PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορώ να έχω μεγαλύτερη ταχύτητα με άλλον πάροχο από ότι με τον ΟΤΕ ;



Stavros Papanikolaou
19-02-08, 14:21
Γεια,

είμαι στον ΟΤΕ και έχω ταχύτητα 2048 Kbps (θεωρητικά), στην πραγματικότητα δεν έχω ούτε 1000, κατά μέσω όρο.

Η HOL μου είπε ότι τον Απρίλιο μπορώ να έχω μέχρι 24000 Kbps ταχύτητα.

Αυτό όμως δεν λέει τίποτα, γιατί < < μέχρι 24000 Kbps >> σημαίνει από 0 μέχρι 24000,
δηλαδή και 600 Kbps (αυτό που έχω τώρα).

Όταν τους ρώτησα πως είναι δυνατό να έχω μεγαλύτερη ταχύτητα στη HOL (εφόσον χρησιμοποιούν την ίδια υποδομή, τα ίδια καλώδια με την ίδια απόσταση προς τον κόμβο ), μου είπαν κάτι για ανοιχτές θύρες.

Ότι ο ΟΤΕ δεν έχει πολλές ανοιχτές θύρες και για αυτό δεν μπορεί να παρέχει τέτοιες ταχύτητες.

Ισχύει αυτό, η είναι μόνο μπαρούφες μέχρι που να γίνω συνδρομητής, και μετά άντε να ξεμπλέξεις.

aa144
19-02-08, 14:26
Κατά βάση, ο περιοριστικός παράγοντας είναι το καλώδιο (πόσο μακρύ είναι) και ο θόρυβος πάνω στο καλώδιο από μηχανικές συνδέσεις, άλλες διπλανές γραμμές που παρεμβάλλουν κτλ.

Μπορεί να πας και λίγο καλύτερα με άλλο πάροχο, μπορεί όμως να πας και χειρότερα. Πάντως 24 δεν θα πιάσεις, μπορεί να μην πιάσεις ούτε καν 6 αν η γραμμή σου δεν είναι καλή. Αν πάντως πας σε Hol, πάρε οπωσδήποτε το πακέτο ΕΩΣ 6 και σε καμία περίπτωση το ΕΩΣ 24.

lyk
19-02-08, 14:32
γενικά, μπαρούφες...

Ειδικότερα... υπάρχουν δύο "ταχύτητες" που πρεπει να σε απασχολούν.

1) Η ονομαστική που συνχρονίζεις: εξαρτάται από την απόσταση σου από το Α/Κ, και ενδεικτική τιμή γι'αυτήν είναι το line attenuation που έχεις. Οσο μικρότερο αυτό το νούμερο, τόσο καλυτερα. Επίσης από την ποιότητα της γραμμής σου, που εκφράζεται με τον λόγο SNR (signal to noise ratio). Αυτό το νούμερο, όσο μεγαλύτερο είναι, τόσο καλύτερα (μειώνεται όμως και όσο αυξάνει η ταχύτητα συνχρονισμού). Είναι δεδομένο ότι όταν μεταβείς από ΟΤΕ σε κάποιον εναλλακτικό, η τιμή του line attenuation χαλάει από λιγάκι, μέχρι κάμποσο, αφού μεσολαβεί ενδιάμεσα και το εξτρα κύκλωμα που σε συνδεει στο dslam του εναλλακτικού. Πιθανόν να χαλάει και το SNR, αφού η ποιότητα του έξτρα αυτού κυκλώματος, δεν είναι πάντα η αναμενόμενη.

2) Η πραγματική ταχύτητα με την οποία κατεβάζεις. Φυσικά το ανω όριο της, είναι η ταχύτητα συνχρονισμού. Εαν καταφέρουμε να περιορίσουμε τους εξωγενείς παράγοντες (να χρησιμοποιούμε δλδ πηγές που μπορούνε να μας δώσουν τα μέγιστα προς κατεβασμα, d/l managers κλπ), μένουν να παίζουν ρόλο οι υποδομές του εκάστοτε ISP.

