PDA

Επιστροφή στο Forum : Eχει αλλος προβλημα με συνεχομενες διακοπες,refresh κλπ?



clyde
15-02-08, 18:23
Ειμαι στην HOL εδω και 1.5 χρονο.Πριν 1 μηνα αναβαθμησα απο 2048 στα 24 ΜΒs.
Εχω παρατηρησει ομως οτι οχι μονο δεν εχω καλυτερη ταχυτητα (πολλες φορες ειναι χειροτερη,εκει που κατεβαζα με 200 τωρα κατεβαζω με 30!), αλλα εχω συνεχεια μικρες διακοπες.
Εννοω διακοπες του ενος δευτερολεπτου. Εχει καταντησει πολυ σπαστικο να παταω συνεχεια Refresh, για καθε σελιδα που παω να ανοιξω.
Εχει αλλος το ιδιο προβλημα η' ειμαι μονο εγω?
To router συγχρονιζει στα 11303/362 kBit/s.

Terry Meynolds
15-02-08, 18:59
Όχι εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Μήπως είναι τίποτα κολληματάκια του explorer? Κάτι που δεν μου αρέσει στα στοιχεία σου είναι το upload. Μόνο 362kbps ?

clyde
15-02-08, 19:34
Να ηταν μονο το upload δεν θα ειχα προβλημα.
Δεν χρησιμοποιω Ιnternet Explorer αλλα το Firefox.

aa144
15-02-08, 20:26
Σε ποιά περιοχή είσαι; Στείλε όλα τα στατιστικά της γραμμής και το γράφημα του ΦΡΙΤΣ.

clyde
15-02-08, 21:12
http://i25.tinypic.com/jzxuld.jpg

http://i26.tinypic.com/2gv77n6.jpg

http://i25.tinypic.com/5b5zx2.jpg

http://i30.tinypic.com/29bfzgy.jpg

aa144
15-02-08, 21:30
Σε ποιά περιοχή είσαι;

Έχεις λάθη Loss of Signal, και μάλιστα πάρα πολλά. Δηλαδή έχεις πρόβλημα σε μηχανική σύνδεση στη διαδρομή του καλωδίου, κάνε έναν καλό έλεγχο στη διαδρομή από τον κατανεμητή μέχρι και τον ΦΡΙΤΣ και αν μπορείς εξάλειψε κάθε μηχανική σύνδεση και κάθε διακλάδωση στο καλώδιο.

Τον ΦΡΙΤΣ πως τον έχεις συνδέσει; έχεις σπλίτερ; έχεις φίλτρα στα τηλέφωνα; Δώσε λεπτομέρειες για το τι έχεις κάνει ακριβώς.

Τα απαράδεκτα πολλά λάθη Loss of Signal, μπορεί να ευθύνονται για τις μικροδιακοπές που βλέπεις στη λειτουργία του συστήματος.

CORDOBAN
15-02-08, 21:51
δεν το γυρνας στο 6/1 να έχεις το κεφάλι σου ησυχο?εγώ αυτό έκανα και ηρέμησα,πάντως το upload είναι όντως πολύ χαμηλό.

clyde
15-02-08, 22:53
Σε ποιά περιοχή είσαι;

Έχεις λάθη Loss of Signal, και μάλιστα πάρα πολλά. Δηλαδή έχεις πρόβλημα σε μηχανική σύνδεση στη διαδρομή του καλωδίου, κάνε έναν καλό έλεγχο στη διαδρομή από τον κατανεμητή μέχρι και τον ΦΡΙΤΣ και αν μπορείς εξάλειψε κάθε μηχανική σύνδεση και κάθε διακλάδωση στο καλώδιο.

Τον ΦΡΙΤΣ πως τον έχεις συνδέσει; έχεις σπλίτερ; έχεις φίλτρα στα τηλέφωνα; Δώσε λεπτομέρειες για το τι έχεις κάνει ακριβώς.

Τα απαράδεκτα πολλά λάθη Loss of Signal, μπορεί να ευθύνονται για τις μικροδιακοπές που βλέπεις στη λειτουργία του συστήματος.

