PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για λογαριασμό φεβρουαρίου



nikosl
19-02-08, 16:35
Έχω εδώ και 1μιση χρόνο ondsl 2mbit.
Λοιπόν από τον Αύγουστο με είχαν πάρει τηλ και είχα κάνει 6μηνη συμβαση, που λογικά θα λήξει τον επόμενο μήνα. Ο λογαριασμός μέχρι τον Ιανουάριο ήταν 26,90 €. Ο λογαριασμός Φεβρουαρίου ήρθε 12,10€ :yahoo:.

Το ερώτημά μου είναι το εξής, τον Mάρτη που τελειώνει η δέσμευση θα μου έρθει πάλι 12,10 ή θα έρθει 16 και κάτι που κάνει το αορίστου connx? Αν τελικά είναι 16 μπορώ να πάρω τηλ να κάνω δέσμευση για άλλους 6 μήνες, γιατί έτσι και αλλιώς τον οτέ εδω που είμαι δεν τον αλλάζω, τουλάχιστον να μην πληρώνω τζάμπα τα 8 ευρώ το δίμηνο?

........Auto merged post: nikosl added 11 Minutes and 23 Seconds later........

oooooπα παίδες το βρήκα τι έγινε.
Επειδή εγώ πλήρωσα και τον Ιανουάριο 26,90 μου βγάζουν τώρα την διαφορά που πλήρωσα παραπάνω δλδ 7,4€ :(
Άρα 19,5€ είναι ο κανονικός λογαριασμός.

Αλλά το ερώτημα μένει: Μπορώ να κάνω δέσμευση για 6 μήνες ή ένα χρόνο για να πληρώνω λιγότερα από την αορίστου?

StaPas
19-02-08, 19:59
Ναι μπορείς και μάλιστα τηλεφωνικώς! Και εγω ακριβώς η ίδια περιπτωση είμαι και αυριο θα κανω νεα 6μηνη συμβαση στα 4 όμως!

MasterX
20-02-08, 00:42
θέλω να ανεβασω ταχύτητα, στα 24mbit (απο 768 που ειμαι σε ΟΤΕΝΕΤ).
κάλεσα 134 σήμερα και ρώτησα για τη μεταφορά σε conn-x.
Η κοπέλα στη γραμμή μου είπε ότι μπορώ να μεταφερθώ αλλά πρέπει να δεσμευτώ για 6 μήνες (ενώ αυτη τη στιγμή είμαι ΟΤΕΝΕΤ αορίστου).. Μου είπε μάλιστα ότι αν θέλω μένω σε ΟΤΕΝΕΤ σύνδεση.... Που όμως δεν πρέπει να συμφέρει κανέναν, αφου πληρώνω τα 768 20.50 ευρώ!
Ισχύουν τα παραπάνω περί εξάμηνης δέσμευσης? για ποια έκπτωση μιλάτε? μπορώ να πληρώνω λιγότερο απο 29.90???

Επίσης σημερα έλαβα τον λογαριασμό της ΟΤΕΝΕΤ και με κατι προσθαφαιρέσεις (αναφέρει και τους 2 προηγούμενους μήνες) μου βγαζει τελικά 12.51 απο 20.50 που πληρώνω συνηθως...?!?!?

MasterX
20-02-08, 16:44
Πως μπορώ να μαθω σε ποιο DSLAM συνδέομαι?

Art2007
20-02-08, 16:55
Όλοι οι κάτοχοι ondsl kit εντάσσονται αυτόματα σε connx αορίστου!!!!

ΟΧΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ 6μηνης ΔΕΣΜΕΥΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ!!!

Μόνο σε αλλαγή ταχύτητας -ίσως- σε βάζουν σε 6μηνη δέσμευση και σου δίνουν δώρο ενσύρματο ρουτεράκι, δεν το ξέρω σίγουρα...

Αλλιώς, αν δε σε ενδιαφέρει να αλλάξεις ταχύτητα ή δεν το υποστηρίζει η περιοχή σου, δε χρειάζεται να μπείς σε δέσμευση!

Tα 19,5 είναι για τα 2 mbps. Τα 16,5 είναι για το 1...

MasterX
20-02-08, 17:18
Πως ειναι πιο εύκολο να κανω τη μετατροπή? τηλέφωνο στο 134, στον ΟΤΕ, με φαξ, ή γίνεται και με email?
Η σύνδεση στο ονομά μου, το σταθερό στου πατέρα μου...

Art2007
21-02-08, 02:08
Το προτιμότερο είναι να πάρεις 8011135555 της οτενετ, να τους πεις το username σου και θα σου λύσουν όλες σου τις απορίες....
Εγώ ξέρω οτι αν δε θες αλλαγή ταχύτητας, οι χρεώσεις σου είναι ήδη 16,5/μήνα και όχι 20,5 οπότε δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα....

Εφόσον όμως θες αναβάθμιση στα 24, θα σου πουν από την οτενετ οτι πρεπει να πας σε conn-x, οπότε η διαδικασία θα γίνει μια χαρα καλώντας το 134 ή το 2103721221...

Πλέον οι χρεώσεις το πιθανότερο θα εντάσσονται πλέον στο λογαριασμό οτε- δεν ειμαι 100% σιγουρος...

Αν μάθεις πάντως ενημέρωσέ μας! :)

vessis
21-02-08, 02:42
Απόλυτο δίκιο ο φίλος Art2007 (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=47593) και στα δύο ποστ του
Επειδή το ondsl καταργήθηκε μένει μόνο το Conn-X και όλοι πάνε σ'αυτό.
Επίσης τα τιμολόγια έχουν πλέον τελική μορφή αυτήν που βλέπετε στο conn-x είτε σε εξαμηνιαίες (που δεν υπάρχουν σχεδόν) αλλά σε αορίστου.
Μπράβο στον ΟΤΕ γιαυτό αυτήν την στιγμή είναι ο μόνος στον οποίο ξέρεις τι πληρώνεις και επίσης όπως ειδατε,σε αντίθεση με άλλους providers κάνει και τις διορθώσεις και επιστροφές αυτόματα.:oneup:
Περίεργο ίσως αυτό να λέγεται από κάποιον που (αν δείτε στις πληροφορίες λογαριαμού μου) είναι στην HOL αλλά ...που πάει στον ΟΤΕ από τον επόμενο μήνα,ακριβώς εξαιτίας των χρεώσεων της HOL (ότι τους κατέβει):evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.