PDA

Επιστροφή στο Forum : αγορα win



ANDREASOMAGEIRAS
18-02-08, 17:32
για αγορά wicdows τι έχει να πει η κοινότητα ;

vista, xppro ή xphome ;

αν αγοράσω xp αγγλική έκδοση μπορώ να το γυρίσω σε ελληνικά ; είναι καλύτερα τα αγγλικά xp ; ή είναι μύθος ;

deniSun
18-02-08, 17:56
win XP pro 64bit με SP2
δεν υπάρχει διαφορά Αγγλ.-Ελλ. έκδοσης

Umbra
18-02-08, 18:08
Φανταζομαι οτι για το αν θα βαλεις vista εξαρταται και το συστημα που εχεις....
Αν δλδ μπορει να τα σηκώσει...

ANDREASOMAGEIRAS
18-02-08, 18:26
Umbra
vista ή xp λόγω του ότι ακούω και διαβάζω συνεχώς πως είναι αποτυχία της microsoft η έκδοση vista με κανει να έχω επιφυλάξεις. όσο για τα γραφικά τους, με αφήνουν αδιάφορο, σταθερότητα θέλω



denis1276
(win XP pro με SP2) υπάρχει μήπως καμία έκδοση (με το ανάλογο κόστος φυσικά) που να υποστηρίζει και 32bit και 64bit συστήματα;

CatMarg
18-02-08, 18:29
win XP pro 64bit με SP2
δεν υπάρχει διαφορά Αγγλ.-Ελλ. έκδοσηςΣυμφωνώ κ επαυξάνω!:oneup::oneup::oneup:

deniSun
18-02-08, 19:22
Umbra
vista ή xp λόγω του ότι ακούω και διαβάζω συνεχώς πως είναι αποτυχία της microsoft η έκδοση vista με κανει να έχω επιφυλάξεις. όσο για τα γραφικά τους, με αφήνουν αδιάφορο, σταθερότητα θέλω



denis1276
(win XP pro με SP2) υπάρχει μήπως καμία έκδοση (με το ανάλογο κόστος φυσικά) που να υποστηρίζει και 32bit και 64bit συστήματα;

Οι εκδόσεις των ΧΡ είναι διαφορετικές για 32 και 64.
Δεν μπορείς να τις πάρεις μαζί σε ένα προϊόν.

Nikos_Mpl
18-02-08, 19:28
Φιλε για τι χρηση τα θες κ τι συστημα εχεις? Εγω προσωπικα θα εβαζα vista καθαρα κ μονο επειδη οδηγουνται εκει τα πραγματα,δλδ οκ,καλα τα ΧΡ,αλλα αν το συστημα σου μπορει να τα σηκωσει,γιατι να μη τα βαλεις?Μια χαρα ειναι,εγω με τοσο παλιο pc (δες υπογραφη, κατω) κ δεν εχω παραπονο.
Απο κει κ περα,ειχα κανει ενα θεμα για 64 ή 32? Το αποτελεσμα ηταν ασπρο=μαυρο. Ο καθενας ελεγε τα δικα του,αλλοι οτι απλα οσα δεν ειναι 64 bit δε θαχεις τα οφελη,κατι που δε μας νοιαζει,αλλοι οτι οταν δεν υπαρχει συμβατοτητα θαχεις κ προβλημα,δλδ με πιο παλια προγραμματα στα 12 bit Που στα 32 bit windows παιζουν,ενω στα 64 οχι. κ αυτο ειναι κατι που μας νοιαζει. Γιαυτο αν εχεις την ανεση να ψαχνεις κ την ευχερεια κ τον τροπο ισως αξιζει να βαλεις 64. Εγω θα το δοκιμαζα. Αν ομως απλα θες να κανεις μια δουλεια κ τελος,κ να μην ασχολεισαι με το pc στα φορουμς,να ψαχνεις να βρεις ακρη κλπ,τοτε χεστο καλυτερα νασαι ησυχος.

