PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet Παθών HELP



tgeredakis
20-02-08, 15:51
Γειά σας. Τελικά ρε παιδιά ούτε κι εγώ γλίτωσα από την "κατάρα" της Forthnet, την πάτησα κι εγώ τελικά. Λοιπόν, για να καταλάβετε τί έχει γίνει........

Από τον Ιούνιο έχω σύνδεση broadband Forthnet στα 24 Mbps! Μάλιστα είμαι πολύ ευχαριστημένος αφού η υπηρεσία είναι μια χαρά, η ταχύτητα ικανοποιητική και ο χρόνος ενεργοποίησης απίστευτα γρήγορος (λιγότερος από μήνα).

Οπότε είπα κι εγώ να κάνω το επόμενο βήμα να περάσω στο 2play. Έκανα την αίτησή μου στα τέλη του Ιανουαρίου και με μεγάλη μου έκπληξη η μέρα ενεργοποίησης της γραμμής είχε ανακοινωθεί στις 14/2 την προηγούμενη Πέμπτη δηλαδή. Λέω κι εγώ μια χαρά φαίνονται τα πράγματα, άδικα κατηγορούν την Forthnet. Έρχεται λοιπόν η Πέμπτη και κόβεται το τηλέφωνο. Τους πέρνω τηλ την Παρασκευή το πρωί και με διαβεβαίωσαν ότι σε 3-6 ώρες όλα θα ήταν ΟΚ! Ε μέχρι σήμερα δεν έχω τηλέφωνο είναι εντελώς νεκρό.... Έχω πάρει 15 τηλέφωνα ΟΤΕ και Forthnet και τελικά κατάλaβα, μάλλον μου είπαν, ότι δεν ανήκω πια στον ΟΤΕ αλλά στη Forthnet, άρα είναι θέμα της τελευταίας..

Τους πέρνω κάθε μέρα τηλ αλλά μου λένε το ίδιο πράγμα κάθε μέρα : " θα το δηλώσω σαν βλάβη να το δουν οι τεχνικοί, μην ανησυχείτε κύριε....."

Ρε παιδιά τί να κάνω? Αύριο κλείνει μια εβδομάδα χωρίς τηλ!!Υπάρχει κάποια λύση?
Αξίζει να περιμένω λίγο (το πολύ 2-3 μέρες εννοώ)?

HELP!!!!

thanasis38
20-02-08, 16:33
ιντερνετ εχεις η οχι?

tgeredakis
20-02-08, 16:53
Internet έχω κανονικά, αλλά συμβαίνει το εξής παράλογο:

Είχα ISDN γραμμή και προφανώς είχα το Siemens CL-110i το οποίο είναι για ADSL over ISDN. Αυτό παίζει κανονικά.

Ο νέος εξοπλισμός που πήρα από τη forthnet είναι πάλι to siemens cl-110 αλλά για αναλογική γραμμή αυτή τη φορα. Αυτό δεν παίζει!!


Μπορεί κανείς να καταλάβει τί παίζει?

PS: Το netmod του ΟΤΕ το έχω αποσυνδέσει κανονικά και έχω βάλει και το νέο splitter (δοκίμασα και το παλιο που είναι για ISDN και φυσικά δεν παίζει) σύμφωνα με τις οδηγίες. Τί να πω!!!

nmavro73
20-02-08, 17:19
Μήπως δεν έκαναν τη μετατροπή;Λογικα το isdn router δεν έπρεπε να παίρνει γραμμή. Εμένα δεν ανάβει το λαμπάκι στο isdn router καν

hel
20-02-08, 22:25
Internet έχω κανονικά, αλλά συμβαίνει το εξής παράλογο:

Είχα ISDN γραμμή και προφανώς είχα το Siemens CL-110i το οποίο είναι για ADSL over ISDN. Αυτό παίζει κανονικά.

Ο νέος εξοπλισμός που πήρα από τη forthnet είναι πάλι to siemens cl-110 αλλά για αναλογική γραμμή αυτή τη φορα. Αυτό δεν παίζει!!


Μπορεί κανείς να καταλάβει τί παίζει?

PS: Το netmod του ΟΤΕ το έχω αποσυνδέσει κανονικά και έχω βάλει και το νέο splitter (δοκίμασα και το παλιο που είναι για ISDN και φυσικά δεν παίζει) σύμφωνα με τις οδηγίες. Τί να πω!!!

Δεν έχει γίνει η αλλαγή σε 2play. Μάλλον έχει κολλήσει η φορητότητα.
Κάνε καταγγελία σε ΕΕΤΤ και ζήτα γραπτώς τις δικαιολογίες της forthnet για να μάθουμε την αλήθεια για την απαράδεκτη καθυστέρηση.

tgeredakis
21-02-08, 13:59
Παιδιά σήμερα ξαναεπικοινώνησα με forthnet και μου είπαν ότι σύμφωνα με τους τεχνικούς τους μάλλον έχει πρόβλημα κάποιο κύκλωμα του ΟΤΕ και ότι θα το δηλώσουν σαν βλάβη.

