PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι κάρτα γραφικών έχεται στη βασική σας "παιχνιδομηχανή



Σελίδες : [1] 2 3

spiros
11-09-03, 13:05
Ψιλοάσχετο ε;
Το θέτω κυρίως για τους gamers, έτσι για να δούμε τι παίζει...
Δεν έβαλα συγκεκριμένα μοντέλα για να μη μπλέξουμε.

Εγω έχω ΑΤΙ (Radeon 9700 Προ).

hippie
11-09-03, 13:14
μηχανημα1> Nvidia GeForce Ti-200 / 128 MB

μηχανημα2> Nvidia GeForce Ti-500 / 64 MB

Wolverine
11-09-03, 13:46
μηχανημα1> ATI Radeon 8500 / 128MB

μηχανημα2>3DFX VOODOO 5500 / 64 MB (Επιμένω να την κρατάω έστω και χωρίς Drivers)

xenbast_
11-09-03, 14:24
1-> ati radeon 9500 modded 9700 pro 128mb
2-> nvidia gf4 ti4200 vivo 128mb

xenbast_
11-09-03, 14:25
μηχανημα1> Nvidia GeForce Ti-200 / 128 MB

μηχανημα2> Nvidia GeForce Ti-500 / 64 MB

μεγαλε! πως τα κατάφερες; σε γρηγορότερο τσιπάκι μικρότερο frame buffer? υποθέτω είναι geforce3 & oi 2....

Athlon_XP
11-09-03, 14:29
Μηχάνημα 1: ATI Radeon 9700 Pro
Μηχάνημα 2: Nvidia Geforce 4 MX 440-8x
Μηχάνημα 3: ATI Rage128 Pro
Μηχάνημα 4: Nvidia TNT2-M64

hippie
11-09-03, 14:49
μεγαλε! πως τα κατάφερες; σε γρηγορότερο τσιπάκι μικρότερο frame buffer? υποθέτω είναι geforce3 & oi 2....

ευχαριστω... :D

σωστος και οι δυο GeForce 3 (απο Leadtek) 8)

θεμα κοστους> η Ti-500 με 128 MB ηταν ακριβη, για αυτο προτιμησα 64 MB, η Τi-200 με 128 MB ηταν φθηνοτερη απο την Ti-500 με 64 MB... :wink:

Dimitris
11-09-03, 14:59
Ego exo GeForce 2 GTS 32MB kai den exo provlhma. Oxi o,ti paizo kai poly alla se auta pou exo den exo antimetopisei provlhma :)

xenbast_
11-09-03, 15:07
Ego exo GeForce 2 GTS 32MB kai den exo provlhma. Oxi o,ti paizo kai poly alla se auta pou exo den exo antimetopisei provlhma :)

αχ... εχω κι εγώ μιά τέτοια αλλά έχει σπάσει πινάκι από το καλώδιο της οθόνης μέσα στον κονέκτορα και έχει σχεδόν αχρηστευθεί...την κρατάω για καθαρά συλλεκτικούς και συναισθηματικούς λόγους...

sooup
11-09-03, 15:42
εχω μια Msi G4 Ti 4600 128.oi νεοι detonators 45.23 (WHQL) ειναι για πεταμα.ευτυχως οι 40.72 δουλευουν απροβληματιστα.

Johny
11-09-03, 16:00
Εγώ έχω Geforce 4 Ti 4200 128 . Οι νέοι drivers είναι σκέτη αποτυχία για αυτό σκέφτομαι να πάρω καμία Ati Radeon 9700pro.

NikoLakis
11-09-03, 16:12
1o μηχανημα: gforce fx 5600u
2ο μηχανημα: gforce 4 ti 4200

spiros
11-09-03, 17:16
Πάντως βλεπω την ΑΤΙ να πατάει την ΝVIDIA τους επόμενους μήνες.
Σε Directx 9 δε παίζεται η ΑΤΙ. Ήδη οι GeForce FX δεν πάνε καλά...

Για τους ενδιαφερόμενους, σήμερα διάβασα ότι το Half Life 2 σε ΑΤΙ θα πετάει! Αντίθετα σε GeForce FX, οι της Valve (HL2 developers) λένε ότι για να παίξει καλά το HL2 θα πρέπει να τρέχει βάση DirectX 8 !!! (σημαίνει λιγότερο εντυπωσιακά εφέ)
Είδα και τα πρώτα benchmarks... Απογοητευτικά για GeForce FX... :(

Δε το λέω για να απογοητεύσω όσους έχουν GeForce FX. Απλά ενημερώνω για αυτά που είδα. 8)

spiros
11-09-03, 17:30
Α, sorry για το ορθογραφικό στο θέμα της ψηφοφορίας...

Sovjohn
11-09-03, 20:57
Έχω την τιμή να ανακοινώσω (χεχ) ότι οι κάρτες γραφικών ΑΤΙ είναι το νέο μου ενδιαφέρον εδώ και αρκετό καιρό, και έτσι στα μηχανήματα μου έχω:

Κύριο μηχάνημα: ATi Radeon 9500 Pro
Δευτερεύον μηχάνημα: ATi Radeon 7200

Σύντομα επίσης (στα μέσα προς τέλη του μήνα) θα ανοίξουμε το ελληνικό αδελφό site του http://www.rage3d.com !

