PDA

Επιστροφή στο Forum : ON & Subnetting



d.stathopoulos
20-02-08, 21:33
Καλησπέρα σε όλους.

Ανοίγω αυτό το thread για να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πως μπορεί να κάνει subnetting με το pirelli. Επιπλέον πως θα καρφωθεί η IP με το κατάλληλο subnet mask στο set-top box.

θέλω να κάνω subnetting για να έχω 30 usable IPs στο δικτυό μου.

IP Range: 192.168.1.0-192.168.1.31
Subnet Mask: 255.255.255.224

Merci,

papakion
21-02-08, 10:32
Δεν μπορεί να γινει αλλαγή της subnet καθως το μενού για τον ορισμό του DHCP, των IP ranges και του subnet ειναι κλειδωμένο από την On.
Εχεις στην διάθεσή σου το παραπανω IP range που αναφέρεις (πλήν του .1.1 και 1.5 που ειναι κατελλειμένα από το Pirelli και το Sagem αντίστοιχα) αλλά όχι και το subnet που θες.
Επίσης η IP και το subnet για το Sagem ειναι περασμένες στο firmware του. Πρεπει να αποκτήσεις πρόσβαση στο μενού επιλογών του Sagem (του κατασκευαστή όχι της On) για να μπορέσεις να τα αλλάξεις, αλλα ανούσια αφού το Pirelli δεν μπορεί να πειραχτει.

d.stathopoulos
21-02-08, 16:12
Με CISCO 1841 και με άλλο set top box ? ή με το firmware 'μαμίσιο' ?

papakion
21-02-08, 16:19
Για το Cisco δεν ξερω. Firmware άλλο για το Pirelli, δεν θα παιξει καθως κατα την εκκινηση του τρεχει ενα cfg αρχείο που περιέχει τις πληροφορίες τις σύνδεσής σου (πχ την μοναδική IP σου κλπ κλπ). Firmware για το Sagem απλα δεν κυκλοφορεί. Και να υπήρχε κατι αλλο, θα έπρεπε το μενού που θα ειχε να ταιριάζει με το μενου της Οn, λιγακι δυσκολο αυτο (οχι ακατόρθωτο-linuxαδικο).

Ποιος ο σκοπός όμως των παραπάνω?

d.stathopoulos
21-02-08, 16:45
Ο σκοπός των παραπάνω είναι να περιορίσω τις IP που δίνω στο private lan, για λόγους security, μόνο 30 IPs usable, όσες κ οι συσκευές που έχω στο LAN και φυσικά το tweaking!

marioscs
22-02-08, 02:38
Ο σκοπός των παραπάνω είναι να περιορίσω τις IP που δίνω στο private lan, για λόγους security, μόνο 30 IPs usable, όσες κ οι συσκευές που έχω στο LAN και φυσικά το tweaking!

μάλλον θα πρέπει να συνδέσεις ένα switch ;)

3xtr3mist
22-02-08, 04:13
Ο σκοπός των παραπάνω είναι να περιορίσω τις IP που δίνω στο private lan, για λόγους security, μόνο 30 IPs usable, όσες κ οι συσκευές που έχω στο LAN και φυσικά το tweaking!

Θα μπορουσες να ενεργοποιησεις φιλτραρισμα MAC στο LAN σου, εισαγοντας τις MAC addresses των μηχανηματων που θες, και να μην επιτρεπεις την συνδεση στο LAN μηχανηματων με Mac Address διαφορετικο απο τα προηγουμενως εισαγομενα. :cool:

marioscs
22-02-08, 04:18
Θα μπορουσες να ενεργοποιησεις φιλτραρισμα MAC στο LAN σου, εισαγοντας τις MAC addresses των μηχανηματων που θες, και να μην επιτρεπεις την συνδεση στο LAN μηχανηματων με Mac Address διαφορετικο απο τα προηγουμενως εισαγομενα. :cool:

αν το υποστήριζε το router της ΟΝ....

3xtr3mist
22-02-08, 04:52
αν το υποστήριζε το router της ΟΝ....


