PDA

Επιστροφή στο Forum : Να παω απο Οτε σε Φορθνετ?



kanalarxis
16-02-08, 21:20
Γεια χαρα σε ολους! Λιγες μερες ακομα και θα τρελαθω! Γιαυτο ζηταω την βοηθεια και τις γνωσεις σας! Ξεκιναω την ιστορια μου....(με λιγα λογια...) :

Στις αρχες του χρονου εκανα αιτηση για αναβαθμιση της γραμμης μου στην οτενετ απο 2μβ σε 24μβ (δεν ηξερα τοτε τι σημαινει att , SNR ktl....) Μου στελνουν το router της BaudTec και περημενω τωρα να συνδεθω στα 24....Περασαν 3μερες χωρις ιντερνετ και την επομενη συχρονιζω στα 4μβ με στατηστικα att 45 και SNR 7-9....Αλλα οχι για πολυ γιατι μετα ξεκινησαν οι αποσυνδεσεις....Περνω τηλ το 121 κανω αναγγελιας βλαβης κτλ κτλ, και με τα πολλα και με τα λιγα και μετα απο 1000τηλ στους τεχνικους του οτε μου ειπαν πως δε μπορω να συχρονισω ουτε στα 4μβ γιατι το snr πρεπει να ειναι πανω απο 9...(ωστοσοο εχω ελενξει καλωδια, μπριζες οκ ολα )

Σκευτομαι....μηπως το router της BaudTec (ασυρματο) εβαλε το <<χερακι>> του? Γιατι αποτι καταλαβα το ολο προβλημα ηταν το SNR που επρεπε να ηταν πανω απο 9 και γω επερνα τιμες απο 7 εως 9....

Και σαν να μην ηταν μονο αυτο....μετα απο πολλα πολλα παραπονα στο 121 με πηραν χτες τηλ και μου εξηγησαν πως ουτε στα 2μβ δε μπορω να συχρονισω ( ενω εγω εδω και 3-4βδομαδες που εχω 2μβ ζητημα να ξεσυνδεεται το ρουτερ 2-4 φορες το 4ημερο...)και οτι πρεπει να παω στο 1μβ...Ο λογος απλως (κατ' αυτους...) εχουν πλακωσει πολλοι χρηστες και δε μπορει να τους <<ικανοποιησει>>το dslm της Κων/λεως (περιοχη Πατρα) και γιαυτο πρεπει να παω στη βασικη ταχυτητα.....


και ρωτω : Για μια πολυ μικρη διαφορα στο SNR μου μηπως φταιει το ρουτερ που δινει ο ΟΤΕ? (γιατι στα 4μβ δε συχρονιζω)


Τωρα βεβαια εχω 2μβ με att 45.8 και SNR 12-14 και σκευτομαι την λυση της φορθνετ...

Η βασικη διαφορα Φορθνετ - Οτενετ ειναι οτι ( αποτι καταλαβα ) στην οτενετ αν κλειδωνεις πχ στα 3,4μβ σε πεταει στα 2μβ ενω η φορθνετ για το λογο οτι το εχει ελευθερο το νταουν της σε αφηνει μεχρι εκει που θα πιασεις....(αν κανω καποιο λαθος μπορειτε να μου το πειτε)

Σκευτομαι πως αν βαλω φορθνετ τα πραγματα οσον αφορα τα στατιστηκα της γραμμης μου θα μεινουν τα ιδια...Με τη μονη διαφορα οτι σηγουρα το upload θα αυξηθει με την φορθνετ και ισως να κληδωσω σε μια μεγαλυτερη ταχυτητα απο τι τωρα με οτενετ στα 2 μβ.....Αλλα φοβαμαι μηπως εχω προβληματα με την φορθνετ οπως πχ αποσυνδεσεις.....

ταχω χαμενα....Μπορει καποιος να με βοηθησει ? Συνφερει να διαλεξω φορθνετ για τους παραπανω λογους η λογο αποστασης και SNR θα αντιμετωπιση αποσυνδεσεις ?

