PDA

Επιστροφή στο Forum : `κοκκινα ματια` και photoshop!



Against_all_odds
29-05-05, 18:20
Παιδια προσπαθω να βρω πως να βγαλω απο ψηφιακη φωτογραφια τα `φωσφοριζε` κοκκινα ματια που εχουν καποιοι ανθρωποι που εβγαλα και δεν μπορω!

Μπορει καποιος να μου πει πως τα βαζω αναλυτικα; Ευχαριστω.

ReverseR
29-05-05, 18:40
G O O G L E (http://www.google.com/search?num=100&hl=en&lr=lang_en&as_qdr=all&q=allintitle%3A%22red+eyes%22+photoshop&btnG=Search&lr=lang_en)

lemonidas
29-05-05, 18:44
Για το φώτοσοπ δεν ξέρω, αλλά το αντόμπ ΕΛΕΜΕΝΤΣ νομίζω που το δίνουν μερικά πισιά σαν δωρεάν σοφτγουερ, έχει ειδικό εργαλείο που διαλέγεις χρώμα, το περνάς πάνω από τα μάτια και τα χρωματίζει με μικρούς κύκλους σταδιακά οπότε το αποτέλεσμα είναι πολύ φυσικό. Φαντάζομαι οτι στο φώτοσοπ θα γίνεται απλά δεν θα έχει έτοιμο εργαλείο, αλλά θα πρέπει να διαλέξεις βούρτσα, πυκνότητα, σχήμα ,κτλ και να το κάνεις μόνος σου.

gassim
29-05-05, 19:06
Εγώ το κάνω ως εξής :
Ζούμ πάνω στα μάτια, επιλογή του περιβλήματος του ματιού με το magnetic lasso, διάλέγεις χρώμα με το colour picker απο μια περιοχή του ματιού που δεν είναι κόκκινη και μετά με το pain bucket "ρίχνεις" το χρώμα στην επιλεγμένη περιοχή. Προσοχή όταν χρησιμοποιείς το paint bucket στα attributes δεν αφήνεις το προεπιλεγμένο normal αλλά επιλέγεις colour.
Σίγουρα θα υπάρχουν κι αλλοι τρόποι όπως για παράδειγμα αντι για το bucket να χρησιμοποιησεις πινέλο, κάνε δοκιμές και σίγουρα κάτι θα καταφέρεις.

gcf
29-05-05, 19:28
http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=3;action=display;threadid=157;start=msg13457#msg13457
To Photoshop CS2 έχει και ειδικό εργαλείο για αυτή τη δουλειά.

GusHAF
31-05-05, 18:13
Πάντα εξαρτάται απο την εκάστοτε φωτογραφία. Δεν γνωρίζω αν η φωτογραφία που θες να αλλάξεις είναι κοντινή ή μακρινή. Ας πάρουμε την περίπτωση που είναι μακρινή. Υποθέτω πως βλέπεις απλά 2 κόκκινα μάτια χωρίς άλλες λεπτομέρειες. Εκεί (εφόσον δεν φαίνεται το χρώμα του ματιού) μπορείς και χωρίς καμιά επιλογή να κάνεις ένα αποχρωματισμό (desaturate) με το εργαλείο Sponge Tool. Έπειτα μπορείς αν νομίζεις ότι χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις το burn tool στο range midtones και σε exposure περίπου 10-15% ίσως και λιγότερο ώστε να κάνεις την όλη περιοχή του ματιού λίγο πιο σκούρα. Σε περίπτωση που η φωτογραφία είναι κοντινή και φαίνονται και λεπτομέρεις του ματιού ανάμεσα στα κόκκινα μάτια ίσως να χρειάζεται λίγο περισσότερο δουλειά ώστε το αποτέλεσμα να είναι καλό. Συμφωνώ πως σε μερικές περιπτώσεις το paint bucket με mode Color βοηθάει αλλά σε πολλές περιπτώσεις δεν φέρνει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Και αυτό διότι το κόκκινο μάτι είναι ένας extra κύκλος μέσα στο μάτι. Αυτο σημαίνει πως ακόμα και με paint bucket (στο color mode) ο κύκλος θα εξακολουθεί να φαίνεται. Σε μια τέτοια περίπωση μπορείς να κάνεις δοκιμές με το clone stamp tool και ίσως με το burn tool αν στο μάτι φαίνονται και τα νερά που κάνει. Πάντως εαν χρειάζεσαι βοήθεια με την φωτογραφία μπορώ να στην φτιάξω εγώ αμέσως και να στην ξαναστείλω άμεσα. Με το αζημείωτο φυσικά! Αυτό έλειπε!:)

chatasos
31-05-05, 19:29
Προσωπικά χρησιμοποιώ το Photoshop Album.
http://www.adobe.com/products/photoshopalbum/overview.html
Στο 98% των περιπτώσεων είναι υπόθεση ενός κλικ και μερικών δευτερολέπτων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.