PDA

Επιστροφή στο Forum : ν'αφήσω τον ΟΤΕ για να πάω στο ιδιόκτητο δίκτυο της HOL;



Skakinen
20-02-08, 14:58
Έχω δίλημμα ποιό δρόμο να διαλέξω ...που λέει και το τραγούδι...

Λοιπόν, έχω γραμμή ADSL από τον ΟΤΕ και πάροχο την HOL.
Σκέφτομαι λοιπόν να αφήσω τον ΟΤΕ για να είμαι εξ'ολοκλήρου στην HOL (γραμμή ADSL από το ιδιόκτητο δίκτυο της HOL και βέβαια σύνδεση).
Το κόστος θα είναι σχεδόν 18 ευρώ για ταχύτητα μέχρι 24 Mbps.
To 24 Mbps δεν με απασχολεί καθόλου , και 3 και 4 Mbps να έχω ,σε σχέση με το 768 που έχω τώρα θα είμαι βασιλιάς...
Με όλα αυτά όμως που διαβάζω εδώ μέσα προβληματίζομαι.
Μήπως να κάτσω στ'αυγά μου;
Ή τα περισσότερα προβλήματα (όσον αφορά το Internet) με τη HOL τα έχουν αυτοί που έχουν και Internet και τηλέφωνο.
Για δώστε τα φώτα σας βρε παιδιά.

Βρίσκομαι στους Αμπελοκήπους (όρια με Πολύγωνο) και ανήκω στο κέντρο Αθήνας.

Ευχαριστώ

guzel
20-02-08, 15:16
αν δεν θελεις να αισθανεσαι κοροιδο φυσικα κ φυγε απο τον οτε

ssotis
20-02-08, 15:31
Κάνε μια γύρα στο φόρουμ να σχηματίσεις μια ιδέα και μετά αποφάσισε....:whistle:

DSLaManiaC
20-02-08, 15:33
Άν χρειάζεσαι το τηλέφωνο επαγγελματικά, ή θες το φαξ (και ο συναγερμός) να λειτουργεί απρόσκοπα και να μην έχεις σε καμμία περίπτωση προβλήματα κάτσε εκεί που είσαι κ μη πας πουθενά. Αν εισαι οικιακός χρήστης δοκίμασε να κάνεις τη βόλτα σου.

aa144
20-02-08, 15:36
Μην πας σε Shared LLU, πήγαινε σε Full LLU (2play) σε πακέτο 6/1 και όχι σε πακέτο 24/1. Και αν τυχόν η γραμμή σου είναι ISDN, να την μετατρέψεις σε PSTN πριν κάνεις την αίτηση για 2play.

Skakinen
20-02-08, 15:46
Διευκρίνηση παιδιά:

το τηλέφωνο δεν το πειράζω καθόλου, θα μείνει στον ΟΤΕ.
Μιλάμε μόνο για το Internet.

Η γραμμή μου είναι PSTN.

DSLaManiaC
20-02-08, 15:46
Shared LLU (μεριζόμενος βρόχος) σε αυτή την περίπτωση.

aa144
20-02-08, 15:52
Κατά τη γνώμη μου, ή του ύψους, ή του βάθους. Ή μείνε σε ΑΡΥΣ, ή πήγαινε σε Full LLU να ξαφορτωθείς μια και καλή τον ΟΤΕ. Το ρίσκο που θα πάρεις σε Shared LLU (γιατί πάντα στο ιδιόκτητο υπάρχει το ενδεχόμενο να μπλέξεις) δεν αξίζει γιατί η πραγματική διαφορά σε απόδοση δεν είναι ανάλογη της ονομαστικής διαφοράς στην θεωρητική ταχύτητα. Και θα συνεχίσεις να χρηματοδοτείς και τον ΟΤΕ.

Εκτός αν πράγματι έχεις κάποια επαγγελματική δραστηριότητα, μαγαζί κτλ, τότε ισχύουν βέβαια διαφορετικά πράγματα.

Lagman
20-02-08, 15:56
Έχω δίλημμα ποιό δρόμο να διαλέξω ...που λέει και το τραγούδι...

