PDA

Επιστροφή στο Forum : Help : Η γραμμή πέφτει και ξανασυνδέεται κάθε 15 λεπτά !!!



iparout
30-05-05, 23:23
Χαίρετε.

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ADSL σύνδεσή μου. Συγκεκριμένα, κάθε 15 λεπτά (ίσως και λιγότερο), η σύνδεση χάνεται (το λαμπάκι του speedtouch 530 γίνεται πορτοκαλί και αναβοσβήνει), και ξαναγίνεται πράσινο μετά από καμιά 15αριά sec. Μάλιστα, κάθε φορά που γίνεται αυτό, μου ανατίθεται και καινούριο IP από την Tellas.

Κατά τη διάρκεια που το πορτοκαλί λαμπάκι αναβοβήνει, εννοείται ότι δεν μπορώ να μπω σε καμία σελίδα, ό,τι downloads έχω διακόπτονται και χάνω και τα queues στα διάφορα P2P προγράμματα. Έχει καταντήσει εκνευριστικό...

Ξεκίνησε να συμβαίνει ξαφνικά χθες το απόγευμα και από τότε δεν λέει να φτιάξει. Έκανα search για ιούς και spyware/malware/trojans/adware και δεν έχω τίποτα.

Πήρα την Tellas και μου είπαν ότι ίσως το πρόβλημα να οφείλεται στον ΟΤΕ. Μέσα στο βράδυ θα δοκιμάσω με σύνδεση φίλου για να δω. Πήρα βέβαια και στις βλάβες του ΟΤΕ και είπαν ότι έγινε αναφορά της βλάβης και ότι ο τεχνικός θα επικοινωνήσει μαζί του (but I wouldn't hold my breath till then...)

Αυτό που σε πρώτη φάση θα ήθελα είναι να μάθω αν υπάρχει κάποιο προγραμματάκι που να κρατάει αρχείο απ'το πόσες φορές αποσυνδέομαι και ξανασυνδέομαι μεσα σε Χ χρονικό διάστημα. Το eMule έχει μια τέτοια ένδειξη στο statistics, αλλά θα ήθελα να δω τι γίνεται όταν η σύνδεση είναι τελείως idle χωρίς να ανεβάζει ή να κατεβάζει τίποτα (εννοείται πως βαριέμαι να κάθομαι 15-20 λεπτά να δώ πότε θα αρχίσει να αναβοσβήνει το λαμπάκι).

Thanks in advance.

Y.Γ. : Έχω γραμμή ΟΤΕ και σύνδεση Tellas με to speedtouch 530 πάνω σε PSTN.

greekzero
31-05-05, 06:06
κατά την δικη μου άποψη δεν έχει να κάνει με την τελλας αλλα με τον οτε και τι γραμμή σου καλού κακού δοκίμασε με ένα άλλο λογαριασμό.

androu
31-05-05, 09:26
κι έλεγα πως είμαι ο μόνος...
forthnet + γραμμή κΟΤΕ +speedtouch 510 router
μάλλον δεν φταίει η Τελλάς σου αλλά άντε να αποδείξεις στον οτε οτι δεν είσαι ελέφαντας!

Μόλις κατάφερα να επικοινωνήσω με το "Εξειδικευμένο συνεργείο του Κοτε"
μου μιλάει ένας "ευγενέστατος" (για να μην πώ κάτι άλλο) κύριος όπως θα δείτε .. μετά!!
-Γειά σας
-Γεια σας..
-Απο τον Οτε πέρνω τι πρόβλημα υπάρχει?
-Του εξηγώ οτι αποσυντονίζεται απο τη γραμμή, και αφού είπατε οτι η γραμμή είναι καθαρή άρα υποψιάζομαι ότι .. το μόντεμ έχει πρόβλημα
-(Γρρρρρρρ, γαβ γαβ) το ξέρετε οτι η υποψία σας πληρώνεται ?
-Δηλαδή???
-Η εγγύηση του μόντεμ έχει λήξει 30/3 και θα πρέπει να ξαναγοράσετε άλλο!! :P
(ΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ)
΄
Μετά του έδωσα τον πατέρα μου.. όπου του εξηγούσε οτι δεν φταίει ο οτε αλλά η forthnet (για τους αποσυγχρόνισμούς του μόντεμ .. ΜΗ Χ@@Ω ! )

Μετά απο όλα αυτά με τον επόμενο αποσυγχρονισμό κόβω οτε και πάω σε forthnet in a box για να πάρει τα @@ μου ο οτε .. (βέβαια πάλι τον οτε πληρώνω αλλά έμεσα..)

