PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΛΥ ΨΕΜΑ ΑΠΟ TELLAS



Σελίδες : [1] 2

toulge
16-02-08, 14:02
Παιδια καλημερα,

Μετραω μερες μεχρι να φυγω επιτελους απο την Tellas και να παω σε αλλο ( ελπιζω πιο αξιοπιστο) παροχο,

Δεν χρειαζεται να πω σε ποιον παροχο θα παω και δεν νομιζω οτι θα πρεπει να κανω διαφημιση αλλωστε θα κριθει και αυτος οπως κριθηκε και η tellas.

Μετα λοιπον απο 1 χρονο στην tellas εχω να πω τα εξης:

Οσο αναφορα το τηλεφωνο η ποιοτητα της τηλεφωνιας ηταν καλη.Δεν εχω να πω κατι μεπτο για την ποιοτητα παρα μονο που στις αρχες ειχα κατι απροβλεπτες διακοπες εκει που μιλουσα και η γραμμη μου σαν να μπλοκαρε...Επανερχοταν πλεον μετα απο μιση με μια ωρα και σε μερικες περιπτωσεις την επομενη μερα!!.Δεν ξερω που ωφειλοταν αυτη η διακοπη , ενημερωσα την Tellas αλλα απο τοτε ειχαν αρχισει το γνωστο τραγουδακι...εε θα ενημερωσουμε τους τεχνικους μας..

Οσο αναφορα τις ψηφιακες ευκολιες της τηλεφωνικης γραμμης , εχω να πω οτι αρχικος τους πρωτους 6 μηνες δεν ειχα αναμονη κλησης.Παρολο που ενεργοποιουσα την υπηρεσια δεν ακουγα ποτε σημα οτι εχω καποια γραμμη σε αναμονη.Μετα τους πρωτους 6 μηνες ακουγα σημα αλλα δεν ειχα αναγνωριση να δω ποιος με καλει και αναγνωριση της αναμονης πλεον ενεργοποιηθηκε πριν 15 μερες..Ολες οι υπολοιπες ψηφιακες ευκολιες δεν με ενοιαζαν.

Οσο αναφορα το ιντερνετ, η γραμμη μπορω να πω οτι ηταν πολυ καλη οσο καιρο ημασταν στα 4μβιτ.Δεν ειχα συχνες διακοπες , μπορω να πω 1 καθε 4-5 μερες και αν και ολα δουλευαν καλα.Ο ανταγωνισμος ομως αναμεσα στους παροχους φουντωνε και ετσι και η Tellas τον Οκτωβριο αποφασισε να συναγωνιστει τους αντιπαλους της ανακοινωνοντας τριπλασιασμο !!! της ταχυτητας εως 12μβιτ.Αυτο βεβαια ειναι και το μεγαλο επικοινωνιακο και διαφημιστικο τρικ.Αρχικος πολλοι θα ειπαν ...παμε στην Tellas με εως 12μβιτ ιντερνετ και ανταγωνιστικο πακετο..Και για μενα βεβαια ολα καλα αρχικος και για τις πρωτες 15 μερες..Τρεις φορες πιο γρηγορο ιντερνετ , ποιοτητα και προπαντος σταθεροτητα..Τα μαυρα χαλια ομως αρχισαν μετα της πρωτες 15 μερες...Κατα τις απογευματινες ωρες και συγκεκριμενα απο τις 5 εως τις 1 το πρωι οι αποσυνδεσεις συνεχεις και οι αποσυχρονισμοι σε ωριαια βαση..Αρχισαν τα τηεφωνα και τα παραπονα στην Tellas αλλα φυσικα το παραμυθι ειχε αρχισει απ'αυτους...Ναι το κοιταμε , και το ξανακοιταμε αλλα στην ουσια τιποτα.Τα προβληματα συνεχιζαν και οι εκνευριστικοι αποσυνχρονισμοι και οι αποσυνδεσεις με ειχαν κανει να κοιμαμε παρεα με το κουτι των lexotanil...
Μεχρι φυσικα που βρηκαν την Σολομωντια λυση και με υποβιβασαν αρχικος ξανα στα 4μβιτ και κατοπιν στα 8μβιτ οπου παραμενω εως σημερα..Φυσικα και κατεγγειλα την συνδεση μου στην ΕΕΤΤ και στο Υπουργειο Αναπτυξης και πλεον στις 20/02 απαλλασομαι οριστικα απο μια αδιαφορη και παροχημενη εταιρεια.Το μεγαλο ψεμα που λεω και στο τιτλο ειναι οτι εχω 8 γνωστους φιλους που εχουν Tellas και περιμενουν να ληξει το συμβολαιο τους για να φυγουν και κανεις μα κανεις δεν απολαμβανει αυτα τα περιβοητα 12μβιτ..Αδυνατο να πιστεψω οτι ολοι μας εχουμε προβλημα σε καλωδια (εγω προσωπικα εφερα ηλεκτρολογο παρολο που η πολυκατοικια μου ειναι 3 ετων και μου ειπε οτι ολα ειναι αψογα , εκανε μετρηση της γραμμης και σηκωνει ανετα πανω απο 18μβιτ και τα καλωδια ειναι cat5 ) και σε κανεναν δεν μπορει αυτη η εταιρεια να προσφερει τα εως 12μβιτ.Μα τουλαχιστον ενας ρε παιδια..??? Τη στιγμη που απο πανω μου εχουν 3 διαφορετικες εταιρειες και ολοι απολαμβανουν πανω απο 20μβιτ εγω παλευω με 8μβιτ και πρεπει να ειμαι και ευχαριστημενος??Πρεπει να ξυπνησουμε ολοι και να διεκδικουμε κατι παραπανω...Ισως αμα η Tellas χασει πανω απο το 50% των πελατων της τοτε αρχισει να ξυπναει γιατι παταγε πανω στα συμβολαια ( οπως ολοι δηλαδη ) και στο γεγονος οτι ειχε απορροφησει ενα μεγαλο μεριδιο της αγορας.

Εχει ομως ο καιρος γυρισματα....

ΥΓ Ενα μεγαλο συγνωμη για το τεραστιο post αλλα επρεπε να πω τον πονο μου.

tychonoff
16-02-08, 14:16
Συμφωνω και επαυξανω.Εινε κοροιδια να μενειΣ για να πιασεις τα 12 και να εισαι στα 4 οπως εγω
και να θες να μεινεις.:down:

vasiliou
16-02-08, 14:48
Αντε παιδιά με το καλο ξουτ ξουτ να μείνουμε λίγοι να ξεμπουκοσει το δίκτυο να μας προσέχουν και καλύτερα μπας και δούμε άσπρη μέρα πέραν του χιονιά!

jeronymo
16-02-08, 14:50
Μια από τα ίδια κι εγώ. Είμαι stand by για να την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια, μαζί με άλλους 5-6 φίλους.

toulge
16-02-08, 14:53
Αντε παιδιά με το καλο ξουτ ξουτ να μείνουμε λίγοι να ξεμπουκοσει το δίκτυο να μας προσέχουν και καλύτερα μπας και δούμε άσπρη μέρα πέραν του χιονιά!
Εσυ προσωπικα απο τα στατιστικα σου και μονο , θα δεις ασπρη μερα αλλα μαλλον θα εχεις βγει σε συνταξη ή θα εχεις βγαλει μουσι

vasiliou
16-02-08, 15:25
Εσυ προσωπικα απο τα στατιστικα σου και μονο , θα δεις ασπρη μερα αλλα μαλλον θα εχεις βγει σε συνταξη ή θα εχεις βγαλει μουσι

Μπα μαλλον καλα ειμαι εγω... σε στατιστικα ..απλα η τελλας εκτος τον αλλων χωλαίνει και στα μεσα της!


Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 991 / 11.996
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 22,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13,0 / 23,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,0 / 16,0

marop29
16-02-08, 15:25
Συμφωνώ απολύτα με τα παραπάνω που διαβάζω έχεις απόλυτο δίκιο , εγώ σημερα μάλιστα έκτος απο τις αποσυνδέσεις που έχω και είναι αρκετές δεν έχω καθόλου και τηλέφωνο παράλληλα..:evil::evil::evil:

Για 7 ημέρες δεν είχα καθόλου ήρθε για 3 ημέρες και μετά πάλι νεκρό....:mad::mad:

Ιντερνετ απο χθές ποτε έχω και πότε όχι..:(:(

Συν ενα και απο μένα :oneup::oneup: για το οτι θα την κάνω πολύ σύντομα με ελαφρά, μετράω και εγώ τις μέρες που θα μου έρθει η γραμμή και το ιντερνετ απο τον ΟΤΕ....