Λοιπόν, έχω γραμμή ADSL από τον ΟΤΕ και πάροχο την HOL.
Σκέφτομαι λοιπόν να αφήσω τον ΟΤΕ για να είμαι εξ'ολοκλήρου στην HOL (γραμμή ADSL από το ιδιόκτητο δίκτυο της HOL και βέβαια σύνδεση).
Το κόστος θα είναι σχεδόν 18 ευρώ για ταχύτητα μέχρι 24 Mbps.
To 24 Mbps δεν με απασχολεί καθόλου , και 3 και 4 Mbps να έχω ,σε σχέση με το 768 που έχω τώρα θα είμαι βασιλιάς...
Με όλα αυτά όμως που διαβάζω εδώ μέσα προβληματίζομαι.
Μήπως να κάτσω στ'αυγά μου;
Ή τα περισσότερα προβλήματα (όσον αφορά το Internet) με τη HOL τα έχουν αυτοί που έχουν και Internet και τηλέφωνο.
Για δώστε τα φώτα σας βρε παιδιά.

Βρίσκομαι στους Αμπελοκήπους (όρια με Πολύγωνο) και ανήκω στο κέντρο Αθήνας.

Ευχαριστώ

Φίλε μου εάν σε ενδιαφέρει μόνο το κόστος βάλε τον φθηνότερο παροχεα , εάν σε ενδιαφέρει να παίζεις Onlinegames ο ΟΤΕ αυτή την στιγμή έχει την καλύτερη διασύνδεση με το εξωτερικό και τα χαμηλότερα ping με διάφορα (βλέπε θέματα σύγκριση Ping forthnet - OTE), εάν σε ενδιαφέρει μόνο να κατεβάζεις διάλεξε αυτόν που έχει την μεγαλύτερη διασύνδεση με το εξωτερικό (ΟΤΕ).

Μην μπερδεύεσαι με τον όρο ιδιόκτητο στην ουσία αυτοί δηλώνουν βλάβη στον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ τα κοιτάζει.
Δεν ξέρω αν σου λέει κάτι το γεγονός ότι πάρα πολλοί άνθρωποι περιμένουν μήνες ολόκληρους για ενεργοποίηση υπηρεσίας adsl(εκτός του ΟΤΕ)
Έχω δει πολλές περιπτώσεις που κάνουν ανάλογη αίτηση και μέσα σε λίγες μέρες να ενεργοποιείτε από τον ΟΤΕ.Επειδή κάνανε αίτηση στον ΟΤΕ και όχι σε κάποιον άλλον παροχεα

Επειδή τα προβλήματα που μπορεί να συναντήσει κάποιος είναι αρκετά και εγώ προσωπικά δεν έχω καμία όρεξη να ξοδεύω ατελείωτες ώρες σε τεχνική υποστήριξη κλπ κλπ θα έβαζα ΟΤΕ για λιγότερη ταλαιπωρία και ποιοτικότερες υπηρεσίες .

........Auto merged post: Lagman added 1 Minutes and 17 Seconds later........

Α και ενημερωτικά η hol έχει απαράδεκτα Ping με το εξωτερικό

Stefanos83
20-02-08, 16:15
Εχω shared LLU pstn με hol στο πακέτο που ανάφερεις με 17,97e . Εχω δοκιμάσει και forthnet και ΟΤΕ παλιοτερα , ως τώρα την καλύτερη σύνδεση την έχω με την HOL . Σε αποσταση 2 και κατι χιλιομετρα απο το πολυ καλο siemens DSLAM και με attentution 28 , συνδέομαι απο 13,5-15mbit και μετρημένα σε speed test και downloads εχω 12,5mbit down /700kbit up . Πανω κατω οτι καλύτερο μπορει να βγάλει η γραμμη μου , και σου μιλάω εκ πειρας . Η τιμη είναι πολύ καλη πιστευω , και όσο για τα online games παιζω WOW και CS , σε pings στο WOW ειμαι 75-150 εκτος απο καποιες φασεις που τρομπαρει λιγο αλλα ΟΚ , και στο CS 20-50 . Απολυτα ικανοποιημενος και δεν πειραζω τιποτα .

Skakinen
20-02-08, 16:55
Κατ'αρχάς να σας ευχαριστήσω για τις γρήγορες απαντήσεις σας οι οποίες όμως μάλλον με μπέρδεψαν κάπως :redface:.

Λοιπόν:

- το Internet προορίζεται για οικιακή χρήση με κάποια (όχι υπερβολικά) downloads,
- το τηλέφωνο , και λόγω του συναγερμού, δεν το πειράζω από τον ΟΤΕ,
- ο παράγων κόστος δεν είναι πρωτεύων (τα 10 ευρώ πάνω κάτω μηνιαίως δεν λένε τίποτα).
Με ενδιαφέρει πρωτίστως η αξιοπιστία της σύνδεσης.