Αν το κάνω αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να απευθυνθώ πάλι στον ΟΤΕ ή μου λύνει η forthnet τα προβλήματα της γραμμής??????

iparout
31-05-05, 12:47
Λοιπόν, ίσως τελικά να φταίει το modem. Το πρόβλημα δεν εμφανίζεται σχεδόν καθόλου όταν κάνω απλό surfing στο Internet ή όταν η συνδεση είναι idle (τουλάχιστον την τελευταία 1 ώρα που δεν χρησιμοποίησα P2P δεν είχα πρόβλημα).

Όταν όμως ανοίγω DC++ ή ειδικά eMule, τότε το χάος.

Και τώρα που το σκέφτομαι, την Κυριακή το απόγευμα που πρωτοεμφανίστηκε το πρόβλημα, ήταν η πρώτη φορά που άφησα το DC++ χωρίς limit στο upload του (μέχρι τότε το περιόριζα στα 8 ΚΒ/s), οπότε κατέβαζε με 40+ και ανέβαζε ταυτόχρονα με 12+.

Θα δοκιμάσω καλού κακού να μπω και με συνδρομή forthnet για να δω άν φταίει ή όχι η Tellas.

I'll keep you posted.

androu
31-05-05, 14:34
Εμένα το κάνει και όταν είναι idle...

vasper
31-05-05, 14:56
Αν έχεις Windows XP Service Pack 2 μάλλον έχεις το πρόβλημα με το Event 4226. Κοίτα εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=269399#post269399

iparout
31-05-05, 15:19
vasper, το SP2 το έχω εγκαταστήσει εδώ και πάρα πολλούς μήνες και δεν είχα πρόβλημα εως τώρα. Γιατί να προκύψει ξαφνικά ?

Πάντως το άλλαξα αυτό που είπες και έβαλα τιμή 65535 (την μεγαλύτερη). Για να δούμε, γιατί πραγματικά μου τα έχει σπάσει...

Αν πράγματι πετύχει, περιμένω ονοματεπώνυμο για να σου ανάψω λαμπάδα... ;)

apostol70
31-05-05, 16:47
Κοίταξες μήπως υπάρχει νεότερο firmware απο αυτό που έχεις; Μπορεί να λυθεί το πρόβλημα

androu
31-05-05, 22:35
εχμ την έβαλα σήμερα και αναμένω αποτελέσματα :) Mακάρι να είναι απο εκει

iparout
31-05-05, 22:56
Λοιπόν, έχω νεότερα.

Πήρα μια δοκιμαστική συνδρομή forthnet και ναι μεν η γραμμή έπεσε 1-2 φορές, αλλά σε καμία περίπτωση όσο συχνά έπεφτε με την Tellas. Μάλιστα, τις τελευταίες φορές που έπεσε ήταν επειδή σήκωσα το τηλέφωνο για να μιλήσω... (Σημειωτέον, το φίλτρο είναι κανονικά στη θέση του όπως και στο παρελθόν, αλλά η γραμμή πέφτει όταν τηλεφωνώ...)

Τι να φταίει ρε γ@μώ ?

iparout
02-06-05, 05:53
Πλέον η σύνδεση, τόσο της Tellas όσο και της Forthnet, πέφτει μόνο όταν είναι και το τηλέφωνο στην ίδια πρίζα με το Modem (παρότι έχω βάλει κανονικά φίλτρο στο τηλέφωνο).