Συντομα θα λέω bye bye tellas....:lol::lol::lol:

nEC
16-02-08, 15:33
Αν βγούνε και ποστάρουν αυτοί που είναι στα full 12, θα δεις οτι τελικά δεν έχει και τόσο πρόβλημα η tellas! εκτός αν είμαι σε άλλη εταιρία και δεν το έχω καταλάβει! :p Δυστηχώς έτσι είναι το ADSL. Δεχτήτε το...η ποιότητα του χαλκού είναι το παν. Αυτός σχεδιάστηκε για 3KHz τηλεφωνικό bandwidth και έχει φτάσει τα 12MHz!

jeronymo
16-02-08, 15:45
Το θέμα δεν είναι τόσο στα προβλήματα, αλλά στο ...γράψιμο που δέχονται οι συνδρομητές από το 1212 και τη τεχνική βοήθεια, που είναι ο καθρέφτης της πολιτικής της εταιρείας σε αυτούς που τη συντηρούν.

toulge
16-02-08, 15:45
Αν βγούνε και ποστάρουν αυτοί που είναι στα full 12, θα δεις οτι τελικά δεν έχει και τόσο πρόβλημα η tellas! εκτός αν είμαι σε άλλη εταιρία και δεν το έχω καταλάβει! :p Δυστηχώς έτσι είναι το ADSL. Δεχτήτε το...η ποιότητα του χαλκού είναι το παν. Αυτός σχεδιάστηκε για 3KHz τηλεφωνικό bandwidth και έχει φτάσει τα 12MHz!
Μα μακαρι να βγουν αυτοι που εχουν ( οχι ονομαστικα , γιατι ονομαστικα σε κανω εγω να εχεις 1000 ) αλλα πραγματικα 12μβιτ και τοτε θα πεσουν οι μασκες..Δηλαδη θες να πεις οτι ολος ο Πειραιας που ειναι εμενα ο φιλικος κυκλος μου και αλλος παραπανω απο Θεσσαλονικη και αλλος απο Κυψελη ή Παγκρατι εχει προβλημα?Μα κανεις απο τον Πειραια να μην απολαμβανει 12μβιτ?Ολοι απο 8μβιτ και κατω?Εχει προβλημα οικοδομη 3ετιας? Με καλωδια cat5 ? Διαψευδει δηλαδη η εταιρεια και τον ηλεκτρολογο ? Και φυσικα εχει προβλημα η συγκεκριμενη εταιρεια ολος τυχαιος μιας και εχω δει εγω αλλους παροχους σε διαμερισματα απο πανω να δινουν παραπανω?Μα ολα αυτα τα πιθανα σεναρια ρε παιδι μου στη συγκεκριμενη εταιρεια?Ε ειπαμε δεν ειμαστε και αφελεις..Ελεος

Αλλα ειπαμε..Εγω εδω θα ειμαι να σας πω εντυπωσεις μολις μετακομισω στον νεο παροχο.Και αν και στον νεο εχω τα ιδια προβληματα παω πασο και θα παρω πισω οτι ασχημο ειπα για την Tellas.Αν ομως δεν εχω κανενα προβλημα και κατεβαζω με 16μβιτ τοτε ??Τυχαιο??

vOOz
16-02-08, 16:08
Εγω επι 1 μηνα παραπονιεμαι στο 1212 επειδη με εχουν κλειδωσει σε adsl1.. Το γυρισαν για 1 μερα και επιασα 8, και παλι στα 4 ειμαι τωρα... Μεχρι και διακοπη ζητησα, και ακομα στα 4 ειμαι.. Ειρωνια τερμα.. Επιμενουν οτι η γραμμη μου μεχρι 4 αντεχει..

toulge
16-02-08, 16:22
Εγω επι 1 μηνα παραπονιεμαι στο 1212 επειδη με εχουν κλειδωσει σε adsl1.. Το γυρισαν για 1 μερα και επιασα 8, και παλι στα 4 ειμαι τωρα... Μεχρι και διακοπη ζητησα, και ακομα στα 4 ειμαι.. Ειρωνια τερμα.. Επιμενουν οτι η γραμμη μου μεχρι 4 αντεχει..
Σε αυτο επιμενω κι'εγω..Σε λιγο ολους ζαβους και προβληματικους θα μας βγαζει η Tellas.Αυτοι δεν φταινε ποτε.Ολο φτηνες δικαιολογιες και ταλαιπωρια με κοστος προς τους πελατες της για να αλλαξουν splitter , να αλλαξουν καλωδια , να φερουν ηλεκτρολογο και να μπαινουμε στην διαδικασια να πληρωνουμε χωρις αποτελεσμα.Μονο να μεταναστευσουμε δεν μας εχει πει εως τωρα...

marop29
16-02-08, 20:20
Σε αυτο επιμενω κι'εγω..Σε λιγο ολους ζαβους και προβληματικους θα μας βγαζει η Tellas.Αυτοι δεν φταινε ποτε.Ολο φτηνες δικαιολογιες και ταλαιπωρια με κοστος προς τους πελατες της για να αλλαξουν splitter , να αλλαξουν καλωδια , να φερουν ηλεκτρολογο και να μπαινουμε στην διαδικασια να πληρωνουμε χωρις αποτελεσμα.Μονο να μεταναστευσουμε δεν μας εχει πει εως τωρα...

Και εγώ μια απο τα ίδια μια τα φίλτρα μια τα καλώδια μια η κατανεμητές της οικοδομής, απο την άλλη ειναι λένε παλιά η οικοδομή μου κλπ κλπ, έφερα ηλεκτρολόγο και τεχνικό η/υ να δει τι γίνετε και είναι όλα εντάξει και με την γραμμή μου επίσης γιατι να είμαι συνέχεια στα 4 και να έχω τα οποια προβλήματα;

Το τηλέφωνο τι φταίει και για 7 ημέρες ήταν νεκρό οπως σήμερα η με το dsl που δεν έχω καθόλου μπαίνω για λίγο και μετα αποσύνδεση και πάλι;

Για αυτο οπως και είπα θα φύγω υπάρχουν και συνδρομητες που έχουν προβλήματα τα οποια οσο και να παίρνουν στο 1212 παραμένουν...

foutzena
16-02-08, 20:28
Και εμένα με έχουν κατεβάσει στα 6 και δεν με ανεβάζουν. Για τις αποσυνδέσεις φταίνε αυτοί και μόνο. μετά απο πιέσεις σε έναν απο τους τηλεφωνητές τους εκανε δοκιμή στην γραμμή μου και κλείδωνε μέχρι 17 με καλο snr αλλα δεν μπορουνε να καταλαβουνε γιατι εχω αποσυνδέσεις εδω και 3 μερες με εχω παραλάβει καινουριο ρουτερ και δεν εχς ουτε μια αποσύνδεσει και παρόλου που εχς παρει 2 φορες τηλ δεν με εχουν ανεβασει. μαλλον τους βολευει να μας εχουν χαμηλα

θελω να ρωτήσω .ειμαι εδω και 2 μηνες συνδρομητής και δεν ειχα ικανοποιητικη γραμμη ουτε μια μερα (αποσυνδέσεις - χαμηλή ταχύτητα εως τώρα) αμα κανω καταγγελεία στην ΕΕΤΤ υπάρχει ελπίδα να φύγω ?

toulge
16-02-08, 23:03
Και εμένα με έχουν κατεβάσει στα 6 και δεν με ανεβάζουν. Για τις αποσυνδέσεις φταίνε αυτοί και μόνο. μετά απο πιέσεις σε έναν απο τους τηλεφωνητές τους εκανε δοκιμή στην γραμμή μου και κλείδωνε μέχρι 17 με καλο snr αλλα δεν μπορουνε να καταλαβουνε γιατι εχω αποσυνδέσεις εδω και 3 μερες με εχω παραλάβει καινουριο ρουτερ και δεν εχς ουτε μια αποσύνδεσει και παρόλου που εχς παρει 2 φορες τηλ δεν με εχουν ανεβασει. μαλλον τους βολευει να μας εχουν χαμηλα

θελω να ρωτήσω .ειμαι εδω και 2 μηνες συνδρομητής και δεν ειχα ικανοποιητικη γραμμη ουτε μια μερα (αποσυνδέσεις - χαμηλή ταχύτητα εως τώρα) αμα κανω καταγγελεία στην ΕΕΤΤ υπάρχει ελπίδα να φύγω ?
Κοιτα , καλο ειναι να κανει ο καθενας καταγγελια στην ΕΕΤΤ και στο Υπουργειο Αναπτυξης στο τμημα της Γενικης Γραμματειας Καταναλωτη , οχι για να βρεις το δικιο σου γιατι το συμβολαιο για να κοπει , θα πρεπει να πληρωσεις το πεναλτι ή να ρωτησεις δικηγορο που συνεπαγεται μεγαλυτερο κοστος απο το πεναλτι διακοπης, αλλα σαν μετρο πιεσης προς την Tellas γιατι αυτοι ετσι εχουν μαθει να λειτουργουν.Μολις παρει μια ασχημη τροπη το θεμα και βλεπουν οτι εκτειθονται, προσπαθουν να δειξουν ενα καποιο ας πουμε ενδιαφερον..Εμενα φεριπιν με επερναν τηλεφωνο ( μετα την καταγγελεια και αφου κοινοποιηθηκε απο το Υπουργειο Αναπτυξης ζητωντας απο την Tellas εξηγησεις ) και μου ζητουσαν να κανω υπομονη και θα φτιαξουν τα πραγματα , αλλα βεβαια εγω ειχα παρει τη αποφαση μου.

Ετσι και εσυ δεν χανεις τιποτα να κανεις καταγγελεια ουτος ωστε να λειτουργησει αυτο σαν μετρο πιεσης προς την εταιρεια.Ισως μετα δειξουν λιγο ενδιαφερον στο προβλημα σου.

