PDA

Επιστροφή στο Forum : Internet σε Mandriva



diegito
17-02-08, 15:01
Γεια σας.
Έχω ένα laptop με λειτουργικο windows xp και ένα παλιο pc στο οποίο έχω 2 λειτουργικά(windows xp και linux mandriva). Πήρα ένα router Linksys wag200g και τελικά κατάφερα να δω internet από το laptop και από windows xp του παλιού pc. Δυστυχώς είμαι αρχάριος στο linux, και δεν ξέρω τι ακριβως πρέπει να κάνω για να μπορέσω να δω internet και μέσω mandriva. Όποιος ξέρει θα τον παρακαλούσα να δώσει τα φώτα του σε ένα άσχετο :-)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

NexusGS
17-02-08, 18:13
Mandriva δεν έχω δουλέψει ποτέ. Σίγουρα μέσα στο γραφικο του όμως θα έχει επιλογή για να ρυθμίσεις ότι έχει να κάνει με network. Επειδή όπως είπα δεν έχω ασχοληθεί με mandriva, δεν ξέρω καν αν έχει gnome ή KDE. Έχω δει screenshot και με τα 2. Με gnome πηγαίνεις:
System -> Administration -> Network Tools
Επιλέγεις το interface σου (eth0= ethernet0 η πρώτη κάρτα δικτύου, αντίστοιχα eth1 η δεύτερη κάρτα κτλ).Επιλέγεις ακριβώς δίπλα configure και βάζεις τις ρυθμίσεις που θες. Roaming mode=DHCP. (Έτσι είναι σε ubuntu τουλάχιστον.)
Αν θες υπάρχει και η λύση της κονσόλας (πάντα θα είναι the best ;) ).Δεν μας είπες όμως ακριβώς πως το θες το δίκτυο σου: Static IP, DHCP.

diegito
17-02-08, 19:10
Τελικά βρήκα ένα οδηγo τον οποιο ακολούθησα (χρησιμοποιήσα DHCP), και τελικά είδα internet απο linux. Τωρα δεν ξέρω τί ειναι το DHCP και ποια η διαφορα του απο static IP, αλλα επέλεξα αυτό διότι αν επελεγα κάτι άλλο μου ζητούσε καποια άλλα στοιχεία τα οποία δεν γνωριζα. Υπάρχει πρόβλημα που επέλεξα DHCP?

mistral
17-02-08, 19:32
Εγώ μονίμως DHCP χρησιμοποιώ και όλα λαμπρά ! :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.