PDA

Επιστροφή στο Forum : Ετοιμάζει ο ΟΤΕ SDSL?



skapetis
19-02-08, 13:17
Πιθανό ράδιο αρβύλα αλλά πήρα χθές μια πληροφορία ότι ο ΟΤΕ είναι έτοιμος να δώσει υπηρεσία SDSL. Έχει λέει γίνει η εγκατάσταση του εξοπλισμού και μένει η ανακοίνωση της τιμολογιακής πολιτικής. Αλήθεια η ψέμματα, το μέλλον θα δείξει.

Από το ίδιο άτομο αφέθηκε να εννοηθεί ότι κάποιοι στο hellaspac (αναρωτιέμαι αν έχει τέτοια αρμοδιότητα?) βάζουν κόφτες κατά βούληση σε 24άρες γραμμές. Αυτό μετά από παράπονο φίλουο οποίος από εκεί που κατέβαζε καρφωτά 21Mbps (το είδα με τα μάτια μου από video που τράβηξε) έπεσε ένα ωραίο πρωί κάτω από 8 ...

Τα μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη αλλά νομίζω ότι έχουν ενδιαφέρον και οι δύο πληροφορίες.

Dagalidis
19-02-08, 17:08
SDSL δίνει ο ΟΤΕ ΕΔΩ και χρόνια μέσω της HELLAS COM Που είναι σαν υπηρεσία στεγασμένη μέσα στα κτήρια του ΟΤΕ....

SDSL συνδέσεις δίνονται σε εταιρείες που θέλουν ιδιωτικό δύκτιο (Ευθείες Γραμμές) - Τηλεφωνικά κέντρα και INTERNET αλλά το κόστος τους είναι τεράστιο για έναν ιδιώτη..... :hmm:

Το πολύ πολύ να δούμε SDSL της μορφής 1/1 Mbit 2/2 Mbit και τίποτα παραπάνω..... το οποίο όμως θα είναι πάλι μοιραζόμενο BANDWIDTH ΚΑΙ ΟΧΙ αποκλειστικό όπως το SDSL των εταιρικών πακέτων...

Ετσι πιστεύω τουλάχιστον.....

skapetis
19-02-08, 22:03
Αυτό που λές είναι leased line ... όχι SDSL
Έχει εγγυημένο throughput σε αντίθεση με οποιασδήποτε μορφής xDSL. Και βέβαια κοστίζει πολύ.
SDSL έχει δώσει στο παρελθόν η Telepassport (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη η υπηρεσία)

sdikr
19-02-08, 22:26
Αυτό που λές είναι leased line ... όχι SDSL
Έχει εγγυημένο throughput σε αντίθεση με οποιασδήποτε μορφής xDSL. Και βέβαια κοστίζει πολύ.
SDSL έχει δώσει στο παρελθόν η Telepassport (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη η υπηρεσία)

Και αυτό που λες πάλι το ίδιο είναι, στο εξωτερικο υπάρχει adsl με 1:1 αλλά με χρεώση 100Χadsl home use

2mbit δύσκολα

Dagalidis
20-02-08, 10:16
Αυτό που λές είναι leased line ... όχι SDSL
Έχει εγγυημένο throughput σε αντίθεση με οποιασδήποτε μορφής xDSL. Και βέβαια κοστίζει πολύ.
SDSL έχει δώσει στο παρελθόν η Telepassport (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη η υπηρεσία)

Μου λες τα ίδια με άλλο όνομα ....
Οι μισθωμένες γραμμές (Leased Lines) είναι ο ορισμός μιας γραμμής πελάτη...
Το χDSL - SDSL είναι ένας από τους τρόπους εφαρμογής και OXI μόνο....
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι παροχής μιας LEASED LINE, όπως ΠΧ. κανονικό LINK (Παραβολικό + εναέριος εξοπλισμός) και Χ21 προτόκολο σύνδεσης (2Mbps PCM με FCD)κτλ αλλά ας μη το επεκτείνουμε γιατί ξεφεύγουμε...:oneup:

skapetis
20-02-08, 13:36
Και αυτό που λες πάλι το ίδιο είναι, στο εξωτερικο υπάρχει adsl με 1:1 αλλά με χρεώση 100Χadsl home use


Εσύ ο ίδιος λές (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=313627&postcount=4)ότι το SDSL ΔΕΝ έχει εγγυημένο bandwith, με τα λόγια θα παίξουμε τώρα?


