PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ??



Carpe_Diem_Rj
17-02-08, 23:18
Ρε παιδια μπαινω στο ιντερνετ αλλα το λαμπακι του fritzbox info δεν αναβει....τι μπορει να συμβαινει?

Το εκανα reset και απο τοτε δεν αναβει....

Επισης οποιος ξερει τουσ αριθμους dns της hol ας του γραψει παρακαλω...

nikoslykos
18-02-08, 00:29
το λαμπακι info αναβει μονο οταν κανεις firmware update η αν το ρυθμισεις αλλιως μεσω του fritz π,χ αν σηκωσεις το ακουστικο η κατι τετοιο αλλα δεν ειναι προβλημα που δεν αναβει

amelidis
18-02-08, 05:34
Το λαμπακι INFO ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΕΙ οταν κανεις update... Διαφορετικα ρυθμιζεται μεσα απο το μενου του Fritz!
By default το λαμπακι αναβει οταν το Fritz δημιουργησει ενεργη συνδεση με το Internet!!
To ιδιο προβλημα ειχα και εγω... Ενω ειχα κανονικα ιντερνετ και τηλεφωνο το συγκεκριμενο λαμπακι μια μερα εσβησε!
Αλλα αφου δεν δημιουργησε καποιο προβλημα δεν εδωσα σημασια...
Το ιδιο ξαφνικα που εσβησε, το ιδιο ξαφνικα ξαναναψε!!

nikoslykos
18-02-08, 10:54
οπως ανεφερα και πριν το info αναβει by default οταν κανεις firmware update η αν το ρθιμισεις αλλιως μεσω του μενου του φριτζ..

Carpe_Diem_Rj
18-02-08, 11:16
Kanei polles aposindeseis omws re paidia... To ekana reset kai meta apo auto oute to lampaki anavei kai kanei aposindeseis....

amelidis
18-02-08, 13:35
οπως ανεφερα και πριν το info αναβει by default οταν κανεις firmware update η αν το ρθιμισεις αλλιως μεσω του μενου του φριτζ..
Παμε παλι απο την αρχη...
Το Info Led ΑΝΑΒΟΣΒΥΝΕΙ οταν κανεις firmware update!! TOTE KAI MONO TOTE!!
Σε ολες τις αλλες περιπτωσεις οταν μενει αναμενο μπορεις να το προγραμματισεις μεσα απο το μενου του...
Εργοστασιακα ειναι ρυθμισμενο να μενει αναμενο οταν ειναι συνδεδεμενο στο ιντερνετ!!

Το γραφει και στο βιβλιαρακι της HOL αλλα και στο Manual του Fritz! (Σελ 115!)

Οταν δεν ξερουμε σιγουρα καποια πραγματα καλο ειναι να μην μιλαμε... Παραπληροφορουμε τον κοσμο και αυτο προκαλει μεγαλυτερη ζημια!

Carpe_Diem_Rj
18-02-08, 13:41
Φιλε μου το εκανα ρεσετ επομενος αφου ειναι ρυθμιζμενο να αναβει στις εργοστασιακες ρυθμισεις θα επρεπε να αναβει τωρα....!Σ εμενα δεν αναβει.
Εγω ειπα οτι αποσυνδεετε απο το ιντερνε πολλεσ φορες....εχεις καποια λυση γιαυτο?

dikal
18-02-08, 13:52
Φιλε μου το εκανα ρεσετ επομενος αφου ειναι ρυθμιζμενο να αναβει στις εργοστασιακες ρυθμισεις θα επρεπε να αναβει τωρα....!Σ εμενα δεν αναβει.
Εγω ειπα οτι αποσυνδεετε απο το ιντερνε πολλεσ φορες....εχεις καποια λυση γιαυτο?

Όταν το είχα στην εργοστασιακή ρύθμιση, άλλοτε ήταν αναμένο και άλλοτε όχι. Για να μη με μπερδεύει το έβαλα σε κάποια ρύθμιση ώστε συνήθως να είναι σβηστό, πχ να ανάβει όταν συνδέεται συσκευή usb.

Το θέμα των αποσυνδέσεων δεν (πρέπει να) έχει σχέση με το info. Στείλε στατιστικά και γράψε πληροφορίες για τη συνδεσμολογία που έχεις κάνει.

amelidis
18-02-08, 13:57
Φιλε μου το εκανα ρεσετ επομενος αφου ειναι ρυθμιζμενο να αναβει στις εργοστασιακες ρυθμισεις θα επρεπε να αναβει τωρα....!Σ εμενα δεν αναβει.
Εγω ειπα οτι αποσυνδεετε απο το ιντερνε πολλεσ φορες....εχεις καποια λυση γιαυτο?
Ναι δεν ξερω για ποιο λογο δεν αναβει, οπως δεν ηξερα για ποιο λογο δεν αναβε και το δικο μου...
Παντως υποψιαζομαι οτι ειναι σχετικο με τις αποσυνδεσεις!

Βλεπεις, εμενα δεν αναβε οταν ολη η Θεσσαλονικη ειχε προβληματα με συνεχεις αποσυνδεσεις (υπαρχει και αντιστοιχο θεμα!) αλλα τωρα που τα πραγματα εφτιαξαν αναψε και το λαμπακι...

Πιθανοτατα κανει καποιες εργασιες συντηρησης/βελτιωσης στο δικτυο της η ΗΟΛ και για αυτο ειναι το συγκεκριμενο προβλημα!!

Αφου ολα δουλευουν μη δινεις σημασια... Εμενα παντως εστω και για λιγο το λαμπακι αναψε μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων που του εκανα! Αν το δοκιμασεις παντως κανε πρωτα μπακαπ τις ρυθμισεις του ρουτερ....

Carpe_Diem_Rj
18-02-08, 14:25
Λοιπον εχω γραμμη isdn . Απο την πριζα του τηλεφωνου παει ενα καλωδιο στο spliter .Απο εκει ενα καλωδο παει στο νετμοδε και το αλλο στο fritzbox wlan.
Signal/Noise ratio dB 34 25
Line attenuation dB 41 23
Attainable data rate Kbit/s 6992 1108

Ti alla statistika thelete?

dikal
18-02-08, 16:33
Λοιπον εχω γραμμη isdn . Απο την πριζα του τηλεφωνου παει ενα καλωδιο στο spliter .Απο εκει ενα καλωδο παει στο νετμοδε και το αλλο στο fritzbox wlan.
Signal/Noise ratio dB 34 25
Line attenuation dB 41 23
Attainable data rate Kbit/s 6992 1108

Ti alla statistika thelete?

Κατ' αρχήν καλό θα ήταν να συμπληρώσεις το ADSL info στο forum.

Επειδή έχουν παρατηρηθεί προβλήματα που οφείλονται στο NetMod, κάνε τα εξής:
- Σύνδεσε το ρούτερ στην κεντρική πρίζα και αφαίρεσε οτιδήποτε συσκευές υπάρχουν στις άλλες πρίζες (τηλέφωνα - splitter - φίλτρα - τα πάντα).
- Κάνε ένα reset και μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας (πχ 5) πάρε όλη την οθόνη DSL από την οποία είδες τα στοιχεία που έστειλες, και τη διπλανή οθόνη spectrum.
- Αφαίρεσε εντελώς το NetMod και κάνε πάλι reset. Ύστερα από ίδιες ώρες λειτουργίας πάρε ξανά αυτές τις 2 οθόνες και στείλε τις εδώ και τις 4.

@ ADSLgr.com All rights reserved.