PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμός και HOL



npierr
16-02-08, 12:12
Ξέρω πώς υπάρχει και αλλού post με πρόβλημα συναγερμού αλλά δεν το βρίσκω για αυτό βάζω εδώ
Ευχαριστώ

Το παρακάτω το έστειλα 16/2/2008 διότι δεν εχω βρεί λύση ακόμα με το συγκεκριμένο πρόβλημα. Εάν έχεται κάτι άλλο please help



<Kαλημέρα σας

Στην αίτηση που συμπλήρωσα για να γίνω συνδρομητής 2play είχε ένα check box για το εάν έχω συναγερμό στο σπίτι. Εγώ το συμπλήρωσα διότι έχω και δουλεύει κανονικά εδώ και 10 χρόνια. Με το που αλλάζουμε κύκλωμα και καταργούμε τον ΟΤΕ και έρχομαι σε εσάς έχω συνέχεια πρόβλημα με μηνύματα του συναγερμού για Sent reports errors. Η γραμμή δουλεύει κανονικά, καλείς κανονικά, αλλά όταν καλεί το modem του συναγερμού έχω πρόβλημα. Δοκιμάσαμε τα πάντα με την εταιρεία (ο συναγερμός είναι Αμερικάνικος όχι Κινέζικος υψηλής ποιότητας) με φίλτρο και χωρίς, είναι μόνος του πάνω στο κανάλι 213…… χωρίς άλλο τηλέφωνο. Από το report του router δείχνει πως προσπαθεί να καλέσει τα συγκεκριμένα τηλ και κόβονται κάποια νούμερα από τα 210…….. της security. Μερικές φορές συνδέεται κανονικά και στέλνει μαζεμένα όλα τα report το οποίο είναι φυσικά άσκοπο διότι στέλνει και τα προηγούμενα. Από ότι έχουν καταλάβει οι τεχνικοί της εταιρείας υπάρχει πρόβλημα στις συχνότητες που περνάνε και για αυτό κόβονται κάποιοι αριθμοί. Μου ζήτησαν μέχρι και να μιλήσουν με τεχνικό της HOL (τόσο επαγγελματίες είναι) για να βρουν λύση αλλά ΦΥΣΙΚΑ του απέτρεψα ΕΓΩ διότι ποτέ δεν έχω βγάλει άκρη (μετά από 1 ώρα αναμονή) με κανένα τεχνικό σας. Είναι μόνιμο το πρόβλημα και είναι ΠΟΛΥ σοβαρό. Πρέπει να γνωρίζω εάν το υποστηρίζετε ως HOL αλλιώς πρέπει να βρω λύση και να καταγγείλω την σύμβαση μας.

Παρακαλώ πολύ απαντήστε μου εάν έχετε κάποια λύση ή πρόταση επί αυτού του θέματος ειδάλλως μην απαντήσετε καθόλου διότι έχω βαρεθεί να ρωτώ πράγματα και να απαντάτε αόριστα και γενικόλογα.

Με τιμή Νίκος ......>

:evil: :rtfm:

aa144
16-02-08, 13:14
Αυτό που λες, θα μπορούσε να συμβαίνει αν ο συναγερμός σου, στέλνει πολύ γρήγορα τα νούμερα του αριθμού κλήσης. Υπάρχει περίπτωση να ρυθμίζεται ο χρόνος που θα περιμένει στη γραμμή πριν αρχίσει να στέλνει τα νούμερα του αριθμού κλήσης (μπορεί και να σχετίζεται με την ύπαρξη dial tone στη γραμμή ή όχι π.χ.). Επίσης μπορεί να υπάρχουν πατέντες, π.χ. αν ο αριθμός "21012345678" καλείται αμέσως, τότε ο αριθμός ",,21012345678" θα περιμένει λίγο, ανάλογα με τα κόματα που έχεις βάλει, πριν αρχίσει να στέλνει τους αρθιμούς. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να στείλεις "21012345678#" και να δεις αν λειτουργεί καλύτερα.

Το παράδειγμα με το "," μπορεί να μην ισχύει στο συναγερμό σου, αλλά να χρησιμοποιεί άλλο χαρακτήρα, ή να ρυθμίζεται με άλλο τρόπο το πόσο γρήγορα θα στέλνει τα ψηφία του αριθμού κλήσης. Θέλει ψάξιμο καλό στις ρυθμίσεις του συναγερμού και αρκετές δοκιμές μέχρι να το βρεις (αν υπάρχει τέτοια λύση βέβαια).

Αν τώρα αναφερόσουνα σε περίπτωση όπου ο συναγερμός παίρνει τα νούμερα σωστά, αλλά δεν συνδέεται (όπως και τα Fax μερικές φορές), τότε είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση και δεν διορθώνεται.

npierr
16-02-08, 15:57
Αυτό που λες, θα μπορούσε να συμβαίνει αν ο συναγερμός σου, στέλνει πολύ γρήγορα τα νούμερα του αριθμού κλήσης. Υπάρχει περίπτωση να ρυθμίζεται ο χρόνος που θα περιμένει στη γραμμή πριν αρχίσει να στέλνει τα νούμερα του αριθμού κλήσης (μπορεί και να σχετίζεται με την ύπαρξη dial tone στη γραμμή ή όχι π.χ.). Επίσης μπορεί να υπάρχουν πατέντες, π.χ. αν ο αριθμός "21012345678" καλείται αμέσως, τότε ο αριθμός ",,21012345678" θα περιμένει λίγο, ανάλογα με τα κόματα που έχεις βάλει, πριν αρχίσει να στέλνει τους αρθιμούς. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να στείλεις "21012345678#" και να δεις αν λειτουργεί καλύτερα.