Και φυσικά επιλέγη αυτό το site καθώς οι κάρτες της ΑΤΙ έχουν πολύ μεγαλύτερες προοπτικές αυτή την εποχή...Και τους Catalyst τους φτιάχνει Έλληνας... Είμαι στο beta-testing τους και ξέρω τι παίζει ;)

chrispen
11-09-03, 21:30
mhxanhma 1: amd 2,4 kai geforce fx 5600 msi
mhxanhma 2 : amd 1,2 kai geforce 2 mx 400

Johny
11-09-03, 22:58
Συμφωνώ με τον spiros ότι η Ati θα ανέβει απότομα και τα Χριστούγεννα που θα κάνω αναβάθμιση θα βάλω σίγουρα κάρτα της Ati.

Johny
11-09-03, 22:59
Συμφωνώ με τον spiros ότι η Ati θα ανέβει απότομα και τα Χριστούγεννα που θα κάνω αναβάθμιση θα βάλω σίγουρα κάρτα της Ati.

Stilskin
11-09-03, 23:09
Leadtek GeForce3 Ti500!
Apo tis kalyteres prin 18 mhnes!!! :lol:

Ducklord
12-09-03, 02:58
Παίδες, εγώ έχω ΜΟΝΟ 5 πισιά, μα τα 2 απο αυτά "στημένα" (το ρεύμα του σπιτιού δεν σηκώνει παραπάνω στην ευθεία του δωματίου - γραφείου μου). Κατά τα άλλα...

(με σειρά προτεραιότητας)

1. Radeon 8500
2. Voodoo 3500
3. Radeon 7200
4. Geforce MX2 500
5. Matrox Millenium με Voodoo 2 (!!!)

Όσο για "τα της ΑΤΙ" μην ξεχνάτε πως ΕΧΕΙ προβλήματα, και μάλιστα βάτα (συντομογραφία του `βαρβάτα`). Στο C&C Renegade δε φαίνονται οι μισοί αντίπαλοι, το MGS2 θέλει πατσάρισμα, μπλάαα-μπλάαα... Το πρόβλημα θα γίνει εντονότερο και η ΑΤΙ θα ψιλοπατώσει, βάσει εκτιμήσεών μου, για ένα λόγο: ως τα Χριστούγεννα βλέπω τα δυνατότερα παιχνίδια να βγαίνουν και σε X-Box (βλ. nVidia) πράγμα που μεταφράζεται ως `μετατροπές`. ΑΤΙ έχω, δεν θέλω να σας απογοητεύσω, μα αυτό υπονοούν οι τελευταίοι τίτλοι. Τώρα βέβαια τα `κυρίως πισάδικα` παιχνίδια μάλλον θα πηγαίνουν καλύτερα στις ATI... Επιφυλάσσομαι όμως. Πλην του Halflife, ακόμη και το DX2:IW που πατάει σε engine του Unreal ετοιμάζεται παράλληλα και για X-Box...

Φιλικά
δε παπμαν

spiros
12-09-03, 05:39
Ducklord

Συμφωνώ για το γεγονός ότι η ΑΤΙ είχε κάποια προβλήματα και πιθανόν να εχει ακόμα κάποια, μικρότερα.
Πάντως αυτό που είπες περι XBOX παιχνιδιών και "μετατροπών", η ΑΤΙ εξασφάλισε την καλύτερη δυνατή συμβατότητα για τα επόμενα 3-4 χρόνια αφού πήρε τη συμφωνία με τη Micro$oft για το XBOX 2.
To Xbox 2 θα "φοράει" ΑΤΙ. Τώρα τι ακριβώς δε ξερω.Εξαρτάται τι θα παίζει σε 1 χρόνο από τώρα όταν υπολογίζω ότι θα βγει το Xbox 2.
Οπότε τα μελλοντικά παιχνίδια Xbox2 θα είναι σχεδιασμένα σε ΑΤΙ και το πιθανότερο είναι το πρόβλημα θα αντιστραφεί και θα το έχει η NVIDIA... :wink:

SfH
12-09-03, 05:57
Wx...vlepw megalh syzhthsh opote as parw thesh :P
Pros to paron eimai pro-ATI kai skopeyw na meinw mexri na dw kati kalytero apo kapoia allh etairia ;)



Όσο για "τα της ΑΤΙ" μην ξεχνάτε πως ΕΧΕΙ προβλήματα, και μάλιστα βάτα (συντομογραφία του `βαρβάτα`). Στο C&C Renegade δε φαίνονται οι μισοί αντίπαλοι, το MGS2 θέλει πατσάρισμα, μπλάαα-μπλάαα... Το πρόβλημα θα γίνει εντονότερο και η ΑΤΙ θα ψιλοπατώσει, βάσει εκτιμήσεών μου, για ένα λόγο: ως τα Χριστούγεννα βλέπω τα δυνατότερα παιχνίδια να βγαίνουν και σε X-Box (βλ. nVidia) πράγμα που μεταφράζεται ως `μετατροπές`. ΑΤΙ έχω, δεν θέλω να σας απογοητεύσω, μα αυτό υπονοούν οι τελευταίοι τίτλοι. Τώρα βέβαια τα `κυρίως πισάδικα` παιχνίδια μάλλον θα πηγαίνουν καλύτερα στις ATI... Επιφυλάσσομαι όμως. Πλην του Halflife, ακόμη και το DX2:IW που πατάει σε engine του Unreal ετοιμάζεται παράλληλα και για X-Box..


