PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλες 2 αποριες για το cisco mou



netstorm
18-02-08, 15:37
αν δωσω show ip route μου βγαζει τα directed connected δικτυα που εχω και μετα αυτο
S* 0.0.0.0/0 is directly connected, Dialer0

τι σημενει???οτι πακετο παρει με οποιαδηποτε ιp να το στειλει στο dialer???



δευτερη απορια θελω να κανω ενα vpn και να μπορω να συνδεομαι απο εξω στο δικτυο μου.το ιos μου το σηκωνει μεχρι και 4 ατομα πανω σε vpn.τη θα επιλεξω ομως site-to site ,easy vpn remote,easy vpn server?πιο απο τα 3???ιp exo dynamic.

οταν αλλαζει ιp to router βλεπω οτι πεφτει και το interface ειναι σωστο αυτο???και ξανασικωνετε.

ευχαριστω πολυ.

jimakosb
18-02-08, 20:57
α) Το S* 0.0.0.0/0 is directly connected, Dialer0 είναι το default route δηλαδή ότι IP και να ζητήσεις σαν destination address θα "φύγει" από τον Dialer0.

β) Πρέπει να έχεις advance IP service IOS ή καλύτερο γιά να κάνεις VPN.
Γιά site-to site VPN πρέπει να έχεις 2 routers, αν θές να συνδέεισαι με το LAPTOP πρέπει να κάνεις το router vpn server και στο LAPTOP να τρέχεις VPN Client. (Στά πιό κάτω Links θα βρείς).
Η Static IP είναι απαραίτηση για την σωστή λειτουργία, αλλά νομίζω ότι υποστηρίζει και DDNS.
Το SDM θα σε βοηθήσει πολύ.

Φιλικά

cprotopapas
22-02-08, 10:07
Το SDM θα σε βοηθήσει πολύ.

ΜΑΚΡΥΑ απο το SDM.

toubano123
23-02-08, 17:41
αν δωσω show ip route μου βγαζει τα directed connected δικτυα που εχω και μετα αυτο
S* 0.0.0.0/0 is directly connected, Dialer0

τι σημενει???οτι πακετο παρει με οποιαδηποτε ιp να το στειλει στο dialer???

ακριβώς (destination IP τσεκάρει μόνο όμως).



δευτερη απορια θελω να κανω ενα vpn και να μπορω να συνδεομαι απο εξω στο δικτυο μου.το ιos μου το σηκωνει μεχρι και 4 ατομα πανω σε vpn.τη θα επιλεξω ομως site-to site ,easy vpn remote,easy vpn server?πιο απο τα 3???ιp exo dynamic.


Κανένα, είσαι dynamic. Μόνο αν παιξεις με κάποιιο dynamic dns provider και remote access vpn (με τον VPN client).


οταν αλλαζει ιp to router βλεπω οτι πεφτει και το interface ειναι σωστο αυτο???και ξανασικωνετε.

ευχαριστω πολυ.

ναι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.