Patentman
18-02-08, 19:46
Εμ θελει περισσοτερα στοιχεια περι του υλικου που εχεις, συμπεριλαμβανομενων των περιφερειακων ;) αλλά και τι χρηση θα κανεις.
Ενα ποσοστο υλικου δεν παιζει σε Vista ή σε 64bit.

Αν εχεις παλια προγραμματα τα οποια εχεις αγορασει (και δεν παιζουν σε Vista σωστα ή καθολου) και πολλα αλλα.

Σαν γενικη και fail safe απαντηση το λειτουργικο που τα κανει ολα και συμφερει αυτη την στιγμη ειναι τα windows XP Pro.
Ολα τα αλλα ολο και καπου θα κολλησουν, τα XP Pro οχι.

Οσο για επιδοσεις τα XP Pro εχουν το πανω χερι εναντι στα Vista.
Σε σχεση τωρα το 32bit με το 64bit δεν υπαρχει διαφορά οσο αφορά σε κανονικη χρηση ενος οικιακου χρηστη.

dchatz
18-02-08, 20:32
Και εγώ αναρωτιέμαι για το ποια version των windows είναι η καλύτερη από πλευράς σταθερότητας, ασφάλειας, ταχύτητας κλπ.
Αλλά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που πρέπει να συνεκτιμηθούν.
Αρχικά μιλάμε για υπολογιστή με core2duo για office, internet, video editing, video play, video encoding.
Έχουμε τι εξής επιλογές σε λειτουργικό.
1. Windows XP pro 32 bit.
2. Windows XP pro 64 bit.
3. Windows 2003 server 32 bit
4. Windows 2003 server 64 bit

A ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
Ποιό από τα 1 εως 4; _____________________
Β ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Αν ο επεξεργαστής είναι P4 32 bit
Ποιό από τα 1 εως 4; _____________________
Γ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Αν ο επεξεργαστής είναι C2D και θέλουμε και Autocad
Ποιό από τα 1 εως 4; _____________________
Δ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Αν ο επεξεργαστής είναι P4 32 bit και θέλουμε και Autocad
Ποιό από τα 1 εως 4; _____________________

Ας βάλουμε και τα vista στο παιγνίδι.
5. Vista 32 bit
6. Vista 64 bit

E ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
Ποιό από τα 1 εως 6; _____________________
ΣΤ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Αν ο επεξεργαστής είναι P4 32 bit
Ποιό από τα 1 εως 6; _____________________
Ζ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Αν ο επεξεργαστής είναι C2D και θέλουμε και Autocad
Ποιό από τα 1 εως 6; _____________________
Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Αν ο επεξεργαστής είναι P4 32 bit και θέλουμε και Autocad
Ποιό από τα 1 εως 6; _____________________

Μερικά ακόμα ερωτήματα.
Η τελευταία version των windows πριν τα vista (ΝΤ 5.2 νομίζω λέγεται) ποια είναι;
Έχουν κάποιο πλεονέκτημα τα SERVER 2003 σε σχέση με τα XP PRO για οικιακό (αλλά γνώστη του αντικειμένου) χρήστη;
32 bit ή 64bit σε core2duo έχουν διαφορά;

Patentman
18-02-08, 20:37
Αν θελεις autocad και εκτυπωσεις, σκαναρισματα κτλ ξεκινα απο τα απλα.
Ριξε μια ματια στο αν υπαρχουν drivers για 64bit.

Για μενα οπως ειπα δεν αξιζει η ολη φασαρια και "τρελα" ή "μοδα" του 64bit οταν αυτο δεν εχει καθιερωθει και δεν εχει παρει πανω του ολη την υποστηριξη (υλικου, προγραμματων, περιφερειακων, κτλ).