Dimitris
20-02-08, 17:07
Κι εγώ είχα Shared LLU και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος και σε ταχύτητες (440 KB/s για σύνδεση 4096/768) και σε σταθερότητα (σχεδόν καμία αποσύνδεση, ο router δούλευε 24/7). Γι'αυτό και τώρα που μετακόμισα ξαναπάω σε Shared LLU της HOL.

aa144
20-02-08, 21:33
Κι εγώ είχα Shared LLU και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος και σε ταχύτητες (440 KB/s για σύνδεση 4096/768) και σε σταθερότητα (σχεδόν καμία αποσύνδεση, ο router δούλευε 24/7). Γι'αυτό και τώρα που μετακόμισα ξαναπάω σε Shared LLU της HOL.

Να ξαναπάρεις το ίδιο πακέτο όμως, γιατί άμα πάρεις 24... το χωρίς αποσυνδέσεις και κατέβασμα στο διαθέσιμο εύρος, μπορεί να τα ξεχάσεις σύντομα.

........Auto merged post: aa144 added 3 Minutes and 44 Seconds later........


Κατ'αρχάς να σας ευχαριστήσω για τις γρήγορες απαντήσεις σας οι οποίες όμως μάλλον με μπέρδεψαν κάπως :redface:.

Λοιπόν:

- το Internet προορίζεται για οικιακή χρήση με κάποια (όχι υπερβολικά) downloads,
- το τηλέφωνο , και λόγω του συναγερμού, δεν το πειράζω από τον ΟΤΕ,
- ο παράγων κόστος δεν είναι πρωτεύων (τα 10 ευρώ πάνω κάτω μηνιαίως δεν λένε τίποτα).
Με ενδιαφέρει πρωτίστως η αξιοπιστία της σύνδεσης.

Τότε πάρτα όλα ΟΤΕ, αν δεν σε πειράζει να τα πληρώνεις, πάρε πακέτο 24 ΟΤΕ να σου δώσουν και καλή γραμμή (αφού τις διαλέγουν καλά για τους πελάτες τους) και θα είσαι μια χαρά. Μην το συζητάς καθόλου. Και άμα χρειαστείς δεύτερη γραμμή τηλεφώνου, πάρε ISDN.

Στους εναλλακτικούς πάς κυρίως για να πληρώνεις λιγότερα, άμα οι τιμές ήταν ίδιες στον ΟΤΕ και στους εναλλακτικούς τότε οι περισσότεροι θα πήγαιναν σε αυτόν που έχει τον έλεγχο στο καλωδιακό δίκτυο και άρα μπορεί να λύσει (αν θέλει) και το όποιο πρόβλημα παρουσιαστεί.

sdikr
20-02-08, 21:37
Να ξαναπάρεις το ίδιο πακέτο όμως, γιατί άμα πάρεις 24... το χωρίς αποσυνδέσεις και κατέβασμα στο διαθέσιμο εύρος, μπορεί να τα ξεχάσεις σύντομα.

........Auto merged post: aa144 added 3 Minutes and 44 Seconds later........



Τότε πάρτα όλα ΟΤΕ, αν δεν σε πειράζει να τα πληρώνεις, πάρε πακέτο 24 ΟΤΕ να σου δώσουν και καλή γραμμή (αφού τις διαλέγουν καλά για τους πελάτες τους) και θα είσαι μια χαρά. Μην το συζητάς καθόλου. Και άμα χρειαστείς δεύτερη γραμμή τηλεφώνου, πάρε ISDN.

Στους εναλλακτικούς πάς κυρίως για να πληρώνεις λιγότερα, άμα οι τιμές ήταν ίδιες στον ΟΤΕ και στους εναλλακτικούς τότε οι περισσότεροι θα πήγαιναν σε αυτόν που έχει τον έλεγχο στο καλωδιακό δίκτυο και άρα μπορεί να λύσει (αν θέλει) και το όποιο πρόβλημα παρουσιαστεί.

Δεν διαλέγουν κάτι, την ίδια γραμμή θα είχε και σε εναλλακτικό

xolloth
20-02-08, 21:39
εγω εχω την αποροια,ψιλοασχετο με το θεμα βεβαια,τι γινεται με τον ΟΤΕ και υπαρχουν ανθρωποι που θελουν να φυγουν ενω μεχρι και πριν 2 μηνεs μετα το 24αρι πακετο του,ολοι ηθελαν να γυρισουν παλι στον ΟΤΕ.
βλεπω τωρα τελευταια ,αρκετουs που θελουν να φυγουν.
γιατι;
μηπωs τα πραγματα ειναι και εκει οπωs στουs ιδιωτεs συν του οτι ειναι και πιο ακριβοs;
τι εγινε ο ακρατοs ενθουσιασμοs του πρωτου καιρου;
αυτα τα ερωτηματα με βασανιζουν και δεν μπορω να ησυχασω!

elias_21
20-02-08, 21:51
Φιλε ακριβως στην ιδια περιπτωση σου ημουνα και εγω! Σταθερο HOL και adsl αλλα παγιο ΟΤΕ.