Ρε παιδιά μήπως τελικά έχει πρόβλημα το σπίτι? Και παλιότερα που είχα προσπαθήσει να πάω στη Vivodi μου είχαν πει τον ίδιο ακριβώς λόγο. Τώρα τί να πω είναι τυχαίο, είναι συννενοημένοι οι πάροχοι να λένε την ίδια δικαιολογία ή όντως μπορεί να φταίει κάτι τέτοιο?

thanasis38
21-02-08, 19:08
οταν ειχες οτε δουλευε κανονικα το τηλεφωνο? αν ειχες τοτε δεν παιζει να εχει προβλημα το σπιτι. το πιο πιθανο ειναι να εχουν παραδωσει ελλατωματικο βρογχο στη φορθνετ.

sdim
21-02-08, 21:10
Δεν είναι κανένας άλλος παρά η Forthnet αυτή που είναι υπεύθυνη για το θέμα.
Κι εγώ από τη μεταπήδηση στο double play,μου κόπηκε το τηλέφωνο στις 12/2,και μέχρι σήμερα μόνο δικαιολογίες ακούω.Αφού όμως δεν είμαι πια πελάτης ΟΤΕ,πώς να παραπονεθώ στο ΟΤΕ;
Κι αφού δεν έχω ακόμα τηλέφωνο από τη Forthnet,είμαι μετέωρος.
Κάτι μου λένε για φορητότητες κλπ,αλλά παραμένει το θέμα,ότι υπεύθυνη πια είναι η Forthnet και κανείς άλλος.
Οσον αφορά το Internet,από μια τέλεια γραμμή που είχα με 12MBps,τώρα με το ζόρι πιάνω τα 1,7 MBps.Τι να πει κανείς...
Το θέμα είναι ότι δεν φαίνεται να μπορεί ο πελάτης-καταναλωτής να κάνει κάτι και να βρει το δίκιο του,κι αυτό είναι που μου τη σπάει.
Δεν μπορεί να συνδεθεί μια απλή τηλεφωνική γραμμή στον 21ο αιώνα της ψηφιακής τεχνολογίας;
Τι να πω,ρε παιδια πια...:what:

nikgr
21-02-08, 21:17
Όποιος δε μαθαινει απ' τις εμπειρίες των άλλων εδώ μέσα αυτά παθαίνει... :whistle:

thanasis38
21-02-08, 22:24
Δεν είναι κανένας άλλος παρά η Forthnet αυτή που είναι υπεύθυνη για το θέμα.
Κι εγώ από τη μεταπήδηση στο double play,μου κόπηκε το τηλέφωνο στις 12/2,και μέχρι σήμερα μόνο δικαιολογίες ακούω.Αφού όμως δεν είμαι πια πελάτης ΟΤΕ,πώς να παραπονεθώ στο ΟΤΕ;
Κι αφού δεν έχω ακόμα τηλέφωνο από τη Forthnet,είμαι μετέωρος.
Κάτι μου λένε για φορητότητες κλπ,αλλά παραμένει το θέμα,ότι υπεύθυνη πια είναι η Forthnet και κανείς άλλος.
Οσον αφορά το Internet,από μια τέλεια γραμμή που είχα με 12MBps,τώρα με το ζόρι πιάνω τα 1,7 MBps.Τι να πει κανείς...
Το θέμα είναι ότι δεν φαίνεται να μπορεί ο πελάτης-καταναλωτής να κάνει κάτι και να βρει το δίκιο του,κι αυτό είναι που μου τη σπάει.
Δεν μπορεί να συνδεθεί μια απλή τηλεφωνική γραμμή στον 21ο αιώνα της ψηφιακής τεχνολογίας;
Τι να πω,ρε παιδια πια...:what:
1)αν ο οτε παραδωσει ελατωματικο βρογχο φταιει η φορθνετ?
2) τα στατιστικα της γραμμης σου ποια ειναι?

skapetis
21-02-08, 22:34
Υποψιάζομαι ότι λόγω isdn σου τα έχει κάνει μπάχαλο ο ΟΤΕ , εσκεμμένα ή όχι. Καλό ξεμπέρδεμα ...

botsaris
21-02-08, 22:43
Έβαλες τα φίλτρα όπως έπρεπε;

theopan
22-02-08, 00:45
1)αν ο οτε παραδωσει ελατωματικο βρογχο φταιει η φορθνετ?


Προφανώς! Όταν ο νόμος επιβάλλει μετάβαση εντός 24ώρου, και καταλήγει τελικά ο πελάτης να μένει χωρίς τηλέφωνο 10 μέρες η forthnet δε θα έπρεπε να κάνει κάτι; Για την ακρίβεια δε θα έπρεπε να γυρίσει τον κόσμο ανάποδα για να λύσει άμεσα το πρόβλημα; Αλλά θα μου πεις γιατί να το κάνει όταν η ατιμωρησία είναι δεδομένη...
Τους έχουν αφήσει να κάνουν ό,τι γουστάρουν αντί να αρχίσουν να παίρνουν κεφάλια!

sdikr
22-02-08, 00:48
1)αν ο οτε παραδωσει ελατωματικο βρογχο φταιει η φορθνετ?
2) τα στατιστικα της γραμμης σου ποια ειναι?

