PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για adsl



loukasz
19-02-08, 06:54
Μένω Πειραιά και στο διαμέρισμα μου δεν υπάρχει υποδοχή για τηλέφωνο. Λογικά δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή στο σπίτι. Ο σπιτονοικοκύρης μου είπε ότι θα φέρει ηλεκτρολόγο να μου περάσει καλώδιο. Αυτό ποιος το αναλαμβάνει κανονικά? Ο ΟΤΕ(οποιαδήποτε άλλη εταιρία) ή αυτός που μένει στο σπίτι?

Είχα κάνει αίτηση στη hol (πρόγραμμα cosmos) μου στείλανε εξοπλισμό αλλά έλειπα και έγινε επιστροφή. Ανήκω στο ιδιόκτητο δίκτυο κ περιλαμβάνει κ τηλέφωνο. Μέτα από πολλή καιρό επειδή δεν γινόταν τίποτα είπα να πάω στον ΟΤΕ για τηλεφωνική γραμμή κ για internet κάπου θα κατέληγα. Παράλληλα με πήραν τις προάλλες τηλέφωνο από την hol και με ρώτησαν αν το θέλω ακόμα. Ο εξοπλισμός έχει σταλεί ξανα.

Τώρα υπάρχει αίτηση στον ΟΤΕ για τηλεφωνική γραμμή κ στη hol για τηλέφωνο και internet.
Τι να κάνω εγώ???:worthy::worthy:

LiveTVRadio
19-02-08, 09:31
Μένω Πειραιά και στο διαμέρισμα μου δεν υπάρχει υποδοχή για τηλέφωνο. Λογικά δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή στο σπίτι. Ο σπιτονοικοκύρης μου είπε ότι θα φέρει ηλεκτρολόγο να μου περάσει καλώδιο. Αυτό ποιος το αναλαμβάνει κανονικά? Ο ΟΤΕ(οποιαδήποτε άλλη εταιρία) ή αυτός που μένει στο σπίτι?

Είχα κάνει αίτηση στη hol (πρόγραμμα cosmos) μου στείλανε εξοπλισμό αλλά έλειπα και έγινε επιστροφή. Ανήκω στο ιδιόκτητο δίκτυο κ περιλαμβάνει κ τηλέφωνο. Μέτα από πολλή καιρό επειδή δεν γινόταν τίποτα είπα να πάω στον ΟΤΕ για τηλεφωνική γραμμή κ για internet κάπου θα κατέληγα. Παράλληλα με πήραν τις προάλλες τηλέφωνο από την hol και με ρώτησαν αν το θέλω ακόμα. Ο εξοπλισμός έχει σταλεί ξανα.

Τώρα υπάρχει αίτηση στον ΟΤΕ για τηλεφωνική γραμμή κ στη hol για τηλέφωνο και internet.
Τι να κάνω εγώ???:worthy::worthy:

( οπου ειναι τα δυσκολα, μην περιμενεις απο εναλλακτικους να περνανε καλώδια, άλλωστε μόνο ο ΟΤΕ έχει δικαίωμα να σκάβει.)
Καλώδιο μέχρι το σπιτι σου φέρνει ο ΟΤΕ. Καλώδιο απο κάτω το σπιτι μέχρι το διαμέρισμα βάζει ο ιδιοκτητης με δικά του έξοδα.
Επομένως προτείνω να ξεκινάτε με οτε και αφου γινει η γραμμή ΟΚ, και αφου το σκεφτειτε καλα καλα και τουλάχιστον για 1 εβδομαδα διαβάζοντας αρθρα εδω στο adslgr , αποφασιζετε αν θα πατε σε εναλλακτικο.

loukasz
20-02-08, 01:46
Πες τα καλώδια θα μου τα φέρει ο ιδιοκτήτης. Την αίτηση στον ΟΤΕ να μην την ακυρώσω και να πάω κατευθείαν στην HOL. Γιατί να πληρώνω και σύνδεση τηλεφωνικής γραμμής αφού μετά θα μπω στο ιδιόκτητο?

Επίσης άμα βάλω το τηλ του ΟΤΕ και conn-x στα 24mbps τον πρώτο μήνα τη λογαριασμός θα μου έρθει?
35+15+15 + 29.90+29.90 ? + router αν αγοράσω extra
(τηλ) (internet)
Οι χρεώσεις που έγραψα είναι σωστές?
*Εκεί που είμαι με καλύπτουν όλες οι εταιρίες στο ιδιόκτητο δίκτυο τους

@ ADSLgr.com All rights reserved.