Παρεπιπτοντος ενας γνωστος που δουλευε στην Tellas μου μιλησε για μεγα μπαχαλο που επικρατει εκει και πλεον οι Αιγυπτιοι ιδιοκτητες σκεφτονται ακομα και την απολυση των περισσοτερων στελεχων και την επανδρωση της εταιρειας με στελεχη της Wind..

marop29
16-02-08, 23:25
Και εμένα με έχουν κατεβάσει στα 6 και δεν με ανεβάζουν. Για τις αποσυνδέσεις φταίνε αυτοί και μόνο. μετά απο πιέσεις σε έναν απο τους τηλεφωνητές τους εκανε δοκιμή στην γραμμή μου και κλείδωνε μέχρι 17 με καλο snr αλλα δεν μπορουνε να καταλαβουνε γιατι εχω αποσυνδέσεις εδω και 3 μερες με εχω παραλάβει καινουριο ρουτερ και δεν εχς ουτε μια αποσύνδεσει και παρόλου που εχς παρει 2 φορες τηλ δεν με εχουν ανεβασει. μαλλον τους βολευει να μας εχουν χαμηλα

θελω να ρωτήσω .ειμαι εδω και 2 μηνες συνδρομητής και δεν ειχα ικανοποιητικη γραμμη ουτε μια μερα (αποσυνδέσεις - χαμηλή ταχύτητα εως τώρα) αμα κανω καταγγελεία στην ΕΕΤΤ υπάρχει ελπίδα να φύγω ?

Φυσικά και μπορείς δες το ανάλο post που λεει για την μετάβαση σε αλλο πάροχο τι γράφουν τα μέλη ακόμη και εγώ και οσο για το κόστος αποσύνδεσης δεν θα πάρουν ούτε ευρώ απο την στιγμή που έχεις πρόβλημα και το έχεις αναφέρεις, αυτο μου το είπαν και απο την ΤΕΛΛΑΣ.

Αν μου που τα αντίθετα ακόμη και σε εμένα κάνε αυτο που λεει και ο toulge και εγώ το ίδιο θα κάνω οπως και του οτι θα απευθυνθώ και στο δικηγόρο μου αν προκύψει η περίπτωση αυτη που αναφέρω..

RBS
16-02-08, 23:28
[/QUOTE]Παρεπιπτοντος ενας γνωστος που δουλευε στην Tellas μου μιλησε για μεγα μπαχαλο που επικρατει εκει και πλεον οι Αιγυπτιοι ιδιοκτητες σκεφτονται ακομα και την απολυση των περισσοτερων στελεχων και την επανδρωση της εταιρειας με στελεχη της Wind..[/QUOTE]

.....:oneup::whistle:

geovision
17-02-08, 00:01
Καλησπέρα παιδιά,

Εγώ είμαι νέος στο ΖΙΣΤΟ. Ενταξει βλέπω κάποια προβλήματα στην ταχύτητα του ιντερνετ αλλά δεν πρόκειται να φτάσω στο σημείο να αλλάξω πάροχο. Είναι χοντρό. Εξάλλου μία βόλτα από το τμήμα που αναφέρεται στον ΟΤΕ θα σας πείσει για του λόγου το αληθές. Εκτός αν γουστάρουμε να πληρώνουμε και τον αέρα που αναπνέουμε!!! Αρκετά τόσα χρόνια. Αρκετά!

Mouse Potato
17-02-08, 02:34
Παρεπιπτοντος ενας γνωστος που δουλευε στην Tellas μου μιλησε για μεγα μπαχαλο που επικρατει εκει και πλεον οι Αιγυπτιοι ιδιοκτητες σκεφτονται ακομα και την απολυση των περισσοτερων στελεχων και την επανδρωση της εταιρειας με στελεχη της Wind..[/QUOTE]

.....:oneup::whistle:[/QUOTE]

:what::confused: ΤΟ χάος δλδ... Οι άλλοι δλδ θα είναι πιο οργανωμένοι από αυτούς;;;:hmm:

HELL_pegaSOS
17-02-08, 02:50
Παρεπιπτοντος ενας γνωστος που δουλευε στην Tellas μου μιλησε για μεγα μπαχαλο που επικρατει εκει και πλεον οι Αιγυπτιοι ιδιοκτητες σκεφτονται ακομα και την απολυση των περισσοτερων στελεχων και την επανδρωση της εταιρειας με στελεχη της Wind..

Άντε να φάνε κλωτσιά όλοι οι άσχετοι αργόμισθοιο από κει μέσα.

ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΛΗΛΟΙ!

Ήρθε ο άραβας. Θα σας πω εγώ. Σε 2 χρόνια θα είναι η Τελλασ ΝΟ1. Nα το δείτε!

Ξέρω απο την Wind. Eξαίρετη.:oneup:

no_logo
17-02-08, 03:19
Άντε να φάνε κλωτσιά όλοι οι άσχετοι αργόμισθοιο από κει μέσα.

ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΛΗΛΟΙ!

Ήρθε ο άραβας. Θα σας πω εγώ. Σε 2 χρόνια θα είναι η Τελλασ ΝΟ1. Nα το δείτε!

Ξέρω απο την Wind. Eξαίρετη.:oneup:


άναψε το καλοριφέρ και σταμάτα να πίνεις κονιάκ για να ζεσταθείς, έχει επιπτώσεις μια και ρετάρει ο εγκέφαλος

vOOz
17-02-08, 04:14
Καλησπέρα παιδιά,

Εγώ είμαι νέος στο ΖΙΣΤΟ. Ενταξει βλέπω κάποια προβλήματα στην ταχύτητα του ιντερνετ αλλά δεν πρόκειται να φτάσω στο σημείο να αλλάξω πάροχο. Είναι χοντρό.
Τις πρωτες 10 μερες της δηθεν αναβαθμισης ημουν κλειδωμενη στα 8mbit. Μετα με ριξαν σε adsl1 χωρις καμια δικαιολογια. Εκανα 3 αιτησης για βλαβη.. Κανενας δεν με πηρε τηλ, τιποτα δεν αλλαξε.. Εχουν περασει γυρω στους 2 μηνες αν δεν κανω λαθος.. Παιρναμε το 1212 με τον πατερα μου (γιατι ακουνε κοπελα στο τηλ και μου μιλανε λες και ειμαι διανοητικα καθυστερημενη και εκνευριζομαι, οποτε βαζω τον πατερα μου να μιλαει) και περιμεναμε 45' χωρις να το σηκωσει κανεις.. Ημουν κλειδωμενη στο 1mbit εκεινη την στιγμη.. Παιρνουμε το 13800 και ρωτησαμε ποσο εχουμε ακομα στο συμβολαιο και ποσο θα πληρωσουμε αν το διακοψουμε.. Μας ρωταει τι και πως, της εξηγουμε και μας λεει "περιμενετε να σας συνδεσω εγω, θα το σηκωσουν κατευθειαν".. Χτυπαγε 15' με το ρολοι.. Λεμε αι στο διαολο και πηραμε τηλ την netone, το σηκωσαν σε 1' και τωρα περιμενω την αλλαγη.. Γι'αυτο μην μας λες οτι ειναι χοντρο.. Δεν με νοιαζει αν πιανω 1-2 mbit λιγοτερα, αλλα με νοιαζει να εχω adsl1 ενω ολοι εχουν adsl2+ και μαλιστα η γραμμη μου να ειναι χειροτερη απο πριν! Στην τελικη δεν μπορω την κοροιδια! Αλλαξα ενα σωρο καλωδια και μπριζες.. Καθησα και εφτιαξα μονη μου utp μηπως εφταιγαν τα ετοιμα.. Ελεγξα το ΚΑΦΑΟ που ηταν μες στις ψωφιες κατσαριδες (αυτο δεν το συγχωρω!!!), αλλαξα ρουτερ, αλλαξα pc, εβαλα wireless μηπως και... Ε 1 μηνα ετρεχα απο δωματιο σε δωματιο επειδη ειναι ανικανοι.. Προτιμω ειλικρινεια και χαμηλες ταχυτητες, παρα αυτο..

Υγ.: Το τελευταιο 20ημερο, κατι δεν παει καλα με τον DNS της τελλας.. Δεν μπορω να συνδεθω WoW και οποτε περνω τηλ μου δινουν διαφορετικες IP.. Και τους λεω το αυτονοητο.. Αφου μονο εγω ασχολουμαι εδω περα και προσπαθω να φτιαξω αυτα που επρεπε να φτιαχναν εκεινοι, ας μου στελνουν με email της IP καθε φορα.. Τιποτα.. Στα παλια τους τα παπουτσια.. Πρεπει καθε φορα να περιμενω 20' βραδιατικο στο 1212..

Mouse Potato
17-02-08, 04:14
άναψε το καλοριφέρ και σταμάτα να πίνεις κονιάκ για να ζεσταθείς, έχει επιπτώσεις μια και ρετάρει ο εγκέφαλος

Χαχαχαχα! Btw ήταν ποτέ οι υπάλληλοι της τελλάς δημόσιοι;; :confused:

vOOz
17-02-08, 04:17
Άντε να φάνε κλωτσιά όλοι οι άσχετοι αργόμισθοιο από κει μέσα.

ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΛΗΛΟΙ!