Σας ευχαρηστω

mondeo
16-02-08, 21:35
Το SNR της γραμμής σου είναι πάρα πολύ χαμηλό.Με το Attenuation που έχεις έπρεπε να συγχρονίζεις στα 8 Mbps τουλάχιστον.Πες μας σε ποιά περιοχή μένεις ακριβώς(θεωρητικά είσαι πάνω από 3 Χλμ από το DSLAM.Όσο γιά το router,απλά δοκίμασε με κάποιο άλλο.

Υ.Γ.
Είδες όμως πως έρχονται τα πράγματα στη θέση τους;
Οι φανατικοί του πΟΤΕ διατυμπάνυζαν το κύρος και την αξιοπιστία του "Κοινωφελούς οργανισμού" και φόρτωναν τα προβλήματα σους εναλλακτικούς,όσο ο πΟΤΕς έδινε μέχρι 4 Mbps.Τώρα που κι αυτός έδωσε Full Speed άρχισαν τα προβλήματα.

Υ.Γ.2
Αν τελικά παραμείνεις τον πΟΤΕ,μην μπεις στο πρόγραμμα με τα 24Mbps.Δεν θα τα πιάσεις ποτέ,απλά θα πετάξεις τα λεφτά σου.

kanalarxis
16-02-08, 22:02
Το SNR της γραμμής σου είναι πάρα πολύ χαμηλό.Με το Attenuation που έχεις έπρεπε να συγχρονίζεις στα 8 Mbps τουλάχιστον.Πες μας σε ποιά περιοχή μένεις ακριβώς(θεωρητικά είσαι πάνω από 3 Χλμ από το DSLAM.Όσο γιά το router,απλά δοκίμασε με κάποιο άλλο.

Υ.Γ.
Είδες όμως πως έρχονται τα πράγματα στη θέση τους;
Οι φανατικοί του πΟΤΕ διατυμπάνυζαν το κύρος και την αξιοπιστία του "Κοινωφελούς οργανισμού" και φόρτωναν τα προβλήματα σους εναλλακτικούς,όσο ο πΟΤΕς έδινε μέχρι 4 Mbps.Τώρα που κι αυτός έδωσε Full Speed άρχισαν τα προβλήματα.

Υ.Γ.2
Αν τελικά παραμείνεις τον πΟΤΕ,μην μπεις στο πρόγραμμα με τα 24Mbps.Δεν θα τα πιάσεις ποτέ,απλά θα πετάξεις τα λεφτά σου.

Ναι αυτο το ξερω...πειριπου ειμαι 4-4,5μλμ μακρια απο Κων/λεως...Θεωρητικα βαση att ουτε 8 δε πιανω....ειτε φορθνετ βαλω η οχι...το θεμα ειναι αν πχ παω στη φορθνετ θα συχρονιζω με παραπανω απο 2μβ και το ποιο βασικο χωρις αποσυνδεσεις?

Να θυμησω...στα 4μβ που ειχα το SNR ηταν 7-9 και με εριξαν στα 2μβ και τωρα ειναι 14-15

giorgosts
16-02-08, 22:04
Το SNR της γραμμής σου είναι πάρα πολύ χαμηλό.Με το Attenuation που έχεις έπρεπε να συγχρονίζεις στα 8 Mbps τουλάχιστον.Πες μας σε ποιά περιοχή μένεις ακριβώς(θεωρητικά είσαι πάνω από 3 Χλμ από το DSLAM.Όσο γιά το router,απλά δοκίμασε με κάποιο άλλο.

Υ.Γ.
Είδες όμως πως έρχονται τα πράγματα στη θέση τους;
Οι φανατικοί του πΟΤΕ διατυμπάνυζαν το κύρος και την αξιοπιστία του "Κοινωφελούς οργανισμού" και φόρτωναν τα προβλήματα σους εναλλακτικούς,όσο ο πΟΤΕς έδινε μέχρι 4 Mbps.Τώρα που κι αυτός έδωσε Full Speed άρχισαν τα προβλήματα.

Υ.Γ.2
Αν τελικά παραμείνεις τον πΟΤΕ,μην μπεις στο πρόγραμμα με τα 24Mbps.Δεν θα τα πιάσεις ποτέ,απλά θα πετάξεις τα λεφτά σου.

