PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο Γολγοθάς μιας μετατροπής ΙSDN => PSTN



Dagalidis
18-02-08, 14:10
Eλάτε να γελάσουμε - κλάψουμε μαζί ...:sorry:

Είχα ADSL 24Μbps Over ISDN....
Xρόνιζα στα 24574 αλλά το SNR μου έκανε παιχνίδια και έπεφτε κατά διαστήματα σε 2db με αποτέλεσμα αποχρονισμός και κλείδωμα στα 17 - 20 Μbps...

Mετά από αλλαγές ζευγών προς τον ΟΤΕ και 2 μέρες συνεχών ελέγχων καταλήξαμε στην ανάγκη μετατροπής της γραμμής σε απλή αναλογική PSTN....

Ωραία μέχρι εδώ...

Δευτέρα 11/02 10 Πμ. αίτηση τηλεφωνικά στο 134 για μετατροπή σε PSTN...
Δευτέρα 11/02 14 Μμ κλήση από το 134 για επιβεβαίωση αίτησης.....
Τρίτη 12/02 10 Πμ. έμεινα χωρίς τηλέφωνο και INTERNET
Tετάρτη 13/02 ΑΠΕΡΓΙΑ :whistle:
Πέμπτη 14/02 Μούγκα στη Στρούγκα
Παρασκευή 12 Πμ. ξαφνικά βλέπω ότι έχω Τηλέφωνο και Ιntrenet.... :hmm:
Ωπα λέω .... SUPER FAST εξηπηρέτηση από τον ΟΤΕ.....

ΑΜ ΔΕ.......

Κλειδώνω στα 8/384 και διαπιστώνω πως έχω άλλου γραμμή.....:rofl:
Το δικό μου τηλεφωνο αρχλιζει από 435*** και εγώ έχω 433***

Παρασκευή 14/02 12:30μμ κάνω κλήσεις σε 121 (ΒΛΑΒΕΣ) - 134 και στα τηλέφωνα των Τεχνικών του ΟΤΕ στο οποίο ανήκω....

Διαπιστώνουμε ότι έγινε ΜΑΜΑΚΙΑ αλλά δεν μπορούν τώρα να το φτιάξουν και μου λένε να πάρω τηλέφωνο το Σάββατο το πρωί γιατί δουλεύουν και τα Σάββατα....

Παρασκευή 14/02 2:30 κάνουν φραγή κλήσεων στο δικό μου τηλέφωνο (435***) & στο τηλέφωνο του άλλου (433***), αλλά ADSL συνεχίζω να έχω σε 8/384 αντό 24/1...:down:

Σάββατο 15/02 10πμ.... Αποκατάσταση τηλεφώνου αλλά ΑDSL ΟΧΙ .... :down:

Κυριακή 16/02 ΜΟΥΓΚΑ ΣΤΗ ΣΤΡΟΥΓΚΑ......

Δευτέρα 17/02 08:30 τηλεφωνώ στο 134 και μαθαίνω ότι δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα για την αλλαγή - ολοκλήρωση του PSTN....

Eπανάληψη τηλεφώνων στους τεχνικόύς του ΟΤΕ (Κων/πόλεως ΠΑΤΡΑΣ) και μαθαίνω ότι θέλω ακόμη δύο φάσεις να ολοκληρωθεί η αλλαγή του ADSL σε PSTN....

1) Πρέπει να γινει κατάργηση της παλιάς πόρτας (Over ISDN) γιατί είναι ακόμη δεσμευμένη ....
2) Η ενημέρωση του συστήματος ότι έγινε η κατάργηση και η δέσμευση νέας πόρτας στο DSLAM Over PSTN...
3) H ενεργοποίηση της νέας σύνδεσης ....

Ολα αυτά θα γίνουν με βήματα 1ας ημέρας, άρα καλώς εχόντων των πραγμάτων, Ιντερνετ θα έχω από ΠΕΜΠΤΗ 21/02 και βλέπουμε.....:down::sorry:

Και σας ρωτώ .....
Μετά από ΟΛΑ ΑΥΤΑ έχει κανείς την διάθεση να κάνει μετροπή της γραμμής του ???????

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΧΡΕΩΣΗ 29.90 euro στον επόμενο λογαριασμό ......

ΑΝΤΕ να κόψω μετά από ΟΛΑ ΑΥΤΑ το ΚΑΠΝΙΣΜΑ.....:nono:

cyberten
18-02-08, 15:18
Επειδή κι εγώ ρώτησα για τη δική μου περίπτωση για μετατροπή, αναφέρω ότι το διάστημα που μου έδωσαν για να γίνουν όλα ήταν πιο μεγάλο από αυτό που αναφέρεις. Άρα είσαι τυχερός! Έπειτα μήπως, λέω μήπως, συμβαίνει το ίδιο και για τη χρέωση της μετατροπής; Ίσως αν ζητήσεις μετατροπή ISDN --->PSTN & ADSL δεν σου χρεώνουν τη μετατροπή;:hmm:

Φυσικά δεν θα σου πουν τίποτα από το τηλέφωνο στο 134, θα το δεις στο λογαριασμό. Αν είμαι σωστός, στείλε μου μήνυμα - θα περιμένω!

Καλή τύχη ό,τι κι αν συμβεί!

crmaris
19-02-08, 10:31
σε μένα κάνανε ένα μήνα και κάτι ψηλά για την μετατροπή από ISDN σε PSTN. Καλή υπομονή σου εύχομαι.

Dagalidis
19-02-08, 16:29
UPDATE: 19/02 11:30 Διακοπή - κατάργηση ΑDSL over ISDN και Εκδοση εντολής για σύνδεση Over PSTN....

O Υπάλληλος των τεχνικών του ΟΤΕ μου είπε ότι ΣΗΜΕΡΑ ή Αυριο θα έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή μου,,,,
Για σήμερα δε το βλέπω αφού τώρα η ώρα είναι 15:30 και το MODEM δεν έχει χρονίσει ακόμη.....:sorry:

Για να δούμε ΑΥΡΙΟ.... :hmm:

Dagalidis
20-02-08, 10:21
UPDATE 20/02 09:15

Εχουν δεσμεύσει PORT για την ADSL μου, και το μόνο που μένει είναι η διαδικασία της καλωδίωσης - σύνδεσης μέσα στο DSLAM του ΟΤΕ..

Λέτε να πάρω γραμμή σήμερα ???? :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.