Ήρθε ο άραβας. Θα σας πω εγώ. Σε 2 χρόνια θα είναι η Τελλασ ΝΟ1. Nα το δείτε!

Ξέρω απο την Wind. Eξαίρετη.:oneup:
Επειδη εχω εμπειρια με αραβες στον επαγγελματικο τομεα, οι τυποι ειναι καλοι στα πετρελαια μονο. Αστο προτιμω τον κλασσικο ελληναρα, παρα τον αραβα που τολμαει να κανει κατι διαφορετικο :whistle:
Ειπαμε beta testers αλλα οχι κι ετσι! :down:

HELL_pegaSOS
17-02-08, 04:38
άναψε το καλοριφέρ και σταμάτα να πίνεις κονιάκ για να ζεσταθείς, έχει επιπτώσεις μια και ρετάρει ο εγκέφαλος

καλά ντε, δεν κατηγόρησα εσένα.
Κατηγόρησα την γραφειοκρατική συμπεριφορά κάποιων.:evil:
Και από αρκετές πηγές και γνωστούς μου, εκεί στην Τελλάς νομίζω υπάρχουν (ή καλύτερα υπήρχαν) κάμποσοι ανίδεοι καρεκλοκένταυροι. Και η εξυπηρέτηση τους είναι συχνά απαράδεκτη.



Και για να πω του στραβού το δίκιο και να μην με πει κάποιος μονομερή, έχω ακούσει κι από έναν άνθρωπο(μόνο αυτόν) καλά λόγια για τον εν λόγω πάροχο.

Ο θείος μου (40άρης με 32 παιδια) έχει Τελλας Ξύστο στον Αγιο Δημήτριο (ή Μπραχάμι), εδώ και 2 χρόνια στα 49 € και είναι υπερευχαριστημένος! Όχι τόσο από τις ταχύτητες (που δεν πολυχρειάζεται) αλλά από τις απεριόριστες αστικές/υπεραστικές.
Του αρέσει που ξλέρει τι (χρυσο)πληρώνει.

Στην ουσία το 1 που έπιανε αντί για 4 για ένα χρονο και τα 3 που πιάνει τώρα αντί για 12 τώρα τον φτάνουν με το παραπάνω.
ΌΝΤΩΣ!
Αν το 99% της χρήσης του ιντερνετ είναι να στέλνεις e-mail και να σερφάρεις απλά, νιώθεις βασιλιάς με τέτοια προνόμια. Ακόμη κια να πληρώνεις άλλα για άλλα!

Αλλά τι να κάνουμε? :hmm:
Εμείς οι νέοι έχουμε απαιτήσεις.
Και θέλουμε να απολαμβάνουμε στο 100% που λέει ο λόγος αυτα που πληρώνουμε.
Γιατί και παιχνίδια παίζουμε και τορεντ κατεβάζουμε και π2π χρησιμοποιούμε.

Ένας "θείος" τι να τα κάνει αυτα? :lol:


Και προπάντως δεν θέλουμε να μας πιάνουν τον πισινό.;)

........Auto merged post: HELL_pegaSOS added 11 Minutes and 12 Seconds later........

καλα... βαράτε εσείς.

Ο τύπος δεν ξέρει τι έχει.
Αν τηρήσει την ίδια επιθετική πολιτική με της Wind, τον βλέπω ως το επικρατέστερο εναλλακτικό.
Θα κτυπήσει στις τιμές και τις υπηρεσίες και την κόριοφον και τον οτέ, που πήγαν χλωμά να συνδυάσουν κινητή+ιντερνετ.

Θα πάιξει καλό παιχνίδι από καλοκαίρι και μετά. Ότνα θα έχουν δίκτυο ιδιόκτητο τελλας και στην θεσσαλονίκη.


Count...! ;)


Μάγγες!. Το μέλλον είναι στα ολοκληρωμένα οικογενειακά (ή μη) πακέτα DSL+mobile.

Άποψη μου, βέβαια!:hmm:

Neo_Daywalker
17-02-08, 04:48
Παίδες, δεν είναι μόνο η Tellas. ΟΛΟΙ σχεδον οι εναλλακτικοί πάροχοι, έχουν παρόμοια προβλήματα. Κανεις δεν σας εγγυάται ότι θα αλλάξετε πάροχο και θα ξεμπερδέψετε απο τα προβλήματα.

HELL_pegaSOS
17-02-08, 05:12
Δεν σας είπα το άλλο. Πριν περίπου 3 μέρες στην Θεσσαλονίκη, περιοχή Αγιος Πάυλος, το πρώί πέρασε ένας καλοντυμένος νεαρός κύριος ~30 ετών, με κάτι φακέλους και σημειωμένα χαρτιά ανά χείρας.

Αφού του άνοιξα, μου πε κατι για αναβαθμίσεις τηλεφωνικού δικτύου και νόμισα ήταν του Οτε.
Χάρηκα γιατί η 768 μου που έπρεπε να είναι 1024, δεν έχει πιάσει μέχρι στιγμής πάνω από 85 σε download μολονότι πιάνει συνήθως 820 σε speedtest.

Τέλος πάντων.
Μετά με ρώτησε αν είμαι στην "κατηγορία 9" ή κατι τέτοιο.
Δεν ήξερα και μου είπε να του δείξω τον λογαριασμό για να δούμε. Μου μπήκαν υποψίες...
Του έδωσα τον λογαριασμό για να το δει (χωρίς να τον αφήσω να το μελετήσει,σκεπτόμενος με δυσπιστία).

Τελικά ήμουν όντως κατηγορία 9. (κάτι μου έλεγε στην χαμογελαστή φατσούλα του ότι το ήξερε ήδη)
Παρ όλα αυτά το πρωτο που είπε ήταν το εξής:
- 92 € πληρώνεις? με ρώτησε με φιλόπονο βλέμμα. (αφού το πρόσεξε προφανώς)
-Ναι του λέω.
-Φοιτητής είσαι? (μετάφραση: υποψήφιο θύμα)
-Έχεις ιντερνετ.? Τι πάροχο? Conn-X ?
-Ναι.
Είμαι απο την Τελλάς, ...έγινε αναβάθμιση...

Τότε μπήκα στην "ευχάριστη θέση" να μάθω ότι έγινε αναβάθμιση και ότι το δίκτυο της τελλάς είναι διαθέσιμο στην περιοχή μου! Γελασα με την εκπληξούλα.

Να μην πολυλογώ...
του ειπα ευγενικά, ότι είμαι ευχαριστημένος με την σύνδεση μου, (για να τον ξεφορτωθώ) και του είπα ότι θα περιμένω να λήξει ο συμβόλαιο μου μέχρι να ελέγξω όλες τις καινούριες προσφορές...
Επίσης του είπα ότι έχω ακούσει άσχημα λόγια για την εξυπηρέτηση της εταιρίας. Το χαμόγελο του έγινε μειδίασμα τσοκόντα.!
Σοβαρα? μου λέει.
Και του πα ότι θα περιμένω να σταθεροποιηθεί το δίκτυο, και μετά ίσως τους επιλέξω ως πάροχο.
Τέλος πάντων, με χαιρέτησε κι έφυγε το βιαστικό το παληκαρι.
Είχε πολύ δουλειά ακόμη .. (11:00 η ώρα ήταν ακόμη)


ΑΠΟ ΠΟΡΤΑ ΣΕ ΠΟΡΤΑ. ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΑΧΩΒΑΔΕΣ!


Πρόσεξα πάντως στα χαρτιά του είχε γεμίσει τουλάχιστον μισή σελίδα με στοιχεία- άρα συμβόλαια?

marop29
17-02-08, 08:49
Δεν σας είπα το άλλο. Πριν περίπου 3 μέρες στην Θεσσαλονίκη, περιοχή Αγιος Πάυλος, το πρώί πέρασε ένας καλοντυμένος νεαρός κύριος ~30 ετών, με κάτι φακέλους και σημειωμένα χαρτιά ανά χείρας...

Αφού του άνοιξα, μου πε κατι για αναβαθμίσεις τηλεφωνικού δικτύου και νόμισα ήταν του Οτε.
Χάρηκα γιατί η 768 μου που έπρεπε να είναι 1024, δεν έχει πιάσει μέχρι στιγμής πάνω από 85 σε download μολονότι πιάνει συνήθως 820 σε speedtest...

Είμαι απο την Τελλάς, ...έγινε αναβάθμιση...

Τότε μπήκα στην "ευχάριστη θέση" να μάθω ότι έγινε αναβάθμιση και ότι το δίκτυο της τελλάς είναι διαθέσιμο στην περιοχή μου! Γελασα με την εκπληξούλα.


Εγινε αναβάθμιση στην Θεσσαλονίκη και δεν το ξέρω δεν μιλάω για την συγκεκριμένη περιοχή το περιέργο είναι οτι ειπε πως δεν ξέρει για τα παράπονα...:p:p

Οχι μόνο τα ξέρουν αλλα οπως είπα και σε παλιο post μου οτι γράφουμε στο φόρουμ τα διαβάζουν συν του οτι ακούνε τα παράπονα οσων παίρνουν στο 1212 και απο Θεσσαλονίκη που δεν είναι και λίγοι..:):).
Αν είναι αναβάθμιση αυτή που δεν πιάνω ουτε 4 και ήμουν ποσες μέρες στην Καλαμαριά χωρίς τηλέφωνο οπως και χθές τότε παιδιά τι να πώ!!!!:hmm::hmm:

Αν πάω σε αλλο πάροχο που θα πάω ας πιάνω στο ιντερνετ 4 που θα πληρώνω μόνο για 4 και οχι εως 12 και το πιο σημαντικό απ'ολα και τηλέφωνο θα έχω που δεν θα είναι της περισσότερες φορές νεκρό και δεν θα μπορώ να επικοινωνήσω.