A)To renegade paizei MIA XARA edw pera (r9700pro). Den arnoumai oti borei na exeis prob alla se r3xx den exw akousei tipota paromoio kai h 8500 is resting in piece atm (atimh DEH) so I can't test it out :(
B)MGS2 e ? Apo periergia, exeis kataferei na trexeis to mgs2 se kapoia non-nvidia karta ? Anyway, kati pou onomazetai reference rasterizer (refrast for short) to exeis akousta ? Psaxe ligo se kana 3d glossary h sto site tou directx kai tha katalaveis ti ennow otan lew oti to mgs2 DEN TREXEI STO REFRAST.
C)Xbox ports....anaferesai se eleeina ports apo etairies pou den exoune idea apo pc kai oute lene na spatalhsoune R&D gia na mathoune tipota (onomata de leme :p ) ?
Thes na sou pw xbox games pou trexoune kalytera se ati ? Prwto kai kalytero, HALO, exoume meta unreal tournament 2k3 (call it unreal championship if you will :p ), splinter cell, half-life 2...pithanotata to DX2:IW pou anaferes giati apo oti exw akousei gia th mhxanh tou (modified unreal engine)...prepei na anaferw oti to NV2A den einai kai h idanikh platforma. Gia pes mou kana allo kalo port kai tha doume ;)

Filika...kai sorry an ta erixa kapws apotoma alla eimai aypnos
Someonefromhell

hippie
12-09-03, 13:07
Leadtek GeForce3 Ti500!
Apo tis kalyteres prin 18 mhnes!!! :lol:

σωστος... 8)
εγω τις Τi (200 / 500) τις αγορασα ιουνιο του 2001... :wink:

βασικα, βαρεθηκα να περιμενω την GeForce Ti-4200 (οι μεγαλυτερες 4400 και 4600 ηταν απλησιαστες απο τιμες... :cry: )

οσο για τις Radeon εκεινο το διαστημα σερνοντουσαν... :wink:

Ducklord
12-09-03, 13:08
Ποταπέ Χελλάνθρωπε, γειά σου.
Συμφωνώ με όσα λες, μα επέτρεψέ μου να διατηρώ αμφιβολίες για το ΧΑΛΟ. Εξάλου, δεν το έχουμε στα χέρια μας (και αν το ΕΧΕΙΣ φρόντισε να το ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΣ με τους άλλους! Άθλιε!)... Το Renegade μου εμφάνισε προβλήματα του τύπου "τρύπες στα πολύγωνα" με τους παλιούς Καταλύτες (έκδοση 3-, γύρω στην 2.2-2.3 αν θυμάμαι καλά) και όμοια προβλήματα είδα και σε άλλους τίτλους. Παράδειγμα, το Unreal Tournament περιστασιακά θα φάει τη φρίκη του και θα αρχίσει να πετάει πολύγωνα σε κουλά σημεία σαν η κάρτα να είναι καμμένη - που δεν είναι (αφού την είχα αλλάξει όταν συνάντησα το πρόβλημα) ούτε πρόβλημα θερμοκρασίας υπάρχει. Στην ίδια μοίρα μπορώ να σου πω πως έχουν βρεθεί και τουλάχιστον άλλοι 50 τίτλοι που έχω δοκιμάσει (περνάνε πολλοί απο τα χέρια μου), ενώ συνήθως οι επιδόσεις αφήνουν περιθώρια βελτιώσεων.
Σημαντικό πρόβλημα της ATI είναι το antialiasing της, το οποίο είναι έτσι φτιαγμένο ώστε να συνεργάζεται με παιχνίδια και όχι να εφαρμόζεται σε αυτά. Αυτό είναι μεν το σωστό, το εμποδίζει όμως απο το να μπορεί να λειτουργήσει σε τίτλους όπως το Longest Journey και το Grim Fandango (όπου η nVidia λειτουργεί καλύτερα ακόμη και στα χειρότερα μοντέλα της).
Δεν σου λέω πως οι ΑΤΙ είναι συνολικά χειρότερες (τέτοια έχω, τέτοια θα ξαναπάρω) μα όχι και πως είναι τέλειες. Παιχνίδια που δουλεύουν άπαιχτα στη δικιά μου και εκτοπίζουν τις αντίστοιχες νΒίδια είναι τα

Rally Championship
Splinter Cell
Rayman 3

...απο τα πιο πρόσφατα που δοκίμασα. Αυτά, απο την άλλη που ψιλο-μπουκώνουν είναι τα...

Neverwinter Nights
Warcraft III
Unreal Tournament
GTA III: Vice City

...πάντα σε σχέση με τις αντίστοιχες νΒίδια (διάολε, ακόμη και στην MX4 ενός φίλου το GTA3 πετάει ενώ εμένα μπουκώνει!)

...