H διαδικάσια είναι, ο ΟΤΕ δίνει τον βρόχο, η εταίρια κοιτάει αν υπάρχει σύνδεση και δίνει μετά το ΟΚ

αν τώρα η εταίρια απλά δωσεί το ΟΚ χωρίς ελεγχό ποιος φταίει;

thanasis38
22-02-08, 12:40
H διαδικάσια είναι, ο ΟΤΕ δίνει τον βρόχο, η εταίρια κοιτάει αν υπάρχει σύνδεση και δίνει μετά το ΟΚ

αν τώρα η εταίρια απλά δωσεί το ΟΚ χωρίς ελεγχό ποιος φταίει;
αν δωσει τον βρογχο χωρις ελεγχο φυσικα φταιει η φορθνετ.τωρα αν ο οτε κανει παραδοση των βρογχων(πολλες φορες ελλατωματικων) ποιου πρεπει να κοψουν τον κωλο???

mevan
22-02-08, 12:53
...τωρα αν ο οτε κανει παραδοση των βρογχων(πολλες φορες ελλατωματικων) ποιου πρεπει να κοψουν τον κωλο???

Αυτου που τους παρέλαβε.

skapetis
22-02-08, 13:16
Αυτου που τους παρέλαβε.

Και ΠΩΣ θα μπορούσαν αυτοί που παρέλαβαν να ελέγξουν αν είναι οκ ??????? Με τη μέθοδο "μυρίζω τα νύχια μου" φαντάζομαι ... :rofl: Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει άλλη δυνατότητα, οι τεχνικοί των εναλλακτικών δεν μπορούν να μπούν μέσα στον ΟΤΕ, σωστά?

theopan
22-02-08, 14:22
Και ΠΩΣ θα μπορούσαν αυτοί που παρέλαβαν να ελέγξουν αν είναι οκ ??????? Με τη μέθοδο "μυρίζω τα νύχια μου" φαντάζομαι ... :rofl: Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει άλλη δυνατότητα, οι τεχνικοί των εναλλακτικών δεν μπορούν να μπούν μέσα στον ΟΤΕ, σωστά?

Όχι μόνο έχουν τη δυνατότητα να το ελέγξουν και απο μακριά, αλλά αν επρόκειτο για σοβαρή εταιρία που δούλευε ως όφειλε, θα επεσήμαναν αυτοί το πρόβλημα πριν τους δηλώσει βλάβη ο συνδρομητής! Αυτό έλειπε να μην έχουν πρόσβαση στο χώρο εγκατάστασης του εξοπλισμού τους οι εταιρίες! Ελέγχουν το κομμάτι ευθύνης τους, και αν δεν είναι εκεί το πρόβλημα δηλώνουν βλάβη για να ελέγξει το δικό του ο ΟΤΕ. Το ΚΑΦΑΟ δε μπορεί να ανοίξει τεχνικός πλην ΟΤΕτζή, χωρίς συνοδεία ΟΤΕτζή.

tgeredakis
22-02-08, 14:26
Ρε παιδιά εσείς όλα καλά τα λέτε, αλλά εγώ ακόμα δεν έχω τηλέφωνο. Επικοινώνησα με forthnet και μου έιπαν ότι ακόμα τελικά δεν έχει παραδωθεί ο βρόχος σε αυτούς και ότι περιμένουν τον ΟΤΕ να τους απαντήσει. Και αν ο ΟΤΕ κάνει 1 μήνα να απαντήσει τί γίνεται, οεο?

Είμαι πολύ κοντά στο να σταματήσω την όλη διαδικασία, δεν πάει άλλο.........

theopan
22-02-08, 15:49
Ρε παιδιά εσείς όλα καλά τα λέτε, αλλά εγώ ακόμα δεν έχω τηλέφωνο. Επικοινώνησα με forthnet και μου έιπαν ότι ακόμα τελικά δεν έχει παραδωθεί ο βρόχος σε αυτούς και ότι περιμένουν τον ΟΤΕ να τους απαντήσει. Και αν ο ΟΤΕ κάνει 1 μήνα να απαντήσει τί γίνεται, οεο?

Είμαι πολύ κοντά στο να σταματήσω την όλη διαδικασία, δεν πάει άλλο.........