Το κακό είναι ότι δεν έχω άλλη πρίζα τηλεφώνου στο σπίτι και πρέπει οπωσδήποτε το τηηλέφωνο να μπει μαζί με το modem... :(

ermis333
02-06-05, 08:06
Φίλε μου προφανώς το φίλτρο που σου έχουν δώσει είναι ελαττωματικό, πήγαινε και άλλαξέ το.

Demis11
02-06-05, 08:12
Άλλαξε φιλτρο ή δεν τα έχεις συνδέσει σωστα.

iparout
02-06-05, 09:45
Δεν μου έδωσαν αυτοί φίλτρο, είχε 2 φίλτρα μέσα το speedtouch. Το πρόβλημα παρουσιάζεται και με τα 2.

Και είναι αδύνταον να μην τα έχω συνδέσει σωστά, απ'τη στιγμή που ένα χρόνο τώρα δούλευαν όλα κανονικά και ξαφνικά παρουσιάστηκε πρόβλημα την Κυριακή.

Πάντως πήρα πάλι τις βλάβες (το τοπικό τεχνικό τμήμα) και μου είπαν ότι θα περάσει τεχνικός για να "αλλάξει ζευγάρι στην γραμμή", whatever that means. Για να δούμε, γιατί παρότι η αναγγελία βλάβης έγινε Δευτέρα πρωί και είναι υποχρεωμένοι εντός 48 ωρών να με ειδοποιήσουν, ακόμη δεν με έχει πάρει κανείς τηλέφωνο...

avel
03-06-05, 02:14
Μόλις χθες μού έτυχε ένα παρόμοιο πρόβλημα, αλλά ίσως η λύση που βρήκα εγώ να μην ταιριάζει στον φίλο.

Το Linksys AG241 modem μου ξαφνικά άρχισε να χάνει το σήμα της DSL και να κάνει redial κάθε τόσο. Ανακάλυψα ότι το έκανε κάθε 30 sec.

Για κάποιο λόγο, μετά από μήνες απροβλημάτιστης λειτουργίας με Forthnet, του κάρφωσε να υπακούσει σε εκείνο το setting που του είχα βάλει, 'keep alive -> Redial - every: 30 sec". Μόνο που για κάποιον λόγο το έπαιρνε τοις μετρητοίς και έκλεινε + άνοιγε τη γραμμή εκ νέου.

Βέβαια στο μεταξύ είχα ταλαιπωρηθεί αρκετά με τηλεφωνήματα στο helpdesk της Forthnet και στον ΟΤΕ.

iparout
03-06-05, 03:42
Μόλις χθες μού έτυχε ένα παρόμοιο πρόβλημα, αλλά ίσως η λύση που βρήκα εγώ να μην ταιριάζει στον φίλο.

Το Linksys AG241 modem μου ξαφνικά άρχισε να χάνει το σήμα της DSL και να κάνει redial κάθε τόσο. Ανακάλυψα ότι το έκανε κάθε 30 sec.

Για κάποιο λόγο, μετά από μήνες απροβλημάτιστης λειτουργίας με Forthnet, του κάρφωσε να υπακούσει σε εκείνο το setting που του είχα βάλει, 'keep alive -> Redial - every: 30 sec". Μόνο που για κάποιον λόγο το έπαιρνε τοις μετρητοίς και έκλεινε + άνοιγε τη γραμμή εκ νέου.

Βέβαια στο μεταξύ είχα ταλαιπωρηθεί αρκετά με τηλεφωνήματα στο helpdesk της Forthnet και στον ΟΤΕ.

Πού είναι φίλε μου αυτό το setting. Δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα αλλά αξίζει να το κοιτάξω...

al0000
03-06-05, 04:09
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και γω με το Siemens xPressLink το DSLAM Τερψιθέας. Εδώ και περίπου μία βδομάδα, έχανε συνχρονισμό το modem κάθε λίγο και λιγάκι. Δεν είχα μείνει στο internet συνεχόμενα πάνω απο 2-3 ώρες.

Πήρα 121, δήλωσα βλάβη, και με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι θα κάνουν ποιοτικό έλενχο.