Τέλος, έχω δει και κουλά προβλήματα του τύπου να έχω την 7200 και το GTA3 να πετάει μα το Vice City να μπουκώνει, και όταν χώνω την 8500 στο μηχάνημα να συμβαίνει το αντίθετο (!;!;!;!)

Φιλικά
Παπιάρχων ο τρισμέγιστος

Ducklord
12-09-03, 13:14
Α, και επειδή ξέχασα να σου πω για το MGS2, ναι, μου έτρεξε εξαρχής στην ATI και μάλιστα χωρίς το patch (!!!), γεγονός που κούφανε τους φίλους μου (!!!!!). Απο επιδόσεις όμως δεν μπορώ να σου πω γιατι παίχτηκε περίεργη περίπτωση:
Το παιχνίδι βρισκόταν σε DVD Image στον δίσκο του ΔΕΥΤΕΡΟΥ υπολογιστή μου (που είχε χώρο) και απο εκεί το έκανα mount και το εγκατέστησα στον ΠΡΩΤΟ υπολογιστή, με αποτέλεσμα να προσπαθεί να τραβά συνεχώς δεδομένα μέσω έθερνετ (!!!). Τι να σου πω λοιπόν, οτι μπούκωνε, δεν θα ήταν αντικειμενικό. Ανέφερα απλά λοιπόν πως "για να παίξει θέλει πατς" που λέει και η ίδια η εταιρία του.

Φιλικά και πάλι
Duck & Lord: Πουκάμισα... Όνλη...

xenbast_
12-09-03, 14:45
μάγκες σύντομα το χαλο στα πισάκια μας...βρίσκεται σε pregold έκδοση (δηλαδή έτοιμο να γίνει gold, να το συσκευάσουν και να το κυκλοφορήσουν!

spiros
12-09-03, 17:38
Εγώ πάντως που είδα βίντεο του HALO για PC δεν ενθουσιάστηκα...
Περισσότερο περιμένω:

Half Life 2 8O
DeusX 2
FarCry 8O
Chrome (έπαιξα το demo)

Όποιος πάρει ή αναβαθμίσει μηχάνημα τώρα, με τα παραπάνω θα το κάνει απόσβεση πολύ σύντομα...

SfH
12-09-03, 21:45
Ποταπέ Χελλάνθρωπε, γειά σου.
Συμφωνώ με όσα λες, μα επέτρεψέ μου να διατηρώ αμφιβολίες για το ΧΑΛΟ. Εξάλου, δεν το έχουμε στα χέρια μας (και αν το ΕΧΕΙΣ φρόντισε να το ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΣ με τους άλλους! Άθλιε!)...

Ntroph kai aisxos! Pisteyeis oti enas euhpolhptos poliths tou epipedou mou tha skeftotane estw kai gia ena xiliosto tou deyteroleptou na pesei se tetoia vathh me to na yponomeyei thn pneymatikh idioktisia mias toso kalhs etairias oso h Gearbox ?
Anyway, to PM kai xarhn exei ;) ;) ;)

Το Renegade μου εμφάνισε προβλήματα του τύπου "τρύπες στα πολύγωνα" με τους παλιούς Καταλύτες (έκδοση 3-, γύρω στην 2.2-2.3 αν θυμάμαι καλά) και όμοια προβλήματα είδα και σε άλλους τίτλους. Παράδειγμα, το Unreal Tournament περιστασιακά θα φάει τη φρίκη του και θα αρχίσει να πετάει πολύγωνα σε κουλά σημεία σαν η κάρτα να είναι καμμένη - που δεν είναι (αφού την είχα αλλάξει όταν συνάντησα το πρόβλημα) ούτε πρόβλημα θερμοκρασίας υπάρχει. Στην ίδια μοίρα μπορώ να σου πω πως έχουν βρεθεί και τουλάχιστον άλλοι 50 τίτλοι που έχω δοκιμάσει (περνάνε πολλοί απο τα χέρια μου), ενώ συνήθως οι επιδόσεις αφήνουν περιθώρια βελτιώσεων.

Milaw gia thn current grammh ths ATI r3xx me tous current drivers...palia...asta, eixa kati filous me rage kai de thes na deis pws kopanagame mazi ta kefalia mas sto monitor tou :p
Erm, ta "polygwna pou petaei" mou ta ekane kai h dikia mou 8500 afou gnwrise th deh (eixa vgei exw me thn parea mou...afhsa to pcaki na encodarei ki otan gyrnaw mou leei h mana mou oti anevokatevhke to reyma kamia 20-30 fores...) kai afou arxise na ta kanei...den antexe panw apo mia vdomada...
[/quote]


Σημαντικό πρόβλημα της ATI είναι το antialiasing της, το οποίο είναι έτσι φτιαγμένο ώστε να συνεργάζεται με παιχνίδια και όχι να εφαρμόζεται σε αυτά. Αυτό είναι μεν το σωστό, το εμποδίζει όμως απο το να μπορεί να λειτουργήσει σε τίτλους όπως το Longest Journey και το Grim Fandango (όπου η nVidia λειτουργεί καλύτερα ακόμη και στα χειρότερα μοντέλα της).