Τι μπορούμε να σου κάνουμε εμείς φίλε μου πέρα από το να σου ευχηθούμε καλά ξεμπερδέματα; Όταν φωνάζουμε και λέμε ότι η forthnet είναι για τα πανηγύρια, μας λένε γκρινιάρηδες και "εγκάθετους" μερικοί. Πραγματικά έχω την απορία γιατί έχει ακόμα πελάτες που κάνουν αιτήσεις η forthnet! Πριν 2-3 μήνες και πίσω να το καταλάβω. Σήμερα όμως; Υπάρχουν αρκετοί φθηνότεροι πλέον και (κατά τις φήμες τουλάχιστον) ασύγκριτα πιο αξιόπιστοι.

skapetis
22-02-08, 19:24
Όχι μόνο έχουν τη δυνατότητα να το ελέγξουν και απο μακριά, αλλά αν επρόκειτο για σοβαρή εταιρία που δούλευε ως όφειλε, θα επεσήμαναν αυτοί το πρόβλημα πριν τους δηλώσει βλάβη ο συνδρομητής!

Δηλαδή όταν εγώ έχω βλάβη η σοβαρή εταιρία που λέγεται ΟΤΕ μου το βρίσκει και το επισημαίνει πριν το δηλώσω εγώ :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: Και για να σε προλάβω, ΝΑΙ, είχα βλάβη στη γραμμή όταν μου την παρέδωσαν και μετά από κάμποσα τηλ και επισκέψεις τεχνικών, αρκετές εβδομάδες μετά την σύνδεση εισέπραξα το κορυφαίο "μην στεναχωριέσαι, κάποια στιγμή θα το βρούμε το πρόβλημα"

Να'σαι καλά, με τέτοιο πονοκέφαλο που έχω το χρειαζόμουν αυτό!!!

theopan
22-02-08, 20:29
Δηλαδή όταν εγώ έχω βλάβη η σοβαρή εταιρία που λέγεται ΟΤΕ μου το βρίσκει και το επισημαίνει πριν το δηλώσω εγώ :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: Και για να σε προλάβω, ΝΑΙ, είχα βλάβη στη γραμμή όταν μου την παρέδωσαν και μετά από κάμποσα τηλ και επισκέψεις τεχνικών, αρκετές εβδομάδες μετά την σύνδεση εισέπραξα το κορυφαίο "μην στεναχωριέσαι, κάποια στιγμή θα το βρούμε το πρόβλημα"

Να'σαι καλά, με τέτοιο πονοκέφαλο που έχω το χρειαζόμουν αυτό!!!

Διάβασες να γράφω πουθενά για τον ΟΤΕ;
Και για να μην το αφήσω στη μέση, θα σου πω ότι υπήρξα συνδρομητής σε "ιδιόκτητο" την εποχή που μόνο η Vivodi διέθετε τέτοιο (από το 2005). Τέτοια τραγικά προβλήματα που περιγράφονται τον τελευταίο καιρό δεν υπήρχαν. Και ναι, τα προβλήματα μπορούσαν να τα επιλύσουν εξ αποστάσεως (τις 2-3 φορές συνολικά που μου παρουσιάστηκαν) και σε πολύ μικρό χρόνο. Κατά συνέπεια σαφώς υπάρχουν τρόποι να γίνεται αυτό. Διάθεση δεν υπάρχει πλέον γιατί έχει βάλει όλη η Ελλάδα adsl και απλά "δεν την παλεύουν".

skapetis
22-02-08, 20:34
Διάβασες να γράφω πουθενά για τον ΟΤΕ;

Όχι. Διάβασα όμως για αρκετούς ασύγκριτα πιο αξιόπιστους, μπορείς να μοιραστείς μαζί μας τα ονόματα τους, όλη η ελλάδα τους ψάχνει, ας μάθουμε κι εμεις το μυστικό. :hmm:

hel
22-02-08, 21:01
Διάβασες να γράφω πουθενά για τον ΟΤΕ;
Και για να μην το αφήσω στη μέση, θα σου πω ότι υπήρξα συνδρομητής σε "ιδιόκτητο" την εποχή που μόνο η Vivodi διέθετε τέτοιο (από το 2005). Τέτοια τραγικά προβλήματα που περιγράφονται τον τελευταίο καιρό δεν υπήρχαν. Και ναι, τα προβλήματα μπορούσαν να τα επιλύσουν εξ αποστάσεως (τις 2-3 φορές συνολικά που μου παρουσιάστηκαν) και σε πολύ μικρό χρόνο. Κατά συνέπεια σαφώς υπάρχουν τρόποι να γίνεται αυτό. Διάθεση δεν υπάρχει πλέον γιατί έχει βάλει όλη η Ελλάδα adsl και απλά "δεν την παλεύουν".