Μενω Πλ. Βικτωριας.
Το Fritz ειναι συνδεδεμενο στην πριζα του τηλεφωνου και δεν υπαρχουν αλλες συσκευες συνδεδεμενες εκει. Τα τηλεφωνα του σπιτιου ειναι συνδεδεμενα σε αλλες πριζες και εχουν φιλτρα.
Αναμεσα στο Fritz και την πριζα εχω βαλει ενα splitter.Μου το ειπε να το κανω ενας τεχνικος απο την HOL πριν 3 μηνες, επειδη ειχα πολυ χαμηλη ταχυητα.
Λες να το βγαλω?

aa144
15-02-08, 22:59
Μπορείς καταρχήν να βγάλεις όλα τα τηλέφωνα και τα σχετικά φίλτρα από τις άλλες πρίζες, και να βγάλεις επίσης το σπλίτερ από την πρίζα που έχεις τον ΦΡΙΤΣ. Μετά βάλε κατευθείαν τον ΦΡΙΤΣ πάνω στην πρίζα με απλό τηλεφωνικό καλώδιο, σχετικά κοντό. Πάρε στοιχεία γραμμής, γράφημα κτλ.

Αν είναι τα ίδια με πριν, ξαναβάλε τα τηλέφωνα και τα φίλτρα τους, αλλά μην βάλεις καθόλου το σπλίτερ. Είναι εντελώς άχρηστο για τη χρήση που κάνεις.

dikal
15-02-08, 23:00
Μενω Πλ. Βικτωριας.
Το Fritz ειναι συνδεδεμενο στην πριζα του τηλεφωνου και δεν υπαρχουν αλλες συσκευες συνδεδεμενες εκει. Τα τηλεφωνα του σπιτιου ειναι συνδεδεμενα σε αλλες πριζες και εχουν φιλτρα.
Αναμεσα στο Fritz και την πριζα εχω βαλει ενα splitter.Μου το ειπε να το κανω ενας τεχνικος απο την HOL πριν 3 μηνες, επειδη ειχα πολυ χαμηλη ταχυητα.
Λες να το βγαλω?

Δοκίμασε επίσης να βγάλεις οτιδήποτε από τις άλλες πρίζες του σπιτιού (τηλέφωνα - φίτρα - οτιδήποτε) και λειτούργησε το ρούτερ στην κεντρική πρίζα. Δες μετά αν έχεις τα ίδια λάθη.


@aa144: Ωπ, με πρόλαβες. Καλησπέρα!

aa144
15-02-08, 23:00
Επίσης, αν έχεις τη δυνατότητα, δοκίμασε στα πλαίσια της παραπάνω δοκιμής, να συνδέσεις τον ΦΡΙΤΣ και σε άλλες πρίζες, για να συγκρίνεις τα στοιχεία, έχοντας πάντα τα τηλέφωνα εκτός κυκλώματος.

clyde
15-02-08, 23:03
Οκ, ευχαριστω.

aa144
15-02-08, 23:09
Υπάρχουν συγκλίνουσες απόψεις για το τι πρέπει να κάνεις. Η δοκιμή είναι εύκολη, εκτός από το κομάτι του να βάλεις τον ΦΡΙΤΣ σε άλλη τηλεφωνική πρίζα, αν δεν είσαι με κάποιο Laptop. Όμως οι δοκιμές αυτές είναι απαραίτητες να γίνουν για να βγει κάποιο συμπέρασμα.

clyde
15-02-08, 23:27
Και κατι αλλο.Μολις θυμηθηκα οτι οταν ημουν στα 2048 δεν ειχα προβληματα.Ουτε διακοπες ουτε χαμηλες ταχυτητες.Το προβλημα αρχισε μολις αναβαθμησα.Μηπως λοιπον δεν φταιω εγω?

dikal
15-02-08, 23:43
Και κατι αλλο.Μολις θυμηθηκα οτι οταν ημουν στα 2048 δεν ειχα προβληματα.Ουτε διακοπες ουτε χαμηλες ταχυτητες.Το προβλημα αρχισε μολις αναβαθμησα.Μηπως λοιπον δεν φταιω εγω?

Πιθανώς, όμως μια απλή δοκιμή μπορεί να σε γλυτώσει από ταλαιπωρία ημερών. Ξεκίνα από τα εύκολα.

CORDOBAN
16-02-08, 11:09
να βγαλεις και το καλώδιο το Υ.

nikoslykos
16-02-08, 12:11
και εγω εχω το ιδιο upload εδω και καμια βδομαδα...

traderman
16-02-08, 13:12
Πιθανώς, όμως μια απλή δοκιμή μπορεί να σε γλυτώσει από ταλαιπωρία ημερών. Ξεκίνα από τα εύκολα.

