PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με download/upload utorrent



Cotsos
20-02-08, 00:48
Λοιπόν...

Έχω σύνδεση 2Mbps. Είχα τη σύνδεση μου σε laptop, όλα καλά. Download με 200 εύκολα.
Και το utorrent λειτουργούσε άψογα. Maximum download 200, με upload 8.

Έβαλα ένα pc, όχι καινούριο, με το ίδιο Modem (το Sagem του connx). Η σύνδεση πάλι μια χαρά.
Direct download από rapd share χαλαρά 200.

Αλλά το utorrent σέρνεται...
Έχω δοκιμάσει όλες τις δυνατές επιλογές... Κατέβασα το upload τέρμα κάτω (6-7) , ανέβασα αριθμό συνδέσεων, τα πείραξα όλα.

Είναι σαν να έχει κάποιο όριο στα torrents.
Εμένα μου φαίνεται σαν να κάνει παραπάνω upload απόσο έχω βάλει στο όριο, και μπουκώνει.

Το σημαντικό που πρόσεξα είναι το εξής:

Όταν βάζω maximum upload 5, to maximum download πέφτει ως γνωστό στο 30 και μένει εκεί σταθερά. Μόλις το κάνω 6 (όπου μπορεί το maximum download να είναι 200) για λίγα δευτερόλεπτα η ταχύτητα εκτοξέυεται εκεί που θα έπρεπε να είναι... Μόλις περάσουν 7-8 δευτερόλεπτα, ξαναπέφτει στο 30-40 .

Γιαυτό υποψιάζομαι μήπως για κάποιο λόγο όταν βάζω πάνω από 6 upload, δεν δουλεύει το upload limit, και μόλις το ανεβάσω, πάει τέρμα στα 20-25 χωρίς να φαίνεται.

Έχω την 1.6.1 έκδοση. Έβαλα και την 1.7 τα ίδια...
Έχετε καμμιά ιδέα?

sante1769
20-02-08, 13:59
Το port forward να κοιτάξεις...

Cotsos
20-02-08, 14:12
Βρήκα τι έφταιγε...

Αλλά το γράφω κι εδώ, μήπως αντιμετωπίσει κανείς άλλος το ίδιο...

Έβαλα και το Bitcomet να δοκιμάσω και κάποιο άλλο πρόγραμμα, και μόλις άνοιξε μου έβγαλε μήνυμα ότι τα Windows με SP2 έχουν ρυθμίσει ένα TCP/IP Half Οpen Limit στο 10, που είναι χαμηλό και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα με τα P2P προγράμματα.

Μπορούσα είτε να κάνω την αλλαγή από τα Options του bitcomet καινα το κάνω 50 , αλλά προτίμησα να κατεβάσω ένα patch όπως μου είπε ένας φίλος μου, και που έκανε αυτόματα την αλλαγή σε 50.

@ ADSLgr.com All rights reserved.