Δεν υπήρχαν προβλήματα γιατί
1ον : η κατακόρυφη αύξηση συνδρομητών dsl ξεκίνησε περίπου πριν από 1 χρόνο
2ον : άλλο adsl 1 adsl 2 και adsl2 + . Η ίδια γραμμή μπορεί να είναι μια χαρά στο πρώτο και στο δεύτερο και τρίτο να μην παλεύεται.

theopan
22-02-08, 23:55
Όχι. Διάβασα όμως για αρκετούς ασύγκριτα πιο αξιόπιστους, μπορείς να μοιραστείς μαζί μας τα ονόματα τους, όλη η ελλάδα τους ψάχνει, ας μάθουμε κι εμεις το μυστικό. :hmm:

Ήδη σου απάντησα εν μέρει.Ακόμα και η Vivodi. Συνεννοείσαι μαζί τους ακόμα και σήμερα. Και παίρνουν και κανένα τηλέφωνο όταν υπάρξει πρόβλημα από μόνοι τους. Ο ΟΤΕ. Η Netone (μακράν).
6-7 είναι όλοι και όλοι οι πάροχοι, Θέλεις κι άλλους;


Δεν υπήρχαν προβλήματα γιατί
1ον : η κατακόρυφη αύξηση συνδρομητών dsl ξεκίνησε περίπου πριν από 1 χρόνο
2ον : άλλο adsl 1 adsl 2 και adsl2 + . Η ίδια γραμμή μπορεί να είναι μια χαρά στο πρώτο και στο δεύτερο και τρίτο να μην παλεύεται.

Καλά ΟΚ. Τα ίδια λέγαμε από την εποχή του dialup. Τα ίδια πιθανότατα θα χρησιμοποιείτε ορισμένοι ως προφάσεις και μετά από 10 χρόνια. Ο χαλκός ήταν, είναι, (και πιθανότατα θα είναι) ο ίδιος όμως. Οπότε πρόκειται απλά για προφάσεις (εν αμαρτίαις). Άσε που δεν συζητάμε για τεχνικής φύσεως προβλήματα.

skapetis
23-02-08, 12:40
Ήδη σου απάντησα εν μέρει.Ακόμα και η Vivodi. Συνεννοείσαι μαζί τους ακόμα και σήμερα. Και παίρνουν και κανένα τηλέφωνο όταν υπάρξει πρόβλημα από μόνοι τους. Ο ΟΤΕ. Η Netone (μακράν).


Κάτσε τώρα γιατί πριν μας είπες "είπα εγώ ΟΤΕ" και τώρα τον αναφέρεις. Αποφάσισε επιτέλους και το ξανασυζητάμε.

Για τη vidodi να τα πεις αυτά στα παιδιά στη θεσσαλονίκη που τα είχε σε ιδιόκτητο και τα πέταξε για να πάρει τον εξοπλισμό να τον πάει Αθήνα. Τεράστιο μέγεθος αξιοπιστίας.

Για τη netone, μαλλον μιλάς για ένα άλλο παράλληλο σύμπαν. Πέρασες καμιά βόλτα από το σχετικό τόπικ (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=162)? Μάλλον όχι. Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω (μια σύντομη επιλογή έκανα από τα εντελώς πιο πρόσφατα) και μετά μιλάμε για αξιοπιστία

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=173808
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=177314
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=161137
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=175964





6-7 είναι όλοι και όλοι οι πάροχοι, Θέλεις κι άλλους;


Όχι έλεος, δεν θα αντέξω άλλους ... "αξιόπιστους"

Και αν δεν έχεις καταλάβει το νόημα αυτών που γράφω, κατά τη γνώμη μου
α)οι πάντες αυτοί τη στιγμή είναι αναξιόπιστοι
β) ο οτε σαμποτάρει τους εναλλακτικούς για να φαίνονται ακόμα χειρότεροι απ'ότι είναι.

theopan
23-02-08, 13:39
Κάτσε τώρα γιατί πριν μας είπες "είπα εγώ ΟΤΕ" και τώρα τον αναφέρεις. Αποφάσισε επιτέλους και το ξανασυζητάμε.

Για τη vidodi να τα πεις αυτά στα παιδιά στη θεσσαλονίκη που τα είχε σε ιδιόκτητο και τα πέταξε για να πάρει τον εξοπλισμό να τον πάει Αθήνα. Τεράστιο μέγεθος αξιοπιστίας.

Για τη netone, μαλλον μιλάς για ένα άλλο παράλληλο σύμπαν. Πέρασες καμιά βόλτα από το σχετικό τόπικ (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=162)? Μάλλον όχι. Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω (μια σύντομη επιλογή έκανα από τα εντελώς πιο πρόσφατα) και μετά μιλάμε για αξιοπιστία

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=173808
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=177314
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=161137
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=175964
Όχι έλεος, δεν θα αντέξω άλλους ... "αξιόπιστους"

Και αν δεν έχεις καταλάβει το νόημα αυτών που γράφω, κατά τη γνώμη μου
α)οι πάντες αυτοί τη στιγμή είναι αναξιόπιστοι
β) ο οτε σαμποτάρει τους εναλλακτικούς για να φαίνονται ακόμα χειρότεροι απ'ότι είναι.