Το παράδειγμα με το "," μπορεί να μην ισχύει στο συναγερμό σου, αλλά να χρησιμοποιεί άλλο χαρακτήρα, ή να ρυθμίζεται με άλλο τρόπο το πόσο γρήγορα θα στέλνει τα ψηφία του ...................................

Εχτές το βράδυ από τις 9 μέχρι και τις 12 κάναμε δοκιμές επειδή υπάρχουν όλα αυτά που είπες με τις χρονοκαθυστερήσεις και είναι σε διάφορα mode του συναγερμού. Τα δοκιμάσαμε όλα σε συνεργασία με την security και κάθε φορά πέρναγε 1-2 συνδέσεις και μετά έκοβε κάποια νούμερα από τα καλούντα. Το πρόβλημα δημιουργείτε όπως είπες από τον dial tone που δεν υπάρχει ποια λόγο της HOL διότι δίνει συνεχόμενο τόνο και ακόμα και αυτοί δεν μπορούνε να συνδεθούν απομακρυσμένα στο modem του συναγερμού. Μου είπαν πως είναι σε κατασκευή μια συσκευή στο μέγεθος πακέτου τσιγάρων που την περιμένουνε από μέρα σε μέρα να βγει στην αγορά που θα συνδέεται στον συναγερμό που θα κόβει συχνότητες και γενικά θα διορθώνει τέτοια προβλήματα και μάλλον θα έχει πάνω από 100€
Αλλά αυτά δεν πρέπει να τα ήξερε η HOL και να τα έχει διορθώσει ?

:down:

aa144
16-02-08, 19:12
Ένα τελευταίο που σκέφτηκα, μερικές φορές ο τρόπος κλήσης από την πλευρά του συναγερμού, έχει τυποποιηθεί με προφίλ ανά χώρα, και αυτό σχετίζεται και με τον τόνο κλήσης και με άλλες παραμέτρους. Μια δοκιμή που μπορεί να γίνει, είναι με προφίλ άλλης χώρας, όπου να υπάρχει ανάλογος τόνος στη γραμμή (θέλει πολλές δοκιμές αυτό).

Επίσης μπορείς να ζητήσεις το άλλο ρούτερ που δίνει η Hol, εκείνο μπορεί να λειτουργεί καλύτερα σε αυτό που θέλεις να κάνεις (το NetFaster).

Άλλη αλλαγή μπορεί να γίνει από το μενού τηλεφωνίας του ΦΡΙΤΣ εκεί που δηλώνεις τι τύπου συσκευή έχεις συνδέσει στο συγκεκριμένο Extension, π.χ. δηλώνεις Fax, αυτόματο τηλεφωνητή κτλ, μπορεί αυτά να έχουν επίπτωση στον τρόπο που χειρίζεται τη γραμμή, δεν χάνεις τίποτε να τα δοκιμάσεις όλα αυτά, πάντως χειρότερο δεν θα γίνει.

npierr
16-02-08, 20:01
Ένα τελευταίο που σκέφτηκα, μερικές φορές ο τρόπος κλήσης από την πλευρά του συναγερμού, έχει τυποποιηθεί με προφίλ ανά χώρα, και αυτό σχετίζεται και με τον τόνο κλήσης και με άλλες παραμέτρους. Μια δοκιμή που μπορεί να γίνει, είναι με προφίλ άλλης χώρας, όπου να υπάρχει ανάλογος τόνος στη γραμμή (θέλει πολλές δοκιμές αυτό).

Επίσης μπορείς να ζητήσεις το άλλο ρούτερ που δίνει η Hol, εκείνο μπορεί να λειτουργεί καλύτερα σε αυτό που θέλεις να κάνεις (το NetFaster).

Άλλη αλλαγή μπορεί να γίνει από το μενού τηλεφωνίας του ΦΡΙΤΣ εκεί που δηλώνεις τι τύπου συσκευή έχεις συνδέσει στο συγκεκριμένο Extension, π.χ. δηλώνεις Fax, αυτόματο τηλεφωνητή κτλ, μπορεί αυτά να έχουν επίπτωση στον τρόπο που χειρίζεται τη γραμμή, δεν χάνεις τίποτε να τα δοκιμάσεις όλα αυτά, πάντως χειρότερο δεν θα γίνει.

Τα extension τα είχα πειράξει για να ξεχωρίσω τα κανάλια και γενικά παραμετροποίηση δική μου και δουλεύει μια χαρά. Αλλά μου έδωσες μια ιδέα με την δήλωση fax στο FON2 και τώρα δείχνει να στέλνει σήματα. Δεν το είχα σκεφτεί να αλλάξω σε fax.
Μακάρι να μήνη έτσι συνέχει και να βρήκαμε την λύση

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

:oneup:

omegasec
21-07-08, 09:27
θα ελεγα σε οσους εχουν δοκιμασει ολες τις επιλογες με φιλτρα κ.λ.π. ,αλλα συνεχιζουν να αντιμετωπιζουν προβληματα με το συστημα συναγερμου στην αποστολη σηματων προς το κεντρο της εταιριας security, να προβουν στην εγκατασταση ενος module tcp/ip που επιτρεπει την αποστολη σηματων μεσω ιντερνετ .Απαραιτητη προυποθεση να το υποστηριζει η εταιρια security που ειστε συνδρομητης αλλα και η κεντρικη μοναδα συναγερμου ,αλλιως θα πρεπει να αλλαξετε εταιρια ,μοναδα συναγερμου ή και τα δυο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.