To AA ws leitourgia exei ta apeira probs (me ps2 postprocessing, packed textures kai polla alla...mark my words, de thes na deis poso argo einai to workaround twn fx gia na trexoun to hl2 me AA), theoritika prepei na anoigetai mono apo menu tou game. Apo kei kai pera den xerw ti akrivws ennoeis. To "stade" aa mode pou xrhsimopoieitai ton perissotero kairo einai to 4x, to opoio metafrazetai se 4xRotated Grid MultiSampling stis radeon (tis r3xx, h dikia sou kanei Rotated Grid SuperSampling) kai 4xOrdered Grid MultiSampling. Ektws apo thn sxetika megalh diafora poiothtas metaxy rotated kai ordered (me nikhth th rotated) grid, diafora den yparxei. Oi fx vevaia boroun na xrhsimopoihsoune kai supersampling alla to thema einai oti Multisampling + AF = FASTER and BETTER LOOKING than supersampling. ATM, akoma kai to limitation pou eixane ta r3xx me to AA se 16bit color exei xeperastei, kai ektws oti ta 16bit games douleyoune me AA, trwne kai promotion se 32bit ;)

Tha omologhsw pantws oti to r200 den einai ki oti kalytero apo meria ati...alla sta r3xx de nomizw na yparxei sygrish...

krge
12-09-03, 22:04
Εγώ ρε παιδιά μια nVidia TNT2 32Μb έχω, και μπορώ να πώ οτι στις απαιτήσεις μου είναι μια χαρά. :lol:

Johny
12-09-03, 22:11
Ηalo = παιχνιδάρα. Το είχα στο X-box.

Ducklord
13-09-03, 00:52
Χελλάνθρωπε, δεν χρειάζεται να σου απαντήσω. Αν εξαιρέσουμε πως σε θεωρώ ένα ποταπό σκουλίκι που δεν αξίζει να κάνει παρέα στη χειρότερη των παπιών μου (ΚΟΥΑΚ), κατά τα άλλα (ΚΟΥΑΚ) με κάλυψες πλήρως με (ΚΟΥΑΚ) τις απαντήσεις σου. Όσο για το "τι εννοούσα", ουσιαστικά (ΚΟΥΑΚ) αυτό που είπες και εσύ: οτι πρέπει να ενεργοποιείται απο ένα γκέημ (ΚΟΥΑΚ) που να το υποστηρίζει, και (ΚΟΥΑΚ) όχι να "επιβάλλεται". Απλά, η (ΚΟΥΑΚ) νβίδια τα έχει καταφέρει μια (ΚΟΥΑΚ) χαρά και με την επιβολή του (ΚΟΥΑΚ) σε ορισμένους τίτλους, ενώ (ΚΟΥΑΚ) η ΑΤΙ παίζει "με τους κανόνες" (ΚΟΥΑΚ).
Και τώρα έλα να κάνεις παρέα (ΚΟΥΑΚ) στη χειρότερη απο τις πάπιες μου γιατι (ΚΟΥΑΚ) το άκουσε και δε λέει να σκάσει. Την λένε (ΚΟΥΑΚ) Σίφερ. Για τους (ΚΟΥΑΚ) φίλους Κλώντια...

Φιλικά
Παπιάρχων ο τρισμέγιστος

LemonJelly
13-09-03, 01:21
Karakaksa me tsatises!!!! :D :D :D :D

krge
13-09-03, 04:52
Nα θεωρήσω οτι το (ΚΟΥΑΚ) είναι κάτι σαν το (ΣΤΟΠ) σε τηλεγράφημα ?? :wink:

DiO
13-09-03, 13:12
proton to HALO ine skata :P

parakato....

ego eho mia Gf 4 Ti 4400 ke boro na po oti kratai poli kala akomi otan bgi to doom 3 tha paro mallon ATI!!!

Johny
13-09-03, 14:56
Εμένα πάντως μου άρεσε πάρα πολύ το halo.

ibok
14-09-03, 09:29
Αμάν τι γίνεται εδώ μωρέεεε!!! Μεγάλη ανταπόκριση βλέπω.Τελος πάντων.
GForce 4 Ti4400 Deluxe 128mb και με τούς 45.23 Detonators kai directX9ob λαλάει ΑΨΟΓΑ.
Aλλά μην το εξελίξουμε το ΘΕΜΑ ΣΕ ΚΟΝΤΡΑ ΜΕΤΑΞΥ NVIDIA ATI κλπ κλπ,διότι δεν λέει. :oops:

spiros
14-09-03, 10:54
Γιατί δε λέει η κόντρα?
Όλους εμάς ωφελεί...