Συγκαταλέγεται και ο ΟΤΕ στους αξιόπιστους. Αναμφισβήτητα. Σε 5 μέρες έχεις ενεργοποίηση, αυθημερόν λύνονται τα περισσότερα προβλήματα.
Για τη vivodi όπως είπα έχω ιδία άποψη. 2,5 χρόνια αντιμετώπισα 3 προβλήματα όλα όλα, τα οποία λύθηκαν άμεσα ή το πολύ εντός προθεσμιών. Η παύση του κόμβου της Θεσσαλονίκης είναι άσχετο θέμα. Δεν εγγυάται κανείς ότι θα παρέχει ισόβια υπηρεσίες στην όποια περιοχή. Δε νομίζω εξάλλου να άφησαν τους συνδρομητές χωρίς υπηρεσίες. Τους πέρασαν σε ΑΡΥΣ.
Όσον αφορά τη Netone επίσης δε μπορώ να πάρω στα σοβαρά τα "προβλήματα" που αναφέρονται σχετικά με ...το υψηλό SNR που δεν αφήνει μερικούς να συγχρονίσουν 1Mbps παραπάνω.
Θα συμφωνήσω ότι κανένας δεν είναι όσο αξιόπιστος θα θέλαμε. Παρ'ολα αυτά υπάρχουν σίγουρα οι σχετικά πιο αξιόπιστοι. Ε ας επιλέγουμε λοιπόν αυτούς.

DSLaManiaC
23-02-08, 13:41
@theopan
Δηλαδή εσύ θεωρείς την vivodi αξιόπιστη εταιρία?

theopan
23-02-08, 16:58
@theopan
Δηλαδή εσύ θεωρείς την vivodi αξιόπιστη εταιρία?

Ναι. Πιο αξιόπιστη από Forthnet και HOL τουλάχιστον.

grausam
23-02-08, 17:16
Να πω την αλήθεια δυο φορές είχα πρόβλημα με το ADSL στη 4νετ σε πακέτο 2Play στο ιδιόκτητο δίκτυο και τα προβλήματα λύθηκαν ή την ίδια μέρα ή την επόμενη.
Μάλλον ήμουν από τους τυχερούς.

Πάντως επειδή πολλοί γνωστοί μου είχαν προβλήματα διαπίστωσα ότι τα πιο χοντρά ήταν στις περιπτώσεις που η προηγούμενη γραμμή ήταν ISDN. Ίσως να είναι σύμπτωση... Δεν έχω γνώσεις για να πω κάτι παραπάνω.

kostas500
23-02-08, 18:11
1)αν ο οτε παραδωσει ελατωματικο βρογχο φταιει η φορθνετ?
2) τα στατιστικα της γραμμης σου ποια ειναι?

Ναι φίλε μου, φταίει η εταιρία, η όποια εταιρία, πολύ απλά να τον ελέγξει και αν διαπιστώσει ότι δεν μπορεί να προσφέρει το προϊόν της από αυτο τον βρόχο να μην τον παραλλάβει. Δεν μπορεί ο καταναλωτής να γίνεται μπαλάκι μεταξύ των εταιριών και η μια να τα ρίχνει στην άλλη χωρίς κανένας να αναλαμβάνει ευθύνες. Πολύ περισσότερο που απαιτούν και τέλη αποσύνδεσης όταν ισχυρίζονται ότι προέβησαν σε έξοδα για την ενεργοποίηση των κυκλωμάτων τους.

sdim
23-02-08, 21:40
Συμφωνώ με theopan και kostas500.
Επρεπε η κάθε Φόρθνετ να είναι σίγουρη για την ποιότητα υπηρεσιών που προσφέρει και όχι να προσελκύει πελάτες απλά για να τα πιάσει.Απαράδεκτο...
Εγώ απλά παραθέτω τα στατιστικά της γραμμής μου,όπου το attenuation είναι στα ύψη...
Κάποτε ήμασταν στα 12 MBps...

theopan
23-02-08, 22:25
Ναι φίλε μου, φταίει η εταιρία, η όποια εταιρία, πολύ απλά να τον ελέγξει και αν διαπιστώσει ότι δεν μπορεί να προσφέρει το προϊόν της από αυτο τον βρόχο να μην τον παραλλάβει. Δεν μπορεί ο καταναλωτής να γίνεται μπαλάκι μεταξύ των εταιριών και η μια να τα ρίχνει στην άλλη χωρίς κανένας να αναλαμβάνει ευθύνες. Πολύ περισσότερο που απαιτούν και τέλη αποσύνδεσης όταν ισχυρίζονται ότι προέβησαν σε έξοδα για την ενεργοποίηση των κυκλωμάτων τους.

