PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα laptop με τηλεόραση



jimmyhmhm
16-02-08, 18:55
χαιρεται! Θελω να ζητησω βοηθεια σε ενα σχετικο προβλημα που εχω. Εχω laptop toshiba satellite A 110-195, διπυρηνος, windows XP, κάρτα γραφικών Intel GMA 950 up to 128MB VRam, μνημη 512mb. Συνδεω τον pc με τηλεοραση philips, το μοντελο δεν βρισκω τωρα να σας πω, με καλωδιο απο την s-video εξοδο του pc το μικροφωνο του σε σκαρτ της τηλεορασης. Ο ηχος ειναι μια χαρα, η εικονα της τηλεορασης παιζει αλλα ασπρομαυρα. Απο δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας > ιδιοτητες > ρυθμισεις > για προχωρημενους > intel graphics media acelerator μου δειχνει οτι τα χρωματα της τηλεορασης δεν αγγιζονται. Απο την τηλεοραση αν αλλλαξω φωτεινοτητες και λοιπα, παλι ασπρομαυρα ολα. Τι μπορω να κανω για να δω κανενα χρωμα στην τηλεοραση?? Ξερει κανεις να βοηθησει?

kymata
16-02-08, 19:17
χαιρεται! Θελω να ζητησω βοηθεια σε ενα σχετικο προβλημα που εχω. Εχω laptop toshiba satellite A 110-195, διπυρηνος, windows XP, κάρτα γραφικών Intel GMA 950 up to 128MB VRam, μνημη 512mb. Συνδεω τον pc με τηλεοραση philips, το μοντελο δεν βρισκω τωρα να σας πω, με καλωδιο απο την s-video εξοδο του pc το μικροφωνο του σε σκαρτ της τηλεορασης. Ο ηχος ειναι μια χαρα, η εικονα της τηλεορασης παιζει αλλα ασπρομαυρα. Απο δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας > ιδιοτητες > ρυθμισεις > για προχωρημενους > intel graphics media acelerator μου δειχνει οτι τα χρωματα της τηλεορασης δεν αγγιζονται. Απο την τηλεοραση αν αλλλαξω φωτεινοτητες και λοιπα, παλι ασπρομαυρα ολα. Τι μπορω να κανω για να δω κανενα χρωμα στην τηλεοραση?? Ξερει κανεις να βοηθησει?
Έχεις ποσταρει το ίδιο μήνυμα 10 φορές...

jimmyhmhm
16-02-08, 19:27
Οπου εκανα post ηταν παλιο θεμα. Καμια βοηθεια?

famous-walker
16-02-08, 19:50
Μπες στο BIOS και και αντί για NTSC επέλεξε PAL.

jimmyhmhm
16-02-08, 21:10
Φιλε famous-walker, αν αναφερεσαι σε μενα και το προβλημα με τη συνδεση του laptop σε tv, θα το κοιταξω και θα σου πω. Ευχαριστω.

famous-walker
16-02-08, 21:31
Πατώντας το ανάλογο κουμπί στην πρώτη "οθόνη" που σου εμφανίζει κατά την εκκίνηση του υπολογιστή. Δες το manual σου θα το γράφει. Μπορεί να είναι το Del το F12 κλπ.

jimmyhmhm
16-02-08, 21:39
Στο BIOS οταν ξεκιναει ο υπολογιστης δεν βρηκα πουθενα ρυθμιση για NTSC ή PAL. Απο πουθενα αλλου μηπως? Ειμαι λιγο ασχετοςε το θεμα...

dkarko
16-02-08, 21:42
χαιρεται! Θελω να ζητησω βοηθεια σε ενα σχετικο προβλημα που εχω. Εχω laptop toshiba satellite A 110-195, διπυρηνος, windows XP, κάρτα γραφικών Intel GMA 950 up to 128MB VRam, μνημη 512mb. Συνδεω τον pc με τηλεοραση philips, το μοντελο δεν βρισκω τωρα να σας πω, με καλωδιο απο την s-video εξοδο του pc το μικροφωνο του σε σκαρτ της τηλεορασης. Ο ηχος ειναι μια χαρα, η εικονα της τηλεορασης παιζει αλλα ασπρομαυρα. Απο δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας > ιδιοτητες > ρυθμισεις > για προχωρημενους > intel graphics media acelerator μου δειχνει οτι τα χρωματα της τηλεορασης δεν αγγιζονται. Απο την τηλεοραση αν αλλλαξω φωτεινοτητες και λοιπα, παλι ασπρομαυρα ολα. Τι μπορω να κανω για να δω κανενα χρωμα στην τηλεοραση?? Ξερει κανεις να βοηθησει?