Αλλά και το σταθερό δεν θα εχει ούτε παράσιτα, ουτε θα πέφτει το dsl οταν μιλάω, και θα με ακούνε αυτοί που με παίρνουν, και δεν θα ακούω συνακροάσεις γιατι για αρκετό καιρό είχα και αυτο συν και ποσα αλλα προβλήματα με το σταθερό μου....:down::down:

digenis
17-02-08, 10:44
Παιδια καλημερα,

Μετραω μερες μεχρι να φυγω επιτελους απο την Tellas και να παω σε αλλο ( ελπιζω πιο αξιοπιστο) παροχο,

Δεν χρειαζεται να πω σε ποιον παροχο θα παω και δεν νομιζω οτι θα πρεπει να κανω διαφημιση αλλωστε θα κριθει και αυτος οπως κριθηκε και η tellas.

Μετα λοιπον απο 1 χρονο στην tellas εχω να πω τα εξης:

Οσο αναφορα το τηλεφωνο η ποιοτητα της τηλεφωνιας ηταν καλη.Δεν εχω να πω κατι μεπτο για την ποιοτητα παρα μονο που στις αρχες ειχα κατι απροβλεπτες διακοπες εκει που μιλουσα και η γραμμη μου σαν να μπλοκαρε...Επανερχοταν πλεον μετα απο μιση με μια ωρα και σε μερικες περιπτωσεις την επομενη μερα!!.Δεν ξερω που ωφειλοταν αυτη η διακοπη , ενημερωσα την Tellas αλλα απο τοτε ειχαν αρχισει το γνωστο τραγουδακι...εε θα ενημερωσουμε τους τεχνικους μας..

Οσο αναφορα τις ψηφιακες ευκολιες της τηλεφωνικης γραμμης , εχω να πω οτι αρχικος τους πρωτους 6 μηνες δεν ειχα αναμονη κλησης.Παρολο που ενεργοποιουσα την υπηρεσια δεν ακουγα ποτε σημα οτι εχω καποια γραμμη σε αναμονη.Μετα τους πρωτους 6 μηνες ακουγα σημα αλλα δεν ειχα αναγνωριση να δω ποιος με καλει και αναγνωριση της αναμονης πλεον ενεργοποιηθηκε πριν 15 μερες..Ολες οι υπολοιπες ψηφιακες ευκολιες δεν με ενοιαζαν.

Οσο αναφορα το ιντερνετ, η γραμμη μπορω να πω οτι ηταν πολυ καλη οσο καιρο ημασταν στα 4μβιτ.Δεν ειχα συχνες διακοπες , μπορω να πω 1 καθε 4-5 μερες και αν και ολα δουλευαν καλα.Ο ανταγωνισμος ομως αναμεσα στους παροχους φουντωνε και ετσι και η Tellas τον Οκτωβριο αποφασισε να συναγωνιστει τους αντιπαλους της ανακοινωνοντας τριπλασιασμο !!! της ταχυτητας εως 12μβιτ.Αυτο βεβαια ειναι και το μεγαλο επικοινωνιακο και διαφημιστικο τρικ.Αρχικος πολλοι θα ειπαν ...παμε στην Tellas με εως 12μβιτ ιντερνετ και ανταγωνιστικο πακετο..Και για μενα βεβαια ολα καλα αρχικος και για τις πρωτες 15 μερες..Τρεις φορες πιο γρηγορο ιντερνετ , ποιοτητα και προπαντος σταθεροτητα..Τα μαυρα χαλια ομως αρχισαν μετα της πρωτες 15 μερες...Κατα τις απογευματινες ωρες και συγκεκριμενα απο τις 5 εως τις 1 το πρωι οι αποσυνδεσεις συνεχεις και οι αποσυχρονισμοι σε ωριαια βαση..Αρχισαν τα τηεφωνα και τα παραπονα στην Tellas αλλα φυσικα το παραμυθι ειχε αρχισει απ'αυτους...Ναι το κοιταμε , και το ξανακοιταμε αλλα στην ουσια τιποτα.Τα προβληματα συνεχιζαν και οι εκνευριστικοι αποσυνχρονισμοι και οι αποσυνδεσεις με ειχαν κανει να κοιμαμε παρεα με το κουτι των lexotanil...
Μεχρι φυσικα που βρηκαν την Σολομωντια λυση και με υποβιβασαν αρχικος ξανα στα 4μβιτ και κατοπιν στα 8μβιτ οπου παραμενω εως σημερα..Φυσικα και κατεγγειλα την συνδεση μου στην ΕΕΤΤ και στο Υπουργειο Αναπτυξης και πλεον στις 20/02 απαλλασομαι οριστικα απο μια αδιαφορη και παροχημενη εταιρεια.Το μεγαλο ψεμα που λεω και στο τιτλο ειναι οτι εχω 8 γνωστους φιλους που εχουν Tellas και περιμενουν να ληξει το συμβολαιο τους για να φυγουν και κανεις μα κανεις δεν απολαμβανει αυτα τα περιβοητα 12μβιτ..Αδυνατο να πιστεψω οτι ολοι μας εχουμε προβλημα σε καλωδια (εγω προσωπικα εφερα ηλεκτρολογο παρολο που η πολυκατοικια μου ειναι 3 ετων και μου ειπε οτι ολα ειναι αψογα , εκανε μετρηση της γραμμης και σηκωνει ανετα πανω απο 18μβιτ και τα καλωδια ειναι cat5 ) και σε κανεναν δεν μπορει αυτη η εταιρεια να προσφερει τα εως 12μβιτ.Μα τουλαχιστον ενας ρε παιδια..??? Τη στιγμη που απο πανω μου εχουν 3 διαφορετικες εταιρειες και ολοι απολαμβανουν πανω απο 20μβιτ εγω παλευω με 8μβιτ και πρεπει να ειμαι και ευχαριστημενος??Πρεπει να ξυπνησουμε ολοι και να διεκδικουμε κατι παραπανω...Ισως αμα η Tellas χασει πανω απο το 50% των πελατων της τοτε αρχισει να ξυπναει γιατι παταγε πανω στα συμβολαια ( οπως ολοι δηλαδη ) και στο γεγονος οτι ειχε απορροφησει ενα μεγαλο μεριδιο της αγορας.

Εχει ομως ο καιρος γυρισματα....

ΥΓ Ενα μεγαλο συγνωμη για το τεραστιο post αλλα επρεπε να πω τον πονο μου.
τι να σου πω ρε φιλε μου εγω μια χαρα την βρισκω καλυτερα απο ολες τις αλλες τουλαχιστον

toulge
17-02-08, 14:24
Τις πρωτες 10 μερες της δηθεν αναβαθμισης ημουν κλειδωμενη στα 8mbit. Μετα με ριξαν σε adsl1 χωρις καμια δικαιολογια. Εκανα 3 αιτησης για βλαβη.. Κανενας δεν με πηρε τηλ, τιποτα δεν αλλαξε.. Εχουν περασει γυρω στους 2 μηνες αν δεν κανω λαθος.. Παιρναμε το 1212 με τον πατερα μου (γιατι ακουνε κοπελα στο τηλ και μου μιλανε λες και ειμαι διανοητικα καθυστερημενη και εκνευριζομαι, οποτε βαζω τον πατερα μου να μιλαει) και περιμεναμε 45' χωρις να το σηκωσει κανεις.. Ημουν κλειδωμενη στο 1mbit εκεινη την στιγμη.. Παιρνουμε το 13800 και ρωτησαμε ποσο εχουμε ακομα στο συμβολαιο και ποσο θα πληρωσουμε αν το διακοψουμε.. Μας ρωταει τι και πως, της εξηγουμε και μας λεει "περιμενετε να σας συνδεσω εγω, θα το σηκωσουν κατευθειαν".. Χτυπαγε 15' με το ρολοι.. Λεμε αι στο διαολο και πηραμε τηλ την netone, το σηκωσαν σε 1' και τωρα περιμενω την αλλαγη.. Γι'αυτο μην μας λες οτι ειναι χοντρο.. Δεν με νοιαζει αν πιανω 1-2 mbit λιγοτερα, αλλα με νοιαζει να εχω adsl1 ενω ολοι εχουν adsl2+ και μαλιστα η γραμμη μου να ειναι χειροτερη απο πριν! Στην τελικη δεν μπορω την κοροιδια! Αλλαξα ενα σωρο καλωδια και μπριζες.. Καθησα και εφτιαξα μονη μου utp μηπως εφταιγαν τα ετοιμα.. Ελεγξα το ΚΑΦΑΟ που ηταν μες στις ψωφιες κατσαριδες (αυτο δεν το συγχωρω!!!), αλλαξα ρουτερ, αλλαξα pc, εβαλα wireless μηπως και... Ε 1 μηνα ετρεχα απο δωματιο σε δωματιο επειδη ειναι ανικανοι.. Προτιμω ειλικρινεια και χαμηλες ταχυτητες, παρα αυτο..