Μα προβλέπεται από το RUO κιόλας (δε θυμάμαι πόσες μέρες) προθεσμία στην οποία μπορεί να δηλώσει ο πάροχος βλάβη στο βρόχο και να μην τον αποδεχτεί. Επειδή η μόνη έγνοια των παρόχων όμως στην Ελλάδα είναι να μαζέψουν νέες αιτήσεις, ακόμα και αν ο πελάτης παραπονεθεί άμεσα, οι πάροχοι τον αγνοούν, καθυστερούν να δηλώσουν άμεσα βλάβη (ή ότι δεν είναι αποδεκτός) ως οφείλουν, παρέρχεται η προθεσμία αυτή, οπότε αυτομάτως ο βρόχος θεωρείται ότι είναι αποδεκτός. Και μετά ασφαλώς είναι πολύ δύσκολο και χρονοβόρο να αλλαχτεί βρόχος...

andreasp
24-02-08, 02:37
Συμφωνώ με theopan και kostas500.
Επρεπε η κάθε Φόρθνετ να είναι σίγουρη για την ποιότητα υπηρεσιών που προσφέρει και όχι να προσελκύει πελάτες απλά για να τα πιάσει.Απαράδεκτο...
Εγώ απλά παραθέτω τα στατιστικά της γραμμής μου,όπου το attenuation είναι στα ύψη...
Κάποτε ήμασταν στα 12 MBps...

Αψογο ειναι το attenuation!
Με 22, συγχρονίζω στα 17mbit.
Απλά έχει τεράστιο SNR.
Ζήτα τους να στο ρίξουν στο 6 ή κάντο μόνος σου αν έχεις το Siemens cl110

sdim
24-02-08, 18:38
Μα και χειροκίνητα κάνοντάς το,κάθε 20% που ρίχνω το snr,παίρνω μόνο 100-200 ΜΒ επιπλέον...

tgeredakis
27-02-08, 14:25
Παιδιά και πάλι γειά σας. Λοιπόν όπως καταλαβαίνετε είμαι ακόμα χωρίς τηλέφωνο και πλέον το έχω συνηθίσει..........(τραγικό πιστεύω). Αυτό συμβαίνει τώρα από τις 14/02. Χτες λοιπόν είχα αποφασίσει να διακόψω την αίτησή μου για 2 Play. Πρώτα λοιπόν, πήγα στον ΟΤΕ (σε ΟΤΕ

........Auto merged post: tgeredakis added 91 Minutes and 28 Seconds later........

Παιδιά και πάλι γειά σας. Λοιπόν όπως καταλαβαίνετε είμαι ακόμα χωρίς τηλέφωνο και πλέον το έχω συνηθίσει..........(τραγικό πιστεύω). Αυτό συμβαίνει τώρα από τις 14/02. Χτες λοιπόν είχα αποφασίσει να διακόψω την αίτησή μου για 2 Play. Πρώτα λοιπόν, πήγα στον ΟΤΕ (σε ΟΤΕshop συγκεκριμένα) να ρωτήσω από τη μεριά τους τί γίνεται επιτέλους με τη γραμμή μου. Μου λένε οτι αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να κάνει απολύτος τίποτα ο ΟΤΕ αφού πλέον δεν ανήκω σε αυτούς. Τέσπα, πάω μετά αμέσως και στη Forthnet (στα κεντρικά Καλλιθέας). Ζήτησα να μιλήσω με κάποιον τεχνικό. Όπως μου εξήγησε δεν μπορούσα να κάνω διακοπή ούτε στη Forthnet γιατί τελικά η γραμμή μου είναι στον αέρα. Οπότε να μην τα πολυλογώ, αυτή τη στιγμή δεν είμαι πραγματικά πουθενά και απλά περιμένω τη "θεία φώτηση"!!
Αυτά έχω να πω!

PS: Sorry για το διπλό μήνυμα!

hel
28-02-08, 00:16
Παιδιά και πάλι γειά σας. Λοιπόν όπως καταλαβαίνετε είμαι ακόμα χωρίς τηλέφωνο και πλέον το έχω συνηθίσει..........(τραγικό πιστεύω). Αυτό συμβαίνει τώρα από τις 14/02. Χτες λοιπόν είχα αποφασίσει να διακόψω την αίτησή μου για 2 Play. Πρώτα λοιπόν, πήγα στον ΟΤΕ (σε ΟΤΕshop συγκεκριμένα) να ρωτήσω από τη μεριά τους τί γίνεται επιτέλους με τη γραμμή μου. Μου λένε οτι αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να κάνει απολύτος τίποτα ο ΟΤΕ αφού πλέον δεν ανήκω σε αυτούς. Τέσπα, πάω μετά αμέσως και στη Forthnet (στα κεντρικά Καλλιθέας). Ζήτησα να μιλήσω με κάποιον τεχνικό. Όπως μου εξήγησε δεν μπορούσα να κάνω διακοπή ούτε στη Forthnet γιατί τελικά η γραμμή μου είναι στον αέρα. Οπότε να μην τα πολυλογώ, αυτή τη στιγμή δεν είμαι πραγματικά πουθενά και απλά περιμένω τη "θεία φώτηση"!!
Αυτά έχω να πω!

PS: Sorry για το διπλό μήνυμα!