Διάβασε και αυτό:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820

D_J_V
19-02-08, 14:39
Αν δε πιάνεις με ΟΤΕ καλή ταχύτητα ΔΕΝ πρόκειται να αλλάξει κάτι με άλλο πάροχο!!
Εχεις χάλια γραμμή με πολλά παράσιτα αν κλειδώνεις αντι στα 2000 στα 1000!!
Οπου και να πάς με 1000 θα είσαι μόνο... ΔΥΣΤΥΧΩΣ το ίδιο καλώδιο πάει στο ίδιο κέντρο κατα 90%...

aa144
19-02-08, 14:50
Επειδή τα 1000 τα πιάνει σε "άγνωστο" πρωτόκολο μεταφοράς δεδομένων, γι αυτό η πιθανότητα να πάει παραπάνω σε ιδιόκτητο δίκτυο και σε ADSL2+, είναι ρεαλιστική και δεν πρέπει να αποκλείεται χωρίς να υπάρχουν παραπάνω στοιχεία.

Προσωπικά με τέτοια γραμμή θα δοκίμαζα μόνο σε Full LLU (2play) και μόνο σε πακέτο ΕΩΣ 6, για να πάρω τα μέγιστα από τη δεδομένη γραμμή.

Επίσης αν τυχόν η γραμμή είναι ISDN, θα την μετέτρεπα άμεσα σε PSTN πριν κάνω αίτηση για 2play.

sunrise
19-02-08, 16:05
Επειδή τα 1000 τα πιάνει σε "άγνωστο" πρωτόκολο μεταφοράς δεδομένων, γι αυτό η πιθανότητα να πάει παραπάνω σε ιδιόκτητο δίκτυο και σε ADSL2+, είναι ρεαλιστική και δεν πρέπει να αποκλείεται χωρίς να υπάρχουν παραπάνω στοιχεία.

Προσωπικά με τέτοια γραμμή θα δοκίμαζα μόνο σε Full LLU (2play) και μόνο σε πακέτο ΕΩΣ 6, για να πάρω τα μέγιστα από τη δεδομένη γραμμή.

Επίσης αν τυχόν η γραμμή είναι ISDN, θα την μετέτρεπα άμεσα σε PSTN πριν κάνω αίτηση για 2play.

Δυστυχως Η ευτυχως εχει ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο!Μακαρι να τον ακουγα κι εγω στην αρχη της αιτησης μου...

sdikr
19-02-08, 21:36
Γεια,

είμαι στον ΟΤΕ και έχω ταχύτητα 2048 Kbps (θεωρητικά), στην πραγματικότητα δεν έχω ούτε 1000, κατά μέσω όρο.

Η HOL μου είπε ότι τον Απρίλιο μπορώ να έχω μέχρι 24000 Kbps ταχύτητα.

Αυτό όμως δεν λέει τίποτα, γιατί < < μέχρι 24000 Kbps >> σημαίνει από 0 μέχρι 24000,
δηλαδή και 600 Kbps (αυτό που έχω τώρα).

Όταν τους ρώτησα πως είναι δυνατό να έχω μεγαλύτερη ταχύτητα στη HOL (εφόσον χρησιμοποιούν την ίδια υποδομή, τα ίδια καλώδια με την ίδια απόσταση προς τον κόμβο ), μου είπαν κάτι για ανοιχτές θύρες.

Ότι ο ΟΤΕ δεν έχει πολλές ανοιχτές θύρες και για αυτό δεν μπορεί να παρέχει τέτοιες ταχύτητες.

Ισχύει αυτό, η είναι μόνο μπαρούφες μέχρι που να γίνω συνδρομητής, και μετά άντε να ξεμπλέξεις.

Μπαρούφες με κεράσακι

ΥΓ δοκίμασε σε ΟΤΕ να βάλεις εως 24, μπορείς να δείς πόσο σηκώνει η γραμμή σου απο το μενου του ρουτερ σου

Stavros Papanikolaou
20-02-08, 00:18
Έκανα αίτηση για 8000 Kbps, και όταν με ανέβασαν στα 8000 ήμουν μερικές μέρες Off Line.


Σύμφωνα με τον ΟΤΕ δεν μπορώ να έχω πάνω από 1000 Kbps, παρόλο που είχα και πάνω από 2000 για ένα ολόκληρο απόγευμα και σε κάπου κάπου σε σπάνιες περιπτώσεις.

antonis_GR
21-02-08, 15:04
Έκανα αίτηση για 8000 Kbps, και όταν με ανέβασαν στα 8000 ήμουν μερικές μέρες Off Line.


Σύμφωνα με τον ΟΤΕ δεν μπορώ να έχω πάνω από 1000 Kbps, παρόλο που είχα και πάνω από 2000 για ένα ολόκληρο απόγευμα και σε κάπου κάπου σε σπάνιες περιπτώσεις.


me attenuation 36db δεν "δικαιολογείται" max ~1.5mbit...