Πήρα την αποφαση να μπω στο ιδιοκτητο και μπορω να σου πω οτι ειμαι 1000% ευχαριστημένος.
Είχα τις επιφυλάξεις μου στην αρχη με αυτα που διάβαζα, αλλα λόγω του οτι εισαι και εσυ ήδη στην HOL όπως και εγω, έμεινα μόνο 2-3 ώρες χωρίς ιντερνετ και αυτο τις πρωινές ώρες που ούτε το κατάλαβα, γιατι ξυπνάω μεσημέρι! :p

Μπορώ να σου πω, επειδή και εγω είμαι κέντρο (Κυψέλη), ο ήχος στο τηλέφωνο είναι καθαρότατος (σε αντίθεση με πριν που έκανε παράσιτα! Υπερβολικά πολλά που δεν μπορούσα να μιλήσω!)

Τώρα το μόνο που μένει είναι να ενεργοποιηθεί στο φουλ η ταχύτητα μου γιατί έχει ένα αρχικό στάδιο... (2-3 μέρες είμαι ενεργοποιημένος)

Έγω φοβόμουνα οτι θα τραβήξω τρελλή ταλαιπωρία και θα το μετανιώσω που έφυγα απο τον ΟΤΕ αλλα πίστεψε το ή όχι η ταλαιπωρία ητανε μηδαμινή! Εως τώρα τουλάχιστον.

Πριν έδινα 40 ευρώ το δίμηνο στον ΟΤΕ μόνο για πάγιο και τωρα με 44 ευρω (21,90 τον μήνα) εχω 6 Mbps ιντερνετκαι 60 λεπτά δωρεαν χρόνο ομιλίας (δεν έβαλα το απεριόριστα γιατι δεν χρησιμοποιώ το τηλέφωνο πολύ, εσενα ίσως να σε συμφέρει αυτο).... τι να λέμε, καταλαβαίνεις!

Ελπίζω να σε βοήθησα και οτι και να αποφασίσεις να μην βρεις ταλαιπωριά και να είσαι το ίδιο τυχερός!

drfear
20-02-08, 22:29
Δεν διαλέγουν κάτι, την ίδια γραμμή θα είχε και σε εναλλακτικό

Διαλεγουν ζευγος χαλκου. επισης για την ιστορια η HOL δινει 2 play σε αλλο ζευγος απο αυτο που δουλευε ως τοτε ο ΟΤΕ ενω η 4νετ δινει 2play στο ιδιο ζευγος που ως τοτε ειχε επιλεξει κ χρησιμοποιουσε ο ΟΤΕ (αν αυτο σημαινει κατι ;) )

sdikr
20-02-08, 22:35
Διαλεγουν ζευγος χαλκου. επισης για την ιστορια η HOL δινει 2 play σε αλλο ζευγος απο αυτο που δουλευε ως τοτε ο ΟΤΕ ενω η 4νετ δινει 2play στο ιδιο ζευγος που ως τοτε ειχε επιλεξει κ χρησιμοποιουσε ο ΟΤΕ (αν αυτο σημαινει κατι ;) )

Για την ιστόρια διαβάστε το ruo Και πως δουλεύει

Ευχαριστώ

sdikr
20-02-08, 22:38
Φιλε ακριβως στην ιδια περιπτωση σου ημουνα και εγω! Σταθερο HOL και adsl αλλα παγιο ΟΤΕ.

Πήρα την αποφαση να μπω στο ιδιοκτητο και μπορω να σου πω οτι ειμαι 1000% ευχαριστημένος.
Είχα τις επιφυλάξεις μου στην αρχη με αυτα που διάβαζα, αλλα λόγω του οτι εισαι και εσυ ήδη στην HOL όπως και εγω, έμεινα μόνο 2-3 ώρες χωρίς ιντερνετ και αυτο τις πρωινές ώρες που ούτε το κατάλαβα, γιατι ξυπνάω μεσημέρι! :p

Μπορώ να σου πω, επειδή και εγω είμαι κέντρο (Κυψέλη), ο ήχος στο τηλέφωνο είναι καθαρότατος (σε αντίθεση με πριν που έκανε παράσιτα! Υπερβολικά πολλά που δεν μπορούσα να μιλήσω!)