Αν και με την ευκαιρία αυτή θέλω να πω ότι απ'ότι διάβασα μάλλον έκαναν κάποιες συναντήσεις ΑΤΙ και NVIDIA για να χαλαρώσουν λίγο τα life cycles των προϊόντων τους.
Ήδη οι δυνατότητες είναι πολλές και οι developers δεν τις εκμεταλεύονται ακόμα πλήρως (εκτός από ελάχιστους βλέπε πχ Carmack).
Έτσι κι αλλιώς απ'ότι κατάλαβα τα DirectX 10 θ'αργήσουν αρκετά να βγουν....
Τα φράγκα που έπεφταν σε R&D τα τελευταία χρόνια από τις δύο εταιρείες ήταν απίστευτα.
Πλέον το hardware στον τομέα αυτό είναι αρκετα μπροστά σε σχέση με software.
Δε βλέπω δραματικές αλλαγές τα επόμενα 2 χρόνια.
Ποτέ δεν είμαι απόλυτος βέβαια. Αυτά πάντα με βάση αυτά που διαβάζω και τη λογική μου...
Μακάρι να δούμε κι άλλους να μπαίνουν στο παιχνίδι (Matrox, SiS, STM κλπ)... 8)

drtequila
14-09-03, 16:50
ναι ναι μιλατε για games και τρισδιαστατες φαντασμαγορειες...

μηχανημα 0.5 > Pceleron 266 mhz nvidia riva tnt2 m64 :( :(

+56κ pstn dialup με συνδεση ΤΕΕ

απο χριστουγεννα θα παω σε 2.8ghz με αρυς πιθανοτατα,λετε να παθω κανα σοκ ?? :roll:

ermis333
14-09-03, 18:51
Εγώ αγόρασα πριν 15 μήνες την Creative GF4 Ti 4600-128MB με μόλις 310€!!!! και είμαι υπερ-ευχαρηστημένος γιατί ακόμα και τώρα οι επιδόσεις της κάρτας μου ξεπερνούν αυτές των νέων Geforce FX (5200-5600) και ΑΤΙ 9600 PRO.

Ίσως η καλύτερη αγορά που έκανα ποτέ.....

Ducklord
14-09-03, 20:44
Ερμή, δε θα συμφωνήσω μαζί σου. Η κάρτα σου δεν υποστηρίζει DirectX 9, αντίθετα με την 9600, και έτσι δεν μπορεί να παίξει τίτλους που βασίζονται αποκλειστικά σε αυτά (όχι οτι υπάρχει κανείς αυτή τη στιγμή, λέμε τώρα!). Ταυτόχρονα, πρέπει να μετράς και τον παράγοντα `ποιότητα` όπου τα δείγματα της νΒίδια χωλαίνουν. Καλή είναι για παιχνίδια, δε λέω, μα... Μη το παρακάνουμε με συγκρίσεις.
Εντωμεταξύ, φαίνεται πως μπλέχτηκες λίγο στη σύγκρισή σου: η 9600 είναι μια ψιλοαλλαγμένη 9500 με καλύτερη αρχιτεκτονική και χειρότερες επιδόσεις, δηλαδή ένα `μέσο` μοντέλο της ΑΤΙ. Αν η 4600 σου πραγματικά μπορούσε να... επιζήσει απο τους τίτλους που μας έρχονται, θα έπρεπε να συγκρίνεται με την 9700, ΟΧΙ με την 9600!
Τέσπα, όπως και να το κάνουμε, αμφότεροι χρειαζόμαστε σύντομα αναβάθμιση (καλά, ειδικά εγώ με τον ντουρονάκο 1300 και τη Ράδιον 8500)..!

Φιλικά,
Παπιάρχοντας

SfH
14-09-03, 22:44
Γιατί δε λέει η κόντρα?
Όλους εμάς ωφελεί...

Αν και με την ευκαιρία αυτή θέλω να πω ότι απ'ότι διάβασα μάλλον έκαναν κάποιες συναντήσεις ΑΤΙ και NVIDIA για να χαλαρώσουν λίγο τα life cycles των προϊόντων τους.
Ήδη οι δυνατότητες είναι πολλές και οι developers δεν τις εκμεταλεύονται ακόμα πλήρως (εκτός από ελάχιστους βλέπε πχ Carmack).
Έτσι κι αλλιώς απ'ότι κατάλαβα τα DirectX 10 θ'αργήσουν αρκετά να βγουν....
Τα φράγκα που έπεφταν σε R&D τα τελευταία χρόνια από τις δύο εταιρείες ήταν απίστευτα.
Πλέον το hardware στον τομέα αυτό είναι αρκετα μπροστά σε σχέση με software.
Δε βλέπω δραματικές αλλαγές τα επόμενα 2 χρόνια.
Ποτέ δεν είμαι απόλυτος βέβαια. Αυτά πάντα με βάση αυτά που διαβάζω και τη λογική μου...
Μακάρι να δούμε κι άλλους να μπαίνουν στο παιχνίδι (Matrox, SiS, STM κλπ)... 8)
Symfwnw me ta perissotera. Apo thn allh h HLSL voithise arketa sthn anaptyxh dx9 games (vlepe halo (pou, h beta toulaxiston, de moiazei entypwsiakh apo grafika, mono physics exei kaloutsika), doom3, hl2, tr:aod...kai genika oti games anafera sto pro-prohgoumeno post mou :p ). Vevaia an vgei ena game pou an exei tautoxrona global stencil illumination (den einai dx9 feature to sygekrimeno, alla to dx9 to voithaei arketa logo tou 2-side stencil pou einai meros tou dx9 spec), FP textures kai ps2, logiko einai na mhn adexoun oi shmerines kartes :p To dx10 ontws tha arghsei, edw ta longhorn pou enas theos xerei pote vgainoune (h MS eixe dhlwsei ETA 2005 kai twra thn phrane pisw) tha einai based se dx9 (symfwna me thn ms panta). Apo thn allh as mhn xexname oti yparxoun kai oi ps/vs 3.0 pou einai ena arketa shmantiko (apo pleyra functionality) alla tautoxrona kai panakrivo sthn efarmogh upgrade panw sthn genia kartwn. Apo kei kai pera, anamenoume Pitou, series 5 kai XG40/41/42 ;)