Δοκίμασε άλλη θύρα scart. Αν δεν έχει ή κάνει το ίδιο πάρε έναν αντάπτορα svideo-> composite (καρφί)

jimmyhmhm
16-02-08, 21:51
Φιλε dkarko, υποθετω λογικα οτι αν η τηλεοραση δεν υποστηριζε svideo, δε θα εβγαζε καθουλου την ασρομαυρη οθονη... Ισως βεβαια να κανω και λαθος.
Σημειωνω επισης οτι εχει η τηλεοραση μονο ενα scart και 2 υποδοχες για καρφια video in και audio καθως απισης και για ακουστικα.
Δοκιμασα επισης καθε επιλογη που εχει η καρτα γραφικων για NTSC ή PAL αλλα καμια διαφορα στα ασπρομαυρα χρωματα της οθονης της tv.
Να καταληξω στο οτι η καρτα γραφικων δεν σηκωνει οθονη τηλεορασης ή να δοκιμασω και σε αλλεσ τηλεορασεις? Ή μηπως ειναι προβλημα των καλωδιων που κανω τη συνδεση pc-tv?

dkarko
16-02-08, 21:58
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:S-video_spectrum.svg

Δεν υποστηρίζει Svideo. Ο λόγος που βλέπεις ασπρόμαυρη εικόνα είναι ότι το Svideo έχει 2 ζευγαρια αντί για ένα, ένα με την φωτεινότητα και ένα με την πληροφορία για το χρώμα. Επειδή δεν υποστηρίζει Svideo, αλλά μόνο composite (ένα ζευγάρι) ουσιαστικά είναι συνδεδεμένο μόνο το ένα ζεύγος (φωτεινότητα) και όχι το χρώμα.

jimmyhmhm
16-02-08, 22:14
Επομενως δεν μπορουν να φανουν χρωματα στην τηλεοραση? Απο svideo αν συνδεσω τον pc στην tv οχι σε scart αλλα στο 1 video in καρφι που εχει, δεν υπαρχει ελπιδα να δω χρωματα?

dkarko
16-02-08, 22:48
Θα βλέπεις μία χαρά με έναν αντάπτορα svideo->composite. Πάμφηνο πρέπει να είναι. Δυστηχώς δεν βρήκα σε πλαίσιο και eshop.

Να κάπως έτσι είναι
svideo -> composite (http://cgi.ebay.de/Video-Adapter-S-VIDEO-ZU-COMPOSITE-No-3_W0QQitemZ120223126467QQihZ002QQcategoryZ14823QQrdZ1QQssPageNameZWD7VQQcmdZViewItem?_trksid=p1638.m123)

Φυσικά δεν χρειάζεσαι επιχρυσωμένο σαν αυτό στο link, ένα απλό θες.

jimmyhmhm
16-02-08, 23:48
και το composite που το συνδέω? πρέπει να πάρω καλώδιο απο το composite στο scart τησ τηλεορασης?
να υπενθυμήσω πωσ εκτος από scart η τηλεόραση δέχεται καρφί video-in.χρειάζομαι λοιπόν και κάποιο άλλο καλώδιο??

dkarko
16-02-08, 23:57
Μπορείς να το συνδέσεις στο video-in κανονικά, απλά να συνδέσεις και τον ήχο στο audio in που θα έχει δίπλα λογικά για να είναι στο ίδιο κανάλι

jimmyhmhm
19-02-08, 17:55
Το προβλημα λυθηκε. Πηρα ενα ¨βισμα¨που μπαινει στη s-video του υπολογιστη και βγαζει την υποδοχη για το καρφι που μου ειπε ο φιλος dkarko, εβαλα το καλωδιο s-video στο scart της τηλεοραης και ολα μια χαρα! Απομενει μονο να αγορασω καμια καλυτερη τηλεοραση... Ευχαριστω για τη βοηθεια!

@ ADSLgr.com All rights reserved.