Από τότε είμαι συνέχεια μέσα, δεν έχει ξαναγίνει, και επιτέλους έκλεισα 1 μέρα online. Συγκεκριμένα είμαι online τώρα εδώ και 26 ώρες.

Έχει να κάνει με modem/DSLAM, δεν έχει σχέση με τον ISP.

Alex

demaio
05-06-05, 20:22
Χαίρετε.

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ADSL σύνδεσή μου. Συγκεκριμένα, κάθε 15 λεπτά (ίσως και λιγότερο), η σύνδεση χάνεται (το λαμπάκι του speedtouch 530 γίνεται πορτοκαλί και αναβοσβήνει), και ξαναγίνεται πράσινο μετά από καμιά 15αριά sec. Μάλιστα, κάθε φορά που γίνεται αυτό, μου ανατίθεται και καινούριο IP από την Tellas.

Κατά τη διάρκεια που το πορτοκαλί λαμπάκι αναβοβήνει, εννοείται ότι δεν μπορώ να μπω σε καμία σελίδα, ό,τι downloads έχω διακόπτονται και χάνω και τα queues στα διάφορα P2P προγράμματα. Έχει καταντήσει εκνευριστικό...

Ξεκίνησε να συμβαίνει ξαφνικά χθες το απόγευμα και από τότε δεν λέει να φτιάξει. Έκανα search για ιούς και spyware/malware/trojans/adware και δεν έχω τίποτα.

Πήρα την Tellas και μου είπαν ότι ίσως το πρόβλημα να οφείλεται στον ΟΤΕ. Μέσα στο βράδυ θα δοκιμάσω με σύνδεση φίλου για να δω. Πήρα βέβαια και στις βλάβες του ΟΤΕ και είπαν ότι έγινε αναφορά της βλάβης και ότι ο τεχνικός θα επικοινωνήσει μαζί του (but I wouldn't hold my breath till then...)

Αυτό που σε πρώτη φάση θα ήθελα είναι να μάθω αν υπάρχει κάποιο προγραμματάκι που να κρατάει αρχείο απ'το πόσες φορές αποσυνδέομαι και ξανασυνδέομαι μεσα σε Χ χρονικό διάστημα. Το eMule έχει μια τέτοια ένδειξη στο statistics, αλλά θα ήθελα να δω τι γίνεται όταν η σύνδεση είναι τελείως idle χωρίς να ανεβάζει ή να κατεβάζει τίποτα (εννοείται πως βαριέμαι να κάθομαι 15-20 λεπτά να δώ πότε θα αρχίσει να αναβοσβήνει το λαμπάκι).

Thanks in advance.

Y.Γ. : Έχω γραμμή ΟΤΕ και σύνδεση Tellas με to speedtouch 530 πάνω σε PSTN.







φιλε μου κι εμενα εδω κ 4 μερεσ μοθ παροθσιαζεται το ιδιο προβλημα, πεφτει η συνδεση χςρισ να χανεται ο συγχρονισμος, πραγμα που συνεβαινε πριν 4-5 μηνες. ετσι ενω το χειμωνα ιπιρχε ανα 6 ωρες περιποθ προβλημα συγχρονισμου ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ Η ΣΥΝΔΕΣΗ τωρα εδς και 4-5 μερες ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΑΠΟ AZOREUS πεφτει η συνδεση και ξανασυνδεεται αμεσως μετα . εχω μοντεμ crypto f200 περιοχη κηφησια. περιτο βεβαια ν αναφερω οτι η τεχνικη υποστηριξη της τελλας ηταν για μια ακομη φορα βαθια νυχτομενη.
αν καποιος ξερει κατι για το προβλημα κ ειναι στο ιζι της τελλας ας πει την εμπειρια του.

α και κατι αλλο ανα 10λεπτο περιπου στην μπαρα εργασιασ παροθσιαζεται για 1 δευτερολεπτο ενα παραθυρο ms-dos το οποιο χανεται εν ριπη οφθαλμου, λετε να εχει καμια σχεση το ενα με τ αλλο??? λετε να εχει πεσει κανα trojan-dialer, ????

@ ADSLgr.com All rights reserved.