ermis333
15-09-03, 02:22
Ερμή, δε θα συμφωνήσω μαζί σου. Η κάρτα σου δεν υποστηρίζει DirectX 9, αντίθετα με την 9600, και έτσι δεν μπορεί να παίξει τίτλους που βασίζονται αποκλειστικά σε αυτά (όχι οτι υπάρχει κανείς αυτή τη στιγμή, λέμε τώρα!). Ταυτόχρονα, πρέπει να μετράς και τον παράγοντα `ποιότητα` όπου τα δείγματα της νΒίδια χωλαίνουν. Καλή είναι για παιχνίδια, δε λέω, μα... Μη το παρακάνουμε με συγκρίσεις.
Εντωμεταξύ, φαίνεται πως μπλέχτηκες λίγο στη σύγκρισή σου: η 9600 είναι μια ψιλοαλλαγμένη 9500 με καλύτερη αρχιτεκτονική και χειρότερες επιδόσεις, δηλαδή ένα `μέσο` μοντέλο της ΑΤΙ. Αν η 4600 σου πραγματικά μπορούσε να... επιζήσει απο τους τίτλους που μας έρχονται, θα έπρεπε να συγκρίνεται με την 9700, ΟΧΙ με την 9600!
Τέσπα, όπως και να το κάνουμε, αμφότεροι χρειαζόμαστε σύντομα αναβάθμιση (καλά, ειδικά εγώ με τον ντουρονάκο 1300 και τη Ράδιον 8500)..!

Φιλικά,
Παπιάρχοντας

Ξέρω καλά ότι η ΑΤΙ 9600 είναι "βελτειωμένη" 9500. Αλλά αυτό με τίποτα δεν αλλάζει το ότι έκανα και γαμώ τις αγορές τότε γιατί ήδη έχω την κάρτα μου 1.5 χρόνο και ακόμα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα (Athlon XP 2200+, 1Gbram).

Επίσης ακόμα και η 9800 ΑΤΙ δεν υποστηρίζει όλες τις δυνατότητες του Directx 9!!! Εσύ χρειάζεσαι αναβάθμηση γιατί η 8500 είναι ουσιαστηκα μια GF3 από πλευράς γενιάς. Πάντως περίμενε μέχρι να βγεί η νέα παρτίδα (γενιά) από την ΑΤΙ γιατί τότε θα δείς τι σημαίνει κάρτα γραφικών. Το DX8.1 έχει μια χαρά εφέ (νερό, λάμψεις) οποτε δεν με χαλάει. Ώσπου να φτιαχτεί παιχνίδι που να υποστηρίζει όλη την γκάμα των εντολών του DX9 θα χρειαστούν τουλάχιστον 1.5-2 χρόνια οπότε δεν ανυσηχώ (τα DOOM3,HL2 δεν έχουν και τις τρομαχτικές διαφορές μεταξύ DX8.1και 9).

SfH
15-09-03, 03:26
Επίσης ακόμα και η 9800 ΑΤΙ δεν υποστηρίζει όλες τις δυνατότητες του Directx 9!!!
Vres mou MIA karta pou na ypostirizei oles ma oles tis dynatothtes tou DX7 kai na yparxei twra sthn agora...Mh leme ki oti theloume :P Karta pou na ypostirizei to 100% kapoiou API den yparxei, otan xeroume kati pou leipei as to poume, alla to na leme "den ypostirizei teliws" einai aoristo kai de mas leei tipota pou den xerame...


(τα DOOM3,HL2 δεν έχουν και τις τρομαχτικές διαφορές μεταξύ DX8.1και 9).

Ki omws to hl2 exei polles...an kai to doom3 to kovw na mhn exei kai kamia :p


Anyway, de lew, ki egw ama eixa thn karta sou twra mallon de tha phgaina gia anavathmish (prin me kanei h 9700p to quality-freak pou eimai twra) alla oi twrines kartes einia mia genia brosta ths dikias sou, gia na mhn pw miamish, and you can't deny that.

xenbast_
15-09-03, 11:00
Εγώ πάντως που είδα βίντεο του HALO για PC δεν ενθουσιάστηκα...
Περισσότερο περιμένω:

Half Life 2 8O
DeusX 2
FarCry 8O
Chrome (έπαιξα το demo)

Όποιος πάρει ή αναβαθμίσει μηχάνημα τώρα, με τα παραπάνω θα το κάνει απόσβεση πολύ σύντομα...

far cry? τι λεει αυτό;

spiros
15-09-03, 14:59
xenbast_

τσέκαρε αυτό http://www.farcry-thegame.com/ ...
Θα το βρεις και σε ξένα game sites...