Υγ.: Το τελευταιο 20ημερο, κατι δεν παει καλα με τον DNS της τελλας.. Δεν μπορω να συνδεθω WoW και οποτε περνω τηλ μου δινουν διαφορετικες IP.. Και τους λεω το αυτονοητο.. Αφου μονο εγω ασχολουμαι εδω περα και προσπαθω να φτιαξω αυτα που επρεπε να φτιαχναν εκεινοι, ας μου στελνουν με email της IP καθε φορα.. Τιποτα.. Στα παλια τους τα παπουτσια.. Πρεπει καθε φορα να περιμενω 20' βραδιατικο στο 1212..
Καταλαβες λοιπον γιατι λεω οτι αυτη η εταιρεια ειναι εκτος ολων των αλλων και επικινδυνη?Επειδη σε υποβαλλει σε τεραστια κοστοις , για να αλλαζεις καλωδια , πριζες , router , να φερνεις ηλεκτρολογους και τελικα να μην υπαρχει λυση γιατι απλουστατα το προβλημα οφειλεται αποκλειστικα σε αυτους και στο γεγονος - τουλαχιστον σε μενα λογο του γεγονοτος οτι οι αποσυνδεσεις και οι αποσυνχρονισμοι γινονται παντα απογευμα 5-1 και ποτε πρωι - οτι τα μηχανηματα τους κλαταρουν και δεν μπορουν κα ανταπεξελθουν στη αυξημενη απογευματινη ζητηση.

Δηλαδη ο απο πανω με forthnet στα 18μβιτ τι παραπανω εχει απο μενα και δεν εχει κανενα προβλημα?Και δεν μιλαω για την συγκεκριμενη εταιρεια για να μην φανει οτι ειμαι υπερ αυτης διοτι μπορει να ειναι μεγαλυτερο μπαχαλο απο την Tellas αλλα μονο για το γεγονος οτι αυτη μπορει να δινει υψηλες ταχυτητες.Αν οχι 24μβιτ τουλαχιστον 18μβιτ ρε παιδι μου και οχι 8μβιτ η 6μβιτ και αυτα με το στανιο και με αποσυνχρονισμους..

foutzena
17-02-08, 21:27
σήμερα χωρίς κανέναν λογο και αφου ειχαν σταματισει οι αποσυνδεσεις μετα την αλλαγη router και αφου ζητησα να με ξαναβάλουν στα 12 με βαλανε τελικά στα 4 BRAVO :down:

toulge
17-02-08, 21:31
σήμερα χωρίς κανέναν λογο και αφου ειχαν σταματισει οι αποσυνδεσεις μετα την αλλαγη router και αφου ζητησα να με ξαναβάλουν στα 12 με βαλανε τελικά στα 4 BRAVO :down:
Μην τους ξαναπαρεις γιατι ετσι οπως πανε στο τελος θα σου ζητησουν κι'ολας..:rofl:

foutzena
17-02-08, 21:38
Μην τους ξαναπαρεις γιατι ετσι οπως πανε στο τελος θα σου ζητησουν κι'ολας..:rofl:

βρε λες??? Αμα παω απο εκει και τους φορεσω το ρουτερ καπελο στο κεφαλι και τους συνδεσω το καλοδιο στον (......) ξερετε που.ποσο λες να πιασω?

Mouse Potato
17-02-08, 21:41
βρε λες??? Αμα παω απο εκει και τους φορεσω το ρουτερ καπελο στο κεφαλι και τους συνδεσω το καλοδιο στον (......) ξερετε που.ποσο λες να πιασω?

gbit +++ :rofl:

foutzena
17-02-08, 21:49
μπορει κανεις να με βοηθήσει σχετικά με την καταγγελία ? πρεπει να τους γραψω εκτος απο το όνομα μου, διευθυνση, τηλ, η τπτ ακόμα?

toulge
17-02-08, 21:52
μπορει κανεις να με βοηθήσει σχετικά με την καταγγελία ? πρεπει να τους γραψω εκτος απο το όνομα μου, διευθυνση, τηλ, η τπτ ακόμα?
Ολα τα στοιχεια σου θα αναφερεις στο φαξ που θα στειλεις και αναλυτικα τι προβλημα εχεις.και το στελνεις στην ΕΕΤΤ και στο Υπουργειο Αναπτυξης στο τμημα προστασιας καταναλωτη και με κοινοποιηση στην Tellas για να δουν και αυτοι οτι το εχεις προχωρησει στις αρμοδιες υπηρεσιες και να σφιξει ο @@@ος τους

foutzena
17-02-08, 21:59
Ολα τα στοιχεια σου θα αναφερεις στο φαξ που θα στειλεις και αναλυτικα τι προβλημα εχεις.και το στελνεις στην ΕΕΤΤ και στο Υπουργειο Αναπτυξης στο τμημα προστασιας καταναλωτη και με κοινοποιηση στην Tellas για να δουν και αυτοι οτι το εχεις προχωρησει στις αρμοδιες υπηρεσιες και να σφιξει ο @@@ος τους

φιλε επειδή ειμαι άσχετος με χαρτουρες και τετοια όταν λες κοινοποίηση στην τελλας εννοείς να το στειλω και εκει η να τους ζητησω να το κοινοποιήσουν σε αυτους .επεισεις κατι τελευταίω αμα ξερεις τα φαξ για να μην τα ψάχνω. ευχαριστω

toulge
17-02-08, 22:14
φιλε επειδή ειμαι άσχετος με χαρτουρες και τετοια όταν λες κοινοποίηση στην τελλας εννοείς να το στειλω και εκει η να τους ζητησω να το κοινοποιήσουν σε αυτους .επεισεις κατι τελευταίω αμα ξερεις τα φαξ για να μην τα ψάχνω. ευχαριστω
Οχι βεβαια θα στειλεις ενα φαξ ( το ιδιο που θα συνταξεις ) αρχικα στην ΕΕΤΤ μετα στο Υπουργειο Αναπτυξης στο τμημα Γενικης Γραμματειας Καταναλωτη και στο τελος στην Tellas. Πανω στο fax να φαινεται η κοινοποιηση σε ολους για να ειναι ολοι ενημεροι σε ποιους το στελνεις.

Οσο αναφορα τα τηλεφωνα και τα Fax σημειωνε:

ΕΕΤΤ: Τηλ: 210-6151000 , Fax: 210-6105049
Υπουργειο Αναπτυξης: Τηλ: 1520 , Fax1: 210-3829640 , Fax2: 210-3842642 , Fax3: 210-3843549

Ε της tellas το ξερεις φανταζομαι διαφορετικα καλεσε τους να σου πουν σε πιο ακριβως θα πρεπει να το στειλεις.

foutzena
17-02-08, 22:18
χιλια ευχαριστω

marop29
17-02-08, 23:03
Οχι βεβαια θα στειλεις ενα φαξ ( το ιδιο που θα συνταξεις ) αρχικα στην ΕΕΤΤ μετα στο Υπουργειο Αναπτυξης στο τμημα Γενικης Γραμματειας Καταναλωτη και στο τελος στην Tellas. Πανω στο fax να φαινεται η κοινοποιηση σε ολους για να ειναι ολοι ενημεροι σε ποιους το στελνεις.

Οσο αναφορα τα τηλεφωνα και τα Fax σημειωνε:

ΕΕΤΤ: Τηλ: 210-6151000 , Fax: 210-6105049
Υπουργειο Αναπτυξης: Τηλ: 1520 , Fax1: 210-3829640 , Fax2: 210-3842642 , Fax3: 210-3843549

Ε της tellas το ξερεις φανταζομαι διαφορετικα καλεσε τους να σου πουν σε πιο ακριβως θα πρεπει να το στειλεις.

Και εγώ περιμένω πως και πως να έρθει η γραμμή απο το νεο πάροχο συν το ιντερνετ να στείλω την καταγγελία τοσο στην ΕΕΤΤ και στα υπόλοιπα. Τα φαξ δεν τα ήξερα ουτε εγώ και σε ευχαριστώ και εγώ για την βοήθεια...

........Auto merged post: marop29 added 2 Minutes and 37 Seconds later........


βρε λες??? Αμα παω απο εκει και τους φορεσω το ρουτερ καπελο στο κεφαλι και τους συνδεσω το καλοδιο στον (......) ξερετε που.ποσο λες να πιασω?


:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Μήπως αυτος ο τρόπος πιάνει για να αποκατασταθεί το πρόβλημα και με το σταθερό μου;
'Εχω μπουχτήσει να παίρνω πόσες φορές τον αριθμο που θέλω για να πιάσω γραμμή...
Ειναι καινούργιο ανέκδοτο αυτο.....:lol::lol::lol:

dreadlord
20-02-08, 01:38
εχω ζησει και ζω κι εγω τα ιδια με το παλικαρι του πρωτου ποστ. Εμενα μου χουν πει και καλα η αττικη εχει προβλημα, που ειμαι στα 4 μεγκα, καιπως μεσα στο μηνα θα λυθει. Κααααααααλα.....

