PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγή IP στον DSLAM του OTE



kitinplus4
31-05-05, 12:41
Καλημέρα,
κάπου άκουσα ότι ο DSLAM του ΟΤΕ κάνει reset τη σύνδεση κάθε 40 ώρες για ν'αλλάζει το IP address, αυτές οι 40 ΄ωρες μετράνε από τη στιγμή που συνδέεται ο κάθε χρήστης ή είναι κάποια συγκεκριμένη στιγμή κάθε μέρα ανά περιοχή;

nicksf
31-05-05, 12:55
Καλημέρα,
κάπου άκουσα ότι ο DSLAM του ΟΤΕ κάνει reset τη σύνδεση κάθε 40 ώρες για ν'αλλάζει το IP address, αυτές οι 40 ΄ωρες μετράνε από τη στιγμή που συνδέεται ο κάθε χρήστης ή είναι κάποια συγκεκριμένη στιγμή κάθε μέρα ανά περιοχή;
Αυτό γίνεται απο τον Παροχέα ( provider) και οχι απο το ΟΤΕ και γίνεται για να μην εχεις πάντα την ιδια ip address (static).

pts
31-05-05, 13:26
Και είναι κάποια συγκεκριμένη στιγμή ανεξαρτήτως σύνδεσης χρήστων.

teo_L20
31-05-05, 13:52
Δεν Το Ηξερα?!

hedgehog
31-05-05, 14:18
η Otenet τουλάχιστον αλλάζει την IP κάθε 2 μέρες και 16 ώρες... αυτό φαίνεται απο http://www.otenet.gr/hd/ > Στατιστικά Συνδέσεων... φαντάζομαι πως κάποιο ανάλογο εργαλείο θα έχουν και άλλοι IPS's

johnmara
31-05-05, 14:27
Δεν ισχύει με HOL: δεν σε αποσυνδέουν - ξανασυνδέουν για να σου αλλάξουν ΙΡ.
Η σύνδεση κόβεται μόνο από ψιλοπροβλήματα της γραμμής.
Βέβαια δεν έχεις εγγύηση ότι θα ξαναπάρεις το ίδιο ΙΡ (αφού έχεις πληρώσει για dynamic).

alefgr
31-05-05, 14:51
Αυτό γίνεται απο τον Παροχέα ( provider) και οχι απο το ΟΤΕ και γίνεται για να μην εχεις πάντα την ιδια ip address (static).

Μπά... Και static να έχεις πάλι το ίδιο σου κάνουν... Βλέπε Tellas...

alfa156
31-05-05, 15:11
λίγο άσχετο αλλα διαβάζοντας το τοπικ σας μου ήρθε. Όταν με το καλό υλοποιηθεί το IPv6 θα μπορούν να υπάρxoυν πάνω απο 10 δις IP άνα τετραγωνική ίντσα του πλανήτη Γή, τότε θα μπορει ο καθένας να έχει static ΙP μόνιμα. Δεν είναι κίνδυνος αυτός για τον χρήστη p2p?

kitinplus4
31-05-05, 15:12
Δεν με νοιάζει ν'αλλάζω IP απλά να ξέρω πότε περίπου γίνεται για να μη περνάει πχ. ένα ολόκληρο βράδυ το DC++ επειδή άλλαξε το IP στις 1.00. Έχω Teledome και κάνω ένα restart την ημέρα (νωρίς το πρωί) και απλά ήθελα να δω πότε γίνεται.

pts
31-05-05, 15:30
λίγο άσχετο αλλα διαβάζοντας το τοπικ σας μου ήρθε. Όταν με το καλό υλοποιηθεί το IPv6 θα μπορούν να υπάρxoυν πάνω απο 10 δις IP άνα τετραγωνική ίντσα του πλανήτη Γή, τότε θα μπορει ο καθένας να έχει static ΙP μόνιμα. Δεν είναι κίνδυνος αυτός για τον χρήστη p2p?

Δεν νομίζω ότι το IPv6 θα καταργήσει τις υπηρεσίες απόδοσης δυναμικών IP σε όποιον το επιθυμεί. Από την άλλη, η ευκολία απόκτησης στατικών διευθύνσεων του IPv6 θα λύσει τα χέρια πολλών. Επίσης, μην ξεχνάς ότι ένα δυναμικό δίκτυο χωρίς ασφάλεια είναι ποιο εύκολα προσπελάσιμο από κάποιο στατικό με ασφάλεια.

Εξάλου, ως την πλήρη εφαρμογή του IPv6 θα έχουν σίγουρα βελτιωθεί οι τρόποι ενίσχυσης της ασφάλειας σε σχέση με τα σημερινά δεδομένα.

chatasos
31-05-05, 15:49
Μέχρι να φτάσει το IPv6 στους χρήστες :-k

pts
31-05-05, 15:58
Μέχρι να φτάσει το IPv6 στους χρήστες :-k

Αμάν. Προσπαθησα να θέσω όσο ποιο διακριτικά γίνοταν ότι είναι πρόωρο να μιλάμε για ασφάλεια IPv6 (και μάλιστα σε σχέση με P2P) και εσύ μας το πέταξες κατακέφαλα.

stefpatra
31-05-05, 16:50
Αμάν. Προσπαθησα να θέσω όσο ποιο διακριτικά γίνοταν ότι είναι πρόωρο να μιλάμε για ασφάλεια IPv6 (και μάλιστα σε σχέση με P2P) και εσύ μας το πέταξες κατακέφαλα.


χαχαχαχα καλοοοοοοοοο :thumb_dup

hedgehog
31-05-05, 17:38
Δεν με νοιάζει ν'αλλάζω IP απλά να ξέρω πότε περίπου γίνεται για να μη περνάει πχ. ένα ολόκληρο βράδυ το DC++ επειδή άλλαξε το IP στις 1.00. η λύση στο πρόβλημά σου πιστεύω είναι το http://www.dyndns.org/ ή http://www.no-ip.com/

@ ADSLgr.com All rights reserved.