Άλλο Leased line, άλλο SDSL.

Μπορείς στο leased line να περάσεις τηλέφωνο? H TP μαζί με sdsl έδινε και τηλ. (άλλο κανάλι αλλά δεν ήταν στο ίδιο ζεύγος?)

Και βέβαια (αν τελικά προκύψει σαν υπηρεσία) το sdsl θα είναι φθηνότερο από LL και ακριβότερο από adsl άρα θεωρητικά έχει λόγο ύπαρξης.

........Auto merged post: skapetis added 3 Minutes and 54 Seconds later........



Υπάρχουν και άλλοι τρόποι παροχής μιας LEASED LINE, όπως ΠΧ. κανονικό LINK (Παραβολικό + εναέριος εξοπλισμός) και Χ21 προτόκολο σύνδεσης (2Mbps PCM με FCD)κτλ αλλά ας μη το επεκτείνουμε γιατί ξεφεύγουμε...:oneup:

Αυτά που λες τα έχω δει σε λειτουργία εδώ και 14 χρόνια ... όπως έχω δει απλή ευθεία "αφόρτιστη" με θεωρητικό όριο 9600 να πάει με baseband modem στην αστρονομική ταχύτητα των 128kbps ... δε μου λές τίποτα καινούργιο ;)

vasiliou
20-02-08, 13:45
SDSL έχει δώσει στο παρελθόν η Telepassport (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη η υπηρεσία)

Ναι υπάρχει ακόμα αυτη η υπηρεσία της Telepassport που δεινει ταχύτητες απο 256kbps εως 2048kbps sdsl και 2 τηλεφωνά VOIP , αλλα απο οταν πέρασε στα χεριά της κΛαννετ h sdsl υπηρεσία εκπνέει τα λοίσθια.:whistle:

Επισης sdsl δινει σίγουρα vivodi αλλα και νομίζω και η 4net+ ισως και άλλοι ISP κυρίως σε εταιρίες!

wintech2003
20-02-08, 13:51
Αυτά που λες τα έχω δει σε λειτουργία εδώ και 14 χρόνια ... όπως έχω δει απλή ευθεία "αφόρτιστη" με θεωρητικό όριο 9600 να πάει με baseband modem στην αστρονομική ταχύτητα των 128kbps ... δε μου λές τίποτα καινούργιο ;)

Και που να δείς που έχω πάει μια αφορτιστη Μ1020 με VDSL modems στα 300m απόσταση... :twisted:

Με SHDSL modems πάντως με TCPAM-32 modulation πάμε στα 4Mbps up/down πάνω απο δισυρματη.


ΥΓ: Ναι ο ΟΤΕ θα βγάλει υπηρεσία SHDSL. ;)

skapetis
20-02-08, 13:57
Και που να δείς που έχω πάει μια αφορτιστη Μ1020 με VDSL modems στα 300m απόσταση... :twisted:

Με SHDSL modems πάντως με TCPAM-32 modulation πάμε στα 4Mbps up/down πάνω απο δισυρματη.