Εχει έρθει τεχνικός να σου μετρήσει τη γραμμή ?
Μηπως φταίει τπτ εσωτερικά..

Anyway πιεσε τους να σου αλλαξουν τη γραμμή...τι δεν μπορείς να έχεις...
εφόσον δεν είναι θέμα απόστασης ΜΠΟΡΕΙΣ να έχεις...
απλως με το συγκεκριμένο καλώδιο δεν μπορείς... ε να σου βάλουν αλλο...


Αν μεινεις με αυτή τη γραμμή πουθενα δεν θα μπορούν να σου δώσουν παραπάνω,
εκτός και αν παρεις ανενεργο βρόχο και κάνεις ευχέλαιο πριν την σύνδεση να ειναι καλύτερο
νομίζω με netone θα είσαι οκ αφού σου μετράνε το καλώδιο πριν τη σύνδεση..
Δεν το δοκιμάζεις, αφου έχει και test drive

Αυτο που σου παν απο HOL... 3 :whistle: και 2 χορεύουν.. μπαρούφα :down:
απλώς στη περιοχή σου υπάρχει κάλυψη για το εως 24 πακέτο απο HOL..
ενω απο ΟΤΕ ίσως δεν έχει κάλυψη..

Και εγω το 24αρι πακέτο έχω , στα 11 παίζω (το ηξερα οτι καπου εκεί θα είναι
αφου με ετρωγε αυτο το 11400 attainable οταν ήμουν στο 4αρι..)

Stavros Papanikolaou
21-02-08, 17:56
antonis_GR

1 : Εχει έρθει τεχνικός να σου μετρήσει τη γραμμή ?
Μηπως φταίει τπτ εσωτερικά..


2 : Anyway πιεσε τους να σου αλλαξουν τη γραμμή...


3 : απλώς στη περιοχή σου υπάρχει κάλυψη για το εως 24 πακέτο απο HOL..
ενω απο ΟΤΕ ίσως δεν έχει κάλυψη..






1 : Έχω πάρει επανειλημμένα στο τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ, στη πόλη μου και τους είπα ότι έχω ταχύτητες γύρο στα 700 Kbps και πλήρωσα 132 € (τελευταίος λογαριασμός) μόνο για Internet (για σταθερό τηλέφωνο. , Conn-X, πάγια, αναδρομικά, προπληρωμές για 2 μήνες κτλ.).

Μου είπαν (επανειλημμένα) : « θα το κοιτάξουμε ! ». Δεν μου είπαν τίποτε για μετρήσεις της γραμμής, και φυσικά δεν εμφανίστηκε κανείς.

Για να μετρήσουν τη γραμμή μου, πρέπει να έρθουν σε εμένα, η μπορούν μου πουν ότι :
« μπορούμε να τη μετρήσουμε και από το κέντρο (με το φραπεδάκι στο χεράκι ) » ;


2 : Τι εννοείς με το ( να μου αλλάξουν τη γραμμή ). Να αντικαταστήσουν τα καλώδια - και από πού μέχρι πού, - από τον κόμβο μέχρι εμένα, δηλ. γύρο στα 4 χιλιόμετρα ;


3 : H μηχανή αναζήτησης διαθεσιμότητας ADSL για την περιοχή μου του ote-shop.gr , μου βγάζει για το δικό μου τηλέφωνο : ( Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή σας στις ταχύτητες: 1Mbps, 2Mbps, 4Mbps, 8Mbps, 24Mbps ) αλλά αναφέρει ότι εξαρτάτε και από την απόσταση.




Με ADSL2+ και 36,8 Downstream Attenuation (dB) θα έπρεπε νε είχα 13.18 mbit/s στα 2665 Μέτρα.


Στα 4,5 χιλιόμετρα θα έπρεπε να είχα ;



4.5 km Χ 13,81 db εξασθένιση ανά 1 km απόσταση από το DSLAM = 62,14 db




Εγώ γιατί έχω 36,8 db ;









.

aa144
22-02-08, 23:45
Αυτές είναι μετρήσεις που επαληθεύονται στο εργαστήριο. Τα δικά σου στοιχεία είναι διαφορετικά, επειδή προφανώς δεν μένεις σε εργαστήριο. Στην πραγματική ζωή, σε πραγματικές συνθήκες, παίζουν πολλά πράγματα ρόλο, εκτός από την απόσταση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.