Σιγα μην κανω τον μοδατο οταν υπαρχει κατι που τρεχει αξιοπιστα, απροβληματιστα και χαλαρα (αλλά γρηγορα ομως) τα παντα.

dchatz
18-02-08, 22:58
Έχουν κάποιο πλεονέκτημα τα SERVER 2003 σε σχέση με τα XP PRO για οικιακό (αλλά γνώστη του αντικειμένου) χρήστη (σταθερότητα, ταχύτητα);

Σε αυτή την ερώτηση υπαρχει κάποια απάντηση;

Patentman
18-02-08, 23:03
Τα windows SERVER 2003 δεν ειναι για οικιακη χρηση.

Μετα παμε στο αλλο ζητημα.
Τα XP Pro ειναι σταθεροτατα απο το SP1 και μετα.
Εαν εχεις προβλημα ασταθειας τοτε ειναι δυο τα τεινα:
α) προβλημα υλικου/οδηγων. Θα παρουσιαζει ασταθεια με οποιοδηποτε λειτουργικο.
β) προβλημα εφαρμογων, οπως Alcohol κτλ. Παλι ισχυει το ιδιο.

Τα XP Pro ειναι σταθεροτατα και οποιος σου πει το αντιθετο σημαινει πως ειτε διαλεξε λαθος υλικο, ειτε λαθος λογισμικο.

Ξεκινα απο ενα memtest, μετα πηγαινε σε αλλα τεστ και τελος κοιταξε και την διαχειριση συσκευων.

dchatz
18-02-08, 23:24
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα σταθερότητας.
Ρώτησα γιατί έχω ακούσει για τα πλεονεκτήματα των NT 5.2 based (server 2003) λειτουργικών έναντι των NT 5.1 based (win XP).
Μάλιστα έχουν βγει και οδηγοί (how to turn server 2003 into a desktop system) στο internet μόνο γι' αυτό το λόγο.

ANDREASOMAGEIRAS
19-02-08, 22:52
Nikos_Mpl

mb: asusP5P800
cpu: P4 prescott 3Ghz
ram: 4x512mb ddr
vga: msi fx5900 128mb (AGP)
Hdd: 160GB WD (SATA)
Hdd: 250GB WD (SATA)
Hdd: 20GB WD (PATA)
;;;;;;;Router: 3crwr101a-75;;;;;;;
1 το θέμα μεταξύ 32 bit ή 64bit είναι καθαρά για το πόσο μνήμη βλέπει το κάθε λειτουργικό
2 το σύστημα σήμερα αποτελείτε από τα παραπάνω υλικά το οποίο θα αναβαθμιστεί εν ευθετο χρόνω (όταν μπορέσω δηλαδή να κάνω ριζική και μεγάλη αναβάθμιση)
3 τα win xp θα πωλούνται ως τον ιούλιο ακούγετε (αν τα πάρω δεν πρέπει να το κάνω όσο είναι καιρός; )

ZAGNA
20-02-08, 00:03
Vista εάν φυσικά αντέχει το pc σου

ANDREASOMAGEIRAS
20-02-08, 00:07
ZAGNA

κάτω από το avatar και τα στοιχειά μας εμφανίζετε ένα κόκκινο "γρανάζι" που λέει πως είμαι κακός για την ανθρωπότητα μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι έγκλημα κάναμε και γίναμε επικηρυγμένοι;

Skaf
20-02-08, 00:16
ZAGNA

κάτω από το avatar και τα στοιχειά μας εμφανίζετε ένα κόκκινο "γρανάζι" που λέει πως είμαι κακός για την ανθρωπότητα μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι έγκλημα κάναμε και γίναμε επικηρυγμένοι;

Πού λέει ότι είσαι κακός;;
Το γρανάζι σημαίνει ότι συμμετέχεις στο Folding@Home.