Το υποστηριζει, αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι στο Firewall -> Mac Filter
ή μεσα στο NAT, δες το mannual του Pirelli για αναλυτικες οδηγιες.
Aν δεν εχει καθολου την επιλογη Mac filter πουθενα, σημαινει πως εχεις παλιοτερο
firmware ή το firmware δεν εγκατασταθηκε σωστα.

marioscs
22-02-08, 06:05
Το υποστηριζει, αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι στο Firewall -> Mac Filter
ή μεσα στο NAT, δες το mannual του Pirelli για αναλυτικες οδηγιες.
Aν δεν εχει καθολου την επιλογη Mac filter πουθενα, σημαινει πως εχεις παλιοτερο
firmware ή το firmware δεν εγκατασταθηκε σωστα.

Στο δικό μου version πάντως δεν υπάρχει.


Runtime Code Version:
1.21.1S-O (Jul 13 2007 21:33:45)

Εσένα τι είναι?

CMS
22-02-08, 11:31
MAC filtering μπορείς να κάνεις μέσω του Firewall του pirelli ...

Θα πρέπει όμως να είναι ενεργοποιημένη η επιλογή του firewall στο pirelli ...

Στην version 1.21.1S σε μερικούς είναι ενεργοποιημένο σε άλλους όχι ...θα πρέπει να το ζητήσετε από την ΟΝ αν δεν υπάρχει ... και να επιμείνετε με άλλο τεχνικό αν κάποιος τεχνικός της ΟΝ αρνείται να το κάνει ...

Υπάρχει οδηγός στο forum για το firmware 1.21.1S ("τί περιλαμβάνει το 3 σε 1 της ΟΝ") αλλά και για το firewall στα Αρθρα και στους Οδηγούς αντίστοιχα...

3xtr3mist
23-02-08, 00:35
Στο δικό μου version πάντως δεν υπάρχει.



Εσένα τι είναι?


εχω παψει να χρησιμοποιω το PIrelli απο την 2 εβδομαδα ενεργοποιησης μου
οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω σ'αυτο. Η απαντηση απο τον CMS νομιζω οτι καλυπτει τα παντα σ'αυτο το θεμα.

MultiDoc
23-02-08, 09:27
Στην version 1.21.1S σε μερικούς είναι ενεργοποιημένο σε άλλους όχι ...θα πρέπει να το ζητήσετε από την ΟΝ αν δεν υπάρχει ... και να επιμείνετε με άλλο τεχνικό αν κάποιος τεχνικός της ΟΝ αρνείται να το κάνει ...

Δυστυχώς κι εγώ δεν έχω καθόλου το Firewall στο Pirelli. Τηλεφωνικώς το ζήτησα επανειλημένως και μου αρνιόντουσαν πεισματικά να μου το ενεργοποιήσουν :mad::mad: Παρά το γεγονός ότι παραδέχονταν ότι σε ορισμένους είναι ενεργό ενώ σε άλλους όχι.

Τελικά μετά από αρκετά τηλέφωνα πέτυχα τεχνικό που μου το ενεργοποίησε :) Χάρηκα προς στιμγήν, αλλά τελικά μάταια διότι το μόνο που έκανε είνα να το κάνει enabled το firewall χωρίς όμως να ενεργοποιήσει και το αντίστοιχο μενού από το interface του Pirelli... :evil::evil::evil: Ξανάμανά νέα τηλέφωνα και πάλι τίποτα... μέχρι που μου έλεγαν ότι το Firewall είναι μόνο για το εταιρικό πακέτο και ότι άλλη μπούρδα φαντάζεστε... ώστε τελικά τους ζήτησα να μου το απενεργοποιήσουν τελέιως μιάς και δεν έχει καμία αξία εάν δεν μπορέις να το παραμετρποιήσεις και να το αξιοποιήσεις. :sorry:

Τι να πω... ελπίζω με κάποιο νεώτερο firmware να αναβαθμιστεί το Pirelli και μας ενεργοποιήσουν κι άλλες δυνατότητές του. :worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.