εκλεισα χρονο στο τελος Γεναρη κι αυριο στελνω συμπληρωμενη αιτηση με φαξ σε αλλη εταιρια..

the_Mask
24-02-08, 13:35
Δεν σας είπα το άλλο. Πριν περίπου 3 μέρες στην Θεσσαλονίκη, περιοχή Αγιος Πάυλος, το πρώί πέρασε ένας καλοντυμένος νεαρός κύριος ~30 ετών, με κάτι φακέλους και σημειωμένα χαρτιά ανά χείρας.


door to door κάνουν μονο οι dealers.. πχ teleprime , cobra, Αλεξοπουλου&Ζούμη, megafon
Υπαρχουν πολλα "θέματα" που στο ονομα της ΤΕΛΛΑΣ τάζουν και παπάδες.
Βεβαια το κακο ειναι οτι η ΤΕΛΛΑΣ τα γνωρίζει όλα αυτά. Ανώτερα στελέχη είναι ενημερωμένα γενικώς και για πολλά ευτρπάπελα,, ξέρετε ποια είναι η απάντηση τους? .. "ε ,,,εντακσει μορε και απο τους 100 αντε οι 30 να τερματίσουν κρατάμε τους 70,,,"

spidr
24-02-08, 15:00
ρε παιδια εχει 2 βδομαδες που εκανα αιτηση για αλλαγη ρουτερ με το ασυρματο και τους εχω παρει και 2 τηλεφωνα ολο μου λενε οτι καποιος θα επικοινωνησει μαζι μου για να οριστει η μερα που θα ερθει το courrier ποσο καιρο θα παρει αυτο κανα διμηνο οπως οταν κανεις αιτηση για την συνδεση ? ελεος σκεφτομαι να το ακυρωσω και να παω να παρω ενα απο εξω , χρησημοποιει κανεις εδω καποιο καλο ?ασχετο λιγο αλλα λεω και γω τον πονο μου :P

pan82
24-02-08, 15:28
ρε παιδια εχει 2 βδομαδες που εκανα αιτηση για αλλαγη ρουτερ με το ασυρματο και τους εχω παρει και 2 τηλεφωνα ολο μου λενε οτι καποιος θα επικοινωνησει μαζι μου για να οριστει η μερα που θα ερθει το courrier ποσο καιρο θα παρει αυτο κανα διμηνο οπως οταν κανεις αιτηση για την συνδεση ? ελεος σκεφτομαι να το ακυρωσω και να παω να παρω ενα απο εξω , χρησημοποιει κανεις εδω καποιο καλο ?ασχετο λιγο αλλα λεω και γω τον πονο μου :P
Mπα δεν αξίζει περίμενε και μενα κάνανε πάνω από δυο βδομάδες και με δεκάδες φορές δηλωμένη αργοπορία αλλά τουλάχιστον άξιζε το κόπο οταν το πήρα στα χέρια μου σταθερότητα και μηδεν αποσυνδεσεις, δυσκολα θα βρεις εξω παρομοιο και σε τετοια τιμή, οπότε υπομονή...

zwntanos_nekros
24-02-08, 21:08
δεν καταλαβαίνω γιατί η τελλας δεν σταματάει να εκπεμπη σήμα και γενικά γιατι δεν σταματάει να λειτουργεί σαν ετερια??? έχει φάει τόσα εξώδικα που τα χρήματα που παίρνει από τα κορόιδα τους πελάτες της δεν φτάνουν για να πλήρωση τα εξώδικα .....
εγώ προσωπικά των προηγούμενο μαη πήγα και έκανα αίτηση για τελλας και πήγα και ρώτησα τη παίζει με αυτή την ετερια και όλη μου έλεγαν κακά λόγια και έτσι μέσα στις επόμενες 3 μέρες εστηλα fαx για ακυρώσει και χωρίς να εχω ούτε τηλ ούτε νετ από τελλας μου έστελνε λογαριασμούς αξίας 500 ευρώ και πάνω και μου έλεγαν ότι δεν τους είχα στείλει ποτέ φαξ για ακύρωση ενώ εγώ τους είχα στείλει πάνω από 10-15

τελικά η λύση ήταν μια

ΣΥΝΉΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΊΤΗ ......:cool::cool::cool:

Mouse Potato
24-02-08, 21:12
δεν καταλαβαίνω γιατί η τελλας δεν σταματάει να εκπεμπη σήμα και γενικά γιατι δεν σταματάει να λειτουργεί σαν ετερια??? έχει φάει τόσα εξώδικα που τα χρήματα που παίρνει από τα κορόιδα τους πελάτες της δεν φτάνουν για να πλήρωση τα εξώδικα .....
εγώ προσωπικά των προηγούμενο μαη πήγα και έκανα αίτηση για τελλας και πήγα και ρώτησα τη παίζει με αυτή την ετερια και όλη μου έλεγαν κακά λόγια και έτσι μέσα στις επόμενες 3 μέρες εστηλα fαx για ακυρώσει και χωρίς να εχω ούτε τηλ ούτε νετ από τελλας μου έστελνε λογαριασμούς αξίας 500 ευρώ και πάνω και μου έλεγαν ότι δεν τους είχα στείλει ποτέ φαξ για ακύρωση ενώ εγώ τους είχα στείλει πάνω από 10-15

τελικά η λύση ήταν μια

ΣΥΝΉΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΊΤΗ ......:cool::cool::cool:

Να συνέβαιναν μόνο στην τελλάς αυτά καλά θα ήταν.... ;) Αλλά σε βρίσκω πολύ σωστό ως προς τον τρόπο αντιμετώπισης :oneup:

marop29
24-02-08, 21:29
βρε λες να αντιμετωπίσω και εγώ κάτι παρόμοιο όταν θα φύγω να τους στείλω φαξ και να μου λένε μετα οτι δεν τους το έστειλα και διάφορα άλλα κουφά και να μου έρθει μετα κανένα φέσι....
Θα πάθω καμία συγκοπή αν δω κάτι τέτοιο...:scared::scared::scared:

pan82
25-02-08, 02:10
δεν καταλαβαίνω γιατί η τελλας δεν σταματάει να εκπεμπη σήμα και γενικά γιατι δεν σταματάει να λειτουργεί σαν ετερια??? έχει φάει τόσα εξώδικα που τα χρήματα που παίρνει από τα κορόιδα τους πελάτες της δεν φτάνουν για να πλήρωση τα εξώδικα .....
εγώ προσωπικά των προηγούμενο μαη πήγα και έκανα αίτηση για τελλας και πήγα και ρώτησα τη παίζει με αυτή την ετερια και όλη μου έλεγαν κακά λόγια και έτσι μέσα στις επόμενες 3 μέρες εστηλα fαx για ακυρώσει και χωρίς να εχω ούτε τηλ ούτε νετ από τελλας μου έστελνε λογαριασμούς αξίας 500 ευρώ και πάνω και μου έλεγαν ότι δεν τους είχα στείλει ποτέ φαξ για ακύρωση ενώ εγώ τους είχα στείλει πάνω από 10-15

τελικά η λύση ήταν μια

ΣΥΝΉΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΊΤΗ ......:cool::cool::cool:

Άσε από εξώδικα να δεις τι γίνεται σε όλους τους παρόχους, για πήγαινε και λίγο από το φορουμ της on. Η τελλας είναι πρώτη όμως σε πελάτες full llu και αυτό μετράει γιατί είναι σίγουρο κέρδος οπότε σίγουρα τα καταφέρνει.


βρε λες να αντιμετωπίσω και εγώ κάτι παρόμοιο όταν θα φύγω να τους στείλω φαξ και να μου λένε μετα οτι δεν τους το έστειλα και διάφορα άλλα κουφά και να μου έρθει μετα κανένα φέσι....
Θα πάθω καμία συγκοπή αν δω κάτι τέτοιο...:scared::scared::scared:

Αυτό επειδή το ακούω πολλές φορές και να έρχονται λογαριασμοί και τέτοια έχω την εξής απορία. Και ωραία η εταιρεία δεν έλαβε ποτέ το φαξ διακοπής τότε ο άλλος πάροχος πως συνδέθηκε;; Και από τη στιγμή που πρακτικά κάποιος έχει μεταφερθεί σε άλλο πάροχο αρα δεν έχει υπηρεσίες από τη προηγούμενη εταιρεία και αυτό αποδεικνύεται πολύ εύκολα από το νέο πάροχο και να του ζητάει λεφτά ο προηγούμενος τι μπορεί να του κάνει;; και στα δικαστηρια να σε πάει έχεις αποδεικτικό πέρα από το φαξ που δεν ελαβαν και καλά (μιας και ενα αντιγραφο θα το εχεις) και τα αποδεικτικά από το νεο πάροχο οτι σου παρέχει υπηρεσίες από τη Χ ημερομηνία άρα ότι και να λέει ο προηγούμενος έχει αξία;;
Πχ εμένα αν ο οτε δε μου χει διακοψει και καλά τη παροχή και ζητάει λεφτά δε φαίνεται από τη τελλας οτι από 17/12 ειμαι στο δικτυο της αρα και να ζηταει πως θα με αναγκασουν να πληρώσω;;