ANDREASOMAGEIRAS
20-02-08, 00:23
λάθος μετάφραση:sorry::sorry::sorry::sorry:


λάθος μετάφραση

άσε, είμαι σκράπας με το αγγλικό, ρώτησα τη γυναίκα μου τι θα πει αυτό που εμφανίζετε όταν πας το ποντίκι πάνω στο γρανάζι και μου απάντησε "κακός για την ανθρωπότητα"
-είχε τα νεύρα της- και μου την έφερε:cry::cry::cry:

ZAGNA
20-02-08, 00:24
ZAGNA

κάτω από το avatar και τα στοιχειά μας εμφανίζετε ένα κόκκινο "γρανάζι" που λέει πως είμαι κακός για την ανθρωπότητα μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι έγκλημα κάναμε και γίναμε επικηρυγμένοι;


σου απάντησα σε pm

CatMarg
20-02-08, 03:05
λάθος μετάφραση:sorry::sorry::sorry::sorry:


λάθος μετάφραση

άσε, είμαι σκράπας με το αγγλικό, ρώτησα τη γυναίκα μου τι θα πει αυτό που εμφανίζετε όταν πας το ποντίκι πάνω στο γρανάζι και μου απάντησε "κακός για την ανθρωπότητα"
-είχε τα νεύρα της- και μου την έφερε:cry::cry::cry:Συγγνώμη αλλά ξεκαρδίστηκα!:rofl::rofl::rofl::lol:

axinosgr
20-02-08, 04:34
λάθος μετάφραση:sorry::sorry::sorry::sorry:


λάθος μετάφραση

άσε, είμαι σκράπας με το αγγλικό, ρώτησα τη γυναίκα μου τι θα πει αυτό που εμφανίζετε όταν πας το ποντίκι πάνω στο γρανάζι και μου απάντησε "κακός για την ανθρωπότητα"
-είχε τα νεύρα της- και μου την έφερε:cry::cry::cry:

Γνώμη μου είναι αφού τα αγγλικά δεν είναι το δυνατό σημείο σου πάρε Ελληνικά windows είτε αυτά είναι xp είτε είναι vista...;)

ZAGNA
20-02-08, 09:26
Σωστός ο φίλος μας !

ANDREASOMAGEIRAS
21-02-08, 16:50
προς axinosgr
Γνώμη μου είναι αφού τα αγγλικά δεν είναι το δυνατό σημείο σου πάρε Ελληνικά windows


ή να αλλάξω γυναίκα :whistle::whistle::whistle:

CatMarg
21-02-08, 18:49
προς axinosgr
Γνώμη μου είναι αφού τα αγγλικά δεν είναι το δυνατό σημείο σου πάρε Ελληνικά windows


ή να αλλάξω γυναίκα :whistle::whistle::whistle::offtopic:Γιατί,αν αλλάξεις γυναίκα,λες να διορθωθούν τ'αγγλικά σου?:p

ANDREASOMAGEIRAS
21-02-08, 19:02
CatMarg
ούτε μια πλάκα δεν μπορούμε να κάνουμε:sorry:

CatMarg
21-02-08, 19:11
@ ANDREASOMAGEIRAS Μα κ εγώ πλάκα έκανα...:)

ANDREASOMAGEIRAS
21-02-08, 20:29
:sorry::whip:

Wintopia
23-02-08, 15:17
Αν δεν έχεις δυνατό σύστημα και ειδικά τουλάχιστον 80GB σκληρό και τουλάχιστον 2GB μνήμη μην βάλεις τα Vista (μην δίνεις σημασία στις απαιτήσεις που λέει η Microsoft ότι έχουν τα Vista, άμα τα πάρεις βάσει αυτών θα έχεις Vista αλλά όχι υπολογιστή). Επίσης δεν θα σου πρότεινα 64-bit καθώς μάλλον θα έχεις πρόβλημα με Drivers και εκτός αυτού δεν σου δίνουν και τίποτα παραπάνω καθώς οι εφαρμογές για 64-bit είναι ελάχιστες και οι εφαρμογές που είναι φτιαγμένες για 32-bit τρέχουν μεν σε 64-bit αλλά δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν την διάφορα μεταξύ 64-bit και 32-bit οπότε στο τέλος το όφελος του να έχεις 64-bit είναι ελάχιστο έως μηδενικό και έχεις και πρόβλημα με τους drivers. Η μόνη περίπτωση που θα σου πρότεινα 64-bit είναι αν θέλεις να τρέξεις επαγγελματικές εφαρμογές που χρείαζοντε πολύ μεγάλη Ram.