Καλα σου λεει ο φιλος.Ξεκινα απο τα ευκολα δλδ κανε αιτηση για οτε.(πιστεψε με θα γλυτωσεις απο υλικες και ψυχικες φθορες)

dikal
16-02-08, 14:59
Καλα σου λεει ο φιλος.Ξεκινα απο τα ευκολα δλδ κανε αιτηση για οτε.(πιστεψε με θα γλυτωσεις απο υλικες και ψυχικες φθορες)

Στη θέση σου δε θα ήμουν τόσο βέβαιος. Φίλος περιμένει εδώ και 1,5 μήνα conn-x. Προχθές είχε ραντεβού επιτέλους με τον ΟΤΕτζή στην Ν.Φιλαδέλφεια που είναι το σπίτι του. Ο ΟΤΕτζής μαντέψτε που (είπε ότι) τον έψαχνε.

Επειδή δε θα το βρείτε, σας λέω ότι τον έψαχνε στη Ν. Χαλκηδόνα. :blink::wall::medic:

Τέλος πάντων, ο καθένας έχει την άποψή του. Εσύ τι έχεις κάνει τελικά; Αίτηση για ΟΤΕ;

traderman
16-02-08, 15:31
Ειπαμε ετσι δεν βγαινει ακρη γιατι και εγω μπορω να φερω 5-10-20 παραδειγματα φιλων που ενεργοποιηθηκαν αμεσως απο τον οτε ο οποιος εχει και το πεπονι και το μαχαιρι και γιαυτο και το αβανταζ να μπορει να το κανει.
Εγω θα προτεινα να κανουμε μια γυρα στο φορουμ για να διαπιστωσουμε ποσοι απο τους φιλους που ειχαν προβλημα με την hol μπορεσαν να το λυσουν με τις φιλοτιμες προσπαθειες των αλλων χρηστων π.χ. του αα144 ο οποιος ξοδευειι τοσο χρονο και κοπο.Εκει θα φανει ποιος φταιει πραγματικα και αν οι μεν κοπιαζουν αδικα οι δε αλλοι χανουν χρονο επισης αδικα.
Εγω παντως γυρναω οτε.

dikal
16-02-08, 18:22
Κατ' αρχήν, νομίζω ότι είμαστε εκτός θέματος. Ο clyde ζήτησε μια βοήθεια, και συ χρησιμοποίησες τα λόγια μου για να πεις αυτά που θέλεις.
Δε νομίζω ότι τον βοηθάς έτσι. Και δε νομίζω ότι το πόσους βοηθά την ημέρα ο aa144 έχει να κάνει με την ποιότητα του ΟΤΕ.
Σου εύχομαι να πας γρήγορα και να μην έχεις προβλήματα :)

traderman
16-02-08, 18:54
Αν δεν θελεις να χρησιμοποιουν τα λογια σου να βαζεις copyright.Δεν νομιζω οτι εκανα κατι επιληψιμο.
Το ποσους βοηθα ο φιλος aa144 εχει να κανει με την ποιοτητα της hol.

CORDOBAN
16-02-08, 23:15
Αν δεν θελεις να χρησιμοποιουν τα λογια σου να βαζεις copyright.Δεν νομιζω οτι εκανα κατι επιληψιμο.
Το ποσους βοηθα ο φιλος aa144 εχει να κανει με την ποιοτητα της hol.

Δέν έχει να κάνει με την ποιότητα τις χολ μόνο αλλά και με το ότι αρκετοι δεν διαβάζουν αυτά που γράφονται εδω μέσα με αποτέλεσμα να θελουν απάντηση για πράγματα που έχουν χιλιοειπωθεί π.χ. τα τηλε΄φωνα πάνω στο ρούτερ.
Δεν λέω ότι δεν φταίει η χολ σε τίποτα αλλά δεν φταίει και σε όλα,
π.χ. το ότι περιμένεις 40-45 λεπτα για Τ.Υ είναι ανεπιτρεπτο και είναι ευθύνη τις χολ,
αλλά το ότι ο εργολάβος του οτε εκοψε τα καλώδια κατά λάθος δεν είναι δική τις ευθύνη και στην ουσία δεν μπορεί να κάνει κατι για αυτο παρά να το αναφερει στον οτε.
;)

klainmain
17-02-08, 03:20
Καλησπέρα και από μένα. Σήμερα είχα συχνές διακοπές του ιντερνετ πράγμα που συμβαίνει για πρώτη φορά. Ξέρει κανείς τπτ;

grmako
17-02-08, 10:17
Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα σε πιο μικρές ταχύτητες!

Μου είπαν ότι δν το συκώνουν τα καλώδια οτι δλδ δν έχω τις κατάλληλες καλωδιώσεις για το adsl!

Έτσι μου κατέβασαν την ταχύτητα και ολα καλά!

Αλλα πρίν απο αυτό μου έκανε και εμένα συναίχεια restart!

Ρώτησέ τους!;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.