το upload όμως του 1mbit δεν συμφέρει για τα €3 παραπάνω που θα πληρώσεις, σε σχέση με τα 384 του πακέτου των 8;

kanalarxis
16-02-08, 22:14
εμενα βασικα με ενδοιαφερει ( και λογο αποστασης ) να κλειδωσω στην καταλληλη δυνατη ταχυτητα και να μην εχω αποσυνδεσεις....Πχ αν η γραμμη μου μπορει να σηκωσει 3,8μβ οκ να κρατηθει εκει! Ομως με οτε σε πεταει στο πακετο των 2μβ....Σωστα μιλαω? Ενω η φορθνετ σε κλειδωνει στα 3,8πχ....Σωστα?
( το ποιο πιθανο απολα αυτα να αυξηθει το upload με φορθνετ)

8μβ δε θα μπορεσω να πιασω ουτε στα επομενα 10χρονια....( εδω δε μπορουσε ο οτε να μου δωσει 4μβ ρε σεις....τι 8 λετε...) Αυτο που με κανει και <<κολωνω>> να παω φορθνετ ειναι το SNR...Τελικα το SNR πρεπει να ειναι μεγαλο η μικρο?

YAziDis
16-02-08, 22:21
Το SNR πρέπει να είναι μεγάλο. Καλό είναι να διαβάσεις μερικούς οδηγούς που έχουν γράψει τα παιδιά ( http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=126 ) για να μάθεις μερικά πράγματα για την ADSL2+. (ούτε εγώ ήξερα και έμαθα).

kanalarxis
16-02-08, 22:30
Το SNR πρέπει να είναι μεγάλο. Καλό είναι να διαβάσεις μερικούς οδηγούς που έχουν γράψει τα παιδιά ( http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=126 ) για να μάθεις μερικά πράγματα για την ADSL2+. (ούτε εγώ ήξερα και έμαθα).

ναι οκ δεν αντιλεγω....αλλα πχ ποσο πρεπει να ειναι το SNR για να εχω 4μβ? γιατι ξερω πως το SNR παιζει αναλογα την συνδεση...Οσο ποιο μεγαλη συνδεση το SNR πεφτει.
Οποτε στα 2μβ που ειμαι τωρα εχω SNR 15 περιπου....( στα 4μβ ειχα 7-9snr και αποσυνδεσεις..)

και βαση με αυτα που λεει το site απλα σου λεω....(για οταν ειχα τα 4μβ)

Για το S/N

7dB-10dB μέτριο αλλά δεν αφήνει πολύ χώρο για διακυμάνσεις

Για την Attenuation

40dB-50dB καλό

(αυτα ηταν πανω - κατω τα χαρακτ αλλα ειχα συνεχεια αποσυνδεσεις...)


Μπας και φταιει το ρουτερ μου? ( BaudTec)

mondeo
16-02-08, 22:57
Μόνο με δοκιμή άλλου router θα μάθεις.

hel
16-02-08, 23:43
Το snr σου στα 4 θα έπρεπε να είναι κοντά στο 12+.
Πρέπει να ελέγξεις την εσωτερική σου καλωδίωση. Νομίζω μπορούν να στο κάνουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ και αν διαπιστωθεί ότι φταίει η καλωδίωση πληρώνεις, αν φταίει το δίκτυο του ΟΤΕ δεν πληρώνεις.

kanalarxis
16-02-08, 23:53
Το snr σου στα 4 θα έπρεπε να είναι κοντά στο 12+.
Πρέπει να ελέγξεις την εσωτερική σου καλωδίωση. Νομίζω μπορούν να στο κάνουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ και αν διαπιστωθεί ότι φταίει η καλωδίωση πληρώνεις, αν φταίει το δίκτυο του ΟΤΕ δεν πληρώνεις.