Nikos_Mpl
23-02-08, 20:18
Αν δεν έχεις δυνατό σύστημα και ειδικά τουλάχιστον 80GB σκληρό και τουλάχιστον 2GB μνήμη μην βάλεις τα Vista (μην δίνεις σημασία στις απαιτήσεις που λέει η Microsoft ότι έχουν τα Vista, άμα τα πάρεις βάσει αυτών θα έχεις Vista αλλά όχι υπολογιστή). Επίσης δεν θα σου πρότεινα 64-bit καθώς μάλλον θα έχεις πρόβλημα με Drivers και εκτός αυτού δεν σου δίνουν και τίποτα παραπάνω καθώς οι εφαρμογές για 64-bit είναι ελάχιστες και οι εφαρμογές που είναι φτιαγμένες για 32-bit τρέχουν μεν σε 64-bit αλλά δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν την διάφορα μεταξύ 64-bit και 32-bit οπότε στο τέλος το όφελος του να έχεις 64-bit είναι ελάχιστο έως μηδενικό και έχεις και πρόβλημα με τους drivers. Η μόνη περίπτωση που θα σου πρότεινα 64-bit είναι αν θέλεις να τρέξεις επαγγελματικές εφαρμογές που χρείαζοντε πολύ μεγάλη Ram.


Απο τη στιγμη που εχουν ιδια τιμη τα 64 με τα 32,κ αν υποθεσουμε οτι με drivers του pc,δλδ κεντρικης μοναδας δεν εχει προβλημα,γιατι να μην ταβαλει?το λειτουργικο ειναι κατι που μενει σε σχεση με αλλα πραγματα...

ANDREASOMAGEIRAS
23-02-08, 22:23
παιδιά με αυτή την σύνθεση δεν νομίζω τρέχει vista

mb: asusP5P800
cpu: P4 prescott 3Ghz
ram: 4x512mb ddr
vga: msi fx5900 128mb (AGP)
Hdd: 160GB WD (SATA)
Hdd: 250GB WD (SATA)
Hdd: 20GB WD (PATA)

αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να "δει" το pc μου 4g ή και 8g ram
και έχω ακούσει πως μόνο 64bit λογισμικό "βλέπει" πάνω από 3g ram

notios7
23-02-08, 22:58
πρεπει να τρεχει μεχρι χομε πριμιουμ.για παραπανω καρτα γραφικων.η ατι 1950 προ ειναι μια χαρα αν την βρεις

Patentman
23-02-08, 23:46
παιδιά με αυτή την σύνθεση δεν νομίζω τρέχει vista

mb: asusP5P800
cpu: P4 prescott 3Ghz
ram: 4x512mb ddr
vga: msi fx5900 128mb (AGP)
Hdd: 160GB WD (SATA)
Hdd: 250GB WD (SATA)
Hdd: 20GB WD (PATA)

αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να "δει" το pc μου 4g ή και 8g ram
και έχω ακούσει πως μόνο 64bit λογισμικό "βλέπει" πάνω από 3g ram

Tι να τα κανεις 4GB και ποσο μαλλον 8GB........................

Εσυ ξες, τεσπα.

Αυτο το μηχανακι 99.99% δεν τρεχει 64bit. Και αυτο γιατι 99.99% ο επεξεργαστης ειναι s478.

ANDREASOMAGEIRAS
24-02-08, 02:12
Patentman

όχι αυτό το μηχανάκι δεν τρέχει και ούτε θα τρέξει ποτέ 64bit
απλά σε λίγο καιρό θα παίξει αναβάθμιση και αυτό θα μείνει
για 32bit λειτουργικά και μάλλον μόνο για linux



επί της ευκαιρίας έχεις μήπως ηδέα τι είναι αυτό?
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=178492

@ ADSLgr.com All rights reserved.