Τώρα το μόνο που μένει είναι να ενεργοποιηθεί στο φουλ η ταχύτητα μου γιατί έχει ένα αρχικό στάδιο... (2-3 μέρες είμαι ενεργοποιημένος)

Έγω φοβόμουνα οτι θα τραβήξω τρελλή ταλαιπωρία και θα το μετανιώσω που έφυγα απο τον ΟΤΕ αλλα πίστεψε το ή όχι η ταλαιπωρία ητανε μηδαμινή! Εως τώρα τουλάχιστον.

Πριν έδινα 40 ευρώ το δίμηνο στον ΟΤΕ μόνο για πάγιο και τωρα με 44 ευρω (21,90 τον μήνα) εχω 6 Mbps ιντερνετκαι 60 λεπτά δωρεαν χρόνο ομιλίας (δεν έβαλα το απεριόριστα γιατι δεν χρησιμοποιώ το τηλέφωνο πολύ, εσενα ίσως να σε συμφέρει αυτο).... τι να λέμε, καταλαβαίνεις!

Ελπίζω να σε βοήθησα και οτι και να αποφασίσεις να μην βρεις ταλαιπωριά και να είσαι το ίδιο τυχερός!

60 λεπτα δωρεαν για 6 μήνες, για να μην λέμε ανακρίβειες

spappis
20-02-08, 23:29
Διαλεγουν ζευγος χαλκου. επισης για την ιστορια η HOL δινει 2 play σε αλλο ζευγος απο αυτο που δουλευε ως τοτε ο ΟΤΕ ενω η 4νετ δινει 2play στο ιδιο ζευγος που ως τοτε ειχε επιλεξει κ χρησιμοποιουσε ο ΟΤΕ (αν αυτο σημαινει κατι ;) )

:?::?::?:
Αυτό δεν το κατάλαβα. Το ζευγάρι καλωδίων που φεύγει από τον κατανεμητή και έρχεται σπίτι μας είναι το ίδιο. Αντε στην καλύτερη των περιπτώσεων (επειδή τα καλώδια έχουν πολλά ζευγάρια μέσα) να μπορούν να αλλάξουν ζευγάρι, αλλά πάντα στο ίδιο "συγκεντρωτικό" καλώδιο- και χώρις να είναι πάντα διαθέσιμη η αλλαγή ζεύγους- εκτός και αν αλλάζουν το ζευγάρι με τον γείτονα:):):):).

elias_21
21-02-08, 02:59
60 λεπτα δωρεαν για 6 μήνες, για να μην λέμε ανακρίβειες

Συγνώμη δεν το ήξερα αυτο, γι'αυτο δεν το ανέφερα!!

nickrobo
21-02-08, 04:16
Καλημέρα και από εμένα.
Πρώτα πες μας που συγχρονίζεις τώρα και το attenuation σου...δώσε μας κάποια στοιχεία για να δώσουμε πιο συγκεκριμένες απαντήσεις.

Έχω HOL double play εδω και ενα περίπου μήνα και είμαι υπερευχαριστημένος...:clap:
Εγώ θα σου πρότεινα να πετάξεις τον ΟΤΕ και να βάλεις 6/1 double play.

Εξάλλου ας δούμε και λίγο τα απογοητευτικά uploads του ΟΤΕ σε συνάρτηση με τις πολύ πιο ακριβές τιμές που έχει...μάγκες ρίχτε την κόκκινη κάρτα!:rtfm:

Skakinen
21-02-08, 20:53
Αυτά εννοείς;

Mode: ADSL2+

Line coding: Trellis On
Status: No Defect
Link power state: L0

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 31.6 30.0
Attenuation (dB): 24.5 11.0
Output power (dBm): 30.0 0.3
Attainable rate (Kbps): 12640 228
Rate (Kbps): 766 190
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 61 79
B (number of bytes in Mux Data Frame): 23 5
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes): 1 1
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.9600 0.8421
L (number of bits in PMD Data Frame): 200 57
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

Super Frames: 907128 907126
Super Frame Errors: 0 2
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

HEC Errors: 0 0
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 26375460 6536000
Data Cells: 4311594 250477
Bit Errors: 0 0

Total ES: 0 2
Total SES: 0 0
Total UAS: 21 31

@ ADSLgr.com All rights reserved.