:oneup:



ΥΓ: Ναι ο ΟΤΕ θα βγάλει υπηρεσία SHDSL. ;)

Άρα η πληροφορία μου δεν ήταν ράδιο αρβύλα ;)

hellfire
20-02-08, 14:11
ΥΓ: Ναι ο ΟΤΕ θα βγάλει υπηρεσία SHDSL. ;)



Και που θα απευθύνεται αυτή η υπηρεσία, μόνο σε εταιρίες ?

xolloth
20-02-08, 14:11
τι να τα κανουμε εμειs αυτα.
εμαs μαs ενδιαφερει μετα τα 24 οταν και εφοσον σταθεροποιηθουν αυτεs οι ταχυτητεs και εχουμε και την ΤΥ που μαs αρμοζει,να προχωρησει το σχεδιο για FTTH και να μπορεσουμε να απολαυσουμε μετα απο καμμια 5ετια ταχυτητεs επιπεδου 50/10 ,100/100 οπωs στην Ιαπωνια και με τιμεs του σημερινου επιπεδου.

Xguru
20-02-08, 14:30
Τεχνική απορία: Γιατί κοστίζει τόσο ακριβά το upload στους ISPs και πώς δικαιολογείται τεχνικά;

skapetis
20-02-08, 20:35
Τεχνική απορία: Γιατί κοστίζει τόσο ακριβά το upload στους ISPs και πώς δικαιολογείται τεχνικά;

Γιατί μια CPU κοστίζει 1000€ σήμερα και 300 μετά από 1 χρόνο? ;)

Νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα τιμολόγησης σε σχέση με άλλες υπηρεσίες. Αν το adsl κοστίζει 20€/μήνα και μια LL 100€, το SDSL θα πάει εκ των πραγμάτων κάπου στο ενδιάμεσο

sdikr
20-02-08, 21:53
τι να τα κανουμε εμειs αυτα.
εμαs μαs ενδιαφερει μετα τα 24 οταν και εφοσον σταθεροποιηθουν αυτεs οι ταχυτητεs και εχουμε και την ΤΥ που μαs αρμοζει,να προχωρησει το σχεδιο για FTTH και να μπορεσουμε να απολαυσουμε μετα απο καμμια 5ετια ταχυτητεs επιπεδου 50/10 ,100/100 οπωs στην Ιαπωνια και με τιμεs του σημερινου επιπεδου.

Ναι αλλά δεν θέλουμε να τους μοιάσουμε σε όλα, πχ απεργία και να είσαι στην δουλειά κλπ


Τεχνική απορία: Γιατί κοστίζει τόσο ακριβά το upload στους ISPs και πώς δικαιολογείται τεχνικά;

Τους στοιχίζει το ίδιο, ο isp αγοράζει συμετρικό, δηλαδή αν θα πάρει 10gbps με το εξωτερικό θα είναι Up/down, το πρόβλημα συνήθως είναι οτι τα 10 του στοιχίζουν πολύ παραπάνω απο ότι οι χρήστες που θα βάλει για το down, οπότε έχει το Up που το χρυσοπουλά στα μισθωμένα, webhostin /datacenter etc

Σκέψου οτι σε μια εταίρια πουλάν ενα μισθωμένο 1024/1024 μόνο 850 ευρώ, (φυσικα έχει μέσα και μια Α εγγύηση), ο ίδιος πάροχος το δίνει σε adsl 1024/256 με 16 ευρώ

ksipsi
20-02-08, 22:28
Σκέψου οτι σε μια εταίρια πουλάν ενα μισθωμένο 1024/1024 μόνο 850 ευρώ, (φυσικα έχει μέσα και μια Α εγγύηση)
Ειναι και αλλα μεσα σε αυτο το πακετο.
Οπως:
1)Σου φερνει το καλωδιο οπου εσυ το ζητησεις. Δεν εξαρτασαι απο το αν υπαρχει DSLAM στην περιοχη σου, τι DSLAM ειναι αυτο κτλ...
2)Εχει τελειως διοφερετικο support. Δεν ισχυει το περιμενε αυριο ή παραμεθαυριο (αν ειναι Παρασκευη για παραδειγμα)
Ανεκαθεν οι Premium υπηρεσιες ειχαν και Premium τιμη.

Πάνος21
22-02-08, 11:05
σωστά,σε αυτή την ζωή ότι πληρώσεις παίρνεις...

@ ADSLgr.com All rights reserved.