 13:09
Δεν θέλουν.

Δυστυχώς ακόμα πληρώνουμε την υπέρμετρη βλακεία - ασυμμετρία όλων εκείνων που για χρόνια έτρεχαν τα ντοσοειδή, μπλεοθονικά, εννεαχινιακά.
Καποτε,αν θυμασε,δεν υπηρχε Linux...Οποτε ολοι αυτοι οι "ασυμμετροι" δεν ειχαν τι αλλο να βαλουν για να δουλεψουν (ή και λεφτα για να αναβαθμισουν)...
Σου ζητανε ταπεινα συγνωμη...:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.