μου ειπαν οτι φταιει το δικτυο του οτε στη περιοχη μου και οτι επεσα θυμα ( ναι μαληστα θυμα με ειπε) της παραπληροφορησης του οτε και των εναλλακτηκων....Και μαληστα ο τεχνικος του οτε με διαβεβαιωσε οτι σε οποιον παροχο και να παω παραπανω απο 2μβ δε προκειται να πιασω . Γιαυτο ρωταω εσας για την φορθνετ γιατι η γνωμη του τεχνικου του οτε μπορει να ειναι και παραπλανητικη για να μη φυγω...ποιος ξερει...
Αλλα το σηγουρο ειναι οτι εδω στη Πατρα το δικτυο ειναι του ΟΤΕ

slaughter
17-02-08, 13:52
μου ειπαν οτι φταιει το δικτυο του οτε στη περιοχη μου και οτι επεσα θυμα ( ναι μαληστα θυμα με ειπε) της παραπληροφορησης του οτε και των εναλλακτηκων....Και μαληστα ο τεχνικος του οτε με διαβεβαιωσε οτι σε οποιον παροχο και να παω παραπανω απο 2μβ δε προκειται να πιασω . Γιαυτο ρωταω εσας για την φορθνετ γιατι η γνωμη του τεχνικου του οτε μπορει να ειναι και παραπλανητικη για να μη φυγω...ποιος ξερει...
Αλλα το σηγουρο ειναι οτι εδω στη Πατρα το δικτυο ειναι του ΟΤΕ

γνώμη μου είναι να κοιτάξεις να έχεις κάπου σταθερότητα κ όχι τα περισσότερα mbps. Να ξέρεις οτι όσο ψηλότερα στο όριο της γραμμής σου συγχρονίζεις τόσο περισσότερα λάθη θα έχει η γραμμή κ τόσο περισσότερα disconnects.
Δώσε μας τα στατιστικά της γραμμής σου όπως τα λέει στο router.
Δεν νομίζω να φταίει το router για τα προβλήματά σου πάντως.
Ανάλογα με τη γραμμή σου εγώ λέω να πάρεις 1-2MB ΟΤΕ....
Αν πας forthnet που όλα είναι ξεκλείδωτα θα συγχρονίζεις στο όριο k θα έχεις συνεχόμενα disconnects

kanalarxis
17-02-08, 16:13
ADSL Firmware Version :FwVer:3.6.0.0_A_TC3084 HwVer:T14.F7_3.0

Line State :Showtime

Modulation :ADSL2 PLUS

Annex Mode :ANNEX_A


Downstream Upstream

SNR Margin :16.2 30.0 db

Line Attenuation :45.8 29.1 db

Data Rate :2048 253 kbps

slaughter
17-02-08, 20:08
ADSL Firmware Version :FwVer:3.6.0.0_A_TC3084 HwVer:T14.F7_3.0

Line State :Showtime

Modulation :ADSL2 PLUS

Annex Mode :ANNEX_A


Downstream Upstream

SNR Margin :16.2 30.0 db

Line Attenuation :45.8 29.1 db

Data Rate :2048 253 kbps


μια χαρά τα βλέπω για 2ΜΒ είσαι οκ....μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις απλό adsl k oxi 2+ or d.gmt να δεις αν η γραμμή σου είναι πιο σταθερή !!!!

kanalarxis
17-02-08, 22:36
μια χαρά τα βλέπω για 2ΜΒ είσαι οκ....μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις απλό adsl k oxi 2+ or d.gmt να δεις αν η γραμμή σου είναι πιο σταθερή !!!!

απο αποψη σταθεροτητας ειμαι μια χαρα σε αυτο βαζω αριστα στην ΟΤΕΝΕΤ.
αλλα μονο εκει....οποτε λες να μην επιχειρησω για φορθνετ....? Γιατι αν εβαζα φορθνετ και μου εδινε πχ 3000/600 θα ημουν σουπερ ευχαρηστημενος ( και εννοειτε να μην υπαρχουν αποσυνδεσεις...)

slaughter
18-02-08, 00:03
μπορεί να σου δώσει 3 αλλά θα έχεις κ περισσότερες αποσυνδέσεις .....
για 600 up δεν ξέρω με τέτοιο attenuation

