PDA

Επιστροφή στο Forum : Username k pass



kagelar
01-06-05, 05:48
Επειδή είμαι νέος ακόμη στην DSL θέλω να δω αν κα΄ποια πράγματα είναι ΄'η όχι όπως τις dial-up.

Αν σου πάρει κάποιος τον κωδικό και το username μ πορεί να μπει με τον δικό σου λογαριασμό on line από όπου θέλει?

σε μας τουτς χρήστες forthnet είναι της μορφής username.pop....το pop διαφέρει ανάλογα με την περιοχή...μήπως ελέγχεται αυτό κ συνδυάζεται με την προέλευση της κλήσης και μπλοκάρει αν δεν συμφωνούν?

αν πάει κάποιος να μπει με στοιχεία κα΄ποιου ο οποίος είναι on-line τότε τι του βγάζει του πρώτου?

nxenos
01-06-05, 08:12
Απλα αν μπει καποιος με το δικο σου το pass και το username οταν πας να ανοιξεις το pc δεν θα μπορεις να μπεις εσυ,και δεν θα μπορεις για οση χρονικη διαρκεια ειναι ο αλλος μεσα.Στο δευτερο ερωτημα σου,μπορεις να μπεις απο οποιοδηποτε pc εχεις προσβαση.

wintech2003
01-06-05, 08:17
kagelar

Όποιος έχει πρόσβαση ADSL από τον ΟΤΕ μπορει χρησιμοποιόντας το username/pass σου να μπει στο Internet. Φυσικά κατα την διάρκεια που ειναι εκείνος μέσα, δεν μπορεις να μπεις εσυ. Αυτός δεν θα δει κανενα μήνυμα, ούτε θα τον πετάξει έξω.

Για την forthnet ισχύει αυτο με το pop που αντιστοιχεί στην περιοχή, αλλα δεν παιζει ρόλο μιας και η σύνδεση απο οποιοδήποτε σημείο της Ελλάδας γίνεται σε κάποιον απο τους BBRAS στην Αθήνα ή στην Θεσσαλονικη και οχι στα POPs του κάθε provider που εχει στον κάθε νομο.

ZORO
01-06-05, 17:42
Να πω ότι δεν χρειάζετε καν να έχει adsl πρόσβαση αφού ο κωδικός και το user name κάποιου χρήστη dsl ισχύουν και για dialup σύνδεση pstn ή isdn. Φυσικά αυτό γίνεται για να μπορεί ο συνδρομητής του ISP να μπει στο Internet εάν έχει πρόβλημα η dsl γραμμή του.
Στην forthnet απλώς διαφέρει λίγο το username που πρέπει να βάλεις εάν θελήσεις να μπεις με dialup.
Όσον αφορά αυτό με την περιοχή φυσικά και δεν σου μπλοκάρει την σύνδεση εάν κάνεις login από διαφορετική περιοχή, αφού η σύνδεση αφορά το συγκεκριμένο χρήστη και όχι συγκεκριμένο μέρος.
Έαν δηλαδή εγώ πάω διακοπές στην Κρήτη δεν μπορεί να μου πει ότι δεν έχω δικαίωμα να χρησιμοποιώ τον λογαριασμό μου από εκεί, επειδή δεν είναι η μόνιμη μου κατοικία.
Απλά πριν από χρόνια είχα διαβάσει σε περιοδικό του χώρου ότι κάποιος χρήστης που ήταν διακοπές και χρησιμοποίησε τον λογαριασμό του από άλλη πόλη, ότι η forthnet επικοινώνησε μαζί του την επόμενη μέρα για να επιβεβαιώσουν ότι όντως ήταν ο ίδιος που χρησιμοποίησε τον λογαριασμό του και όχι κάποιος που έκλεψε τον κωδικό του.
Τώρα εάν αυτό ήταν μια μεμονωμένη ενέργεια κάποιου πολύ ευσεινήδητου υπαλήλου της forthnet η συνηθισμένη πρακτική της εταιρίας σε ανάλογες περιπτώσεις δεν ξέρω να σου απαντήσω.

dantouan
01-06-05, 18:00
Μην ξεχναμε οτι οι περισσοτεροι, (μαλλον ολοι), οσοι εχουν adsl, ειναι 24/7 συνδεδεμενοι οποτε λιγο δυσκολο να μπει καποιος με "κλεμενο" password.
Επισης σε περιπτωση που δεν μπορεις να μπεις με τον κωδικο σου, με ενα τηλεφωνο στην τεχνικη υποστηριξη του provider σου θα λυθει αμεσα το προβλημα.

Υ.Γ.: Αυτο με τον κωδικο συνηθως ισχυει για usb modems καθως στα ethenet μια φορα βαζεις τον κωδικο σου στο web configurator και τον ξεχνας.(ετσι εχει γινει με μενα και δεν τον θυμαμαι πια... :lol:)

ndan_gr
01-06-05, 19:25
εγώ δοκίμασα με τα στοιχεία ενός φίλου μέχρι να ενεργοποιηθεί το demo, και δεν κατάφερα να συνδεθώ

kagelar
02-06-05, 01:40
Υ.Γ.: Αυτο με τον κωδικο συνηθως ισχυει για usb modems καθως στα ethenet μια φορα βαζεις τον κωδικο σου στο web configurator και τον ξεχνας.(ετσι εχει γινει με μενα και δεν τον θυμαμαι πια...

και μένα μου έτυχε αυτό και να πεις ότι έχω πολύ καιρό dsl...Tελικά βρήκα ένα πρόγραμμα υποκλοπής κωδικών και πήγα σ' άλλο partition που είχε ξεμείνει η adsl ώς κληση στο inernet (dial-up από το usb) κ τον βρήκα εκεί.


Να πω ότι δεν χρειάζετε καν να έχει adsl πρόσβαση αφού ο κωδικός και το user name κάποιου χρήστη dsl ισχύουν και για dialup σύνδεση pstn ή isdn. Φυσικά αυτό γίνεται για να μπορεί ο συνδρομητής του ISP να μπει στο Internet εάν έχει πρόβλημα η dsl γραμμή του.
Στην forthnet απλώς διαφέρει λίγο το username που πρέπει να βάλεις εάν θελήσεις να μπεις με dialup.

Αυτό ήταν κάτι που δεν ήξερα και είναι very good!

@ ADSLgr.com All rights reserved.