PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz 7140 disable wireless



sachilleas
20-02-08, 14:45
Έχω το fritz 7140 της HOL συνδεδεμένο με ethernet στον υπολογιστη.
Έχω επίσης και ένα laptop με κάρτα δικτύου.


Ενώ το λαμπάκι του wlan στο fritz είναι σβηστό το laptop βρίσκει το fritz σαν ασύρματο δίκτυο.
Τι μπορώ να κάνω για να απενεργοποιήσω εντελώς κάθε wireless ακτινοβολία από το fritz?

nikgr
20-02-08, 14:59
Kατ' αρχήν κάνε edit το μήνυμα και γράψ'το στα ελληνικά.

Είσαι σίγουρος ότι απενεργοποίησες το ασύρματο απ' το menu του fritz?
Mήπως βρίσκει το laptop το δίκτυο απο καναν γείτονα?

sachilleas
20-02-08, 16:09
Απο το menu settings --> wlan είναι αμαρκάριστη η επιλογή "enable wlan"

κ έχω σβήσει το λαμπάκι wlan από το κουμπί στο fritz.

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ;

nikgr
20-02-08, 20:20
Oχι, αυτό είναι...
Εντύπωση μου κάνει πάντως? :hmm:

Βρίσκει ακριβώς το ίδιο wlan απ' το fritz ή μήπως βρίσκει το ασύρματο απο καναν γείτονα?

sachilleas
20-02-08, 20:38
Μάλλον αυτό που λες είναι ,γιατί οταν φέρνω το lapotop κοντά στο fritz έχει την ίδια δύναμη σήματος με το να το έχω 10 μετρα μακριά.

Ευχαριστώ

valliant69
26-02-08, 12:15
Αν πατήσω το κουμπί WLAN στο Fritz πρέπει να έχω ενεργοποιήσει και την επιλογή Enable WLAN στις ρυθμίσεις του;

:hmm:

Γιατί έχω πολύ ασθενές σήμα μέσα στο σπίτι -το δικαιολογούσα από το γεγονός ότι το φριτς είναι σε διαφορετικό όροφο από το ασύρματο δέκτη του λάπτοπ...

valliant69
05-03-08, 11:13
Αν πατήσω το κουμπί WLAN στο Fritz πρέπει να έχω ενεργοποιήσει και την επιλογή Enable WLAN στις ρυθμίσεις του;

:hmm:

Γιατί έχω πολύ ασθενές σήμα μέσα στο σπίτι -το δικαιολογούσα από το γεγονός ότι το φριτς είναι σε διαφορετικό όροφο από το ασύρματο δέκτη του λάπτοπ...

Μπαααα... το δοκίμασα και με ενεργοποιημένο και με απενεργοποιημένο μέσα από το GUI του Fritz και δεν είδα διαφορά. Φαίνεται ότι αρκεί να πατήσει κανείς το κουμπί WLAN για να εκπέμπει.

Τότε όμως τι χρειάζεται η ρύθμιση αυτή;
(μούμπλε... μούμπλε... σκρατς... σκρατς)

@ ADSLgr.com All rights reserved.