harrykay
25-02-08, 07:34
Παιδιά για χαρά!
Γράφω πρώτη φορά εδώ. Και εγώ άλλο ένα θύμα της Tellas. Κι εγώ τα ίδια, πολλά τηλέφωνα, πολλά προβλήματα και πολλές χαμένες ώρες στο ψάξιμο μήπως και αλλάξει τίποτα. Εγώ το siemens speestream 4200 το πέταξα στα σκουπίδια εδώ και μία εβδομάδα γιατί εδώ και ένα χρόνο είχα πολλά reboots, disconnects κτλπ και δεν πήγαινε άλλο και πήρα ένα Netgear DG834GT. To setup πήρε μόλις 30 seconds και το modem συγχρώνισε στα 11998 / 1021. To firmware που είχε το modem ήταν το 1.02.09 και στα στατιστικά του είχα noise margin 6.7 db attenuation 23 db. Χάλια δηλαδή χαχα.
Κατέβαζα με τα χίλια ζόρια μόλις 300kB/s και είπα να ξαναπάρω τηλ μήπως και αλλάξει κάτι. Με πήρε ένας τεχνικός και μου εξηγούσε ότι τα καλώδια της πολυκατοικίας μου είναι παλιά κτλπ και ο χαλκός κτλπ και το dslam κτλπ και μην σας τα πολυλογώ μου κατέβασε τη ταχύτητα στα 8 για να κατεβάζω και καλα με 600-700. Όσα είδατε εσείς άλλα τόσα είδα και εγώ. Τους ξαναπήρα και μου το ξανανέβασαν στα 12mbps.
Πως μου μπήκε στο μυαλό ότι κάτι άλλο συμβαίνει... Έτσι έκανα update στο τελευταίο firmware του modem και έβαλα το 1.02.13. Τίποτα. ϊδια στατιστικα στη γραμμή. Τα έβαλα όλα που βρήκα στο site της Netgear και με το που βάζω το 1.01.00 κοιτάω στο στατιστικα και τι βλέπω; To attenuation από 23db είχε κατεβεί σε 5.7db και το noise margin(SNR) από 6.7db ανέβηκε σε 20db. Δοκίμασα rapidshare και όντως κατέβασα με 980kB/s καμμία σχέση δηλαδή με πρίν. Μα δεν είναι εντελώς κουφό όλο αυτό; Μα δεν είναι άσχετοι εκεί μέσα ρε παιδιά; Από τους τεχνικούς μέχρι τους τηλεφωνητες:
Κατα την γνώμη μου καμμία γραμμη δεν φταίει και κανένας χαλκός!¨Για την απόσταση του dslam συμφωνώ ότι επηρεάζει κτλπ αλλά όλες οι υπόλοιπες δικαιολογίες είναι τεχνάσματα της Tellas για να μπορέσουν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Εγώ θα πρότεινα σε όσους έχουν προβληματα ταχύτητας με τα modem της Tellas καταρχήν να ελεγξουν τα firmware του modem τους και γενικά αν έχουν πολλά disconnects να προχωρήσουν σε αγορά ποιο ποιοτικών modem routers γιατί αυτά που δίνει η Tellas τα μισά χαλάνε και τα άλλα μισά είναι για γέλια.
Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημά μου αλλά και την λύση στο πρόβλημα αυτό. Ελπίζω να βοήθησα λίγο και εγώ... Υπομονή!

marop29
25-02-08, 15:02
Αυτό επειδή το ακούω πολλές φορές και να έρχονται λογαριασμοί και τέτοια έχω την εξής απορία. Και ωραία η εταιρεία δεν έλαβε ποτέ το φαξ διακοπής τότε ο άλλος πάροχος πως συνδέθηκε;; Και από τη στιγμή που πρακτικά κάποιος έχει μεταφερθεί σε άλλο πάροχο αρα δεν έχει υπηρεσίες από τη προηγούμενη εταιρεία και αυτό αποδεικνύεται πολύ εύκολα από το νέο πάροχο και να του ζητάει λεφτά ο προηγούμενος τι μπορεί να του κάνει;; και στα δικαστηρια να σε πάει έχεις αποδεικτικό πέρα από το φαξ που δεν ελαβαν και καλά (μιας και ενα αντιγραφο θα το εχεις) και τα αποδεικτικά από το νεο πάροχο οτι σου παρέχει υπηρεσίες από τη Χ ημερομηνία άρα ότι και να λέει ο προηγούμενος έχει αξία;;
Πχ εμένα αν ο οτε δε μου χει διακοψει και καλά τη παροχή και ζητάει λεφτά δε φαίνεται από τη τελλας οτι από 17/12 ειμαι στο δικτυο της αρα και να ζηταει πως θα με αναγκασουν να πληρώσω;;

Δεν ξέρω τι γίνετε pan82 διάβασα αυτα που ειπε και ο zwntanos_nekros συν και αλλα μέλη του φόρουμ για τις καταγγελιες που έκαναν στο ΕΕΤΤ και σε αλλες οργανώσεις..
Εξέφρασα έναν φόβο μου μήπως μου πουν οτι δεν έλαβαν φαξ για διακοπή τιποτε αλλο θα φανει στην πορεία τι θα γίνει οταν θα φύγω και θα παω σε αλλον πάροχο..
Θα τα γράψω και στο φόρουμ για να ξέρουν τα μέλη τι ισχυει και τι δεν ισχύει..

........Auto merged post: marop29 added 4 Minutes and 15 Seconds later........


Παιδιά για χαρά!
Γράφω πρώτη φορά εδώ. Και εγώ άλλο ένα θύμα της Tellas. Κι εγώ τα ίδια, πολλά τηλέφωνα, πολλά προβλήματα και πολλές χαμένες ώρες στο ψάξιμο μήπως και αλλάξει τίποτα. Εγώ το siemens speestream 4200 το πέταξα στα σκουπίδια εδώ και μία εβδομάδα γιατί εδώ και ένα χρόνο είχα πολλά reboots, disconnects κτλπ και δεν πήγαινε άλλο και πήρα ένα Netgear DG834GT. To setup πήρε μόλις 30 seconds και το modem συγχρώνισε στα 11998 / 1021. To firmware που είχε το modem ήταν το 1.02.09 και στα στατιστικά του είχα noise margin 6.7 db attenuation 23 db. Χάλια δηλαδή χαχα.
Κατέβαζα με τα χίλια ζόρια μόλις 300kB/s και είπα να ξαναπάρω τηλ μήπως και αλλάξει κάτι. Με πήρε ένας τεχνικός και μου εξηγούσε ότι τα καλώδια της πολυκατοικίας μου είναι παλιά κτλπ και ο χαλκός κτλπ και το dslam κτλπ και μην σας τα πολυλογώ μου κατέβασε τη ταχύτητα στα 8 για να κατεβάζω και καλα με 600-700. Όσα είδατε εσείς άλλα τόσα είδα και εγώ. Τους ξαναπήρα και μου το ξανανέβασαν στα 12mbps.
Πως μου μπήκε στο μυαλό ότι κάτι άλλο συμβαίνει... Έτσι έκανα update στο τελευταίο firmware του modem και έβαλα το 1.02.13. Τίποτα. ϊδια στατιστικα στη γραμμή. Τα έβαλα όλα που βρήκα στο site της Netgear και με το που βάζω το 1.01.00 κοιτάω στο στατιστικα και τι βλέπω; To attenuation από 23db είχε κατεβεί σε 5.7db και το noise margin(SNR) από 6.7db ανέβηκε σε 20db. Δοκίμασα rapidshare και όντως κατέβασα με 980kB/s καμμία σχέση δηλαδή με πρίν. Μα δεν είναι εντελώς κουφό όλο αυτό; Μα δεν είναι άσχετοι εκεί μέσα ρε παιδιά; Από τους τεχνικούς μέχρι τους τηλεφωνητες:
Κατα την γνώμη μου καμμία γραμμη δεν φταίει και κανένας χαλκός!¨Για την απόσταση του dslam συμφωνώ ότι επηρεάζει κτλπ αλλά όλες οι υπόλοιπες δικαιολογίες είναι τεχνάσματα της Tellas για να μπορέσουν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Εγώ θα πρότεινα σε όσους έχουν προβληματα ταχύτητας με τα modem της Tellas καταρχήν να ελεγξουν τα firmware του modem τους και γενικά αν έχουν πολλά disconnects να προχωρήσουν σε αγορά ποιο ποιοτικών modem routers γιατί αυτά που δίνει η Tellas τα μισά χαλάνε και τα άλλα μισά είναι για γέλια.
Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημά μου αλλά και την λύση στο πρόβλημα αυτό. Ελπίζω να βοήθησα λίγο και εγώ... Υπομονή!

Καλως ήρθες στο φορουμ harrykay καλα έκανες και ειπες την αποψη σου για αυτο υπάρχουν τα φορουμ άλλωστε..
Για τις οικοδομές που ειναι παλιές, για καλώδια και δεν ξέρω τι άλλο τα έχω ακούσει και εγώ οπως και αλλα μέλη..αν διαβάσεις τα θέματα θα βγάλεις μια αποψη για το τι συμβαίνει γενικά και το τι μας λένε οταν παίρνουμε να πούμε το πρόβλημα μας..τους έχουμε μάθει πια...

@ ADSLgr.com All rights reserved.