Βγήκε Best of ECTS2003...

xenbast_
15-09-03, 15:10
πω ρε παιχνιδούμπα!!!! :D 8O :o

Ducklord
15-09-03, 17:19
Αδέλφια, το Χάλο (που το έχω δει μόνο σε βίντεο) δεν έκανε επιτυχία για τα γκράφικς του, μα για το γκέημπλεη, την τεχνητή ευφυία (`ντάξει μωρέ, το `έξυπνο σκρίπτινγκ` του) και την ατμόσφαιρά του. Το Φάρκραη φαίνεται κορυφαίο, μα κάποια στοιχεία του με ψιλοχαλάνε...
Εξάλλου, οι ίδιοι οι δημιουργοί του είχαν πει πως ήθελαν παιχνίδι ανταρτοπόλεμου που να εξελίσσεται σε... τροπικό θέρετρο διακοπών, έτσι, για πλάκα! Αφήστε να δούμε πως θα βγει και σαν γκέημπλεη και σενάριο, και το αποθεώνουμε μετά. Τεχνικώς πάντως, γκαμεί.
Α, και προς πλεροφόρησή σας: αν δεν απατώμαι, η εταιρία που το φτιάν` (είδς ωρέ καταγωγή;) παλιά έσιανε ντέμος υψηλής ποιότητας για την Ενβίδια. Φάρκραη λεγόταν η έντζιν που ετοίμαζαν για το νέο τους καλούδι και τους τη βίδωσε και είπαν να βασίσουν ένα γκέημ σε αυτήν. Μπορεί βέβαια να λέω μαλακίες και να επρόκειτο για το Κρόουμ (άαααλλο αυτό), μα μάλλον ορθώς τα λέγω.

Φιλικά
Finding Ducklord

Athlon_XP
15-09-03, 19:18
Μην ξεχνάτε όμως ότι και μερικά παιχνίδια χρησιμοποιούν είτε το Direct X είτε το OpenGL ή είτε και τα 2 μαζί (πχ Serious Sam: Τhe Second Encounter το οποίο για μένα είναι από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει και ακόμα το παίζω παρόλο που το έχω τερματίσει αρκετές φορές. Δηλαδή η μηχανή του πιστεύω είναι αρκετά καλή και τα γραφικά του είναι λεπτομερής παρόλο που έχουν γίνει διάφορα tests σε αυτό μεταξύ NVIDIA και ATI και είχε προβάδισμα η NVIDIA στο παιχνίδι αυτό. Πάντος εγώ που έχω την ATI Radeon 9700 Pro είμαι ευχαριστημένος και ειδικά σε αυτό το παιχνίδι το οποίο είναι και το αγαπημένο μου). Πιστεύω ότι και το OpenGL έχει δυνατότητες όπως το Direct X και αν είμαι σίγουρος τώρα πρέπει να βρίσκετε στην έκδοση 1.4.

spiros
15-09-03, 21:25
Δυστυχώς το OpenGL βρίσκεται ακόμα στο 1.4 όπως είπε και ο Athlon_XP.
Και η που...α η Microsoft έφυγε (αποσύρθηκε) και τυπικά και οριστικά απο το OpenGL...
Φόβήθηκε? Πιθανόν...
Σημείωση το OpenGL εδώ και αρκετό καιρό πάει για έκδοση 2.0
Στην έκδοσή του τώρα το OpenGL δεν είναι ανταγωνιστικό... δυστυχώς.
Κι άλλο μονοπώλιο εν'όψη...

Phat-T
16-09-03, 16:59
Since I don't have greek on this pc, english.

A lot of inaccurate and downright false information about graphics performance in this forum (some good bits too).

first check out this link to see how Nvidia's "dx9" cards cannot run half-life2 unless they operate in a "mixed dx8.1 mode". and that goes for the FX9000 too.

http://www.anandtech.com/video/showdoc.html?i=1863

anandtech is not at all sure that detonator 5 will fix these issues, they, and valve, claim that nvidia's boards cannot compete with ATI's when it comes to DX9 because some people in nvidia failed to do their research (lack of meraki, it seems). So basically, valve is telling people to stay the hell away from nvidia's FX line, that's pretty damaging in my book.

other interesting things that can be gleaned from anandtech's site:
ti4600 outperforms fx5600 ultra and radeon 9600pro+9500pro in all DX8.1 benchmarks.
9500pro is faster than 9600pro and fx5600 ultra with AA and AF turned up (the last two are more or less tied). the ti4600 comes after.

also, ATI's anti-aliasing and antistropic are MUCH higher quality than nvidia's. ATI's "Quality" setting is about 4 times cleaner than nvidias. Performance is better on ATI too, but not by as much.

conclusions: 9700pro OWNZ, as does 9500pro. FX5600 and 9600pro are so-so. ti4600 is great for the price provided you forget about AA and AF (160 with dualhead these days... much cheaper than r9600pro).

and duckman, when you make blanket statements that ATI's have this or that problem, you don't specify which boards you're speaking about... sounds like most of your problems are r8500 related. No-one in here is interested in buying one of those... I hope :). The new ones have a totaly new architecture... watch it, people get confused easily.

no, I don't work for ATI,
geforce2gts 32mb exo... klaps!

@ ADSLgr.com All rights reserved.