PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Φορητότητα!



Nikiforos
16-02-08, 21:45
Καλησπέρα! είχα vivodi telefonet+ full LLU και επειδή μου έκανε πολλές ιστορίες πήγα στη Netone. Μου είπανε ότι θα ενεργοποιηθεί στις 14 του μήνα, ήτανε έτοιμη στις 13, αλλά ο ΟΤΕ από όσα μου είπανε μου έκοψε την γραμμή νωρίτερα δλδ στις 7 του μήνα!!! από τότε μέχρι και σήμερα ΑΚΟΜΑ δεν έχω σταθερά! είμαστε εδώ πέρα 5 άτομα και έχουμε καταχρεωθεί στα κινητά και μας την λένε και όλοι που δεν μπορούνε να μας πάρουνε! και καλά για το internet, επειδή έχω awmn κόμβο πήρα μέσω VPN από έναν φίλο και έκανα την δουλειά μου, αλλά ΕΛΕΟΣ με τα τηλέφωνα! ρωτάω την Netone μου λένε θέλει ακόμα ένα 24ωρο, πέρασε και τίποτα! ξαναρωτάω μου λένε θέλει restart το router και άλλα τέτοια, ξαναρώτησα μου λένε μέχρι το βράδυ θα έχεις, αύριο κτλ και ακόμα ΤΙΠΟΤΑ! το λαμπάκι στο 780 για το Voice δεν άναψε ποτέ και τα τηλέφωνα κάνουν ότι μιλάνε? το έχει πάθει κανείς αυτό? η φορητότητα πόσο καιρό χρειάζεται? έχω μεγάλο πρόβλημα δεν έχω σταθερά από τις 7 του μήνα! και το internet από τα 24 mpbps έχω μόνο 12!:down::down::nono::nono::twisted::twisted::twisted:::oops::sorry:

ariadgr
16-02-08, 21:48
Εαν έκανες φορητότητα ένα τηλέφωνο, η δεύτερη γραμμή θα έπρεπε να δουλεύει από την πρώτη στιγμή.
Ξαναπάρε στη Netone και δήλωσε βλάβη

dimpard
16-02-08, 23:11
Αφού "το λαμπάκι στο 780 για το Voice δεν άναψε ποτέ ", δεν θα λειτουργούν τα τηλέφωνα.
Όπως σου απάντησε ο ariadgr, η 2η γραμμή έπρεπε να λειτουργεί. Είναι βλάβη της Netone.

Η φορητότητα από όσο έχω δει εδώ στο forum, χρειάζεται 1-2 ημέρες.

"από τα 24 mpbps έχω μόνο 12!", με τι στατιστικά γραμμής?

Aperanto_Galazio
16-02-08, 23:17
Η ταχυτητα ειναι εως 24 αρα αν τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου δεν ειναι καλα μην εχεις απαιτησεις για 24...

marsupilami
16-02-08, 23:38
Nikiforos δεν ξερω αν θα σε βοηθησει αυτο που θα σου πω αλλα δεν εχεις να χασεις τπτ να το δοκιμασεις.
Μια μερα λοιπον ανακαλυπτω οτι δεν δουλευει το τηλεφωνο ενω ειχα ιντερνετ κανονικα,κ το λαμπακι voice ειχε σβησει.Αφου εκανα απανωτα μερικα restart κ δεν αλλαξε τπτ,πηρα τη Νετονε κ μου ειπε ενα παληκαρι οτι του εχει ξανατυχει αυτο κ να κλεισω το ρουτερ μου να το βγαλω απο την πριζα κ να το ξαναβαλω σε 10 λεπτα.
Αυτο εκανα κ αναψε το voice κ ολα καλα.Η μονη διαφορα μας ειναι οτι εγω ημουν ειδη ενεργοποιημενος.

billaros_
16-02-08, 23:42
Το λαμπάκι του Voice δεν ανάβει εαν δεν είναι ενεργές και οι δυο γραμμές. Όταν θα πραγματοποιηθεί η φορητότητα τότε θα ανάψει

Nikiforos
17-02-08, 00:07
Και οι 2 γραμμές είναι της vivodi νούμερα από 211-75ΧΧΧΧΧ οπότε μάλλον δεν είναι ενεργό ακόμα, ελπίζω να φτιαχτεί σύντομα γιατί έχω μεγάλο πρόβλημα χωρίς τηλέφωνα τόσες μέρες!
DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 7:03:46

Modulation: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 13.018

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 26,39 / 57,75

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 15,0 / 29,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 11,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 24 / 1.106.100

CRC Errors (Up/Down): 0 / 1.584

HEC Errors (Up/Down): 362 / 1.224

έγινε 13 ΛΟΛ!!!!

Aperanto_Galazio
17-02-08, 00:12
Νομιζω για τα στατιστικα καλο συγχρονισμο εχεις...

CHNstf
04-03-08, 08:42
Φίλε Νικηφόρο έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Vivodi full -> NetOne (με έτοιμα για φορητότητα και στους δύο αριθμούς). Σύνδεση στις 28.2 μόνο internet. Τηλέφωνο στην NetOne στις 3.3 και μου είπαν ότι η vivo έδωσε την γραμμή αλλά όχι ακόμη τους αριθμούς. Το WAF (wife acceptance factor) πλησιάζει το 0. Σήμερα θα πάω στα γραφεία της vivo να φωνάξω και να εκτονωθώ.

Ερώτηση: Τελικά τί έγινε με σένα; Λύθηκε το πρόβλημα; Σε πόσες μέρες; Με τι τρόπο;

CHNstf
05-03-08, 08:28
Απαντώ εγώ μιας και λύθηκε το δικό μου πρόβλημα.
Η Vivodi χρειάστηκε 3 εργάσιμες ημέρες ( και 5 ημερολογιακές) για να στείλει στην NetOne το ΟΚ για την φορητότητα του αριθμού. Άσε που όταν πήγα την επόμενη από τα γραφεία τους και αφού κοίταξαν τον υπολογιστή τους μου είπανε ότι η ΝετΟΝΕ δεν έχει κάνει αίτηση και αυτοί δεν ξέρουν τίποτε, αλλά μόλις τους ζήτησα αυτό εγγράφως, μου είπανε ότι όχι, το στείλαμε τελικά εχθές το βράδυ.
(Σχόλιο1: Προφανώς δεν υπάρχει πολλη επικοινωνία μεταξύ των τμηματων τους. Σχόλιο 2: Σεβασμός στον πελάτη Μ Η Δ Ε Ν. Ακόμη θα ζητούσα τα ρέστα από την NETONE γιατί δεν ζήτησε φορητότητα.....)

Η ΝετΟΝΕ με την ανάλογη φορτική πίεση (βλέπε τηλεφωνήμαα κάθε 4-5 ώρες) ενεργοποίησε την φορητότητα αυθημερόν. Αρχικά με κάποια προβλήματα, αλλά με επικοινωνία το βραδάκι και κάνα δύο restart και restore to default τώρα πιστεύω ότι δουλεύει κανονικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.