Κάποιος προφανώς λέει ψέμματα. Ζήτα γραπτώς αυτά που σου λένε.

tgeredakis
29-02-08, 09:47
Παιδιά τελικά μου χαμογέλασε και εμένα η τύχη τελικά!! Από χτες το μεσημέρι έχω τηλέφωνο κανονικά στο ιδιώκτητο δίκτυο της Forthnet!!! Μετά από 2 εβδομάδες χωρίς τηλέφωνο, επιτέλου είδα κι εγώ φως. Τώρα όλα είναι μια χαρά! Έχω να κάνω και μια παρατήρηση, η ταχύτητα μου πια στο Internet είναι παραπάνω, από 12288/1020 πήγε στα 15700/1020. Αυτό για να με "καλοπιάσουν" να υποθέσω!:rofl:

sdim
29-02-08, 23:23
Ομοίως,το τηλέφωνο μου ήρθε στις 27/2,και μπορώ να πω ότι στις 28/2 από όπου μπορώ και δέχομαι ,κανονικά, τηλεφωνήματα από όλους τους παρόχους,η ποιότητα της γραμμής είναι πολύ καλή.
Αντιθέτως,σε μένα,το Internet είναι χειρότερο από πριν,περίπου στα 4 MBps από τα 12MBps που ήταν πριν 2 εβδομάδες,και με αρκετές αποσυνδέσεις.
Μα να μην μπορούν να πετύχουν το συνδυασμό...

hel
29-02-08, 23:29
Παιδιά τελικά μου χαμογέλασε και εμένα η τύχη τελικά!! Από χτες το μεσημέρι έχω τηλέφωνο κανονικά στο ιδιώκτητο δίκτυο της Forthnet!!! Μετά από 2 εβδομάδες χωρίς τηλέφωνο, επιτέλου είδα κι εγώ φως. Τώρα όλα είναι μια χαρά! Έχω να κάνω και μια παρατήρηση, η ταχύτητα μου πια στο Internet είναι παραπάνω, από 12288/1020 πήγε στα 15700/1020. Αυτό για να με "καλοπιάσουν" να υποθέσω!:rofl:

Καλό νέο φίλε.
Ζήτα τους αποζημίωση για τις 2 εβδομάδες που σε άφησαν χωρίς τηλέφωνο.
Μην το αφήσεις πάντως, για να μάθουμε και οι υπόλοιποι γιατί υπάρχουν σε μερικούς τα προβλήματα με το τηλέφωνο.

babisfire
01-03-08, 20:50
Αψογο ειναι το attenuation!
Με 22, συγχρονίζω στα 17mbit.
Απλά έχει τεράστιο SNR.
Ζήτα τους να στο ρίξουν στο 6 ή κάντο μόνος σου αν έχεις το Siemens cl110


Και πως γινεται αυτό please...????
Άν είναι εύκολο και δεν σε κουράζω!!!???

........Auto merged post: babisfire added 2 Minutes and 45 Seconds later........

ADSL Line Status

Current ADSL line status is displayed as the below.

Line Mode ADSL2+ Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 00:02:53:26
Line Coding Trellis On Line Up Count 1

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 15978 Kbps 1021 Kbps
Attainable Line Rate 17428 Kbps 1252 Kbps
Noise Margin 4.8 dB 13.3 dB
Line Attenuation 27.0 dB 12.0 dB
Output Power 12.3 dBm 19.2 dBm
MSGC (number of bytes in overhead channel message) 59 13
B (number of bytes in Mux Data Frame) 248 13
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame) 1 16
T (Mux Data Frames over sync bytes) 2 8
R (number of check bytes in FEC Data Frame) 6 16
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length) 0.4977 6.9565
L (number of bits in PMD Data Frame) 4099 276
D (interleave depth) 64 8
Delay 7 13
Super Frames 643358 650317
Super Frame Errors 1776 1119
RS Words 83636608 1687956
RS Correctable Errors 77195 43842
RS Uncorrectable Errors 13160 0
HEC Errors 1569 12353
OCD Errors 0 0
LCD Errors 0 0
Total Cells 392103573 655631489
Data Cells 794179 5423380
Bit Errors 454 623253
Total ES 208 13
Total SES 34 1
Total UAS 35 0

theopan
01-03-08, 22:33
Και πως γινεται αυτό please...????
Άν είναι εύκολο και δεν σε κουράζω!!!???



Μην το ρίξεις. Μια χαρά είσαι από ό,τι είδα από συγχρονισμό για τα δεδομένα της γραμμής σου.
Είσαι ήδη σχετικά χαμηλά σε snr και έχεις και κάμποσα σφάλματα. Μπορεί να έχεις προβλήματα αν το πας ακόμα πιο κάτω.

andreasp
03-03-08, 13:28
Μα και χειροκίνητα κάνοντάς το,κάθε 20% που ρίχνω το snr,παίρνω μόνο 100-200 ΜΒ επιπλέον...

Ούτε η NASA δεν έχει τέτοια σύνδεση!!!
Mbyte δεν εννοεις....
mbit πάλι δεν εννοεις...
τι εννοείς???

@ ADSLgr.com All rights reserved.