Lagman
18-02-08, 00:04
Γεια χαρα σε ολους! Λιγες μερες ακομα και θα τρελαθω! Γιαυτο ζηταω την βοηθεια και τις γνωσεις σας! Ξεκιναω την ιστορια μου....(με λιγα λογια...) :

Στις αρχες του χρονου εκανα αιτηση για αναβαθμιση της γραμμης μου στην οτενετ απο 2μβ σε 24μβ (δεν ηξερα τοτε τι σημαινει att , SNR ktl....) Μου στελνουν το router της BaudTec και περημενω τωρα να συνδεθω στα 24....Περασαν 3μερες χωρις ιντερνετ και την επομενη συχρονιζω στα 4μβ με στατηστικα att 45 και SNR 7-9....Αλλα οχι για πολυ γιατι μετα ξεκινησαν οι αποσυνδεσεις....Περνω τηλ το 121 κανω αναγγελιας βλαβης κτλ κτλ, και με τα πολλα και με τα λιγα και μετα απο 1000τηλ στους τεχνικους του οτε μου ειπαν πως δε μπορω να συχρονισω ουτε στα 4μβ γιατι το snr πρεπει να ειναι πανω απο 9...(ωστοσοο εχω ελενξει καλωδια, μπριζες οκ ολα )

Σκευτομαι....μηπως το router της BaudTec (ασυρματο) εβαλε το <<χερακι>> του? Γιατι αποτι καταλαβα το ολο προβλημα ηταν το SNR που επρεπε να ηταν πανω απο 9 και γω επερνα τιμες απο 7 εως 9....

Και σαν να μην ηταν μονο αυτο....μετα απο πολλα πολλα παραπονα στο 121 με πηραν χτες τηλ και μου εξηγησαν πως ουτε στα 2μβ δε μπορω να συχρονισω ( ενω εγω εδω και 3-4βδομαδες που εχω 2μβ ζητημα να ξεσυνδεεται το ρουτερ 2-4 φορες το 4ημερο...)και οτι πρεπει να παω στο 1μβ...Ο λογος απλως (κατ' αυτους...) εχουν πλακωσει πολλοι χρηστες και δε μπορει να τους <<ικανοποιησει>>το dslm της Κων/λεως (περιοχη Πατρα) και γιαυτο πρεπει να παω στη βασικη ταχυτητα.....


και ρωτω : Για μια πολυ μικρη διαφορα στο SNR μου μηπως φταιει το ρουτερ που δινει ο ΟΤΕ? (γιατι στα 4μβ δε συχρονιζω)


Τωρα βεβαια εχω 2μβ με att 45.8 και SNR 12-14 και σκευτομαι την λυση της φορθνετ...

Η βασικη διαφορα Φορθνετ - Οτενετ ειναι οτι ( αποτι καταλαβα ) στην οτενετ αν κλειδωνεις πχ στα 3,4μβ σε πεταει στα 2μβ ενω η φορθνετ για το λογο οτι το εχει ελευθερο το νταουν της σε αφηνει μεχρι εκει που θα πιασεις....(αν κανω καποιο λαθος μπορειτε να μου το πειτε)

Σκευτομαι πως αν βαλω φορθνετ τα πραγματα οσον αφορα τα στατιστηκα της γραμμης μου θα μεινουν τα ιδια...Με τη μονη διαφορα οτι σηγουρα το upload θα αυξηθει με την φορθνετ και ισως να κληδωσω σε μια μεγαλυτερη ταχυτητα απο τι τωρα με οτενετ στα 2 μβ.....Αλλα φοβαμαι μηπως εχω προβληματα με την φορθνετ οπως πχ αποσυνδεσεις.....

ταχω χαμενα....Μπορει καποιος να με βοηθησει ? Συνφερει να διαλεξω φορθνετ για τους παραπανω λογους η λογο αποστασης και SNR θα αντιμετωπιση αποσυνδεσεις ?

Σας ευχαρηστω


ο ΟΤΕ εχει μεγαλυτερη διασυνδεση με το εξωτερικο απο την forthnet. O ote ειναι καλύτερος για gamers λογου χαμηλων Ping και fastpath . και κατι τελευταιο ο ΟΤΕ ΔΕΝ σαμποταρει τον εαυτο του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.